Commissie overschrijdt haar bevoegdheden De Belgische premier over de Wesf-Europese politieke situatie Rapport Commissie van Drie aan Veiligheidsraad Politiek actoord binnen enkele maanden mogelijk WEERBERICHT Zij deed onjuiste en subjectieve mededelingen Wat er in Indië gebeurt Belgische mijnwerkers ontevreden Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 13 FEBRUARII 1948 No. 26311! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Waardering uitgesproken voor Djokja De Commissie voor Goede Diensten heeft haar 113 pagina's tellend rapport aan de Veiligheidsraad openbaar ge maakt. De Veiligheidsraad zal het rap port op 17 Februari a.s. in behandeling nemen. Het, rapport bevat alle docu menten, nota's en uitwisseling van ge zichtspunten tussen de Commissie en de beide betrokken partijen en werpt dientengevolge geen nieuw licht op de „Renville" gesloten overeenkomst. In hit bijzonder ook, omdat het geen aan-, beveling inhoudt met betrekking tot de verdere ontwikkeling van zaken. De meningen van de Commissie voor Goede Diensten werden uiteengezet op een persconferentie, waarbij de heer Van Zeeland wegens ziekte niet aan wezig was. Hoe voldaan de Commissie ook is over de uitvoering van de wa penstilstand, zij noemt het voorbarig te spreken van een „werkelijk succes", zo lang de politieke overeenkomst nog geen feit is. De Commissie acht het mogelijk, indien beide partijen ook ver der gebruik maken van de goede dien sten der Commissie, in twee drie maanden tot een politieke overeenkomst te komen. Het mandaat van de Commissie is door de Veiligheidsraad beperkt tot de gebieden Java, Sumatra en Madoera, doch de Commissie ls gedwongen even eens contact op te nemen met andere autonome gebieden, welke bij het con flict zijn betrokken. „Ook voor die ge bieden zal zij een Commissie voor Goede Diensten moeten zijn". Op de vraag, of al deze autonome ge bieden zijn te beschouwen als „ma rionetten-regeringen" werd geantwoord, dat de volksstemming op dit punt het besllis-ende antwoord zal geven. Met be trekking tot de autonome gebieden bui ten Java, Sumatra en Madoera is de Commissie van mening, dat men de be volking dezer gebieden, zo zij zulks ver langt eenzelfde volksstemming niet zal kunnen onthouden De Commissie verklaarde met nadruk zonder echter met evenveel woorden melding te maken van Madoera dat geen volksstemming, gehouden voor de in de overeenkomst vastgestelde periode (zes tot twaalf maanden na onderte kening van de politieke overeenkomst) geldig zal zijn. De Commissie sprak als haar me ning uit, dat de regering-Hatta de door Sjarifoeddin ondertekende over eenkomst ten volle zal uitvoeren ge lijk zü dit tot nu toe reeds gedaan heeft. Zij verklaarde verder, dat verwacht mag worden, dat „90 percent van de bevolking, levend in het tegenwoordige Republikeinse gebied, de Republikeinse regering bij de volksstemming zal on dersteunen". Lonen en winsten in Engeland DEBAT IN HET LAGERHUIS. De voormalige Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Eden heeft gisteren namens de oppositie het debat over de politiek met betrekking tot de stabilisatie der lonen en de be perking der winsten, zoals uiteengezet door de regering, in het Britse lager huis geopend. Hij drong er bij de rege ring op aan de inkomstenbelasting der arbeiders te verlagen door een vermin dering van de regeringsuitgaven. Een hogere productie is de enige oplossing voor de huidige Britse moeilijkheden. Eden diende een motie in, waarin „ernstige bezorgdheid over de huidige toestand van de natie" wordt uitge sproken en waarin verwelkomd worden alle „welgekozen maatregelen, die voorkoming der inflatie en het her stel van 's lands economische voor spoed beogen". Sir Stafford Cripps, de minister van financiën, wees er op, dat het verzoek der regering dat de lonen in het alge meen op het huidige niveau worden gehandhaafd, niet voor „eeuwig." be doeld is. „Wij stellen niet voor, dat er •in de toekomst nooit loons- en salaris verhogingen zullen zyn, maar wij moe ten ons in deze kwestie van persoon lijke inkomsten bedwingen, tot wij uit onze moeilijkheden zijn gekomen". In dien er niet een dergelijke zelfbeheer sing was, zo zeide Cripps, dan zou het nodig zijn dwang te gebruiken, het geen de regering wenst te vermijden. Cripps verklaarde, dat het gebaar voor inflatie in Engeland nog niet on middellijk dreigt en dat de economische controle en subsidies het land van een ongecontroleerde inflatie hebben gered. „Indien wij, zelfs met de hulp van het plan-Marshall, de betalingsbalans in evenwicht willen brengen, moeten wij de export in sterke mate vergro ten" Indien dit niet gebeurt zal verdere beperking van de import ljet gevolg zijn. Scripps stelde voor de prijzen op hun niveau van Dec. en Januari j.l. te be vriezen. De motie Eden kwam niet in stem ming, daar de tijd verstreken was. ZACHTER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen en in de naoht hier en daar vorming van nevel of mist. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. t Zachter, vooral des nachts. 14 FEBRUARI. Zon op: 8.00 uur; onder: 17.50 uur. Maan op 9.45 uur; onder: 22.38 uur. (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 6.26 en 18.36 uur. De woordvoerder der Commissie sprak uitvoerig en met veel waardering over de toestand te Djokjakarta. Hij ont kende de geruchten, dat de zes additio nele punten zouden zijn opgesteld door het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken. Hij gaf ten slotte uitdrukking aan zijn hoop, dat de beginselen, welke in deze aangelegenheid waren aangelegd, zul len dienen als voorbeeld voor de gehele koloniale wereld in Z.-Azië, rond de Caraïbische Zee en in AfrikaH De Ierse verkiezingen GEEN MEERDERHEID VOOR DE VALERA. Volgens de einduitslag van de in Ier land gehouden verkiezingen zal de ze telverdeling in de i^euwe Dail als volgt zijn (tussen haakjes de aantallen in de oude Dail) Fianna Fail (de Valera) 68 (76); Fine Hail 31 (27); Labour 14 (8H National Labour 5 (4)Nieuw-Republikeinen 10 (2); Boeren 7 (11); -Onafhankelijken 12 (10*. Ofschoon de Valera geen absolute meerderheid heeft verkregen venvacht men, dat hij herkozen zal worden met steun van een aantal onafhankelijken en van de zijde der National Labour. Scherp Nederlands antwoord Haar oordeel is voortijdig Naar aanleiding van de verklaringen van de woordvoerder der Commissie v. G.D. heeft de Ned.-Indische regering het volgende officiële communiqué uit gegeven „Indien deze mededelingen werkelijk heid zijn, moet worden opgemerkt, dat by de Comm. v GD ernstige mis standen heersen over haar taak, com petentie en over de' feitelijke situatie in Ned.-Indië. Het komt ons overbodig voor, de onjuiste en van weinig ob jectiviteit getuigende mededelingen stuk voor stuk te ontzenuwen. Volstaan mag worden met de aan dacht te vestigen op enige saillante fei ten! 1. De Commissie v. G.D. heeft zich bereid verklaard, tot verlenging van de goede diensten en tot niets anders. In dien zij zich bevoegdheden mocht aan matigen, die verder reiken, dan onder mijnt zy datgene, dat de grondslag vormt voor de goede diensten, n.l. het vertrouwen van een of van beide par tyen. Uitgaande van dit onjuiste begrip van haar taak, komt dc Commissie tot een in zyn absoluutheid ongemotiveerd optimisme, n.l. dat met haar bijstand „langdurige onderhandelingen overbo dig zyn en mogelijk in twee of drie maanden een politieke overeenkomst kan worden bereikt". Het Sou de commissie bekend kunnen zijn, dat noch de Nederlandse noch de •republikeinse delegatie tot op heden definitieve instructies hebben ontvan gen voor het voeren van politieke be sprekingen, waarmede dan ook nog geen aanvang is gemaakt. 2. Geheel buften haar bevoegdheid gaat de Commissie, indien zy meent dat door haar contact moet worden opgenomen met vertegenwoordigers van andere gebiedsdelen dan Java, Sumatra en Madoera. De belangen van de overige autonome gebieden worden door hun vertegenwoordigers zelf, alsmede door dc Ned.-Indische regering cn de Nederlandse regering behartigd. 3. Voorts voorspelt zy niet alleen uit breiding van haar taak van waarne ming tot supervisie, maar suggereert tevens zonder overleg met de partyen een besluit van de Veiligheidsraad be treffende haar taak en opdracht, n.l. dat deze raad zich er thans reeds de- L'n'tief mee zou verenigen, dat de com missie haar werk voortzet tot het tyd- stip, waarop de Ver. Staten van Indo nesië zullen zyn tot stand gekomen 4. De suggestie, dat slechts een volks stemming in de gebieden buiten Java en Sumatra zou kunnen uitmaken of de besturende organen van deze gebieden zouden zyn te beschouwen als „mario- reccenregeringen" acht de regering on- behoorlyk. De commissie intervenieert bovendien in geheel buiten haar be voegdheden liggende zaken. In gebie den. welke buiten de discussie vallen, heeft de commissie geen taak en kan tie levolking zich langs normale demo cratische weg van verkiezingen volledig uitspreken. De commissie heeft zich bovendien biykbaar reeds definitief een opinie ge vormd over de vraag, waar op Java, Madoera en Sumatra 'n volksstemming zal moeten plaatsvinden. Ook dit is strydig met de van haar te vergen ob jectiviteit. Terwyl zy enerzyds dit plebisciet noodzakehjk acht in „de be twiste gebieden", neemt zy zonder on derzoek aan, dat „negentig percent van de bevolking, levende in de tegenwoor dige republikeinse gebieden by volks stemming de republikeinse regering zal steunen". By dit voortijdige oordeel, dat bo vendien een ook na de politieke over eenstemming voortdurende tegenstel ling veronderstelt, laat zij geheel bui ten beschouwing, dat slechts na her stel van orde en veiligheid een duidc- Iyk beeld van de situatie in de on derscheiden delen van Java, Madoera en Sumatra kan worden gevormd". Zoals in de voorwaarden van het bestand werd vastgelegd, kwamen op ver schillende plaatsen van de status-quo-lyn op Java Nederlandse en Republi keinse officieren by een om deze iyn van duldelyke kentekenen te voorzien. Het plaatsen van een status-quo-bord te Klero by Salatiga. SuccesvoUe bespreking inzake voortzetting der onderhandelingen Het „steeringcommittee" (d.l. de com missie van orde voor de onderhandelin gen, bestaande uit de drie leden van de Commissie v. G.D., waarby gistermid dag o.m. aanwezig waren de heren van Vredenburch, Riphagen. Moh. Roem en. Latuharhary) heeft gedurende een half uur formeel en daarna ruim drie uren informeel vergaderd. Naar Aneta uit be trouwbare bron vernam, werd princi pieel overeenstemming bereikt over practisch alle vraagstukken betreffende de procedure by de komende voortzet ting der onderhandelingen. En zegsman uit de Commissie v. GD. noemde de bespreking „zeer succesvol". EN DE REPUBLIEK GAAT MAAR DOOR. Als bewys, dat de republiek onvermin derd voortwerkt aan haar buitenlandse betrekkingen, kan dienen het bericht, van het Republikeinse persbureau „An- tara", waarin wordt medegedeeld, dat de „persoonlyke vertegenwoordiger" van de republikeinse minister van Buiten landse Zaken te Cairo, spoedig zal wor den vervangen door een officiële repu blikeinse consul. Deze tegenwoordige persoonlyke vertegenwoordiger is Hadji Rasjidi, die vermoedeiyk ook consul zal worden. BEMANNING NEERGESTORTE DAKOTA BEGRAVEN Met militaire eer. Gistermiddag werd op het vliegveld van de militaire luchtvaart Tjililitan de uit vier leden bestaande bemanning van de by Padalarang neergestorte Dakota onder grote belangstelling met militaire eer begraven. DE RODE KRUIS-FRAUDE TE SEMARANG. Het onderzoek inzake de onregelma tigheden by het Rode Kruis te Sema- rang duurt nog steeds voort. Tegen 40 verdachten, allen behorend tot het la gere personeel, ls het onderzoek reeds voltooid, vyf personen, by wie in totaal 250 stuks Unrrakleding werden aange troffen, zyn gevonnisd. Het thans lopend onderzoek betreft o.m. drie leden van het hogere perso neel. r Behalve de Pieterskerk te Leiden is ook de Marekerk aan een grondige resta'u- ratie onderworpen. Een dezer dagen is deze restauratie gereed gekomen.Het fraaie interieur der kerk. (Foto A.NP.) VEEVOEDER-RANTSOENEN WORDEN IETS VERHOOGD. Dank zy het gunstige verloop van de import van veekoeken en voedergranen is het mogelyk de veevoeder-rantsoenen voor de periode van 15 Febrari tot 13 Maart 1948 iets te verhogen. De vee houders zullen hierdoor wat meer voe der voor verschillende diersoorten in deze periode krijgen toegewezen. Mobilisatie van gas- en electriciteitsbedrijven (Van onze Brusselse correspondent). Alhoewel de mynwerkers in België momenteel de best betaalde werkkrach ten zyn en zy van de regering speciale steun en voordelen genieten, is door een kleine loonskwestie een staking uitge broken. Een geschoold mynwerker verdient ca. 6000 frs. of 360 gulden per maand, heeft in vele gevallen kosteloos logies, ontvangt maandelijks een 700 tot 800 kilo kolen gratis thuis geleverd, krygt beroepskleding, pensioen en speciale le-* •vensmiddelenrantsoenen. Toen in de herfst van 1947 voor een aantal bedryven en industriën, die de ze voordelen niet genieten, een stipt heids- of regelmatigheidspremie werd ingevoerd in feite een verkapte loons verhoging werd deze door de myn werkers en arbeiders der electriciteits- industrie niet becritlseerd. Men heeft de indruk, dat de com munisten de Algemene Belgische Vak beweging, waarin zy tegenover de so cialisten sterk in de minderheid staan, willen misbruiken, zoals hun Franse collega's dat met de C.G.T. hebben ge daan. Een groot aantal socialistische syndicatenleiders willen echter lngry- pen, vooraleer het te laat ls. Reeds heb ben zij de communisten uit vele sleutel posities van de vakcentrales kunnen verdringen, maar de „Stalinisten", zoals ze door de socialisten genoemd worden, houden het roer te Brussel in de open bare verkeersdiensten en in de kolen- mynen vast in handen. Op het eerstkomende congres van de Vakbewegingen zal de tweespalt mis schien wel tot een scheuring kunnen leiden, tenzy de communisten intussen om tactische redenen toegeven. De hui dige stakingsbeweging vertoont op Men volgt -deze stakingsmanoeuvres te Brussel in de regeringskringen echter zeer aandachtig. Men wil het risico niet lopen van een Frans revolutie- en deva luatie-avontuur. Reeds werd een accoord bereikt over het toekennen van een stiptheidspremie van 5% der brutolonen met eën mini mum van 7 frs. per dag. Maar de sta king duurt nog steeds voort. Tijdens een gistermiddag gehouden kabinetsraad is besloten over te gaan tot de burgerlijke mobilisatie van alle publieke en particuliere gas- en elec triciteitsbedrijven in België. Dit houdt in, dat niet alleen het gehele gas- en clectriciteitsbedrijf door de regering gevorderd wordt doch tevens, dat alle arbeiders worden gemobiliseerd, lange na niet het revolutionnaire ka rakter der jongste onlusten in Frank rijk. Trouwens, hun gevaar voor het eventueel lamleggen der productie is minimaal. Maandeiyks voert België in derdaad een 400.000 ton kolen uit de Verenigde Staten in, 100.000 tot 200.000 uit Duitsland en 80.000 ton uit Polen. Prinsesjes Beatrix en Irene hebben de mazelen MAAR ZIJN AAN DE BETERENDE HAND. Tydens zyn bezoek aan de N.V. Werk spoor vertelde Prins Bemhard dat de prinsesjes Beatrix en Irene, thans de mazelen hebben, zy zyn echter aan de beterende hand en de Prins sprak de hoop uit; dat~zy weer spoedig het bed zullen verlaten. Vrij reizen voor demobiliserende militairen GEDURENDE DRIE WEKEN PER SPOOR. Het ligt in de bedoeling aan demo biliserende militairen, die in dc ko mende weken en maanden uit Indië zullen terugkeren, bij hun aankomst in ons land een speciaal gratis trein abonnement voor rekening van de le- gerautoriteiten te overhandigen. Dit abonnement geldt voor de eerste drie weken van het verblijf in Neder land, om de soldaten in de gelegenheid te stellen hun vroegere werkgevers op te zoeken en met oude zakenrelaties weer in contact te treden. Het geldt alleen voor de treinen en autobusdiensten van de Ned. Spoorwegen, dus niet op ge- meentelyke- of particuliere bus- of tramverbindingen. Er worden tussen le- gerautorlteiten en directie van de Ned. Spoorwegen nog onderhandelingen ge voerd over de vaststelling van de prys en enkele technische details. Wat de Benelux wil Spaak, de Belgische premier, heeft voor de Belgische senaatscommissie voor buitenlandse zaken de huidige po sitie van België op internationaal ge bied breedvoerig besproken. Spaak zette allereerst uiteen, waarom België de door Bevin geponeerde be ginselen steunde. Vervolgens schetste hy de beginselen, die de effectieve steun van de Benelux- landen zouden beheersen. Hiertoe be- Deense Dakota verongelukt 12 DODEN. Een Deense Dakota, die van Kopen hagen naar Zuerich vloog, is op 65 km. van laatstgenoemde stad bij Geesen ver ongelukt, naar wordt aangenomen ten gevolge van slecht weer. De vier leden van de bemanning en acht der zeven tien passagiers zijn om het leven geko men. ARABIEREN KOMEN OPZETTEN. De Palestijnse regering heeft de com missie van de Uno voor Palestina mee gedeeld, dat zy het bestuur in het dis trict Samaria heeft moeten afstaan aan de Arabische aanvallers. Troepen kun nen niet naar het district worden ge zonden, zonder andere gebieden geheel van militairen te ontbloten en daar een even grote chaos in het leven te roepen. COMMUNISTEN BESCHULDIGEN FRANSE REGERING. De Franse communistische partij heeft in» een memorandum verklaard, de re gering „by uitsiuiting verantwoordelyk te houden" voor de scherpe prijsstyging. In het memorandum werd voorts de her openstelling van de Frans-Spaanse grens veroordeeld, alsmede het „wederom in het openbare leven verschijnen van be ruchte Vichy-aanhangers." BINNENLAND Gistermorgen overleed te 's-Graven- hage Jkvr. Maria Adrlana Snoeck, echt genote van Jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land. vice-president van de Raad van State. ZIJ was eertijds hofdame van H.M. de Koningin. Van 6 tan. 8 September 1948 worden te Utrecht de internationale studiedagen betreffende de paardenfokkerij voor land bouwdoeleinden georganiseerd. Met Ingang van 1 Maart a.s. zullen over de rechtstreekse radlotelefoonverbin ding New YorkAmsterdam gesprekken van Japan uit met ons land kunnen wor den gevoerd. In ons land zal een Tsjecho-Siowaakse week worden gehouden, waarvan de opening ls vastgesteld op Zaterdag 17 April. Verschenen ls het voorlopig verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp van wet „Noodvoorziening gemeente- financiën". De te Leldschendam als vermist op gegeven stuurman van een dekschuit, biykt ln zijn woning te Vlaardlngen te zijn teruggekeerd. Hy verliet zyn post bij het roer zonder waarschuwen en begaf zich ln plaats van per schip naar Amsterdam te voet naar huls. Het Haagse tribunaal heeft geadvi- 'seerd het vermogen van professor Schrieke, de voormalige secretaris-generaal van het Departement van Justitie, tot een bedrag van f. 39.000 te confisqueren. BUITENLAND De Italiaanse onafhankeiyke socialis tische unie onder leiding van Lombardo en de socialistische dissidenten onder lei ding van Saragat de vlce-premler. hebben besloten met een gemeenschappelijke iy6t, de socialistische eenheidspartij, uit te komen op de aapstaande verkiezingen op 18 April, De „Daily Herald" (Labour) meldt, dat ongeveer zeshonderd ongehuwde vrou wen uit alle delen van Engeland de leden van het Lagerhuis ln do wandelgangen hebben bewerkt en vervolgens uit protest zijn gaan roepen en zingen. „Pensioenen op ons vyfenvyftlgste Jaar" luidde de els. Radio Sofia heeft de Turkse minder heden ln Bulgarye gewaarschuwd, dat zy. evenals alle andere minderheden, haar politieke activiteit behoort te voeren ln het kader van het vaderlandse front. (M.a. w. mond houden!). Kardinaal Griffin, de aartsbisschop van Westminster, heeft op het katholiek congres te Brussel verklaard, dat Engeland thans een geestelijke wedergeboorte door maakt. „Onze kerken aijn meer dan over vol. Het aantal dergenen, die de sacramen ten ontvangen, stijgt voortdurend", aldus de kardinaal. Groot-Brlttannlë zal binnenkort be ginnen met een geleldelyke vermindering •van zyn troepen ln Japan, aldus ls offi cieel meegedeeld. De economische commissie van de economische en sociale raad van de VJ4. heeft geweigerd de Sovjet-unie toe te laten tot de economische commissie voor Zuld-Amerlka. Volgens te Athene ontvangen leger- berlchten ls do guerilla-groep, die Dinsdag J.l. Salonlki heeft beschoten, vrywel geheel vernietigd. Er zijn honderd-veertig lijken gevond^p, terwijl honderdvyfentwlntlg manschappen van de groep gevangen ge nomen zyn. Een zeventigtal manschappen wordt nog achtervolgd. Professor Albert Einstein zal de „one world"-prys voor 1948 ontvangen. Deze prijs, ingesteld ter nagedachtenis aan de bydrage, die wyien Wendell Wlllkle voor het Ideaal van een Internationale eenheid heeft geleverd, bestaat uit een rel6 om de wereld. Churchill ls voor de vyfde maal groot vader geworden. Zyn dochter Mary heeft het leven geschonken aan een zoon. In Tsjecho-Slowakye zullen binnen kort de lucifers op de bon komen Per persoon zullen 4 doosjes per maand ver strekt worden. Ondanks het feit, dat de binnenlandse productie aanzienlijk hoger ls dan voor de ooflog, ls een gedeelte van de bevolking op grond van geruchten over komende schaarste en. prijsverhoging op grote schaal gaan hamsteren, hetgeen de rantsoenering tot gevolg heeft gehad. Op een gemeenschappelijke byeen- komst van leden van het bestuur der Hongaarse communistische en sociaal democratische partyen ls volledige over eenstemming bereikt over de kwestie van het uitstoten van rechtse leden van de Hongaarse sociaal-democratische party, zy worden er van beschuldigd „vertegen woordigers" te zyn van „het Britse en Amerikaanse Imperialisme" en de belan gen van de arbelderspartyen te schaden. hoort de voorwaarde, dat de kwestie West-Duitsland geregeld dient te wor den in samenwerking met de Benelux. Spaak hoopte vurig, dat de Benelux- groep op voet van gelykheid zou wor den toegelaten tot de aanstaande con ferentie te Londen ter behandeling van het Duitse vraagstuk. „Overeenkomsten tussen de Sovjet- Unie en haar naburen en vazallen" al dus Spaak, „kunnen alleen maar de vorming van een soortgeiyke constella tie in het Westen ten gevolge hebben. Het Westen kan niet ongeorganiseerd blyven, terwyi Oost-Europa zich orga niseert. Men kan in een overeenkomst tussen Engeland, Frankryk en de Be nelux onmogeiyk het begin van een politiek van agressie zien, omdat deze overeenkomst een politiek van weder- zydse bystand betekent. Deze wederzydse bijstand zal uiter aard alomvattend moeten zyn, en zich over economisch, politiek en ook mili tair gebied moeten uitstrekken, gezien het feit <!at het één niet kan bestaan zonder het ander". Spaak zeide, dat er een tyd geweest was. dat Stalin zich voorstander van dergelijke overeenkomsten had ver klaard. Met betrekking tot de aanstaande conferentie in Londen over het Duitse vraagstuk deelde Spaak mede, dat het nog niet bekend was of de Benelux als geiykwaardige partner er aan zou kun-i nen deelnemen of alleen maar mocht meespreken over enkele bijzondere kwesties als grenzen en kwesties, waar by de Benelux in het byzonder was be trokken. De Belgische premier liet dul- deiyk uitkomen, dat hoewel de drie Benelux-landen een gemeenschappeiyke politiek hadden, ieder land zyn eigen belangen in het kader van de gemeen schappelijke polities moest verdedigen. Aan het slot van zijn rede, waarmede de commissie haar instemming betuig de met uitzondering van het commu nistisch lid, zeide Spaak, dat een veel ruimere overeenkomst noodzakeiyk was dan het verdrag van Duinkerken tussen Engeland en Frankryk.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1