PANDA EN DE Jln*. van Vredenburgh in ons laud Begonnen aan de Leidse begroting voor 1948 Verhoging Yermakeiijkheidsbeiasting aanvaard b phfii suave 1 Wat er in ïndië gebeurt DINSDAG 17 FEBRUARI Taakverdeling Collegiaal Orgaan vastgesteld AANTAL BESTANDSSCHENDINGExN NEEMT AF. Gisteravond arriveerde op Schiphol uit Batavia jhr. mr. H. F. C. K. van Vredenburgh. die als toekomstig lid van het Collegiaal Orgaan in Indonesië be sprekingen komt voeren met de Neder- landsè regering. Zijn toestel heeft de afstand 12 uur sneller afgelegd dan ge woonlijk. Op de vraag naar het doel van zijn komst antwoordde jhr. van Vredenburgh, dat hij gekomen is om instructies te ontvangen over de ver dere werkzaamheden van de Ned. dele- gatie in Indonesië, voorts om aan de regering versterking voor de delegatie te vragen. Door ziekte van enkele leden der delegatie is de staf zozeer verzwakt, dat zy het vele werk niet meer aan kan. Jhr. van Vredenburgh vertelde ver der. dat bij de Republikeinse regering de wil aanwezig is het bestand zo goed mogelijk na te komen: de be standsschendingen nemen af. In ver gelijking met de toestand op 17 Januari, toen de overeenkomst „staakt het vuren" werd gesloten, bedraagt het aantal schendingen nog slechts zeven tiende van toen. Jhr. van Vredenburgh zal met de re gering eveneens besprekingen voeren over het op te richten Collegiaal Or gaan. Hier van zeide hij, dat in prin cipe de taakverdeling van de drie toe komstige leden, dr. Van Mook, minister Neher en hij zelf, reeds is vastgelegd. De Luit. G.G. zal als voorzitter van het college de zaken betreffende het Indische bewind behartigen, minister Neher van de Wederopbouw en jhr. Van Vredenburgh de buitenlandse aangelegenheden. In de practijk wer ken de drie leden reeds samen en hebben zij regelmatig contact met elkaar. Jhr. Van Vredenburgh, die waar schijnlijk een week in ons land zal blij ven, werd verwelkomd door de wnd. chef van de afd. Politieke Zaken van het Dep. van Bult. Zaken, dr. H. N. Boon. Wimmer en Ritterbusch niet als oorlogsmisdadigers vervolgd Fischböck waarschijnlijk overleden. Op vragen van het Tweede Kamerlid Donker betreffende de berechting hier te lande van de Duitse commissarissen- generaal Wimmer, Ritterbusch en Fischböck, heeft de minister van Justi tie geantwoord: Het feit, dat een Duitser tijdens de bezetting de functie van commissaris- generaal heeft bekleed, is op zichzelf onvoldoende, om daaruit een strafrech telijke verantwoordelijkheid voor hier te lande gepleegde oorlogsmisdrijven of misdrijven tegen de menselijkheid af te lelden. Bezwarende, als oorlogsmisdrij ven of misdrijven tegen de menselijk heid te qualificeren feiten, op grond waarvan een vervolging tegen Wimmer zou kunnen worden ingesteld, zijn noch uit zijn verklaringen, afgelegd voor het internationale militaire tribunaal te Neurenberg, noch van elders tot dusver bekend geworden. Ritterbusch is een figuur, die op de achtergrond heeft gestaan. Nadat in Augustus 1942 het contact met de land- verraderlijke groepen van Duitse zijde in handen van Himmler was gelegd, was de rol van Schmidt, de vertegenwoor diger der N.S.D.A.P. in Nederland, prak tisch uitgespeeld. Na zijn dood werd als ziin opvolger iemand aangewezen, van wie bij voorbaat reeds vaststond, dat het een onbetekenende figuur moest zijn. Voor een vervolging van Ritter busch zijn geen termen aanwezig be vonden. Fischböck behoort tot de personen, die worden gezocht om in Nederland als oorlogsmisdadiger terecht te staan. Daar hij tot nu toe onvindbaar is ge bleven en waarschijnlijk is overleden, heeft het onderzoek zich nog niet be ziggehouden met het nauwkeurig vast stellen van zijn strafrechtelijk aandeel in de uitplundering van Fïederland. H.1VL DE KONINGIN WOONDE JEUGDDIENST BIJ. Zondagmiddag heeft H.M. de Konin gin de jeugddienst in de Badkapel te Schevenlngen bijgewoond. Zaterdag maakte zy een wandeling op de strand- boulevard. In de gistermiddag onder voorzitter schap van burgemeester Van Kinschot gehouden raadszitting werd de geloofs brief van de heer C. T. Tielerburg in orde bevonden en tot zijn toelating be sloten. Gelijk gemeld zal deze echter waarschijnlijk weer bedanken en keert de heer Riemens terug in de raad). Tot lid der commissie van Financiën werd benoemd de heer De Hosson. De voorzitter feliciteerde de heèr Krol met zijn verjaardag, waarvoor deze dank bracht. DE STADSTIMMERWERF. De heer Schüller (P. v. d. A.) ontwik kelt bij het voorstel tot verbouwing en restauratie van de Stadstimmerwerf be denkingen, tegen de bouw van de boven woning, waar de kamerhoogte slechts 2.65 M. (en dan nog hoog uit) zal zijn' en z.i. de licht- en luchttoevoer onvol doende is. Deze ruimte zal alleen voor archief kunnen dienen. De hulp-bewaar der is z.i. in de nabijheid wel onder te brengen .Hij stelt voor niet over te gaan tot bouw van de bovenwoning, overigens het voorstel te aanvaarden. Wethouder Jongeleen verdedigt de bouw van de bovenwoning, die toch veel aantrekkelijks zal hebben trots genoem de gebreken. De hulp-bewaarder moet op het terrein wonen. De- heer Frohwein (VVD) en v. Weerlee (P. v. d- A.) steunen de heer Schüller, de heren Lombert en v. Iter- son de wethouder. Dan volgen re- en dupliek en zelfs tripliek. Het voorstel van de heer Schüller wordt verworpen met 2111 stemmen. Voor de communisten, de leden der VVD en enige leden der P. v. d. A. Het voorstel van B. en W. wordt aan vaard met aantekening, dat de heer Schüller tegen is. VERHOGING VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. Bij het voorstel inzake verhoging der vermakelijkheidsbelasting betreurt de heer D. J. v. Dijk (P. v. d. A.) dat hier Voorrang voor bepaalde categoriën militairen BIJ BEHANDELING DER DISTRIBUTIE-AANGELEGENHEDEN. Er is een regeling getroffen tussen het Ministerie van Oorlog en het CDK, waarbij aan alle uit Ned.-In- dië terugkerende militairen der Kon. Landmacht, die daar ten minste zes maanden dienst hebben gedaan en deze dienst op goede wijze hebben verricht, door dc plaatselijke distri butiekantoren voorrang zal worden verleend bij de behandeling hunner distributie-aangelegenheden en wel op vertoon van een ingevulde en on dertekende pagina van het hun uit gereikte demobihsatieboekje. Deze voorrang zal zioh ook uitstrek ken tot de militairen van de hieron der te vermelden categorieën, die niet in Ned.-Indië hebben gediend. Deze zullen daartoe op vertoon van hun ontslagbewijs cq groot verlofpas een formulier met een verzoek tot 't ver lenen van voorrang, getekend door het hoofd van het Gewestelijk Kan toor van de Sociale Dienst, ontvangen. Deze categorieën zijn: 1. reserve officieren, die op 10 Mei 1910 in militaire dienst waren, al dan niet als officier; 2. lichtingen 1940 en ouder; 3. OVW-ers (oorlogsvrij willigers) met lange verbandakte; 4. leden der Prinses Irene brigade; 5. militairen, afkomstig uit West-Indic. MAN DOODGESTOKEN TE MAURIK. In het dorpje Maurik werd 's nachts de 40-j. C. L. van Brenk vermoord. De avond te voren was er een bijeenkomst van een politieke partij in een café. Kort na middernacht kregen de 19-j. T. H. van Hattum uit Ingen en een ze kere van Ewijk uit Maurik een woor denwisseling. Zij begaven zich naar buiten iri gezelschap van de 40-j. C. L. van B. Deze probeerde de jongens te kalmeren, maar plotseling trok van H. een mes en stak van B. neer. De volgen de dag kon van H. gearresteerd worden'. Van B. is overleden en Iaat een vrouw met vier kinderen achter. THANS 205.500 MOTORRIJTUIGEN IN ONS LAND. Vooruitlopende op officiële gegevens heeft de KNAC ter voorlopige infor matie gegevens verzameld met betrek king tot het totaal aantal motorrijtui gen in ons land en de verdeling daar van. Aangenomen mag worden dat het totaal aantal motorrijtuigen op 205.500 kan worden gesteld, n.l. 70 200 perso nenauto's, 61.200 vrachtauto's (w.o. be stelauto's en tractors), 70.500 motorrij- wielen (w.o. driewielers) en 3600 bus- sen. Per 1 Mei 1940 waren deze aan- j tallen resp. 235.200, 104.000, 56.500, 70.000 en 4700 De kwaliteit van het motorrij tuigenpark van thans staat i bovendien aanzienlijk achter bij dat I van voor de oorlog. ZWERVER MAAKTE AMOK TE HOOFDDORP. Ging anderen met zakmes te lyf. In het logement voor zwervers te Hoofddorp heeft een der gasten, de 40 jarige F. Dantema, ..arnok gemaakt" en daarbij twee andere loge's tamelijk ern stig gewond met een zakmes. De 60-j. J. Pruin werd in hals, buik en borst gestoken en moest ter verpleging in de •,St. Joannes de Deo-stichting" te Haarlem worden opgenomen. Aanvan kelijk leek zijn toestand levensgevaar lijk, doch later bleek er geen vrees voor zijn leven meer te bestaan. De andere gewonde wordt in het logement ver pleegd. Hij kreeg steken in een zijner dijbenen. De dader handelde waarschijnlijk in een vlaag van waanzin zonder enige aanwijsbare aanleiding. Hij ontwaakte in de late ochtend in een staat van op winding, sprong uit zijn bed en ging de naast hem slapende Pruin te lijf met het voormelde gevolg. Daarna wierp hij zich op de nog slapende Boog die zich zo hevig verzette, dat hem ernstig let sel bespaard bleef. De dader sprong daarna door het raam naar buiten, wierp zijn mes weg en melddè zich bij de politie, die hem heeft opgesloten en een onderzoek instelt. Ingezonden Mededeling Vóór de visite komt, scheer ik me gauw nog even glad met Philips „PHILlSHAVE", zegt Staalbaard. Alleen de steker in 't stopcontact en, terwijl ik lekker in m'n luie stoel blijf zitten, vliegt mijn baard er af. Laat U door een demonstratie bij Uw handelaar eens persoon lijk overtuigen, hoe gemakkelijk droogscheren is met: PHILIPS STAALBAARD Oofc UW baard vliegt eraf1 N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND -EINDHOVEN in wezen de autonomie der gemeente weer wordt aangetast (afgezien van de vraag, of de verhoging niet noodzake lijk is met het oog op de gemeentefi- nanciën). Verder "verdedigt hij op zich zelf gedifferentieerd tarief naar cultu rele waarden, maar hij zal deze veror dening, al is hij het er niet geheel mee eens, aanvaarden waar deze in practijk het best hanteerbaar zal zijn. Ten slotte verdedigt hij zijn motie inzake het in het leven roepen van een commissie, die zal beoordelen welke bio scoopvoorstellingen op grond van hun cultureel, godsdienstig of wetenschap pelijk karakter in aanmerking komen voor een tarief van 20 pCt. Zo'n com missie lijkt hem een vereiste. Ook de heer v. "Weizen (CPN) wijst op het juk, door de regering opgelegd. Hij ontwikkelt dan enige bezwaren. Tal van kleine neringdoenden zullen thans ook getroffen worden! 50 pCt op cir cusvoorstellingen zal eveneens het zwaarste drukken op de kleine man. Voor het circus zou hij gelijkstelling wil len zien met toneel. Het voorstel v. Dijk wil hij gaarne steunen. De heer Woudstra (Chr. P.) onder steunt gaarne de opmerkingen inzake inbreuk op de gemeente-autdnomle. Het voorstel van B, en W. heeft intussen wel zijn instemming. Terecht moet immers eerder op vermaak dan op wat anders zwaardere lasten worden gelegd. Het voorstel v. Dijk kan hij in grote lijn aanvaarden, maar hij vraagt toch na dere toelichting op bepaalde posten. Ook de heer Wilmer (KVP) dringt daar op aan. daar hij vreest voor ver warring. waar er immers al een rijks keuring is en B. en W. toch reeds een oordeel kunnen uitspreken. De heer Knol (Chr. P.) onderschrijft zijn partijgenoot Woudstra. De heer A. v. Dijk (KVP) vraagt, of d© sport feitelijk ook niet meer een amusement is geworden dan een sport uiting en waarom in de sport onder scheid wordt gemaakt. Wethouder v. d. Kwaak zal inzake de vraag van autonomie bij de begroting antwoorden. Verder beantwoordt hij di- yerse opmerkingen over de percentages, nader toelichtend waarom en hoe B. en W. daartoe zijn gekomen, ook uit prac- tisc'n standpunt. Een commissie, als de heer v. Dijk voorstelt, is z.i. voor Leiden momenteel overbodig. Zou er werk komen voor zo'n commissie, dan zal hij niet daartegen zijn. De heer v. Dijk trekt zijn voorstel te rug, zich voorbehoudend er later op te rug te komen. De heer Riedel ontzegt aan een circus cultuur, wijzend op het „dier". De verordening wordt dan z.h.st; aan vaard/ MARKTGELDEN. Bij het voorstel tot verhoging van marktgelden is de heer v. Weizen van oordeel, dat de kleine neringdoenden te zwaar zullen worden getroffen en daar om verdedigt hij zijn voorstel om de cij fers van B. en W. te verlagen. Vaak maken deze kleine marktkooplieden hun kosten nog niet eens goed en bovendien, z.i. is in conjunctuur thans zo. dat van verhoging als door B. en W. voorge steld, niet meerdere baten zal opleveren, integendeel. De wethouder v. d. Kwaak wijst er op, hoe het aantal liefhebbers voor een plaats op de markt verrehet aantal plaatsen overtreft en hoe er steeds een- willige handel is. Zelfs zou aan verpach ting kunnen worden gedacht! De voor gestelde verhoging is dus ook matig. Het voorstel v. Weizen wordt verwor pen met 315 stemmen (die der com munisten) SPOEDEISEND VOORSTEL. De voorzitter deelt mede dat er een geschil is ontstaan over de levering van de verwarmingsketel voor Endegeest. B. en W. stellen spoedeisend voor de kwestie aan arbitrage te onderwerpen, waarin de wederpartij toestemt. Conform .wordt besloten. Nadat alle andere voorstellen waren „afgehamerd" werd begonnen aan de Begroting ALGEMENE BESCHOUWINGEN. De fractie-voorzitters aan het woord. Eerste spreker is de heer Vos (VVD). Hij hoopt waardering voor de activiteit van het college en het is hem een be hoefte te verklaren, dat de heer v. Schalk als wèthoüder van Onderwijs ten zeerste oi3 zijn plaats is, maar waarde ring voor activiteit s]uit nog niet in accoord gaan met het totale beleid. Dit geldt speciaal het financieel beleid. Spr.'s fractie is voor een sluitende begroting. De lasten kunnen niet hoger worden. Ingezonden Mededeling FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 46) Zij waren vooral verbijsterd door Hen ry, zijn manier van optreden tijdens het telefoongesprek was schitterend geweest, een meesterstuk van realisme. Christopher vroeg: „Wie was er aan de telefoon?" Het antwoord liet even op zich wach ten, toen klonk het bedrukt: „Josephi ne". „O, dus ze is in Engeland?" „Ze is in Engeland eii ze komt hier/' Christopher sperde zijn ogen wijd open. „Waarom hier?" „Ik weet het niet," riep Henry, met een wanhopige beweging van zijn han den, „maar ze komt hier en ze komt Zaterdagmiddag." „Vermoedelijk theedrinken?" „Vermoedelijk, ja." Henry deed of hij iets wegslikte en het was even stil. „Je hebt haar niets van de 'kinderen verteld," merkte Michael nadenkend op. „Hoe had ik dat kunnen doen in te genwoordigheid van mevrouw Robin son, die ieder woord hoorde!" „Neen, natuurlijk niet, dat kon je niet," suste Michael. „Maar, voegde hij er bezorgd aan toe, „het zal haar toch een schok geven, zo ineens drie kin deren." Henry's gelaat was grimmig. „Dat zal het zeker," zei hij en hij stak zijn handen in zijn broekzakken en begon de kamer op en neer te lopen. „Was Josephine hartelijk?" infor meerde Christopher. „Erg." „jy niet." ,Hoe kon ik, met mevrouw Robinson, die ieder woord hoorde," klonk het weer. „Je vergeet, dat hij met het zieken huis sprak." zei Michael. „Dat is allemaal wel mogeiyk, maar ik denk. dat Josephine hem erg gere serveerd zal hebben gevonden." „Zy wist dat er iemand in de kamer was," mompelde Henry. „O juist, dus ze verwacht Zaterdag biezonder hartelyk ontvangen te wor den." Henry hield op met heen en weei lo pen. „Jullie moeten me Zaterdag niet alleen laten," riep hy uit, terwyl hij vuurrood werd. „Jullie mogen me geen seconde alleen laten met die vróuw." Christopher rilde. Hij had Henry Jo sephine bij verschillende namen horen noemen, zeer mooie namen, hy had nooit gedacht, dat hij hem nog eens over haar zou horen spreken als over ,die vrouw'." „Je kunt beter de kinderen hier hou den," overpeinsde Michael hardop. „Dat ben ik ook van plan." hygde Henry, „en de hond ook!" Hy knikte woedend, maar dan liet zyn strydlust hem in de steek en hij zuohtte ver drietig: „Maar het is allemaal toch erg vervelend." „Ach, dat ben ik niet met Je eens," sprak Michael hem moed in, „tot nu toe is alles toch goed gegaan?'. Henry beet op zyn lippen. „Denk je werkelijk, dat alles goed is gegaan?" vroeg hy. „Ja, vind jy ook niet?" „Af en toe haperde het." „Af en toe." gaf Michael toe, „maar dat waren kleinigheden en het slot van de avond was groots." „Groots?" Michael knikte vol overtuiging. „Dat telefoontje was geweldig, ik begon zelf bqna te geloven, dat Je werkelijk een vrouw had en ik begon waarachtig me delijden met haar te krijgen." Henry wierp een snelle blik op hem. „Waarom medelijden?" „Nu, dat spreekt vanzelf, de arme vrouw had juist een blindedarmopera tie ondergaan," „O ja, nat-uuriyk." „En ze staat op het punt dood te gaan." „Nee, nu gaat ze niet dood," besloot Henry met veel overtuiging. Michael keek verbaasd, hy begTeep die plotselinge verandering van Henry ten opzichte van zyn zieke vrouw niet. „Dan komt mevrouw Robinson met bloemen en ze zal willen weten wan neer de begrafenis is," legde Henry uit. „Hm, dat zou vervelend zyn," gaf Mi chael toe. Hy voegde er aarzelend aan toe: ,En todh kun je je vrouw niet eeuwig ziek laten." Henry maakte een beweging van wanhoop met zyn armen. „Wy zullen dit huls moeten verlaten," zei hy ver driet^. „Dit huis moeten verlaten?" „Dit huis verlaten en een heel eind van mevrouw Robinson vandaan gaan wonen." „En dan?" wilde Michael verder we ten. „En dan kan mijn vrouw rustig dood gaan en dan 'kunnen de Robinsons den ken wat ze willen." „En de kinderen?" Henry deed vermoeid. „Ik zal Luke schryven, dat. ik het huis verkoop en dat ik de kinderen niet langer kan heb ben. Ik 'zal ze dan naar hem toesturen." Hij voegde er zuchtend aan toe: „Ik zal er natuurlijk voor zorgen, dat ze financieel niets te-kort komen." Het scheen een goede oplossing, eigen- lyk de enige oplossing. (Wordt vervolgd) 6). „Het eten is klaar!" zei Panda na een poosje. „De tafel is gedekt, pro fessor!" „Wat?" riep de professor, opschrik kend uit zyn boek. „En wie ben jy? Wat ehach zo! Ik weet het al! Panda! Ja, ja!" Hy schoof een stoel by en be gon aan zyn maaltyd. „Misschien denk je, dat ik wat ver geetachtig ben!" sprak hij. „Maar dat komt, omdat ik aan een belangrijke uit vinding werk. Ik heb de neiging om al les te vergeten, behalve datgene waar ik aan bezig ben, vat je!? Zo herinner ik-me opeens, dat ik al twee dagenlang vergeten heb te eten. Ik merk warem pel, dat ik trek heb! En daarom is het goed, dat jy nu by my bent ehhoe heet je? „Panda!" zei Panda. „Juist!" zei de professor. „Panda! Ik had het kunnen weten. Hm, na het eten, zal ik je myn uitvinding tonen, Panda!" Op de pijnlijk* plek. boitrljdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK PIJNSTILLENDE WATTEH Er zal gestreefd moeten worden naar versobering. Deze begroting is wel f.40.000 lager in verwacht tekort dan die voor 1947, doch dit bevredigt hem niet. De wil tot bezuiniging is-'z.i. niet altyd aanwezig, vandaar het. verzet zyner fractie by voor stellen als spoorwegplannen, uitbrei dingsplannen etc. Gelukkig opent de noodvoorziening van de commissie Oud de gelegenheid tot sanering der gemeen- te-financiën, doch zelfs dan zal het grote inzicht kosten de volgende begrotingen sluitend te houden. Iedere uitgave zal zyn fractie daarom wikken en wegen. De part. bedrijven moeten vry blyven en inmengng is alleen verantwoord, als deze beslist noodzakelijk is. Inschakelen van het particulier initia tief zal ook het woningbouw-tempo kun nen versnellen. Beperking tot het mogelijke is juist een gemeentebelan gen een sociale rechtvaardigheid. Tot slot bespreekt de heer Vos nog een drietal punten: schooltandverzor- ging, Schouwburgruimte en uitbreiding van het aantal surveillerende agenten. Hierna 8 min. over 5Vi uur schorsing. h AVONDZITTING. De heer Van Weizen (C.P.N.) wijst er op, hoe de positie van Leiden thans wordt bepaald door de „nooduitkering volgens Commissie-Oud dat aanleiding geeft tot „gematigd optimisme". De ge meente is afhankeiyk van de algemene positie van het Ryk, te meer, waar "e gemeente autonomisch in stiefmoeder- ïyke positie is gekomen, hoe pijnlijk dit ook z(j. En dat maakt „gematigd op timisme" tot een schoon woord. Met de meest krampachtige pogingen zal Lei den moeten streven naar een sluitende begroting! Dit karakteriseert de ganse situatie, veroorzaakt door de na_°or- logse toestand, maar ook door de ge voerde politiek, speciaal beheerst dooi P. v. d. A en K VP. Alle activiteit van B. en W. loopt dood op de algemene politiek en zo doende is er maar weinig verWezcnlykt. Verandering is slechts mogelyk door politieke strijd. De monopolistische, ka pitalistische groepen bepalen tot dus ver de richting Dit dient te verande ren. Gestreefd moet worden naar het op hoger niveau brengen van het so ciale leven, inplaats van dit te druk ken. Ons productie-systeem is vastge lopen, vooral dank zy het part. in^ia" tief! Alleen het socialistische produc tie-systeem brengt uitkomst Byna 100 jaar geleden verscheen het manifest, er gaat een spook door Europa .Dat is in een groot deel van Europa thans waarheid geworden tot zegen van mn- '"STheer Wilmer (K.VP.) meent, dat in deze tijd zeker niet gewenst is oude gewoonten te handharen. n.l. te praten over lands- en wereld-politiek. HU zal zich beperken tot. de gemeente- politiek. B. en W. dragen z.i. de volle verantwoordelijkheid, aller£er^ persoonlijk, maar toch ook S^men lUk Ieder raadslid draagt, oor. de per soonlUke verantwoordelijkheid naast, de gemeenschappelijke Een te ver doorge dreven partü-discipline ver zich te Men moet de moed hebben zien .re do°n bekeren los van het Iractie-stand- puiit. De gemeentelijke autonomie is feitelijk niet aan de orde. wel de handhaving van grondwet en ving. Kunnen B. en W. zich al niet vei zetten dan is dat de taak van de raaJ>' onverschillig tot welke partU de mi nister In geding behoort. ,.llitenae Wii moeten terug naar een sluitenue begroting. B. en W. hebben alle aan dacht voor verhoging der inkomsten. Hebben zii die ook voor bekrimping op de uitgaven? Dit is even noodzakelijk. De K.V.P.-fractie wil een vooruit^ strevende democratische politiek en hij belicht dit in 2 punten: lo. uitbreiding der medezeggenschap 2o. inschakeling van feroutlnee de krachten uit de burgerij, die hU nader toelicht. Spr. keert zich tegen de motie der VVD. inzake een contact-comml.- sie voor de klein-industrie en het win- kelbedrUf, althans in deze vorm. Zeer teleurstellend een verwijt doet hU niet - is dat er in 1947 aan wo ningbouw niets is -gedaan. Eerst pas ts men daarmede begonnen! InteB™" stelling tot andere gemeenten. Hoe zal dit gaan in 1948? Moeten er nu geen daden worden ge steld in overleg met de raad? De voorstellen v. Iterson ïyken hem daarom sympathiek. De heer Woudstra (Chr. P.) consta teert betrekkelijk weinig verschil tus sen de begrotingen voor 1947 en 1948. ook wat het eind-resultaat betreft een tekort van ruim f.2 millioen, hetgeen hij weinig optimistisch noemt. En toch is er reden om er anders tegenover te staan, daar er nu kans is uit de duis ternis te komen in de schemering. Niet door de nooduitkeringen, maar door de uitlating der regering, het vaste voor nemen te hebben, de gemeenfe-finan- ciën te saneren, hetgeen z.i. impleciet inhoudt sanering der ryksuitgaven. Spr.'s fractie aanvaardt de verant woordelijkheid daarvoor te stryden naast het college. Fel keert hy zich tegen de heer v Weizen, wiens streven gaat naar het zuivere communisme, dictatuur voor de enkeling, de sla- vemy voor de massa De woningbouw dominieert z.i. boven alles, en toch is er nog zo weinig ge daan. Ook de spoorwegplannen dienen zo snel mogeiyk te wórden uitgevoerd. Zo bouwt Leiden weer aan zijn toe komst. Spr. heeft alle waardering voor de activiteit van B en W„ maar hij raadt aan zuinig te zyn met lof, waar de raad zuinig moet zyn met critiek, waar de 'bUzondere omstandigheden een af schuiven op de regering veel verklaren. Alle activiteit hoort te staan onder het woord van God! Na ook de kwestie van de persooniyke verantwoordelijkheid van het college en de raadsleden te hebben aangeroerd, snijdt spr nog even het leugd-parle- ment aan. De heer D. J van Dijk (P v. d. A.) huldigt B. en W. voor het snel uit brengen van deze begroting en voor hun beleid in het algemeen. Nieuwe regeling voor gezinshereniging te Batavia VOOR ALLEN GELIJKE WACHTTIJD Voor de gezinshereniging te Bataria is een bijzondere regeling getroffen, naar aanleiding van de grote woning nood in die stad,-welke tot gevolg heeft dat de wachttijd in het kader der ge zinshereniging voor velen te Batavia veel langer duurt dan elders. Voor personen, die te Batavia binnen twee maanden na aankomst huisvesting vinden en derhalve gezinshereniging kunnen aanvragen, wordt geen byzon- dere voorziening nodig geacht, zy vor men nog steeds de meerderheid der aanvragers te Batavia. Aan perspnen, die eerst na twee maanden hulsvesting vinden, wordt een tussennummer gegeven na aftrek van resp.: 1 maand, wanneer de aanvraag wordt ingediend in de 3e maand; 2 maan den, idem in de 4e maand; 3 maan den idem in de 5e maand; 4 maanden idem in de 6e maand; 5 maanden idem in de 7e maand, terwijl prioriteit wordt verleend, wanneer de aanvraag wordt ingediend in de 8e maand na aankomst of later. Deze regeling waarborgt alle aanvra gers te Batavia, die binnen 8 maanden huisvesting vinden een gelijke wachttyd, waardoor het toeval of connectiefacto- ren bij het vinden van huisvesting worden geëlimineerd. EISEN TEGEN JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS. Voor de temporaire krygsraad te Ba tavia hebben leden van de Kempetai, eertijds geplaatst te Tandjong Perak (het Soerabajase haventerrein) terecht gestaan wegens systematische terreur en foltering van burgers. Tegen twee Japanners werd de doodstraf geëist, tegen acht anderen gevangenisstraffen van rijf tot twintig Jaar. OOST-INDONESISCHE „GOODWILL" MISSIE NAAR D JOK JA. De goodwill missie van de negara Oost-Indonesië is gistermiddag te^-Ba tavia aangekomen en zal morgen per K.L.M.-vliegtuig van Kemajoran naar Djokja vertrekken. Het verbiyf te Djokja zal ongeveer een week duren. LUCHTDIENST BATAVIA—DJOKJA? Naar U.P. meldt zal de KLM spoedig regelmatig tussen Batavia en Djokja karta'gaan vliegen. Zowel van Nederlandse als van Indo nesische zyde is aan de KLM toestem ming gegeven een dienst te openen tus sen de beide steden voor het vervoer van de gedelegeerden, wanneer de po litieke onderhandelingen eenmaal zijn begonnen. DANKBETUIGING VAN COMMANDANT „RENVILLE". De commandant van de „Renville", kapitein Tyree, seinde aan de Luit. G.G.: „Bij het vertrek van de ..Renville" uit Tandjong Priok naar huis neem ik de gelegenheid waar, om allen, verbon den aan H. M.'s regering in Indië, dank te zeggen voor de grenzeloze gastvrij heid en edelmoedigheid, welke ons ge durende de afgelopen tien weken wer den bewezen. Ik voeg hieraan een uiting van per sooniyke waardering toe voor u en me vrouw Van Mook. Vaarwel en beste wensen voor een goede vaart". De financiële positie is duidelyk ge schetst en deze toestand legt de ver plichting op alleen noodzakelyke uit gaven te doen, al kan men verschillen of iets noodzakelyk is of niet. De po sitie der stad mag nooit lelden tot schadelijke bezuinigingen. Een bloeiend bedryfsleven is nodig en dat dient bevorderd te worden voor zover kan. B. en W. spannen zich tot het uiterste daartoe in. In dit kader bepleit spr. oprichting van een han delsschool. Grote tekorten bestaan nog in scho lenbouw, sanitaire inrichtingen, verga deringslokalen, sportvelden etc. Inderdaad zal aan woningbouw de grootste aandacht moeten worden be steed, evenals aan de Geneesk. Dien sten en gezinsverzorging. Vervolgens wydt spr. uitvoerig uit over onderwijs en wat daarmede an nex is, als het grote middel tot vernie tiging van het kapitalisme en tot ves tiging van het democratisch socia lisme. Niet door propaganda, maar door opwekken van belangstelling voor het algemeen gebeuren en het cultu rele leven. De ouders dienen daarby in geschakeld. het onderwys moet ver nieuwd, en dan het M.O. in aanslui ting. Is een lyceum niet wenseiyk en een middelbaar technisohe school? Spr. verdedigt dan het jeugd-werk in de uitgebreidste zin, vraagt aandacht voor het vrije-tyds-probleem, om ten slotte aan te dringen op zo groot mo gelijke samenwerking der fracties, ieders standpunt principieel onaange- .tast latend. VERDERE SPREKERS. Mevr. Braggaar-De Does (P. v. d. A.) sluit zich aan by de hulde aan B. en W. zy klaagt echter over te uitgebreide agenda's en het woord-voeren in 2de instantie door wie niet in 1ste instantie sprak. Een Gem. wasbedryf beveelt zy aan. Gepensioneerden behoren geweerd te worden uit betrekkingen, althans vol ledig gepensionneerden. Een tehuis voor ouden van dagen verbeidt zy gaarne. Een woning-inspectrice oordeelt zy no dig. De commissie voor sociale zaken dient vaker by een te komen. Voor be trokken wethouders niets dan lof. Hoeveel scholen en kinderen nemen deel aan de melk-verstrekking? Zy oor deelt* deze voorziening zeer nuttig. De heer Riedel (P. v. d. A.) oordeelt, dat het met het herstel der gem. auto nomie nog niet zo goed gaat, gezien de gang van zaken In ieder geval zal men echter de tering naar de nering moeten zetten. Het vernieuwingsfonds voor de Licht fabrieken moet behoorlyk in staat zyn extra-uitgaven op te vangen. Reeds is er vooruitgang in deze en daarom is hij bereid zijn voorstel het percentage op 2 pet te bepalen, in te trekken. Warm beveelt hy aan zoveel moge lyk kantoorgebouwen te benutten voor woningruimte. Een sociaal werkster vooor het Gem.- personeel lijkt hem raadzaam, evenals self-supporting* van de gestichten „En- degeest". Een vrije economie voor zover nog aanwezig is onmogelijk geworden, te meer. waar deze ook elders wordt ver laten, Wy kunnen geen eiland vormen. Zij 1s vervangen door geleide economie, al ls eigen ordening onder toezicht toe te juichen. Hierna schorsing tot hedenmiddag.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2