r Communiqué der Commissie v. G.D. Evacuatie heeft een vlot verloop Zwaarste problemen binnenkort opgelost'? WEERBERICHT Nederlandse Dakota bij Padalarang neergestort Negentien inzittenden gedood J Mr. v. d. Deure voor zijn rechters Hij knoeide in negen boekhoudingen Met het bouwplan „Noord" is een aanvang gemaakt Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt r 86ste Jaargang WOENSDAG 11 FEBRUARI 1948 No. 26309 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Tot nu toe 15.000 man uit de „zakken". Een gisteravond door de Commissie v. G. D. uitgegeven communiqué geeft een resumé van de stand van zaken bij de uitvoering van het bestand. Het communiqué zegt o.a. dat rap porten van de waarnemers der com missie aantonen, dat de evacuatie der republikeinse troepen een vlot verloop heeft en dat er zich geen ernstige in cidenten voordoen. „Aan de Commissie is medegedeeld, dat. aangezien goede, vooruitgang is ge maakt en in verband met onvermijd bare vertragingen in enkele gebieden, de Nederlandse ondercommandanten ge machtigd zijn. de oorspronkelijk voor de evacuatie vastgestelde 21 dagen te ver lengen, waar zij zulks nodig achten." Voorts wordt gezegd, dat op 7*Febr, te middernacht het tijdstip van het einde der evacuatie ingevolge de bepa lingen van de wapenstilstandsovereen komst meer dan 11.000 Republikeinen waren geëvacueerd uit de „zakken". 6Dit werd ook door generaal Spoor ver klaard. Red. L.D.). Het communiqué spreekt niet van Re publikeinse troepen, doch van „com battanten". Het communiqué zegt ver der dat, sedert 7 Februari minstens nog 4000 man zijn geëvacueerd. In Sumatra, waar zich kleine groepjes achter de Ne derlandse linies bevonden, heeft de eva cuatie dus op kleine schaal plaats ge vonden. „In Oóst-Java is de situatie niet bevredigend". Rond Loemadjang in Oost-Java, zijn de republikeinse „com battanten" nog niet geëvacueerd. Er zyn nieuwe en hoopvolle maatre gelen getroffen om contact te maken met republikeinse commandanten in De status van Jeruzalem "Het ontwerp-statuut voor het inter nationale bestuur van Jeruzalem, dat door de speciale werkcommissie aan de beheersraad van de V.N. zal worden voorgelegd, wanneer deze op 16 Februa ri bijeen zal komen, is heden gepubli ceerd. De belangrijkste punten behelzen het volgende: de VN. garanderen de territoriale integriteit van de stad en de handhaving van het speciale inter nationale bestuur. De stad wordt gede militariseerd en para-militaire organi saties zijn verboden. De gouverneur wordt voor drie jaar benoemd en oefent de hoogste uitvoerende macht uit en ontvangt slechts instructies van de be heersraad der V.N. Hij heeft de verant woordelijkheid, voor de bescherming der heilige plaatsen. De wetgevende raad bestaat uit een kamer, gekozen door burgers van Jeru zalem boven 24 jaar. Tot de burgers van Jeruzalem behoren niet de personen, die het burgerschap van de Joodse of de Arabische staat kiezen. De raad heeft zitting voor de tijd van vier jaar, welke termijn door de gouverneur kan worden verlengd. De stad zal een on afhankelijke rechterlijke macht bezitten met een hoge raad, waarvan drie van de vijf rechters benoemd zullen worden door de beheersraad der V.N. Burgers van de Arabische en de Joodse staat, alsmede buitenlandse pelgrims, hebben vrije toegang tot de stad. De stad vormt een geheel met de economische unie van Palestina. Gisteren is het te Jeruzalem weer tot ernstige vechtpartijen gekomen. DE KWESTIE-KASJTVUR. De delegatie van India heeft aan de Veiligheidsraad verzocht de behandeling van de kwestie-Kasjmir te verdagen tot 15 of 20 Maart aanstaande. Zij heeft Tsjecho-Slowakije aangewezen als lid van de op 20 Januari j.l. door de Vei ligheidsraad ingestelde bemiddelings- xommissie. Palestina in Veiligheidsraad Syrië heeft in de Veiligheidsraad over de Palestijnse kwestie verklaard, dat de commissie voor Palestina niet op wet tige wijze is gevormd en dat zij geen recht van bestaan heeft. Syrië, lid van de raad en als zodanig in staat een veto over zijn besluiten uit te spreken, zeide. dat het verde lingsplan, aangenomen door de alge mene vergadering der V.N., nog door geen enkel 'land constitutioneel is aan vaard en dat discussie over de uitvoe-1 ring er van derhalve „vroegtijdig" is. De Britse regering heeft in een brief van Cadogan, afgevaardigde van En geland in de V.N., de commissie voor Palestina der V.N. gewaarschuwd, dat de voedselsituatie in Palestina zeer ernstig is en de commissie aangespoord stappen te ondernemen om de slinkende voorraden voor 1 Maart aan te vullen, daar de tarwevoorraden anders uitge put zouden zijn. De Britse regering wil gaarne met de leden van de commissie te Londen besprekingen voeren. Zij wil een kern van de staf dezer commissie redelijke faciliteiten verschaffen om voor 1 Mei een bezoek aan Palestina te brengen. TIJDELIJK REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: -Voor de N.O. provincies aanvankelijk wind tussen Zuid en Z.-O. met tijdelijk enige regen of natte sneeuw. Later ma tige en meer naar Westelijke richtingen draaiende wind. Tijdelijk kouder. Voor het overige gedeelte van het landmqest zwaar bewolkt met tijdelijk regen en matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. 12 Februari, Zon op: 8.04 uur; onder: 17.46 uur. Maan op: 9.22 uur; onder: 20.16 uur. (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 5.25 en 17.32 uur. moeilijk bereikbare gebieden en ge hoopt wordt, dat binnen enkele dagen de zwaarste problemen zullen zijn op gelost. Bij Cheribon en Gombong is in de' evacuatie een aanzienlijke stagnatie ont staan bij het verdere transport uit deze evacuatiecentra: aan een oplossing hier van wordt thans eveneens gewerkt. Het vaststellen van. gedemilitariseerde zones als tweede fase van de wapenstil standsovereenkomst wond voortgang op Java en Sumatra, aldus besluit het com muniqué. Een woordvoerder der Ned.-Indische regering deelde mede, dat het geregelde verloop der evacuatie voor een niet ge ring deel is te danken aan de arbeid van de militaire waarnemers der Commissie v. G. D-, die zich grote moeite hebben gegeven en voor wie geen inspanning te veel was, om de uitvoerijig van dit be langrijke onderdeel der bestandsover eenkomst te bevorderen. Gistermiddag om 4 uur startte van Andir (het vliegveld van Bandoeng) het gewone lijntoestel van Bandoeng naar Batavia. Het was de Dakota 947. 25 minuten tater stortte dit toestel bij Padalarang neer.. Om vijf minuten over vijf vertrok een patrouille om het wrak op te sporen, dat om zes uur tussen Tjilame en Sasaksaat even Noor delijk van de spoorlijn gevonden werd. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. In totaal waren 19 personen aan boord. o.w. vier leden be manning. elf militairen en vier burgers (van wie twee dames). Nadere bijzonderheden zullen worden verstrekt, wanneer de familieleden van de omgekomenen (ook in Nederland) zijn in gelicht. Belasting-ontduiking op grote schaal „Moest zich de ogen uit het hoofd schamen" De Arnhemse Rechtbank heeft van ochtend behandeld de strafzaak tegen de bijkans 60-jarige Bennekomse ad vocaat en procureur mr. A. van der Deure, gewezen voorzitter van de N.C. R.V., die in 1945 een onjuiste aangifte heeft gedaan aan de inspecteur van Rijksbelastingen over de stand van zijn vermogens. Hij gaf n.l. als zuiver» vermogen op f. 188.899.daarbij een waarde van f. 320.000.aan effecten, contanten en sieraden verzwijgend, die hy ook nog bezat. „Hij knoeide in de negen boekhou dingen, die hij er op na hield en liet diverse posten door elkaar lopen, waar door het erg moeilijk was om een juist verloop van de finantiële trans acties te reconstrueren". Dit vertelde de Arnhemse accountant van de rijksbelastingen de heer J. J. Mulder van de Rijksaccountantdienst, die het onderzoek in deze zaak heeft geleid. Men was bij controle er achter geko men, dat mr. Van der Deure in het be ging van 1943 een huis had aangekocht en deze aankoop werd in de boekhou ding verwerkt op een te late datum, hetgeen de bedoeling had dat f. 20.000.- aan bankbiljetten alsnog kon worden verantwoord. Mr. Van der D. heeft in de loop van de oorlog verscheidene malen onder de naam van „Piet de Vries" in Amster dam en andere plaatsen van het land „zwarte" effecten gekocht. Hij borg deze op tai van plaatsen weg, zodat veel van zijn bezit niet in zijn huis gevonden zou kunnen worden. Bij een drukkerij in Wageningen liet hij een pakje in be waring geven, dat bij opening liefst f. 98.800..aan bankbiljetten en andere waardepapieren bleek te bevatten. Volgens getuige Mulder is op zijn minst f. 320.000.van het vermogen verzwegen en is resp. met de volgende bedragen de vermogensbelasting ont doken: 1941: f. 120.000, 1942: f. 125.000, 1943: f. 175.000 en 1944 f. 300.000. De Officier van Justitie vroeg aan de getuige: „Heeft u de indruk, dat mr. Van der Deure thans open kaart speelt?" „Niet geheel" was het antwoord van de getuige. „Ik heb zo het vermoeden, dat er nog elders bezittingen verborgen wor den gehouden". Een opmerking, welke de verdachte kort maar hevig weersprak jnet de bewering: „Er is niets meer,dan dat ik tot nu toe heb opgegeven". In opdracht van H.M. de Koningin werd door Z.K.H. Prins Bernhard de troepen die met de Johan van Oldebarnevelt terugkwamen uit Indonesië, en geheel bestaan uit demobilisanten, verwelkomt. Tijdens, een rondgang over het schip. Getuige deelde nog mede, dat beslag Is gelegd op het vormogen. In zijn requisitoir zeide de Officie/ van Justitie, mr. Van Yssendijk, dat het in deze strafzaak alleen maar gaat over de strafmaat, nu mr. Van der D. de ten laste gelegde feiten heeft toege geven. Spr. hekelde het optreden van verdachte, die als advocaat en procu reur tal van maatschappelijke posities van belang innam, voorzitter van de N.CR.V. was en een voorbeeld had moeten zijn voor de rest van zijn land genoten. Dat zo'n man nu tonnen heeft ach tergehouden en de kans, hem inder tijd door de belastingen geboden open spel te spelen had laten voorbijgaan, laakte spreker ten zeerste, evenals de omstandigheid, dat mr. Van der Deure zo geraffineerd had geknoeid in zijn negen boekhoudingen en pas na veel leugens en gedraai eindelijk tot een bekentenis is gebracht. „Zo'n man moest zich de ogen uit zijn hoofd schamen en is veel erger te la ken dan èen eenvoudige man, die fi- nantieel niet rechtuit gaat. De fiscus zal mr. Van der D. nu wel finaal uit kleden, terwijl bovendien verdachte ge noeg gestraft is doordat zijn maat schappelijk leven hem is ontnomen". Intussen vond spreker de gepleegde fei ten te ernstig om met enkele maanden gevangenisstraf af te doen; hij eiste 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte's raadsman mr. De Cocq uit Arnhem zeide. zeer geschrokken te zijn van deze eis. Deze zaken plegen ge meenlijk fiscaal te worden afgedaan. Pleiter sprak daarna over de tragedie, welke zich voor deze verdachte is gaan voltrekken op zijn leeftijd nu hij al zijn maatschappelijke posities ineen ziet storten door eigen schuld. Volgens mr. De Cocq was de verdachte reeds vol doende gestraft met de voorlopige hech tenis van 5 maanden, mede in verband met het feit. dat hij moeilijk de rheu- matische aandoeningen, waaraan hij de laatste tien dagen lijdt, in sententie kan doorstaan, vroeg pleiter aan de recht bank mr. Van der D. onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank achtte daartoe nog geen termen aanwezig. Ten slotte betuigde mr. Van der D. 2elf zijn spijt over het gebeurde. Uitspraak over 14 dagen. Üitvoering plan Marshall De voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, Vandenberg, heeft mede gedeeld, dat de commissie aanbevolen heeft een administrateur met kabinets rang aan te stellen voor de uitvoering van het herstelprogram voor Europa. Voorts is aanbevolen de benoeming van een „reizenid ambassadeur" en de in stelling van een veertien leden tellende commissie van Senaat en Huis van* Af gevaardigden, zonder legislatieve macht doch met bevoegdheid tot het instellen van onderzoekingen. De chef-adminis trateur zou een consultatieve raad van twaalf leden toegevoegd moeten krij gen. (Foto Van Vliet)'. „Heibaas" Jongeleen slaat de eerste van ruim 450 palen De wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, die indertijd de eerste besprekingen voerde over het bouwplan Noord, dat de bouw-van 1100 woningen omvat, „sloeg" gistermiddag ook de eerste paal in de grond voor de bouw van de eerste 103 woningen, welke straks op een terrein in het verlengde van de Marnixstraat zullen verrijzen. Nadat enkele voorbereidende werk zaamheden waren verricht en de 15 meterlange betonpaal in ..stelling was gebracht", zorgde het 5000 kilo-wegende heiblok voor de rest. Aanvankelijk maakte „heibaas" Jongeleen grote vor deringen, maar ook hier gold, dat „de laatste loodjes het' zwaarst wegen". Na een kwartier zat de eerste paal, welke nog door ruim 450 zal worden gevolgd, in de grond en was met de uitvoering van een groot plan, dat Leiden haar zo sterk begeerde woonruimte zal ver schaffen. een aanvang gemaakt. Na afloop van deze voor onze gemeen te zo belangrijke plechtigheid verzamel den de aanwezigen zich in één der ke ten en sprak wethouder Jongeleen zijn grote voldoening uit, dat thans aan de verwezenlijking van het bouwplan Noord uitvoering gegeven kon worden. "Nadat spr. nog een ogenblik bij de voorgeschiedenis en de totstandkoming van het plan, dat aanvankelijk grote moeilijkheden baarde, had stil gestaan, sprak hij er zijn blijdschap over uit, dat de woningbouwverenigingen „De Een dracht" „De Goede Woning" en „Ons Belang" bereid waren gevonden om in een daartoe gevormde bouwcommissie de grootst mogelijke eenheid te be trachten. Spr. besloot met de verwach ting uit te spreken, dat de overige bouwplannen, welke in Leiden nog op stapel staan, spoedig hun verwezenlij king mogen vinden. ïfadat architect Buurman zijn grote waardering had uitgesproken voor de prettige samenwerking, welke hij tot nog toe steeds had mogen ondervinden, hebben de heren W. Dool namens de woningbouwvereniging „De Eendracht" en H. Oostveen namens de Nat. Wo ningraad nog een woord van gelukwens gesproken. Tekst van „Perzisch-Amerikaans militair pact" gepubliceerd. De Sovjet-ambassade te Teheran heeft de tekst gepubliceerd van een „Perzisch-Amerikaans militair pact". De Perzische pers vraagt thans om of ficiële bevestiging of tegenspraak door de Perzische regering. Een woordvoer der van de Amerikaanse ambassade ver klaarde, dat een dergelijke overeen komst nooit tussen Perzië en de V. S. is getekend. Maarschalk Vlasdan Ga- nah, Perzisch minister van Oorlog, loochende het bestaan van een militair pact, maar bevestigde, dat er twee nieu we clausules waren toegevoegd aan de overeenkomst van 1943. Deze clausules behoeven nog de goedkeuring van het parlement, aldus de minister. Het blad „Dad" meldt, dat er werkelijk een do cument, zoals gepubliceerd door de Sovjet-ambassade, werd getekend, maar dat het origineel van het ministerie van oorlog was verdwenen. Volgens een an der blad heeft generaal Razmara, de Perzische stafchef, verklaard, dat er een ontwerp van een Perzisch-Ameri- kaanse overeenkomst aan de oorlogs raad ter bestudering was voorgelegd tij dens het premierschap van Ghavam es Soeltaneh en door de raad verworpen was. Het parlement zou, aldus Razmara, dit ontwerp eveneens verwerpen. CONTACT MINISTERS EN AMBASSADEURS. Gisteren zijn de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken en nog enkele ministers in het departement van Buitenlandse Zaken samengekomen met de Nederlandse ambassadeurs te Parjjs, Londen en Brussel tot het voe ren van besprekingen in het raam van het periodiek contact. BINNENLAND Halverwege GolrleTilburg, is men thans bezig met het gieten van een 1600- tal betonnen zitplaatsen, voor het open lucht-theater, dat op initiatief van de Brabantse kring „Ons Eyghen Lant" daar wordt gebouwd. Op de algemene vergadering van de Bond van Oud-strijders welke te Utrecht is gehouden onder leiding van de voor zitter van het hoofdbestuur, Jhr. Th. W. M. V. Grotenhuls van Oryjtein, werd besloten, ook hen die gerechtigd zijn, het moblllsa- tiekruls 19141918 te dragen, toe te laten tot genoemde bond. Op het gemeenschapsoord Draken- burgh nabij Hilversum is een tweetal congresdagen voor sociale werksters uit den lande gehouden, waarvoor zo grote belangstelling bestond, dat deze dagen zullen worden herhaald. Onder auspiciën van de Ned. Gooche- laarsbond wordt op 14 en 15 Februari a.s. in Bellevue te Amsterdam een nationaal goochelcongres van beroepsgoochelaars en amateurs gehouden. Gistermiddag is te 's-Gravenzande de bolbloemententoonstelling door burge meester H. B. N. Mumsen geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich vrijwel alle burgemeesters uit het Westland. Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp van wet: „Intrekking van de wet van 2 September 1946 houdende instelling van een Commissie-Generaal voor Ned.- Indië". Bij het grenskantoor te Werahout is een auto aangehouden, waarin een geheime bergplaats werd ontdekt. Daarin bevonden zich lippenstiften, oorbellen en armband jes en artikelen van waarde voor een be drag van ruim f. 1000. De Inzittenden uit Den Haag zijn aan gehouden en de auto werd in beslag ge nomen. BUITENLAND In de haven van New York heeft zich in de machinekamer van een tankschip een ontploffing voorgedaan. Volgens de politie zijn drie leden van de bemanning gewond. De brandweer was de brand, die na de ontploffing ontstond, spoedig meester; de schade is echter aanzienlijk. Van officiële zijde werd bekend ge maakt, dat de onderhandelingen, die te Londen tussen Noorwegen en Gröot-Brit- tannlë werden gevoerd over de levering van Noorse haring aan Duitsland tot een overeenkomst hebben geleld. Groot-Brlttannlë zal, naar verluidt, on geveer 3.250.000 pond sterling besteden voor de aankoop van het grootste gedeelte van de Noorse haringvangst. In het proces te Neurenberg tegen twaalf hoge functionarissen van de Krupp- fabrieken heeft een Nederlandse getuige verklaard, dat de dwangarbeiders muizen vingen om als voedsel te gebruiken. In de vroege morgen hebben guerilla'^ de stad Salonlki gisteren met mortiervuur bestookt. Vier personen, onder wie een Britse siodaat. werden gedood en tien per sonen onder wie eveneens een Britse sol daat werden gewond. Het Griekse leger beweert, negentien guerilla's gedood en acht gehangen te hebben. De Deen Osvar Nordstroem is uit Bergen vertrokken voor het ondernemen van een poging, per kano de Atlantische Oceaan over te steken. Te Lyon heeft iemand voor vijf mil- lioen aan biljetten van 5.000 frs in het openbaar verbrand, schreeuwend: „alweer een stel, dat niet in de kas van de minister van financiën terecht komt". (Of juist wel? Red. L.D.). Volgens de voorlopige cijfers van de Britse betalingsbalans over 1947, bedroeg het nadelig saldo van de betalingsbalans 675 millloen pond sterling, vergeleken met 380 millioen pond over 1946 en 70 mlllioen pond over 1938. De uitgaven bedroegen in 1947 2.105 millioen pond en de ont vangsten 1.430 mlllioen pond. Griekenland zal binnenkort 6.000 nieuwe reservisten oproepen voor het nationale verdedigingscorps, dat in Sep tember J.l. werd gevormd, om het leger vry te maken voor zuiver offensieve operaties. Te Saint Johns op New Foundland is, naar men vreest een vijf-en-dertlgtal zieken omgekomen door een brand in eèn particulier ziekenhuis voor arme lieden. Joego-Slavië heeft aan de V.S. op nieuw een nota gezonden, waarin gepro testeerd wordt tegen het vasthouden van gelden van de Joego-Slavische Nationale Bank. die tijdens de oorlog bij de Federal Reserve Bank van New York zijn gedepo neerd: Thans is officieel bekend gemaakt dat Egypte van het cholera-gevaar is "verlost De epidemie, welke op 22 September uit brak. heeft 9700 slachtoffers geëist- In -totaal zyn meer dan 20.000 personen door de ziekte aangetast geweest. (United Press Een officiële Noorse commissie van onderzoek heeft een rapport gepubliceerd aangaande haar bevindingen met betrek king tot de verrichtingen der Noorse re gering te Londen gedurende de bezettings tijd. In het algemeen is het oordeel in het rapport gunstig. Het rapport wijst op de moeilijke omstandighedenwaaronder de regering haar taak moest uitvoeren. 7.000 arbeiders van de scheepswerven van Harland en Wolff te Liverpool, Enge- lands grootste scheepsbouwers, zyn in sta king gegaan uit protest tegen de beëindi ging van een „betaling naar resultaten" een premiesysteem. De zware sneeuwval heeft de Ameri kaanse tarwe-oogst op byna wonderbaar lijke wijze gered, aldus het Amerikaanse ministerie van landbouw. Men verwacht, dat de oogst van het komende jaar op nieuw een ..bumper" zal zyn. Een milliard bushels graan, die door de droogte van het vorig Jaar ernstig waren verlaat, zyn door het zware sneeuwdek, dat de zaden tegen vorst en het omwoelen van de grond heeft beschermd, gered. Volgens berichten uit Adrianopel zouden Griekse partisanen een aanval hebben gedaan op een door Turken be woond dorp op Grieks grondgebied, by de grens. Verschillende bewoners van het dorp zouden gedood zyn. Het Belgische ministerie van voedsel voorziening zal binnen twee a drie maan den worden opgeheven, aldus verklaarde de Belgische minister. Het ministerie van invoer, waaTvan hij eveneens de leiding heeft, zal gehandhaafd worden, alsmede verschillende Belgische economische mis sles in het buitenland. De Belgische Invoer neemt voortdurend toe. Na de bomaanslagen te Batavia 6 LEDEN DER „PASOEKAN BRANI MATI" TER DOOD VEROORDEELD. De Landrechter tc Batavia heeft zes leden van de „Pasoekan Brani Mati" (de terreurgroep, die te Bata via drie bomaanslagen gepleegd heeft) ter dood veroordeeld, terwijl een ver dachte werd vrijgesproken en 14 wer den veroordeeld tot gevangenisstraf fen, variërend van 15 tot 2 jaar. De verdediger maakte onmiddeliyk gebruik van het verleende cassatie recht voor de zes ter dood en twee van de tot gevangenisstraf veroordeelden. Tot de ter dood veroordeelden behoort de 18-j. Raden Hindorat, die twee aan slagen pleegde. De Officier van Justitie zeide, dat voorbeeldige straffen, die preventief werken, nodig waren. Salim verklaart Republiek handhaaft buitenlandse betrekkingen IN TEGENSTELLING TOT OVEREENKOMST. Volgens „Antara" heeft Hadji Agoes Salim, de Rëp. minister van Buit. Zaken, te Djokjakarta verklaard, dat de betrekkingen tussen de Republiek en Egypte, India, de Arabische landen en andere staten, blijven voortbe staan. Hy voegde hieraan toe dat, gelet op het feit, dat op de „Renville" een over eenkomst is getekend tussen de Repu blikeinse en de Nederlandse regering, dit geenszins impliceert, dat de Repu blikeinse regering niet eveneens het recht heeft, eigen internationale poli tieke betrekkingen te onderhouden. .Hadji Salim zeide nog, dat de republiek het recht heeft, handelsbetrekkingen aan te knopen met welk land ook. In verband met deze uitlatingen wij zen gezaghebbende Nederlandse krin gen te Batavia op het* feit, dat de z.g. 6 politieke punten van de Commissie v. G. D._ nadrukkelijk stellen, dat de Nederlandse souvereiniteit by het Koninkrijk berust en zal blijven berusten, totdat .zy zal zyn overge dragen aan de Ver. Staten van Indo nesië. Deze 6 punten zyn zowel door Nederland als door Djokja op gelyke wijze aanvaard. Bedoelde bepalingen zijn niet voor tweeërlei uitleg vatbaar en zy betekenen, dat de republiek on der meer geen eigen buitenlandse betrekkingen -zal kunnen onderhou den. Bevin over Egypte De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, is tegenwoordig geweest bij een diner, dat te Londen door de Brits-Egyptische vereniging werd gege ven. Hij verklaarde In een toast begrip te hebben voor het opkomend nationa lisme. Het gaat er nu maar om, aldus zeide hij, hoe tot gelijkheid tussen ons en het Egyptische volk te komen zon der risico te scheppen voor de defensie van Egypte of voor onze verbindings wegen. Bevin zeide verder, zich niet op te winden over kleine incidenten en op laaiende hartstochten. Dergeiyke din gen gaan wel over! j

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1