Plesman bepleit centrale luchthaven Burgerveen Verkeerstechnisch ideale situatie in centrum „Stad Holland" WEERBERICHT Het plan voor een West-Europese Unie Benelux-conferentie boekte slechts kleine resultaten Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang VRIJDAG 6 FEBRUARI 1948 No. 26305 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 (Van een onzer redacteuren) Een modern geoutilleerd, groots opgezet vliegveld met een benade ringsmogelijkheid die veiliger is dan waar ook ter wereld, gelegen in het centrum van een „wereldstad", een situatie waar alle wereldsteden als Londen. Parijs, New York en Moskou van zouden watertanden, zulk een situatie zou in de „Randstad Holland te bereiken zijn. Aldus de conclusie van dr A. Plesman, die in een persconferentie in het KLM-gebouw in Den Haag zijn zienswijze openbaarde omtrent de mogelijkheid van één centrale Nederlandse wereld-luchthaven, gelegen in het Zuidelijke ge deelte van de Haarlemmermeer, het zwaartepunt van het gebied, waar vier millioen mensen tezamen wonen. Goedkoper dan iedere andere mogelijke oplossing van het vliegveldvraagstuk, verkeerstechnisch toren hoog uitstekend boven de halfslachtigheid die iedere andere oplossing zoü karakteriseren, en een eis, wanneer ons land een behoorlijke rol wil blijven spelen in de internationale luchtvaart. PE DRIE MOGELIJKHEDEN. Uiteraard wil Nederland zijn plaats in het luohiverkeer behouden. Dat kan echter slechts, zo verzekerde dr Ples man, wanneer onze luchthaven of ha vens aan de eisen voldoen, die de in ternationale luchtvaart ook in de toe komst zal stellen. De tendentie be staat thans naar de bouw van zwaar der vliegtuigen, en deze tendentie zal aanhouden tot de meest efficiënte grootte is bereikt. Naar schatting ligt deze tussen de 150 en 2Ï)0 ton. Om vliegtuigen van deze grootte te verwerken, is de huidige outillage van Schiphol ontoereikend. De start banen kunnen die belasting niet aan en moeten verzwaard worden, even als verlengd en vermeerderd in aan tal met het oog op de te verwachten grotere frequentie in het luchtver keer. Bovendien moet de gebouwen uitrusting vermeerderd. Drie mogelijkheden staan er nu open. Ten eerste kan men Schiphol gaan ombouwen en een tweede, secundair vliegveld aanleggen bij Rotterdam, het project Schieveen. Dit zou een onnodi ge verbrokkeling betekenen, en boven dien verlies van alle kapitaal, dat tot nu toe in Schiphol is gestoken. Ten tweede kan men zioh de moge lijkheid indenken, dat men met Schip hol volstaat en Schieveen laat verval len. Hiermede is Rotterdam niet ge diend, terwijl de bezwaren van het verlies van reeds in Schiphol gestoken kapitaal blijven bestaan. Evenals in het eerste geval speelt ook bij de be oordeling van deze tweede mogelijk heid een grote rol. dat Schiphol nau welijks tot een moderne luchthaven van \oldo3rvde omvang is om te bou wen. De grondgesteldheid niet ide aal. en uitbreiding van voldoende om vang zou een deel van het vliegveld aan de overzijde van de Rijksweg Den Haag-Amsterdam brengen, zodat daar een verkeerstechnisch moeilijke situatie ontstaat, of, de kosten van wegomleg- ging en het nadeel van een minder directe wegverbinding Den Haag- Amsterdam gedragen zouden moeten worden. De derde mogelijkheid achtte dr Plesman ideaal: een geheel nieuw op gezet vliegveld nabij Burgerveen in het Zuiden van de Haarlemmermeer. Schiphol blijft daarnaast bestaan, zodat het reeds geïnvesteerde kapitaal niet verloren gaat, en zal dienen voor les- en proefvluchten, voor luchtvaart clubs, voor diverse interne diensten, zelfs als noodhaven, terwijl voorts bij dit vliegveld vliegtuigindustriën geves tigd kunnen worden. Dc vliegtuigfabrieken van Fokker kunnen dan bij Schiphol hun plaats vinden, terwijl zij naar Valkenburg moeten verhuizen wanneer Schiphol centraal vliegveld zou blijven. Dan moet echter ook Valkenburg worden uitgebreid. Voorts heeft deze derde mogelijk heid het voordeel, dat Schieveen kan vervallen. Verkeerstechnisch wordt de meest ideale situatie geschapen, die denkbaar is. Spoorwegen steunen dit plan omdat het bij uitstek strookt met eigen uitbreidingsplannen. De PTT vinden er de mogelijkheid tot velerlei snellere verbindingen in, en ook deze steunen het denkbeed. BETER EN GOEDKOPER. Deze ideale situatie, die beter is dan welke andere ook, is bovendien, hoe vreemd het ook klinken moge, goed koper: doordat het in Schiphol ge- investeerde kapitaal niet verloren gaat, doordat Schieveen niet behoeft te worden gebouwd, doordat de ex ploitatie van K.LJVÏ. en spoorwegen voordeliger worden, verwachtte dr Plesman 'n besparing van meer dan 100.000.000 gulden wanneer men tot dc stichting van het nieuwe vlieg veld overgaat in plaats van Schiphol uitbreidt met alle consequenties van dien. Verwezenlijking van het plan- Burgerveen komt omstreeks op 150 millioen gulden. EEN GROOTSE CONCEPTIE. de Het plan bevat, als gezegd, de aan leg van een vliegveld bij Burgerveen. Details zyn uiteraard niet te geven, aangezien de plannen nog in ontwik kelingsstadium verkeren. Dr Plesman stelde zich evenwel het volgende voor. Het centrum van het veld zou ko men te liggen recht ten Zuiden ran Vennerdorp en recht ten Westen van Burgerveen, nabij de bocht van de Rijksweg. Dit centrum zal bestaan uit een oppervlakte van 4 bij 5 km voor gebouwen, loodsen etc. Daaromheen groeperen zich zes zware startbanen naar alle windstreken. Deze reiken IETS KOUDER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien en aanvankelijk nog een krachtige Wes telijke wind. Iets kouder. 7 JANUARI. Zon op: 8.13 uur; onder 17.37 uur. Maan op: 7.29 uur; onder 14.25 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 2.20 en 14.36 uur. om. tot nabij de Ringvaart Hoofdvaart. De Rijksweg van Den Haag naar Amsterdam duikt, zodra deze het veld bereikt, onder de grond door een timnel, om midden op het ter rein weer bovengronds te komen bjj de gebouwencomplexen, en ver volgt zijn weg weer ondergronds tot aan de andere zijde het vlieg veld weer verlaten is. Daarnaast komt een directe spoorwegverbinding tussen Amsterdam en Den Haag, via Leiden, die eveneens bij het gebou wencomplex boven komt en gelegen heid geeft om passagiers midden op het vliegveld af te zetten of op te nemen. Op deze wijze zijn de grote bevol kingscentra Amsterdam, Rotterdam, en Den Haag, benevens Leiden, eventueel in de toekomst ook Utrecht en Haar lem op zeer korte tijdsafstand van het centrale vliegveld gelegen, in tijds duur zefs dichterbij dan een vliegveld in het centrum van een wereldstad als Londen, waar het verkeer zoveel tra ger is. Dr Plesman achtte het plan m ze ven jaar tljds uitvoerbaar, in w.'.toe pe riode het huidige Schiphol met ver beteringen van geringer orde nog goe- Benoeming van Coert Dubois bevestigd PROF. GRAHAM TERUG NAAR DE UNIVERSITEIT. De benoeming van Coert Dubois tot Amerikaans vertegenwoordiger- in de Commissie voor Goede Diensten, die onlangs reeds werd gemeld, is thans door het Departement van Buiten landse Zaken te Washington bcves tigd. Prof. Graham's functie als presi dent van de Universiteit van Noord Carolina maakt het hem onmogelijk langer deel uit tc maken van de Com missie voor Goede Diensten. ITALIAANSE REGERING NEEMT MAATREGELEN. De Italiaanse regering heeft met het oog op de komende verkiezing besloten een gevangenisstraf van 2 tot 10 jaar te stellen op het organiseren van parami litaire organisaties. Deze maatregel zal geen betrekking hebben op wettelijk er kende organisaties, zoals de partisanen. Het werpen van bommen naar open bare vergaderingen zal met 1 tot 10 jaar kunnen worden gestraft, en tevens zijn nieuwe straffen en hogere boetes vast gesteld voor het ongeoorloofd dragen van wapenen. TURKSE AMBASSADEUR IN MOSKOU VOOR ONBEPAALDE TIJD MET VERLOF. Het vertrek van de Turkse ambassa deur in Moskou, Faik Arkdur, wordt in Istanbul beschouwd als een antwoord op de voortdurende afwezigheid van de Sovjet-ambassadeur in Turkije, die in Augustus 1946 met verlof naar Moskou vertrok en nog niet is teruggekeerd. Officiële kringen zeggen dat Arkdur met officieel verlof naar huis gaat en niet is teruggeroepen. Zijn verlof zou voor onbepaalde tijd zijn. de diensten zou kunnen bewijzen. Wanneer dit plan doorgang mocht vinden, komt een zeer belangrijk ver keersknooppunt onder de rook van Leiden te liggen. Mc Neil te Brussel Naar Reuter uit betrouwbare bron te Londen verneemt heeft de Franse regering gunstig geantwoord op het Britse ontwerpvoorstel om gezamenlijk een West-Europese bond aan de drie Beneluxlanden voor te stellen. De vol gende stap is thans, aldus Reuter, de ontwerptekst aan de regeringen van de Benelux voor te leggen. Waarnemers te Londen zijn het er over eens, dat de Het mantelpakje is wel de ideale voorjaarsdracht. Zowel allerlei fan tasiemodellen als variaties op de klassieke tailleur doen opgeld. Dit model houdt zo'n beetje het midden tussen beide. wijze, waarop de Benelux het Engels- Franse ontwerp zal ontvangen, groten deels zal afhangen van de mate, waar in de bond een werkelijke stem krijgt in de politieke besluiten voor lange ter mijn betreffende de economische toe komst van Duitsland in het algemene kader van de West-Europese samen werking. De Engelse minister van Staat, Mc Neil, die op het ogenblik te Brussel ver toeft, zat aan een banket, dat hem door de prins-regent ten paleize is aange boden. Bij dit diner zaten ook aan de ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland, België en Luxemburg. McNeil verklaarde: „Indien wij een West-Europese unie zullen krijgen, zal dit niet alleen voor beide partijen on middellijk opofferingen met zich mee brengen, doch beide partijen ook voor belangrijke politieke besluiten stellen. Europa) verkondigt niet- alleen, dat geen dictatorschap aanvaard zal worden, doch ook, dat onmiddellijk stappen worden ondernomen om de handen in een te slaan ten einde omstandigheden te scheppen, die een noodtoestand en het aan de dag treden van een dictator of een autoritair stelsel voorkomen". Volgens McNeil heeft dit besluit geen exclusief of offensief, doch een defen sief karakter. „De practijk van de reeds bekend gemaakte beginselen van de Europese bond zal technisch ingewik keld zy'n, ons op politiek gebied her haaldelijk in verlegenheid brengen, op korte termijn onmiddellijk economische opofferingen van ons allen vergen en blijken hoge eisen te stellen aan onze staatmanskunst. Misschien zijn wij op weg naar een met algemene stemmen begroet Pan-Europeanisme. In dat ge val zal Europa groter zijn dan het ooit geweest is". Ten slotte heeft McNeil verklaard, dat de Britse regering er op aange drongen heeft, dat Nederland, België en Luxemburg uitgenodigd zouden worden om op de driemogendheden- conferentie over het Duitse vraagstuk, die 19 Februari in Londen zal begin nen, hun standpunt over de toekomst van West-Dultsland uiteen te zetten. Ministers van Financiën hielden angstig de beurs vast (Var. onze Brusselse correspondent). Zoals blijkt uit het communiqué, dat de 18 ministers van de Benelux-landen na hun drie dagen conferentie te Luxemburg bekend maakten, is er op het gebied van de éénmaking der ac cijnzen en omzetbelasting der drie lan den niet veel positiefs bereikt. GEEN ENKELE TOEZEGGING. Deze gelijkschakeling moet de tweede phase inluiden van de volledige econo mische unie tussen België, Nederland en Luxemburg. Naar ik in Brusselse regeringskringen vernam, is de weer slag van die eventuële eenmaking op de staatsinkomsten de voornaamste reden van de bepaald magere resultaten van deze besprekingen geweest. In Neder land en in België vormen accijnzen en omzetbelasting een post van de staats begroting, die niet zonder gevaar voor het evenwicht kan worden gewijzigd. De ministers van Financiën, de pro fessoren Lieftinck en Eyskens, hebben er dan ook angstvallig voor gewaakt, dat geen enkele concessie werd gedaan. Waar de omzetbelasting in Nederland in haar geheel, op 3,5 komt (van fa briek tot verbruiker), kent men in Bel gië luxe-omzettaxes, welkeb .v. voor de aankoop van een auto tot 7.5 van de factuurwaarde gaan. Er zijn in Luxemburg niettemin eni ge kleine resultaten geboekt. De ac- cyne op margarine is in België sedert de bevrijding opgeschort. Zij zal nu af geschaft worden, zodat hier een een making met Nederland is bereikt. De Belgische premier Spaak merkte overigens op, dat tussen België en Luxemburg sedert 25 Jaar een economi sche unie bestaat, zonder unificatie in het heffen der omzetbelasting. De reden van het organiseren van een speciale conferentie te Den Haag over de ac cijnzen op de suiker ligt hierin, dat de Belgen over korte tijd de prijs moeten vaststellen, welke aan de suikerbiettelers dient te worden betaald. De bieraccijns, waartegen de Belgische brouwers op voorhand en zonder de voorgestelde be slissing te kennen, reeds heftig gepro testeerd hebben, is een kwestie, die op de lange baan geschoven werd. BENELUX MOET GROEIEN. LANGZAAM Onze zegslieden waren over de ver traging in het realiseren der economi sche unie niet verwonderd. „Het heeft 5 jaar geduurd, vooraleer met het noch tans zo kleine Luxemburg volledige Cijfers over China GEVOLGEN VAN BURGEROORLOG. Tijdens een persconferentie te Nan king heeft generaal Teng Oeen Yi, di recteur van het inlichtingenbureau van het Chinese ministerie voor nationale verdediging, de balans opgemaakt van de burgeroorlog in 1947. De schade aan de industriële installaties en de mijnen in Mandsjoerije en Noord-China schat te hij op meer dan 10 milliard Ameri kaanse dollars. Het aantel vluchtelingen uit de com munistische zones zou in 1947 14,510,000 bedragen hebben. De regeringstroepen hebben volgens de generaal in een pe riode van 18 maanden, eindigend 31 December 1947, bijna J/2 millioen man aan doden, gewonden of krijgsgevange nen verloren. De verliezen der commu nisten schatte hij echter op ongeveer 1.4 millioen. De huidige sterkte der communisten bedraagt volgens de ge neraal 1.150.000 man. Truman pleit voor algemene militaire dienstplicht In een boodschap aan een bijeen komst van Amerikaanse burgers te New York heeft president Truman ge zegd, dat de invoering van de algemene militaire dienstplicht de V.S. „het ini tiatief zou geven in het streven naar een wereldvrede". Indien gewacht werd totdat de oorlogswolken zich opeenge pakt hadden, zou Amerika het initia tief ontnomen worden. Tijdige natio nale veiligheidsmaatregelen zouden een waarborg zijn voor de vrede. In dien zij te laat werden genomen, zou den zij een voorbereiding tot een oorlog zijn. „De algemene militaire dienst plicht, hoewel op zichzelf niet voldoen de, is de enige op zich zelf staande maatregel, die onze eventuele aanval lers aan het verstand kan brengen, dat Amerika bereid en vastbesloten is zijn vrijheid te verdedigen". overeenstemming in het kader der Bel gisch-Luxemburgse Unie werd verkre gen. Thans is de toestand nog veel moeilijker, aangezien Nederland eên zeer ingewikkeld systeem van directe en onrechtstreekse subsidie aan de land- en tuinbouw heeft opgebouwd. Alleen reeds om het groot aantal kleine vorderingen, die gemaakt werden, wa ren de bijeenkomsten in het Luxem burgse Parlement nuttig", aldus hun conclusie. Zoals alle stevige dingen, moet de Be nelux langzaam groeien en dit is de voorwaarde van zijn succes. DE UITSLAGEN VAN DE VERKIEZINGEN IN EIRE. Geen meerderheid voor de Valera? De uitslagen van de verkiezingen in Eire, voor zover bekend, tonen, dat de Vi.lera geen absolute meerderheid zal verwerven. Men neemt aan, dat hij tot ongeveer zeventig zetels komt, hetgeen vier te weinig is voor eefi absolute meer derheid. Tcch neemt men aan, dat zes of zeven Dail-leden van andere partijen de Fianna Fail wel zullen stqunen. De republikeinen (Mac Bride) hebben waarschijnlijk minder stemmen gekre gen dan zij verwachtten. De positie van de „principiële oppositiepartij'de „Fine Gael" blijft vermoedelijk onge wijzigd. In de vorige Dail had zij dertig zetels. De labour-partij, die in de vorige Dail negen zetels bezette, gaat, naar men verwacht, niet vooruit. H. M. de Koningin heeft de hoofdstad, waar zy sinds 1 December 1947 verblijf hield, verlaten, om Zich naar Het Loo te begeven. - BIJ het verlaten van het Paleis op de Dam te Amsterdam. De ontwikkeling in Duitsland TEGENSTRIJDIGHEDEN. Generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duits land, heeft op een persconferentie te Berlijn gezegd, dat de uitvaardiging, welke de onlangs te Frankfurt besloten economische reorganisatie van kracht zal maken, zeer binnenkort zal worden gepubliceerd. Naar aanleiding van de voedselpositie verklaarde Robertson, dat hij bereid is troepen uit te lenen ten einde mee te helpen bij het doorvoeren van strenge maatregelen, welke beogen de Duitse boeren tot medewerking aan een eer lijke en billijke verdeling van voedsel voorraden te brengen. Robertson ver klaarde zich optimistisch over het op lossen van de voedselcrisis, hetgeen hij slechts op twee wijzen mogelijk acht: 1. Er moet meer hulp van buiten komen door grotere import door de ge allieerden. 2. De Duitse bestuursinstellingen moe ten drastische maatregelen nemen om het bijeenbrengen en verdelen van voedsel te verbeteren, opdat het nor male consumentenrantsoen op het offi ciële peil van 1500 calorieën wordt ge bracht. Op de interzonale Duitse vakvereni gingsconferentie te Dresden heeft men besloten tot oprichting van een cen trale Duitse vakverenigingsraad. Uit de Franse zone was echter niemand aan wezig. Deze raad zal alle Duitse vak bonden omvatten. De nieuwe organisa tie zal zo spoedig mogelijk van kracht worden, opdat het tweede congres van de wereldbond van vakverenigingen in September zijn houding in deze kan bepalen. Otto Grotewohl, de voorzitter van de door de Sovjet-autoriteiten gesteunde socialistische eenheidspartij (S.EX>.) heeft op een vergadering voor de een heid van Duitsland te Wolf en (Sovjet zone) verklaard, dat de S.E.D. op eigen verantwoordelijkheid het initiatief zou nemen tot het houden van een refe rendum over de eenheid van Duitsland. BINNENLAND. Bij wege van rechtsherstel ls bil K. B. aan H. J. Versteeg, gerekend met ingang van 1 April 1943 eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van politie te Am sterdam onder dankbetuiging voor de aan de politie bewezen diensten. BIJ herstelwerkzaamheden in de ka pel te Veltum-Venray ls de 49-Jarlge stucadoor C. V. S. uit Rotterdam van een 7 meter hoge steiger gevallen. HIJ overleed kort daarop. Op 4 en 5 Februari is In Davos een bestuursvergadering gehouden van de Pro testants-Christelijke Arbeiders Internatio nale. De voorzitter, de heer M. Ruppert uit Utrecht, heeft gewezen op de belang rijke arbeid ln 1947 verricht ln Duitsland. Noorwegen, Zweden en Engeland. In verband met de dood van generaal Blaskowltz. die te Neurenberg zelfmoord pleegde, kan nog gemeld worden, dat hij ln ons land op generlei wijze als getuige zou hebben moeten optreden. Te Tilburg is een textlelfraude opge spoord. waarbij een grote hoeveelheid tex tiel, katoen, wol. flanel, garens, baddoeken e.d. ln beslag werd genomen. De goederen bleken gedeeltelijk van diefstal afkomstig De economische recherche heeft enige arrestaties gedaan. Het gezelschap met de leden der Westindlsche delegaties woonde gister avond te Amsterdam de door het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen aange boden feestvoorstelllng van „Die Fleder- maus" in de Stadsschouwburg by. Zeepost kan verzonden worden met de motorschepen „Slbajak" en „Willem Ruys", die op 13 en 17 Februari a.s. naar Ned.-Oost-Indlë vertrekken. Naar Curasao en de overige Overzeese Gebiedsdelen ln de West vertrekt op 13 Februari het m.s. „Helena". Ook met dit schip kan zeepost worden meegegeven. Het verdient aanbe veling de te verzenden stukken ten minste twee dagen van te voren ter post te be zorgen. - De directeur van de Alg. Ned. Ver voor Vreemdelingenverkeer. Jhr. W. Boreel, heeft zich naar New York begeven, ten einde na te gaan wat er nog meer kan worden gedaan om Nederland een groter aandeel ln het Amerikaanse toeristen bezoek aan West-Europa te verschaffen; dan voor de oorlog. De politie te St. Oedenrode (N. Br.) heeft de hand weten te leggen op twee oersonen uit Amsterdam, die sedert maan- Sen op talrijke plaatsen in Brabant ln de j omgeving van Oss. Helmond en Eindhoven een 40-tal inbraken hebben gepleegd. De Spaanse politie heeft de Luxem burger Gordlan Troeller gearresteerd, die ln verband wordt gebracht met de ont snapping van een lid der Basklsche onder grondse beweging naar Frankrijk. Troelier, een geaccrediteerd Journalist, is o.a, cor respondent van het „Algemeen Handels blad". BUITENLAND. Na meer dan 100 personen te hebben gehoord, heeft de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat de audities betreffende het plan- Marshall geëindigd. De Finse communistische party heeft besloten zich by de Komlnform aan te sluiten. Marcel Cachln, directeur van het offi ciële blad der Franse communisten en Cognlot. een lid van de redactiestaf, ziln leder tot 10.000 frs boete veroordeeld wegens het publiceren van smadelijke arti kelen tegen Dupont, een afgevaardigde van de republikeinse vryheldspartij. Dupont kreeg een schadeloosstelling van 25Ö.000 frs toegewezen. De opperste raad van de U.S.S.R. heeft ln plenaire zitting een deoreet van het presidium van 15 Februari 1947, waar bij huwelijken tussen Sovjet-burgers en buitenlanders verboden worden, geratifi ceerd. De dienst van de Slmplon-Orlënt- express ls gestaakt, daar Griekenland niet langer de veiligheid in het gebied van Oost-Thraclë. wegens de activiteit van de guerlllastrljders, kan garanderen. De Bulgaarse openbare aanklager heeft de doodstraf suds. levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de ex-minister van landbouw, Dlmitrl Ghltchev en vier van zyn medeplichtigen. Ghitchev wordt er o.a. van beschuldigd Jonge mensen aangespoord te hebben naar Griekenland uit te wijken, daar een trai ning ln sabotage te nemen en vervolgens naar Bulgarye terug te keren om te helpen de regering omver te werpen. (UJ*.). De perschef van het Witte Huls. Charles Ross. heeft bekend gemaakt, dat Stalin in 1946 een uitnodiging van presi dent Truman om tot Amerikaanse toe hoorders te spreken, heeft afgewezen. Volgens offlcteuse berichten zyn ln India reeds meer dan duizend personen gearresteerd in verband met ondervraging van leden der V.S.S. aangaande de moord op Gandhi. Dr. Kurt von Schuschnlgg. de vroe gere Oostenrijkse kanselier, heeft het hem aangeboden hoogleraarschap aan de uni versiteit te Saint Louis in Missouri aan vaard. Schuschnlgg zal college geven over „de moderne democratische 6taat". De commissie voor Palestina der V. N. heeft besloten onmlddeliyk een van haar functionarissen naar Londen te zenden om met de Britse regering de voedselpositie lnPalestine, die zij ernstig acht, te be spreken. De socialistische party van Italiaanse arbeiders, geleid door Saragat, heeft op het eerste Jaarcongres te Napels besloten by de algemene verkiezingen in April alleen uit te komen en niet op een gezamenlijke lijst met eventuele „derde macht". Dit besluit werd genomen met 173.243 stem men tegen 27.625 stemmen. Volgens een woordvoerder van de Nationale Adviesraad (het orgaan, dat de financiële politiek ln de V. S. bepaalt) ls door het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken aan deze raad een plan voorgelegd om ongeveer 500 millioen dol lar aan China toe te vrïjzen. Italië's premier en de minister van buitenlandse zaken hebben het bericht dat de Italiaanse regering der Ver. Staten ge suggereerd zou hebben de bezoeken van Amerikaanse oorlogsschepen aan Italiaanse havens te beperken. ..absoluut fantastisch" genoemd. (U.P.). In het gebied van Luik gingen 5000 mijnwerkers uit II verschillende mynen in staking. Indien aan de eisen van de sta kers niet voldaan wordt, dreigt voor Maan dag een algemene mynwerkers-staking. De mynwerkers vragen aanpassing van de lonen aan de hoge kosten voor levens onderhoud. (U.P.), Ook von Stuelpnagel beneemt zich het leven Hedenmorgen vroeg is de voormalige generaal van de Duitse luchtmacht en tijdens de Duitse bezetting militair gouverneur van Parijs, Otto von Stuelpnagel, in zijn cel van de militaire gevangenis te Cherche-Midi levenloos aangetroffen. Het bleek, dat hij zich had opgehangen. Von Stuelpnagel werd op 16 Juni 1878 te Berlijn geboren. ABNORMALE LENTEVERSCHIJNSELEN. Terwijl er op de tuinderijen te Venlo nog steeds najaarsbloemkool gesneden wordt, die aan de veiling goede afzet vindt, zijn de eerste koolwitjes reeds gesignaleerd. Mei kevers komen in steeds groter ge tale te voorschijn. Vandaag nog bespreking op de „Renville". MAANDAG AFSCHEIDSRECEPTIE. Aan boord van de Renville zal heden middag een vergadering plaats vinden van de gezamenlijke commissie ter vaststelling van de te volgen procedure bij de politieke onderhandelingen. Van republikeinse zijde wordt vernomen, dat de suggestie om afwisselend 3 we ken te Batavia en 3 weken te Djokja te vergaderen, in principe is aangeno men. Maandag as. vindt een afscheids- vergadering plaats op de Renville, waar bij, voorzover mogelijk, alle leden van de delegaties en de Commissie voor G. D. tegenwoordig zullen zijn. EVACUATIE UIT DE „ZAKKEN". Het Republikeinse persbureau Antara meldt, dat tussen de 10 en 20.000 Re- publi. officieren en manschappen met hun gezinnen uit de z.g. „zakken" zul len worden geëvacueerd naar Republi keins gebied. Textiel niet vrij VERDERE VERSOBERING IN RESTAURANTS. H^t ligt vooralsnog niet ln het voor nemen de textielrantsoenering op te heffen, zo deelt de regering mede in de Memorie van Antwoord op de po litieke beschouwingen van de Eerste Kamer. Voorts gaat de regering ln deze be schouwingen, voor zover zij de distri butie betreffen, in op de verstrekking van maaltijden in de restaurants, zy bestudeert de mogelijkheid hoe, door verder gaande voorschriften dan de reeds bestaande, de maaltijden in hotels en restaurarts nog meer te versoberen, zonder andere belangen te zeer te scha den. BELONINGEN VAN DEURWAARDERS WORDEN MET 25% VERHOOGD. By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wyziging van het tarief van justltie-kosten en sala rissen in burgeriyke zaken. Daaraan ontlenen wy: De Ver. van Gerechtsdeurwaarders heeft er bij de minister van Justitie op aangedrongen de beloningen, verschul digd aan de deurwaarders met 25% te verhogen. Tegen deze tariefsverhoging bestaan naar de mening van de minister gee» bezwaren.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1