PANDA EN MAANDAG 9 FEBRUARI SCHUMACHER SCHAART ZICH ACHTER MARSHALL-PLAN. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de Duitse sociaal-democratische partij, heeft op een vergadering van duizenden van zijn supporters verklaard, dat zijn party er naar streefde geheel Duitsland en niet alleen West-Duitsland, in de werkingssfeer van het plan-Marshall te brengen. Hij waarschuwde dat de bij eenkomst van het door de Sovjets ge steunde „volkscongres", dat tegei. 18 Maart moet plaats vinden, voor de Duitse eenheidspartij in de oostelijke zone een gelegenheid zou kunnen wor den „om onherstelbaar nadeel toe te brengen aan Duitsland op voorschrift van het Sovjetrussisch militair bestuur" Schumacher doelde hiermede op de verwachting, dat bij die gelegenheid een door de Sovjètrussen gesteunde rege ring voor Oost-Duitsland ingesteld zou kunnen worden. Schumacher legde er de nadruk op, dat door het nieuwe eco nomische handvest voor de Rrits-Ame- rikaanse zone geen Westduitse staat was opgericht. Hy zeide verder, dat zyn partij er de voorkeur aan gaf In Bizonia in de oppositie te biy ven en niet het bestuur met de christen-democra ten te delen, Er bestaat geen westers politiek ini tiatief, aldus Schumacher. Er is slechts sprake van een westerse reactie opeen actie, welke reeds lahg in het oosicn is ondernomen. Reeds lang geleden zijn vöbr de oosteiyke zone elf centrale be stuurders aangewezen op Sovjetrussisch bevel en zonder enige vorm van demo cratische contróle. „Met al zijn zwak heden vormt de gecombineerde zone een betere basis voor herstel dan die sta ten, vooral omdat hy een potentieel on derdeel uitmaakt van het nieuwe sa menstel van zestien landen in West- Europa". DE RONDETAFELCONFERENTIE VOOR DE WEST. In de afgelopen week zyn de 3 secties van de conferentie voor de West gereed gekomen met de algemene beschouwin gen over de onderwerpen, vastgesteld op de 2e besloten pleunumvergadering. Vandaag wordt het eindverslag der sectievergaderingen in de centrale sectie samengesteld en vindt de eerste open bare'vergadering plaats. Deze week zullen de secties zich be zie houden met de behandeling van on derwerpen. betrekking hebbend óo de afzonderlijke delen van de staatszorg. Volgende week zullen de Surinaamse en Curagaose delegaties met de Neder landse regering besprekingen voeren over de vraag hoe in de overgangstiid zo goed mogebik kan worden vopvzieo in do ver wezenlijking van de opzet der herzie ning. WERELD GEZONDHEID WORDT GEORGANISEERD. Te Genève is officieel de Wereldge zondheidsorganisatie tot stand geko men. De voorzitter van het tussentijdse orgaan, waaruit do organisatie ontstaan js, de Joegoslaaf Andrija Stampar. deel de mede. dat 29 landen der V. N het handvest der organisatie hebben gera tificeerd. De eerste algemene vergade ring der organisatie zau op 24 Juni te Genève worden gehohden. Tijdens de zitting van het tussentijdse orgaan, welke 14 dagen duurde, nam men een begroting van zes millioen dollar aan, bestemd voor: 1. studie beurzen. onderwijsmateriaal en medi sche uitrusting: 2. een campagne in de gehele wereld tegen malaria, tubercu lose, en venerische ziekten: 3 »en pri oriteitsprogram voor het welzijn van moeder en kind. AMERIKAANSE HULP AAN PERZIË? In een rapport over de toestand in het Nabije Oosten, door de republikeinse afgevaardigden Frances Bolton en Ches ter Merrow aan het Amerikaanse Con gres uitgebracht, wordt voorgesteld tot. hulpverlening aan Perzië over te gaan op practisch dezelfde basis als de hulp verlening aan Griekenland *en Turkije en het Perzische leger te versterken ter bescherming van de olievelden. De twee afgevaardigden hebben in de vorige zomer een rondreis door het be trokken gebied gemaakt Zy dringen aan op versterking van het Perzische leger ter voorkoming van een omtrekkende beweging om nabuurlanden heen door „een aanvaller die gemakkelijk om Griekenland en Turkije heen zou kun nen trekken, juist zoals in 1940 om de Maginotlinie heen getrokken ls." Enquête-commissie roept belangrijke getuigen op De enquête-commissie Regeringsbeleid 19401945 zal 17 Februari beginnen met de verhoren, zy heeft tegen die datum opgeroepen de gep.-generaal J. H. Reynders, oud-opperbevelhebber van Land- en Zeemacht en mr. dr. A. A. van Rhyn, die te Londeh voorzitter was van de Algemene Rekenkamer. De eerste zal verhoord worden over het militaire beleid gedurende de Mei dagen van 1940 en, voor zover in onmid dellijk verband staande, voordien. Laatstgenoemde is opgeroepeh voor het geven van nadere inlichtingen om trent het financiële beleid, daaronder begrepen het aankoopbeleid. Op 18 Februari zullen voor de enquête commissie verschijnen de oud-luit.-ge- neraal A. Q H. Dijxhoorn, oud-minister van oorlog en oud-minister-president jhr. mr. D. J. de Geer, die resp. zullen worden verhoord over het militaire- en het financiële en aankoopbeleid. Ten slotte zal 19 Februari worden ver hoord prof. mr. A. M. de Jong, direc teur-secretaris van de Ned. Bank, wien inlichtingen over het finapciële en aan- koop-beleid zullen worden gevraagd. Aanwijzing bennen consumentencrediet Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van heden de waardebonnen consumentencrediet nr 11, 14 en 15 zUn geldig verklaard. HUISSLACH'JLTNGSKKGELINO 1948/1949. Aanvragen indienen vóór 15- Maart. Het Bedryfschap voor vee en vlees deelt mede, dat de zelfverzorgers voor vlees thans in de gelegenheid worden gesteld varkens op te leggen voor huis- slachting in het seizoen 1948/1949. Voor opname in deze zelf verzorgers - regeling gelden dezelfde richtlijnen als het vorige jaar. Aanvragen om vergun-* nlngen tot het aanhouden van een huisslachtingsvarken moeten vóór 15 Maart as. by de plaatselijke bureau houders worden ingediend. Huisslaohtingsvarkens moeten worden aangehouden op het bij de woning van de zelfverzorger gelegen erf, of, indien deze exploitant van een land- en tuin- bouwbedryf is, op het erf waar de be- dryfsgebouwen zijn gevestigd. Zelfver zorgers. aan wie wordt toegestaan een of meer schapen te slachten, dienen deze schapen tenminste 3 maanden zelf te weiden. Het slachtseizoen voor schapen is vastgesteld van 1 October tot 1 April en is dus gelijk aan het slaohtseizoen voor varkens. „Nederland hielp Indië" MAAK ER 10 MILLIOEN GULDEN VAN! De voorzitter van „Nederland helpt Indië", oud-minister C. J. I. M. Wei ter, heeft Zaterdag voor de radio o.m. gezegd, dat het Nederlandse volk reeds acht millioen gulden bij elkaar heeft gebracht om in de nood Indië's bevolking te voorzien. j „Daarom hebben wij naar Indië ge- stuurd drie millioen blikken melk, een millioen kg. beschuit, anderhalf mil- I lioen kg. pap, vlees- en visconserven en jams en vruchten voor de hospita- i len. 1000 kg. speciaal geprepareerde Zij hebben kunnen constateren, dat Viering van het zesde lustrum Bq de dertigste jaarpaal op haar le vensweg, kwam de Arb. Muziekvereni ging „Nieuw Leven" Zaterdag byeen, om het verleden te herdenken en getuigenis af te leggen van de bruisende energie, waardoor de vereniging groot, geworden is en waardoor zy ook in de toekomst nog menigmaal tot grootse- daden hoopt te komen. Vele honderden belangstellenden wa ren bij deze herdenking tegenwoordig BTDAULT ZIET TOEKOMST OPTIMISTISCH. De Franse ministe. van Buitenlandse Zaken, Bidault,'heeft eendrede gehou den, waarin hy aandrong op een Euro pa ponder demarcatielijn". Zonder Frankryk als een der hoofdelementen is, zo zeide hy, geen Eui'opa denkbaar Ook*Groot-Brittannië achtte hij onmis baar. De West-Europese Unie acht te hy in Franknjks belang. Naar zijn overtuiging bevind Frank ryk zich op een keerpunt en gaat het in de goede richting, „maar wij moeten naar een verzoeningspolitiek streven, zoals ik die immer heb pogen te voeren". Het vertrouwen in Frank ryk was hersteld. Wat de economische politiek der Franse regering betreft, merkte hij op, dat van het Franse volk offers worden verlangd, maar dat deze tot een periode van stabiliteit zullen leiden. DUIZENDEN DODEN IN KASJMIR. Indische troepen, voorzien van ma chinegeweren en gesteund door artille rie en luchtmacht, hebben rondom de stad Maosjera in West-Kasjmir twee dagen lang slag geleverd togen elfdui zend pathans en andere aanvallers, die Vrijdagmorgen ,vóór zonsopgang poog den de Indische stellingen te bestor men. Alle aanvallen zyn afgeslagen. Da slag wordt beschreven als 'de meest verbitterde sinds de actie in de pro vincie Djammoe. Ongeveer tweedui zend aanvallers moeten gedood zyn. In dische patrouilles hebben reeds onge veer duizend lyken geborgen. Toen een aantal bestormers er in slaagde in de Indische stellingen door te dringen, ontstonden gevechten van man tegen man. Na de slag hebben de Indische troe pen een vervolging ingezet. melkproducten voor zieken en 400 kis- ten studiemateriaal, speelgoed, boeken, i sportartikelen Ge hebt genoeg katoen gestuurd om de weg van Amsterdam I naar Bazel er mede te' bedekken, ge I hebt honderdduizenden het Jeven ge- I red! Maar er is nog zoveel te doen. want Irüië's bevolking telt zeker 70 millioen zielen. Java* alleen 48 mil- lioen", aldus de heer Weiter. De heer Weiter verzocht het Neder- i landse volk van de 8 millioen 10 mil lioen gulden te maken, door te storten op giro no. 500500. GEMATIGD OPTIMISME VAN Dr. P. J. KOETS. Na een 11-jarig verblyf in de tropen is dr. P, J. Koets, directeur van het ka binet van dr. Van Mook, -per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Dr. Koets zal hier twee maanden va- cantie doorbrengen. „De overeenkomst op de Renville is in Batavia met niet meer optimisme ontvangen dan dit bij vorige gelegen heden het geval is geweest", aldus dr. Koets, .men is nu eenmaal door de op gedane ervaringen enigszins sceptisch geworden." Dr Koets zelf beziet de si tuatie met een gematigd optimisme. Mgr. Dr. H. A. POELSs GROOTOFFICIER ORANJE-NASSAU. Het heeft H.M. de Koningin behaagd mgr. dr. H. A. Poels te benoemen tot Grootofficier, in de orde van Oranje- Nassau. De versierselen bij d£ze orde wer den hem Zaterdagmiddag door de mi nister-president. dr. L J. M. Beel. in tegenwoordigheid van de commissaris der koningin in Limburg, mr. dr F J. Houben en de heer Jog Maenen, lid der Tweede Kamer, in zijn woonhuis te Ven- rav overhandigd. Mgr Poels kreeg deze onderscheiding voor ziin byzondere verdiensten, speciaal voor zyn werk op sociaal gebied. 14 Februari a.s. wordt mgr. Poels 80 jaar. BADPAKKEN-PROBLEEM BAART ZORGEN. Er heerst een noodtoestand. De voorziening met behoorlijke zwem- kleding blijft nog steeds zorgwekkend. .Onlangs heeft het bestuur der be drijfsorganisatie bad- en zweminrich tingen getracht het Ryksbureau voor Textiel van de noodzakelijkheid te overtuigen, om voor de aanvang van het zwemselzoen 1948 tenminste 20.000 badpakken te doen aanmaken voor de zwe minrich tingen Een extra toewijzing garens kon voor dit deel aan de fabrikanten van bad pakken eohiter niet worden verstrekt. Wel mogen badpakken- door de fabri kanten vrij worden aangemaakt-, zodat deze op punten door het publiek kun nen worden betrokken. Volgens het bestuur der bedryfsorganisa/ie zijn de ze fabrikanten daartoe echter juist-niet bereid, zolang zy voor dit deel geen extra grondstoffen krygen toegewezen. Het bestuur der bedrijfsorganisatie heeft geprotesteerd, omdat. z.i. onvol doende rekening wordt gehouden met de noodtoestand, welke op het gebied der zwemkleding bestaat. BENZINE VOOR NAAR FRANKRIJK REIZENDE AUTOMOBILISTEN. Naar aanleiding van het bericht, dat in Frankryk geen benzine is te krygen. deelt de A.N.W.B. mede, dat zich alleen in Parys enige moeilyk- heden schijnen te hebben voorgedaan; buiten Parys is de tosstand nagenoeg normaal. Om moeilijkheden voor Ne derlandse automobilisten te voorkomen heeft de AN.W.B. het Ministerie van Financiën verzocht, t-ijdeiyk tos te staan, dat men extVa jep-ycans met benzine uit ons land mag meenemën. Dit verzoek is ingewilligd. Deze faci liteit geldt alleen voor hen, die naar Frankryk reizen en Franse benzine- bons hebben gekregen. Nieuw Leven" nog steeds staat op een der hoogste sporten in het Leidse Ar beidersleven. Daarnaast hebben zy veel vuldig en op warme wijze hun erkente lijkheid getoond voor alles wat „Nieuw Leven" voor de arbeidersklasse in de loop der jaren heeft gepresteerd! DE RECEPTIE. Een receptie in de Stadsgehoorzaal vormde de inleiding .tot het eigenlyke feest. Zy werd geopend' met- een toe spraak van de heer Hensing namens het comité, die „Nieuw Leven" huldig de voor de wyze, waarop liet corps steeds de arbeiders heeft weten omhoog te werken en sprak de wens uit dat de vereniging mag groeien en bloeien in 't belang van Leiden's ingezetenen. Namens de L.B.B. werden vele herin neringen opgehaald en niet werd ver geten het vele werk door „Nieuw Le ven" voor de socialistische arbeidersbe weging in Leiden gedaan. Niet minder belangryk waren de woor den van wethouder J C. van Schalken de voorzitter van de Party van de Ar beid, H. van Woudenberg. In 1918, een tijdperk, dat de opstuwende arbeiders klasse zich ontworstelde uit de reactio naire greep ontstond „Morgenrood", la ter in „Nieuw Leven" veranderd en vele moeilijkheden moesten worden over wonnen, ook later om het leven van „Nieuw L^ven" te redden, maar zy kwamen er en met ere! Gelukwensen werden c.m. aangebo den door L.F.C L.P.S.V W.W., L.B.B. A.J.C., Stem des Volks, Culturele Raad, Wethouder Jongeleen, Coöp. Vooruit, D.O.S.. Morgenrood, Koninginnedag, T. en D de beschermheer ir. M. C. dc Jong, Athalia. DV.V., de Post, Cres cendo en de Persone?lsverg. K.N.G.met als slot- een geestig speechje van de heer v. d. Woerd en een dankwoord van voorzitter Kruithof voor het vele" „Nieuw Leven" deze middag aangeboden. DE FEESTAVOND. Des avonds was de grote Stadsge hoorzaal bevredigend bezet by de tra ditionele jaarlykse uitvoering, welke eerst het optreden van het jubilerende gezelschap bracht en daarna genoegiyke verpozing iri de vorm van Fred Fagels radiocabaretrevue, óm te eindigen met een plezierig uurtje dansen. Wat zou per slot van rekening het ju bileum van een muziekvereniging zijn zonder dat deze in practijk toonde haar 30-jarig leven te hebben gebruikt voor ontwikkeling tot volle wasdom? Bijal dien bracht „Nieuw Leven" als opening de pittige mars „Engeland-Vaarders" van W. Schild ten gehore en Nieuw Le ven zou Nieuw Leven niet zyn als het gezelschap niet in staat bleek dit genre muziek goed te vertolken. Ook het laat ste nummer. Souvenir de Beersse van L Purnotte. was een mars, waarin Nieuw Leven bewees aan de hoogste eisen'der talrijke jaarlijkse festiviteiten in Leiden's straten te kunnen voldoen. Dat 't kunnen van de veren, inmiddels niet tot deze altijd wat. eenzijdige taak beperkt blyft, toonde v/cl het tweede en voorlaatste nummer dé ouvert"'*e van Caveleria Rustioana van M. J. H. Wessels. H^ strekt het gezelschap tot ere, dat het voor de uiteraard eenzydi- ge bezetting van het korps passende muziek voor deze zaal-uitvoering ver koos boven een speciaal arrangement van een niet voor koper- en slagwerk bezetting geschreven muziek.- een po ging die welhaast steeds tot mislukking gedoemd is, onafhankelijk van de capa citeiten van dirigent en spelers Door deze zo dikwijls alom gemaakte fout met zorg te vermijden, èn door de wy ze. waarop het zo wel gekozen stuk ten gehore werd gebracht toonde Nieuw Leven over gaven te beschikken die me nig gezelschap het zullen benijden. Niet in het minst is ongetwijfeld de bezielende leiding van de heer P. Baart hieraan voor een groot deel debet. Het muzikaal gedeelte van de avond werd onderbroken voor een geschen kenregen. waartoe een kort woord van de voorzitter, de heer D. Kruithof aan leiding gaf. Deze heette o.m. de be schermheer ir. M. C. de Jong en afge vaardigden van diverse verenigingen welkom en hoopte dat de populariteit van Nieuw Leven in de Sleutelstad mocht gehandhaafd blyven, om zodoen de de na de bevrijding gekomen bloei te versterken en het Leidse verenigings wethouder J. C. van Schaik (linies) biedt de voorzitter van het jubilerende „Nieuw Leven", de heer D. Kruithof de gelukwensen aan. Foto v. Vliet. leven ten goede te doen komen. Het da mescomité. dat voor de huldiging bij dit jubileum.was samengesteld, had de diensten van een heer gecharterd om het woord te voeren bij de overhandi ging van een indrukwekkende reeks ge schenken ter versterking van instru mentarium en onderlinge band. De voorzitter van zijn kant hield uitdeling en na diverse persoonlijke gelukwensen en woorden van dank hadden orkest, voorzitter, dirigent, donateurs, donatri ces. leden van het damescomité en het jongste lid in deze geschenkenregen gedeeld. Hoofdschotel van het feestprogramma vormde de reeds genoemde radio-revue, waarin zovele ongeziene sterren, die lange avonden in de huiskamers plegen op te vrolyken, ditmaal met zo moge lyk nog meer succes voor het voetlicht traden. Een lang programma, maar een dankbaar publiek om te genieten. De heer Paul Bredaels gaf leiding aan het bal dat de jubileumviering een even ge slaagd slot gaf. DE HEILIGE LIDUINA VAN SCHIEDAM. Vondst van haar overblijfselen wordt ontkerid. Naar aanleiding van veronderstel lingen, gemaakt in kringen oudheid kundigen, als zouden mogieiyk enige overblyfeselen van de Heilige Lidui- na tijdens de restaura tie'werken in de St. Janskerk te Schiedam zyn ont dekt, vernemen wy van de Deken van Schiedam, de heer R. Reynen, dat hier z.i. absoluut gen sprake kan zyn ven ovérbiyfselen van deze Schiedamse heilige. Er werd een graf ontdekt, waarvan hij meent te weten, dat het de eerste rustplaats van St. Lidulna zou zyn geweest. Haar stoffeiyke res ten zijn volgens de deken echter later naar België overgebracht. Een gedeêl- te daarvan werd ongeveer 60 jaar ge leiden afgestaan aan de Frankelandse kerk. genoemd naar de Heilige, op de Nieuwe Haven te Schiedam. Ook al zouden er enkele resten van een vrou wenskelet zijn gevonden, dan nog acht deken Reynen het uitgesloten, dat zy van de Heilige afkomstig zouden zyn. FEUILLETON Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 40) Dit verwonderde hem. Het kon toch Sliet om die kus zyn, die kus. die hy aan een kind had gegeven. Cynthia zou niet zo dwaas zyn. om hem dat kwalijk te nemen Hy' keek opnieuw naar het portret, terwijl hy dit deed kwam er van beneden een treurig ge brom. Het hondje had genoeg gekre gen van Henry's pantoffel en er zich rekenschap van gevend, dat hij in een vreemd huis was, gaf hij uiting aan zyn gevoelens. Het treurige brommen werd luider en ongeduldiger en eindig de met luid geblaf. Het was duidelyk, dat er iets moest worden gedaan en Christopher trok zyn kamer japón aan en verliet zyn kamer. In de gang kwam hy Michael tegen, die eveneens zyn kamerjapon had aangetrokken. „Het is de hond," fluisterde Michael. „Ja, dat dacht ik al." ,.Ik denk, dat hy zich verlaten voelt." „Goed, ga jy er dan maar heen en vrolijk hem een beetje op." Christopher ging met opgelucht ge moed naar zyn kamer terug. Michael hield van honden, hy zou niet hard of ongeduldig zijn met het dier, maar hij zou zijn best doen om het op zyn ge mak te stellen. Aanvankelyk scheen hy nog al succes te hebben, want het brommen hield op en er heerste nu volkomen rust in het huls. Het was vermoedelyk tegen drie uur in de och tend. dat het huilen opnieuw begon- Christopher, gestoord in zyn slaap, opende zyn ogen en luisterde. Hij hoor de een deur opengaan en met een zucht van welbehagen sliep hy opnieuw in. Michael was op weg naar beneden; hy zou stellig doen wat hy kon om de arme hond te troosten. HOOFDSTUK XI Kinderlachen. Henry leunde achterover in zijn stoel en dronk met gesloten ogen van zyn whisky soda. Hy scheen volkomen uitgeput. Het was even over negen en in de meeste huishoudingen waren de feesteiykheden nu op hun hoogtepunt, sommige waren ze juist begonnen-, maar in dit huishouden was Henry dankbaar en gelukkig, dat het was af gelopen. Het v/as een verschrikkeiyke dag ge weest. Henry was van plan geweest, de kinderen des morgens een wandeling te laten maken, dan 's middags e£n kerst maaltijd in de kinderkamer, daarna iets feestelyks zo mogelyk bestaande uit kalme spelletjes dan thee met kerstpudding en weer een paar rustige spelletjes en ten slotte een glas warme melk en naar bed. Maar het was anders gegaan. Om te beginnen had mevrouw Badger bezwaren gehad om een uit gebreid middagmaal te bereiden. Er was een soep, die veel zorg vereiste en kal koen om half acht. en zy wenste al haar energie aan die maaltijd te be steden. Henry had, na een langdurige bespreking met Badger, de maaltyd voor de kinderen laten vallen, hy had de avondmaaltyd vastgesteld op half zeven en hij had, zy het dan met te genzin, de kinderen toegestaan aan het kerstdiner in de eetkamer deel te ne men. Het had al zyn plannen in de war gebracht, maar hy wilde mevrouw Bad ger niet onaangenaam zyn. De kinde ren bezorgden haar een hoop extra werk en bovendien had zij het zicht baar onaangenaam gevonden, toen zy vernam, dat haar zuster niet nodig was. Deze dame zou nu een vergeefse reis maken en hoewel Henry er natuurlijk wel voor zou zorgen, dat ze financieel geen nadeel zou hebben, bleef mevrouw Badger het een vervelende geschiedenis vinden. En dan stond dat jonge kin dermeisje. dat zich voor gouvernante uitgaf, haar niet aan. Henry was de dag niet begonnen in, wat men noemt, een kerststemming. Het is waar, hij had een zeer slechte nacht gehad Hy was twee maal ont waakt door het huilen van de hond en belde malen had het heel rnng geduurd vonrdat. hy de slaap kon vatten. Die hond was trouwens een grote lastpost. Henry had in de verste verte aan geen hond gedacht, toen hy zyn uitnodiging had verzonden, maar de kinderen had den het vanzelf sprekend gevonden, de hond mede te brengen. Het was nog maar een heel jong hondje, en het miste volkomen die kwaliteit, die Henry boven alle andere op prijs stelde in die ren namelijk rust. Het diertje was een en al beweging ey lawaai. Reeds in de auto was het zenuwachtig en ongedurig gewiest en toen zy op Millwood waren gearriveerd, gaf het onnuddehyk blijk van zyn tegenwoordigheid. Eerst ontsnapte het uit de armen van Miss Shelton t-oen rende het als dol de tuin in het rond,, daarna vloog het, met de snelheid van een pyl uit de boog, Henry voorby het huis - in en maakte daar met zyn modderige poot jes alls vuil. En toen die eerste vlaag was uitgewoed .en zyn pootjes waren schoongemaakt en afgedroogd door Miss Shelton, die erg inzat met het geval, bleek het niet mogelyk het diertje in bedwang te houden. Het had Tobias in de gaten gekregen en het was onmid- dellyk naar hem toegerend. Vermoede lyk had het alleen maar met hem wil len spelen, maar Tobias had geblazen en een hoge rug opgezet en was ge vlucht en men had hem die avond niet meer teruggezien. Teleurgesteld door het onvriendschappelijke gedrag van de kat, had het hondje zijn woede gelucht op het haardkleedje. Hy nam er een mondvol van en kauwde er hardnekkig op Henry stak daar natuuriyk een stokje voor, maar om een nieuwe aan val te voorkomen, moest hy op het haardkleedje blyven staan en het dier tje met zijn voel, verjagen. Natuuriyk begreep het hondje dit volkomen ver keerd hij blafte opgetogen en deed ent housiaste uitvallen naar Henry's voeten. (Wordt vervolgd) 69). Joris Goedbloed nam Panda mee naar een café en fuifde hem op een maaltyd. „Zo!" zei Panda. „Je wilt dus eerlyk worden, hè? Wat ga je nu dan verder doen?" „Wel, kyk eens hier!" mompelde Jo ris peinzend. „Dat t,apyt was niet van my, hè? Ik mocht het dus niet verko pendat was niet goed van me ik zie het in! Nee, werkeiyk Panda, je hoeft niets te zeggen, ik zie het volko men in! Ik ga dat tapyt dus terug ha len „Maar als je deze maaltyd oeraald hebt, heb je geen geld genoeg meer om die som terug te betalen!" zei Panda. „Juist!" riep Joris. „Je hebt het by het rechte eind! Dèt gaat niet. Dan haal ik net cc rug zónder het te oeta- len! Dat geld komt later wel eens, niet waar? En wanneer ik het kleedje dan eenmaal heb, kan ik het nogmaals ver kopen, hè? En dan „Je verveelt me!" zei Panda. „Ik heb ACHT PERSONEN TE BRUNSSUM GEARRESTEERD. In verband met clandestiene verkopen. De in Brunssum wonende caféhou der E. verkooht patates frites met biefstuk en gehakt zonder bon. Hij bleek hiervoor gieen toewijzing te heb ben en bovendien mocht hy in zyn bedryf geen vlees en vet verkopen. Een door de politie ingesteld onder- zeek wees uit. dat hy tegen te hoge prijzen clandestien geslachte varkens, vlees en vet inkocht en opnieuw tegen te hoge pry zen van de hand deed. LEIDERDORP, SALDO 1946 MAAKT GEMEENTE BEGROTING 1948 SLUITEND. Verschillende openbare werken In het vooruitzicht. In het begeleidend schryven van B. en W. by de aangeboden begroting 1948 wordt o.m. meegedeeld, dat deze alleen sluitend kon worden gemaakt dank zy een vermoedelijk batig saldo over 1946 van f. 37.631,34. De begroting sluit nu met een reserve onvoorzien van f. 12.726,67. Voor 1948 is uitgetrokken een belangrijk bedrag voor onderhoud van gebouwen, bruggen, straten en plant soenen, die in verwaarloosde toestand verkeren. B. en W. vestigen nog de aandacht op de in uitvoering zynde of op het pro gram van 1943 staande werken, als aan leg nieuwe begraafplaats, verbetering tertiaire weg, bouw 'openbare lagere school en verbetering van de v. d. Does- straat. Aan dezen moeten in de naaste toekomst nog worden toegevoegd de re constructie van de sportvelden, verbou wing oude openbare school tot Dorps huis (verenigingsgebouw en gymnastiek lokaal). aanleg 2è transportleiding \an de waterleiding en bouw middenstands- woningeh volgens het financierings- plan. De begrotingscommissie bestaat uit de heren De Graaf. De Haas en Kuilen- berg. Vermoedelijk zal behandeling inde raad nog deze maand plaats hebben. C.H. KIESVERENIGING. De Chr. Hist. Kiesver. Leiderdorp hield haar jaarverg. in het gebouw der Vrijz. Herv. In zijn openingswoord sprak de voor zitter P. Ph. Deumer over de rechten en vrijheden des volks in verband met de Grondwet van 1848. De jaarverslagen van secr. en penm. werden met belangstelling aangehoord, een stygend ledental en gezonde finan ciën. De heer M. v. Winkel zag zich her benoemd, de heer W. v. Groeningen be noemd. evenals de heren J. v. d. Bosch en H. v. d. Vecht voor uitbreiding van het bestuur. VOORSCHOTEN Afscheid J. D. v. Cuilenburg In het gebouw voor Chr. Belangen kwa men velen bijeen om afscheid te nemen van de heer'J. D. vj(n Cuilenburg. by zijn vertrek uit de school met de Bijbel aan de Wlingaardenlaan alhier, na 46 Jaren bij het onderwijs werkzaam geweest te zyn. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer L-. J. Los. schetste de heer J. D. van Cuilenburg als een op en top onderwyzer, die ln stilte en bescheidenheid zyn weg ging Ruim 46 Jaren heeft hij het onderwijs gediend, waarvan 4<H Jaar ln Voorschoten. 25 Jaren ls de heer van Cuilenburg ver benden geweest aan de Chr. nat. school aan de Schoolstraat en 15 Jaren, na aa solltslng. er.n de school met de Bijbel, Wlingaardenlaan. Dt heer G. C. Verrlps. hoofd der school, sprak namens het personeel een afscheids woord en dankte voor de steeds prettige samenwerking. Namers de oud-leerlingen werd door de heer o. B de Groot gesproken over de „oude tijd" en bood als een blijk van waardering en dank een radiotoestel aan. Het bestuur en het personeel der school voegde hierbij een passende radlokast. Voorts voerde nog het woord ds. H. P. Fortgens, namens het Herv. schoolbestuur onder aanbieding van een paar boekwer ken, dc heer Schllp, als Inspecteur van Chr. nat onderwijs en geestverwant en ds. J. c *Hontragc-rs en dr. A. Pleron als oud- leerllugen. Ten sl-'ter v>«pft de scheldende onder wijzer allen dank gezegd voor hunne tegenwoordigheid en ae blijken van waar dering h»m •ïariccboden. waarna de aan wezigen ln de gelegenheid werden gesteld persoonlijk afscheid te nemen. De heren gebr. Rozendaal verleenden met viool- en. pianomuziek een-zeer gewaardeerde mede werking. KATÏI. VOLKSPARTIJ. De afdeling van de K.V.P. hield een ver gadering welke niet best bezocht was De voorzitter wees in zijn openingswoord op de grote activiteit welke dit laar gevoerd moet worden, waarbij hij het Credo-Pugno van dr. Schaepman als voorbeeld stelde. Medegedeeld werd dat een afdeling Jonge ren-organisatie ls opgericht. Als voorlopige candldaten voor de Twee de Kamer werden aangewezen, de 5 zit tende Kamerleden en voorts mr. van Haren, Wlm Peeters, dr. Jos. de Boer, mr. Aalberse Jr.. Deerenberg, v. d. Akker, Nol len, Bakker, drs. J. Schiphorst, mej. dr. de Vink. mevr. van Nispen tot Sevenaer, P. v. Leeuwen en ir. E. Kraayvanger. Als candl daten voor de adviescommissie voor de samengevoegde kringen werden gekozen, mevr. van Gent en de heren van Mil, de Kousemaeker, Mooy, Paardenkooper en Stolwijk. Do contributie werd gebracht op 1.1.50 per Jaar. Na du pauze besprak wethouder G. Schrama, tevens lid van de plaatselijke ad viescommissie woningdistributie, het wo ningvraagstuk ln deze gemeente. Bevolking Toonde het bevolklngs- cyfer dezer gemeente per 31 December van het vorig Jaar een geringe achteruitgang ln vergelijking met het Jaar daarvoor (93209293) per 31 Januari van dit laar Is er een stijging waar te nemen, waardoor het bevolkingscijfer ls opgelopen tot 9410. Zijn echtgenote bleek werkzaam in een andere branche: zy kocht en ver kocht ln -het zwart textielgoedren en, distributiebescheiden. Beiden zyn in arrest gesteld. Bovendien zijn in dit verband nog zes andere arrestaties verricht. Open spel bracht U.V.S. de overwinning In een byzonder aantrekkelijke wed- stryd, die men werkeiyk tot zijn ge noegen büwoonde, is UVS er in ge slaagd RCH met lege handen naar de Spaarnestad terug te sturen. Wel is waar slaakten vele Leidse supporters een zucht van verlichting toen de ijverige scheidsrechter v. d. Kuil de laatste fluittonen aan zyn instrument ontlokte de Haarlemmers bleven tot de laatste minuut gevaarlyk maar dat neemt tochniet weg, dat UVS de overwinning volkomen ver diende. Het was ongetwyfeld de beste wed strijd, die UVS dit seizoen speelde. On danks de harde wind en het gladde veld dat er aanvankelijk voor zorgde dat de spelers meer lagen dan stonden. Hoe spekglad het terrein was komt het beste tot uitdrukking in de rare schuiver die Sloos maakte er was geen mens in de buurt en waarby zyn arm uit de kom schoot. Gelukkig klikte na cnigge- manouvreer dat onmisbare apparaat weer op de juiste plaats en kon Sloos met zyn gevaarlijke voorzetten de Haar lemse defensie het leven verder zuur maken. De uiterst actieve linksbuiten heeft dan ook een heel groot aandeel in de overwinning gehad. Vooral toen de thuisclub op het luisterryke idee kwam om het spel meer open te gaan gooien. Iets wat altyd meer effect heeft dan het pietepeuterig spel door het midden, waar UVS zich helaas meer malen aan bezondigde. Lange passes naar de vleugels brengen vrijwel iedere verdediging van haar apropos, vooral als op die vleugels spelers van formaat staan zoals bij UVS het geval is. In tien minuten tijds hadden Sloos en Ver hoogt de RCH-verdediging volkomen uit elkaar gerukt en waren uit hun ragfyne voorzetten twee doelpunten ge boren. Eerst kopte Tony Kantebeen zo'n pass van zijn collega Sloos dankbaar accepteerde om met een strak schot de stand op 2—0 te brengen. Had midhalf De Wolf meer geluk met zyn schoten gehad, de overwinning was zeker nog groter geworden. Nu wij toch by slecht schieten aangeland zyn.^kunnen wy meteen wel vertellen, dat RCH eveneens geducht aan die kwaal laboreerde. Na rust, met de wind mee, wisten zy slechts éénmaal doel te treffen en dat puntje ontstond nog door een lelyke fout in de achterhoede van de thuis club. Wy moeten echter opmerken.dat spil Devilee de Haarlemmers weinig kaps gaf. Rustig en beheerst spelend had hij weinig moeite om de vyande- lijke schutters onschadeiyk te maken. De andere grote man in het veld was Tony Kantebeen. Hy was de schakel tussen de aanval en de verdediging. Brillant en intelligent van styi waren meermalen zyn opbouwende, zuiver geplaatste, strakke passes. Dat deze niet altijd benut werden, school voorname- lyk in het slechte schieten van het middentrio, dat kans zag enkele niet te missen ballen naast of over te schieten Eerlykheidslialve moeten wy echter verhielden, dat Vrouwe Fortuna de UVS kanonniers biykbaar niet gunstig ge stemd was. Het bleef dan ook bij 2L Titel tafeltennis voor Tsjechen Te Londen zyn de wereldkampioen schappen tafeltennis thans beëindigd. In de halve finales om de Swaythling- beker sloeg Frankryk met 51 Oosten rijk, terwijl Tsj.-Slowakye over de Ver. Staten zegevierde (5—2). De finale Tsj.-SlowakyeFrankryk werd met 52 door de Tsjechen gewon nen. Engeland won de Corbillon-beker (dames) door Hongarije met 31 in de finale te verslaan KORFBAL. EEN VRIJWEL VERLOKEN ZONDAG. Van het vastgestelde programma ls maar heel weinig terecht gekomen. In Zuid-Holland werden alleen 2 eerst® voorzet, van Verhoogt, op keurige wyze klasse-wedstryden gespeeld, waarvan do j! v i uitslapen wsrpn 23: Gymnasiasten-*» :-noeg van jou! Voorgoed genoeg! Je I over de tevergeefs opspringende Haar- I ulüTrgvn w8qCv bent een schurk!" Hü stond op en liep lemse doelman, toen was het Verhoogt diS m®", overige wedstrijden zelf, die enkele minuten later een verre I den afgelast.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2