Sjahrir wellicht weer naar Lake Success Hef Credief van de Interbank en de Nederlandse Import Beroep op importeurs, want:, het gaat om de dollars! WEERBERICHT Rapport over Palestina Verklaringen van Hatta: Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 (Van onze financiële medewerker) Het was voor ons land een verade ming toen in September 1947 na lang durige onderhandelingen de overeen komst met de Internationale Bank tot stand kwarn, waarbij ons een crediet van 195 millioen werd toegestaan. Men mene echter niet, zo merkte prof. Posthuma, een der directeuren van - de Nederl. Bank, dezer dagen in een persconferentie op, dat zonder meer maar over dit bedrag kan worden "be schikt. Voor de realisering van dit cre diet schrijven de statuten der Inter bank strenge bepalingen voor. Zo mag bijiv. het crediet niet worden gebruikt voor consumptieve doeleinden, maar uitsluitend voor leerstel en voor pro ductieve objecten, niet dus voor de invoer van tarwe, wel voor granen, waarmede beoogd wordt de veestapel weer op peil te brengen Daarom wordt door de Interbank op de beste ding van het crediet een scherpe con tróle geoefend. In Amerika houden zich alleen voor het crediet aan Nederland dagelijks vijf man met die contróle bezig, terwijl door de bank in ons land iemand spe ciaal voor dat doel is aangesteld. De bank is een particuliere instelling en gaat uit van privaatrechtelijke verhou dingen, zodat wij niet klaar iijn met eenvoudig vanuit onze nationale eco nomie te redeneren. Dat zou natuur lijk de gemakkelijkste oplossing zijn; wij doen onze aankopen in de V.S. en die Interbank geeft ons daarvoor cre diet. Maar zo is het niet. Wij kopen in Amerika veel dat voor financie ring niet in aanmerking komt. En voor aankoop in andere landen van goederen, die wel aan de eisen der Interbank voldoen, kan het crediet ook niet worden gebruikt, omdat wij met de meeste landen een sluitende betalingsovereenkomst hebben. Alleen wanneer we in dollars moeten betalen kan het Amerikaanse crediet worden gebruikt. Dit is thans alleen met Ca nada en België het geval. Evenwel, ook wanneer de geïmpor teerde goederen aan de door de Inter bank gestelde eisen voldoen, zijn er voor de financiering nog zeer grote moeilijkheden. De door de bank inge stelde contróle schept een berg admi nistratieve rompslomp en een overla ding van technische formaliteiten, welke de CentTale Dienst voor In- en Uitvoer op zijn beurt weer nopen om de Nederlandseimporteur met en mas sa paperassen op te scheppen, welke de realisering van het crediet in hoge mate stagneren. Hoewel de Interbank volle medewer- king verleent, moet op tal van instan ties een beroep worden gedaan. Het crediet wordt namelijk eerst verleend als de geïmporteerde goede ren gekocht en betaald zijn en voor alle posten moeten drie bewijsstuk ken worden overgelegd, n.l. de fac tuur, het betalingsbewijs en het vervoerbewijs. En deze documenten moeten niet alleen door de Neder landse importeur worden verstrekt, maar door de Amerikaanse exporteur zijn geverifieerd. Al deze paperassen worden aan de Nederlandse importeur door de Cen trale Dienst voor In- en Uitvoer toe gezonden met een aanwijzing voor de wijze van behandeling. Zo zijn in drie weken tijds ca. 7000 importvergunnin gen door genoemde dienst behandeld, maar nu doet zich het op zich zelf wel verklaarbare doch zeer onaange name geval voor dat vele importeurs deze formulieren niet of'niet tijdig te rugzenden, met het gevolg dat voor de betrokken goederen van ons crediet bij de, Interbank geen gebruik kan worden gemaakt. Mede als gevolg daarvan kon tot dusver nog slechts 70 millioen van het crediet worden opgenomen en daar het op 31 Maart 1948 expireert en bij eventuële verlenging de maan delijks op te nemen bedragen kleiner worden, betekent dat voor onze toch reeds precaire dollarpositie en onze nationale economie grote en zeer be treurenswaardige schade. Ook al menen de Importeurs indivi dueel misschien geen belang te hebben bij de inzending van de formulieren, zo vraagt toch het nationale belang in deze hun volledige medewerking. De enige Mok,achter de deur", welke AMERIKAANSE NOTA AAN ROEMENIË. De Amerikaanse regering heeft een nota aan Roemenië gezonden, waarin wordt verklaard, dat de onder com munistische leiding staande Roemeen se regering de clausules van het vre desverdrag, die vrijheid van spreken, pers, godsdienst, politieke mening en van vergadering garanderen, heeft ge schonden. Naar verluidt, zal Groot-Brittannië een dergelijke nota zenden. De Ame rikaanse nota zou betrekking hebben op de veroordeling van de Roemeense oppositieleider dr Maniu. IETS MINDER ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vooral langs de Wadden-eilanden tij delijk harde geleidelijk naar West rui mende wind. Zwaar bewolkt met enige buien en later enkele opklaringen. Tets minder zacht. 4 FEBRUARI: Zon op: 8.18 uur; onder: 17.3r uur. Maan op: 4.31 uur; onder: 12.08 uur. H (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 11.15 en 12 uur. de Centrale Dienst voor In- en Uit voer heeft is deze, dat zü de afgifte van vergunningen voor nieuwe invoer- transacties kan weigeren. Toegegeven meet worden dat op het solidariteitsbesef van de Nederlandse importeurs een zware belasting wordt gelegd, maar nog eens, het. nationale belang dat met zoveel mogelijk dol lars gediend is, moet hier prevaleren. Daarom moge op de importeurs een klemmend beroep worden gedaan om de formulieren van de C.D. niet ter zjjde te leggen, doch zich de inder daad omslachtige en tijdrovende be handeling daarvan te getroosten en ze zo spoedig mogéiyk aan de CD. te retourneren. Het gaat om de dollars! De vrede met Oostenrijk NIEUWE SOVJET-VOORSTELLEN. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, heeft voor gesteld de vier plaatsvervangers rond 20 Februari te doen bijeenkomen ter bespreking van het vredesverdrag met Oostenrijk en nieuwe Sovjetrussische voorstellen. Deze laatste omvatten: 1. afschaffing van de militaire gou vernementen en civiele administraties van de bezettende mogendheden; 2. afschaffing van de jurisdiotie van geallieerde gerechtshoven in zaken die geen betrekking hebben op misdaden tegen de bezettende mogendheden; 3. afschaffing van de militaire poli tie of beperking van haar activiteit tot zaken, die misdaden tegen de be zettende mogendheden betreffen; 4. plaatsing van alle ..verplaatste personen" onder de jurisdiotie van de Oostenrijkse regering, welke vergun ning krijgt om bilaterale overeenkom sten met de betrokken regeringen te maken betreffende hun repatriëring; overdracht van alle radio-stations, thans onder toezicht van de militaire autoriteiten, aan de Oostenrijkse re gering. V. S. VERWERPEN SOVJET- RUSSISCHE PROTESTNOTA. Lovett, de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken, heeft in een antwoordnota aan de Sovjetrussi sche ambassadeur in de V.S. de Sov jetrussische protestnota, waarin ver klaard werd, dat Amerikaanse oor logsschepen het Italiaanse vredesver drag schenden door zich in havens territoriale wateren van Italië te begeven, van jle hand gewezen en ongegrond genoemd. Volgens Lovett zijn de bezoeken van de Amerikaan se schepen aan Italiaanse havens en hun aanwezigheid Ln territoriale wa teren van Italië geheel in overeen stemming met de beleef dheidsregels, die tussen de landen onderling gel den, geregeld. Het is gewoonte, aldus Lovett, dat souvereine staten aan schepen van de vloot en aan personeel van bevriende mogendheden het privilege van een bezoek verlenen. De Duitse voedselpositie NIEUWE STAKINGEN. In Sleesw^k-Holstein zijn vakvereni gingsvergaderingen gehouden, waarop geprotesteerd is tegen de vermindering van het broodrantsoen in deze provin cie. De op deze protestvergaderingen aangenomen resoluties, waarin onder meer personeelswyzigingen op de voed- selbureaux, strenge bestraffing van zwarthandelaars en sluiting van luxe restaurants, wordt geëist, verzoeken de bezettings-autorfteiten de vetvoorzie- ning te verbeteren en stappen te doen om meer voedsel te importeren. Alle employe's van industriële en transportondernemingen en van de ge meente te Kiel zijn in staking gegaan uit protest tegen verlaging van het broodrantsoen. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft een algemene staking van 24 uur uit protest tegen de onvoldoende voed- selaanvoer, welke heden in Wuertem- berg-Baden gehouden zal worden, ge autoriseerd. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft verklaard, dat volgens ontvangen berichten en volgens verklaringen van de leiders der vakverenigingen, de be doelde staking niet tegen het militaire bestuur gericht is doch tegen de Duitse regering van Wuertemberg-Baden, die door de vakverenigingen er van be schuldigd wordt de beschikbare levens middelen niet billijk verdeeld te hebben. Generaal Robertson, de Britse mili taire gouverneur in Duitsland, heeft aan het Duitse bizonale voedselvoorzie ningsbureau en de vakverenigingsleiders medegedeeld, dat zij een delegatie kon den zenden naar de Europese landen, die privé-aanbiedingen van voedsel aan de Duitsers hebben gedaan, ten einde alle mogelijkheden zelf te onderzoeken. Hij bood aan. een dergelijke delegatie alle nodige technische hulp te bieden. Jacob Kaiser, de door de Sovjets af gezette voorzitter van de Christelyk- democratische partij in de Sovjet-Rus sische zone van Duitsland, heeft in een rede te Keulen verklaard, dat het Duit se volk op het ogenblik nog in overgrote meerderheid tegen het communisme is, doch dat de communistische partij in sterkte zou toenemen, als de „huidige noodtoestand blijft voortduren". Kaiser trok een parallel tussen zijn afzetting als partijleider door de Sovjet- Russische autoriteiten en zijn afzetting als vakverbondsleider door de Nazi's in 1933. Rè'solutie over Duitsland VAN EEN NIEUWE CHR. DEM. GROEP. Op het congres te Luxemburg van de „Nouvelles equipes Internationales", een internationale bond op christelijk democratische grondslag, is met be trekking tot de kwestie-Duitsiand de volgende resolutie aangenomen „De oplossing van de 'Duitse kwes tie hangt af van het herstel vafi ge heel Europa en omgekeerd. Om tct het doel te geraken, dient voor alles het geloof- in de Christelijke bescha ving te werden hersteld en bewaard. De Europese landen mceten, op grond van hun gemeenschappelijke moeilijk heden, een broedergemeenschap vor men. Het herstel van Europa wordt verhinderd door «ie meningsverschil len tussen de grote mogendheden en voornamelijk door het "feit, dat een der grote mogendheden, die een groot deel van Duitsland bezet, niet tot sa menwerking met de andere komt. Het mislukken van de Londense conferentie legt de volken van West- Europa de plicht op onderling met deze samenwerking te beginnen, waar bij hun streven evenwel niet op één bepaald deel van Europa moet zijn gericht. Om deel uit te kunnen maken van de Europese gemeenschap moet het Duitse volk tot geestelijke vernieuwing komen en de plicht aanvaarden zo veel mogelijk van de door de oorlog veroorzaakte schade te vergoeden. Ofschoon de grote mogendheden een uiterst belangrijke rol hebben te spe len bij het herstel van Europa, moe ten zij haar beslissingen niet nemen zonder de rechtstreeks belanghebben de democratische landen van Europa daarin te kennen. De federale organisatie van Duits land meet gunstdg zijn voor de tot standkoming van een federaal Europa, besaande uit vrije en democratische landen, binnen het kader -van de Ver enigde Naties." In de resolutie wordt voorts gezegd, dat het in afwachting van de gunsti ge resultaten van de economische sa menwerking in Europa dringend nood zakelijk is, dat maatregelen worden genomen v opdat Duitsland niet aan wanhoop en nihilisme ten prooi valt, zoals verhoging van de rantsoenen en een geldsanering. De Duitse landen kunnen niet tot het herstel van Euro pa bijdragen als de huidige beperkin gen met betrekkng tot de handel met de buurstaten niet worden opgeheven. Toon in mineur In haar eerste rapport aan de Vei ligheidsraad waarschuwt de commis sie voor Palestina er voor, dat de vei ligheids- en bestuursdiensten in Pa lestina ineen zullen storten bij de be ëindiging van het Palestijnse man daat, tenzij de commissie voor Pales tina voldoende in de gelegenheid worc^t gesteld haar ge zag uit te oefe nen. „Alle tot nog toe voor de com missie beschikbare inlichtingen leiden tot de slotsom, dat de toestand in Palestina zowel wat de veiligheid als het burgerlijk bestuursgezag betreft waarschijnlijk eer sleohter dan beter wordt," aldus het rapport. De kwestie van een internationale strijdmacht zal Bestands-uitvoering verloopt onbevredigend De nieuwe republikeinse minister-pre sident. drs. Moh, Hatta, heeft op een persconferentie in de v.m. ambtswoning van Sjahrir te Batavia medegedeeld, dat het .onderhoud met dr. Van Mook, waarbij minister Neher tegenwoordig was, het karakter van een beleefdheids bezoek had. Morgen zal Hatta, verge zeld van Sjarifoeddin en Sjahrir, naar Sumatra reizen, waar hij drie dagen hoopt te blijven om de overeenkomst toe te lichten. Voorts zal hij zijn staf en twee ministers Soesanto en Soepeno mee terug naar Djokja nemen. Des gevraagd zeide Hatta, dat hij geen ont moeting zal hebben met personen uit de voorlopige Federale raad. Hatta verklaarde verder, dat Sjahrir als adviseur van president Soekarno de delegatie wel kan adviseren, doch dat hij geen adviseur der Republikeinse delegatie is. „Indien nodig, zal Sjahrir naar Lake Success reizen". Hatta hoopte, dat het kabinet spoedig vervangen kon worden door een parle mentair kabinet. Het feit, dat de linkervleugel niet toestond, dat haar leden in het kabi- -ïet zitting zouden nemen, veroor zaakt onenigheid tussen de Masjoemi en de linkervleugel. De i linkervleugel stemt echter in met de vier punten van het programma en zegt steun toe. Op de vraag, in hoe verre de verduidelijkingen van Ka- lioerang richtsnoer in de republikein se politiek bleven, antwoordde Hatta: „dat hangt af van de ontwikkeling". Hij legde er de nadruk op, dat de ré publiek de zes additionele punten aanvaard heeft. Hiervan noemde hij als essentie de opbouw van de Ver. Staten van Indonesië en het ple bisciet. Hatta nam aan, dat het ple bisciet over zes maanden gehouden zal worden. Het verloop van de uitvoering van het bestand achtte Hatta, wijzend op vele incidenten, niet zo bevredigend. lri een speciaal rapport aan de Vei ligheidsraad worden behandeld. 21 Januari heeft sir Alexander Ca- dogan, de Britse vertegenwoordiger ln Palestina, dde door de commissie ge raadpleegd is, verklaard, dat ln de huidige omstandigheden de Joodse be wering, dat de Arabieren de aanvallers en de Joden de aangevallenen zijn, ndet houdbaar ls. Volgens Cadogan wil de Engelse re gering de commissie toesaan kort voor de beëindiging van het mandaat ln Palestina aan te komen, opdat de commissie gedurende een periode van bijvoorbeeld 14 dagen haar verant woordelijkheden op zich kan nemen. De commissie heeft de economische vraagstukken met betrekking tot de verdeling voorlopig bestudeerd en stap pen genomen om tot vorming van een uit drie leden bestaande voorbe reidende economische commissie te komen. Deze commissie zal zich moe ten wijden aan vraagstukken betref fende de vorming van een tollinie, koersen, vervoer en verbindingen, en vervolgens moeten onderhandelen met Engeland en met vertegenwoordigers van Joodse en zo mogelijk Arabische gemeenten In Palestina over bepaalde aangelegenheden De Joodse verzetsgroep Stern heeft ln een proclamatie de machthebbers in de Arabische landen met de dood bedreigd indien er in de buurlanden van Palestina pogroms gehouden zou den worden. Zij stelt de machtheb bers persoonlijk verantwoordelijk voor de veiligheid der Joden. Er zal tot actie worden overgegaan, aldus de pro clamatie, Indien zich verder inciden ten, zoals de aanvallen op Joden te Aleppo, zouden voordoen. HAVEN- EN ZEELIEDENSTAKING IN ITALIË. In ItaJië hebben alle tot de bond van zeelieden en havenpersoneel behorende [(Scheepsbemanningen, havenarbeiders en loodsen het werk neergelegd. Zij wensen loonsverhoging. Deze arbeiders hebben enkele weken geleden ook gestaakt, doch zijn later, na tussenkomst van de minister voor de koopvaardij, weer aan het werk gegaan. Gandhi's stoffelijk overschot is aan de oever van de Heilige Jumna rivier ge cremeerd. Gandhi's zoon ontstak het vuur. Foto tijdens de plechtigheid. Ve len probeerden een weinig as van -het sandelhout, waarmede het vuur steeds gevoed werd, als herinnering aan hun leider mede te nemen. Na de moord op Gandhi STRIJD TEGEN HET COMMUNISME Thans zijn zowel leiders van de or thodox-Hindoese beweging Maiiasabha als van een soortgelijke beweging, Rasjtria Swajam Sevak, gearresteerd. Uit verschillende delen van India ko men berichten binnen over „wraak ten aanzien van de Hindoe-extremisten". Panddt Nehroe heeft in de constitue rende vergadering vefklaard, dat de schuld voor de moord op Gandhi in zoverre berust bij zijn aanhangers, als deze niet in staat zijn geweest hem te beschermen. „De moord op Gandhi is het gevolg van ons falen," zei hij. Op vele plaatsen hebben anti - Mahasabha - demonstraties plaats gehad. De politie heeft hier en daar het vuur moeten openen. De regering van India heeft afge kondigd, dat geen privé-legers getole reerd zullen worden, noch organisaties die geweld prediken. Ofschoon geen namen genoemd werden, neemt men aan dat de verklaring een waarschu wing betekent aan het adres van een viertal communalistische groepen van onderscheidenlijk Hindoes, Moslems en Sikhs. Nehroe en Patel verklaarden voorts voor een menigte van honderd duizenden mensen, dat de regering be sloten was het oommunalisme en de wetteloosheid te onderdrukken. De so cialistische leider Jaiprakasj Narain drong er bij de regering op aan het communalisme als hoogverraad te be schouwen. Uiteenzetting van Dimitrof MOTTO: JE MOET MAAR DURVEN. De Bulgaarse minister-president, Di mitrof, heeft op een congres van het „vaderlandse front" een uiteenzetting gegeven over de internationale positie van Bülgarye en de binnenlandse si tuatie. De buitenlandse politiek van het .vaderlandse £ont", aldus verklaarde Dimitrof, is geen radicale en poogt niet Europa ln vijandelijke blokken te ver delen. Het is een democratische en vooruit strevende politiek met als einddoel sa menwerking met alle democratische vol keren, die de vrijheid aanhangen. „Ons voornaamste object, aldus Di mitrof, op het gebied van de buiten landse politiek is en blijft de kwestie van de gemeenschappelijke verdediging tegen een eventuële agressie alsmede het waarborgen van onze nationale on afhankelijkheid, onze territoriale Inte griteit en onze souvereiniteit. Het zy welverstaan: het is verre van ons, de gedachte te koesteren aan het scheppen van een of ander Oosteiyk blok, in welke vorm dan ook, zoals ver keerd ls opgevat door hen, die het ini tiatief hebben genomen tot oprichting van een Westelyk blok". Hy noemde de Truman-doctrine een voortdurende poging tot inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. De Balkancommissie van de V.N. had volgens Dimitrof per slot van rekening slechts tot effect, dat .,de voortdurende provocaties van de regering te Athene ten opzichte van Bulgarye, Joego-Sla- vië en Albanië" werden „aangemoedigd en goedgepraat". Voorts zeide Dimitrof, dat „de Ame rikaanse imperialisten in de rechtse socialisten, zoals Blum in Frankryk en Schumacher in Duitsland, volgzame werktuigen voor hun politiek" gevonden hadden. Dimitrof verklaarde: „Het kamp van de vrede, van de democratie en het socialisme, dat van dag tot dag machtiger ^Éordt met aan het hoofd de grote en onoverwinnelyke Sovjet-Unie, verheft zich tegen het imperialisme". BINNENLAND De dirigent van het Residentieorkest, Frlts Schuurman, die met zijn orkest een drietal concerten ln Frankryks hoofdstad heeft gegeven, ls uitgenodigd om daar ln Mei het radio-orkest to komen dirigeren, waarbij „Le mlrrolr de Jesus" van Andrè Caplet ten gehore zal worden gebracht. Uit dè sectie, verricht op het lichaam van de ln de naven van Medemblik ver dronken bisser H. de Graaf uit Bunscho ten heeft de politie geconcludeerd, dat aan jnlsdryf niet behoeft te worden ge dacht. Waarschyniyk ls de portefeuille met f. 1000 uit de zak van het slacht offer gegleden en ligt daar op de bodem van de haven Indachtig aan de 'heldhaftige stryd, die op het eiland Tarakan ls gevoerd, ls besloten een apart ereveld voor de ge vallenen aan te leggen. Zaterdag 28 Februari zal het N.V.V. ln de Jaarbeurszaal te Utrecht een groot demonstratief congres houden. Een der daders van de op 6 Januari ontvoerde tabakshandelaar te Rotterdam, heeft nu gistermorgen kans gezien, toen hij voor een medische behandeling naar het gebouw van de geneeskundige dienst aan de Baan te Rotterdam werd gebracht, ln een onbewaakt ogenblik de benen te nemen. HIJ ls de op 1 December 1914 geboren Plcter van Dijk, van beroep classificeerder. Gistermiddag ls het 11-Jarige meisje C. S. langs de Bronsteeweg te Heemstede onder een voorbyrydende auto geraakt. ZIJ werd op slag gedood. H. M. de Koningin, die dit weekend ln het Palels Soestdljk vertoefde, zal ten gevolge van een lichte verkoudheid enige dagen Haar kamer moeten houden. De komiek Sylvaln Poons vertrekt 8 Februari ln N.I.WJ.N.-verband naar Indo nesië. om daar een tournée voor de troe pen te maken. Voor het eerst sinds 1940 ls er weer een schip met Engelse bunkerkolen de baven van Rotterdam binnengelopen. Het betreft hier het Nederlandse s.s. „Zee land", dat een volle lading van deze kolen heeft Ingeladen. De „Zeeland" heeft thans ligplaats genomen ln de Waalha ven. BUITENLAND. De Hamburgse dierentuin Hagenbeek bestaat op 21 Maart honderd Jaar. Hy werd gesticht door de Hamburgse vishan delaar Gottfried Hagenbeek, die zyn groot scheeps opgezette wereldhandel ln wilde dieren begon met. een tantoonstelling van zeehonden. De Amerikaanse minister van finan ciën John Snyder stelde ln het vooruit zicht, dat de Verenigde Staten al het mogeiyke zullen doen om aan de 16 Mars hall-landen het tegoed van 700 millioen dollar, dat de Verenigde Staten nog ln be heer heeft, ter beschikking te stellen. Frankryk heeft er ln toegestemd, dat Syrië zijn belangen Inzake het Frans-Sy- rlsche geschil over Syrië's weigering, een nieuwe monetaire overeenkomst met Frankrijk te sluiten, aan het Internatloo- naal Gerechtshof te 's-Gravenhage voor- legt- De V. S. hebben voor de tyd van 10 Jaar een vrlendschaps-, handels- en scbeepvaartverdrag met Italië gesloten. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ls dit het eerste om vangrijke handelsverdrag, dat de V. S. sinds 1934 met een Europees land sluiten. Het bestuur van het Amerikaanse vakverbond A.F1. (American Federation of Labour) heeft verklaard dat het tegen de candidat-iur voor het presidentschap van Wallace ls. Het bestuur noemde Wal lace een woordvoerder en verdediger van de communisten. De „Messaggero" meldt, clat een ïgb- llaarse vissersboot met tien opvarendeiFln de Adrlatlsche Zee ln de buurt van Ri mini op een myn gelopen en gezon ken ls. In zijn jaarlijks rapport heeft de Amerikaanse minister van binnenlandse zaken. Krug, de V. S -er er op gewezen, dat zij beter moeten huishouden met hun natuuriyke hulpbronnen. Indien zy de kast niet leeg willen vinden. De nationale veiligheid eist, dat Amerika meer land wlDt, meer olie vindt en meer kolen be spaart. Koning Leopold van België ls met zijn echtgenote en prins Boudewyn te Havanna aangekomen, waar hy door het hoofd van de Cubaanse strijdkrachten, ge neraal-majoor Perez, werd ontvangen. De Franse Raad van de Republiek heeft thans met 188 tegen 91 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het reeds door de Nationale Vergadering aangenomen wets ontwerp, dat de vrye markt van bepaalde valuta van het goud beoogt. Alleen de communisten en enkele vertegenwoordi gers van overzeese gebiedsdelen stemden tegen. De Belgische kabinetsraad heeft be- j sloten de zgn. hulshoudbons voor de „eco nomisch zwakkeren" van fr. 62 op fr. 90 per maand te verhogen. De 22ste Internationale Jaarbeurs zal van 17 Februari tot 28 April ln het Eeuw feestpaleis te Brussel worden gehouden. Vertegenwoordigers van meer dan 30 lan den zullen aan deze jaarbeurs deelnemen, die een oppervlakte van meer dan 80.000 vlerkante meter beslaat. Er zullen meer dan 3000 Inzendingen zyn. In de laatste zes wekon ls het, naar uit Aken gemeld wordt, ln de omgeving dezer stad zesmaal voorgekomen, dat met dodeiyk gevolg schietwapens tegen smok kelaars werden gebruikt. Bij de slacht offers waren Jongens van 14 en 16 Jaar. die kleine hoeveelheden levensmiddelen over de Belgische grens hadden gesmokkeld en die bij aanhouding door de grensbeamb ten hadden gepoogd te vluchten. VOOR 180.000 GULDEN AAN GOUD GESMOKKELD. De douane te Soerabaja trof tus sen de bagage van twee Arabische passagiers van een prauw 9 kilo on bewerkt goud in staven aan. Het goud is door de douane-ambtenaren in be slag genomen en de passagiers zyn aan de politie uitgeleverd, schuldig aan een poging tot smokkelen. Op de zwarte markt vertegenwoordigt 9 kilo goud een waarde van f. 180.000. SPOEDCONFERENTIE P.S.I.I. Volgens .,Antara" zal de Paztai Sare- kat Islam Indonesia op 14 en 15 Fe bruari te Djokja een spoedvergadering beleggen voor „geheel Java". REGERINGSVERKLARING NIEUW REPUBLIKEINS KABINET UITGESTELD. „Antara" meldt, dat de regeringsver klaring van het nieuwe Republikeinse kabinet is uitgesteld tot een nader te bepalen datum, waarschyniyk 7 Febr. OPDRACHT AAN DE REPUBLIKEINSE AMBTENAREN. Naar namens het Republikeinse mi nisterie van voorlichting via radio Djokja werd medegedeeld zal een der punten van bespreking by verder poli tiek overleg met de Nederlanders zyn de positie der republikeinse ambtenaren in de bezette gebieden. Deze moeten zich voorlopig van hun taak biyven kwyten als „republikeins ambténaar", en zy wofden gewaarschuwd niet eigen- dunkeiyk te handelen. GEZANTSCHAP TE RANGOON. By K.B. is met ingang van 22 Decem ber 1947 in de Unie van Birma een Ne derlands gezantschap, met zetel to Rangoon, ingesteld. De heer W. H. de Roos ls in de hoedanigheid van tyde- lyk zaakgelastigde belast met de leiding van deze diplomatieke post. GRATIE AAN REPUBLIKEINSE AMBTENAREN. „Zouden Republiek niet vijandig gezind zijn". By besluit van de Republikeinse re gering, ondertekend door Hatta, wordt gratie verleend aan de Republikeinse ambtenaren in de door de Nederlanders bezette gebieden, die hun eed aan de Republikeinse regering gebroken heb ben door als gevolg van oorlog hun functie te verlaten of die in Nederland se dienst zyn getreden. Daarby wordt overwogen, dat het merendeel der amb tenaren door economische druk hiertoe gedwongen werd en dat het in geen ge val „hun bedoeling was de republiek vyandig gezind te zyn". HEROPENING VRIJE EIERMARKT TE EDE. Vele boeren namen hun eitjes maar weer mee. Het was onder geen gelukkig gestern te, dat gistermiddag de vrye eiermarkt te Ede heropend werd. De devaluatie van de Franse franc is een van de factoren, die op het ogenblik de export bemoeilijken. „Spanje, dat naar het zich eerst liet aanzien, ook een afnemer beloofde te worden, achtte de Neder landse prys achteraf te hoog en impor teert thans Canadese eieren. Mede daardoor ls de handel flauw. Van land- bouwerszyde was er grote belangstel ling, maar de aanvoer was daarmede niet in overeenstemming. Menige boer had zyn eitjes thuis gelaten, omdat de prijs by geringe vraag het markten wel niet zou lonen. Ook het opkopers- en handclarcngilde was goed vertegenwoordigd, doch de allerbeste kwaliteit kon niet hoger komen dan f. 14,60 dc 100 stuks, het geen tot gevolg had, dat sommige boeren hun eieren weer mee naar huis namen. JONGENS SPEELDEN MET OORLOGSTUIG. Twee Jongens uit het woonwagen kamp aan de Graafseweg te Nymegen vonden in het veld een granaat, waar mede zy gingen spelen. By het over en weer gooien van het projectiel, sprong het uit elkaar, waardoor beide knapen ernstig werden verwond. Inmiddels is een van hen overleden. De andere jon gen, de 8-jarige G. S.. heeft ernstige Inwendige verwondingen opgelopen. Men hoopt hem nochtans m het leven fe kunnen houden. WAALWIJK VERLAAGT BELASTING! In de raadsvergadering der gemeente Waalwyk werd met 11 tegen 3 stemmen een voorstel aangenomen de personele belasting met 10 te verlagen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1