Aethërbtunders De radio verliest, Mieke! Officiële publicaties PANDA EN STADSNIEUWS Kerkelijk Leven Ned. Gladiolus Vereniging in beweging DINSDAG 10 FEBRUARI De „Lotte Skou" verdween in de golven 1» OPVARENDEN BEHOUDEN TE IJMUIDEN. Het Deense 1420 brt. metende s.s. „Lotte-Skou", dat met een lading ko len van Danzig op weg naar Gent was en tengevolge van de storm in moeilijkheden was geraakt, is giste ren om halfzcs, enkele mijlen uit de kust dwars liggend, ter hoogte van Castricum gezonken. Nadat de wand van de machineka mer lek was geslagen, de ruimte lang zaam vol wat-er liep en de vuren door het binnenstromende water waren ge blust, verlieten de laatste negen op varenden, o.w. de kapitein het zinken de schip. De meeste hunner gelukte het behouden in het midscheeps opge stelde springnet van de ter hulp uit gevaren „Neeltje Jacoba" te belanden. Van te voren waren reeds 10 opvaren den aoor de „Neeltje Jacoba" overge nomen. Allen zijn gastvrij in IJmuiden. opgenomen en zullen waarschijnlijk per eerste gelegenheid naar Denemar ken terugkeren. De kapitein van de sleepboot „Noord Holland", die de „Lotte Skou" bereikte, toen het schip reeds als verloren moest worden be schouwd, keerde onverrichter zake op zijn basis terug. Dc schipper van de „Neeltje Ja coba" verklaarde nog: „Drie kwar tier nadat ik dc laatste opvarenden had overgenomen, zag ik het sqhip in de golven verdwijnen." Nader vernemen wijv dat de beman ning gisteravond nog per autobus naar Amsterdam gebracht is. Door de zorgen van het Deense consulaat in de hoofd stad. zijn de mannen na hun gevaarlijke lotgevallen onder de hoede genomen van mevr. M. J. C. HillegaartHaafkens, directrice van het Zeemanshuis aan het Kadijksplein. De hele bagage van de geredde zee lieden bestaat uit 4 zakjes met persoon lijke eigendommen en een radiotoestel. Voor de kapitein is de afloop wel zeer bitter: de ongeveer 40-j. K. K. Chris tiansen maakte n.L zijn eerste reis als gezagvoerder. De hevige Z W. storm en de verraderlijke Nederlandse kust heb ben hem pal-ten gespeeld. Hedenochtend worden de Denen van nieuwe kleren voorzien. Auto reed in de Vecht DRIE DODEN TE BETREUREN. Gisteravond halfacht is te Utrecht op de Hogelanden Westzijde een auto met drie personen, de 28-jarige S„ die de wagen bestuurde, zijn 25-jarige echt genote en haar 61-jarige moeder, waarschijnlijk ten gevolge van een de fect aan de stuurinrichting in de Vecht gereden. Nadat de wagen was opgehaald, bleek dat zich in de auto slechts twee personen bevonden. De bestuurder had blijkbaar kans gezien uit-de auto te komen, maar de sterke stroom, die het gevolg was van het feit, dat op hetzelfde tijdstip de na bijgelegen sluizen geopend waren, heeft hem belet de wal te bereiken. Naar zijn stoffelijk overschot wordt nog gedregd. De lichamen van de beide gevonden slachtoffers zijn naar het politiebureau overgebracht. LANDELIJKE VERGADERING STICHTING 1940—1945. De Stichting 1940—1945 hield een lan delijke vergadering op „Birkhoven" te Amersfoort. De, leidster van het hoofd bureau, mej., mr. Smit hield een Inlei ding over „De pensioenregeling voor de nagelaten betrekkingen der verzets- slachtoffers", de heer Teunissen uit Amsterdam sprak over de ervaringen opgedaan bij het sociale werk der stich ting O.a. kwam tot uiting, dat de be langstelling van het Nederlandse volk voor de slachtoffers van het verzet ver flauwd is, waarvan velen thans de na delige gevolgen ondervinden. Dit Jaar zal in de 1ste helft van Mei een lande lijke collecte worden gehouden. KX.M. VLIEGT WEER VIA CAÏRO. Met ingang van 22 Februari zal de KL.M. op de AmsterdamBatavia route weer via Caïro vliegen. Tevens zal met ingang van genoemde datum geen landing meer gemaakt worden te Rcme. De route wordt dais: Amster damCaïroBasraKarachiCalcut taBangkokBatavia, terwijl eenmaal per week via Singapore gevlogen wordt. Op de heenreis zal te Cairo en Bangkok overnacht, worden en op de thuisreis alleen te Caïro. De mens heeft bij tyd en wijle be hoefte aan een vrolijke noot in dit maar al te donker aards bestaan. Uit een soort van voor de oorlog stammend ru dimentair instinct draaiden wij derhal ve Zondag in de vooravond aan de radio om 'n vlot muziekje te zoeken Hetgeen ons op Hilversum II gelukte: aangezien wij niet zo bijster muzikaal georiënteerd zijn, kunnen wij U geen nauwkeurige gegevens verstrekken over de klanken, die ons oor streelden, maar zij bevre digden onze zucht naar auditieve ver pozing. Helaas! Met een abrupt zwijgen brak de mu ziek af. Omroeper: ..Luisteraars, wij onderbreken ons programma. Wij ontvingen zo juist be richten waaruit blijkt, dat de „Johan van Oldenbarnevelt" in de lucht is Nu moet U weten, wij hebben ken nissen aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt", die met een kostbare nationale last van vele honderden de mobiliserende militairen uit Indonesië onderweg is naar ons land. Jaren hebben wij hen gemist. Zij waren dd&r waar de gedachte van ieder oprecht Hollan der dagelijks enige malen vertoeft. Zij komen nu thuis. Wij wachten op hen. En nuin de lucht 1 Misschien zit die vermaledijde oorlog U óók nog in het bloed. Ons wel. En zijn terminologie bovenal. Er is een schip de.lucht in! Wel, dan is het kapot. Als het de Athenia is, zijn de Athenianen ten dode opgeschreven. Waarom zou het bij de „Johan van Oldenbarnevelt" anders zijn? Tja, waarom? En toch wis het an ders. Omroeper: .•De verbinding die wy zo juist niet tot stand konden brengen, is nu ver kregen. Wij laten thans ons radioge sprek met de „Johan van Oldenbarne velt" horen U allen weet, dat seconden eeuwen kunnen duren, en delen van seconden oneindigheden. Hoevele honderden duizenden luisteraars zullen die paar momenten hun hart hebben voelen stil staan? Of niets meer gevoeld hebben, dan die gedachte, dat Idee....? Op de dag des Heren vloekt de mens zeker niet. Het zij ons vergeven, dat wij het wèl deden, toen ons hart weer zijn taak hervatte en derhalve ook onze tong, waarop wij in zulke momenten ons hart dragen. De zoride was ditmaal niet aan onze zijde Nadat de balsemende werking des tijds ons gedurende enige uren had overreed een enigszins geprikkelde en radiomisprijzende stemming de rug toe te keren, schakelen wij andermaal het toestel in. Niet zonder reden. Hersengymnastiek. Utrechtse tegen Wageningse studen ten. Wij wilden deze onderwijsinstellingen horén peinzen om elkanders nederlaag. Wij zijn Leidenaars, dus partijdig in dit geding. Düs belangstellend. „Mijnheer, vertelt U mij eens, wat is het verschil tussen actief en passief kiesrecht?" „Actief is als men het recht heeft ge kozen te worden, passief als men het recht heeft te kiezen". Punt voor meneer. Utrecht heeft' een punt verdiend!" Lezer, huivert gij niet mèt ons? Laat het nu net andersom zijn! Maar blijkbaar was de vragensteller zó verbluft, dat de gewaagde althans iets van de klank van de klok had ge hoord, dat hij er niet eens op lette, of of hij de klepel wel wist te hangen. Wilt gij een bedroevender demonstratie van de verwachting ten aanzien van de Utrechtse of Wageningse hope des va derlands?of van de ten hemel schreiende onkunde dergenen, die zich geroepen achten de capaciteiten van anderen te testen? „Mijnheer, vertelt U mij eeps, waar liggen de Langerhanse Eilandjes?" „Wel, die, zitten in de alvleesklier van dé mens. Weet U, waarvoor zij dienen?" Die dienen om deinsulinde te maken". Wij willen het eerlijk bekennen: dit wisten wU niet! Douw es Dekker wist het zéker óók niet. Wij hadden hem ongetwijfeld hóren wentelen in zijn graf, ware het niet, dat zijn stoffelijk overschot is verast. Douwes Dekker. Hij heeft veel gele den. Toen hij zichzelf Multatuli noemde was er nog geen radiografische hersen gymnastiek. Anders had hij zich beslist Maxituli genoemd. O, Langerhans, die Uw naam gaaft aan de producenten van insuline, ver geef het hun. O Douwes Dekker, wees even barmhartig. Werkelijk, er zijn nog mensen, die Uw gordel van smaragd, de Insulinde. in hun hart dragen en niet in hun alvleesklier. '..Mieke, hoe is de stand?" „Wel, ze volgen elkaar" allel ei op de hielen. Utrecht heeft 14 punten en Wageningen 15". Het staat ons tegen, twee partijen „elkaar" op de hielen te laten volgen. Moet een draaierige beweging zijn. Maar Utrecht werd in ieder geval be halve door de winnaar door nóg iemand op de hielen gevolgd. Utrecht verloor. Desondanks bevredigde de eindstand 20—24 ons niet. Er was een verliezer met een negatie ve score: ons radiobestel. Wanneer, O Radio zult gij een Radio Nederland zijn? Die wij als een uiting van de kwaliteiten van ons volk kun nen beschouwen? En niet als de grap, die gij nu zljt. De Wethouder van Fabricage de heer A. J. Jongeleen zal Woensdag spreekuur houden van 23 uur. De Wethouder van Sociale Zaken de heer S. Menken zal Woensdag spreekuur houden van 23 uur. Jan Prins overleden NEDERLANDS DICHTER VAN GROOT FORMAAT. In het Diaconessenhuis te Naarden, waar hy verpleegd werd. is gister avond om kwart voor zeven in de ouderdom van 71 jaar overleden Christiaan Louis Schepp (pseudoniem voor de bekende dichter Jan Prins). De heer Schepp werd 5 Februari 1876 te Rotterdam geboren. In 1892 ging hU naar het Kon. Instituut van de Marine. Daar verbleef hij tot 1896, in welk jaar hij als zee-officier in dienst trad. In 19S4 werd hij afgekeurd wegens lichaamsgebreken en gepensionneerd als kapitein-luitenant ter zee, in 1929 volgde zijn bevordering tot kapitein ter zee titulair. In 1911 kwam zijn eerste bundel gedichten „Tochten" uit. Hij gaf ze uit onder de schuilnaam: Jan Prins. Zijn tweede bundel „getij den" verscheen in 1917, 7 jaar later ge volgd door „Verschijningen". Een bun del gedichten over Indië verscheen in 1932 onder de titel: „Indische gedich ten". Daarna verscheen ,.ter gedachte nis". Zeer bekend werd zijn gedicht over Rotterdam, zijn geboortestad, na het bombardement van dt Duitsers in 1940. Dit gedicht werd opgenomen in de bundel „later werk", dat in 1945 ver scheen. Doc dr. P. C. Boutens werd Prins ingewyd in de schoonheid van het Grieks. Later vertaalde hy „Timaios" van Platoon. Prof. Kramers adviseerde Prins bij de vertaling uit het Frans van „Een leven van Mohammed. Allans profeet". Veertig fabels van Lafontaine. vertaald door Jan Prins zagen het licht, later gaf hij nog eens 101 fabels van Lafon taine uit, (honderd van Jan Prins en een van de dichter M. Nijhoff. In de laatste jaren werkte hij mede 9an een nieuwe Shakespeare-vertaling, waarvan hij o.m. „Measpre for measure" voltooide. Dierenbescherming plicht tegenover medeschepsel GA NOOIT TOT KWELLING OVER! Men zou ook op het gebied van de behandeling van dieren vaak met Hui- zinga kunnen zeggen: „Leven we nu in een bezeten wereld, ja of neen", zo zeide de heer G. N. van Nieuwenhuyzen, die napieris de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren een aantal Nederlandse jour nalisten had uitgenodigd om eens over 'het werk der vereniging te praten. De heer Van Nieuwenhuyzen ziet in de dierenbescherming geen sentimen- taliteitskwcstie, maar een plicht van de mens tegenover zijn mede-schepsel. Afgezien van het noodzakelijk gebruik, dat de mens van het dier maakt, be hoeft het hiervoor toch niet gekweld te worden. Indien men b.v. ziet, aldus spr., hoe. bij veevervoer wordt geranseld en met kalveren en biggen wordt gesmeten, hoe tal van kettinghonden in ons land nog lijden en hoe duizenden zwerfdieren nog geregeld door de asyls worden opgeno men, dan schiet Huizinga's vraag iemand vaak irj gedachten. In Rotter dam, Den Haag en Amsterdam worden ruw geschat gemiddeld per jaar thans resp. 5000, 4000, en 7000 zwerfdieren in asyls opgenomen. Deze stroom Is groter dan voor de oorlog. In verband met het toenemende aan tal zwerfdieren propageert de vereniging op het ogenblik het verdrinken van jonggeboren exemplaren in lauw water indien men van te voren weet, dat men er geen tehuis voor zal kunnen vinden. Ook lichtte spr. o.m. de voorlichtende en controlerende taak van de inspecteurs van de dierenbescherming toe. Lichtpunten by de dierenbescherming zijn de grotere belangstelling voor het werk van de vereniging .een groei van 11.000 tot 35.000 leden in twee jaar. me dewerking van de jeugd, vele leerkrach ten en geestelijken en belangstelling bij overheidsdienaren, zoals de rijkspolitie. Rijkseenheid verontwaardigd over Koninklijke rede KABINET DRAAGT -DE VERANTWOORDELIJKHEID. Tijdens de landelijke vergadering van het Nationaal Comité tot Handhaving der Rijkseenheid, heeft het Nationaal Comité zijn ernstige verontwaardiging uitgesproken „over het feit, dat het ka- binet-Beel zijn steeds sneller opeenvol gende misslagen inzake de Indië-poli- tiek heeft vermeerderd met een nieuwe staatsrechtelijke misstap door met een voor het buitenland bestemde, in inhoud onwaarachtige radio-redevoering, waar voor dit kabinet de uitsluitende verant woordelijkheid draagt, het Koningschap te halen uit de sfeer van een boven de partijen staande veilige toevluchtsha- ven voor minderheden en voor allegroe pen, die zich in hun grondwettige rech ten en vryheden bedreigd gevoelen". In deze. uitspraak zegt het Nationaal Comité verder: ,3eveelt allen, die van gemelde radio rede hebben kennis genomen aan zich verre te houden van deze daad van het Kabinet-Beel en diens pleitbezorgers en de persoon des Konings te blijven zien in het licht van haar staan boven de strijdende politieke partyen". Deze uitspraak is ter kennis gebracht van de vice-voorzitter van de Raad van State en van de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. EEN „ZOETE" ZUIGELING! Gisterochtend heeft de recherche te Amsterdam twee vrouwen aangehou den. die rustig met een baby wandelden en die bevriend waren met de50-j.smid P. K„ werkzaam op een suikerfabriek, die reeds een half jaar gevangenisstraf had opgeknapt wegens suikerdiefstalen om de 14 dagen Zondagdienst had. Dc vrouwen kwamen dan bij hem op be zoek met de kinderwagen. De suiker werd. in speciale zakken verpakt, door de opengewrongen deur aangereikt en onder het kind in de wagen gepakt. Op deze wijze verdwenen telkens 40 50 kilo. De smid verklaarde bij zijn aan houding op dezelfde wijze reeds 6 maal suiker te hebben ontvreemd. FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 40) Ten slotte werd hij rustig, verdacht rus tig. en toen Henry rondkeek, om te zien wat de reden was van die rust, werd hij net zo opgewonden als het hondje eerst was geweest. Hij nam het 'diertje met een ruk op en gooide het uit het raam, daarna belde hy hartstochtelijk orti Badger, die met een natte doek moest terugkomen. Dat was gisteravond gebeurd. Van morgen had Paddy, zo heette de hond, het schoensmeer van de schoenen gelikt, juist nadat deze waren schoongemaakt, daarna was hij tussen Badgers benen doorgelopen, waardoor deze de trap was afgevallen, zijn elleboog had geschaafd en twee kopjes en een bordje had ge broken. Henry wilde een hondentehuis opbellen en de hond daar laten bewa ren. maar Michael en Christopher had den zich tegen dit plan erg verzet. De kinderen, had men Henry verze kerd. waren rustig en welopgevoed. Kerstdag was misschien niet de aange wezen dag om die kwaliteiten te ma nifesteren Ze waren in ieder geval niet rustig geweest. Morgen zou het geregel de leven een aanvang nemen met het ontbijt in de kinderkamer, maar van daag hadden ze allen samen in de eet kamer ontbeten. De kinderen waren, hevig opgewonden door de geschenken, die het kerstmannetje in hun kousen had gestopt, beneden gekomen. Henry, die het buitengewoon vervelend had ge vonden, dat Miss Shelton zo tactloos was geweest om de kinderen te verster ken in hun bijgeloof over het kerst mannetje. had hun in enige welgekozen woorden medegedeeld, dat er zo iemand als het kerstmannetje niet bestond en dat Miss Shelton hun kousen had ge vuld terwyl zij sliepen. Zijn ogen gin gen wijd open van verbazing toen hij botweg werd tegengesproken door de oudste jongen. Hij vertelde hem, dat h« het kerstmannetje had gezien, dat hij hem deze nacht had gezien en Hen ry kon praten zoveel hij wilde, de jon gen behield ziin overtuiging. Ten einde raad richtte Henry zich tot Miss Shel ton. Hij nam Geoffrey's speelgoedaapje op en vroeg haar, of zij dit gisteravond niet in zyn kous had gestopt. Tot zijn onuitsprekelijke verbazing ontkende zij dit te hebben gedaan en toen Michael zich met het geval ging bemoeien en verklaarde, dat hij het kerstmannetje gisteravond ook had gezien, kreeg hy bijna een beroerte. Hij wist zich te bedwingen, zolang de kinderen in de kamer waren, maar toen de deur nog maar juist achter hen was gesloten, viel hy uit. Hij vertelde Mi chael dat hij zyn eigen kinderen in dien hij tenminste ooit zelf kinderen zou hebben alle fantastische onzin kon leren, die hij wilde, maar hy ver bood hem, zich met de opvoeding van de kinderen, die onder zijn Henry's toezicht stonden, te bemoeien. Het was erg genoeg, dat de gouver nante ze dergelijke onwaarheden ver telde, maar dat Michael haar daarin bijstond, was verraad van de ergste soort. Maar hier mengde Christopher zich in het gesprek. Hy verdedigde de gouvernante. Ze had geen onwaarheid verteld, zy had dat aapje niet in Ge offrey's kous gestopt, het was werke- ïyk het kerstmannetje geweest, het kerstmannetje, dat Geoffrey had ge zien. Daarna bekende hy, wie dat kerstmannetje was geweest en hij ver klaarde, hoe hij er toe was gekomen om die rol te spelen. Henry's woede was niet minder ge worden; hy beschuldigde Christopher van ontrouw en Michael van misbruik van vertrouwen. Terwyl Henry de gouvernante steeds heel stijf Miss Shelton noemde, noem den alle anderen haar Bunty. Christo pher had haar buitengewoon aantrek kelijk gevonden in haar lichtblauwe pyama, maar hij vond haar niet min der aantrekkelyk in haar eenvoudig grys jurkje. Hoewel zij heel eenvoudig gekleed was, met geen garneersel dan een wit boordje en witte manohetten, was haar rok tameiyk kort. zy had werkelyk iets kinderlyks over zioh en 't was niet te verwonderen, dat Chris topher zich zo volkomen had vergist. Ze leek zo in niets op de voorstelling, die hij zich van een gouvernante had gemaakt. Eigenlijk had zij ook geen kwaliteiten voor een gouvernante, ze scheen niet in staat, de kinderen rus tig te houden of zelfs maar een poging te doen om ze rustig te houden. Maar de kinderen hielden van haar, de hond hield van haar en, behalve Henry, was iedereen door haar gecharmeerd. Maar Henry beoordeelde haar op haar suc ces bij de kinderen, dat wil zeggen in hoeverre zy in staat was de kinderen gevoel voor orde en gehoorzaamheid bij te brengen en wat dit betreft, was zij werkelyk een mislukking. Het was natuurlyk niet zyn bedoeling geweest, haar naar Millwood te brengen. Het was overeengekomen, dat zy hem. de kinderen zou afleveren aan het station en dan afscheid van 2e zou nemen. Maar het was dat afscheidnemen, dat de moeilijkheid had veroorzaakt. De kinderen huilden allien tegeiyk, John klemde zich aan haar vast, de hond blafte. De mensen begonnen naar ze te kyken, sommigen bleven stilstaan, nog een beetje en er zou een volksop loop ontstaan, en ten einde raad had Henry haar maar in de auto laten stappen en mee naar Millwood geno men. (Wordt vervolgd) 70). Panda liep boos over de straat, piaar hy was nog niet ver gekomen, toen hy werd ingehaald door Joris Goedbloed. „Een ogenblikje, makker!" ze) Joris. „Wanneer het dan zo moet zyn,. dat ge me gaat verlaten, wil ik U niet tegen houden. Het zy zo! Ik leg me er by neer! Maar ik wil niet van U scheiden, zonder U te hebben getoond, dat een Baron Goedbloed weet, wat hij aanzijn afkomst verschuldigd is. Zie daar! Hier is het loon, dat ik U nog Schuldig ben.. vyf en dertig gulden en twintig cent de loonbelasting is-bereids afgehouden!" „Ik wil je geld niet!" riep Panda. „Allemaal diefstal en oplichtery „Ge miskent my!" zei Joris. „Neem het rustig aan, kleine man! Dit geld is zuiver. Het is afkomstig uit myn bin nenzak. Ik heb het lang geleden ver diend door een goochelvoorstelling. Ach ja, ook ik heb wel eens eeriyk iets ver diend! In de grond ben ik niet slecht vandaar dat ik een zwak voor U heb! Werkelyk, zo .is het! Vaart wel het ga U goed!" En Joris draaide zich om en liep ver der, terwyl Panda een beetje verbaasd bleef staan met het geld in zyn hand. Einde van dit verhaal. Honderd jaar gas OPVOERING VAN EEN HISTORISCH SPEL. Zoals reeds eerder gemeld, zal het op 21 April a.s. honderd jaar geleden z(]n, dat onze gemeente haar eigen gas bedrijf in bedrijf stelde. Vermeldens waardig is het feit, dat dit bedrijf het enige in den lande is, dat werd ge sticht onder de toenmalige stedelijke regering (dus voor de komst van de Gemeentewet; In het kader van de herdenking van het honderdjarig bestaan zal een his torisch spel met zang en dans worden opgevoerd I11 de Leidse Schouwburg. De titel van het spel is „Honderd jaar gas" en werd speciaal voor dit doel geschreven door David Lefeber. De muziek werd gecomponeerd door D. Kok. Het spel zal worden uitgevoerd door de Toneelgroep „Sleutespelers", het Mannenkoor SLT.. de Dames Gymn.ver. „Nieuw Brunhilde" en een orkest onder leiding van Alb. Gerrit sen. - Tydens de balletten zal door de „tovenaar van het zwarte licht", de Maatschappy S.I.A. fluorescentie wor den toegepast. EXAMENCOMMISSIE APOTHEKERSASSISTENT. By beschikking van de minister van O., K. en W. zijn benoemd tot leden der commissie, welke in 1948 belast is met het afnemen der examens van apothe kersassistent hier ter stede de heren prof. dr. W. A. Goddijn (tevens voor zitter), dr. A. Keilholz, apotheker te Den Haag (waarn. voorzitter) en D. C. Kok, apotheker alhier. Tot plaatsver vangende leden zijn benoemd de apothe kers G. Beudeker, te 's-Gravenhage: mej. dr. E. Heederik, te Rotterdam; C. de Keuning te Rotterdam; O. Paris te Gouda; G. A. H. v. d. Corput te Vlaar- dingen; H. Hes van Zweden te 's-Gra venhage; J. H. Versteeg te Woerden; E J. Spier te Leiden; mej. M. Hoede- maker te Vlaardingen; W. Bertels te Oegstgeest; ir. A. L. Backer Jr. te Vlaardingen; R. de Jong te Schevenin- gen; J. E. Allart te Alphen a. d. Ryn; J. H. M. Vos. te Rotterdam. PARTIJ VAN DE ARBEID BESPREEKT UITBREIDINGS PLANNEN. In een by eenkomst in het Federatie huis, op de dag dat twee jaar geleden de party werd gesticht, hoorde een be vredigend aantal leden van de Party van de Arbeid gisteravond een uiteen zetting van wethouder Jongeleen over de uitbreidings- en spoorwegplannen. Na opening door de heer H. van Woudenberg en aanwyzing van de he ren Drees, Hofstra. Ruygers, Riedel, Samkalden, Jongeleen en drs. v. Dyk als Kamercandidaten behandelde wet houder Jongeleen allereerst de precaire woningpositie. Moet deze nood binnen 10 jaar zijn opgelost, dan vergt dat de bouw van 7000 hulzen in die periode. Dan is de stad echter „vol", en moet naar uitbreiding van het gemeentege- bied worden uitgezien. Spr. behandelde voorts de plannen „Noord" en „Zuid- West", benevens het Spoorwegplan, waarover wy de laatste tyd o.m. in ver band met de behandeling in de ge meenteraad uitvoerig schreven. Spr. verdedigde ten slotte de grote daarvoor benodigde uitgaven. Een bespreking be sloot deze byeenkomst. RESTITUTIE KOLENGELD. Dezer dagen vindt aan het postkan toor de terugbetaling plaats van de in dertijd berekende verhoging van de ko- lenprijs. Medenemen de afgeknipte bon 87 en 81 BV van de brandstoffenkaart TA 707 en/of bon 78 BV van de kaart TB 707. Morgen zijn de letters Mi tot en met No aan de beurt. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen: te Mont- foort J. C. Stelwagen te Giessendam; te. Rotterdam-Vreewijk C. A. Korevaar te Gouda: te Oosterbicrum (Fr.) J. Seholten te Mlddelstum; te Hellendoorn (toez.) K. J. H. Burgy te Rynsburg; te Waal en Koog op T. (toez.) J. de Bcwr, cand. te Zaan dam. Gereformeerden Kerken Eeroepen: te Bandoeng (N.O.I.) H. v. d. Wey, legerpred. In Ned -Indlë, voordien pred. te Dedemsvaart. HIJ heeft het beroep aan genomen. Berpepen te Stadskanaal (vac. H. Zandbergen) W. H. J. de Boer te Mid- wolda; te Dlnxperlo D Kuiper te Rilland- Bath; te 's-Gravendeel P. de Bruyn. te Krabbendljke. Aangenomen: naar Vierhuizen-Zout kamp J. D Pienter te Saaksum. die be dankte voor Oostwold, Hooge en Lage Meeden en Den Hom: naar Oude- en Nieuwe-Wetering A. M. Knottnerus, zen- dingsdlr. te Oegstgeest. Geref. Kerken haar art, 31 K.O. Aan genomen naar Lelden' J. Keizer te Heem stede. Beroepen: te Daarlerveen R. te Velde, cand. te Stadskanaal Vrye Evang. Gemeenten Bedankt: voor Heerde J. Enter Jr. te £eist. GOUDE JUBILEUM A. J. BOEKWIJT. Een hartelijke huldiging. Ter gelegenheid van het 50-jarig ju bileum van de heer A. J. Boekwyt werd ten kantore van de -a. J. J. Krantz en Zonen, alhier, een receptie gehouden, welke voorafgegaan werd door een hul diging van de beheerder en het kantoor- en fabriekspersoneel. De beheerder, de heer W. Roessingh, "dankte de heer Boekwy't voor zyn men kan wel haast zeggen een mensen- leeftyd lange toewyding aan de fir ma J. J. Krantz en Zoon. Ook memo reerde de heer Roessingh de buitenge wone capaciteiten, waarover de jubila ris beschikt. Na het overhandigen van een per- soonlyk cadeau kwam de heer M. van der Kaay aan het woord, die de jubila ris namens het kantoorpersoneel zeer waarderende woorden toevoegde. Hij dankte de heer Boekwyt voor de zeer aangename en lperryke samenwerking. Ook namens het kantoorpersoneel over handigde spr. hem een cadeau en bloe men. De heer D. Bavelaar, sprekende namens het fabriekspersoneel, stelde de jubilaris als voorbeeld van een nauw gezet en yvérlg werker. Ook deze spre ker overhandigde de heer Boekwyt een cadeau. Ten slotte verkreeg de jubilaris zelf het woord. Aangedaan dankte hy voor de vele huldeblijken en woorden van warme waardering. Hierna nam de zéér druk bezochte receptie een aanvang. Deze voor de jubilaris onvergeteiyke dag, werd besloten met een diner, hem door de bestuurder der firma aange boden. BAND NEDERLAND-INDIË AFD. LEIDEN. Besloten is by terugkeer uit Indië in het vaderland aan de militairen een biyvende herinnering aan te bieden. De keuze is gevallen op een fraai uit gevoerde tegel, welke een sieraad in iedere huiskamer zal zyn. Deze tegel wordt uitsluitend gemaakt voor de Band Nederland-Indië en is dus niet in de handel. Aangezien ook deze organisatie met financiële moeiiykheden te kampen heeft, kan men zich helaas alleen -be palen tot hen, van wie de ouders, vrouw of verloofde lid zijn. Door een schenking van een Leidse firma, is de afd. Leiden ook in staat gesteld voor elk aan haar secretariaat afgehaald verjaarspakket een bus te verstrekken met speculaas, snijkoek of appelmoes. Aangezien ook deze voorraad beperkt is, moet het bestuur besluiten dit alle,en te verstrekken aan haar leden. ZILVEREN JUBILEUM C. TURENHOUT. De heer C. Turenhout herdacht giste ren de dag, waarop hy voor een kwart eeuw in dienst trad bij de slagerij van Th. v. d. Meer in de Korevaarstraat. In het woonhuis aldaar werd hy met zijn echtgenote gehuldigd door de heer Th. v. d. Meer, die er op wees, dat by de tienduizenden slageryen in den lande niet dikwyis een zilveren arbeids-jubi leum wordt gevierd door de veelvuldige mutaties in dit vak. Spr. dankte de ju- bilirais voor deze uitzonderlyk lange, waardevolle steun aan het bedrijf en wenste daaraan nog vele jaren te zkn toegevoegd. De traditionele enveloppe ondersteunde deze wens. evenals een ruiker bloemen voor de echtgenote van de jubilaris, terwyl de huisgenoten hun- nerzyds nog een bloem .nhulde brach ten. Nadat de jubilaris zyn dank voor een en ander had uitg2d4.ikt bleef men nog/enige tyd genoeglyk bijeen. WORLD STUDENT RELIEF. In de Schouwburg wordt Donderdag avond een uitvoering gegeven door het orkest van de Hot Clüb de France onder leiding van Bob Buraz. De baten van deze uitvoering zullen geheel ten goede komen aan het werk van World Student Relief, speciaal het Nederlandse comité. Bob Buraz vertoefde vorig jaar enige maanden in Nederland als gast Van dit comité, dat thans de toen aangeknoopte betrekkingen inschakelt in dit in vele buitenlandse steden zeer gewaardeerde werk. BONNEN HALEN. Aan het Distributiekantoor worden dezer dagen uitgereikt nieuwe bonkaar ten voor voedingsmiddelen textielkaar- ten, schoenenbonnen ,aan diegenen wier T.D.-nummer eindigt met het cyfer 0, of de cyfers 54, 64, 74, 84, of 94 en in het bezit zyn van bon 612 van het by de T.D. behorend inlegvel, toeslag kaartjes voor jonge en a.s. moeders en aanvraagformulieren voor brandstoffen- kaarten voor het volgend seizoen. Het kantoor is geopend van 8% tot 113/4 en 2—4 uur. Meegebracht moeten worden de stam kaarten, inwisselingsbonnen van de lo pende bonkaart, eventueel inlegvel (voor schoenenbonnen) en contrölekaart voor moeders. Morgen ziin de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft van 43.201 tot en met 46.800. Bestuursleden afgetreden omdat zij geen anti-saneerder dulden (Van een speciale correspondent) Maandagmiddag hield de Nederland se Gladiolus Vereniging een algemene ledenvergadering in café-rest- Brink man te Haarlem onder {voorzitterschap van de heer Leo By voet. In het jaarverslag van de secretaris de heer J. H. L. Vink werd melding gemaakt van het grote succes op de gehouden Gladiolus tentoonstelling. Me degedeeld werd, dat er twee proeftui nen te Hillegcm en Bovenkarspel wa ren aangelegd; in dit jaar zullen gro te collecties Gladiolen in Apeldoorn en Den Haag in parken geplant worden. Uit het financiële verslag bleek, dat de ontvangsten f. 5.966,34 en de uit gaven f. 5.945,52 waren, alzo een ba tig saldo van f. 20.82. De ontvangsten van de Gladiolen- keuringsdienst bedroegen f. 27.263,44; de begroting voor 1948- sloot met een bedrag van f. 32.000—. De heer F. Limburg, directeur van de Keuringsdienst, gaf een uitgebreid keuringsverslag over het afgelopen jaar. De financiëring van de Keurings dienst verliep op vlotte wyze dank zy de gelden uit de heffing door het Be- dryfsc-hap aan het Centraal Bloembol len Comité ter beschikking gesteld. Het belangrijkste van deze byeen komst kwam by de verkiezing van twee bestuursleden. Aftredend waren de heren Fr. Roozen Heemstede en J. J. de Wit Bovenkarspel, Voor laatst genoemde werd de heer C de Wit Bo venkarspel gcln/zen. De discussies ontstonden toen na 'n herstemming tussen de heren F. Roo zen en H. Nieuwenhuis (Anti-Saneer der) laatstgenoemde met meerderheid van stemmen werd gekozen. De voorzitter deelde na deze uit slag mede, dat hij zijn functie wens te neer te leggen, daar hy het niet duldde, dat er een Anti-saneerder in liet bestuur kwam. Het heengaan van de heer Roozen, welke onafge broken 15 jaar in het bestuur was, noemde hij een klap voor de Neder landse Gladiolen Vereniging. WU wensen geen anti-saneerder in deze vereniging. Ook de penningmeester de heer N. Velthuys kon zich met het resultaat van de stemming niet verenigen en bedankte als zodanig. AGENDA DONDERDAG. Gerecht 10. Ver. v. Spiritisten Harmo- nia 8 uur nam. ZATERDAG: Volkshuis: Spr. H. C. Verkruvsen ovOB „Oost en West in de beeldende kunst** uur nom

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2