Minister v. d. Brink vo!gS beieid van voorganger Beveiliging der Cultures in een impasse r *0?is nationaal vermogen teert in" Kerkelijk Leven Geldsm ijterij I RECHTZAKEN .J 86ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 12 Februari 1948 Tweede Blad No. 2631 JV Verbetering winstmarge kruideniers (Van onze parlementaire Redacteur). „Het ligt in myn voornemen, het beleid van mün voorganger in hoofdlijnen naar beste krachten te blijven volgen" aldus de nieuwe minister van Econ. Zaken in zijn maidonspeech in deze functie gisteren in de Tweede Kamer. Het was een zeer rustige en heldere uiteenzetting, die geen twjjfel liet aan de opvattingen van de bewindsman. Hij begon met zijn teleurstelling uit te spreken over de rede van de woord voerder der P. v. d. A. de heer Neder- horst. Deze zou volgens de minister meer positief zijn geweest, als hij meer op de bereikte resultaten had gelet dan op de economische vormen. Die altijd doelmatig moeten zijn. dus afhankelijk van tijd, plaats en omstandigheden. Men mag de realiteit niet uit het oog verliezen. Minister v. d. Brink noemde als gun stige factoren het afwezig zijn in ons land van inflatie en het handhaven van de sociale rust. Ongunstig daarentegen is het, dat ons nationaal vermogen be langrijk is ingeteerd; welk proces nog niet tot stand is gekomen. De welvaart is daarom voor een deel, een schijnwel vaart. De middelen, om die schijn tot werkelijkheid te maken zijn een grotere productie, een grotere export, een gro ter arbeidsproductiviteit; een levens peil, dat ruimte laat Voor sparen en daarbij spaarzin; terwijl dit alles slechts In redelijk korte tijd bereikt kan wor den, als de Marshall-hulp niet uitblijft. Internationaal is het al net zo: gun stig is daar het algemene streven naar multilaterale handelsovereenkomsten, doch daartoe is nodig, dat de productie wordt opgevoerd, die in vele landeir nog practisch niets verbeterd is na de diepe wonden, door de oorlog toegebracht. Zonder dollarhulp zou iedere basis voor productiestijging ontbreken. Spr. wil hier met nadruk verklaren, dat ook voor ons land het dollarprobleem een der nijpendste is. Vóór de oorlog luidde 20 van onze import in dollars en thans 40 hetgeen met het oog op de koersen en de prijzen betekent, dat wij nu drie maal zoveel dollars nodig heb ben dan vor- de oorlog. Ons nationaal vermogen teert dus in. Het zou evenwel niet verstandig zijn om met de Marshall-hulp voor ogen thans ons productieprogram en dus ook het herstelprogram af te breken door het verminderen van onze bui tenlandse inkopen. Hier wees spr. op het eminente belang voor ons land van het Duitse vraagstuk, het herstel van onze band met en de economie van Ned. Indië, en van het internationale prijsniveau. Een prijsda ling zou voor ons eer gunstig dan on gunstig zijn. De groeiende Europese sa menwerking vermindert de onzekerheid voor een dollarcrediet. Wij zullen door de Marshall-hulp onze wederopbouw kunnen voortzetten, zonder verlaging van ons levenspeil. Anders zouden wij terug moeten vallen tot het niveau van '42'43. Onze invoer zou met ca. een milliard ingekrompen moeten worden, hetgeen uiteraard productie en com- sumptie sterk zou verminderen. Men moet de hulp zien als een overbrugging, om ons in staat te stellen weer op eigen benen te komen staan door ons pro ductie-apparaat uit te bouwen. Ik wil namens de regering en na mens het volk woorden van grote er kentelijkheid richten tot de Ameri kaanse regering en het Amerikaanse volk, die zo grote bijdrage aan ons eerste herstel hebben geleverd en nu stappen genomen hebben om een hechte basis te creëren voor ons ver der herstel. Tegenover verwijten van een geheime economie wees spr. op hetgeen reeds is bereikt speciaal op het gebied van bui tenlandse overeenkomsten. Gedurende de onderhandelingen kan men natuur lijk niets zeggen. Overigens is daar het contact van de minister met de vaste commissie voor de handelspolitiek. Weer terugkomend op onze schijn welvaart wees spr. er op, dat geheel de invoer van investeringsgoederen op cre- diet geschiedt. De invoer van luxe goederen is zeer verminderd tegenover 1938. De ons verleende credieten wor den goed aangewend, al zjjn er vooral in het begin wel eens fouten gemaakt. De inkopen geschieden niet. meer door de overheid doch door het bedrijfs leven. Na gewezen te hebben op dè schaarste aan bepaalde grondstoffen kwam de minister tot de loonpolitiek. Tegenover 42 voor de oorlog komt thans onge veer 50 van het nationale inkomen ten goede aan de loontrekkers. Dit is beter dan in het buitenland. Het be drijfsleven mag echter niet in het ge drang komen. Veel winsten zullen later blijken geen winsten geweest te zijn en vooral moet er gereserveerd worden voor de financiering van vernieuwing en uitbreiding der bedrijven. De stijging enzer productie en van onze export is verheugend, voor al die van de kolen- productie, al is de arbeidsproductiviteit nog niet wat zij wezen kan. Ook de ex port thans 1.8 milliard tegenover 0.8 milliard in 1946 moet meer groeien. Export stimulerende maatregelen zijn nodig. Persoonlijk is spr. tegen export belasting. De vakbekwaamheid der arbeiders en het initiatief dei* ondernemers hebben het levenspeil in ons land in vijftig jaar nagenoeg gehandhaafd, ofschoon de be volking groeide van nog geen 6 millioen in 1909 tot. meer dan 9.5 millioen thans. Met het maken van plannen moet men op zekere gegevens kunnen bouwen maar thans is alles nog te veel in be weging. De winkelsluitingswet zal binnen af zienbare tijd aan de Kamer worden voorgelegd. Spr. kan het nut van een Trust- en Kartelwet nog niet inzien; in ieder geval wil spr. daarmede wachten tot na de conferentie van Havana. De Vestigingswet1 is eveneens in een verge vorderd s'adium. Een Productiewet acht spr. niet nodig. De Distributiewet geeft hem alle nodige middelen om in het beoogde doel te voorzien. De Prijsopdrij- vings en Hamsterwet is inderdaad ver ouderd. Het nieuw ontwerp zal aan het bedrijfsleven worden voorgelegd. Ook in het Benelux-contact zal het bedrijfs leven worden ingeschakeld. Spr. wil zo spoedig mogelijk teruggaan naar de Be drijf svergunningwet. Aan de Commissie- v. d. Ven is om haar visie op het voor gelegde ontwerp inzake de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie verzocht vóór 1 Maart a.s. Een aanzienlijke verbete ring van de winstmarges voor de krui deniers kan worden tegemoet gezien. De omzetbelasting hoort in principe, als verbruiksbelasting. doorberekend te worden. In ieder geval moet zij op de onkostenrekening kunnen worden ge bracht. Men mag niet doen, alsof zij niet bestond. PREDIKBEURT VOOR VRIJDAG 13 FEBRUARI. Boskoop Lokaal Nleuwstraat, 71 uur de heer G. W. Pieters uit Dordrecht." Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Bloe- mendaal W. Glashouwer te Njjverdal; te Llnschoten J. J. Timmer te Harderwijk; te Nieuwkoop D. Kalmijn te Drei^hor (Z.); te Zuid-BelJerland J- Vink te Stad aan 't Haringvliet. Aangenomen: naar Burum W. H. den Ouden, cand. te 's-Gravenzande; de be noeming tot voorganger bij de Herv. Evang. te Harskamp. K. Japchcn, em - pred, te Leersum. Geréf. Kerken Beroepen: te De Lier J. SnoeiJ te Hulzen (N.H.); te Herwljnën T. Splller. cand te 's-Gravenhage; te Moerdijk-Zevenbergen J. Flret, cand. te Dordrecht; te Selllngen H. K. Boelman. cand~ te Groningen; te Wljckel en Balk E. H. Nagel. cand. te Haren (Gr.). Aangenomen: de benoeming tot leger- pred. voor Ned.-Indië, A. Vellema te Ze venhuizen (Gr.), die bedankte voor de be roepen van Bodegraven, Harderwijk, Hen gelo (O.). Nijmegen en Rotterdam-Kra lingen. Generale Synode der Geref. Kerken De Generale Synode der Geref. Kerken heeft ln haar zitting van Woensdagmor gen tal van kleinere zaken afgedaan Daarvan noemen wij de definitieve vast stelling van de conclusies Inzake de zelf standigheid van de Geref. Kerken in Ned - Indië. Ds. J. R. Hommes rapporteerde over het zendingswerk te Makassar en omge ving. Na brede discussie, waarin dr J. L Bakker en ds J. J Oranje een nadere uiteenzetting gaven van de situatie aldaar verenigde de Synode zich met de conclu sie. die deputaten machtigde de bespre kingen met de Kerkcraad van Soerabaja en met de classis Batavia voort te zetten terwijl een nader te bepalen max. subsi die voor dit werk zal worden beschikbaar gesteld. Prof. dr H. N. Ridderbos rappor teerde over het rapport van de commissie voor wederopbouw van het zendingswerk handelend over enige zaken, die ln nauw verband staan met de bijzondere omstan digheden, waarin het zendingswerk thans verkeert. Dc Synode gaf de gevraagde goedkeuring over dë gevoerde handelingen. De zaak van de steunverlening van de gratis ver strekking van 175.000 ex van de bundel „Geestelijke liederen uit de schat van de kerk der eeuwen" aan de Inheemse kerken werd ln handen gesteld van de Generale Zendingsdeputaten. Na afdoening van ver schillende kleinere zaken van onderge schikt belang, verdaagde de praeses de zitting om halféén tot twee uur. In de middagzitting rapporteerde ouder-, ling W. F. Golaschmedlng over het hoofd stuk financiën van het zendingsrapport De Synode keurde het financieel beheer van deputaten en quaestores goed. alsook de begroting '47, '48, '49. Deputaten wer den gemachtigd maatregelen te treffen waardooor het tekort over 1946. groot bij na f. 92.000. volgens quota-schema op bladz. 51 van het rapport op korte termijn wordt ingehaald Bittere klanken in planterskringen (Van onze correspondent te Batavia) Hoewel er de laatste dagen bepaald enige verbetering te constateren valt, worden toch nóg uitgestrekte gebieden door rampokbenden onveilig gemaakt. En de meest blootgestelde bedrijven zïjji uiteraard de ondernemingen. In dit land is het nu eenmaal niet mogelijk iedere vierkante meter grond te beveiligen, en de meeste ondernemingen liggen ver verwijderd van de beschermde centra. Het systeem,'dat tot dusverre de beste resultaten opleverde, was intensieve pa trouillering, waardoor men de kwade elementen geen rust gaf om zich ergens te néstelen. Op de duur is dit echter geen oplossing. De ondernemingen zul len zichzelf moeten kunnen beschermen. Met de opbouw van beveiligings-appa- raten voor de talrijke ondernemingen, is men enigszins in een vicieuze cirkel terecht gekomen. Deze beveiligings-ap- paraten de cultuurpolitie zijn geen nieuwe instellingen. Ook voor de oorlog kende men die. daar ondernemingen sinds historische tijden een aantrekke lijke prooi vormen voor rampokbenden. De eerste taak voor de planters is dus om geschikte mannen te vinden voor deze cultuurpolitie en om aan wapenen te komen. Het eerste is gemakkelijker dan het laatste. Het onderncmingswerkvolk heeft alle belang bij een betrouwbare bescher ming en brengt zelf uit zijn midden de juiste mensen naar voren. De be wapening van deze mensen is heel wat lastiger probleem. Het leger kan geen wapenen beschikbaar stellen, daar het deze hard nodig heeft voor de nieuw Dr. Th Ruys rapporteerde over de lec- tuur-dlenst en stelae een vijftal conclu sies vooor. Na brede bespreking werd het debat om 3.30 afgebroken en ging de Sy node ln comité-generaal om Woensdag avond 7 uur weer ln openbare zitting bij een te komen HULDIGING PROF Dr. A. M. BROUWER. Prof. dr A. M. Brouwer, die medio 1946 zijn hoogleraarsambt ln dc theologie aan de Rijks Universiteit te Utrecht neerlegde zal Woensdag 18 Februari, des namiddags 3 uur in het Groot-Auditorium van deze universiteit door zijn oud-leerlingen ge huldigd worden BIJ die gelegenheid zal hem als huldeblijk een gedenkboek wor den aangeboden, waarin verschillende oud-leerlingen artikelen over de arbeid van prof. Brouwer schreven. Prof. Brou wer was vóór zijn benoeming tot hoog leraar van 1910 tot 1921 rector van dc Nederlandse Zendingsschool te Oegstgeest Politieke beschouwingen in Eerste Kamer SCHERPE AANVAL OP DE COMMUNISTEN. De Eerste Kamer begon gisteren met politieke beschouwingen over de begro ting. De heer Anema (AR) merkt bij dit kabinet een politieke matheid op. De matheid vindt haar weerslag in het volk zelf. Meer nog dan in normale tijden heeft ons volk thans een meer krachtige leiding nodig. De heer Kolff (CH) meent, dat de grote lijnen van het regeringsbeleid sinds verleden jaar niet veranderd zijn. Wat In.üë betreft, kan spr. zich be grijpen, dat de regering aanvankelijk gelukkig was met het, bereikte resul taat, maar hij voorspelt de grootste moeilijkheden met het onderbrengen van de tegenstribbelende republiek in de federatie. Haar machthebbers ha ten Nederland en staan onder commu nistische invloed. Met klem waar schuwt spr.. ook tegen het voortdurend negeren van. onze grondwettelijke be palingen. De heer Kropman (KVP) zegt dat h6t tot dankbaarheid stemt, dat het kabinet onder deze woelige omstandig heden, vol gevaren, zijn taak onder kent en rustig voortzet. Spr. waar schuwt tegen mateloze entiek. De sa menwerking tussen de beide gTobe par tijen is geslaagd, al schijnt er wel eens enige verkoeling te ontstaan ten .ge volge van de Indische politiek. Eén der grootste grieven der kiezers is in tussen de vergaande bureaucratie. Die klacht is niet ongegrond. Spr. hoopt dat de Rondetafelconferentie met be trekking tot de West spoedig tot re sultaat moge leiden. Sprekers fractie is bezorgd over de activiteit van het internationale communisme, dat als een ontzaglijk gevaar beschouwd moet worden. Le nin noemde ogdsdienst wodka voor het volk en pleitte voor het militan- j te atheïsme. Als het communisme hier te lande kan doorgaan zijn ver ouderd systeem te propageren, zullen wU naar de ondergang gevoerd wor den. De heer Molenaar (VVD) zegt, dat de omvang van de overheid- en par lementaire werkzaamheden zo groot is geworden, dat gestreefd dient te wor- den naar decentralisatie. Dit verklaart j sprekers sympathie voor betfrijfsorga- i nisatle. Het standpunt van de heer Van der Goes van Naters, dat zijn partij na de verkiezingen niet bereid j zal zijn tot een kabinet op brede basis, keurt spr. af. De heer Van der Goes i sluit daarbij een deel van ons volk. dat ook oereid is verantwoordelijkheid te dragen, bij voorbaat buiten de deur. Dit is niet in 's lands belang. Het Indisch beleid in het verleden vervult spr. met de grootste zorg ten i aanzien van de toekomst. De minis ters zijn allen zeer ijverig, maar zijn I ze ook alle van het juiste formaat? PROF. MOLENAAR KEURT I KON. REDE GOED. De Koninkijke rede van enige dagen geleden kan spr. billijken. De regering i kan een klemmende reden gehad heb ben om H.M te verzoeken, die rede op dat tijdstip uit te spreken. Ten aan zien van het communisme sluit de heer Molenaar zich aan bij de heer Krop- i man. Hij spoort tot de grootste waak- zaamheid aan. Sprekers partij is be- i teid na de verkiezingen medeverant- woordelijkheid te dragen en sluit .in haar wil «tot samenwerking geen en- j kele .partij uit. De grootst mogelijke voorzichtigheid betrachte rnen bij de pogingen van Engeland en Frankrijk om tot uitbrei ding te komen van de Benelux. Wan neer de grote machten daar binnen dringen wordt de situatie geheel an ders on zullen die de leiding nemen. De vorming van een Westelijk blok kan spr. niet toejuichen. Wij moeten niet de eerste zijn. om stelling te nemen tegen Rusland. De toestand van de wederopbouw aoht spr. zeer onbevredi gend. SCHEP BETERE VOORWAARDEN! Voorts voerde o.a de heer Van de Kieft (Arbhet woord, die meende, dat men er niet aan ontkomt, zijn houding te bepalen tegenover het com munisme, dat men niet kan losmaken van zijn ontstaan en geschiedenis. He«t is onvoorwaardelijk verbonden aan de zenden en tekortkomingerf van het kapitalisme. Door het scheppen van betere voorwaarden geeft msn het communisme geen kans. Wanneer men nu hier te lande terugkeert van een buitenlandse reis ontwaart men, dat het hier nog niet het slechts is. De regering heeft dan ook in het alge meen een juist beleid gevoerd. De heer Van Santen (OPN) betoogt, dat de botte afwijzing om met de com munisten samen te werken, de tegen standers belast met de verantwoorde lijkheid voor de aan de dag getreden ontbinxriig der democratie. Spr. be treurt de anti-communistische kruis tocht in deze Kamer Wat het. Marshall-plan betreft wijst de l>eer Van Santen erop, dat zijn partij zich nimmer verzet heeft tegen een crediet van de Ver. Staten. Het Marshall-plan echter ziet hij als van politiek^ aard. De minister-president, dr Beel, brengt dank voor de woorden van waardering, geuit ten aanzien van dit kabinet. 'Hij spreekt vandaag verder. te trainen KNIL-bataljons. Wat oude Japanse geweren en revolvers, waar dikwijls geen munitie bij te krijgen is, is het mooiste, dat men ervoor kan afstaan, en ook hiervan is de voor raad zeer gering. IN EEN VICIEUZE CIRKEL. Wanneer de planter de geschikte mdn- I nen voor de ondernemingspolitie bijeen heeft, zij het dan ook slecht, en veelal onbewapend, en hij is begonnen met hen voor hun tadk te trainen, dan be merkt hij eensklaps, dat hij in een vi- I cieuze cirkel is verzeild geraakte De re- cputeringsdienst van het KNIL gaat alle i ondernemingen af en zoekt de beste i mensen er uit voor opleiding in 't leger. De condities zijn aantrekkelijk genoeg 1 om de jongelui niet lang 1£ laten aar zelen. Behalve het leger is ook de re- cruteringsdienst van de politie actief. De vroegere politiescholen zijn weer volop aan het werk en ook dé grote po litieschool te Soekaboemi is weer met de training begonnen Waf r.a de selectie door leger en politie afvalt, mag de planter behouden voor zijn cultuur- 1 politie. Men staat hier nu eenmaal voor een noodzaak. Men moet met volle kracht aan het 'werk om een Indonesisch vei- i llgheidsapparaat op te bouwen, ten eln- de straks de plaats Van ons K. L. te 1 kunnen innemen. Steeds meer zullen I deze nieuwe troepen en het politie apparaat de taak van onze mensen moe ten overnemen. Alle bruikbare mannen moeten daarvoor worden ingeschakeld, en deze zijn uiteraard dezelfde mannen, die de planter zo nijpend nodig heeft. Het is natuurlijk slechts een overbrug gingsperiode. want straks zullen deze mannen goed eetraind en welbewapend, onder vakkundige leiding de bescher ming der ondernemingen op zich nemen, maar voorlopig is men met de bevei liging der cultures min of meer in een impasse geraakt PLANTERS STAAN VOOR ALLES ALLEEN. Het probleem zou heel wat eenvou diger zijn, als er voldoende planters uit Holland overkwamen om hun col lega's, die hier in een veel te gering aantal het mociliike pionierswerk ver richten, terzijde te staan. Indien men met tien of twaalf man op een onder neming zat, waar thans een of twee planters dag en nacht in dc weer zijn, dan zou men eigen wachtdiensten kunnen organiseren. Het is de dage lijkse verzuchting van .onze planters, dat zij voor alles alleen staan. Ten slotte, zo zeggen zij zeer terecht, wagen ook de jongens van het K. L. hun leven in patrouillediensten, en deze heb ben hierbij geen enkel rechtstreeks be lang. Waarom zouden de planters, om wier levenswerk het ten slotte gaat, rus tig in Holland blijven zitten, tot wij en onze militairen de zaak voor ben hebben opgeknapt en hun bedje ge spreid hebben voor een nieuwe toekomst? Deze bittere klanken hoort men overal ln de planterswereld, en het is goed, dat men dit ook in Holland hoort. Het is nu zeer zeker niet de tijd om dit land aan z'n lot over te laten, en rustig de kat uit de boom te blijven kijken. Het is een tijd, waarin meer dan ooit alle krachten gemobiliseerd moeten worden, wil dc opbouw van dit land een kans van slagen hebben. Dit is een belang van Indonesiërs en Neder landers te zamen! n.of ViinHarHilr HAAGSE TRIBUNAAL. Advies II. Luyken te Katwijk. De kantoorbediende H. Luyken to Kat wijk aan Zee heeft zich voor het tribu naal te verantwoorden gehad wegens zijn lidmaatschap der N S.B terwijl hij op een notariskantoor verraad zou hebben ge pleegd ln verband met aanwezige zwarte goederen. Het tribunaal heeft Internering opgelegd gedurende drie Jaar, eindigende op 21 Mei 1948, ontzetting uit de kiesrech ten en dienen gew. macht, verbeurd ver klaring van f. 1000. SCHEEPSBERICHTEN. Aalsdijk, 10/2 van Antwerpen te New York; Abbekerk, Sydney-Rotterdam, 10/2 te Marseille; Aldabi, Rotterdam— Buenos Aires, 10/2, dwars van Pernam- FEUILLETON Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie door W EL LANE CRAUFORD 42) Het was even stil in de kamer, Christopher staarde in het vuur. De plaats op het haardkleedje was niet in genomen. Tobias was in de keuken, waar hij vertroeteld werd door mevrouw en mijnheer Badger. Zij waren ook uit hun gewone doen gesleurd door die wilde hond en die rumoerige kinderen en zij voelden met Tobias mee. De deur ging open en Bunty kwam gehaast naar binnen; ze was enigszins buiten adem, haar wangen waren rood, haar ogen schitterden. Henry hield he lemaal niet van die manier van bin nenkomen en hij keek pijnlijk verbaasd op. „De kinderen zijn in bed." kondigde zü vrolijk aan, „en zij willen dat u even bij ze komt en ge goedenjiacht Henry keek ontzet, ,,U bent hun nieuwe pappie," legde zij uft. Henrv veegde met zijn vinger tussen boord en hals. Gisteren had hij de - kinderen verteld, dat ze hem pappie moesten noemen, - hij had daar zijn redenen voor. Maar. die redenen kon den natuurlijk niet worden medege deeld. Het stond -nu wel vast, dat hij de kinderen zou adopteren en dat hij zoveel mogelijk de plaats zou innemen van de vader, die zij hadden verloren Hij had de kinderen in, de loop van de dag nu niet bepaald aangemoedigd, maar zij schenen niet op enige aanha- ligheid van hem gerekend te hebben. „Maar ik heb ze al goedennacht ge zegd," stribbelde hij tegen. „Maaï hun pappie zei ze altijd goe- dennacht als ze in bed waren." O" zei Henry. Hü streek over zijn baard en vroeg enigszins ongerust: „Zijn ze nu een beetje kalm?' „Ja, ze zijn rustig en ze gaan dade lijk slapen." Er werd een hele tijd niets gezegd. „Nu, dan lijkt het mij het -beste, dat ik maar even naar ze toe ga." Met tegenzin stond hij op, met erg veel tegenzin; bij de deur aarzelde hij nog even, maar verdween toen toch. Dit was de gelegenheid, die Christo pher de hele dag had gezocht om de gouvernante haar kous terug te geven. Dit w&s hem onmiddellijk duidelijk, maar hij besloot het onderwerp even te laten rusten en vrceg: „Vertel mij eens, Bunty. hoe lang ben je bij die kinderen?" „O. maar een paar maanden," ant woordde zij „En ben je daarvoor ook gouvernan te geweest?" „Nee. daarvoor ben ik eigenlijk niets geweest." Zij aarzelde en plotseling vertrouwen vattend, zei ze: „Ik ben weggegaan van thuis, omdat ik steeds ruzie had met mijn stiefmoeder." „O, heb je een stiefmoeder?" „Ik heb altijd een stiefmoeder ge had," zei ze bitter. „Ik bedoel, zo lang ik mij kan herinneren Hij bekeek haar aandachtig. ZIJ stond voor hem, haar handen op de rug. Haar haar was enigszins verward ten gevolge van het stoeien met de kinde ren; ze had iets vrolijks over zich en haar ogen stonden opgewekt, alles ver moedelijk ten gevolge van het feest, „En als je met 'hier was gekomen," vroeg hü verder, „waar zou je dan de kerstdagen hebben doorgebracht?" Ze aarzelde even en antwoordde toen: „Ik heb een tante in Putney, daar zou ik zijn heengegaan." „Dus je zou niet naar huis zijn ge gaan?" Zij sohudde heftig het hoofd. Waar uit hü opmaakte dat die ruzie met haar stiefmoeder van ernstige aard was en de breuk definitief. Hij wilde echter niet te nieuwsgierig lijken en veranderde het onderwerp van gesprek. „Ik hoop, dat je het, hier prettig vindt?" Zü keek hem open aan. „ïk vind het hier erg prettig, maar," voegde ze er aarzelend aan toe, „ik denk, dat u wel al gemerkt zult hebben, dat ik geen goede gouvernante ben." Christopher kuchte verlegen. Hü had inderdaad zoiets gemerkt en hü wist niet wat te antwoorden. „Dat hangt er van af, op welk stand punt men zioh plaatst," zei hü ten slotte zeer diplomatiek, „van 't stand punt van de kinderen bezien bent u een uitstekende gouvernante. Ze dacht ernstig na. „Dat komt, doordat ik niet streng genoeg men," zei ze toen. „O, is dat de reden?" Ze knikte. „Münheer Dimsley zei al- tüd, dat het eerste, wat kinderen moe ten leren, was te gehoorzamen." Hü stond op en sloeg een stofje van zün mouw. „En münheer Dimsley vindt, datje de kinderen niet leert gehoorzamen?" „Ja, dat vindt hü- Haar ogen waren nu heel ernstig en ze vroeg verlegen: „En ze zün ook niet erg gehoorzaam vindt u wel?" I.Ach, ik heb nog niet veel gelegen heid gehad om te oordelen," ontweek hij die lastige vraag. „Mijnheer Dimsley zegt, dat ik niet 2). ,JPand& huh!" zei de vreemde. „Aangenaam! Mün naam is Kalker, maar je mag me gewoon professor noe men!" Toen keek hij zoekend om zich heen, trok een paar rimpels en nam zün hoed af. „Dag ehhoe was je naar- tok weer?" vroeg hü. I „Panda!" vulde Panda aan. „Dag Panda!" zei de professor „Ik ben vergeten waar we het over had den. wat was het ook weerO ja, ik heb het al! Het is toch lastig, dat mén niet alles onthouden kan"! Hü glim lachte vriendelük en drukte aijn para plu in Panda's handen. „Alsjeblieft!" zei hü- „Dat was het, niet waar? Bedankt voor het brengen van mün regenscherm, hoor! Dag eh... hoe heet je ook weer! Eh'ik meen te zeggen... goéde dag!" De professor wandelde bedaard weg en Panda bleef verbaasd staan, met de paraplu in zün hand. „D&t is sterk!" zei Panda tot zich- i zelf I geschikt ben voor gouvernante, hü vindt, dat ik beter als gezelschapsdame bij een oude dame kan gaan." „Dat ben ik helemaal niet met mün heer Dimsley eens," zei hü ernstig. „Ik vind juist, dat je uitstekend geschikt bent om een goede gouvernante te wor den." Zü aarzelde een hele tüd en keek hem aan. „Maar dat ls niet alles," be kende ze toen, „ik kan niet goed spel len „Kun Je dat niet?" 1 „Nee, ik maak fouten in moeilüke woorden, zoals comité en hippopota mus." „En münheer Luke Dimsley, maakt hy geen fouten in die woorden?" vroeg Christopher belangstellend. „O, nee!" „Hoe weet je dat?" „Omdat hij die woorden anders schrijft dan ik." Dit scheen voor haar voldoende om zonder meer aan te ne men, dat hij ze goed schreef. Christopher fronste zün wenkbrau wen. Hü kende Luke Dimsley niet, maar hij was er van overtuigd, dat het een eerlük, serieus man was. Hü had stellig het welzün van de kinderen op het oog en hü achtte het ongetwüfeld \erkeerd, dat zü opgevoed werden door zo een Jonge en niet voldoende ont wikkelde gouvernante. Maar het kwam hem toch voor dat hij wat verwaand was en niet over voldoende fantasie beschikte, en, zün eigen gebrek aan on dervinding totaal negerend, zei hü".' „Ik denk niet, dat het er op aan komt, of je comité en hippopotamus kunt schrijven." Ze klaarde helemaal op. „O, denkt u dat werkelijk?" Een handbeweging, die alle bezwa ren wegwuifde: „Het is zo goed als ze ker, dat de kinderen de eerste jaren niets met comité's te maken zullen hebben, en als ze later, als ze groot zün, hippopotamus niet kunnen schrij ven, wie zal dat ooit merken. Ze lachte wat ongelovig. Hü keek naar haar slanke, welgevormde benen en dacht opnieuw aan haar kous. Maar hij wist niet. hoe hü dit onder werp nu ter sprake moest brengen. Henry kwam de kamer binnenstor men, een lichtelyk verfomfaaide Hen ry, achtervolgd door Paddy. „Roep die ellendige hond," schreeuw de hü- (Wordt vervolgd) 't Is al tüd ietwat hinderhjk, belachelük en verwonderlük te zien hoe er, zélfs tegenwoordig nog, met geld gesmeten wordt. Misschien zouden we 't zelf óók doen, als we er de kans toe kre genDit zeggen we alleen om bü voorbaat kwaaddenkenden het argument „De druiven zün zuur" uit de handen te slaan. Er gaat geen dag voorbü, of we krabben ons over het hoofd, wan- neer er sleeën van auto's voorbü rüden met ministers en aanzlenlük lagere Goden er ln. Er gaat geen dag voorbü, of we worden getroffen door ons onver antwoordelijk lükende uitgaven in regeringskringen, terwül we toch heus niet tot de fnensen behoren, die de zon niet in het water kunnen zien schünen. En mèt ons, zullen velen zich af vragen: „Worden déér nu onze zuur uitgespaarde belastinggelden aan gespendeerd?" Ach ik wil me heus niet rekenen tot de kankeraars, want al staat de wereld op haar kop, zü geeft soms ook wel iets te genieten, al moet 'n mens er met 'n lantaarntje naar zoeken. Daarom is het zo prettig, als ik eens iets lees van mensen, die on danks alles, hun idealisme behou den, al behoren die dan ook tot de jongere generatie, welke intussen de toekomst heeft. Dan komt zelfs bü mü weer een vleugje van het oude optimisme opzetten Wat er nu eigenlük aan de hand is? Kijk: daar is de 12-jarige John Morris in Epgeland, die er in ge slaagd was om met de grootste moeite in zeven Jaar 43 Ameri kaanse dollarcenten te sparen. Maar toen hü hoorde ,dat zün land dringend behoefte had aan dol lars om staande te blüven, deed hü die 43 cent in een lucifers doosje en zond ze rechtstreeks naar de heer Attlee. Prompt antwoordde deze: „Beste John! Dank je voor die 43 centen. Ik stuur ze door aan de minister van Financiën Sir Stafford Crlpss, die, dat weet ik zeker, erg dank baar zal zün voor je edelmoedige gift. Het was een f n e gedachte van Je!" Zie: in Engeland zitten ze óók voor grote uitgaveh. Maar de re gering weet er daar ten minste het vertrouwen in te houden. Al thans van de jeugd! Is dat óók in ons landje het ge val? De vraag alleen al, doet twüfel veronderstellen. En ik heb nog niet gehoord, dat minister Lieftinck zo'n presentje op z'n fiscaal departement ont vangen heeft Intussen: Morris verdient mün hulde! Voorlopig volg ik nog niet zün voorbeeld. Eerst eens wat minder zware auto's, recepties en andere dingen, die te veel geld kosten. Din kunnen we verder zien en volgen we misschien allemaal! Fantasio. bucoj Amstelkerk, 11/2 van Accra te Lagos verwacht; Arkeldük, Rotterdam —Vera Cruz, pass. 10/2 San Miguel; Averdük, 10/2 van Havana naar Pane- macity; Bengkalis, 10/2 van Balboa naar Trinidad; Boschfontein, 10/2 Van Mo zambique naar Beira; Dana^, Calamata —Gibraltar, pass 8/2 Algiers; Gaaster- kerk, RotterdamJapan 10/2 van Suez; Grootebeer, AmsterdamJava, 10/2 te Atjen; Grootekerk, 10/2 van Brisbane- naar Syndney; Java, Amsterdam—Java 10/2 dwars van Malta; Laurenskerk, 10/2 van Marceille naar Genua; Meliskerk, 10/2 van Freetown naar Taceradi; Op- hir, 11/2 van Soerabaya fce Batavia ver wacht; Oranje, 10/2 van Batavia te Sin gapore; Prins Alexander, Rotterdam Alexandrië, pass 10/2 Finisterre; Radja, 11/2 van Suez te Penang verwacht; Randük, 10/2 van Lorenzo Maruez naar Durban; Roenaat, Singapore Soeiabaya 10/2 nog te Panaroekan; Rünkerk, Am sterdamOost Afrika, 10/2 van Ant werpen naar Marseille; Tawali, Batavia —Amsterdam, pass 10/2 Gibraltar; Te gelberg, 11/2 van Shanghai te 'Hong kong venvacht; Zeeman, Singapore Rotterdam, 10/2 van Aden; Alphacca, 10/2 van Rotterdam naar Bombay via Antwerpen; Flandria, 8/2 van Rouen naar Londen; Nieuw-Amsterdam, 11/2 van New York te Rotterdam; Rünha- ven, 10/2 van Rotterdam naar Newport Mon; Stad Arnhem, 10/2 van Huelva te Rotterdam; Zeeland. New York—Bata via, 10/2 uur van Aden; Zuiderkruis, pass 10/2 22 uur Pantellaria, wordt 17/2 n.m te Rotterdam verwacht; Zwün- drecht, 11/2 van Bombay te R'dam; Ab- bedük, 10/2 van Norfolk naar Philadel phia; Aiamak, 11/2 van Bombay naar Aden; Aderamin, Antwerpen—Perzisch» Golf, 11/2 te Port Said; Boschfontein, 11/2 van Mozambique te Beira; Celebes, New Orleans—Kaapstad, pass 10/2 Mo- ranopoint Oostpunt Jamaica; Delft, 11/Ji van Huacho te Paita verwacht; Groote Beer, Amsterdam—Java, 11/2 van Aden; Grootekerk, 11/2 van Brisbane te Syd ney; Haarlem, Chili—Amsterdam via Antwerpen, pass 11/2 Ouessant; Hermes (KNSM), 11/2 van San Antonio teTal- cahuano verwacht; Hydra, Amsterdam West-Indië, 11/2 van Curacao naar Aruba: Kota Baroe, Batavia—Rotter dam, 11/2 nog te Port Said; Melampus, MakassarAmsterdam via Londen, pass 10/2 Kaap st. Vincent: Rottl, 10/2 van Basra naar Bahrein; Sommelsdijk, 10/2 van New-Orleans naar Philadel phia; Stenton, 11/2 van Jaffa te Tel Aviv; Telamon, 10/2 van Puerto Cabel- lo naar Trinidad. Mij. Nederland Bengkalis, 10/2 van Balboa naar Trinidad; Oranje, 10/2 te Singapore op weg naar Colombo; Radja 11/2 te Penang van Suez naar Singa pore; Van der Waals, 10/2 van Rotter dam naar de Perzische Golf. K.N.S.M. Belos, 10/2 te Barcelona, G'braltar"Valencia; Orestes, 10/2 te Amsterdam van Dublin; Orion, 10/2 te Istanboel van R Rodosto naar K.vmassi; Tiberius, 11/2 te Aihsterdam van Ant werpen; Trajanus, 10/2 van Algiers n. Malta. Holi. Oost Afrika Lünen Rünkerk, 11/2 te ,rlissingen op weg naar Mar seille. Holl. West Afrika Lünen Alcione, 12/2 te Freetown verwacht; Maaskerk, 10/2 te Le Havre van Plymouth naar Antwerpen; Nlgerstrgom. 10/2 te Sao Thome; Stad Leiden, 10/2 van Amster dam naar Antwerpen. Mfi Oceaan Aeneas, 8/2 op we£ van Batavia naar Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5