Wagg&rsJsssx 'ÏJiSfesfw* SSr^gMg PtliiS Nog 200.000 mijnen in de kuststrook Ook Rotterdam wenst eigen vliegveld BSKSSSstf Brits-Amerikaanse zóne krijgt meer zelfstandigheid Groiere bevoegdheden voor Economische Raad Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Groei van een West-Europa Bevin's boodschap aan West-Europa heeft een steen in beweging gebracht, waarvan het nog niet te zeggen is. waarheen deze zal rollen. De algemene betekenis van Bevin's idee wordt zeer zeker erkend en zelfs gewaardeerd maarer zijn nu een maal tal van voetangels en klemmen te overwinnen. Om te beginnen, voelt niemand, ook Bevin'^elf niet. er voor, om te geraken tot een soort bondgenootschap, dat lan ge agressieve politiek voorstaat. Dus ook niet ten aanzien van de Sovjet-Unie! Dat staat k priori buiten iedere moge lijkheid. Dat is dan ook de reden, dat de Be nelux weinig aandacht besteed aati de gedachte, toe te treden tot het verdrag tussen Engeland en Frankrijk van Duin kerken,, daar dit in hoofdzaak een mi litair karakter draagt zonder meer. Niet dat de Benelux nog veel waarde hecht aan de oude neutraliteitspolitiek, die is in feite immers in onze moderne tijden toch achterhaald, maar zo'n zuiver mi litair verdrag zonder meer doet nog wel even aarzelen. Vooral, waar momenteel de economische aangelegenheden nu eenmaal domineren boven de politieke, al wil men dat wel eens verdoezelen Dè idee Bevin van een West-Europese statenbond vindt zowel in Frankrijk als bij de Benelux alle waardering, maar het komt aan op de uitwerking van deze idee. En dat gaat niet zo een-twee-drie Zelfs de Benelux-gedachte zal nog jaren moeten groeien voor en aleer zij volle dig werkelijkheid is geworden, laat staan de een nog verder om zich heen grijpende gedachte van een verenigd WHet lelt?Pdat in principe de idee Bevin is aanvaard, is echter al een bijzonder gunstig teken voor verdere mogelijkhe den, al zijn die dan nog met, te over- Z'°Een economische eenheid in West- Europa eist in de eerste plaats ook een opneming van Duitsland m de t P jecteren plannen. Liefst van een 2ebeol verenigd Duitsland; wil het in hoogste mstentie niet anders dan van West- Duitsland, desnoods alleen. Dit is een conditio sine qua non (een onvermijd bare voorwaarde l. Zonder West-Du t dmkbaarffiigevolgen'ln liet is^een |ebMv«ef^n^n3 den is bepaald. Helaas is nog niet de- wil nog niet zeggen mee aanzitten aal ^wo^ï^^'wel gezet op een .Joii-irig der West-Europese een- Amerika er ^el en ge conc^ aan de nodige vu lijn over fn1 Weft- en Oost-Duitsland buiten be- SiSldd van deelneming aan enig blók wel nader worden uiteengezet De drie Scandinavische landen zien ^^«t^KbTen^de harde noodzaak van afweer zelfver dediging als tegenhanger tegen het rtóor de Sovjets in Oost-Europa reeds gevormde blok, waarop Moskous greep lo zwaar drukt en nog steeds gaat drukken, alle waarachtige demo cratische beginselen ten sPUt- Zolang deze beginselen worden ver trant en genegeerd, schijnt een ware verzoening tussen West- en pa onbereikbaar en zal men beide machtsblokken zien streven naai machts-vergroting. Voorlopig nog van beide zijden als „afweer", want Moskou wil ook, de oorlog niet, naar het ™'den treure verzekert. In een dictatoriale staatsvorm schuilen in dit opzicht ve len niet te schatten gevaren.... wÜ¥BTRT^ht ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vvaar bewolkt met hier en daar en kele opklaringen. Plaatselijk enige re eën Krachtige en aan de kust nu en faï harde Z.W. wind. Weer hogere temperaturen. 8 FEBRUARI. Zon op 8.11 uur; onder 17.39 uur. Maan op 8.06 uur; onder 15.31 uur (10 Febr. N. M.) Hoogwater te Katwijk te 3 06 en 15.19 u. 0 Februari 3.47 en 15.57 uur. De Ver. Staten en Engeland heb ben de instelling geproclameerd van een sterker, breder economisch be stuur voor de Britse en Amerikaanse zones, welke Maandag a.s. van kracht wordt. Het nieuwe „Handvest" is Don derdag door de Amerikaanse en Brit se militaire gouverneurs getekend. Het hervormde bizonale economische bestuur zal bestaan uit een economi sche raad, die tweemaal zo groot is als de huidige, bestaande uit 52 leden, een Landerrat van *2 vertegenwoordigers uit iedere staat, een uitvoerende commis sie en enkele bureaux, w.o. een bureau voor personeelszaken, een bureau voor de statistiek en een legislatief advies bureau. De uitvoerende commissie zal ingevolge art. 6 bestaan uit: 1). een voorzitter en een coördinator zonder departementale verantwoorde lijkheden, die gekozen zullen worden door de economische raad, onder goedkeuring van de bizonale raad. De bevoegdheden van de economi sche raad omvatten o.m. de goedkeu ring en uitvoering van voorschriften betreffende het beheer van spoorwe gen, havens, kustvaart, binnenscheep vaart, de waterwegen der verschillen de staten, patenten, auteursrechten, handelsmerken, communicaties (be halve het radio-omroepwezen), poste rijen, douancmaatregelen en het amb tenarenapparaat. De raad zal ook be voegd zijn in algemeen-politieke za ken, waarbij meer dan een staat be trokken is. Het nieuwe bestuur bedoelt te zijn een voorlopige regeling, welke ten doel heeft „het .hoofd te bieden aan een noodtoestand". BIZONALE GERECHTSHOVEN. Er kunnen bizonale gerechtshoven worden ingesteld, waarvan de jurisdic tie door de economische raad wordt bepaald met goedkeuring van de bizo nale raad. Deze hoven zullen onderwor pen zijn aan het bizonale hooggerechts hof, ingesteld door het militair bestuur. Indien uitdrukkelijk door de bizonale raad daartoe gemachtigd, kan de eco nomische raad bureaux oprichten, die tot taak hebben de uitvoering van bi zonale voorschriften en verordeningen te verzekeren. Het nieuwe bizonale organisme zal op of voor 24 Februari in werking treden. ENGELAND'S TOEKOMST LIGT IN DE WAAGSCHAAL. Sir Stafford Cripps, de Engelse mi nister van Financiën, heeft industriëlen te Edinburgh op het hart gedrukt te beseffen, dat de gehele toekomst van Engeland eigenlijk in de waagschaal ligt, al wil hfj in geen opzicht alarm slaan. Volgens Cripps is het een zaak van het grootste en dringendste natio nale belang, dat in het bijzonder de marken van de V.S., Canada en Ar gentinië van Britse,' goederen worden voorzien. Een zware bom, welke door Arabieren in het gebouw van het Joodse dagblad de „Palestine Post" te Jeruzalem was neergelegd, veranderde dit gebouw in een ruine. Verscheidene personen werden gewond, doch het aantel slachtoffers zou groter geweest zijn als niet verscheidene het gebouw hadden ver laten om te eten. Minister mr. dr. P. J. Witteman reikt onderscheidingen uit De minister van Binnenlandse Zaken, mr. dr. P. J. Witteman, heeft gisteren te Arnhem een aantal onderscheidin gen uitgereikt aan leden van de lan- delijke hulpverleningsdienst. De minister heeft, daarbij een rede uitgesproken, waarin hij o.m. mede deelde, dat zich b.v. in de kuststrook nog ongeveer 200.000 mijnen moeten bevinden. Vrouwelijke gratie in een witte wereld - De Engelse kunstrijdster Bridget Shir- ly Adams toont haar kunnen tijdens de wedstrijden in kunstrijden gedurende de Olympische Winterspelen te St. Moritz. In zijn rede zeide minister Witteman te hebben ervaren op hoe loffelijke wij ze deze dienst de dagelijkse taak van het ruimen van de nog her en der ver spreide munitie volbrengt, ondanks alle gevaren daaraan verbonden, ondanks de slachtoffers, die helaas niet zijn uit gebleven, ondanks ook moeilijkheden van andere aard, die de leden bijna da gelijks hadden te overwinnen. Spr. herinnerde er verder aan, dat bij de bevrijding van ons land zich al da delijk als een zeer belangrijk probleem voordeed de ruiming van de ontzaglijke voorraden munitie, die door de strij dende legers waren achtergelaten. Hier voor ïs deze dienst ingeschakeld, eerst in samenwerking met de M.M.O.D., later ook met de Marine-Mijnenopruimings- dienst. De werkzaamheden van deze drie diensten heeft ertoe geleid, dat einde 1947 geconstateerd kon worden, dat de ruiming van de grote voor de hand lig gende voorraden als voltooid kon wor den beschouwd, dat de beide militaire diensten konden worden opgeheven en dat de hulpverleningsdienst aanmerke lijk kon worden ingekrompen. Ten on rechte is hier en daar uit de opheffing van de beide militaire diensten de ge volgtrekking gemaakt, dat het werk nu gedaan was en dat voortaan alle gevaar geweken zou zijn. U weet beter dan wie ook, hoe onjuist deze conclusie is, zeide de minister, die daarop vervolgdedaar gelaten thans al de andere werkzaam heden welke gij zult hebben te verrich ten voor het opruimen van de overal in ons land nog verspreid liggende gra naten, bommen en munitie, moge ik er aan herinneren, dat uit de ter beschik king staande mfjnenkaarten is gebleken, dat zich bijv. in de -kuststrook nog on geveer 200.000 mijnen moeten bevinden. Het onschadelijk maken daarvan zal ongetwijfeld met grote moeilijkheden gepaard gaan aangezien de mijnen- kaarten niet in alle opzichten betrouw baar blijken te zijn. De gevaren in de kuststrook worden bovendien nog aan merkelijk vergroot door de voortduren de veranderingen, waaraan het duin- profiel onderhevig is. Ook uit-de rest van het land stromen nog steeds de meldingen van gevonden oorlogstuig binnen, nog steeds vallen slachtoffers te betreuren, ten gevolge van munitie, die of verborgen is geble ven of ondanks alle waarschuwingen door leken zogenaamd onschadelijk wordt gemaakt of als oorlogssouvenir wordt bewaard. Het zal uw taak zijn er voor te zorgen deze gevaren te bezweren. Met eerbied herdacht spr. vervolgens degenen, die bij de werkzaamheden van de dienst het offer van hun leven ga ven. Hun, die in en door de dienst in valide werden wenst hij de kracht toe om hun lot met berusting te di«agen. Minister Witteman reikte hierna de onderscheidingen uit. „Luchthaven Rotterdam" Comité verdedigt plan Schieveen Het gewestelijk Comité „Luchthaven Rotterdam" heeft in een der zalen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zuid-Holland een persconferentie be legd, waarop door de heer C. Kolk, voor zitter van voornoemd comité werd uit eengezet, welke, volgens het comité, de voordelen zijn van een luchthaven Schiphol plus één bij Rotterdam, in te genstelling tot een centraal vliegveld Burgerveen, waarvan de plannen door dr. Plesman worden verdedigd. De he ren ir. J. A. C. Tillema en ir. P. West broek, beiden van de dienst van Open bare werken te Rotterdam gaven op technisch gebied enige toelichtingen. De argumenten, die ten gunste van twee luchthavens naar voren werden ge-' bracht, zijn de volgende: Een moderne wereldhaven, zoals Rot terdam, heeft een luchthaven nodig, wil er een werkelijke harmonie ontstaan tus sen de verschillende wijzen van verkeer. In 1919 was Rotterdam een der eersten, die de beschikking kreeg over een mo dern geoutilleerd vliegveld hetgeen haar door de oorlogsomstandigheden werd ontnomen nu is zij de enige be langrijke Europese haven zonder vlieg veld. Het wereldverkeer van deze haven vormt onmiddellijk een goede basis voor luchtverkeer. Het scheppen van snelle contanten is een eerste vereiste. De industrie, die in en om Rotterdam is gevestigd, ,en die in het eerste half jaar van 1947 een omzet noteerde van f. 314.493.000; het handelsleven; het Westland, zozeer gebaat bij een snel transport door de lucht en het feit, dat in een straal van 20 km. om de nieuwe luchthaven Rotterdam twee millloen personen wonen, rechtvaar digen, aldus het comité, het verlan gen naar een vliegveld in de onmid dellijke omgeving. Ook Den Haag en West-Brabant hebben daarbij belan gen. De enige bevredigende oplossing is volgens het comité dan ook een lucht haven in de Schieveense polder. De nieuwe voor Rotterdam geprojec teerde luchthaven zal ongeveer 6 km. ten N. O. van het Rotterdamse stadhuis in de polder Schieveen gelegen zijn. Het plan is een luchthaven uit te voe- rn in klasse „e", d.w.z. 1 miststartbaan en twee andere banen. Op deze lucht haven mogen vliegtuigen tot 27.000 kg. landen. De mistbaan kan later worden uitgebreid tot een „a"-baan van 2.550 m., waarbij ook de allerzwaarste vlieg tuigen van deze haven gebruik kunnen maken. De openbare werken hebben er reke ning mee gehouden, dat in een verre toekomst nog Verdere uitbreidingen kun nen plaatsvinden en de gelegehheid be staat dan ook voor een luchthaven klas- Ma", en zelfs klasse „dubbel a", waar bij parallelle banen en een centraal sta tionsgebouw worden toegepast. De kosten van vliegveld Schieveen klasse „e" bedragen ongeveer f26 mil lloen, klasse „ae" ongeveer f. 35 millioen. Moeilijkheden fijdens bestandsuitvoering CONCENTRATIE VAN DE HISBOELLAHTROEPEN. In de Cheribon-sector leveren con centraties van Hisboellahtroepen in het gebied van Koeningan moeilijkheden op bij de evacuatie. De Hisboellahs zijn strijdgroepen van de Masjoemi. Zij trachten de Republikeinse wapens van de TJN.I. te veroveren en de vrouwen en kinderen van de militairen der T.N.I. t« ontvoeren. De sterkte der betrokken Hisboellahgroep wordt geschat op 1000 man. Koele ontvangst van Koninklijke rede te Djokja De radiorede van H.M. de Koningin is te Djokja koel ontvangen. Men is daar van oordeel, dat de inhoud van deze rede in wezen niet veel verschilt van die der Decemberrede 1942, en men maakt bezwaar tegen de „geme nebest-idee". Voorts staat men scep tisch tegenover woorden betreffende „ordeverstorende elementen", daar deze zouden voortspruiten uit het denkbeeld, ,dat de Indonesiërs altijd schuld hebben". De Koninklijke rede zou in de toe-' komst de atmosfeer kunnen vertroebe len, aldus de Republikeinse radio, die ook melding maakt van „optimisten" volgens wie deze rede een voorloper kan zijn van „blijvende vriendschap tussen de Republiek en Nederland". BEVREDIGENDE BESPREKINGEN TE SOERABAA. J Te Soerabaja vonden besprekingen plaats tussen Nederlandse en Republi keinse militaire en burgerlijke autori teiten, die bevredigend en in een gun stige sfeer verliepen. O.m. werd gespro ken over de status quo-lijn en maatre gelen in het belang der bevolking (v.n. in de gedemilitariseerde zone), zoals het irrigatiestelsel, herstel der verbindingen tussen beide gebieden en bestuursaan gelegenheden. Verschillende kwesties werden overgelaten aan de technische commissie, terwijl ook punten aange roerd werden, die verder op hoger ni veau dienen te worden behandeld. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Koninklijke Landmacht: Sold. B. W. Vonk uit Haalderen, ge meente Bemmel; sold. J. van Haa- ren uit Breda; sold. F. M. Kuypers uit Haaren (N.B.); sold. H. W. Leenders uit Eindhoven; sold. A. J. Nederlof uit Amsterdam; sold. J. Verhoef uit Ruwlel. Kon. NecL-Ind. Leger: Sold. Soe- kardi. De Kon. Marine heeft in deze pe riode geen verliezen gerapporteerd. BINNENLAND In de tweede helft van Maart zul len er tussen een Zwitserse en een Ne derlandse delegatie besprekingen gevoerd worden over een nieuw handelsverdrag tussen de beide landen. Dit nieuwe ver drag zou dan op 1 April van dit Jaar ln werking kunnen treden. Volgens de Nederlandse plv. gedele geerde bij het te Brussel gevestigde Inter nationaal Bureau voor de Herstelbetalin gen. z(jn aan Nederland in het kader van het 2lste toewijzingsprogramma, gedeelten van Duitse fabrieken en losse machines toegekend tot een gezamenlijke waarde van RM 500.000 (waarde 1933). Mevr. de weduwe P. Pauwels-Tiele- man te Kloosterzande zal 25 Februari a.s. haar 100ste verjaardag vieren. Dank zij bet Intensieve speurders- werk van de Groningse recherche ls het na ruim twee maanden gelukt de hand te leggen op de moordenaar van de heer C. de Boer. die ln de avond van Vrijdag 28 November van het vorige jaar te Gro ningen in zfjn huls dood op een divan werd aangetroffen. Verdacht van deze moord ls nl. gearresteerd de 24-Jarige militair J. F., ln garnizoen te Assen. BUITENLAND. Australië heeft 9000 verplaatste per sonen uit Europa toestemming gegeven zich in Australië te vestigen. Volgens officiële cijfers is de bevol- I king van Japan ln 1947 met 1.500.000 zie- i len toegenomen. Japanse statistici ver klaren, dat Indien de huidige stijging van het geboortecijfer aanhoudt, de bevolking van Japan ln 1949 30 millloen zielen zal tellen. De leider van de Zweedse nationaal- socialistische partij, Sven Olof Llndholm, ls gearresteerd. De Britse minister-president, Cle ment Attlee, heeft in een radiorede ge waarschuwd voor de gevaren van Inflatie. Dc Franse artsen hebben besloten 1 Maart te staken uit protest tegen de hoge belasting. Dit besluit is genomen door de bestuursraad van de medische vakvereni gingen. De artsen zullen weigeren fonds- l^len van de nationale verzekering ln ziekenhuizen te behandelen en attesten te tekenen, behalve waar het zwanger schap of prenatale zorg betreft. Generaal-majoor James Alward van Fleet 1s benoemd tot opvolger van Wil liam Llvesey. leider van de Amerikaanse militaire missie ln Griekenland. Oo 90 km. afstand van de Pyramide van Gizeh heeft men geraamten van voorhistorische walvissen ontdekt, die daar in praehlstorlsche tijden ln een uitgestrekte zee. welke geheel Noord- Afrlka besloeg, rondzwommen. Voorts werden ln dit gebied nog de- fossielen van mastodonten aangetroffen. De geraamten der walvissen meten 10 tot 13 meter, zo dat deze kleiner en slanker zijn geweesi dan di tegenwoordige walvissen. Engeland heeft wederom 100 mil lloen dollar van de Amerikaanse lening opgenomen. Het restant bedraagt thans 100 millloen dollar. Het nieuwe Duitse Hooggerechtshof, dat ln het bizonale economische gebied van Duitsland zal worden Ingesteld, zal zijn zetel te Keulen krijgen. De leden van het Hof moeten beroepsrechters of pro fessoren ln de rechten en minstens 35 Jaar oud zijn. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van Buitenl. Zaken heeft be richten, dat de Frans-Spaanse grens Maandagnacht voor personenvervoer oer spoorwegen en P.T.T.-verkeer geopend zou worden, voorbarig genoemd. Uit Mauritius wordt gemeld, dat ten gevolge van een cycloon ln de Indische Oceaan door overstromingen 6 personen zijn verdronken en vele gebouwen -in de golven verdwenen. Trygve Lie ls gistermiddag per vlieg tuig uit Kopenhagen naar New-York ver trokken. Het Hongaarse parlement heeft een wet aangenomen voor de nationalisatie van de bauxiet- en alumlnlumproductle De fabrieken, die ln handen van het bui tenland zijn, vallen niet onder deze na tionalisatie. De secretaris-generaal van de extre mistische Hindoebeweging Mahasabha As- joetosj Lahiry is gearresteerd. 'Na de dood van Gandhi zfjn reeds honderden leden j van deze beweging ln hechtenis genomen. I „Zweden is genegen aan het plan- Bevin deel te nemen, indien dit hoofd zakelijk Inhoudt samenwerking tussen de West-Europese landen op basis van bet plan-Marshall, dat door Zweden gesteund wordt", aldus heeft de Zweedse minister van buitenlandse zaken, Osten Unden, verklaard. De Russen hebben het aanplakken van reclame-biljetten, net vertonen van films en het organiseren van danspar tijen. bijeenkomsten, optochten e.d. ln de Russische zone van Oostenrijk zonder voorafgaande toestemming der sovjets strafbaar gesteld. Een der eerste gevolgen hiervan ls het verdwijnen van ruim 1000 aanplakbiljetten, die de hulp van de Ver. Staten aan Oostenrijk tot uit drukking brachten. (U.P.). 0 De Amerikaanse minister van Ma rine deelde gisteren mede, dat de Ameri kaanse marine plannen heeft om binnen vijf Jaar zes nieuwe schepen van een ex perimenteel type te bouwen, w.o. een vllegdekschlp van record-afmeting. Mi nister Sullivan zei, dat het vllegdekschlp 60.000 tot 80.000 ton zou meten. Het grootste vllegdekschlp van de Ameri kaanse vloot meet op het ogenblik 45.000 ton. (U.P.). De grootste ruwe dlament ter wereld zal geëxposeerd worden op de Jaarbeurs van de Britse nijverheid, aie op 3 Mei te Londen wordt geopend. De diamant weegt 770 karaat en werd ln Januari 1945 ge vonden in de Wylerlvier. Vandenberg en het plan Marshall HIJ WIL DESNOODS REDUCTIES AANVAARDEN. Senator Arthur Vandenberg, de voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft doen weten, dat hij bereid zou zijn een reductie Van de totale som van het plan-Marshall te accepteren wan neer dit nodig zou zijn om het pro gram per 1 April in werking te krijgen. „Het tijdstip van de hulpverlening is even belangrijk als het totaal der gel den", aldus zeide hij. Hij was bereid enige reducties in de totalen voor de eerste 15 maanden van het plan te aan vaarden wanneer hij aldus de oppositie tijdig de nederlaag zou kunnen doen lijden en einde Maart algehele aanvaar ding van het plan zou verkrijgen. Ernstig ben^tnegebrek in Frankrijk BEZOEK PER AUTO WORDT ONTRADEN. De KNAC deelt mede, van officiële Nederlandse zijde het bericht te heb ben ontvangen, dat het .benzinegebrek in Frankrijk, in het bijzonder in het Pa- rijse gebied, en dat van Lyon. dermate ernstig is, dat het zich per auto naar Frankrijk begeven moet worden ontra den. Vrijwel geen enkele pomp heeft nog voorraad, zodat men noch voor crediet- brieven, noch voor bonnen benzine kan krijgen. Veel buitenlanders, die zich reeds met auto's in Frankrijk bevinden, zijn ge strand.: AMERIKA BESCHULDIGT RUSLAND. Oefent constante druk op Turkije uit. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde, dat wan neer Turkije tegenstand wil blijven bie den aan buitenlandse agressie, het land voor onbepaalde tijd de hulp van Ame rika nodig zal hebben. In een geschrift waarin het Ameri kaanse hulpprogram voor Turkije wordt uiteengezet, beschuldigt het Ameri kaanse ministerie Rusland er van con stante druk op Turkije uit te oefenen gedurende de afgelopen drie jaar, waar door met agressie gedreigd werd over de bewaking van de Dardanellen. Binnenkort zal Amerika zijn beslis sing moeten geven over een nieuwe hulpverlening aan Turkije, daar de toe wijzing groot 100 millioen dollar, welke het vorig Jaar werd verstrekt, in Juni ten einde loopt. (U.P.). HET „KLEINTJE KOFFIE". Naar wij vernemen zal de samen stelling van de café-restaurant-koffie hoogstwaarschijnlijk met ingang van de eerstvolgende periode (begim Maart) een wijziging ondergaan. D» koffie zou dan worden gemengd mei 80 surrogaat.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1