Belgische begroting 1948 in evenwicht Dierenvriendten hebben belangstelling voor een ambulance-dienst Voor de Vrouw DONDERDAG 12 FEBRUARI Jaarvergadering Ned. Ver. tot bescherming van dieren Onder leiding van de heer H. van Poelgeest hield de afdeling Leiden en omstreken van ae Ned. Ver. tot be scherming van dieren gisteravond in de goed bezette foyer der Stadsgehoorzaal haar jaarvergadering. Na een kort in leidend woord van de voorzitter bracht de secretaresse, mevr. C. C. Oosterwijk- Dekker het jaarvèrslag uit, dat getuig de van een gestadigdfe groei der vereni ging en dat ook uitvoerig de verschil lende verenigingswerkzaamhedën me moreerde. Momenteel bedraagt het aan tal leden (buiten de z.g.n. asylleden) 765. De penningmeestei meldde een ba tig saldo van ruim f. 1.195. Nadat enkele ondergeschikte statu tenwijzigingen waren aanvaard, werden in de vacaturen mevr. de wed. prof. Keu- nen-Wicksteed en mej, mr. C. M. W. Roem tot leden van het bestuur gekozen mevr. dr. Key" en de heer A.* v. d. Neut. Op voorstel van de propaganda-commissie werd het lid yan deze commissie, de heer Ph. van Hooven, nog aan het be stuur toegevoegd. Majoor T. D. Sigling, dierenarts te Amsterdam en lid van het H.B., gaf hierna een uiteenzetting van de Am bulance Dienst Dierenvrienden Amster dam (Adda). Deze dienst, welke reeds in 1947 500 gevallen te behandelen kreeg, verleent zijn medewerking bij de opspo ring van, diereri, terwijl de leden van deze dienst ook hun medewerking ver lenen bij voorkomende ongevallen. Spr. die vervolgens nog stil stond bij de or ganisatie van deze dienst, wekte de aanwezigen op om ook in Leiden tot een dergelijke ambulance-dienst te komen. 1 Volgens spr. is dit juist het echte die- renbeschermingswerk. Tijdens een hierna gehouden on derlinge gedachtenwisseling bleken zeer velen voor de oprichting van een dergelijke dienst te gevoelen, hetgeen Ir voorzitter de opmerking deed mak dat hij hoopte, dat men ook in Lei !-;-) tot daden zou weten te komen Leerlingen van de Kweekschool voor vqorbereidend onderwijs voerden nu een toneelstukje op: „Volgende patiënf. waarin wy' als belangstellend toeschou wer te gast waren op een spreekuur van een vrouwelijke dierenarts. Ten slotte heeft majoor Sighm nog een causerie gehouden, waarin hij en kele frappante ervaringen uit zijn prac- tijk als dierenarts vertelde en waarbij hij ook uitweidde over de psychologie van het dier. Spreker die er van over tuigd is. dat het verstandelijk inzicht van het dier gecultiveerd kan worden gaf tal van nuttige aanwijzingen bij de dierenverpleging en stelde de grote trouw en aanhankelijkheid van het dier in het licht. Spr. achtte het een grote vooruitgang, dat in het vervolg aan" toe komstige, dierenartsen ook een college in aierenpsychologie zal worden gegeven. Tot nog toe was deze studie in hoofd zaak in handpn vai^ biologen. Beel antwoordt de Eerste Kamer DE PRIJSBEHEERSING EN DE BAKKERS. Naar aanleiding van onze publicatie van gisteren betreffende het geschil tussen de Prijsbeheersingsdienst en de Leidse bakkers, vernemen wij van de zijde der laatstgenoemden, dat dit be richt betrekking heeft op de toestand van verscheidene dagen geleden. Sedert Vrijdag j.l. hebben zij eigener beweging het besluit genomen om in afwachting van de rechterlijke uit spraak geen zwaarderwittebrood te bakken of af te leveren dan van 50 gram. EEN OVERVLOEDIGE VISMAALTIJD Onze stadgenoot, de heer W. A- Ber gers had het geluk te Oud-Ade een snoek te vangen met een gewicht van ruim 13 pond. „DE NATUURVRIEND" VERGADERDE. De leden van de Leidse Aquarium, en Terrarium vereniging „De Natuur vriend". gisteravond in jaarvergade ring bijeen in de bovenzaal van De Harmonie, hebben voor 1948 het vol gende bestuur gekozen: W. Zwart (voorzitter), J. W. v. Wesel (sear.), J. Vreeburg (penningmeester), D. P. Pi ket, M. de la Porte, A. B, Donk, v. Dijk, G. Rede] en M. Barkema. 'Naast de gebruikelijke agendapun ten voerde voorts voorzitter Zwart het woord over de voorjaarswarkzaamhe- den van aquarium vrienden, terwijl verder de gebruikelijke vissenverloting werd gehouden. ADJ. O.O. E. J. DE GEUS ONDERSCHEIDEN. Voor 36-jarige trouwe dienst. Te Rotterdam is door de Comman dant van het Korps Verplegingstroe- pen, de Majoor N, W. L. Everts, de gouden medaille voor zes en dertigja rige trouwe dienst uitgereikt aan de Adjudant-Onderofficier-Administrateur E. J. de Geus alhier. BONNEN HALEN. Aan het Distributiekantoor worden dezer dagen uitgereikt nieuwe bqnkaar- ua.cll 141 ten vcor voedingsmiddelen, textielkaar- een regeling.' welke door ten. schoenenbonnen, aan diegenen .vier j commissie meet. worden getroffen. T.D-nummer _eindigt_ met het ^cyfer 0, j het. begins van deze maand wa ren 18 buitenlandse militaire waarne mers ingeschakeld bij de arbeid van weerzin t.a.v. buiten parlementaire oppositie. In de Eerste Kamervergadering van heden heeft de minister-president, dr. Beel, de sprekers van gisteren beant woord. De heer Kolff meende, dat er geen behoefte meer bestaat aan een afzon derlijk departement van wederopbouw. De regering is echter van mening, dat de tijd voor opheffing van dat ministe rie nog niet is gekomen. Binnenkort hoopt zij een beslissing te kunnen nemen omtrent de positie van de heer Neher. Het plan van Bevin juicht de rege ring in beginsel toe, maar het vereist een uitgebreide bestudering. Wat de Indische politiek betreft, heeft de regering de resolutie van de Veiligheidsraad uitgevoerd, omdat zij zich daartoe verplicht achtte als lid der Verenigde Naties. Toegegeven wordt dat het Indische vraagstuk nog niet- is opgelost. Een bezetting van Djokja heeft nim mer op het program der regering ge staan. De. status, aan de Verenigde Sta ten van Indonesië toegekend dekt niet die van een dominion. Het vraagstuk der massale werkloos heid heeft de volle aandacht, evenals de ontwikkeling van de industrialisatie De minister zet nogmaals 't stand punt der regering ten aanzien van het communisme uiteen. Bij de geestelijke lichamen ligt in de eerste plaats de taak, het communisme te bestrijden. Hun activiteit wordt met belangstelling gevolgd. Op de uitwassen van 't vrije woord zal nauwlettend worden gelet. Spr. ontkent, dat het kabinet de elec torale uitspraak van 1946 heeft gene geerd. Deze regering steunt op meer dan 60 pet. van het parlement. Welk kabinet gedurende de laatste kwart eeuw kan de heer Anema aanwijzen, dat meer conform de kic-zersuitspraak werd sa mengesteld? De wijze, waarop de buitenparle mentaire oppositie de regering be strijdt vervult het kabinet deels met weerzin, deels met bezorgdheid. Als een uiting van algemene verwording ziet de minister sommige critiek op de jongste rede van H. M. -de 'Ko- gicgin. Zij sprak als constitutioneel Vorstin en hef kabinet is. voor deze rede ten volle verantwoordelijk. Het betrekken van de Kroon in de dis cussie is vals spelen met de kaarten, waardoor men zich plaatst buiten de gemeenschap van hen. die het fat soen in acht nemen. stuurman te leidschendam vermist. Toen gisteravond een motorboot van de beurt-dienst Den HaagAmsterdam van de firma Boelhouwer, Kruyswijk en Balhuizen, welke nog een dekschuit op sleeptouw had, in de sluis aankwam, kwam de schipper tot de ontdekking, dat de stuurman van de dekschuit daar op niet meer aanwezig was. Het vermoeden bestaat, dat de jonge man. afkomstig uit Vlaardingen, die zijn eerste reis maakte, overboord is geval len. héél wat militaire waarne mers bij de commissie v: drie! Aneta verneemt, dat een aantal Aus tralische militaire waarnemers, op weg naar Batavia om toegevoegd te wor den aan de Commissie v. G. D., reeds enkele dagen inDarwin wacht han- de of de cijfers 54. 64. 74 84, of 94 en in het bezit zijn van bon 612 van het bU de T.D. behorend inlegvel, toeslag kaartjes voor jonge en a.s. moeders en aanvraagformulieren voor brandstoffen- kaarten voor het volgend seizoen. Het kantoor is geopend van 8V2 tot 11 3/4 en 24 uur. Meegebracht moeten worden de stam kaarten, inwisselingsbonnen van de lo pende bonkaart, eventueel inlegvel (voor schoenenbonnen) en contrölekaart voor moeders. Morgen zijn de gezinnen aan de b^urt waarvan het Hoofd" een stamkaartnum mer heeft van 50.401 tot en met. 54.000. RESTITUTIE KOLENGELD. Dezer dagen vindt aan het postkan toor de terugbetaling plaats van de in dertijd berekende verhoging van de ko- lenprijs. Medenemen de afgeknipte boa 78 en 81 BV van de brandstof f enkaart TA 707 en/of bon 78 BV van de kaart TB 707. Morgen zijn de letters Po toe en met Rod aan de beurt. De terugbetaling wordt a.s. Maandag voortgezet. J. M. MANTEt Tijdens een kortstondig verblijf In Engeland, waar hij ook gedurende de oorlogsjaren vertoefde, is op 54-jarige lc-fHid plotseling overleden de heer J. M. Mante, gepensionneerd kapitein der ai.iiierie, die vóór de oorlog vele jaren heeft gediend bij het voormalige '6de regirftent veldartillerie hier ter stede. Kapitein Mante was een enthousiast beoefenaar van de ruitersport en heeft voor do Zuid-Hollandse Jac-htvereniging tal van ritten georganiseerd en geleid. AFD. ,.EX ORIENTE LUX" TE BRUSSEL OPGERICHT. Gisteravond is te Brussel een nieuwe afdeling van het Genootschap „Ex Oriente Lux" opgericht door dr. A, Kampman, hoofdconservator van het Nederlands instituut voor het Nabije Oosten te dezer stede. Tijdens de oprichtingsvergadering hield dr. Kampman een voordracht over de ruïnes van Persepolis. Het bestuur van de nieuwe afdeling bestaat uit de professoren H. de Vis, onze oud-stadge noot, jhr. van Schmidt en L. de Wit. de commissie. In sommige kringen der Commissie achtte men het wenselijk het totaal aantal waarnemers tot 66 uit te brei den, n.l. 15 Australiërs, 10 Engelsen, 10 Chinezen, 10 Fransen en 6 Belgen. Op 2 Februari arriveerden reeds 10 Engelsen, van wier komst aan Neder landse zijde niets bekend was- Er zijn thans n-og besprekingen gaande over de vraag of genoemde uitbreiding van het aantal militaire waarnemers wen selijk is. -HOGE STRAFFEN VOOR DESERTEURS. Zes militairen die zich gisteren voor de Krijgsraad te velde te Rotterdam, wegens het niet terugkeren van insche pingsverlof hadden te verantwoorden, werden veroordeeld tot straffen, vari ërend van 4 jaar tot 2 jaar gevange nisstraf. Bij keuring was gebleken, dat waren voor de zij volkomen geschikt dienst in Indonesië, MOET POTER-AREAAL INGEKROMPEN WORDEN? In een beschouwing over het poot- aardappelprobleem in verband met de export komt het mededelingenblad van de Stichting voor de Landbouw tot de conclusie, dat het uitgesloten moet woi'den geacht een poterexport van 400 tot 500.000 ton per jaar in de toekomst te handhaven Naar mening van ex perts dient het poter-areaal ingekrom pen te worden om binnen afzienbare tijd niet voor al te grote teleurstellin gen te staan. Deze conclusie geldt niet voor alle productiegebieden in even sterke mate. Er zal enig verschil zijn- in de te kweken hoeveelheden poters op veengronden, zandgronden en kleigron den. MEVR. C. E. DUBBELDEMAN— TRAGO f Namen der slachtoffers vliegtuigramp De namen van ae overige slachtoffers der Dakota-ramp nabij Padalarang lui den: de eerste luitenant-vlieger A. van der Veen, sergeant-vlieger H. M. Duf fels, -sergeant-majoor radio-telegrafist P. F- Breerlveldt, sergeant-majoor mon teur B H. Gerdes allen van de mili taire Luchtvaart. Voorts sergeant K. N. I L L. Paay, luitenant-kolonel-vlieger C. Terhum, ré gionaal luchtvaart-commandant Java. en majoor J. P. Alberdmg, chef Tech nische Dienst Militaire Luchtvaart. Van de overige slachtoffers kunnen de namen nog niet gepubliceerd worden in verband met het feit. dat de familie leden nog niet gewaarschuwd zijn. Rouwdag in India Vandaag ligt in India handel en in dustrie stil ter herdenking van de der tiende dag na de moord op Gandhi en ter gelegenheid van het feit, dat overal in India gedeelten van de as van de grote leider plechtig zullen worden on dergedompeld. Gedurende de nacht hebben millioenen mensen gedefileerd langs in vele steden van het dominion opgestelde urnen. Vanochtend waren te Allahabad, van waar het voornaamste deel van Gandhi's as per trein vertrekt naar-de plaats waar de Ganges en de Djoemma sa menvloeien, bijna twee millioen rou- v aden verzameld. Bij de aankomst van de trein met de stoffelijke overblijfselen van Gandhi cirkelden vliegtuigen van de Indische luchtmacht boven Alahabad en strooi' den een regen, van bloedblaadjes uit. Pandit Nehroe, de eerste minister van India, bevond zich aan het station. In middels stond een grote menigte langs de route opgesteld, waarlangs de urn naar het ontmoetingspunt der twee rivieren. Ganges en Droemma zou wor den gebracht. De koperen urn werd op een met bloemen bedekte auto geplaatst naast de beeltenis van de Mahatma. Op het teken van trompetters zette de stoet zich, vóórafgegaan door gepantserde auto's en bereden politie, in beweging. Volgens ooggetuigen sprongen velen, die langs de kant. stonden,, in het water, teen de stoet de rivier bereikte. De urn werd op een amphibi-auto overge bracht, die het water inreed. Een van Gandhi's zoons strooide de stoffelijke resten in de rivier. Hierop weerklank een luid gejammer van de dicht opeen gepakte menigte op de kant. Nehroe baadde zijn voeten in de ri vier en leden van Gandhi's familie, die zich in een boot bevonden, wasten zich in het heilige water. Nadat de urn met water was be sprenkeld en de naaste familieleden van Gandhi ieder een handvol roze- blaadjes in het water hadden geworpen, kondigde trompetgeschal het einde der plechtigheid aan. WEDEROM BRITSE TREINEN AANGEHOUDEN. In de afgelopen nacht hebben de Sov jet-autoriteiten in Duitsland twee Brit se treinen, die kort achter elkaar te Ber lijn binnenkwamen, te Mariënborn aan gehouden. Vier wagons met Duitse pas sagiers werden losgehaakt .Zij bevonden zich hedenochtend nog op Russisch 'ge bied onder Britse bewaking. Evenals in de nacht daarvoor, toen zij de trein Hannover-Berlijn tegenhielden, eisten de RuSsen dat de reizigers niet slechts hun zonale passen zouden tonen, doch dat. zü op het perron zouden komen voor een onderzoek van papieren en bagage. Beide treinen mochten hedenochtend met achterlating van de losgehaakte wa gons. doorrijden. Dit is de vierde maal in drie weken, dat Sovjet-autoriteiten een Britse trein hebben aangehouden. NOORDWIJKER STREED AAN HET OOSTFRONT. F. J. M.Visser uit. Noordwijk had dienstgenomen bij het Vrywilligerle- gioen Nederland, waarmeeN hij aan het Oostfront gestreden heeft. Het Bijzon der Gerechtshof te Den Haag veroor deelde hem deswege heden tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De eis luidde 8 jaar met aftrek. TWEEDAAGS CONGRES VREEMDELINGENVERKEER. De Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer houdt te Utrecht een twee daags congres. De voorzitter, mr. dr. L. N. Deckers, sprak een welkomstwoord, waarna de Utrechtse burgemeester, mr dr. G. A. W. ter Pelkwijk het congres opende. Dr. K. Krapf, directeur van het In stituut v. Vreemdelingenverkeer aan de universiteit te Bern. sprak over de ont wikkeling der organisatie van het vreemdelingenverkeer in Zwitserland, het daarvoor bij uitstek geschikte land. Mr. J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, hield een rede over „De jaarbeurs en het vreemdelingenverkeer" Dr. F. W. Zeylmans van Emmtchho- ven hield een inleiding over: „De kleur in de reclame. De congressisten werden vervolgens door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heerM. A. Rei- nalda, in zijn ambtswoning Paushuize ontvangen. Na de ontvangst volgde een diner in Esplanade en de eerste dag werd besloten met een feestavond in de Stadsschouwburg. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 12 Februari. Het verloop van de Amerikaanse markten wordt met meer dan gewone aandacht gevolgd. Heden bleek duide lijk, hoe het Damrak zich aan de in vloed van Wallstreet moeilijk kan ont trekken. Bepaald flauw was Kon. Olie, die een tiental punten inboette. Oude aan delen liepen terug tot ca. 342 nieu we tot ca. 327 xkUntlever verloor cir ca 6%, AKU en Hoogovens 5%. Philips kwam op ca. 387 tegen gisteren 389 V2 KNSM liep 4 terug. Amsterdam Rubber verloor 6 en HVA belandde op 241Ook Ta bakken konden zich niet handhaven. Amerikanen merendeels lager, doch er ging niet veel om. De koers van overdracht van inschrijvingen in het 2C'. Grootboek 1946 bedroeg 98 gl. De conversielening 1947 was een frac tie lager, dollarlersing onveranderd 103 1/4 BOSKOOP Th. - Nieuwesteeg t In de ouderdom van 68 Jaar ls overleden de heer Th. Nieuwesteeg. De overledene, die een werk- zham en nuttig leven achter zich heeft was vele Jaren, tot aan de bezetting com mandant van de Boskoopse Burgerwacht. Voorts nam hij ook eeD vooraanstaande plaats In besturen van diverse verenl- Op 58-jarige leeftijd is hier -ter stede gingen. De overledene genoot aller ach- overleden mevrouw .0 E. Dubbeldeman- {ln8 om zlJn humaan er zakelijk optre- Trago, die van 1919-1923 voor de SDAP JHL,1?*:1'.jj" f fuonri vtq"u„ i *»-. T oMen fa i zicht een lege plaats achterlaat. De be zitting heeft *gehad in de Leidse Ge- grafenls had hedenmorgen op de RK. meenteraad, waarvan zij een der eerste I dodenakker onder grote belangstelling vrouwelijke leden was. plaats. NIWIN-SLACHTOFFERS HERDACHT. „Zü deden prima hun taak". Heóenmórgen werd in het Odeon- theater te Den Haag de gebruikelijke i Niwin-aucfctde "gehouden voor artisten, die naar Indië wensen te wórden ult- I gezonden. De heer ir. F. F. van Rhijn, direc teur van het Centraal Bureau der Ni- win, herdacht eerst de vier veronge- j lukte artisten. Evenals de groep van i Hans Snel zijn deze kunstenaars in het harnas gestorven, aldus spr. Hierna verhieven de aanwezigen zich van hun plaatsen en werden de doden in een minuut van stilte herdacht. Het verongelukte ensemble, dat on langs nog het graf van Hans Snel bezocht, heeft zijn uiterste best ge- J daan. zo vervolgde de heer Van Rhijn, I die vervolgens passages voorlas, welke getuigden van het grote enthousiasme dat deze kunstenaars bij him optre- I den bezielde. Meer dan 80 concerten j I hebben zij gegeven tot zelfs op de voorposten. Met de uitspraak: .Deze mensen hebben het prima gedaan" be sloot de heer Van Rhijn deze plech tige herdenking. AFGEVAARDIGDEN DERDE WEST-JA VA-CONFERENTIE. Door de Recomba van West-Java zijn in overeenstemming met de commissie van voorbereiding de afgevaardigden voor de derde West-Java-conferentie benoemd. Onder hen bevindt zich Ra den Soeria Kartalegawa, voorzitter van de Partai Rakjat Pasoendan en mr. Poeradiredja, oud-voorzitter van het Verbond van Indonesische burgers in Nederland. GEEN RIJWIELBANDEN HAMSTEREN Er zijn er genoeg. De opheffing van de distributie van rijwielbanden heeft tot gevolg gehad, dat de winkelvoorraad van verscheidene rijwielhandelaren reeds uitverkocht is. De A.N.W3. dringt er bij het publiek met klem op aan, geen rijwielbanden te gaan hamsteren. De productie bedraagt ongeveer 400.000 buitenbanden en 36Q.000 binnenbanden per maand en er is geen enkele reden om aan to nemen, dat dit productiepeil niet kan worden gehandhaafd. Er ko men dus banden genoeg om aan een redelijke behoefte te voldoen, mits het publiek de voorziening niet zelf in de war stuurt. Bovendien bedenke men, dat de banden welke men lange tijd be waart, er niet beter op worden! VERBETERENDE BENZINEPOSITIE IN FRANKRIJK. Daar de Franse regering er in ge slaafd is in het benzinetekort, waar mede men, -gelijk gemeld, vooral in de Parijse en Lyonese gebieden te kampen had, te voorzien, kan men weer normaal benzine verkrijgen op bonnen. v. d. Pol vestigt nieuw Nederlands record PENTATHLON IN DEN HAAG. Gisteren begonnen in Den Haag de wedstrijden voor de pentathlon, waar van de winnaar geplaatst, zal worden in de Europese zone-wedstrijden, die ge volgd worden door het wéreldkampioen- schap Allereerst zijn v. d. Pol en Sweering aan de beurt.'Zij bekampen elkaar ach tereenvolgens in de vijf onderdelen van de vijfkamp. v. d. Pol speelde in zijn derde party, libre alle drie partijen van gisteren gingen in dit kader zeer sterk tegen Sweerihg. Hij maakte de 500 punten vol in 1 beurt, waarmee hij tevens de op naam van Sweering staan de Nederlandse records libre voor het hoogste gemiddelde in een partij en de hoogste serie verbeterde. Sweeriyg's re cords waren 83.33 voor het hoogste ge middelde (April 1936) en 330 voor de hoogste serie (December 1937 te Rotter dam). v. d. Pol bracht ze beide op 500. De Rotterdammer won alle drie gisteren gespeelde partijen. Evenals vorige jaren zal te Am sterdam en wel op 25 Februari a.s. des namiddags om 4 uur op het Water- looplein de Februari-1941-staking worden herdacht. Van elk der vijf grootste politieke partijen zal een vertegenwoordiger het woord voeren. Een unicum in Europa? (Van onze Brusselse correspondent). De Belgische Minister van Financiën, prof. dr Gaston Eyskens. zal in de ko- mendte weken de staatsbegroting voor 1948 voor het Parlement moeten ver dedigen. Dit belooft vanwege de libe rale en communistische oppositie, maar feitelijk evenzeer vanwege de tegen stand van een aantal conservatieve Katholieken, heel wat vinnige inter pellaties. Niet dat de Minister onte vreden of gevaarlijk kwetsbaar is. Voor het eerst, sedert 1944 presenteert hy de Kamers een begToting, die vol ledig gedekt wordt door de inkomsten! Wat, als wij het. goed hebben, een uni cum in Europa is. De kritiek zal dus vooral slaan op het zeer hoge bedrag der Staatsuitgaven eventjes 57 mil liard Belgische francs, die overigens gedekt worden doorat de belastingen vergeleken met ae vooroorlogse jaren, enorm zijn gestegen Wie thans in België een auto of een huis koopt, weet zeker, dat de fisóus, rechtstreeks of indirect daarvan op de hoogte ge bracht, zal onderzoeken of deze uitga ve wel met zijn aangifte bij de belas tingadministratie strookt. Het is ech ter een feit, dat de gemiddelde Belg een geboren belastingontduiker is. Zo geeft b.v. de meerderheid van de ge neesheren bü de fiscus een jaarlijks inkomen op van minder dan 50.000 tot 100.000 frs., terwijl het bekend is, dat dokters in kleine gemeenten tot 20.000 frs. per maand verdienen! De loon- en weddetrekkenden, wier belasting aan de bron, d.w.z. maan delijks door de patroon wordt afge houden, zijn het er mede eens. dat wat strengere controle op de zg. vrije beroepen moet worden uitgeoefend, maar anderzijds klagen zij zelf over de hoge loonbelasting en andere kos ten. Het. is zo, dat op een bruto-loan van 6.500, frs. (of 390 gulden), dat in België het loon is van een arbeider- specialist of een boekhouder, slechts 5.700 frs. 'netto uitbetaald wordt. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Leenders, z. van A. Kop en T. van Dis sel; Pieter Hendrik, z. van F. Ottenhof en G. de Boer; Indra Adityawarman. z. van D. A. Abdul Karim en H. Cramm; Elisa beth Christina Maria. d. van C. A. van Merrienboer en C. M. Smit; Maria Louise, d. van C L. Boelé en A. M. M. Hageman: Willebrordus, z. van W. Hoogkamer en C. M. Min; Roelof Fokko, z. van H.'Brouwer en J. M. Kabel: Elisabeth, d. van H. van der Zeeuw en J. Taffijn. OVERLEDEN: J. G. J. Brands, man. 78 Jaar. GETROUWD: A. C. G. M. Boons, jm en C. Nas. Jd; J. Eijsackers Jm en M. S. Keller Jd; W. van Oosten Jm en P. Voorzaat Jd; A. Wage- mans jm cn I M. Brychzy gesch.; C. Ble- ver Jm en J F. Teleng Jd. LEIDERDORP Zilveren Ambtsjubileum Ds. J. J. Dijk Dit jubileum werd gisteravond in de Ger. Kerk alhier feestelijk herdacht. Ds. Dijk aanvaardde het predikambt te Woudsénd in welke plaats hy 5 jaar bleef. Toen kwam het beroep naar Lei derdorp, zodat hij thans 20 jaar voor ganger is van de Ger. Kerk alhier. Ds. Van Rhijn. onlangs als 2e predi kant naar hier beroepen, opende de avond. Hierna was het woord aan de jubilaris, die verschillende momenten uit zijn predikambt aanhaalde. Na hem kwam ds. v. Rhijn weer aan het woord. Namens de gemeenteleden werden ge schenken aangeboden, o.a. een fraai bewerkte kroon. Ook de vorige gemeente en de catechisanten van ds. Dijk lieten zich niet onbetuigd. De jubilaris werd vervolgens door verschillende sprekers gehuldigd nJ. door een afgevaardigde van zijn vorige gemeente, door ds. Eringa van Oegst- geest, ds. Dronckert van Leiden, die ook sprak voor Koudekerk, ds. Honnèf voor de Ned: Herv. Gem. van Leiderdorp en burgemeester v. Epepeningen namens het gemeentebestuur. Ds. Dijk bracht allen dank. De Zangvereniging Excelsior verleen de deze avond haar zeer gewaardeerde medewerking. Het slotwoord werd gesproken door een1 der ouderlingen. FEESTCOMITÉ 1948. Tén gemeentehuize is het feestcomité voor het jubileumjaar 1948 geïnstalleerd. Ruim 20 personen o.w. een vijftal dames GEZINSHERENIGING IN SNELLER TEMPO. De Sibajak zal op 13 Februari met 900 passagiers in het kader der gezins hereniging uit Rotterdam vertrekken en wordt 12 Maart te Tandjong Priok ver wacht. De Johan de Witt-, die thans onderweg is en 21 Februari te Batavia wordt verwacht, vervoert 600 passa giers voor de gezinshereniging. Op 17 Februari vertrekt de Willem Ruys uit. Rotterdam en wordt 9 Maart te Tand jong Priok verwacht. Amerika's hulp vóór 2e kwartaal noodzakelijk VERWEZENLIJKING ZAL WELVAARTSPEIL NIET KUNNEN VERHOGEN. Heden heeft de Mi .lister van Finan ciën by de Eerste Kamer ingediend de Memorie van Antwoord terzake de algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1948. Daarin zegt de minister o.a„ dat in dien het European Recovery Program (Europese herstelprogram) niet tijdig in werking treedt, verdere ingrijpen de maatregelen moeten worden geno men met alle gevolgen van dien zowel voor de binnenlandse goederen voor ziening als voor onze exportpositie. Daar bij een realisering van het European Recovery Program dan op een veel lager dan het huidige niveau zou moeten worden begonnen, zou ons land slechts na een aanlooptijd het volle profijt uit deze hulp kunnen trekken. Ef is voor ons land dus alles aan ge legen, dat de hulp, waarnaar héél West-Europa uitziet, vóór het aanbre ken van het aanbreken van het twee de kwartaal wordt geboden. Ten slotte vestigt de minister er de aandacht op, dat er niet op mag worden gerekend, dat een realisatie van hulp in het kader van het European Recovery Program zou kunnen leiden tot een aan zienlijke verhoging van het huidige wel vaartspeil. TWEE TURKSE SPITFIRES BOVEN BULGARIJE NEERGESCHOTEN. Volgens Bulgaarse berichten werden Maandag door de Bulgaarse kustwacht twee Turkse Spitfires neergeschoten. Nadat de toestellen, die de grens waren overgevlogen, tweemaal met vuurpijlen waren gewaarschuwd, trad het lucht afweergeschut in werking. Een der toe stellen kwam in de Zwarte Zee terecht. De piloot verdronk. Het andere^ toestel kwam op het land neer. De piloot liep lichte verwondingen op. Beide piloten waren in militaire uniform gekleed. Het Bulgaarse Agentschap meldt, dat een vergissing van de piloten uitgeslo ten vnioet worden geacht omdat het zicht uitstekend was. Voorts wordt ge zegd, dat dit niet de eerste maal is, dat Turkse vliegtuigen de Bulgaarse grens schonden. maken deel uit van het comité. De be stuursfuncties zyn als volgt verdeeld: T. van Ingen Schenau voorz., C. Habo secr., mevr. E. C. v. Gentv. Meijgaar- den, penningmoresse, Th. J. VerkleU, 2e voorz., J. N. R. van Maarle. 2e secr. en J. Nagtegaal, 2e penningm. Loop der bevolking Het aantal in woners onzer gemeente dat- op 1 Jan. van het vorige jaar 4475 bedroeg was op 1 Jan. 1948 gestegen tot 4575 en wel 2289 mannen en 2286 vrouwen. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Elvira Wilhelmina Cena, d. van J. Makklnk.en E. Moritz; Johanna Maria, d. van L. J. van Aken en A- Knura; Paulus Martlnus Maria, z. van J A. M. Tol en C. J. M. Fokken; Norma Denlse, d. van A. Barne- veld en S. E. Thomas; Johanna Maria, d van M. J. Arntzen en M. S. van den Akker; Elisabeth Johanna Margaretha, d. van J, N. van Velzen en D. G. van den Bpogaard. Getrouwd: Johannes Cornells Judocus Maria van den Assem en Maria Helena van der Valk. Ondertrouwd: Henri Willem Mlnekus, 35 jaar en Helena Wilhelmina Krispijn, 27 Jaar. Medische Zondagsdienst Geduren de het weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr M. v, d. Steel, Veurseweg 20, telefoon 356. Stierenkeuring Op 1 April as. zal een verplichte keuring en een premie- keuring van stieren plaaits vinden om half tien in de gemeentelijke opslag plaats en om kwart over tien aan de Rijndijk tegenover de boerderij van de heer Breukink. Vertrek dlreeteui P.T.T -kantoor Met Ingang van 1 Maart a.s. ls benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor te Breu- kelen de heer C. A. Vermei), directeur van het P.T.T.-kantoor alhier. De Krlmpenerwaard Kent gij uw land en uw omgeving, b.v. de Krlmpener waard? Ziedaar een vraag, welke door ve len misschien ontkennend beantwoord zal worden en het cnbekend maakt onbe mind tot grondslag heeft. Daarom begrijpen wij niet, dat betrek kelijk zo weinig leden en genodigden aan de uitnodiging van het bestuur van het Nut gehoor hadden gegeven om de ver toning bij te wonen van de film „De Krlmpenerwaard" inhuize Leldseweg 95. De heer A. F. Kool, uit Stolwijk, heeft de film laten zien in drie delen van dit bij uitstek mooie polderlandschap en op zeer duidelijke wijze, tijdens de vertoning, hierbij gewezen op het echte Hollandse leven, vooral onder de landbouwende be volking tussen de rivieren de IJssel, Lek en Vlist. Behalve zeer veel natuurschoon werden ook bezoeken gebracht aan scheepswerven, hout- en timmerfabrieken, pottenbakkerijen, melkfabrieken en en kele boerderijen, dljkdorpen, ,oude gé- bouwen en kerken. EEN FEBRUARI-MENU. Het- Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Het is niet zo eenvoudig om in deze tijd van het jaar zonder al te hoge kosten voor afwisselende maaltijden te zorgen. Toch is dat nodig, want niets verveelt sneller dan een eentonige voeding! En dat is niet de enige reden, Hoe meer afwisseling in de maaitijden, des te groter waarborg voor een volwaar dige voeding, waarin alle voor de ge zondheid nodige stoffen geregeld voorkqmen. Een goed hulpmiddel daarbij vormt het opstellen van menu's voor een ge hele week tegelijk. Daartoe gaat men na, welke levensmiddelen er momen teel verkrijgbaar zijn en combineert die zo goéd mogelijk. Dit overleg loont de moeite! Als voorbeeld volgt hier een goed samengesteld weekmenu. Zondag: Groentesoep appelmoes, vlees, aardappelen griesmeelpudding met chocoladesaus. Maandag: Bieten, gebakken bloed worst, aardappelen appel. Dinsdag: Uien, aardappelen, toma tensaus havermoutpap. Woensdag: Kerriesoep gesmoorde knolraap, gebakken leverworst, aard appelen. Donderdag: Zuurkool, verse worst, aardappelen koffievla. Vrydag: Wortelen, gestoofde vis, aardappelen vruchtengruel met ha vermout of gortmout bereid. Zaterdag: Bruine bonen- of erwten soep, waarin verse groenten verwerkt zijn, broodschoteltje. Gesmoorde koolraap: 1 koolraap, 2 dl (DA kopje) bouillon of water met 2 bouillonblokjes, 20 g (i 2 eetlepels) bloem, boter, margari ne of vet, zout, peper. De koolraap in plakken snijden, deze schillen, wassen en in reepjes snijden. De boter,margarine of het vet in een pan smelten, de koolraap toevoegen en deze onder roeren licht fruiten. De bouillon er bij doen, wat (zout en)peper toevoegen en de groenten in plm. 20 min. gaar laten worden. Dé bloem aanmengen met wat water en hiermee de bouillon binden. Uien als groente: 1 Vt kg uien, (margarine), 25 g 3 eetlepels) bloem, peper, zout, (azijn), (boter of margarine). De uien ontdoen van de vliezen en grote exemplaren doormidden snijden. De uien wassen en met weinig kokend water en zout vlug gaarkoken in plm. 25 a 30 minuten. De bloem aanmengen met iets water en hiermee het kook vocht binden. De uien op smaak ma ken met (azijn), peper en zout. (en op het laatst een klontje boter of marga rine toevoegen). Gortmout of havermout met appelmoes: 3/4 liter water, 100 g (DA kopje) gortmout of havermout, JA kg appelen, kaneel, suiker. De gortmout of havermout wexen in het water. De appelen schillen, ontdoen van klokhuizen en op de gort mout leggen. De gortmout met de appelen zacht jes in plm. 20 minuten gaarkoken. De appelmoes door de gortmout mengen en het gerecht met suiker en kaneel op smaak afmaken. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 11 Febr. Per bos: Andromeda 537 ct.; Mahonla 4075 ct.; Katjes 21 29 ct.; Helleborus 1318 ct.; per tak: Forsythia 9—16—31 ct.; Slerkers Rosea 457090 ct.; idem Hlsakura 35 ct.r Pru nes i4ie31 ct.: Amandel 1322 ct.; per bloem: Magnolia 1316 ct.; Rhododen dron 2224 ct.; per stuk: Azalea Indlca 0.651.051.35; Rhododendronplanten 60- ct.; Cyclamen 5065 ct. IJMUTDEN, 12 Februari IJM. 155 Hornrif f. 10540; KW 9 f. 6480; KW 53 f. 300; IJM. 210 f.'210., KATWIJK a. d. RIJN, ll Febr. Groente veiling. Waspeen I 14—27.50; Idem II 6.75 13; Breekpéen 9.4010.70; Gele kool 1.707.90; Groene kool 2239; Rode kool 8.2014.40; Boerenkool 4.9011; Spruiten. 1846; Peterselie 6.806.90; Prei 27—31; Idem II 11—16; Kroten 4.50—5.25; Idem II 2.50; Knolselderle I 16; Idem II 9.90 10.20; Idem III 1—5.10; Peterselie 6.80— 6.90; Gekookte kroten 11.9012.10; Witlof 15—16. ROELOF ARENDSVEEN. 11 Febr. Bloe menveiling. Copland 4768 ct.; E. Eddy 6277 ct.; Harvest 6080 ct.: Bandopng 8090 ct.; v. d. Eerden 4071 ct.; Gen. de Wet 4862 ct.; Zenober 3249 ct.; W. Pitt 5575 ct.; Krelage 3852 ct'.; Crown Imperial 4258 ct.; Dubb. Tulpen 3856 ct.; Nansen 4057 ct.; Weber CO71 ct.: lTnnocence 2842 ct.; Whrestler 3340 ct.; Alfred 42—56 ct.; Helios 32—37 ct.; Harvest 3950 ct.; Freesla's 4869 ct.: Crocussen 716 ct. VLAARDINGEN. 12 Febr Besomming verse haring. R'dam I f.6330: R'dam II f. 1575; R'dam 29 f. 690; KW 59 f 960; KW 64 f.2205; KW 155 f.2430; KW 227 f.1927; GO 26 f.2085; OD 18 f.3135. AGENDA donderdag. Gerecht 10: Ver. v. Spiritisten Harmo niek 8 uur nam. Schouwburg: Hot Club de France t.b.v. World Student Relief. 8 uur nam. vrijdag. Stadszaal: Uitvoering D.G.V. „Brun- hilde". 8 uur nam. Volkshuls: K. en O.: Jac. van Elsacker. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3