GRAMOFOONPLATEN Leidse schakers maar G-emt Sportspïinters H. G. v. LUIJKEN, Breesfr. 97 STADSNIEUWS Laatste Berichten UIT DE OMSTREKEN DINSDAG 17 FEBRUARI Jaarvergadering Leidse Schaakbond Nieuwe regeling Bonds-kampioenschappen Zaterdagmiddag vond in „De Doelen" de jaarvergadering plaats van de Leidse Schaakbond. Het gebruikelijke verschijn sel, dat deze jaarvergadering veel slech ter wordt bezocht dan de vergadering in September, waarin de voor alle clubs van belang zijnde competitie wordt be sproken, deed zich ook nu voor. De voor zitter, de heer Herfkens. moest dan ook in zijn openingswoord constateren, dat slechts de helft van de aangesloten ver enigingen vertegenwoordigd was. Na lezing engoedkeuring van de no tulen der vorige vergadering, bracht.de secretaris, de heer Modderman, het jaar verslag over 1947 uit. Wij citeren daar uit. dat de bond op het ogenblik 28 aan gesloten verenigingen telt met een to taal aantal clubleden van 780. een aan tal, waarvan men verwacht, dat het dit jaar zal stijgen' o^der invloed van de stimulerende werking van de op handen zijnde wedstrijd om het wereldkampioen- schap-8 De penningmeester, de heer Pont, legde vervolgens rekening en verant woording af over de financiën, welke ge zond kunnen worden genoemd. Het jaar 1947 liet een overschot van ongeveer f. 280.—; men besloot hiervan f. 100.- als bijdrage van de Bond toe te voegen aan de inzameling ten behoeve van de orga nisatie van het wereldkampioenschap, en f 150.- te reserveren voor de viering van het 20-jarig bestaan van de Bond In October van dit jaar. De vergadering was van oordeel, dat dit feest niet on gemerkt voorbij mocht worden gegaan, voegde nog een bedrag ten laste van het kapitaal aan het fonds toe en machtigde het bestuur plannen te ontwerpen. De kascommissle. bestaande uit de heren Vlugt en Planjer, bracht speciale hulde aan het werk van de penning meester, die voor het gevoerde beleid onder applaus werd gedéchargeerd. Nadat ook de begroting voot 1948 de goedkeuring van de vergadering bleek te kunnen wegdragen, volgden enige in gekomen stukken en mededelingen, wij vernamen o.m., dat de return-match van Leiden tegen Gent tijdens de Paasdagen in Gent zal plaats vinden en le Gente naren een ploeg van 10 Leidse schakers hebben uitgenodigd. Hierna werd door het bestuur verslag uitgebracht over de resultaten van de inzameling ten behoeve van het wereld kampioenschap, welke actie evenwel nog niet geheel was afgesloten. Men taxeer de een bedrag van ruim f1200.- te kun nen overmaken, een resultaat, waarover het bestuur niet ontevreden was. en waarvoor het de medewerkende vereni gingen daiikte. Het belangrijkste punt van de agenda was ongetwijfeld de regeling voor de per soonlijke kampioenswedstrijden van de Bond. Het bestuur had een voorstel ge daan om de bestaande regeling, waar door de kamploensgroep van elk jaar wordt gevormd uit 8 spelers, op grond van resultaten in de wedstrijd van het vorig jaar. ten gevolge waarvan dus de kamploensgroep ieder jaar bij voorbaat „gesloten" is. te verbeteren door de pro motie te beperken en 2 spelers bij keuze toe te voegen. Het Lelds Schaakgenoot schap had een tegenvoorstel gedaan, vol gens hetwelk ieder jaar voorwedstrijden worden gespeeld, bestaande uit 3 £r°e" pen van 6. waarvan dan telkens de z bovenste eventueel aangevuld met ten hoogste 2 algemeen erkend sterke spe lers de finale vormen. Dit heeft het voordeel, dat er ieder jaar 10 a 12 spe lers meer direct belang bil de wedstrijd hebben dan bij de bestaande regeling. Het bestuur had tegen deze regeling geen bepaalde bezwaren, en toen bij de uit voerige besprekingen bleek, dat men over het algemeen voor het L.S.G.-voorstel was, werd het eigen voorstel ingetrok ken, waarna zonder hoofdelijke stem ming het LSG-voorstel werd aanvaard Aangezien evenwel de rechten van hen, die zich het vorige jaar in de finale een plaats hadden veroverd, niet ongedaan konden worden gemaakt, zal deze rege ling pas in 1949 van kracht worden. Teneinde de langere duur van de wed strijden voor de deelnemers dragelijker te maken, werd tevens besloten de voor wedstrijden in het voor- en de finale in het naseizoen te doen verspelen. Ook zal VOETBAL. LEIDEN CONTRA VALKENBURG. De Cadi-club heeft morgenmiddag om 2 uur op het sportveld in de Leidse Hout een wedstrijd georganiseerd tus sen twee militaire elftallen, van het garnizoen Leiden en het vliegveld Val kenburg. HANDBAL. Uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de hoofdklasse van het NHV: DWSPSV 6—11; Vlugheid en Kracht Niloc 3—3; Olympia (Hengelo—Olym- pia (Groningen) 7—1. Nleuw-Brunlillöe I speelde gisteren te Rotterdam tegen Rotterdam T. Uitslag 1-2 Doelpunt gemaakt door Suus BoonVan Dorsten. Nleuw-Brunhtlde II speelde te- Loos duinen tegen de Jagers LI met een on volledig elftal. Uitslag 1—1. Doelpunt ge maakt door Thea de la Blje. ZWEMMEN. Diplomazwcmmen de „Watervrienden" Geslaagd; Meisjes (A)Liesje Fallaux, Erne Chrispijn, Annie v. Houten, Rietje Schouten, Lydia Stikvoort, Truus Ju, Rie Thoma, Janny Filippo, Rie Essen, Ada Vet, Toos Metselaar, Everdien Lu cas, Nelly Boon, Martha Smit, Truus Stigter, Lenie Bergman, Truus Heyink, Janny Ouwerkerk. Meisjes (B)Janny Linschoten, Nan ny Tetterode, Rie Oostrom, Willy Jan sen, Dienie v. d. Water, Fietje v. d. Born. Jongens (A)Herrny Bonte. Rudl Lie- bert. Gert Molswilder. Sjaak Eikerbout-, André Starre, "Frans v. d. Mark, Henk Corbijn, Toon Montanus, Plet Degenaars Teun v. d. Vlist, Frits Landesbergen, Jan Chrispijn. Hans Galjaamd, Jan Stouten, Aat Huyskes. Jongens B: Piet Dool. Bert Schoerer, Matty v. Dam, Plet v. d. Linden, Jac. Eikerbout, Cor Bonnet. WIELRENNEN. „SWIFT-COMBINATIE". Zondag werd voor het eerst begonnen op de weg met een kleine veldrit van ongeveer 15 K.M. Deze wedstrijd had een eigenaardig verloop, daar de 3 kop lopers W. Rijsbergen, H. Wolvers en R. Riethoven, die ongeveer 300 meter voor sprong hadden, voor de eindsprint ver keerd reden en hierdoor laatsten wer den. De uitslag van deze aardige rit werd: 1. Jac. de Groot, 2. R. Segaar, 3. Vermeulen, 4. Jac, de Jong, 5. J. van Hoven. 6. R. Riethoven, 7. H. Wolvers, 8. Rijsbergen. het bestuur zo mogelijk overgaan tot de instelling van een kampioenschap voor lagere klassen. Bij de bestuursverkiezing bleken tegen de zitting hebbende bestuursleden geen tegencandidaten te zijn gesteld, zodat zij volgens het reglement herkozen waren. De 2e secretaris, de heer Hooyer. moest evenwel door drukke beroepswerkzaam heden aftreden. Een voorstel tot uitbrei ding van het bestuur van 6 op 7 leden werd door het bestuur in verband met de vermeerdering van werkzaamheden overgenomen, waarna men in de 2 opën plaatsen de heren F. van Beek (Alphen) en A. Leenheer (Noordwijk) koos. Het bestuur bestaat thans uit de voleende heren; P Herfken^, voorzitter; A. E. J. 'Modderman; H. M. Pont: A. H. J. Paar- dekooper; Jac. Galjaard; F. van Beek en A. Leenheer. De functie-verdeling zal nog door het bestuur in onderling overleg geschieden en nader worden be kend gemaakt. In de kascommissie voor 1948 werden de heren Romyn (Zwarte Pion) en- Schüsz (Philidor) benoemd, waarna bij de rondvraag nog enige zaken van huis houdelijk gelang werden besproken. Het kampioenschap van Leiden OM DE „ZILVEREN KONING". De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Schaak bond, waaraan tevens verbonden de door het .Leidsch Dagblad" beschikbaar gestelde wlsselprijs. de „Zilveren Ko ning", zullen gespeeld worden op 25 Februari. 3. 10, 24, 31 Maart, 7 en 21 April; de avonden van 17 Maart en 14 April zijn gereserveerd voor het uitspe len van afgebroken partijen. De wed strijden vinden plaats in Restaurant „De Doelen", alhier. Naar in de Algemene Verga dering werd bekend gemaakt, hebben alle 8 spelers, welke gerechtigd zijn in de filiale te spelen, ingeschreven én heeft de loting voor de kamploensgroep het volgende resultaat gehad: 1. A. H. C. H. Koevoet Philidor). 2. W. G. Dem- mendal CLSG) 3. J. Koet (Philidor), 4. A. A. Idemo tLSG)titelhouder, 5. C. Brunt f Alphen). 6. W. F. Schüsz (Phi lidor) 7. mr. A J. Mulder (Philidor) en 8. W H dpr Nat- (LSG). Uitslagen hoofdklasse-competitie Kralingen—WGA 43 (voorl. uitsl.); HeerlenMiddelburg 6Vu3%VAS VW 6—4. COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND SassenheimLelthen. Gisteravond werd in „Het Bruine Paard" te Sassenheim de competitie wedstrijd voor de 2e klasse A gespeeld tussen de tientallen van Sassenheim en Leit'nen. De tegenstanders gaven elkaar maar weinig toe en de wed strijd werd afgebroken in de voorlo pige stand 4%iM-, met de partij aan het eerste bord nog onbeslist. Hiervan zal de uitslag dus afhangen. Het over zicht luidt: G. v. d. Lip (Sassenheim)—P. Plan- Jer (Leithen) afg„ H. A. Goemans— H. Boekkooi 01. F. van Dijk—J. Gal jaard 10, Joh. de Jong—N, Weyers 10. P. SchoenmakersA. Kohlbeck 0—1, P. Boon—H. M. Pont 1—0. J. AangeenbrugW. Bey 01. R. de No belJ. van Dissel 10. J. de Jong W. F de Ridder G. B. v. d. Lip—F. van Helden 01. KORFBAL DISTRICT ZUID-HOLLAND (NOORD) CHR. KORFBALBOND. Bondsdag gaat op 5 Mei niet door. Zaterdagmiddag werd in „Het Gulden Vlies" te Leiden de jaarlijkse algemene vergadering van het district Zuid-Hol land (Noord) van de Chr. Korfbalbond gehouden. Nadat de gebruikelijke agenda-punten aan de orde waren gesteld, werd de heer J. Lommers (Excelsior) als bestuurslid herkozen, terwijl de heer Jac. Vreeken van Pernix, die niet herkiesbaar was, door zijn clubgenoot J. Beekman werd vervangen. Medegedeeld werd, dat de bondsdag op 5 Mei in verband met het feit, dat lang niet alle lede'- op die dag vrij zjjn, niet door zal gaan. Na een uit voerige gedachtenwisseling werd be sloten bü het bondsbestuur aan te dringen op het houden van de bonds dag op Tweede Pinksterdag. Het plan om te komen tot een ge meenschappelijk orgaan van de L.KB. met N.C.G.V.. N.C.W.B. en Ver. v. Chr. Leraren stuitte nog al op wat bezwaren. Principieel werd dit plan toegejuicht door alle clubs, maar men twijfelde er aan of het in de practijk wel zal vol doen. Wanneer dit plan doorgaat moet de CK.B. verzekerd zijn van een be hoorlijke plaatsruimte en daar ziet het momenteel nog niet naar uit. De vereniging Fiks stelde voor om de reiskosten in klasse IA, 2A en 2B hoof delijk om te slaan. Een kleine commis sie zal het plan uitwerken en aan de verenigingen voorleggen. Na de rondvraag werd deze vergade ring op de in C.K.B -kringen gebruike lijke wijze gesloten. Uitslagen KNKB: Zuid-Hollar.d I: HKV—Spangen 2—0; Ons EibernestHet Zuiden 1—6; Vicus Oriëtls—DKC 6—2. Zuid-Holland IIB: Achilles n—Die Haghe 38; OlympiaanWion 64. Zuid-Holland ÏIIC: Velox—Ready n 52; De Spartaan—Rozenburg TT 74; De Algemene IIHet Zuiden TH 'Het Zuiden niet opgekomen). Zuid-Holland IIID: Actief—De Alge mene in 4—0: DKC II—Olympiaan II 22; Succes—Velox II 21 Gemakkelijke V.O.-zege Hoewel in het veld voor de rust het krachtsverschil niet groot was, won Vi cus Oriëntis deze wedstrijd verdiend. Onze stadgenoten waren n.l„ zonder in grootse vorm te zijn, veel schotvaardi- ger dan DKC dat een zware strijd te gen de onderste plaats zal moeten voeren. Met een r: schot nam Vicus reeds spoedig door J. v. d. Water de leiding (10)- Wel maakte Bmmmer al gauw weer gelijk (1—1), doch in de tweede ODstelling was de thuisclub veel gevaar lijker. De snelle Hensen gaf V, O. met een keurig doelpunt opnieuw een voor sprong en dezelfde speler bracht met een afstandschot de stand ook op 3—1. Kort voor de rust werd het door mevr. v. d. Wijngaard zelfs 41. Nog even verweer de DKC zich fel, maar toen Koole en kele minuten na de hei-vatting de stand op 51 bracht, was de aardigheid er voor belde partijen af. Vicus deed het verder kalm aan en DKC was niet bij machte hiervan profijt te trekken. Na dat de Delftenaren zelfs twee strafwor- pen onbenut hadden gelaten, maakte J. v. d. Water het halve dozijn vol (61). Door Sengers werd de eindstand ten slotte 62. Nieuw Brunhilde zal op de gym- nastiekdemonstratie van Don ar, 25 Fe bruari a.s., met enige dames- en meis jesnummers haar modewerking verle nen en daarmede ongetwijfeld voor de fleurige noot zorg dragen. Donderdag a.s. zal de eerste offi ciële ontmoeting plaats -vinden tussen de beide Leidse tafeltennis verenigingen „De Sleutels" en A.L.T.C. De wedstrij den worden gespeeld in,het clublokaal van L.T.T.V. en vangen aan om half acht. Sleutels 2 won de competitie-wedstrijd tegen het Haagse Netbal 3 met 73. Tijdens de amateur-bokskampioen- schappen van Zuid-Holland (A-klasse), gisteravond gehouden in de Haagse Die rentuin, verloor de Leidse bokser Snik j>p punten van Voorwinde (R'dam). De drie Russische schaakmeesters Botwinnik, Keres en Smyslov, die Rusland zullen vertegenwoordigen bij het wereldkampioenschap schaken, zijn heden uit Moskou vertrokken. Naar alle waarschijnlijkheid komen zij be gin volgende week in Nederland aan. Bij de Nederlandse Biljart Bond zijn 15 inschrijvingen binnengekomen voor de le klasse kampioenschappen driebanden. De inschrijvers zijn voor het spelen van voorwedstrijden, die op 24 Februari beëindigd moeten zijn In drie groepen verdeeld. De Leidse biljarter L. G. J. Teegelaar werd ondergebracht in de Rotterdamse groep. Voor de 2e klasse L.V.B. (Zater dagmiddag-competitie) wist V.W.S. door een 100 overwinning op Quick Boys 4 ongeslagen kampioen -te worden. In het teken van de permanente oefening speelde de Leidse Biljartver eniging „De Poort van Cleef"een vriendschappelijke wedstrijd tegen Royal uit Noordwijk. Onze stadgenoten wonnen met 110. Ingezonden Mededeling Wij zün kopers van series klassieke Gramofoonplaten LEIDSE KORFBALBOND. Als enige wedstrijd werd gespeeld in de 2e klasse: Vicus Oriëntis VI—Vicus Oriëntis V 14. Barbara Ann Scott behoudt de titel Dank zij een briljante demonstratie in de vrije figuren wist Barbara Ann Scott haar eerste plaats en daarmee haar titel van wereldkampioene kunstrijden te behouden. Zij verrichtte zodoende een hattrick van overwinningen, want ook de Europese en Olympische titels waren haar reeds ten deel gevallen. Het eindklassement luidde: 1. Barbara Ann Schott (Canada) plaatscijfer 11, 182.6 pnt; 2. Eva Pavlik (Oost) plaatscijfer 25 177.9 pnt; 3Irina Mekolova (Ts.-Sl.) plaatscijfer 32, 175.6 pnt; 4. Jeanette Altwegsr (G.-B.) plaats cijfer 36. 175 4 pnt. BROEKMAN EN LANGEDIJK VERMOEDELIJK NAAR WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Na in Scandinavië nog aan ver schillende wedstrijden te hebben deel genomen (o.w. te Gjoevik en te Oslo) zullen Broekman en Langeöijk hoogst waarschijnlijk naar Helsinki vertrek ken om daar op 28 en 29 Februari deel te nemen aan de wereldkampioen schappen. Broekman heeft te Hamar een tele gram ontvangen, dat zijn militair ver lof tot begin Maart verlengd is, ten einde hem In staat te stellen aan de wedstrijden om de wereldtitel deel te nemen. HOCKEY. Door gelukspel werd Lelden I voor beker uitgeschakeld. Door deze bekerwedstrijd gelijk te spelen werd Leiden uitgeschakeld voor de volgende ronde. Leiden trad aan met 2 invallers, desondanks had zij een meerderheid in het veld. De voorhoede wist echter van de talrijke "kansen geen gebruik te maken. James hield op keu rige wijze zijn doel schoon, zodat deze rommelige en slecht gespeelde wed strijd met blanke stand eindigde. Ge durende de verlenging van 2 x VA mi nuut wist Leiden ook niet te scoren, hoewel het Amsterdamse doel als het ware belegerd werd. RBC I—LEIDEN I (DAMES) 0—3. Op een zeer slecht veld wist Lelden het tegen de hekkensluiters van haar afdeling niet verder te brengen dan een 3—0 overwinning, hoewel de krachts verhouding een geheel andqre uitslag zou hebben gerechtvaardigd. Daar deze wedstrijd geen belang meer had voor de competitie (Leiden verspeelde haar promotiekansen 2 weken geleden tegen MRHC) werd het een sloom partijtje, terwijl de sfeer ook niet prettig was. De doelpunten wérden gemaakt door mej. Nagel 2x en mei. Burgersdijk lx. ATHLETIEK DISTRICT Z.-HOLLAND DER KNAU VER GADERDE TE LEIDEN. Competitie primeur voor onze provincie. In de „Vergulde Turk" kwamen Za terdagmiddag de athletiek-voormannen uit Zuid-Holland'bijeen tot het bijwonen van de Algemene Jaarlijkse vergadering. De aftredende bestuursleden mevr. Die ben— Konings en de heren Mulder en v d. Bergh, werden herkozen, terwijl in de Districts Technische Comm. de he ren Mekes en Koumans aanbleven in te genstelling met de hèer Jac. Zaal uit Alphen, die zich niet herkiesbaar stelde en derhalve door de heer Tah uit Rot terdam vervangen werd. Bü wiize van proef zal de DTC van Zuid-Holland voor 1948 een competi tie-systeem ontwerpen, hetgeen ddn voor geheel Nederland als toets zal dienen wat betreft uitvoering en le vensvatbaarheid. Ten slotte werd met 9739 stemmen een voorstel tot contributieverlaging aangenomen, waarover de jaarvergade ring der KNAU. zich dus nader zal be raden. Prof. dr. Th. J G. Locher rihier en prof.dr. J P. M. Mensing te C/egstgeest zün bij KJ3. benoemd tot lid van een subcommissie tot het uitbrengen van ad vies omtrent de schrijfwüze van de his torische namen. UNIE VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Uitstekende samenwerking bracht belangrijk werk tot stand. Uit het jaarverslag 1947- van de af- delings-unie van Overheidspersoneel, van de hand van de secretaris-pen ningmeester, de heer W. Veerman, blijkt, dat dank zfo een uitstekende samenwerking veel en belangrijk werk tot stand kon wonden gebracht. Hoewel de lonen van het overheids personeel ook in 1947 nog altyd ble ven beneden het peil van de voor par ticuliere bedrijven vastgestelde bedra gen, .wordt hierover door de bonden met de regering nog steeds overleg gepleegd. Ook in het afgelopen jaar bleef de samenwerking van de organi saties in Unieverband bestendigd. De bekende fusie van verschillende bon den van ambtenaren en werklieden in overheidsdienst kwam tot stand en als gevolg hiervan werden ook de Unies van ambtenaren en werklieden samen gesmolten. Dit proces heeft zich ook in de plaatselijke Unies voltrokken. Uitvoerig vermeldt dit jaaroverzicht verder de werkzaamheden welke in het afgelopen jaar zijn verricht en de voorstellen, die in de vergaderingen van het georganiseerd overleg aan de orde kwamen. Grote voldoening gaf vooral de verbeterde gratificatie-rege ling bij jubilea en de tijdelijke salaris herziening en invoering der rükskan- dertoeslagregeling. Bijzondere aan dacht had in 1947 ook de vaststelling van een nieuwe rechtspositie-regeling voor het personeel van de L.D.M. en de regeling van vacantie, verlof en werktijd voor het verplegend-personeel der Gestichten. LEIDSE CHR. JONGENSVER. „PHEBE". Bovengenoemde vereniging vierde haar 24ste jaarfeest. In zijn terugblik op het afgelopen jaar wees de leider, de heer J. Boogaarts er op dat een goed jaar wordt afgesloten. Ei werd veel gedaan; het ledental verdubbelde én loopt nu naar de 50 jongens. Hij wek te allen op dit jaar extra hun best te doen om het 25-jarig jubileum goed te kunnen vieren. Het orgelmuziek van één der jon gere leden, verschillende spelen, afge wisseld door tractaties en accordeon- muziek van Bram Segyn, werd het verdere programma afgewerkt. Na een felicitatie van de heer J. Stigter, ere-lid der vereniging, eindig de de leider met een dagsluiting. In April wordt met 'n familie-avond het 24-jarig bestaan in ruimere kring herdacht. ZILVEREN JUBILEUM J. M. SEIJN. Gisteren herdacht de heer J. H. Sey'n. de dag, waarop hy voor 25- Jaren als kettingsmid in dienst trad by de N V. Kon. Ned. Grofsmederij. De jubilaris werd door de directie en haar staf ten kantore der vennootschap ontvangen en op hartelijke fryze toege sproken door de directeur, ir. M. C. de Jong. Hem werd de gebruikelijke enve loppe met inhoud-overhandigd, zomede het vererend getuigschrift in lijst voor 25 jaren trouwe dienst van ae Ned. Maatschappij voor Handel en Nyverheid. BONNEN HALEN. Aan het Distributiekantoor worden dezer, dagen uitgereikt nieuwe bonkaar ten voor voedingsmiddelen textielkaar- ten, schoenenbonnen, aan diegenen, wier T.D.-nummer eindigt met het cyfer 0, of de cijfers 54, 64, 74, 84, of 94 en in het bezit' zijn van bon 612 van het bij de T.D. behorend inlegvel, toeslag kaartjes voor jonge en a.s. moeders en aanvraagformuliefen voor brandstoffen- kaarten voor het volgend seizoen. Het kantoor is geopend van 8% tot 113/4 en 2^—4 uur. Meegebracht moeten worden de stam kaarten. inwissellngsbonnen van de lo-. pende bonkaart, eventueel inlegvel (voor sch<5enenbonnen) en contrölekaart voor moeders. Morgen zijn de gezinnen aan de "beurt waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft van 61.201 tot en met 64.800. RESTITUTIE KOLENGELD. Dezer dagen vindt aan het postkan toor de terugbetaling plaats van de in dertijd berekende verhoging van de ko- lenprijg. Medenemên de afgeknipte bon 78 en 81 BV van*, de brandstoffenkaart TA 707 en/of bon 78 BV van de kaart TB 707. Morgen zün de letters Sm tot en met St aan de beurt. DS MR D. C. MULDER. Onze stadgenoot, ds mr D. C. Mul- 'der, missionair predikant in dienst van de Geref. Kerk van Amsterdam, is in goede welstand te Delhi gearriveerd en heeft zich met zyn gezin metterwoon gevestigd te Aligarh (Br. lndië). LEIDSE CANTINEWAGEN AANGEKOMEN. Zondag j.l. zün met de „Tabinta" zes cantinewagens, waarvoor de gelden onder auspiciën van de Niwin in Ne derland ingezameld zün, in de haven van Tandjong Priok aangekomen. Eén daarvan is het resultaat van de plaatselüke actie: de tweede wagen, welke dank zij de medewerking en het medeleven der Leidse burgery kon worden aangeschaft, zal weldra wor den versoheept. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Francis Poter z. van D. Rubingh en M T. Fewer; Petrus Anthonius Maria, z. van H. J. Sloos en A. M. C. Koper; Cornells Hendrik, z van A. Iestra en G. F. H.' Beukers; Frans ,z. van A. Iestra en G. F. H. Beukers: Mathilda Hendrika Alide. d. van B. C. Koele en A. Pen; Evelljn Yvon ne Margriet, d. van H. van Rooijen en H. K. M. Langer; Johannes Jacobus, z. van A Hendriks en C. M. Velthuljsen; Lydia, d. van H J P. van Ba aren en J. Filippo; Cornells Petrus, z. van C. P. Ooi.lendük en H. H. P. van der Geer: Elisabeth Bernar- -'jna Antoinette Ms»**ia. d. van A. L. M Sontrop en A B. M. van Eisen; Pleter Gerardus. z. van H. Broers en C. Cornet: Gerrit Willem Alexander, z. van W. A. Roos en H. W. Owel; Johanna, d. van E. de Boer en J. Schild; Bernradus Anto- nius Josephus. z. van W. Hagen en H. C. M. Klein; Maria Johanna, d. van N. Brandenburg en P. H. DUt: Elizabeth Christiana, d. van A. van Lulln en E. C. Pool; Johannes Cornells ,z. van J, Kok en J. M. C Leugerlng; Cornelia, d van D: Groenendiik en C. Schlagweln; Hendrik Davld, z. van H van Leeuwen en E. J. M. """'er -rnet: Jobg-h I^vdewilk Cornells z. van J. Wlnsser en M. L. van Temmen; Carel Nicolaas. z. van C. A. Winkel en P. I. Mekel. OVERLEDEN: D. J. Goud. hulsvr. van A. A. van Tienhoven. 55 J-: A Pielanen, man, 54 j.; J. van Bènten. wed. van J. T. Breedeveld. 74 J. GEHUWD: L van den Berg. jm. en S. A. Cossee, jd.; C. Leget, Jm. en M. W. E. Boehmer. jd.; J. G. Roggen, gesch. en M. O. Lantin- ga. Jd. Gigantische cigaretten-smokkelarij ontmaskerd HONDERDEN MILLIOENEN FRAUDULEUS OP DUITSE ZWARTE MARKT. In Duitsland Is een „wüdvertakt, goed georganiseerd, internationaal complot" van cigarettensmokkelaars ontdekt, dat zyn weerga in de zwarte cigarettdhhandel nog niet heeft gehad. Onder een officiële dekmantel werden millioenen Amerikaanse cigaretten naar R'dam en Antwerpen verscheept om van daaruit per vrachtauto door Duitsland naar de zg. afnemers irf* Tsjeeho-Slowakije, Hongarije en Oostenrijk te worden getransporteerd. Onderweg werden ze dan in Duitsland uitgeladen en verdwenen in de zwarte handel. De organisatoren van dit complot zün verscheidene doorgewinterde zakenlieden en expeditiefirma's'in verschillende aan Duitsland grenzende 1 anden Voor de „leider van de bende" ziet de politie een man van vroeger Lettische nationa liteit aan. die zich in Brussel ophoudt en tot dusverre tussen de mazen van het Belgische justitiële net wist door te glip pen. Zyn naaste medewerkers zijn er vele, terwyl het voorts vast staat, dat de heren ook in Amerika voor hun practyken kapitaal hebben gevonden. De Nederl. rijksrecherche in de per soon van inspecteur G Lodder had in dit speurderswerk, dat reeds 9 maanden duurt, in samenwerking met kapitein B. W. F de Beaufort en 2 wachtmees ters van de rijkspolitie te Amsterdam, het leeuwenaandeel. In de verschillende landen zijn wilde exped. diensten in 't complot betrokken geweest. De zwarte prys. die de smok kelaars in Duitsland voor de cigaretten konden maken, is zo formidabel hoog, dat het hun weinig moeite kostte zich van de medewerking van deze wilde ex pediteurs te verzekeren. Veelal werden de goede diensten en de cigaretten betaald met' z.g. vaste waar- dea als goud, juwelen wolfram of wel zwarte ponden of dollars, alfë afkomstig uit de Amerikaanse en Engelse zones van het bezette Duitsland. Al deze „waarden' werden zo nodig over de Duitse grenzen naar het buitenland ge smokkeld in de zware trucks, waarirr het tussen andere retourzendingen voor de douane moeilyk zoeken is. Vast is komen te staan, dat hon derden millioenen cigaretten, op deze frauduleuze wüze op de zwarte Duitse markt terecht zyn gekomen. De Ne derlandse ryksrechcrche acht dit overtuigend bewezen door het feit, dat Zaterdag j.L alleen reeds 17 millioen Amerikaanse cigaretten tüdens het vervoer in beslag zün genomen; 8H millioen door de douane-recherche in Nijmegen en 8% millioen door de En gelse bezettingsautoritcitcn bij Kal- denkirchen in Duitsland. PRINS BERNHARD OP KRUISER „SPOKANE". Prins Bernhard arriveerde hedenmid dag bü het gebouw der Kon. Roei- én Zeilver. „De Maas", voor het brengen van een onofficieel bezoek aan de Amerikaanse luohtdoelkrudoer „Spo kane". Tram- of busprobleem in de gemeenteraden Naar wü vernemen zullen de ge meenteraden van Sassenheim, Lisse en Hillegom op Dinsdag 24 Fcbr. a.s. in afzonderlükc vergaderingen büeen- komen ter bespreking van het tram of bus-probleem. DE VERLANGENS VAN ARUBA. Telegrammen van Minister Jonkman. Officieel wordt gemeld dat de minis ter van O.G. telegrammen aan de heer Eman, leidei* der Arubaanse Volkspar tij heeft gezonden, waarin verklaard wordt, dat de verlangen® van Aruba de Ned. regering evenzeer ter harte gaan als die van Curasao. Hü ver wacht. dat de invloed van de heer Eman de gemoederen der bevolking zal ontspannen. Door met-deelneming aan de confe rentie der Arubaanss vertegenwoordi gers dreigen conferentie en regering volledige voorlichting over wensen Aruba te, ontberen. De ministerpresi dent erkende in openingsrede recht ook van .Auruba op zelfstandigheid binnen grenzen der Koninklijke rede. De verhouding van Aruba tot andere Ned. Antillen en tot Nederland en Su riname behoort tot de door deze con ferentie te overwegen en in ontwerp regeling nader te bepalen hervormin gen. De regering stelt derhalve prijs op voortdurende medewerking Aru baanse vertegenwoordigers aan de con ferentie. ZEVEN MAANDEN VOOR SANCHES. Te Paramaribo is Sanoiies, beschul digd van samenzwering tegen het gou vernement van Suriname, veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf met aftrek sedert November. Tevens werd hem een boete van f. 50 opgelegd we gens aansporing tot opstand. SLEEPBOOT DER BPM LIEP OP MIJN. Vüf Chinezen gedood. De BPM-motorsleepboot „Soegio" is op 12 Februari 80 mijl ten Zuiden van Balikpapan op een mijn gelopen ter hoogte van de Moeara Pamanoekan- baai. Het aantal doden zou 5 bedra gen en dat der gewonden 3, alle leden der geheel uit Chinezen bestaande be manning. Van de uit Nederlanders bestaande scheepsofficieren werd niemand ge wond. ZES DODEN BIJ AUTO-ONGEVAL TE KOEPANG. Bij een auto-ongeval te Koepang (Ti- mor) werden in totaal zes personen ge dood en 20 zwaar gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een Jeep, die plotseling uit een zyweg kwam, tegen een vrachtauto reed, WEER EEN FRANS MAGAZIJN UITGEBRAND. De algemene opslagplaatsen te Au- bervilliers zijn door brand verwoest, waardoor voor een waarde van onge veer vüftig millioen francs aan meu belen, bestemd voor oorlogsslachtoffers, verloren is gegaan. In de persberichten wordt een parallel getrokken tussen deze brand en de brand welke on langs gewoed heeft In magazijnen te Charenton, waarby grote partyen le vensmiddelen, van de Amerikaanse vriendschapstrein, voor een waarde van zeshonderd millioen francs, opge slagen doqr de ..Entralde frangaise" en bestemd voor kinderen en ouden van dagen verloren gingen Door bladen van verschillende riontingen worden vermoedens van kwaadwilligheid gouit. Toenemende onrust onder ambtenaren Bollenstreek UITBLIJVENDE SALARISVERBETE- RING WEKT VERBITTERING. Dezer dagen kwam de afd. bloem bollenstreek der Algemene R.K. Arnb- tenarenvereniging te Sassenheim in vergadering büeen. Het enige agenda-punt voor deze vergadering was het formuleren van voorstellen voor het in Mei as. te houden Conga-es. Er waren 2 memo randa van een aantal leden by het bestuur binnengekomen, waarin scherp stelling werd genomen tegen het be leid van de Regering inzake het sala- risvraagstuk, de onder de ambtenaren heersende financiële noodtoestand scherp werd belicht en op radicale maatregelen ter verkrüging van een rechtvaardig loon voor het gehele overheidspersoneel werd aangedrongen. Naar aanleiding van deze memoranda voerden verscheidene leden 't woord, die er allen de nadruk op legden, dat ce ambtenaren bereid zyn hun deel in de armoede van het gehele land te dragen, doch dat zü er niet voor voel den een onevenredig deel van deze ar moede op hun schouders te nemen. Deze leden wezen ook op het belang van een R.K. organisatie, die des te hechter en des te actiever moet zün naarmate de toestand slechter wordt. Nadat voorzitter De Jong de wensen en de noodzakelük geachte maatrege len kort had samengevat wend met al gemene stemmen besloten om met ver- wyzing naar het gebrek aan voorlich ting» over de stand van zaken in de Commissie van Overleg en afgaande op het feit dat sedert het vorige Con gres niets Is bereikt voor het komende Congres voor te stellen dat aan het hoofdbestuur opdracht zal worden ge geven pogiygen in het werk te stellen teneinde te bereiken, dat alle in het Óverleg vertegenwoordigde organisaties zich gezamelijk uit het Overleg terug trekken. Tenslotte werden nog als can- didaten voor de verkiezing van drie hoofdbestuurslèden gesteld de heren drs. Van Hellevoort, A. C. F. Conyn en W. F. v. d. Meer. OEOSTGEEST, De a.s. Jubileumfeesten HET BESTUUR DER O.V. IN VOLLE ACTIE. Ónder leiding van de voorzitter da heer N. v. Weizen, ls gisteravond, uit- gaande van het bestuur der Oranje vereniging in „Het Witte Huis" een büeenkomst gehouden. Na opening, waarbü de voorzitter enige mededelin gen gaf betreffende de feestviering ter herdenking van het gouden regerings jubileum, werden een aantal commis sies in 't leven geroepen, n.l. een 6port- oemmissie, een openluchtspelcomm.'n middenstandscomm., 'n ledeniwervings- comm., een marktterreincommeen technische comm., en een commissie voor Kerkelyke herdenking. Al deze commissies wenden door de ere-voorzitter burgemeester J. C. Bau- mann geïnstalleerd. In zün installatie rede herinnerde spr. aan het voor recht gedurende 50 jaren door onze Vorstin op zo voorbeeldige wüze te zün geregeerd. Hü verdeelde deze rege ringsperiode in vier delen, n.l. die van 18981914, van 1914—1940, van 1940— 1944 (toen Zü de regering hervatte in het Zuiden) ,en die van 1945 (de be vrijding van ons gehele vaderland) tot heden. Ondanks de minder gunstige econo mische omstandigheden, aldus spr., is er alle reden tot sobere (welk woord hij in 't by zonder onderstreepte) her denking. Ten slotte bracht spr. het bestuur van de Oranjevereniging een bijzondere hulde voor de twee georga niseerde kunstavonden welke op zo hoogpeil stpirden. Hü hoopte dat dit Steeds zo moge voortgaan. Ds. M. J. Arntzen neemt beroep aan Ds. M. J. Arntzen, geref. predikant al hier (Morsch-Ry'ndük) heeft .het be roep van de Geref. Kerk van Anna Jaco- ba-Polder aangenomen. VOORSCHOTEN, Stichting Ned. Vrouw 1898—1948 Ook Voorschoten heeft nu een comité van vrouwen, vertegenwoordigsters van de diverse vrouwenbonden, ter voorbe reiding van de viering van het rege ringsjubileum van onze Vorstin. Onder voorzitterschap van mevr. v. d. Hoeven —de Jongh de Leeuw kwam een negen tiental dames in het Gemeentehuis bij een ter bespreking van de voorbereiden de werkzaamheden. Uit dit grote comité werd een dagelijks bestuur gevormd, be staande uit Mevr. v. d. Hoevende Jongh de Leeuw, presidente; Mevr. Meerhof fBenschop, secretaresse en Mevr. RomünOostveen, permingmees- teresse. Alle vrouwen uit Voorschoten kunnen nu eerstdaags een bezoek van een der dames van het uitvoerend comité ver wachten om een gave voor dit jubileum. Niemand zal toch willen achterblüven en haar gave, hoe klein ook willen of feren. De handtekeningen zullen ver zameld worden en met die van alle vrouwen uit het hele land aan onze Koningin aangeboden worden. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 17 Februari. De beurs had heden een ongeanl- meerd aanzien. Het meest werd nog gedaan in nieuwe aandelen Kon. Olie en HVA, Het bericht der directie om trent de verkoop van 10.090 ton palm olie "aan de Ned. regering, bleef zonder uitwerking. De productiekosten zün hoog. en maken de winst in lndië ge ring. Het gisteren sterk verhoogde koerspeil dei* HVA bleef behouden. NISU 3 punten beter, Amsterdam Rubber en Tabakken goed prijshou dend. Certificaten Handel Mfj. kwa men heden op 196. Kon. Olie oude aandelen liepen op tot 352, maar kon den zioh niet geheel handhaven. In- öustrleëen kalm. Scheepvaarten nau- welüks prüshoudend. Aandelen Twent- sche Bank 189 3/4. De oonversielening 1947 gold 98 3/8. Amerikanen iets ho- AGENDA DINSDAG: StadszaalUitvoering D.G.V. „Brunhlldo" 8 uur nam. LI see (Bloemlust) Bloemententoon stelling. 29 uur nam WOENSDAG. N.V. MIJ. ter bev. der Leldsche Onder wijsinstellingen: Aandeelhoudersvergade ring te U uur voonn v- Gem. Gods (Middelstegracht 3)Spr. P. v. d. Woude. 8 uur nam. Papenburg 61* Spi Ir. J. v. Wettum over de opvoedkunst van Rudolf Stelner. 8 1/4 uur nam. Oud Kath. Kerk: Lijdensmedltatl. prof. B. A. van Kleef. 7$ uur nam. Li ss o (Bloemlust)* Bloemententoon stelling. 10 uur voonn.9 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3