Fietsen, fietsbanden en serviesgoed van de bon GEMEENTEZAKEN D. v. d. Kwaak neemt afscheid van „De Professorenivijk Generaal Spoor constateert verbetering DINSDAG 10 FEBRUARI Productiepeil op redelijke hoogte gebracht Naar aanleiding van de opheffing van de rantsoeneringen voor fietsen, fiets banden en serviesgoed waarvan wü el ders melding maken deelt het ministe rie van economische zaken ons nog het volgende mede: Ket is begrijpelijk, dat men in brede lagen van de bevolking gaarne zekerheid wenst omtrent de toekomstige ontwik keling van de distributie van indus triële gebruiksgoederen. Het spreekt vanzelf, dat ook de re gering zich bij - voortduring afvraagt of het handhaven van de bestaande dis tributiemaatregelen nog langer nood zakelijk is, terwijl tevens wordt nage gaan op welke wijze de huidige distri butiemaatregelen aan de zich steeds wijzigende economische situatie dienen te worden aangepast. De regering laat zich bij de beoorde ling van deze vraagstukken leiden door de gedachte, dat een zo spoedig moge lijke opheffing der rantsoeneringsmaat regelen niet alleen gewenst, doch nood zakelijk is. Zij meent echter, voornamelijk in verband met onze benarde deviezen- positie, voorlopig ten aanzien van bepaalde gebruiksgoederen nog de nodige voorzichtigheid in acht te moeten nemen. Onzekerheid ten aan zien van de deviezensituatie brengt met zich mede, dat van een verze kerde import van tal van onontbeer lijke grond- en hulpstoffen nog niet kan worden gesproken. Besloten is echter om met ingang van heden de rantsoenering van de artikelen fietsen, fietsbanden en ser viesgoed op te heffen. Verwacht mag worden, dat het in elk geval mogelijk zal zijn de productie van de eerstgenoemde artikelen op een peil te handhaven, dat aan een redelijke be hoefte kan worden voldaan. Aangaande serviesgoed kan het vol gende worden opgemerkt. De productie is vrijwel op voor-oorlogs peil. In vroe gere jaren werden echter regelmatig grote hoeveelheden geïmporteerd. Dit laatste en het feit, dat er tengevolge van de oorlogsomstandigheden een grote inhaalvraag bestaat, veroorzaken de schaarste aan serviesgoed. De huidige distributieregeling is ech ter onbevredigend geworden, omdat na voorziening van de voorrangscatego- rieën, zoals repatrieërenden, huwenden enz. thans een aanzienlijke hoeveelheid overblijft. Het is evenwel onmogelijk door middel van een eenvoudig distri butiesysteem te zorgen, dat deze goede ren daar komen, waar zij het meest nodig zijn, aldus het ministerie. Aangezien 85 pet. van de productie uit utility-aardewerk bestaat is te ver wachten, dat na opheffing van de distributie, slechts zij. die aardewerk strikt nodig hebben, dit eenvoudige goed zullen kopen. Verwacht mag toch worden, dat degenen, die met hun resterende serviesgoed nog even voortkunnen, niet tot aanschaffing ran het utilitygoed zullen overgaan. Er is voorts een regeling getroffen, dat die soorten aardewerk, welke spe ciaal voor ziekenhuizen, horecabedrij ven e.d. vervaardigd worden, ook al daar terecht komen. Ten slotte zij opgemerkt, dat door aantrekken van werkkrachten en door gedeeltelijke mechanisering de produc tie van serviesgoed dusdanig wordt op gevoerd, dat binnen afzienbare tijd een redelijk voorzieningspeil zal zijn bereikt. DE POSITIE VAN TEXTIEL, SCHOENEN KOLEN. TABAK EN ZEEP Ondanks de huidige moeilijke devie- zenpositie is het waarschijnlijk, dat de binnenlandse voorziening met textiel- goederen voorlopig ongeveer op het hui dige peil kan worden gehandhaafd. Het is evenwel nog niet mogelijk met zeker heid te zeggen hoeveel textielpunten in totaal over het jaar 1948 zullen worden geldig verklaard. Zolang de zekerheid van de import niet vaststaat mag het niet verantwoord worden geacht, de schoenenrantsoene ring op te heffen. Het is, in verband met de huidige productie- en importmogelijkheden, noodzakelijk gebleken het vastgestelde rantsoen brandstoffen voor het huidige stookseizoen op 12 eenheden per gezin te handhaven. Gebleken is dat een kleine hoeveelheid kolen extra ter be schikking kon worden gesteld. Deze werd toegewezen aan de grote gezinnen. Ondanks de moeilijke deviezenpositie is er steeds naar gestreefd, het tabaks- rantsoen zo ruim mogelijk te houden. Juist in verband met deviezcnschaarste zal het in de naaste toekomst zeker niet mogelijk zijn het tabaksrantsoen te ver hogen, zelf§ moet met de mogelijkheid van een kleine rantsoenverlaging reke ning worden gehouden Partiële ophef fing van de distributie van kerftabak wordt niet overwogen. De regering streeft er naar. om ook voor het artikel zeep een systeem van keuze-bonnen In te voeren, waarop dan óf harde zeep. öf zachte zeep. öf was- poeder kan worden gekocht.' Momenteel kan dat echter nog niet worden verwe zenlijkt. EERVOL ONTSLAG. B. en W. stellen voor op hun verzoek eervol ontslag te verlenen aan de heren A. M. Vermaat en M. D. Bergman, resp. onderwijzer aan de Havenstraatschool en Aalmarktschool. AANGEVRAAGDE GELDEN. F. 3045 wordt gevraagd voor verschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de RX school aan de Potgieterlaan; f. 406 voor leermiddelen voor de R.K, school Rapenburg; f.2724 als subsidie- verhooging voor de Leeszaal Reuvens; f33.174,90 als verhoogde nadelige saldi op de begrotingspoosten voor pensione ring, wachtgelden etc op, de begroting voor 1946. DE STADSTIMMERWERF. In het belang van een goede bewa king van de Stadstimmerwerf, is het ge wenst, dat, behalve de bewaarder, ook de hulpbewaarder, die eerstbedoelde bij afwezigheid of ontstentenis moet ver vangen, op de werf woonachtig Is. Een geschikte woning is te verkrijgen door de beganegrondruimte van de wo ning van de bewaarder tot afzonderlijke woning en de eerste verdieping en zolder tot bovenwoning te verbouwen. Tevens dient de lichtinval in de smederij te worden verbeterd en de voorgevel te worden gerestaureerd. Het Rijksbureau voor de Monumen tenzorg,, waarmede ter zake overleg werd gepleegd, kan zich met het plan vere nigen. De kosten van restauratie en ver bouwing worden geraamd op f. 23.500. In verband met de historische wanrde van het bouwwerk hebben B. en W be sloten een Rijkssubsidie in de kosten van restauratie bij de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan te vragen van 50°7c van de voor Rijksbij drage in aanmerking komende kosten, ten bedrage van pl.m f. 18.000 of ma ximaal f9000. VERHOGING MARKT-, HAVEN-. LIG- EN BRUGGELDEN. Door de sterke stijging der exploitatie uitgaven van de Markt- en Havendienst is. vooral met het oog op de moeilijke financiële omstandigheden der gemeen te, verhoging der Inkomsten in de vorm van verhoging van het marktgeld, ha vengeld. liggeld en bruggeld dringend geboden. Oorspronkelijk lag het In de bedoeling eveneens enige wijzigingen in de veror dening op de weeglonen en plaatsgelden aan de Gemeentewaag, de Veemarkt en de Vette-varkensmarkt voor te stellen. Gevreesd wordt echter, dat de gemeente door het teruglopen der wegingen eer nadeel dan voordeel .van een dergelijke verhoging zou ondervinden Ook komt, door het ontbreken van een botermarkt, het wegen en plaatsen van botervaten thans niet voor Daar bovendien de ver hoging der weeglonen en plaatsgelden Dij het Directoraat-Generaal van de Prijzen op ernstige bezwaren stuitte, hebben B en W. voor het ogenblik van een desbe treffend voorstel afgezien. Bil de voorgestelde verhoging der ta rieven in de verschillende verordeningen hebben B en W zoveel mogelijk reke ning gehouden met de belangen der be- tvokkenen en de verho^lneen tot het uiterste beperkt. In dit verband zij op- eemerkt, dat verhoging van het haven geld en bruggeld slechts wordt voorge steld voor zgn luxe-vaartuigen en vaar- tuigen, waarin personen zonder beta ling worden vervoerd: verhoging van het liggeld wordt., behalve voor ge noemde categorieën vaartuigen, slechts voorgesteld voor brandstoffenschenen, welke aan een markt ligplaats hebben Van deze gelegenheid kan gebruik worden gemaakt om, overeenkomstig het bepaalde In art. 290 der gemeente wet. de invordering van deze belastin gen in de heffingsverordeningen te re gelen, voor zover dit niet reeds is ge schied. De hefflngs- en Invorderingsbp- palingen welke van 1922 en vroeger da teren dienen tevens te worden herzien en - behoudens enige, door de aard der belastingen noodzakelijke, afwijkingen met elkaar in overeenstemming te wor den gebracht. Ook moeten de verschil lende artikelen worden aangepast aan de thans geldende bepalingen der gemeen tewet en andere wettelijke voorschrif ten. In de van 1938 daterende markt- geld-verordening. waarbij de heffing en de invordering reeds in één verordening éijn geregeld, kunnen naast de tariefs verhogingen enige andere wijzigingen, waarvan de wenselijkheid in de praktijk gebleken is, worden aangebracht. Van het Directoraat-Generaal van de Prijzen is bericht ontvangen, dat het tegen invoering van de voorgestelde ta rieven geen bezwaar heeft. DIVERSEN. B. en W. stellen voor: De onderwijzer P. Kruit over te plaat sen van Zuidsingelschoool A naar de school Paul Krugerstraat. Het gebouw Pieterskerkstraat 3 op nieuw te verhuren aan .Kennis is Macht". De toeslag op de contractprijs voor de vuilafvoer naar Nieuwkoop voor 1948 te bestendigen. BEGROTINGSVOORSTELLEN. De heren Frohwein en Vos (V.V.D.) stellen voor: I. De Raad besluit, dat bij de Ge meente Leiden zal worden ingevoerd een centraal geadministreerd autopark, ge vormd uit alle personenauto's, welke de Gemeente Leiden ten dienste staan, ten einde hieruit aan de dagelijkse vervoer- behoefte te voldoen. n. De Raad besluit het College van B. en W te verzoeken, zo spoedig mo gelijk uitvoering te geven aan het in 1939 genomen Raadsbesluit, om in te stellen een „Contactcommissie voor de klein-industrie en het winkelbedrijf". IIL Artikel 4 van de verordening d.d. 24 Augustus. 1931, regelende de samen stelling en de werkkring van de Com missie van Bijstand voor de Financiën aldus aan te vullen: De Commissie wordt ten minste drie weken vooraf door het College van B. en W. schriftelijk in kennis gesteld omtrent alle aanschaffingen van: machines, ma- chine-lnstalldties, vervoermiddelen, in strumenten ep,soortgelijke, voor zover de geraamde koosten hiervan een bedrag van f. 2500 te boven gaan. TV De Raad besluit het College van B en W te verzoeken alsnog een plan samen te stellen, ten einde te geraken tot de bouw van een complex tentoon stellingshallen. R.K. MIDDENSTANDERS VIERDEN VASTENAVOND. Het aangename werd met het nuttige verenigd. Ter viering van het vastenavond feest waren de katholieke middenstan ders gisteravond in een feestelijke bij eenkomst samengekomen in de zalen van ..Zomerzorg", waar zij in de beste i stemming enige uren van muziek zang en dans 'nebben doorgebracht. De voorzitter, de heer F. C. de Hos- i son.' sprak een kort openingswoord, waarin hü als zijn mening te kermen gaf, dat deze avond als een der minst graag georganiseerde door het- bestuur werd beschouwd. Spr. bedoelde dit niet i kwaad, maar hij vond toch gelegen heid te zeggen, dat vele middenst-an- I ders denken, dat men van een derge- lijke vereniging lid kan worden zoals 1 b.v. van een sportvereniging. Zulks is allerminst waar en daarom zag spr. in deze avond deze goede zijde, dat hij j uitermate geschikt, was om de katho- I lieken te "wijzen op hun plicht zich aan te sluiten. Ledenwerving staat op het program en deze avond kan goed I worden, indien velen zich zouden op- i geven als lid. Hierna was het woord aan de fam. Barents, die met enkele liedjes en een praatje voor wat afwisseling zorgden en daartussen door gingen de benen een enkele maal van de vloer voor een dansje, waarbij het „Zomerzorgse" or kest voor de begeleiding zorg droeg. Ook rector Bernefeld liet zich nog even op het podium zien voor de ern stige noot op deze vergadering, welke evenwel slechts een aanslag betekende op de beurzen van de aanwezigen, daar het hier een oproep betrof om steunte verlenen aan ..Santos". Deze oproep had tot gevolg, dat een bedrag i van ruim f. 261,— werd gecollecteerd. I De avond werd besloten met een bal I 0.1.7. de heer Evert Castelein. PERSONEELSVERENIGING AC AD. ZIEKENHUIS OPGERICHT. J. L. Questroo tot voorzitter benoemd. In een gisteravond in de aula van het Acad. Ziekenhuis gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een per soneelsvereniging. De directeur-geneesheer, dr. W. H. Levend, die allereerst het woord voerde, zette het belang van een dergelijke ver eniging, welke kan dienen tot het aan kweken van de onderlinge saamhorig heid tussen de verschillende diensten van het ziekenhuis, uiteen. Reeds nu wenste spr. nadrukkelijk vast te stellen, dat een personeelsvereniging zijn har telijke sympathie zal hebben. De heer J. L. Questroo. die vervolgens als voorzitter van- het voorlopig comité het woord voerde, wees er op. dat uit de aanmeldingen, welke het geschatte aan tal verre ov ^rtreffen, wel is komen vast te staan, dat voor een dergelijke ver eniging levensvatbaarheid bestaat. Nadat de heer Questroo nog een uit eenzetting van de plannen en de orga nisatie had gegeven, werd tot oprichting van een personeelsvereniging besloten. Tot voorzitter van deze vereniging, waarvan het bestuur uit 15 personen, verdeeld over de verschillende diensten, zal bestaan, werd met grote meerder heid van stemmen de heer Questroo ge kozen. De avond, welke zeer druk be zocht was, werd afgewisseld met muziek en genoeglijke conferences. 40 JAAR BIJ IJDO'S DRUKKERIJ. De heer K. Stuifzand. Vandaag herdacht de heer H. Stuif zand zijn 40-jarige werkzaamheid als machinezetter in dienst van de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo aan de Hooglandse Kerkgracht. Nadat hem thuis reeds een bloemen hulde was gebracht, werd de jubilaris in het privé-kantoor op zeer waarde rende wijze toegesproken door de direc teur, de heer J. W. IJdo, die in een har telijke toespraak getuigde van de grote toewijding en accuratesse van de jubi laris en hem ten slotte het gebruikelijke geschenk onder couvert overhandigde. Nadat de heer P. J. van Hest namens het college van commissarissen zijn ge lukwensen had aangebbden. volgde een huldiging door het personeel in een der lokalen, waar de technische chef, de heer J. M. Blote als aller tolk optrad onder aanbieding van vele cadeaux en bloemstukken. De jubilaris dankte voor al deze blij ken van waardering en vriendschap en ging daarna huiswaarts om dit jubileum in intiemere kring voort te zetten. 45-JARIG JUBILEUM M. FLAMAN. Bü de N.V. v/h. L. E. Nieuwenhuizen. Gisteren was het 45 jaar geleden, dat de heer M. Flaman in dienst kwam bü 'de N.V. v/h. L. E. Nieuwenhuizen. In verband hiérmede vond een hul diging plaats in bet voormalig Militair Tehuis aan de Morschweg. Nadat de jubilaris door het bestuur van het jubi- leumfonris met vrouw en kinderen was binnengeleid, werd de jubilaris toege sproken door de directeur, de heer F. H. Nieuwenhuizen Segaar, die de jubilaris aardige herinneringen ophaalde en hem een enveloppe met inhoud en een prach tig bloemstuk overhandigde, benevens de zilveren erepenning en het diploma van de Mij. voor Nüverheid. De bedrijfsleider, de heer Heyn, ge tuigde van de prettige samenwerking, alsmede de populariteit van de jubila ris onder zijn collega's, terwül de pro curatiehouder, de heer C. Lau ook van rijn warme gevoelens voor de jubilaris getuigde en hem namens het kantoor personeel een plant aanbood. Ten slotte sprak de heer Mokkenstorm, die hem namens de Lèidse vertegenwoordigers met van veel waardering getuigende woorden een kistje sigaren aanbood. De jubilaris dankte en sprak de hoop uit, het halve eeuwfeest nog te mo gen vieren. Daarna vertrok de jubilaris naar huis. waar het evenmin niet aan belangstelling heeft ontbroken. Het Uitbreidingsplan „Noord" „HEIBAAS" JONGELEEN SLAAT DE EERSTE PAAL. In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden, w.o. de directeur van Gemeentewerken, ir. D. Boogerd en afgevaardigden van woningbouw verenigingen, heeft de wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, hedenmiddag op een terrein in het verlengde van de Mamixstraat de 1ste paal in de grond geslagen ten behoeve voor de bouw van 103 woningen, welke een onderdeel vormen van het plan- Noord. Nadat architect B. Buurman namens de directie een woerd van welkom ge sproken had, gaf de heer J. Gerritsen, voorzitter der Bouwcommissie, samenge steld ub de woningbouwverenigingen „De Eendracht", „De Goede Woning" en „Ons Belang", een uiteenzetting van de voorgeschiedenis tot deze bouw. Vol lof was men over de medewerking van het Gemeentebestuur,, de Commis sie van Fabricage en de gemeentedien sten, welke bij déze bouw betrokken zün. Onyoorziene moeilükheden voorbe houden zullen de hier te bouwen wo ningen over een jaar in gebruik geno men kunnen worden. Ten slotte deelde spr. mede, dat mo menteel door architect Ponsen een nieuw plan op stapel-is gezet voor de bouw van 31 woningen', zgn. ratiobouw. Hierop begaf men zich naar het ter rein en verrichtte „heibaas" Jongeleen de officiële daad der eerste paal-hfeiing. Na afloop verzamelde het gezelschap zich wederom in de directiekeet. OEGSTGEEST Cabaretavond der Oranjevereniging SUCCES VOOR CHIEL DE BOER EN ZIJN GEZELSCHAP. Moge de eerste avond, georganiseerd door het bestuur van de Oranje-vereni ging een succes zün geweest, deze twee de was het eveneens! Ook dithiaal was de concertzaal van Endegeest vol met belangstellenden voor het optreden 'van Chiel de Boer en zün gezelschap. En waar dg voorzitter, de heer N. van Weizen. na een hartelük welkom, in 't bijzonder tot de ere-voor- zitter. de heer J. C. Baumann en zün echtgenote, alsmede de oud-voorzitter, de heer D. G. Sanders, de hoop uitsprak, dat het optreden van dit gezelschap de aanwezigen een genoeglüke avond zou brengen, volkomen in practük is ge bracht, zal het Oegstgeester publiek nu toch wel overtuigd zün, dat dit bestuur bü machte is' de haar opgelegde taak te kunnen volbrengen. Chiel de Boer begon met een geestige inleiding en had direct een volledig con tact met zijn auditorium tot stand ge bracht. Zün geestig woord en zün liedjes ver lucht met „Schimmentheater" brachten de toehoorders „in de wolken." Katfa Berndsen en Dini van Amstel, werden eveneens met grote aandacht gevolgd en na elk optreden hartelük toe gejuicht. De radio-imitator, Jan Oradi, met zün droog komieke voordracht ont lokte mede om zün geestige imitaties een uitbundig succes. Niet minder suc ces oogstte de voortreffelijke guitarist Koos Tiggers, zowel als solist en bege leider. En dan Bert Botterman, die een fün aanvoelend accompagnateur op de vleugel bleek te zijn. Het geheel kreeg een zuiver harmonisch cachet. Wie van het gezelschap het meeste succes behaalde, is moelhjk te verklaren (natuurlijk behalve Chiel de Boer zelf) die wel de kroon spande Het geheel werd een kostelüke avond, waarmede wü het bestuur van de O.V. van harte geluk wensen. Met een 'enkel woord heeft de voor zitter het gezelschap hartelük dank be tuigd en de beide dames een welver diende bloemenhulde aangeboden. Het publiek betoonde zich hoogst dankbaar. Kinderen uit de „Burgemeesterswijk" op de speelweide Tijdens de gisteravond in de na genoeg geheel bezette grote Stads gehoorzaal gehouden jaarvergade ring van „De Professorcnwijk" heeft de heer D. v. d. Kwaak afscheid ge nomen als voorzitter van deze ver eniging, terwijl hem gelijktüdig het ere-voorzitterschap werd aangeboden. In zü'n openingswoord heeft de heer Van der Kwaak met een enkel woord gewezen op het feit, dat hij deze avond wegens zün vertrek uit de wük als voor zitter afscheid moest nemen. Vervolgens gaf spr. eeen terugblik op de vele werk zaamheden, welke in de afgelopen 2% Jaar door de vereniging zün verricht, waarbij altijd de zorg voor de jeugd op de voorgrond hééft gestaan en waarvan ook de opening van de speelweide op 5 Mei j.l. getuigde. Het stemde spr. tot grote dank, dat in één jaar tijds byna f.7000.— kon worden büeengebracht voor de inrichting van deze speelweide. Nadat spr. er op gewezen had, dat „De Professorenwük" nog steeds in bloei toeneemt zo traden in de afgelopen week nog 20 leden toe eindigde hij met er op te' wüzen, dat de gevoelens en opvattingen van een leder in de vereni ging streng geëerbiedigd worden. Daar om vooral ook achtte spr. een goede toekomst voor de Professorenwük weg gelegd. in welk verband hü.nog weesop de wijkgedachte. welke ook steeds meer en meer in andere landen, met name Amerika, ingang vindt. De secretaris, de heer S. Platteel, gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van de verenigingsarbeid in het afgelopen jaar, waarin ook uiteraard het speel weide-werk in bet centrum der belang stelling stond. Ruim 800 kinderen ston den in 1947 aks speelweide-kind Inge schreven. De vereniging, welke nog steeds in een periode van groei ver keert, telde op 31 December j.l. 1344 leden. Uit het financieel verslag van de permingmeeester, de heer B. Staal, bleek, dait de vereniging bü een uit gave van f. 15 765 in 1947 een nadelig saldo heeft van ruim f. 227. Rekening houdende met. het feit, dat thans de speelweide geheel schuldvrü is, achtte spr. dit tekort, dat door de ontvangsten in 1948 reeds is gedekt, van geen be lang. Gehoord het rapport der kas com missie, werd de heer Staal voor zün beheer gedeohargeerd. Nadat de contributie wederom was vastgesteld op f 5.— per jaar en per gezin werd een bestuursvoorstel aan genomen. dat kinderen uit de z.gm. Burgemees teuswük de gelegenheid biedt om voortaan ook van de speel weide van „De Professorenwük" ge bruik te maken. De toegangsprijs werd. voor deze kinderen vastgesteld op f. 2.50 per jaar voor één kind, f. 4,— voor 2 kinderen en f. 5— voor 3 of meer kinderen. In de vacature van' de heer D. v. d. Kwaak werd tot voorzitter gekozen de heer P. D. Beversluis, terwijl in de plaats van de heer J. Cuperus, die we gens vertrek uit deze gemeente moest bedanken, de heer J. W. van der Horst werd benoemd. In verband met de benoeming van de heer Beversluis tot voorzitter, die tot heden de functie van tweede secretaris had waargeno men. werd in zün plaats tot bestuurslid gekozen de heer Mattheus. De heer J. van Harteveld werd herkozen. Vooraf was door verschillende spre kers nog sterke aandrang op de heer Van der Kwaak uitgeoefend om als voorzitter aan te blüven, hetgeen deze echter om organisatorische redenen meende te moeten afwüzen. Bij monde van de heer Brouwer werd namens de Jeden het voorstel gedaan om de heer Van der Kwaak tot ere voorzitter en de heer Cuperus tot ere-lid te benoemen. Met een krach tig applaus stemden de aanwezigen hiermede in. AFSCHEID D. v. d. KWAAK. Aan het einde der vergadering heeft de heer J. Cuperus, vlce-voorzitter, van de heer Van der Kwaak afscheid geno men. Spr. schetste hem als een man, die volkomen het vertrouwen der ver eniging had en die. begaafd met vele organisatorische talenten, de vereniging uit de kinderziekten heeft geholpen. Namens de leden bood spr. hem als aandenken een ets van het Leidse Stad huis aan. Wederkerig dankte'de heer Van cfer Kwaak de heer Cuperus voor al het geen, hü, als principieel man, in het belang vah „De Professorenwük" heeft gedaan. Met een zeker heimwee neemt spr. op dit moment afscheid van de ver eniging waarin hü zovele mooie idealen heeft kunnen ontdekken en waarvan hü gelooft, dat voor haar nog een goe de toekomst is weggelegd. Nadat spr. nog aan dè heer Cuperus een boekwerk had aangeboden, droeg hij de voorzit tershamer over aan de heer Beversluis, welke laatste hierop met een enkel woord zün nieuwe moeilüke taak aan vaardde. De avond, welke een prettig ver loop had, werd afgewisseld met het orkest van de heer Joop Jansen, de opvoering van een alleraardigst to neelstukje door de toneelcelub van „De Professorenwük", waarmede deze al een zeer groot succes oogstte, zang, o.a, van de 16-jarige Jan van Dük en declamatie. Tot slot volgde nog een gezellig samenzijn o.l.v, de heer J. Al- phenaar en met medewerking van het orkest. Nog zorgen in Oost-Java VORMING VAN VEILIGHEIDS BATALJONS. Sedert de inwerking treding van het bestand op 1 Februari is inderdaad het aantal inbreuken op de bepalin gen van het bestand verminderd, al dus heeft Lt.-Generaal S. KL Spoor heden medegedeeld. Hjj voegde hieraan toe. dat nochtans dagelijks gevallen van kidnapping, vernielingen en beschietingen van convooicn worden gerapporteerd. De indruk bestaat, dat men in Djokja ernstig tracht de bepalingen van het bestand behoorlijk uit te voeren, aldus generaal Spoor. Een aantal ondercommandanten en opererende 'benden stoort zich echter niet aan de bevelen. Hij achtte de gang van zaken op Sumatra bevredigend .ter wül ook in Midden-Java geen reden tot klagen bestaat, al komen daar, zoals overal, nog incidenten voor. De evacuatie in West-Java die 7 Fe bruari had moeten zün beëindigd, duurt nog voort. Intussen zün reeds ongeveer 11.000 man uit West-Java afgevoerd. De situatie in Oost-Java noemde generaal Spoor zorgelijk. Het eerste contact voor besprekingen baarde moeihjkheden, waardoor de evacuatie van republikeinse militairen in dit deel van Java belang rijk vertraagd werd. De laatste dagen zijn ook in Oost- Java echter verbeteringen' te bespeu ren. De evacuatie betreft hier ook veel benden. De republikeinse legerleldine moeteen verklaring afgeven waarin duidelü'k ge maakt wordt, dat aan de voorwaarden der evacuatie is' voldaan. Op Sumatra zün reeds dergelüke verklaringen ont vangen. Op Madoera en ter Sumatra's Oost kust bestaan reeds veiligheids-batal jons. terwül deze in West-Java cn in het Palembangse gevormd worden. Ook in andere daerahs, zoals in West- Borneo, zullen veiligheids-bataljons worden opgericht „JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT AANGEKOMEN. 1500 militairen begroet door Prins Bernhard. Hedenmiddag om 10 minuten over één meerde het marine-vaartuig RC. 39 „Neptunus" langs de „Johan van Olden- barneveldt", die sinds 10.45 uur bij het kruitmagazün Buitenhuis ln het Noord zeekanaal lag te wachten. Prins Bernhard ging toen onder het enthousiame van de ruim 1500 demobi liserende militairen aan boord. Het schip was reeds hedenmorgen om half- tien in de sluizen te IJmuiden gearri veerd en kwam te ongeveer 3 uur in Amsterdam aan. Morgenochtend 9 uur wordt met de debarcatie begonnen. JAARVERGADERING P. VAN DE A. Onder voorzitterschap van de heer G. J. Blomsma is de jaarvergadering ge houden van de afd. Oegstgeest van de Partü van de Arbeid. Na opening, notulen en ingekomen stukken werden mededeling gedaan w.o. dat het aantal leden stationair is ge bleven in het afgelopen jaar. In het huish. reglement werden enke le würigingen aangebracht. De diverse jaarverslagen werden uitgebracht. Uit het financieel verslag vermelden wü een klein batig saldo. Bü de bestuursver kiezing werd medegedeeld dat. de heer G.. J. Blomsma zich niet herkiesbaar stelde wegens drukke werkzaamheden. In deze plaats werd gekozen de heer A. B. Smelik als voorzitter. In de vacature Smelik werd gekozen de heer Paul Rooy. Na afloop van het officiële gedeelte dezer vergadering heeft de volksdans groep van de Leidse A.J.C. enige volks dansen uitgevoerd en enkele volksliede ren ten gehore gebracht. Deze mede werking werd op hoge prüs gesteld. VOORSCHOTEN JAARFEEST R.K. MIDDENST.VER. Deze vereniging vierde haar jaarfeest in café Allemansgeest. Om ongeveer half neigen opende de voorzitter, de heer G. Sohrama, door alle aanwezi gen, en in het bijzonder de vertegen woordigers der andere spandsorganisa- t-ies van harte welkom te heten. Hier na trad op mej. Cia van Boort. Als overal oogstte zij ook hier veel succes met haar poppenspel, dat op hoog cultureel peil staat. Hierna werden de aanwezigen verrast met enige staaltjes verbluffende telepathie, ten beste ge geven door de inmiddels ook reeds grote bekendheid genietende bewoner van het Marine-Opkomst-Centrum in deze gemeente, de heer Schuier. De feesvreugde steeg ten top, toen de parochie-geestelijkheid in haar ge heel de zaal binnen kwam. die 't eer ste gedeelte van de avond bij het Jaar feest van de Kath. Vrouwenbeweging hadden doorgebracht. Vanzelfsprekend, zouden we haast zeggen, werd het to- neelgedeelte gevolgd door een gezéllig samenzijn met dans. JAARFEEST KATH. VROUWENBEW. Ook de afdeling Voorschoten van de Kath. Vrouwenbeweging vierde haar jaarfeest. Na de opening door de pre sidente, mevr. Van Gent, waarin zü in het büzonder de Pastoor en de bei de Kapelaans, alsmede enige Paters Capucijnen welkom heette, werd het oude lied „Roomse Blijdschap" gezon gen. Hierna kwam de Toneelvereni ging „St. Genesius" op de planken met de klucht „Gemeubileerde kamers te huur". Een titel om in deze tijd van woningsohaarste van te watertanden voor velen. Gewatertand werd er ech ter niet in de zaal, maar wel werd er hartelük gelachen om de dwaze situa ties, die in dit stuk verwerkt zijn. In de pauze werd een verloting gehouden, waarvan de opbrengst bestemd was voor het zenden van pakketjes naar de zonen der leden, die momenteel in Indië onder de wapenen zijn. De da mes Bets Steün en Ina Schrama zorg den voor de muzikale omlijsting van deze avond. De burgemeester is verhinderd a.s. Woensdagmorgen spreekuur te houden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 Febr. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kilo: AncUjvle I 139142; idem II 103; Kroten 44.90; Gele kool 711; Groene kool 1722; Rode kool 1218; Sprultkool 652; Boerenkool 1221; Peen 7—11; Prei I 38—50; Idem II 16—33; Rapen 2.706.80; Stoofsla 55; Spinazie 62; Uien 17—22; Witlof I 15—24; Idem II 1519; Gek. kroten 11—16; Waspeen 1128; per 100 bos: Peterselie 7.70; Sel derij 1.404.90; per 100 stuks: Knolselderü I 6—15; Idem II 6—8; Sla 16—27. ROTTERDAM, Veemarkt 10 Febr. Totaal aangevoerd 2759 stuks. 357 paarden, 47 veulens. 400 vette koelen en ossen. 685 gebrulksvee, 56 graskalveren. 304 nuchtere kalveren. Kalfkoelen le kw. 800. 2e kw. 675, 3e kw. 500; melkkoeien 820, 700, 500; varekoeien 525, 425, 375; vaarzen 550, 400, 275; pinken 375, 275, 225; graskalveren 200, 110, 60, biggen per week 60, 50, 35. Vernietiging van grote partijen gele kool? NODIG INDIEN FRANKRIJK GEEN INVOERVERGUNNING VERSTREKT Naar aanleiding van de recente pu blicatie van Franse rijde, dat er o.m. kool van Nederland betrokken zal worden, wüst men er in veilingskrin gen op, dat reeds drie maanden ge- Vl ieden met Frankrijk overeengekomen was dit product te leveren. Die invoer vergunningen voor de gele kool ble ven echter tot op heden vrüwel uit. Komt nierin geen verandering, dan zal in nog ruimere mate als reeds met kleine partijen ts geschied, tot vernie tiging van gele kool moeten worden overgegaan VADER VAN 12 KINDEREN VERONGELUKT. Reed wandelend paartje aan. Gisteravond reed de motorrü'der L. F. uit Waspik even bulten de kom der gemeente Waalwijk een wandelend paartje aan. De jongeman en 't meis je werden over de weg geslingerd. De motorrüder, die vermoedelük over de kop geslagen is, werd naar het zieken huis te Waalwijk overgebracht, doch bleek bü aankomst reeds overleden. Hü is een 50-j. aannemer en laat een vrouw met 12 kinderen achter. De toe stand van de jongeman B. is redelijk. FOKKER HEEFT GEEN STANDPUNT Inzake vliegveld Burgerveen. Omtrent het standpunt der vliegtuig industrie ten aanzien van het vliegveld plan „Burgerveen", deelde de directie van de Ver. Ned. Vliegtuigfabrieken „Fokker" mede, dat zü zifch niet kan en wenst uit te spreken over de argumen ten, die vóór en tegen het plan Burger veen worden aangevoerd, o.a. omdat haar daartoe in een aantal opzichten de deskundigheid ontbreekt. Wèl kan worden gezegd zulks is uiteraard evident dat, indien de aan leg van Burgerveen na grondige studie doorgang zou vinden, dit. uit Fokker's standpunt gezien, de situatie op Schip hol zoveel gunstiger zou maken, dat de keuze voor vestiging van de nieuwe fa briek niet meer twüfelachtig zou zün. In de onderhavige strüdvraag Schip hol—Schieveen—Burgerveen wil de fa briek zich echter niet mengen. RUIM 1100 AMBTENAREN GEDUPEERD. Dieven roofden stam- en levensmiddelenkaarten De Haagse recherche speurt naar de dief of dieven, die uit" een stalen kast in het Hoofdbestuursgebouw van de PTT te Den Haag 1155 stamkaar ten, 1153 levensmiddelenkaarten, 1153 textielkaarten en 107 schoenenbonnen (heeft) hebben weggehaald. Ten gerieve van het personeel in het gebouw Kortenaerkade van de PTT wor den distributiebescheiden- centraal afge haald. Deze service is door een of meer onbekenden misbruikt. De stam- en bonkaarten voor de komende periode werden Zaterdag j.l. in een stalen kast opgeborgen om later te worden uitge deeld. Toen men gisteren met dit werk wilde beginnen, bleek de stalen kast gefor ceerd te zün; kaarten en bonnen waren verdwenen. Ruim 1100 personen werden hierdoor ernstig gedupeerd. NEEMT GEEN LIFTERS MEE! De ANWB is van mening, dat, nu ten opzichte van het liften de morele on ontkoombaarheid is weggevallen tenge volge van het verbeteren der verbin dingen. er geen enkele reden meer Is om liftende personen mede te nemen, enkele uitzonderingsgevallen, welke van tijd of plaats afhangen, wellicht daar gelaten. In het algemeen meent de bond alle automobilisten in verband met de voor komende gevaren met klem te moeten waarschuwen tegen het meenemen van onbekende passagiers. ONTBINDING VAN HET WERELD- VERBOND v. VAKVERENIGINGEN? Naar de Washingtonse correspon dent van de New York Times „uit ho ge diplomatieke en vakverbondskrin gen" verneemt, zal het wereldverbond van vakverenigingen in October wor den ontbonden. Het is waarschünlük, dat de Britse, Amerikaanse en enkele andere vakver- bondscentra reeds eerder hun contri buties aan het verbond zullen staken. Men verwacht, dat er uiteindelük een nieuwe wereld-vakorganisatie zal worden gevormd zonder de Sovjet- Unie. Wel zouden de beide grote Ame rikaanse vakverbonden AFL en CIO deel uitmaken van de nieuwe organi satie. UITVOERVERBOD VAN PETROLEUMPRODUCTEN UIT DE AMERIKAANSE ATLANTISCHE HAVENS. Het Amerikaanse ministerie van han del heeft medegedeeld, dat met ingang van heden tot 31 Maart een uitvoerver bod van petroleumproducten uit do Atlantische havens der V.N. is Ingesteld. INDRAGIRI BUITEN HAAR OEVERS. Voor millloenen roepiahs schade. Antara meldt, dat bü Rengat de In- dragiri buiten haar oevers is getreden, waardoor voor millioehen roepiahs scha de aan de aanplantingen is toegebracht. Tientallen huizen werden door de stroom meegesleurd en honderden stuks vee verdronken. Voorts werd een aan tal verbindingen verbroken. Bü een jacht op een inbreker te Brussel klonk plotseling een schot, waarop de inspecteur Leroy, die de lei ding van de jacht had, in de buik ge troffen, neerviel. Nadat de agenten naderbü waren ge sneld, bleek, dat de inspecteur niet zo als men eerst had gedacht, door de in breker was neergeschoten, doch dat een züner agenten, door de duisternis mis leid, op zün chef bad gevuurd. De inbreker wist te ontkomen. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 10 'Februari. De koersen sloegen ook heden weer een opgaande richting in. Vandaag was het een bericht omtrent de komende eerste tabaksveiling ln Amsterdam, dat de Tabaksfondsen de hoogte in dreef, maar tevens de andere cultuuraandelen niet onbeïnvloed liet. In de tabakshoek v/as de stemming zeer vast, onder lei ding van aandelen Dell Mü-, die niet minder dan 15 stegen tot 205, om daarna rond 200 te blüven. Deli Batavia opende op 174 en werd tot 180 ge daan, terwül Senembah op 169 belandde. Echter ook Rubber en Suikerfondsen ontmoetten vraag, al waren de koers- verheffingen hier niet zo prominent. Op de industriemarkt was de stemming minder geprononceerd vast. Unilever wist de 3 hogere opening niet te handhaven en liep tot 324 terug. A.K.U. goed prüshoudend zonder meer, iets be ter van Berkel, van Gelder, en ook cer tificaten Hoogovens, die 214 noteerden. Philips was eerder gedrukt en daalde tot ongeveer 400 Scheepvaart Unie niet onvast. Kon. Olie vast. De koers wa# circa 5 hoger. De koersen voor d« Ned. Staatsfondsen vertoonden practised geen af wü kingen,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3