Hef communisme tracht zich te verdedigen WEERBERICHT „Zij staat als een rots in de branding" 1 Fietsen, fietsbanden en serviesgoed vrij! Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86sfé Jaargang DINSDAG 10 FEBRUARI 1948 No. 26308 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Alles heet laster! In een verklaring van het Sovjet-in formatiebureau. uitgegeven door het ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt de publicatie door het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken van de betrekkingen tussen de Na zis en de Sovjet-Unie „verraderlijk" genoemd. De verklaring zegt, dat de Amerikaanse actie werd uitgevoerd in samenwerking met de Britse en Franse ministeries van Buitenlandse Zaken. Het ware doel van de publicatie, al dus de verklaring, was „een verdraaide voorstelling van de gebeurtenissen te geven, een serie leugens omtrent de Sovjet-Unie te uiten, deze te belasteren en de internationale invloed van de Sovjet-Unie als een waarlijk democra tisch en trouw strijder tegen de agres sieve en anti-democratische machten te ondermijnen. Deze verraderlijke hou ding is in overeenstemming met de me ningen omtrent het karakter van in- ter-geallieerde betrekkingen, die typisch zijn voor de heersende kringen in de Engels-Amerikaanse landen en waarvan het essentiële is, dat, in plaats van eer lijke en oprechte betrekkingen tussen de geallieerden, in plaats van weder zijds vertrouwen en steun, er een poli tiek wordt gevolgd, waarbij elk middel, tot laster toe, wordt gebruikt, om een geallieerd land te verzwakken, het in het eigen kleinhartige belang te exploi teren en zijn eigen positie ten koste van dat geallieerd land te versterken Functionarissen van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken hebben verklaard, dat de bewering der SU.. dat de de V.S. deze documenten in samenwerking met Engeland en Frankrijk hebben gepubliceerd, volko men in strijd met de werkelijkheid ut Zii herhaalden, dat de documenten uit sluitend van de zijde der V. S. waren gepubliceerd „in het belang van d openbare voorlichting". Het Amerikaan se ministerie verwittigde Parijs en Lon den drie weken te voren van zyn plan nen tot publicatie, doch vroeg niet, of de Britse en Franse regering al of niet enig bezwaar had tegen deze actie, dus deze woordvoerders. Maarschalk Tito, de Joegoslavische minister-president, heeft voor een ge hoor van arbeiders te Belgrado Seze^°> dat Amerika „het zaad van de oorlog strooide" en „de grootste vyand van de vrede" was. „Doch er'zal geen oorlog komen", aldus verklaarde hij, „omdat het volk geen oorlog wenst. Het is een zenuwoorlog". Tito noemde het plan-Marshall een „plan om de Amerikaanse financiers te redden" en hekelde de rechtse socialis tische leiders in Europa als „knechten van de Amerikaanse kapitalisten Een duidelijke vastenbrief In zijn vastenbrief, die handelt over „Gods barmhartige liefde" bespreekt kardinaal van Roey van Mechelen „de angstwekkende toestand in de wereld, welke van een louter menselijk stand punt gezien zo is, dat men zich afvraagt, of de toekomst der beschaving niet ho peloos is. Een der voornaamste mogend heden wil klaarblijkelijk niets weten van een vreedzame oplossing. Hierdoor bliift het ongelukkige mensdom tn een toestand tussen oorlog en vrede .Inmiddels woedt of dreigt een min of meer verkapte en wisselende oorlog op de gevaarlijkste punten van de aard bol". Als eerste voorbeeld noemt de kar dinaal Griekenland. Voorts herinnert hij aan de gevechten in het Verre Oos ten en Palestina. „Tengevolge van deze vernietigingskoorts blijft de economische toestand slecht en gehele volken leven in de uiterste nood. Wanneer dan de V S wier solidariteit en Christelijke naastenliefde bewonderenswaardig zyn, stoffelijke hulp aanbieden Voor het her stel van uitgeputte naties ziet men een ongelofelijk schouwspel: de Sovjet-Unie Het werk der V.N. De „kleine assemblee" van de V.N. zal 24 Februari te Lake Success bijeen ko men ter behandeling van een rapport van de commissie der V.N. voor Korea over „gebrek aan medewerking van Sovjet-Russische zijde". De delegatie van India heeft de Vei ligheidsraad verzocht de behandeling van de kwestie met Pakistan over Kasjmir „voor onbepaalde tyd uit te stellen. Uit Lake Success wordt verder verno men, dat de commissie der V.N. voor Palestina van oordcel is, dat de Arabie ren pogen met geweld het plan der V.N. voor de verdeling van Palestina te wijzigen, en de Veiligheidsraad wil ver zoeken handelend op te treden, daar het hier een bedreiging van de vrede be- In deze verklaring zou de nadruk ge legd worden op e noodzakelijkheid van een internationalë strijdmacht, in dien het plan vau.de algemene verga dering voor de verdeling van P\lestlna in een Joodse en een Arabische staat uitvoerbaar wil zijn. Waarnemers uit kringen van de orga nisatie der V.N. geloven dat het rap port veel sterkere bewoordingen bezigt dan over het algemeen verwacht is. WIND UIT UITEENLOPENDE RICHTINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige tot matige wind, draaiend naar richtingen tussen N.W. en NO maar later weer naar Z.W krimpend. Vanavond er vannacht plaatselijk enige regen, dan opklarend, doch morgen in de loop van de dag weer toenemende bewolking Weinig verandering van temperatuur 11 Februari. Zon op: 8.05 uur; onder: 17.44 uur. Maan op: 9.09 uur; onder: 19.05 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 4.55 en 17.03 uur. (Springtij) haar satellieten en aanhangers wijzen niet slechts de hulp af voor de landen, die zij overheersen, doch trachten zelfs met alle krachten, God de verwezenlij king van deze weldaad te beletten, het geen slechts zo te verklaren is, zo ver volgt kardinaal Van Roey, dat zij de volkeren onder de druk van de ellende en vanjiet lijden willen houden. Het is duidelijk, dat het communisme, ondanks bedriegelijke beloften, aan de gemartelde volken niet de echt mense lijke goederen wil mededelen, ni. orde, vrede, vrijheid, voorspoed en overvloed. De weldaden, die het aanbiedt zijn: ellende, verdrukking, onveiligheid, knechting, gevangenschap, deportatie en de dood. Grens tussen Frankrijk en Spanje geopend De grens tussen Frankrijk en Spanje is te middernacht officieel heropend na bijna twee jaar gesloten te zijn geweest. United Press meldt nog nader: De openstelling van de grens geldt voor alle soorten reizigers-verkeer te land. ter zee en in de lucht, benevens voor alle andere vormen van communi catie en postdiensten. Er leiden twee spoorweglijnen en twee verkeerswegen door het bergachtige grensgebied. Heden zal de eerste trein uit Parijs de internationale tunnel pas seren. Van de andere spoorlijn hebben de Fransen verscheidene kilometers rails weggenomen, zodat de hervatting van 't verkeer langs deze lijn nog enige da gen op zich zal laten wachten. Van de beide autowegen zal er slechts één her opend kunnen worden, daar een brug in de Spaanse burgeroorlog is vernield en nimmer hersteld. De Franse autoriteiten schaften dat tengevolge van de sluiting voor een be drag van vier milliard francs verloren i/gegaan. Op het ogenblik functionneert slechts één telefoonlijn tussen Frankrijk en Spanje, maar van bevoegde zijde werd vernomen, dat heden vermoedelijk meer lijnen in bedrijf gesteld zullen worden. Hoewel de hervatting van het verkeer tussen beide landen het onderwerp van scherpe critiek is geweest van de linker zijde, geeft men in diplomatieke krin gen te Parijs te kennen, dat de maat regel in belangrijke mate beïnvloed is door Frankrijk's wens pyriet, een soort ijzererts, alsmede zuidvruchten uit Span je te krijgen. DE REGERINGSCRISIS IN JAPAN. Gpneraal MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft na een onderhoud van twee uur met Tet- soe Katayama, de Japanse premier, die een verzoek tot aftreden heeft inge diend, medegedeeld, dat het aan de Japanners zal worden overgelaten, een oplossing te vinden voor hun huidige politieke moeilijkheid. SCANDINAVISCHE BESPREKINGEN GEËINDIGD. De besprekingen van de drie Scandi navische minister-presidenten over nau were samenwerking, te Stockholm ge houden, zijn geëindigd. Besluiten zullen pas genomen worden op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Za ken van Noorwegen, Zweden en Dene marken. welke 24 Februari te Oslo zal plaats vinden voor besprekingen van de vorming van 'n Scandinavische douane unie. S.E.D. blijft fungeren als Duitsland's redder! Otto Grotewohl, met Wilhelm Pieck voorzitter van de socialistische eenheids partij in Duitsland (SED), heeft een verklaring gepubliceerd, waarin onmid dellijke beëindiging van alle bizonale overeenkomsten en de oprichting van een centraal bestuur ter voorbereiding van een regering voor geheel Duitsland wordt geëist. In deze verklaring, die als toonaangevend wordt beschouwd voor het Volkscongres, dat voor 17 en 18 Maart door de SED te Berlijn is bijeen geroepen, wordt tevens verzocht om op richting van een consultatieve raad ter voorbereiding van algemene verkiezin gen en om het opstellen van een grond wet voor geheel Duitsland. Grotewohl vraagt de geallieerde mo gendheden om een duidelijk omschreven uiteenzetting der herstelbetalingseisen en bezettingskosten en een verantwoor ding over hetgeen reeds uit Duitsland betrokken is. Verder wenst hij een plan makend lichaam voor de gehele Sovjet zone en groter arbeidsterrein en gezag voor de permanente economische "com missie. die daar werkzaam is. Franse Varia NATIONALE HERDENKING VAN DE FRANSE REVOLUTIE. (Van onze correspondent te Parijs) De Franse minister van Financiën heeft 85 millioen uitgetrokken om dit jaar het eeuwfeest van de Franse re volutie te vieren. Een gTOOt deel van deze gelden zal worden benut voor re geringsopdrachten aan kunstenaars: zo zal Darius Milhaud een revolutiesym- phonóe componeren, heeft de schrijver Jean Descure een dramatisch gedicht voltooid, dat thans in studie wordt genomen, legt de cineast Jean Gremil- lon momenteel de laatste hand aan een film, dde „Printemps de la Liber- té" zal heten en schrijft de commu nistische dichter Louis Aragon een groot revokttionnair epos, waarvoor hij van de Staat een-half millioen francs zal toucheren. Benelux zet inzicht over Westerse Unie uiteen. De Belgische, Luxemburgse en Ne derlandse diplomatieke vertegenwoor digers te Londen hebben op het Brit se Dep. van Buitenl. Zaken mondeling hun standpunt ten aanzien van mi nister Bevin's plan tot vorming van een Westerse Unie uiteengezet. Het ontwerp is besproken door Enge land en Frankrijk, voordat de Benelux haar mondeling commentaar heeft ge leverd, zodat ook geen rekening kon worden gehouden met de vermoedelijk uitgesproken critiek aangaande de nut teloosheid van een verdrag tegen het lijk van Duitsland" volgens het model van het Brits-Franse verdrag van 1947. De woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat tot dusver géén uitno digingen aan de Benelux verzonden zijn voor de bijwoning van de drie-mogend- hedenconferentie over de toekomst van Duitsland, in Februari te Londen te houden. Van Nederlandse zijde zijn de bespre kingen gevoerd door de buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, mr A. W. C. baron Bentinck van Sc^ioon- heeten. MAURICE CHEVALIER ALS DEVIEZENKWEKER. (Van onze correspondent te Parijs). Tijdens de twee en halve maand, dat Mauricee Chevalier nu op tournee door Amerika is, heeft hij de Franse schatkist niet minder dan 53 millioen dollars aan deviezen ingebracht. Met de bokser Marcel Ceraan staat de na tionale chansonnier thans bovenaan de lijst van deviezenkwekers. welke het Franse ministerie van Financiën heeft opgesteld. Het is namelijk be kend, dat Fransen in het buitenland slechts een zèèr gering deel hunner verdiensten ten eigen behoeve aan mogen wenden; de rest kunnen zij i pas na terugkomst in het vaderland I in Franse francs toucheren. Twee jaar Partij van de Arbeid Koos Vorrink sprak voor de radio Ter gelegenheid van het 2-jarig be staan van de Partij van de Arbeid heeft haar voorzitter, de heer Koos Vorrink, gisteravond over Hilversum II een toe spraak gehouden. Met grote spanning tegemoetgezien, wekte de oprichting van de Partij van de Arbeid in brede kringen grote en hoge verwachtingen en riep in andere kringen felle reacties van kritiek en afkeuring op, aldus de heer Vorrink. Geplaatst tegenover de praktische concrete problemen van herstel en ver nieuwing, verbleekten de illusies om trent een allen omvattende eensgezind heid en bereidwilligheid tot het inslaan van nieuwe wegen en het brengen van offers. Het bleek, dat de menselijke natuur een stevige conservatieve inslag be zit en op de dag der bevrijding liepen Voor de kust van Wijk aan Zee is de Deense kustvaarder „Lotte Skou" ver gaan. Vele belangstellenden slaan de laatste strijd van het schip gade. De bemanning bestaande uit 19 koppen, werd door de reddingboot „Neeltje Ja- coba" behouden te IJmulden binnen gebracht. zeer velen instinctief terug naar hun oude, vertrouwde vaandels en leuzen. Toen zij eenmaal haar beslag had gekregen, bezat de Party van de Ar beid voor velen de bekoring van het nieuwe. De waarheid is dan ook, al dus spr., dat zy in het staatkundige leven van Nederland praktisch de enige poging vertegenwoordigt om, temidden van een tot in haar grond slagen omgewoelde wereld, te beant woorden aan de verwachtingen uit de jaren van onze nationale beproeving. Na twee jaar van gemeenschappelijke arbeid en strijd is het getuigenis op zijn plaats, dat wat eens door sommigen als een gewaagde proefneming werd ge voeld tot een volledig succes is gewor den, aldus de heer Vorrink. Onder de zwaarste politieke druk is de Partij van de Arbeid hechter aan eengesmeed, by al de be vuist aanvaarde en bewust gehandhaafde geestelijke en godsdienstige veelvormigheid van haar samenstelling. Dat niet alles kan worden bereikt, wat op zichzelf nddig en wenselijk moet worden geacht, heeft tweeërlei oorzaak. In de eerste plaats zijn de interna tionale verhoudingen nog dermate ver ward en is het productie-apparaat nog dermate orftwricht, dat het herstel slechts langzaam en onder de moeilijk ste omstandigheden voortgang kan hebben. In de tweede plaats kan ook de politiek van de Partij van de Arbeid niet verder springen, dan de polsstok lang is. die de kiezers en kiezeressen haar in 1946 hebben toevertrouwd. Wanneer wij zeggen, aldus spr., dat wij niet zonder hoop zijn ten aanzien van de komende volksuitspraak, dan is dat allereerst, omdat twee jaar politieke praktijk de juistheid heeft bewezen van de visie van hen. die de moed hadden op 9 Februari 1946 te starten met een nieuw begin in het voor de oorlog hope loos vastgelopen Nederlandse politieke leven. Maar zelfs ver uit boven de vraag, hoe de stembusuitslag er precies zal uitzien, gaat het onloochenbare feit, zo besloot de heer Vorrink, dat de Partij van de Arbeid als een rots staat in de branding. Zy is, niet alleen voor Nederland, maar voor geheel West- en Midden- Europa een wegwyzer voor het nood zakelijke vernieuwingsproces van het democratische socialisme, dat geroe pen is om in de worsteling om de hoogste waarden der Europese cultuur op politiek en sociaal-economisch ter rein, de stuwende kracht te ztfn. Tientallen cantine-wagens zijn reeds in Indonesië aangekomen. Hoe dankbaar onze jongens voor deze gif ten zijn, blijkt wel uit de afbeelding, van de cantine- wagen „Amsterdam", die ergens in Indonesië de jongens aan een behoorlijke dronk helpt. v De doorvoering van het Marshall-plan Volgens mededelingen uit welinge lichte gringen t'e Washington zou de mogelijkheid bestaan van een conferen tie der zestien Marshall-landen in Maart aanstaande. Naar verluidde, is men het er bij informele besprekingen tussen Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver enigde Staten over eens geworden, dat het meest geschikte tijdstip waarschijn lijk zou zijn ongeveer de tweede week in Maart, na het debat van de Ameri kaanse Senaat over het plan en nadat de commissie voor buitenlandse aange legenheden van het Huis van Afgevaar digden haar versie van het wetsont werp heeft uitgebracht. Inmiddels wordt van waarnemers in het Amerikaanse Congres vernomen, dat thans wel als zeker moet worden aangenomen, dat het steunbedrag voor de eerste vijftien maanden voor een bedrag van wel een milliard dollai; besnoeid zal worden. Een conferentie over arbeidskrachten, te Rome gehouden door de zestien Mar shall-landen, is gesloten. Het aantal ar beiders, dat door Europese landen met tekort aan arbeidskrachten kan worden opgenomen wordt door de conferentie geschat op 380.000. Op de Parijse con ferentie werd een getal van 700.000 ge noemd. De vermindering wordt ver klaard door het invoeren van langere werktijden, tewerkstelling van vrouwen en in sommige gevallen door vermin derde productie ten gevolge van tekort aan grondstoffen. Ook het tekort aan woningen levert moeilijkheden op. Het overcompleet aan arbeidskrachten wordt thans geschat op driehonderdduizend verplaatste personen en 1.700.000 Ita lianen. Panda en de Professor Vandaag beëindigt Panda zijn avonturen met de Meester-Gooche- laar. Maar stelt U gerust, lezer! Wij hebben de storm van protesten niet geriskeerd en Marten Toonder verzocht een nieuw verhaal te ont werpen „Panda en de Professor", waarmede in ons Blad van morgen een aanvang zal worden gemaakt. Wij vertrouwen dat het de belang stelling zal ondervinden, welke daarvoor zeker in een universiteits stad mag worden verwacht. Redactie „L.D." .J Op 5 Mei na 4 uur vrij af In overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid werd beslo ten aan het bedrijfsleven voor te stellen op 5 Mei a.s. algemeen vrijaf te geven na 4 uur des n.m., opdat gelegenheid zal bestaan do bevrij ding in daartoe te beleggen samen komsten te herdenken. Eenzelfde regeling zal, zoals gemeld, gelden voor het overheidspersoneel. Wanneer om bedrijfstechnische rede nen een bedrijf niet om lè uur kan worden stopgezet, waarbij b.v. gedacht kan worden aan continu-bedrijven, wordt in overweging gegeven aan de desbetreffende arbeiders in een of an dere vorm een redelijke compensatie te geven. Deze regeling voor de nationale feestdag is door het College van Rijks- bemildelaars binnen de vastgestelde re- schikking van 9 Februari 1948. Indien in door het College van Rijks- bemiddelaars bindened vastgestelde re gelingen de nationale feestdag als snip perdag of als extra vrije dag is aange wezen, vervalt deze aanwijzing. Een overeenkomstige regeling geldt voor lo pende collectieve arbeidsovereenkom sten. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHtllllllll| Naar wij vernemen is met ingang van lieden de rantsoe- j| 1 nering van fietsen, fietsbanden j 1 en serviesgoed opgeheven. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^i Republiek bereid tot deelneming aan Federale Interimregering In een brief aan dr. Van Mook heeft; de Republikeinse vice-president en premier, drs. Moh. Hatta, medege deeld, dat de Republiek thans bereid is deel te nemen aan de federale in terim-regering, aldus verneemt Reu ter. Hierbij wenst de Republiek een billij ke vertegenwoordiging in een nieuw ka binet; voorts moet de federale interim- regering de wetgevende macht in In donesië uitoefenen tot Nederland de sou- vereine macht doet overgaan op de Ver. Staten van Indonesië. „RENVILLE'-KAPITEIN NEEMT AFSCHEID. De gezagvoerder van de „Renville", kapitein Tyree, is heden naar Djokja vertrokken om van de autoriteiten al daar, in het bijzonder van Soekarno, af scheid te nemen. Hij zal vandaag nog terugkeren. Met hetzelfde vliegtuig ver trok Moh. Hatta naar Djokja; hij was gisteren aanwezig op een receptie, ge geven door het hoofd van de Neder landse delegatie, Abdoelkadlr. VÓÓR SAMENWERKING MET DE NEDERLANDERS. Het Front Nasional te Samarinda en een federatie van 24 verenigingen, die streven naar een Negara Indonesia Mer- deka, (tezamen 5000 leden) hebben op een vergadering te Samarinda een re solutie aangenomen, waarin zij zich be reid verklaren met de Nederlanders samen te werken. Het Front Nasional sticht thans af delingen in Oost-Borneo, terwijl ver wacht wordt, dat binnenkort andere co- operatieve verenigingen in Oost-B,orneo hun standpunt zullen wijzigen en mee doen aan de verkiezi tgen voor de raden Mevrouw Roosevelt 15 April in ons land IN VERBAND MET ERE-PROMOTIE TE UTRECHT. Mevrouw Eleanor Roosevelt zal op 15 April a.s. met het KLM-vliegtuig uit Londen in ons land komen en zich die dag naar de Utrechtse universiteit be geven, waar zi) zal promoveren tot ere doctor in de Rechtswetenschappen. ACTIE VAN JOODS NATIONAAL FONDS. Het Joods Nationaal Fonds heeft be sloten tot een actie gedurende Februari en Maart om f200.000.bijeen te brengen voor aankoop van een millioen vierkante meter woestijngrond in het zuidelijk deel van de Joodse staat. BINNENLAND. De Drentse C.CJD. Is er in geslaagd grote hoeveelheden clandestien verhan delde garens te achterhalen te Stadska naal. waar de directeur van een hand- weverij, de Joegoslaaf Mil Ja vee en één der firmanten, G. Bijl. alsmede de grootste af nemer der garens J. L wsrdeD gearres teerd. Deze hand weverij heeft 6000 kg. garens in de zwarte bande! gebracht. De 47-Jarlge dr. D. de Liefde, die per fiets van de Verglerdeweg to Haarlem de Rijksstraatweg wilde oversteken werd door een auto gegrepen en op de motor kap geslingerd. Ten slotte kwam hy met het hoofd tegen de linker voorruit te recht. De ongelukkige was vrijwel on middellijk dood. De Canadese minister-president, Mackenzie King, heeft de Utrechtse pad- vindersgroep „Stichtse zwervers" toege staan zyn naam te voeren. Tevens zal de groep de Maplp Leaf als embleem mogen dragen. By dt Tweede Kamer ls ingediend het wetsontwerp „Goedkeuring van de in ternationale overeenkomst van 8 Juni 1937 en van de protocollen van 24 Juni 1938 en 26 November 1945 'tot regeling van de walvisvaart". Op het Eereveld te Antjol zyn met militair eerbetoon de stoffelyke resten van 24 tijdens de Japanse bezetting geëxe cuteerden, o.w. Nederlanders, Indonesiërs, een Engelsman en een Australiër, byge- zet. De garnlzoens-aalmoezenler, kape laan Jansen, en de hoofdveldpredlkant, ds. Koningsberger, spraken de verzamelde familieleden toe. Gistermiddag ls het 1ln'l br. reg. ton metende Griekse ss „Anastasslos Paleros", dat aaD de kade van de Nederlandse Silo-, Elevator- en Graanfactor Maatschappij graan te Amsterdam loste, door de zware storm met de langszy liggende graaneleva tors en binnenschulten losgeslagen en met de achtersteven tegen de kade van de Hol landAmerika Lyn terecht gekomen. Vier sleepboten hebben drie uur werk gehad om de boot. die slechts onbeduidende 6chade heeft gelopen, weer naar haar plaats te slepen. Ter nagedachtenis aan wijlen de thesaurier-generaal, dr. J .Ridder, die op 14 November 1946 ten gevolge van een vliegongeval om het leven kwam. heeft 1 de minister van financiën, prof. mr. P i LleftJnck, gistermiddag in de werkkamer I van de thesaurier-generaal een plaquette, onthuld in tegenwoordigheid van mevr. Ridder en naar twee zoons, alsmede ge nodigden. De plaquette werd ontworpen door de beeldhouwster mcj. G J. W. Rueb en draagt boven de tekst de voor stelling van een neerstortende adelaar. Gisterochtend keerde dr. M. W. Hol- trop. president der Ned. Bank, uit New- York, waar hy drie weken vertoefde voor het voeren van monetaire besprekingen, terug. Onder auspiciën van de Union Na tionale des Associations Familiales zal voor de eerste maal een groep van 100 200 Franse kinderen uit Industriecentra naar ons land komen om aan te sterken. De kinderen zullen ln gezinnen te Hen gelo en omgeving worden ondergebracht. De Union ls een door de Franse regering ingestelde overkoepelingsorganlsatle, wel ke ook reeds kinderen uitzond naar dc Scandinavische landen. Onder grote belangstelling heeft gis teren op de Alg. Begraafplaats te 's-Gra- venhage de teraardebestelling plaats ge had van Jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan, oud-directeur van het kabinet van H. M. de Koningin. Aneta verneemt, dat de aanvqng der derde West-Java-conferentle thans defi nitief ls vastgesteln op "23 Februari. BUITENLAND. De 40-Jarlge mevrouw Margaret Wal ker te Syracuse in de Amerikaanse staat New-York heeft voor de tweede maal het leven geschonken aan een drieling, een feit. dat ln de Amerikaanse geschiedenis nog niet was voorgekomen. Mevr. Walker heeft thans negen kinderen. Het blad „Muenchener Merkur" meldt dat de ruiten var. een Joods restaurant te Muenchen gisteravond werden Inge gooid. Dit is de laatste van een serie antl-semletische ongeregeldheden ln do stad. In Spaans Marokko zyn drie leiders van een nationalistische beweging gear resteerd en overgebracht naar een mili taire gevangenis te Ceuta. By een schietpartij te Tetouan zyn zes personen gedood. De staat van beleg ls afgekondigd. Troepen van het vreemde lingenlegioen doen patrouillediensten. Alle moskeen en Moorse scholen waren ge sloten. In Zuld-Korea ls de toestand zeer gespannen, daar men vreest voor commu nistische onlusten. Meer dan 600 arresta ties hebben reeds plaats gehad. Men deelt op het Witte Huls mede, dat president Truman 20 Februari voor een reis naar Puerto-Rlco en Cuba ver trekt. Op grond van door de Belgische mijnwerkerscentrale aangenomen rege ringsvoorstellen zullen de mijnarbeiders met terugwerkende kracht van 1 Novem ber 1947 af een zgn. compensatiepremie ontvangen. Verder zullen zy. te rekenen van 1 Januari 1948 af. de zgn. stiptheids premie ontvangen, welke wordt toegekend Dy minimum-verzuim. Belde premies zul- i len 5 procent van het brutoloon bedragen. De leiders van Britse bond van per soneel ln overheidsdienst, welke 150.000 werknemers op regeringsbureaux verte genwoordigt, hebben besloten looneisen te stellen ondanks het aandringen van re geringswege niet met dergeiyke eisen voor de dag te komen. Waarschljniyk zullen nog honderdduizend employó's, georgani seerd ln kleinere verenigingen, zich by de actie aansluiten. Men verwacht overigens gelijke acties van het verbond van ma chine- en scheepsbouwpersoneel, spoor wegpersoneel. winkelbedienden, e.a. De Amerikaanse commissie voor coördinatie op luchtvaartgebied verklaart ln een rapport aan president Truman, dat de huidige „ongeregelde" wcreldtoestand een verdrievoudiging van de huidige pro ductie van mlllltaire vliegtuigen recht vaardigt. De Franse regering heeft maatrege len aangekondigd tegen de aan de dag tredende tendentie tot styglng van de detallhandelspryzen van 1 vooedlngsmld- delen. De eerste ooievaars zyn ln de Elzaa aangekomen, zes weken vroeger dan ge- wooniyk. Mevr. Roosevelt, die. naar wil reeds hebben gemeld, op 15 April ln Nederland zal arriveren, zal voordien op 12 April 1« Londen een gedenkteken voor haar ove»* leden echtgenoot, Franklin Delano Roe» sevelt, onthullen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1