Truman huldigt de Commissie voor G. D. „Zij slaagde erin de vijandelijkheden Ie beëindigen" WEERBERICHT Bespreking subsidie Bijzonder Hoger Onderwijs Wijzigingen in Marshall-plan Conferentie over een douane-unie voor West-Europa Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang ZATERDAG 14 FEBRUARI 1948 No. 26312 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 26041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Een kloek antwoord Ternauwernood is het rumoer rondom het-incident van Kalioe- rang, veroorzaakt door uitlatingen van het Amerikaanse (oud) -lid der Com missie voor Goede Diensten, prof. Gra ham verstomd of de geschiedenis her haalt zich. De Commissie of althans een deel daarvan heeft het nodig geoordeeld ter gelegenheid van de indiening van (haar rapport aan de Veiligheidsraad een persconferentie te organiseren, waar in zij luidens de eerste berichten hoogst opmerkelijke dingen heeft verteld. Men zal zich wellicht herinneren, dat wij destijds aan de verklaringen van prof. Graham („Gij zijt wat ge zijt") weinig politieke waarde hebben toege kend. omdat we onmogelijk konden aannemen (en naar achteraf bleek ook terecht), dat deze de eensgezinde me ning der voltallige commissie weerga ven. Zijn Belgische collega Paul van Zee land. die ten tijde der Graham'se los lippigheid zich op weg naar huis bevond, bevestigde dit inzicht bij aankomst on middellijk en de verdere ontwikkeling, culminerend in de bereidverklaring dei- Republiek om als gelijkgerechtigde deel te nemen aan de Ver. Staten van In donesië en in de interim-regering, heeft geleerd, dat het gehele incident van Ka- lioerang ten slotte inderdaad niet veel meer dan een storm in een glas water is geweest. HET wil ons voorkomen, dat het in terview. dat nu weer zoveel stof doet opwaaien, nauwelijks grotere betekenis heeft. Het merkwaardige is, dat ook ditmaal Van Zeeland op het appèl ontbrak, hetgeen de conclusie rechtvaardigt zulks gevoegd bij zyn voortreffelijke reputatie als ervaren en voorzichtig diplomaat dat dergelijke min of meer sensationele complicaties door het blote feit zijner aanwezigheid worden voorkomen. De tijd zal ook nu weer moeten leren in hoeverre de eerste vrij alarmerende berichten op waarheid berusten, danwej in hoeverre daarbij overdrijving dan wel spel is, hetgeen doorgaans het geval Maar afgezien daarvan dunkt het ons verstandig om een scherp onderscheid te maken tussen de feitelijke voorstel ling van zaken, zoals deze in het rap port aan de Veiligheidsraad is gegeven en de zeer subjectief getinte uitlatingen, welke in de bovenbedoelde persconfe rentie door ongenoemde „woordvoerders zijn gebezigd. Natuurlijk valt dit laatste te betreu ren, maar het zwaartepunt blijft rusten op het rapport, evenals de politieke be tekenis van Kalioerang destijds niet in de schaduw kon staan van het gewicht der aan boord van de „Renville" be reikte resultaten. En dienaangaande opent het rapport geen enkel nieuw ge zichtspunt, zulks te minder waar het zich onthoudt van elke aanbeveling met- betrekking tot de verdere ontwikkeling van zaken. DAT desniettemin de Ned.-Indische regering dermate fel reageert op de omlijstende mededelingen gelijk uit ons Blad van gisteren blijkt, beschouwen wij dan ook niet zozeer als een aanwij zing, dat Batavia het begrip voor de verhoudingen zou hebben verloren, doch als een volkomen gerechtvaardigd en zelfs noodzakelijk protest tegen een han delwijze. welke spot met elk elementair beginsel van onpartijdigheid en objec tiviteit. die de grondslagen dienen te vormen voor een instelling als de Com missie voor Goede Diensten. Voorspellingen en conclusies, zoals door „woordvoerders" ter persconferen tie gedaan, vormen een ontoelaatbare verzwakking van het Nederlandse stand punt, omdat zij de toch al zo eenzijdig voorgelichte publieke mening in Ameri ka een onjuist beeld geven van de moei lijkheden en mogelijkheden in Indonesië en omdat zij ambtelijke en persoonlijke verwachtingen en ervaringen door el kaar haspelen. En ten slotte suggereren sommige „woordvoerders" voor de Commissie voor G.D. zodanige bevoegdheden, dat de per ken van haar opdracht verre worden overschreden en zij een regelrechte aan tasting van onze souvereine rechten zouden inhouden. Maar nogmaals: wil dienen eerst af te wachten wat er van alles wat er te Lake Success gezegd zou zijn waar is. Waar zwijgen evenwel zou kunnen wor den beschouwd als 'n aanvaarding van dat standpunt, was spreken plicht. De Ned - Indische regering is het antwoord niet- schuldig gebleven en wij kunnen ons er slechts over verheugen, dat dit ant woord ditmaal is vervat in bewoordin gen, waarin een ondertoon van natio nale fierheid valt' te onderkennen. Iets wat wij in het regeringsbeleid ten aanzien van de Indonesische kwestie helaas al te vaak hebben gemist. Nadat wij het bovenstaande hadden geschreven, kregen wij kennis van de el ders in dit Blad afgedrukte mededeling der Nederlandse regering, welke onze twijfel te dezen aanzien ten volle recht vaardigt Voorstel van C.G.T. verworpen Een voorstel van de C.G.T., het on der communistische invloed staande vakverbond in Frankrijk,, om van de Franse regering een onmiddellijke loonsverhoging van 20% te eisen, is in de Franse economische raad, een ad vieslichaam, waarin werknemers, werk gevers en regering vertegenwoordigd zijn, verworpen. RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar enige lichte regen of motregen. Zwak ke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Voornamelijk in het N.W, deel van het land enige temperatuur daling. 15 FEBRUARI. Zon op: 7.58 uur; onder 17.52 uur. Maan op: 9.57 uur; onder 23.53 uur (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 6.57 en 19.10 uur, 16 Februari te 7.34 en 19.49 uur. Ook Van Zeeland en Kirby treden af President Truman heeft de Commissie v G.D. ontvangen. De secretaris van de president, Charles Ross, verklaar de, dat de president „volkomen de mening deelt, dat de leden der Com missie er in geslaagd zijl*, de vijan delijkheden in een der meest onrusti ge streken ter wereld te doen beëin digen en dat zij door hun pogingen, een overeenkomst hebben bereikt voor een duurzaam vergelijk in het politie ke gfeschil tussen de Republiek en de Nederlandse regering. Bij dit werk toonde de Commissie een opmerkelijke eensgezindheid en elk harer leden droeg een belangrijk aan deel in het welslagen harer opdracht. Verklaring der Nederlandse Regering COMMISSIE VAN G.D. TOCH NIET PARTIJDIG? In verband met de persberichten van Aneta-New-York en een New-Yorks correspondent van een Nederlands dag blad betreffende mededelingen, welke door een woordvoerder van de Commis sie v. G. D. tegenover journalisten zou den zijn gedaan en waarop door .de Ned.-Ind. regering onder voorbehoud is gereageerd, stelt de Nederlandse rege ring er-prijs op het volgende te ver klaren Een aan haar, na onderzoek te New York, Uitgebracht rapport heeft ge constateerd, dat de bovengenoemde berichten over een pers-conferentie, welke de bedoeling had informatieve vragen te beantwoorden zonder daar over te publiceren, op een aantal ge wichtige en belangrijke punten on juist zijn. Deze berichtgeving moest zowel aan leiding geven tot het opkomen van twij fel aan de onpartijdigheid van de Com missie van G. D.. als volkomen onge gronde indrukken wekken, zoals reeds in de reactie der Ned.-Indische rege ring tot uitdrukking is gekomen. Clay wil confereren met Duitse vakverenigingsleiders Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, heeft de leiders van de vakverenigingen in de Amerikaanse zone voor een bespreking te Frankfort op morgen uitgenodigd. Men neemt aan, dat de leiders der vakverenigingen het vraagstuk van de herziening der lonen bij een valutaher vorming en de voedselvoorziening ter sprake zullen brengen, evenals het plan om centrale keukens voor vier millioen arbeiders te openen. Volgens de vakver enigingen kunnen de keukens slechts met succes werken als er extra grondstoffen voor beschikbaar worden gesteld. De vakverenigingsleiders in de Britse zone hebben laten weten, dat zij „hun belangstelling hebben verloren" voorliet plan om Duitse vertegenwoordigers naar Europese landen te zenden om de aan biedingen van voedsel aan Duitse orga nisaties te onderzoeken. Zij hadden een aankoop-commissie willen zenden en niet slechts een delegatie van onderzoek. De prestatie van het tot stand brengen der overeenkomst is. waar tot voor. en kele maanden de mogelijkheid daartoe twijfelachtig leek, een grote eer voor elk der commissieleden persoonlijk en bewijst de doeltreffendheid van het Instituut der V.N. met betrekking tot geschillen van deze aard. Truman heeft het aftreden van Gra ham, dat effectief wordt na voltooiing van de aanbieding van het rapport aan de Veiligheidsraad, aanvaard en Dubois tot opvolger benoemd. Graham is be noemd tot bijzonder raadsman aén het Dep. van Buit. Zaken in Indonesische aangelegenheden. Van Zeeland en Kirby treden even eens af. Van Zeeland verklaarde, dat hij zo spoedig mogelijk naar België te rug zou keren om het werk voor „Ver enigd Europa" te hervatten. In een brief van Truman d. 13 Fe bruari aan de Commissie wordt ver klaard, dat deze „grote invloed heeft uitgeoefend op het in practijk brengen van het ideaal van het internationaal recht". Graham, .zeide dat Truman „zeer vriendelijk was geweest, van zijn be langstelling in het verrichte werk blijk te geven". Van Zeeland verklaarde nog: „Ik hoop een manier te kunnen vinden om de Commissie behulpzaam te zijn". Geldelijke tegemoetkoming aan ontslagen Indische werknemers De tegemoetkoming aan ontslagen Indische werknemers is gebaseerd op de per 1 Januari j.l. in werking getreden regeling abeidsverhoudingen oorlogs slachtoffers (Stbl. 1947 no. 163) en kan onder bepaalde voorwaarden en gedu rende een zeker aantal maanden door de Commissie voor arbeidsaangelegen- heden te Batavia worden toegekend aan particuliere (dus niet ambtelijke werk nemers tevens oorlogsslachtoffers, die, vooropgesteld dat hun dienstbetrek king aan de in de regeling gestelde voorwaarden voldeed, gedurende de periode 1 November 19411 Januari 1948 in verband met de toen geldende bijzondere omstandigheden uit hun betrekking zijn ontslagen. Deze tegemoetkoming kan hun even eens worden toegekend, wanneer zoda nige werknemers na de bezetting in verband met genoemde omstandig heden, onder druk van hun werk gever, zelf ontslag met wederzijds goed vinden hebben toegestemd. T.d.z. kunnen zij zich wenden tot de daarvoor aangewezen ambtenaar op de Afd. Sociale Zaken van het Ministerie van O. G„ van Speykstraat 54, Den Haag, die als gedelegeerde voor Neder land zal optreden van de commissie voornoemd. Verslag over reorganisatie in April te wachten (Van onze parlementaire redacteur). Onderwijszaken zijn vanouds de meest tijdrovende in ons parlement. En zo be steedde de Tweede Kamer de hele Vrij dag aan het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de H.O.-wet. Nu ging het wel om een gewichtige aangelegen heid als het verlenen van subsidie aan bijzondere instellingen van H.O., maar het ontwerp was gelijk de heer Stok man (Kath.) verklaarde de inlossing van een belofte uit de Troonrede en het resultaat van een vruchtbare samen werking der regeringspartijen. Boven dien waren de Christelijke oppositie partijen vanwege de Vrije Universiteit te Amsterdam ook voorstander. De heer Tilanus (C.H.) herinnerde er aan, dat zijn partü zich altijd tegen subsidie, als thans voorgesteld, had ver zet, daar het geven van gelden door de Overheid automatisch invloed van die overheid op het onderwijs zou meebren gen. Maar de uitbreiding van het H.O. en de enorme kosten hebben tot een ander standpunt geleid. Ook met sub sidie zullen de bijzondere instellingen van H.O. aangewezen zijn op de vrijwil lige bijdragen der geestverwanten. De heer Stokman rekende uit, dat b.v. de Kath. universiteit te Nijmegen om tot een medische faculteit te komen, zelve ineens twee millioen gulden op tafel zal moeten leggen. 1 Niet van onrustbarende omvang De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft besloten voor to stollen, de eerste ter mijn van de hulpverlening volgens het plan-Mai shall te beperken tot twaalf maanden (van 1 April aan staande tot 31 Maart 1949), en de eerste Amerikaanse bijdrage te ver minderen met een bedrag van an derhalf milliard dollar. Waarschijnlijk nam de commissie het ree as eerder ter sprake gekomen standpunt in, dat het huidige Con gres niet het recht heeft het toekom stige Congres te belasten met de uit gave van dergelijke hoge sommen, met het oog op eventuele veranderin gen in de wereldsituatie. Ofschoon de commissie in feite een stemmig het program met de amen dementen heeft aanvaard, moet zij Dinsdag nog bijeenkomen om formeel te stemmen. Een belangrijke voorziening in het ontwerp is, dat de financiëringscor- pcratie voor de wederopbouw, zodra het plan-Marshall door het Congres is aanvaard, gemachtigd moet wor den, terstond een voorschot te ver strekken van een milliard. Dit bete kent, dat het program terstond in werking zou kunnen treden na door Huis en Senaat behandeld te zijn, 'en zonder te moeten wachten op goedkeu ring van de totaalbedragen door de toewijzingen-commissies. Vandenberg zeide, dat de commissie door de voorgestelde beperkingen niet inging tegen de schattingen van het departement van buitenlandse zaken, en dart, men meent, dat 5^00000.000 Op 18 Februari viert H.K.H. Prinses Marijke haar eerste verjaardag! Ter ge legenheid hiervan werd deze foto gemaakt. Prinses Margriet staat erbij en houdt voorzichtig het hoofd van haar jongste zusje vast. dollar voldoende zal zijn voer twaalf maanden in vergelijking met 6.800.000.000 voor 15 maanden. Verder verklaarde Vandenberg, dat, naar het inzicht van de commissie, het voordeel van de voorgestelde ter mijnbekorting hierin was gelegen, dat het nieuwe Congres en de evenrt-uele nieuwe regering zo spoedig mogelijk de gelegenheid zouden krijgen het steunprogram en de ontwikkeling van de uitvoering er van to bespreken, na melijk in de eerste weken van de nieu we zittingsperiode van het Congres, welke Januari 1949 aanvangt. Het Con gres zal dan geplaatst zijn tegenover de realiteiten van het program, en zich kunnen overtuigen van de mate waarin de zestien landen op basis van zelfhulp samenwerken. Een andere belangrijke wijziging, door de commissie in de voorstellen van het departement aangebracht, is het verwerpen van Trumans verzoek om toestemming voor verkoop of ter beschikkingstelling van vijfhonderd Amerikaanse koopvaardijschepen aan de Europese landen, Inplaats 'hiervan heeft de commis sie voorgesteld ten hoogste driehonderd schepen tei* beschikking te stellen, en wel sohepen voor droge ladingen, die niet in gebruik zijn. Het departement van buitenlandse zaken had eerder doen uitkomen, dat de versie van de senaatscommissie waarschijnlijk een basis zal vormen voor binnenkort rte hervatten bespre kingen van de zestien landen te Pa rijs. Het voorstel van de senaatscommis sie is inmiddels geenszins definitief. Het wetsontwerp zal waarschijnlijk per 1 Maart bij de Senaat in behan deling komen. In een rede voor het Nationaal Insti tuut voor de landbouw heeft Marshall, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, nog eens het grote plan tot hulpverlening aan Europa verdedigd. Voor het eerst heeft hij zijn bezorgd heid geuit over de vorderingen van het debat in het congres en zijn vrees, dat de fundamentele oogmerken .van het plan wellicht zullen worden vergeten. Het plan, zo zeide Marshall, vormt een geweldige poging tot constructief leiderschap. Het zal, indien het wordt aangenomen, behoren tot de grote his torische ondernemingen in de annalen van de wereldbeschaving. De gevolgen van zijn succes of mislukking zullen het voortbestaan van de soort wereld, waar in democratie, individuele vrijheid, eco nomische stabiliteit en vrede gehand haafd kunnen blijven, bepalen. Hi) verklaarde, dat de Sovjet-Unie en haar communistische geallieerden de na-oorlogse crisis hebben trachten te exploiteren, teneinde een controlerende invloed in geheel Europa te verkrijgen. Indien men het hulpprogramma niet uitvoert, moet men verwachten, dat West-Europa onder dezelfde contróle komt als thans in Oost-Europa wordt uitgeoefend. ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER JANSE. De directeur van de kanselarij der Ned ambassade te Parijs, de heer M. H. C. Janse, died oor de Franse rege ring begiftigd is met het Croix de ^uer- re, in verband met zijn heldhaftig ge drag gedurende de oorlog, is heden middag te 12 ure door generaal De- jussieu-Pontcarral in tegenwoordigheid van de Nederlandse militaire attaché te Parijs, kolonel A. G. J. M. F. van der Kroon, onderscheiden. Verklaring van Bidault Tijdens het debat over de Buitenland se politiek in de Franse Nationale Vergadering heeft minister Bidault medegedeeld dat té Rome een confe rentie tal worden gehouden van ver tegenwoordigers van Groot-Brittan- nië. Frankrijk, Italië en de Benelux- landen ter bespreking van de voor waarden, waarop een douane-unie tussen deze landen tot stand zou kunnen komen. Bidault verklaarde, dat de hulp van het plan-Marshall van vitaal belang is voor de welvaart van Europa en het handhaven van de vrede. Hij zeide, dat de huidige verdeeldheid van Europa onduldbaar was. „Europa strekt zich uit tot aan de Oeral en is bezield van een Christelijke en hum&nistische geest. Heden ten dage is de traditionele be schaving van Europa slechts vertegen woordigd in de zestien „Marshall-lan den". Bidault stelde de Sovjet-Unie verantwoordelijk voor een kloof in Europa „welke wfj niet als definitief aanvaarden". Verder wees Bidault met nadruk op de nauwe banden tussen Groot-Brit- tannië en Frankrijk. „De Franse rege ring heeft de rede van Bevin over Euro pese samenwerking toegejuicht. De Franse regering is bereid in onderhan deling te treden met alle Europese lan den. die van het zelfde inzicht zijn wat betreft een douane-unie. Tot nog toe heeft de regering op een dergelijk voor stel alleen nog van Italië antwoord ontvangen". Wat het plan-Marshall betreft, zeide Bidault nog: „Wanneer iemand anders het Franse volk dezelfde hulp ?ou aan bieden onder dezelfde voorwaarden van onafhankelijkheid, zouden wij deze aanvaarden". De oplossing van de Duitse kwestie stelde Bidault afhankelijk van de ver vulling van twee voorwaarden: een fe derale inrichting van Duitsland en ef fectieve contróle op het Rurhgebied. Hij voegde er aan toe, dat Frankrijk ten aanzien van de jongste hervormin gen in bizonia ernstig voorbehoud móest maken. BINNENLAND Te Amsterdam werd aangehouden de 21-Jarige transportarbeider A. H. uit Am sterdam, die in de onderwereld bekend staat onder de naam „De bietser" en verdacht werd mededader te zijn in de roofmoord te Beekbergen. De man heeft bekend, Het staat thans vast, dat de Rijks luchtvaartschool. die thans te Gilze-Rijen en op Ypenburg is ondergebracht, met tertijd zal worden verplaatst naar het terrein te Eindhoven, dat tot Februari bezet ls geweest door de Royal All; Force. Op de begroting is 2,4 millioen uitgetrok ken voor de bouw van een Rijkslucht vaartschool. In de St. Servatluskerk te Schijndel ls een pilaar en een deel van het dak met donderend geraas ingestort, een lawine van puin en hout en een gedeelte der dakbedekking meesleurend. Op last van de burgemeester ls de kerk terstond gesloten. Er kan wel een Jaar mee gemoeid zijn, eer ze ln zover hersteld ls, dat ze weer gebruikt kan worden. Het eerste bataljon stoottroepen, dat Maandag a.s. met het s.s. „Zuiderkruis" uit Indie ln de Rotterdamse haven terug- keért. zal, op 26 Februari, door de burgerij van 's Hertogenbosch, waar het regiment ln garnizoen thuishoort, gehuldigd worden. Gistermiddag is het Amerikaanse dubbelschroefstoomschlp „K. I. Lucken- bach", groot 7896 brt de Nieuwe Waterweg binnengekomen en opgestoomd naar de Wllhelmlnakade te Rotterdam. Het schip bracht een grote zending goederen mee. zoals kleding en voedsel, samengebracht aoor de „United service for Holland" en door Amerikaanse Rotaryclubs. De gaven zijn bestemd voor diverse steden ln ons land. Op Oud-Elk en Duinen te Den Haag heeft gistermiddag ln alle stilte plaats ge had de begrafenis .van de bekende dlchtfer Jan Prins. Na besprekingen in het gemeentehuls te Harllngen, onder auspiciën van de Ver voor Handel, Scheepvaart en Nijverheid aldaar, ls ln principe besloten tot de op richting van een visserij-maatschappij, ale van Harllngen uit, de Noordzeevisserij zal beoefenen. BUITENLAND Het laboratorium, waar werd gewerkt met hoge voltages, van de Cornell-unlver- slteit te Ithaca (New York) ls door brand verwoest. De schade wordt op meer dan een millioen dollar geschat. Ongeveer tweehonderd vrouwen van personeel van de Amerikaanse luchtmacht, dat gestationneerd is bij de luchtbasis te Neubiberg (Beieren), zullen zich gaan oefenen in het gebruik van karabijnen, zo dat zij zich tegen zwervers en rovers kun nen verdedigen. De minister van binnenlandse zaken van Beieren heeft het afbreken gelast van kastelen en buitens, die niet aangemerkt staan als historische monumenten. De maatregel is bedoeld om zo spoedig mo gelijk materiaal te verkrijgen voor het herstel van boerderijen. In een museum In Yorkshire meent men een „Rubens" ontdekt te hebben. Een als verplaatst persoon ln Groot-Brit- tannië aangekomen Let, die een doek van anderhalve meter ln het vierkant aan het reinigen was ln een museum te Huil, bracht namelijk de woorden „Jeruzalem" daaronder, de signering „Rubens" op het doek te voorschijn. De betrokken restaura teur ls van mening, dat dit doek een authentieke Rubens ls. daterend van 1615 en voorstellende „de bestraffing van ko ning David". De vice-kanselier van de universiteit te Cambridge, doctor Raven, heeft be kend gemaakt, dat lord Fairhaven een be drag van 30.000 pond voor het Fltzwil- liam Museum heeft geschonken, dat ln April 100 jaar bestaat. Lord Fairhaven wenst, dat de rente van het geschonken kapitaal zou worden be steed voor aankoop van werken van over leden Engelse landschapsschilders. Hongarije heeft de Zwitserse regering gedreigd met verbreking der diplomatieke betrekkingen qp repressallles ln verband met de arrestatie van een Hongaarse Jour nalist. die beschuldigd werd van splon- nage. Naar verluidt zijn belangrijke goud aders ontdekt ln de omgeving van Manie- ma ln de Belgische Kongo. De Hongaarse president. Zoltan Tlldy, en een regeringsdelegatie onder leiding van de premier Dinnyes, vertrekken naar Mos kou. De president gaat als gast van de Sovjetregering en de delegatie om te on derhandelen over een vriendschapsverdrag met de Sovjet-unie. Nabij Alton (Hampshire) verongelukte een motor- en staartloze „vliegende vleu gel". De bestuurder van het toestel kwam om het' leven, de waarnemer redde zich met behulp van zijn parachute. De bestuurder was de bekende zweef vlieger Robert Kronfeld, Oostenrijker van geboorte, die na de moord op Dolfuss zijn land verliet en zich ln Engeland vestigde. HIJ was houder van verschillende zweef- vllegrecords, Een woordvoerder van het Joods bureau heeft meegedeeld, dat de Joodse executieve een aanklacht wegens moord zal indienen tegen de Britse troepen, die Joden onbeschermd in Arabische wijken achterlaten en daardoor verantwoordelijk zijn voor moord op deze Joden. Anna Pauker. de communistische minister van buitenlandse zaken van Roe menië. heeft de Britse en Amerikaanse protesten tegen schendingen van het vredesverdrag van de hand gewezen. „Het laat ons onverschillig of Jullie op ons ge steld zijn of niet", zou zij er aan toege voegd hebben. Ook de V.VX). stond niet afwijzend tegen het ontwerp. Mevr. Fortanier— De Wit bepleitte alleen een gezamenlijk gebruik van bibliotheken laboratoria enz., hetgeen de minister toezegde te zullen bevorderen. Slechts de Communisten waren tegen. Mevr. v. d. MuizenbergWillemse vreesde dogmatisme, isdlationisme en decentralisatie van het onderwijs. Het was dus te voorzien, dat het voor stel er met vlag en wimpel zou komen. De woordvoerders der verschillende fracties kwamen dan ook voornamelijk op de katheder om van hun beginselen en van hun visie op het begrip der on derwijsvrijheid te getuigen. De heer v. Walsum (Arbeid) sprak van een toe passing van het beginsel der verdraag zaamheid. En bij de langdurige discus sies over enige amendementen gaven hij en zijn partij nogmaals blijken van deze prachtige eigenschap, evenals trou wens de V.V.D. In verband met de ingewikkelde re dactie-wijzigingen dier amendementen werd de sterpming over het wetsontwerp aangehouden tot Dinsdag a.s. Vermeld dient te worden dat het ver slag der Commissie tot Reorganisatie van het H.O., op wier werk de komende herziening der H.O.-wet zal steunen, in April a.s. tegemoet kan worden gezien. Geheime besprekingen te Berlijn? TUSSEN RUSSEN EN AMERIKANEN. Van gezaghebbende zijde te Wash ington wordt vernomen, dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in het bezit is van een volledig verslag van een onlangs gehouden geheime bijeenkomst te Berlijn, waarop be langrijke kwesties tussen de V. S. cn de Sovjet-Unie door een woordvoerder van elk land werden besproken. De betrokken woordvoerders, zo wordt vernomen, waren Robert Murphy, poli tiek adviseur van generaal Clay en een niet met name genoemde adviseur van maarschalk Sokolofski. Tot de problemen, die werden bespro ken, behoren oun. het plan-Marshall, de vredesverdragen met Duitsland en Oos tenrijk, de handel tussen West- en Oost-Europa en aanverwante vraag stukken. De bijeenkomst werd bijeengeroepen op initiatief van de Sovjet-Unie. Ge zaghebbende kringen te Washington onthouden zich voorzichtig van het trekken van algemene conclusies of van het bouwen van verwachtingen op de bijeenkomst. Maandag radio-rede dr. Van Mook? BEKENDMAKING NEDERLANDSE RICHTLIJNEN. Volgens U.P. zal dr. Van Mook zich Maandag- of Dinsdagavond per radio tot het Indonesische volk richten. Dan zullen de toekomstige Neder landse richtlijnen bekend worden ge maakt ten aanzien van de te vormen interimregering. In het begin van de komende week zullen de Nederlanders vermoedelijk de namen bekend maken van de Indone siërs, die voor de gebieden buiten de republiek in de interimregering zitting zullen nemen en de kans bestaat, dat dit reeds in de rede van dr. Van Mook gedaan zal worden. Republikeinse kringen zien deze op handen zijnde benoeming van niet- republikeinen in de interimregering als een gevolg van Hatta's brief aan de Luit. G.G. Suriname vraagt algemeen kiesrecht Tijdens een vergadering van vertegen woordigers van alle politieke partijen van Suriname is een resolutie aange nomen en ter kennis van de Surinaam se delegatie op de Ronde Tafel Con ferentie gebracht, waarin dringend ver zocht wordt de onmiddellijke invoering van het algemeen kiesrecht als grond slag der nieuwe verhoudingen te willen bevorderen. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Kon. Landmacht: sold. P. H. Kooien, Breda; Sold. J. C. P. W. Peters, 's-Gravenhage; Serg. A. Bakelaar, Rotterdam. Kon. Ned.-Ind. Leger: Serg. Inf. S. P. Buik, Rotterdam; Jav. sold. Inf. Samsldi, Ned.-Indië; Mad. sold. 2e kl. Inf. Djoni. Ned.-Indië. Kon. Marine: geen verliezen. De stakingen in België Vanwege hetBelgische ministerie van Arbeid werd verklaard, dat de electriciteitsproductie tot nu toe nog 90 procent van de normale productie bedraagt. De arbeiders hebben gedeeltelijk ge volg gegeven aan de burgerlijke mobi lisatie. In Oost- en West-Vlaanderen, Limburg en Antwerpen wordt, met en kele uitzonderingen, normaal gewerkt. In de provincies Namen en Luxemburg verloopt het werk normaal. De toestand In de provincies Henegouwen en Luik is wat het ministerie „enigszins ver ward" noemt. In de gasfabriek te Na men zijn enkele pogingen gedaan tot een sit-downstaking over te gaan. Volgens het socialistische orgaan „le Peuple" lokken de communisten inci denten uit en doen zij alles om de sta king der mijnwerkers tot een politiéfcG actie te maken.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1