De bekoring der rechtsgeschiedenis WEERBERICHT Britse dokters in opstand Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord MAANDAG 9 FEBRUARI 1948 No. 26307i LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, LeideD - Giro no.: 57055 Eén, twee of drie SCHIPHOL. Schieveen of Burger veen? Ten aanhore van de bloem der Nederlandse journalistiek heeft de dy namische figuur van de directeur-ge neraal der KLM., dr A. Plesman, lut- tele dagen geleden een nieuwe knup pel in het Nederlandse hoenderhok ge worpen door de stichting te propage ren van één centrale luchthaven in het. zuiden van de Haarlemmermeer- polder. waardoor, naaT zijn mening, Schiphol op de duur overbodig zou worden en de aanleg van het gepro jecteerde vliegveld nabij Rotterdam achterwege zou kunnen blijven. Amsterdam noch Rotterdam is het antwoord schuldig gebleven. Als om strijd hebben zij eveneens persconfe renties de dag- en nachtmerrie al ler hedendaagse journalisten belegd om het goede recht en de dwingende noodzakelijkheid van- eigen vliegvelden te bepleiten. Natuurlijk want het gold hier een belangrijke nationale zaak waren wij bij alle drie gelegenheden aanwe zig. Toen wij het even kernachtige als welsprekende betoog van de heer Ples man hadden aangehoord, luidde onze conclusie: „Daar zit wat in". Na Rot terdam waren wij er in het diepst van onze ziel van overtuigd, dat de Maas stad zonder Schieveen gedoemd zou zijn het lot van het- eens welvarende Enknuizen te delen; na het pleidooi van Amsterdam's burgemeester erken den wij volmondig de rechtmatigheid der hoofdstedelijke eisen op een ver dere uitbouw van Schiphol met wel ker naam en faam de voortreffelijke internationale reputatie van onze na tionale luchtvaart onverbrekelijk is verbonden. Welke wisselende stemming niet zo zeer de meegaandheid van ons karak ter als wel onze volslagen ondeskun digheid ten aanzien van de onderwer- pelijke materie demonstreert. Maar welke journalist zou deskundigheid durven pretenderen, waar zélfs dr Plesman het tegendeel in luchthaven aangelegenheden werd verweten? SCHERTS terzijde. Ons land dreigt zo langzamerhand berucht te worden vanwege de hopeloze on derlinge verdeeldheid en versplintering. Het is nog maar nauwelijks vijftien jaar geleden, dat zegge en schrijve twee-en-vijftig politieke partijen en partijtjes deelnamen aan. de stembus strijd voor de parlementaire verkiezin gen. Na een oorlog, die de wereld op •haar grondvesten deed sidderen, duurt het gekrakeel rond een nationale om roep al jaren en is er nog steeds niet het minste uitzicht op een oplossing; thans vechten weer drie instanties voor het bestaan van drie vliegvelden, welke hemelsbreed in ons piepkleine landje nog geen 25 kilometer ultelkaar liggen. Och, we weten het weL De reactie van Amsterdam en Rotterdam op 's heren Plesman's conceptie is begrij pelijk en naar wij willen aannemen gebaseerd op edeler motieven dan die wélke uitsluitend voortspruiten uit plaatselijk belang of wat nog veel erger zou zijn locaal chauvinisme. Maar is het niet tekenend voor het gebrek aan eenheidsbesef van ons volk ener- en aan regeerkracht onzer hui dige regering anderzijds, dat dergelijke problemen hoe belangrijk ook op zichzelf en hoe democratisch een open bare behandeling daarvan ook moge schijnen op dit tijdstip publiekelijk aan de orde worden gesteld? HET - hierboven geschetste ver schijnsel is helaas symptoma- Od tweLk gebied: politiek, godsdien stig of economisch, blijft er eigenlijk nog ruimte voor het begrip „nationale eenheid", waarop wij andermaal helaas alleen in de recente jaren der verdrukking zo trots gingen? Natuurlijk; vrijheid van denken en handelen is een primaire eis ener de mocratische samenleving, waarvan wij hartstochtelijke voorstanders zijn, maar ■welke en waar zijn dan toch de samen bundelende krachten, die ons volk in het verleden maakten tot wat het is en zonder welke onze nationale toe komst ondenkbaar moet heten? Diesrede van de rector-magnificus Rector Magnificus prof. mr. J. C. van 9ven poogt in de oratie bij de her denking van de 373ste Dies Natalis der Leidse Universiteit een denkbeeld te ge ven van de bekoring der rechtshistori sche studie .door een uiteenzetting voor eerst over het Romeinse begrip „ius gen tium" en vervolgens over de mededelin gen van Llvius omtrent de noodlottige dood der jonkvrouw Verginia in 450 v. Chr. PROEF MET ATOOMBOM IN SOVJET-UNIE EEN MISLUKKING? Het Franse blad ..Ue Figaro" heeft een interview gehad met een zekere Sia- nislaw Kozielski, die volgens zijn zeggen tot voor kort onderdirecteur is geweest van het Sovjetrussische centrum voor atoomonderzoek te Sterlitamak (in het district Samara). Volgens Kozielski is de eerste atoombom, welke m de sovjet unie werd vervaardigd, by een geheime proefneming in de Oeral op 17 Augurtus 1947 niet tot ontploffing gekomen. Ko- zielsky zeide, dat de bom slechts 850 gram gemengde exploslva bevatte, daar het voornaamste doel van het experi ment was een vertraagde explosie te weeg te brengen, die 2 uur en 45 mi nuten later tot stand zou komen. Een commissie, welke werd gevoimd om de verantwoordelijkheid voor de „volkomen mislukking" vast te stellen, kon geen concrete bewijzen vinden €n maakte dientengevolge bekend, dat er „sabotage" in een van de drie fabrieken gepleegd was, aldus Kozielski. Kozielski zou later door de regerings autoriteiten verdacht en daarom ge vlucht zijn. Hij vluchtte via Polen en Tsjecho-Slowakije. MINDER WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklarend met sterk afne mende wind tussen West en Noord- West. Later weer toenemende bewolking met op de meeste plaatsen enige regen en naar Zuid-West draaiende wind. Voornamelijk gedurende de nacht en ochtenduren wat kouder. 10 FEBRUARI. Zon op: 8.07 uur; onder: 17.42 uur. Maan op: 8.35 uur; onder: 17.53 uur (NM) Hoogwater te Katwijk te 4.23 uur en 16.31 uur (11 Febr. springtij). Prof. mr. J. C. van Oven. Wat het eerste aangaat betoogt hij, dat bij een ieder een innerlyke intuïtie bestaat, dat zekere rechtsregels en rechtsinstellingen „de ware" zijn en by alle mensen van goeden wille en zekere cultuur behorén te gelden; dat echter de feitelijk bestaande verscheidenheid van recht bij de verschillende volkeren doet betwijfelen, of dit onbestemde ge voel meer zou zijn dan een illusie. In verband hiermede behandelt spreker dan het Romeinse begrip ..ius gentiuhi", in het bijzonder zoals dit wordt omschre ven door Gaius jurist uit de tweede eeuw n. Chr. als dat recht dat in acht wordt genomen bij alle volkeren wier levensgedrag door wetten en zeden wordt beheerst en dat door de natuurlijke rede in het leven geroepen wordt, in tegen stelling met het eigene, voor elk volk verschillende, recht, dat „ius civile", het recht van een bèpaalde burgerij, ge noemd wordt. Spr. ziet in deze gedach- tengang een kern van juistheid en con stateert, dat zowel in de oudheid als la ter en In eigen tijd steeds groei was en is te constateren van „ius civile" naar „uis gentium", als volkeren met elkander in inniger contact komen. De vraag ech ter of dit door het redenerend verstand in het leven geroepen recht gebaseerd is op of voortspruit uit een diepen in elk mens gelegen rechtsgevoel van ge lijke structuur, de vraag naar het na tuurrecht wordt door spr. niet behan deld. terwyl hij slechts constateert, dat al moge dit „ius naturale" een droom beeld zyn, het „ius gentium" een reali teit is, die de' samenleving mogelijk maakt. Daar nu het Romeinse recht de' ge schiedenis van het Europese „ius gen tium heeft beheerst, is de studie daar van noodzakelijk voor de wetenschap pelijke vorming van een jurist. Dat dit bovendien gi;ote bekoring heeft, wordt door spr. gedemonstreerd door een beschouwing over het verhaal, dat Li- vius geeft van de dood der jonkvrouw Verginia. Livius vertelt, dat anno 450 a. C.N., toen Appius Claudius de voor naamste van het tienmanschap, dat was ingesteld om een wetgeving samen te stellen die de vrede tussen patriciaat en plebs moest bevestigen poogde, zich van Verginia meester te maken door j haar als slavin te laten opeisen door een zyner cliënten, terwyl hy zelf als ma- gistraat in het rechtsgeding zetelde, Ver- ginia's vader, die zijn dochter, om haar i voor schande te bewaren, op het Forum voor het heiligdom van Venus Clöacina het hart doorstak met een slagersmes. Dit gaf aanleiding fcot oproer, de ver daging der tienmannen, het herstel der democratie en de afkondiging van de I wetten der twaalf tafelen, die grondslag i zijn geworden van het Romeinse recht 1 en daarmede tevens van het moderne Europese privaatrecht. Spreker betoogt 'de geloofwaardigheid van Livius' mede- 1 delingen en de overeenstemming daar- van met de andere bronnen die wij ora- i t-rent de procedure omtrent vrijheid en jslavemij bezitten. Bovendien toont hij, dat het doden van Verginia door haar vader met een slagersmes onder het uit roepen der woorden „Zo. dochter, op de enige wijze die mij mogelijk is, eis ik U in vrijheid op!" en wel vóór het heilig dom der beschermgodin en stammoeder van het Romeinse volk, op de plaats waar 'de Cloaca Maxima het Forum be reikt, van diepe betekenis is in juridi sche, religieuze en staatkundige zin. Ook indien de mededelingen van Livius niet historisch juist mochten wezen, doch slechts legende vertolken, zyn zij niet temin van grote waarde voor de rechts geschiedenis. JJIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'l Prinses Juliana I bij de diësviering H H.K.H. Prinses Juliana heeft gisteren als oud-alumna deel geno- men aan de diësviering van de Uni- versiteit. Zij woonde de samen- komst in de Zuiderkerk bij, waar- na Zij met een groot aantal oude- ren uit Haar en andere jaren in restaurant De Doelen aan het Ra- penburg de koffiemaaltijd gebruikte. HK.H. vertoefde daar van kwart over een tot drie uur, toen Zy per auto Haar studiestad weer verliet, ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirH JAPANS KABINET WIL AFTREDEN. Het socialistische kabinet van Japan ondier leiding van Tetsoe Katayama heeft aan het Geallieerd opperbevel toss temming gevraagd te mogen af treden. Waarnemers tie Tokio verwachten, dat; het kabinet, waarvan de ineen storting verwacht werd na de jongste onenigheden tussen 'de rechter- en linkervleugel van de Japanse sociaal democratische partij, mcgelyik vervan gen zal worden door een coalitierege ring met een door de Landdag gekozen minister-president van de liberale of van de democratische partij. Dr. P. J. Koets, directeur van het Kabinet van Dr. v. Mook is op Schiphol na ruim 11 jaar in Indië te hebben doorgebracht, voor een vacantia van 2 maan den in Nederland aangekomen. Marshall maakte Sovjets verwijten MAAR DE BAL WORDT TERUGGEKAATST. In een brief aan de republikeinse voorzitter van de Amerikaanse senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen, Arthur Vandenberg, zegt de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, George Marshall, dat het onver standig zou zijn van de overbrenging van Duitse fabrieken naar andere Euro pese landen stop te zetten, alleen om dat Rusland het verdrag van Potsdam heeft geschonden. Ontmanteling van Duitse fabrieken buiten bedrijf. aldus Marshall, zal het economisch herstel van Europa niet schaden, maar baten, daar die fabrieken elders in gebruik ge nomen zouden kunnen worden. Mar shall beschuldigt de Sovjet-Unie er van dat deze „in de practijk" de beginselen aangaande het drijven op eigen kracht van Duitsland, zoals dat is vastgelegd in de overeenkomst van Potsdam, niet wenst te volgen. Hetzelfde geldt met betrekking tot Duitsland's economische eenheid. Het door de Sovjet-autoriteiten ge- licentieerde blad „Berliner Zeitung" be schuldigt de Westerse bezettende mo gendheden van waardeloze beloften. „Het papier, waarop déze beloften wa ren geschreven, is al vaak het enige be schikbare stookmateriaal geweest", schrijft het blad. In 1946, zo gaat het blad voort, heeft de militaire gouver neur der V. S., generaal Lucius D.Clay, een algemene opleving der Duitse staats huishouding ten gevolge van de bizo- nale fusie beloofd, maar de Duitsers zijn koud en uitgehongerd, met een zak vol beloften en een hart vol droefheid het jaar 1947 ingegaan. En in dat jaar is het volgens de Berliner Zeitung weer evenzo geweest. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Het Griekse ministerie van oorlog maakt bekend, dat 29 Grieken, die wegens samenwerking met de guerilla- strijders tot de kogel waren veroor deeld, Zaterdag zijn terechtgesteld. Het Griekse persbureau maakt- mel ding van artillerie-gevechten op de hellingen van de Parnassus, ongeveer 100 km. ten noordwesten van Athene, waar de guerilla's waren doorgedron gen. De guerilla's wenden met zware verliezen teruggeslagen, aldus het pers bureau. Radio Moskou meldt, dat de gueril las tr ij dkrachten enkele dorpen op Kreta hebben veroverd. (Reuter). De evacuatie van Republikeinse troepen uit West-Java is thans in volle gang. By de meldingspost Soekanegara, 70 Km. .van Soekaboemi, worden geweren en munitie ingenomen. Bijhet overschrijden van de demarcatielijn ontvangen zij deze stukken terug. HOGESCHOOL VOOR BOMAANSLAGEN. In het „beloofde" land. Volgens leden van de Britse veilig heidsdienst in Palestina bestaan er al daar geheime „bom-lnstituten" onder leiding, naar men vermoedt, van Ara bieren uit Irak, Syrië of andere „bui tenlandse vrijwilligers". Op deze illegale „scholen" zouden allerlei soorten springstof vervaardigd en beproefd worden. Men neemt aan, dat een zestal Joodse winkels als oefen materiaal gebruikt zijn. Dit heeft tot dusver geen mensenlevens gekost, voegt Reuter er aan toe. De Arabieren zyn tevens begonnen met het ondermijnen van wegen tussen Jeruzalem en Tel Aviv, blijkbaar om reizigers uit convooien te dwingen hun bewapende autobussen te verlaten, waarna Arabische sluipschutters hen onder vuur nemen. De nationale gezondheid in het geding (Van onze correspondent te Londen). Wat geacht kan worden het meest bezadigde deel te zijn van het toch al zo bezadigde Britse volk, verkeert thans in grote opwinding. Het zijn de dokters, die zich met hand en tand tegen hun „nationalisatie" verzetten. Engeland krijgt namelijk binnen en kele maanden zijn Nationale gezond heidsdienst, uniek wat opzet en om vang betreft. Het betekent, dat alle bij de medisohe zorg betrokkenen dokters, tandartsen, apothekers, ver pleegsters, vroedvrouwen en bacterio logen zullen worden ingelijfd in een grootscheeps stelsel van sociale verzekering. De 40 millioen deelnemers aan het plan allen namelijk, die een inkomen door arbeid genieten, onversch j i? hecv -groot, gaan weke lijks een rijksdaalder betalen. Voor el ke employé neemt de werkgever een gelijk bedrag voor zijn rkening. De verzekerden krijgen daarvoor kosteloze medisohe hulp, inclusief specialistische behandeling. ziekenhuisopname en operaties, ziekte- en invaliditeitsuitke- ringen en ouderdomspensioen. Enge land, dat op dit terrein zoveel heeft in te halen, doet daarmee een koene sprong voorwaarts. Alle politieke par tijen zijn het eens over de grondge dachte van de nieuwe dienst, namelijk dat een tekort aan geld nooit een be letsel mag zijn voor een zo goed mo gelijke medische verzorging. Evenals de brandweer, moet ook de dokter kosteloos hulp verlenen, is het ideaal. Voortaan zullen de dokters uit één grote pot worden betaald, een uitbrei ding van de ziekenfondstechniek. ARTSEN WILLEN GEEN AMBTENAAR ZIJN. Behalve een. royale hoofdelijke om slag voor iedere „nationale" patiënt, zal hij bovendien een jaarlijks vast salaris krijgen van f. 3.COO,iets wat speciaal voor jonge artsen van belang is. De meeste geneesheren willen er echter niet aan, omdat zij vrezen op de duur ambtenaren te worden met een vast loon. De regering koestert eohber zulke boze plannen allerminst. Het essentiële van de gezondheids- oialisme. In 1944, toen het kabinet Churchill zijn plannen bekend maak te, die niet zover gingen als het te genwoordige schema, sprak de meer derheid der artsen zich reeds uit voor de afschaffing van de „handel" in praktijken. I)e nieuwe wet heeft uit sluitend betrekking op de openbare ge zondheidszorg. Elke dokter mag er n-aast de nationale dienst zoveel par ticuliere patiënten op na houden als hij wil, voor wie hy eigen grieven mag vaststellen. Hij is bovendien vrij al of niet mee te werken aan de ge zondheidsdienst. De ..British Medical Association", waarbij de meeste dokters zijn aange sloten, voert een felle campagne te gen het plan. In zakelijke argumenta tie is Aneurin Be van, de briljante en enigszins excentreke minister van Ge zondheid, zijn tegenstanders de baas, doch er sohuilt in deze strijd voorna melijk eer. politiek element, dat de hartstochten van net deftige medische gezelschap fel heeft ppgezweept. ZAL DE STORM GAAN LIGGEN? Een van de belangrijkste onderde len van het plan vormen de z.g. Ge zondheidscentra te kristalliseren rond de universiteiten. Iedere dokter kan voor zijn chirurgische of andere spe cialistische praktijk van de outillage van deze centra gebruik maken. De ziekenhuizen, die vaak niet op eigen benen konden staan, omdat ze het uitsluitend van vrijwillige bijdragen moesten heb'ccn, zullen voortaan als een groep werken en alle ervaring uit wisselen. Bevan, die helemaal niet zo'n boeman is als de verhitte gemoederen hem zien, verwacht, dat de storm wel zal gaan liggen, zelfs als het door de dokters georganiseerde plebisciet on gunstig voor de regering uitvalt, en dat als puntje bij paaltje komt, ieder een va/n harte zal meewerken. MOEILIJKHEDEN IN OOST-JAVA. dienst is juist, dat deze geen sbreng- georganiseerd kajak ter draagt. In me disch opzicht blijft ds dokter zo vry als een vis. Slechts in de financiële verhouding tot zijn patiënten veran dert er iets. Ook sputteren de oppo santen tegen het verbod tot verkoop van hun openbare fondspraktijk. De regering w/l het medisohe beroep ech ter voortaan vrijwaren voor commer- Koek in Tn 1044- <t.opn Het ikafrinpt -^-pcK oe .Batavia teruggekeerd in gezel- oiallsme. Tn 1944. toen het Kabinet schap van Sjarifoeddin. Hij verklaar- In verband met de Bestands- uitvoering. Uit Soerabaja wordt vernomen, dat de Nederlandse veiligheidspolitie inde gedemilitariserende zones tussen Gris- see en Goenoeng Smeroe in Oost-Java, haar posten aan de Nederlandse zijde van de status quo-lijn heeft betrok ken, ter handhaving van orde en rust, zulks in overeenstemming met de be palingen der wapenstilstandsovereen komst. Aneta meldt, dat het bevel aan de T.N.I. tot melding in Loemadjang, Probolinggo en Besoeki tot dusver practisch niet is opgevolgd. Daarom heeft de divisiecommandant der T.N.I., kolonel Bambang, door middel van de radio een oproep gericht tot de betref fende commandanten der T.N.I.. be stemd voor de vier T.N.I.-offlcieren, die de evacuatie moeten leiden, om naar Soerabaja te komen. Deze offi cieren zijn inmiddels te Soerabaja aangekomen en weer naar Loemad jang en Djember vertokken, om te trachten, de evacuatie volgens dit deel der bestandsovereenkomst te doen uit voeren. HATTA IN BATAVIA TERUG. De Republikeinse eerste minister Moh Hatta is gisteravond uit Fort de BINNENLAND. Het lid der Tweede Kamer, mr. G. E. van Walsum, dlc tot burgemeester van Delft benoemd is, zal niet onmiddellijk voor zijn lidmaatschap bedanken. Het ligt wel in zijn voornemen, bij nieuwe verkie zingen zich niet meer beschikbaar te stellen. De 21-Jarlge Amsterdamse vrouw E, G.. werd in haar woning aan de Raad- hulsstraat te Amsterdam dood in bed aan getroffen. Zij bleek tengevolge van gas- verstikklng om het leven gekomen te zijn Op de oude begraafplaats van Diepen- helm heeft zich een ernstig geval van grafschennis voorgedaan. Twee kinderen van 9 en 10 jaar hebben aan 18 graven min of meer ernstige schade toegebracht door het omverwerpen van grafstenen, het vernielen van grafkettingen en van ruiten die ln grafpalen zijn aangebracht. De Belgische minister van Economi sche Zaken en Middenstand, Jean Duvieu- sart, zal morgen in Den Haag met zijn Nederlandse collega een bespreking houden 07er het probleem van de suiker en de suikerbieten. Prins Bernhard zal namens. H.M. de Koningin morgen de met de Johan van Oldenbameveldt repatrierende militairen verwelkomen. Tot makelaar voor vliegtuigen en vliegtuigmaterieel ls benoemd de heer G. Th Koene /te Amsterdam, directeur van het bureau voor Luchtvaartechijiek en -economie, Lutec. Hij ls de eerste lucht vaartmakelaar ln ons land. Gistermorgen vertrok per speciaal K.L.M.-toestel een Nederlandse goodwill- miscle naar Ethiopië. Zij bestaat o.a. uit de heren A. G. Aukes. secretaris van het Afrika-instituut, C. van de Koppel, land bouwdeskundige. G. J. Reyers, hoofd van het Afrika lijnbedrijf der KI M. en Z. W. van Wulfften Palthe, medewerker van het Afrika-lnstltuut en secretaris van de missie. Mr. E. van Kleffens, heeft aan de voorzitter van de commissie voor oprich ting van een gedenkteken voor de 6.000.000 door de Nazi's vermoorde Europese Joden, de Nederlandse verzetsmedaille overhan digd, die op 17 October door Prinses Juliana posthuum aan de onbekende sol daat van de slag ln het Warschause ghetto was toegekend. Deze medaille zal op het monument, dat de commissie te New York wil oprichten, worden aangebracht. De opening van de derde West-Java- conferentle. Is thans ln principe bepaald op 16 Februari a.s. BUITENLAND. Zondagavond ls een autobus, welke de verbinding onderhoudt tussen Vlsé en Weerst ln België geslipt en tegen een boom gereden. De autobus, die een 50-tal reizi gers vervoerde, geraakte ln brand en on danks de onmiddellijk geboden hulp kwa men 12 personen ln de vlammen om. Der tig andere reizigers moesten ln een zie kenhuis worden opgenomen. Naar het Belgische blad „La Dernière Heure" nader meldt, heeft men 15 totaal verkoolde lijken uit het wrak van de bij Weerst verongelukte autobus gehaald. Voor zover thans bekend, bevinden zich onder de slachtoffers geen Nederlanders. De Beierse minister van Justitie, dr. Joseph Muller, heeft" aangedrongen op af schaffing van de interneringskampen, om dat het interneren de betrokken personen tot onverzoenlijke vijanden van de demo cratie zou maken en de kampen broel- .egale pro- nester zouden vormen van paganda. Volgens berichten in militaire krin gen te Wenen, zal het Britse hoofdkwartier In Oostenrijk van Klagenfurt naar Wenen worden overgebracht met het doel de Britse bezettlngskosten met een derde te verminderen. Vijf leden van de Amerikaanse lucht macht zyn om het leven gekomen, door dat een bommenwerper in Arkansas tegen een berg botste en in brand vloog. Volgens Britse kringen te Washington zal binnen veertien dagen een Brits- Amerikaanse overeenkomst worden gete kend, krachtens welke de V. S. zeven van de gepachte oorlogsbases op Brits grond gebied zal openstellen voor de Internatio nale handelsluchtvaart. Het betreft het vliegveld Klndlev op de Bermuda-ellan- De Franse ministerraad heeft zyn goedkeuring gehecht aan het rapport van Bidault, de minister van buitenlandse za ken, over de voorstellen voor een tolunie met Italië. Dc Franse ambtenaren zullen loons verhogingen van gemiddeld 20 ontvan gen, hetgeen de staat ln 1948 op een be drag van 1 milliard francs zal komen te staan. De Franse regering heeft voorts besloten de klnderbyslagen van 5100 frs tot 6300 frs per maand te verhogen voor twee kinderen en van 8500 tot 10.500 frs voor drie kinderen. De regering van India heeft in een communiqué verklaard, dat de nationale garde van de Mohammedaanse Liga is verboden. Ook de militante Mohamme daanse organisatie, welker leden Chaksars genoemd worden, ls verboden. Half Maart zal de K.L.M. op haar intercontinentale lynen mlskoffers ter be schiking stellen voor de katholieke gees telijken, die daardoor gedurende de onder brekingen van de reis gelegenheid zullen hebben, de mis te lezen. Pierre Abelln, de woordvoerder van de Franse regering, heeft medegedeeld, dat het wederopenstellen van de Frans-Spaanse grens in drie etappes zal geschieden. Op 10 Februari wordt het post-, telegraaf- en telefoonverkeer hervat alsmede het vervoer van reizigers: op 1 Maart het Internatio naal goederenverkeer. Tenslotte zullen dan de, dat het volk van Sumatra accoord gaat met de vier beginselen van re geringsbeleid, genoemd bij de tot stand koming van het nieuwe kabinet. Sjahrir is op Sumatra achtergeble ven en reist vandaag naar Singapore. NIEUW-GUINEA BIJ OOST-INDONESIË? Twee vorsten uit Nieuw-Guinea heb ben zich schriftelijk gewend tot de Minister van Binnenlandse Zaken van Oost-Indonesië met het verzoek tot aansluiting van Nleuw-Guinea by Oost- Indonesië. POLITIEKE BESPREKINGEN AFWISSELEND TE BATAVIA EN DJOKJA. Thans is definitief besloten om af wisselend drie weken te Batavia en drie weken te Djokja politieke verga deringen tussen de delegaties te hou den. Geallieerden verdelen Italiaanse oorlogsschepen .un'-n i„ iiacii gucueren verseer. rensiotte zunen aan SfSMKT1 'n he' 8e"l ^faSSSnagbCg0nnen W°rden °Ver ENGELAND EN V.S. DOEN AFSTAND VAN HUN „TOEWIJZING". De Italiaanse regering heeft bekend gemaakt, hoe, ingevolge de beslissing van de vloot-commissie der Grote Vier, de oorlogsbodems der Italiaanse vloot onder de Geallieerden verdeeld zullen worden. De schepen zyn toegewezen aan Al banië, Frankrijk, Griekenland, Groot* Brittanië, Joeko-Slavië, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Groot-Brit- fcannië en de Verenigde Staten hebben doen weten, dat zy de schepen niet in ontvangst zullen nemen, maar dat deze by Italiaanse werven zullen wor den opgelegd. Het grootste aantal schepen ontvangt de Sovjet-Unie, hieronder het slag schip Julio Cesare" (byna 24.000 ton). Ook Engeland en de V.S. zouden elk een slagschip hebben gekregen, resp. de „Vittorio Veneto" en de Italië" bei de 35.000 ton metend. Frankrijk krijgt kruisers en torpedo- bootjagers, Griekenland een kruiser, Joego-Slavië torpedoboot jagers en mij nenvegers en Albanië een kanonneer boot. De vaartuigen moeten als zeewaardige schepen, die strijd kunnen leveren, wor den overgedragen. Daartoe zullen her stellingen aan een reeks schepen no dig zyn. Engeland en de V.S. hebben als voorwaarde gesteld, dat de hun toege wezen vaartuigen (die zij niet aanvaar den) buiten dienst komen. Italië houdt een vloot over. dis o.m. twee slagschepen en vier kruisers telt, voorts torpedobootjagers. duikboten, mijnenvegers, transportschepen enz. De Sovjet-Unie zal, wanneer zij haar deel van de Italiaanse vloot ontvang^ de oorlogsbodems moeten teruggeven^ die zij gedurende de oorlog van Amen® ka en Engelanki heeft geleend.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1