Hatta verzoekt dr. Van Mook te ontmoeten PANDA EN DE MEESTER- Roem vervangt Sjarifoeddin als hoofd der Rep. delegatie STADSNIEUWS Radio-programma Kerkelijk Leveu THERMOGENE MAANDAG 2 FEBRUARI Politieke moeilijkheden? Hedenmiddag om 5 uur zal Moham med Hatta op zijn verzoek een ontmoe ting hebben met de Lult. Gouverneur - ger.eraaL Hij is hedenmiddag met een Amerikaanse Dakota van Djokja te Batavia aangekomen, o.a. vergezeld door Sjarifoeddin en Mohammed Roem. Hatta deelde mede, dat Sjarifoed din zal aftreden als voorzitter der Republikeinse delegatie en dat hy als zodanig zal worden opgevolgd door Moh. Roem, de v.m. tot de Mas- joemi behorende minister van Bin nenlandse Zaken in het kabinet-Sja- rifoeddin. De nieuwe samenstelling der Repu blikeinse delegatie, waarin verder geen belangrijke wijzigingen worden ver wacht, zal volgens Hatta nog heden middag worden bekend gemaakt. Van andere zijde verneemt Aneta, dat Sjarifoeddin al zijn functies heeft neer gelegd, doch dat de mogelijkheid be staat, dat hij als Republikeins verte genwoordiger naar Lake Success zal gaan. Hatta zeide nog, dat zün verblijf te Batavia slechts enkele dagen zal duren. In de eerste oommentaren van de bladen te Djokja op het nlet-deelnemen van de linkervleugel aan de reegering wordt o.a. opgemerkt: hoewel het zeer te betreuren valt, dat in het nieuwe kabinet de linkervleugel niet is verte genwoordigd, vertrouwen wij er op, dat deze g-.oep, ten bate van land en volk, ook zonaei deelneming aan de rege ring haar aandeel zal bijdragen. Voorts: „Wij dringen er op aan, dat Proefneming met Amerikaanse afsluitbomen AUTO'S ZULLEN NIET LANGER OPGESLOTEN ZITTEN. In 1947 werden de afsluitbomen van overwegen 248 keer aangereden. Er werden zelfs geopende bomen aange reden. Het laten vervallen van de ge lijkvloerse wegkruisingen door opho ging van de spoorweg kost alleen voor de allerbelangrijkste wegen 75 mllli- oen gulden en aan een dergelijke uit gave kan op het ogenblik niet wor den gedaeht. De spoorwegen willen thans overgaan om de op afstand bediende overwegen met Amerikaanse afsluitbomen en stop lichten te beveiligen. Hec grote verschil met de tot nu gebrutkte, zit in deleng te der bomen. Deze Amerikaanse sluit bomen zijn n.l. slechts half zo lang en reiken dus slechts over de hah'e breed te van de weg. Uiteraard zullen deze halve bomen de rechterhelft van de weg afsluiten, gerekend In de rijrichting van het wegverkeer. Dit betekent dat de automobilist, die er niet iü slaagt zijn wagen tijdig tot stilstand te brengen en dus onder de eerste boom doorschiet, geen twee de boom zal aantreffen. De tweede boom laat immers het weggedeelte waar hy op rijdt het linkergedeel- tc voor het verkeer uit tegenoverge stelde richting vrij. Het opgesloten worden tussen twee bomen behoort bij deze overwegbeveiliging dus tot het verleden. Bovendien komen er dan nieuwe flik kerstoplichten. Het plan is, aan het Rijkstoezicht voor te stellen voorlopig een proef op een twaalftal overwegen te nemen. In het najaar zouden de eerste installaties in dienst kunnen worden gesteld op nog nader te bepalen plaatsen. POGING TOT MOORD GEVOLGD DOOR ZELFMOORD. Vrijdagavond speelde zich een drama af in de gang van de woning van de 53-j. pluimveefokker P. P. P. van G. aan de grindweg te Hillegersberg, toen de eerste man van diens vrouw, de 45-j. J. v. d. H., na een korte woordenwisse ling plotseling drie schoten op deze los te en daarna zichzelf voor het hoofd schoot. De doktoren konden slechts de dood constateren, terwijl Van H. met een schampschot aan het linkeroor en schot wonden in het been en in het lichaam naar het Bergwegziekenhuis moest wor den vervoerd. dit kabinet zal optreden met wijsheid en voorzichtigheid, aangezien onder al le omstandigheden de linkervleugel, waarbij het gehele arbeidsfront betrok ken is, bij elk onderdeel der herstel werkzaamheden dient te worden ge raadpleegd Het AF1 meldt nog, dat de a.s. vervanging van Sjarifoeddin door Mch Roem een gevolg is van „poli tieke moeilijkheden". Moh. Hatta, die dit mededeelde, liet zich over de aard dezer moeilijkheden overigensniet verder uit. De nieuwe premier voegde er nog aan toe, dat de officiële mededeling van het ontslag van Sjarifoeddin binnen enkele dagen zal volgen. Vanuit Bata via zal Moh. Roem zich voor een ver blijf van enkele dagen naar Fort de Koek, de Republikeinse hoofdstad op Sumatra, begeven, aldus AFP. 5 ZONDAGEN IN FEBRUARI! De merkwaardigheid van de maand Februari in dit schrikkel jaar is niet alleen haar duur van 29 dagen, maar ditmaal komen daarin ook 5 Zondagen voor, n.l de le, de 29e en de drie tussen liggende Zondagen. Dit feit komt slechts eenmaal in de 28 jaar voor. Handel in valse tabakskaarten TALRIJKE ARRESTATIES IN MAASTRICHT. De Belgische en Nederlandse politie is er door samenwerking in geslaagd een handel in valse tabakskaarten op het spoor te komen. De recherche van Amersfoort had ontdekt, dat zes Ha genaars het plan hadden ln Maastricht valse tabakskaarten op to kopen. De Maastrichtse recherche slaagde er in dit gezelschap, dat in een luxieuze auto naar Maastricht kwam, te vol gen tot een café. Daar konden ze aan gehouden worden. Zij hadden geen ta bakskaarten bij zich, maar wel een be drag van f. 10.000, waarmede zij de kaarten hadden willen kopen. De café houder verklaarde later 250 valse ta bakskaarten van een Amsterdammer te hebben gekocht, bij wie inderdaad de 250 kaarten in beslag tonden worden genomen. De Maastricmse recherche heeft toen de zaak verder onderzocht. Er werden 15 personen gearresteerd. De persoon, die het centrum van dit complot vormde en een Nederlander, die de drukker van deze kaarten be taalde. zekere Meunier is te Brussel ge arresteerd. Deze bleek zich ook bezig te houden met het laten drukken van valse textielpunten. Ook de drukker is te Brussel aangehouden. „YOUTH FOR CHRIST"-SAMEN- KOMST IN DE REMONSTR. KERK. Ver. van Chr. Onderwijzers DR. H. SCHILP VOLGT DE HEER A. v. d. BAAN ALS VOORZITTER OP. De afdeling Leiden en Omstreken van de Vereniging van Chr. Onderwij zersfessen) hield Zaterdagmiddag in „Centraal" een goed bezochte jaarver gadering. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer A. v. d. Baan, op gewekt om eendrachtig samen te wer ken om aan de kinderen van ons volk een waarlijk christelijke, nationale op voeding te geven Met een enkel woord stond spr. verder nog stil bij het 50- jarig regeringsjubileum van HM. de Koningin en de zegen, welke God on? In Haar geschonken heeft. De secretaris, de heer Van Exel uit Rijnsburg, memoreerde in zijn jaarver slag de belangrijkste verenigingszaken in het afgelopen jaar en wekte op tot een trouwer bezoek aan de afdelings vergaderingen. Slechts 10 (v.j. 8 van het ledental neemt aan deze ver- gaderingen deel Uit het financieel verslag van de penningmeester esse. mej. I B. A. Diks, bleek, dat er een batig sal do was van f 129,Haar werd déchar ge verleend. In de plaats van de heer A. v. d Baan, die niet herkiesbaar was, werd dr. H. Schllp tot voorzitter gekozen, terwijl op de heer Walraven, onderwijzer 1 te Alphen a. d. Rijn, 19 stemmen wer- den uitgebracht voor de verkiezing van lid van het hoofdbestuur. Na afhandeling der huishoudelijke zaken hield de heer Kok. hoofd van een christelijke school te Noordwijk, een causerie over een door hem aan enkelf scholen in Birmingham (Eng.) ge bracht bezoek, waarbij hij er op wees. i dat het onderwijs in Engeland meer psychologisch en karaktervormend is Ingesteld dan bij ons. Daarentegen mist men in de Engelse school de principiële opvoeding der jeugd, hetgeen spr. een groot nadeel acht. Wel kent men in Eageland de z.g.n. „godsdienstige In leiding". maar deze is maar zeer op pervlakkig en blijft beperkt tot een gezamenlijke ..aandacht" in het gym nastieklokaal. waarbij enige geestelijke liederen, o.a. het „Onze Vader", wor den gezongen. Grote waardering had spr. voor het Engelse teamwerk, dat er toe leidt, dat de onderlinge waardering wordt opgevoerd en waardoor een soort wedijver tussen de verschillende scholen ontstaat. Spreker, die vervolgens enkele mededelingen deed over het Engelse onderwijssysteem, wees er daarbij op, dat men van de gedachte uitgaat, dat de enige manier om kinderen te onder wijzen is, dat men ze alleen datgene geeft, wat ze interesseert. Veel meer aandacht besteedt men in Engeland ook op de lagere school aan handenar beid (voor de jongens) en aan koken, wassen, weven etc. \oor de meisjes, waardoor de leerlingen reeds op jeug dige leeftijd voor hun toekomstige taak worden voorbereid. Reeds op tien, hoog stens elf-jarige leeftijd, worden de kin deren in Engeland „gesplitst", waarbij de onderwijzer aan de hand van de op gedane ervaringen bepaalt, welke rich ting van onderwijs zij verder moeten volgen. Ten slotte gaf spr. nog een beschry- Mej. D. Coebergh eervol ontslagen ALS LID VAN VOOGDIJRAAD. By K.B. is op haar verzoek aan mej. D. IVL Coebergh, lid van de Voogdijraad te dezer stede, uit die functie eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de als zodanig gedurende vele jaren bewezen diensten en is in haar plaats benoemd mej. A. P. M. H. Coebergh. wonende te Oegstgeest. Enthousiaste jeugd. Wederom is in onze stad een bijeen komst van de „Youth for Christ" ge houden, De Remonstrantse kerk was Za terdagavond voor een groot gedeelte ge- i vuld. Er was een podium voor de kan- J sel opgericht, waarop de medewerkenden plaats namen. Deze samenkomst, die1 zich evenals de voorgaande kenmerkte door enthousiasme van de zijde der jeugd, werd geopend met het zingen van het lied: „Voorwaarts, Christenstrijders". De heer Richardson vertelde over het werk van de „Youth for Christ" in Amerika en Canada. Sidney Wilson trad als tolk op. Spr. wees er op, dat God het werk op bijzondere wijze steeds heeft gezegend. Er is in Canada een bloeiend geestelijk leven gekomen; duizenden worden door de Y.F.C. onder het beslag van het Evangelie gebracht. In het slot van zijn toespraak dankte de heer Ri chardson de leiders in Nederland voor het mooie begin, dat de beweging hier heeft gemaakt. Hij hoopte, dat vele jon geren het doel van him leven zouden ontdekken. Het gesprokene werd afge wisseld met muziek en zang. welke ook weer geheel anders zijn sa mengesteld dan bij ons. Nadat nog vele vragen waren gesteld, heeft de heer M. I. de Jonge met een enkel woord afscheid genomen van de heer v. d. Baan, waarbij hij grote waar dering had voor de wijze, waarop de heer v. d. Baan nu ruim 4 jaar de af- delingsvergadérlngen heeft geleid en waarop hij zo zeer een waardig stempel heeft weten te di ukken. BONNEN HALEN. Aan het Distributiekantoor worden dezer dagen uitgereikt nieuwe bonkaar ten voor voedingsmiddelen, textielkaar- ten, schoenenbonnen, aan diegenen wier T.D.-nummer eindigt met het cijfer 0, of de cyfers 54, 64, 74, 84 of 94 en in het bezit zijn van bon 612 van het by de T.D. behorend inlegvel, toeslag kaartjes voor jonge en a.s. moeders en aanvraagformulieren voor brandstoffen- kaarten voor het volgend seizoen Het kantoor is geopend van 8Mj tot 113/4 en 2—4 uur. Meegebracht moeten worden de stam kaarten, inwisselingsbonnen van de lo pende bonkaart, eventueel inlegvel (voor schoenenbonnen) en contrólekaart voor moeders. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft van 21.601 tot en met 25.200. De conrector van het gymnasium, dr. W. Wlersma, houdt morgenavond voor het Ned. Klassiek Verbond een voordracht over „De Stoïcijnse wijsgeer van „Panaetius". Mej. D. Coebergh. Msj. Dora Coebergh bekleedde deze deze functie sedert 10 December 1910 en heeft door haar uitgebreide kénnis der plaatselijke maatschappe lijke toestanden aan de Voogdijraad vele voortreffelijke adviezen gegeven. De overheid erkende reeds verder haar grote verdiensten mede Jegens het charitatieve werk door haar te benoe men tot officier in de Orde van. Oranje- Nassau. Ook is zij draagster van het gouden kruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice". Van Keffers en Blaffers EERSTE CLUBMATCH VAN „RIJNLAND". Nog géén jaar bestaat de Kynologen- club „Rijnland", doch haar eerste op treden naar buiten is een succes ge worden Daar de grote Stadsgehoorzaal zich uitstekend leent tot het vormen van een grote ring, konden alle intelligente viervoeters door bezoekers en keurmees ters naar waarde geschat worden, waarbij voorts een deskundige micro foonvoorlichting het publiek van iedere keuring op de hoogte hieldtwee factoren, welke wij slechts zelden zó goed verzorgd zagen. Wat de inzendingien betreft, noemen j - - wij in de eerste plaats de vier prach- ving van 1e rapporten der leerlingen, dwergpinchers van de heer J. nrnlL-o nnlr wppv trpllppl nnriprs 7,lm s3- d1^ Rijnbende en de eveneens grote inzen ding van vier Hongaarse herders, een unicum voor dit vry zeldzame ras, van Mr. K. V. Antal. De meeste prijzen, vier in getal, wa ren voor de kampioen reu Puli van Mevr. C. Wessehng—Versfeit, terwijl verder vermelding verdient de prach tige Poedelteef van Mevr. T. L. Bromer Doorn veld. De heer J. J. v. Koolbergen uit Bo degraven bleek in Rin Tin Tin de bes te terrier te bezitten. TENTOONSTELLING „AFRIKAANSE KUNST". De belangstelling voor de tentoon stelling „Afrikaanse Kunst in Neder land" is in de maand Januari steeds groter geworden. De directie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft daarom besloten deze tentoonstelling te verlengen tot 1 Maart a.s. HUISHOUDSCHOOL RAPENBURG 23 Geslaagd voor het 2e gedeelte van het examen voor kolonieleidster de da mes: E. Ciggaar (Sassenheim; C. Eigen brood (Lisse); W. H. Kelder (Leiden); A. Kuiper (de Kaag); J. van Staveren (Oude Wetering); J. Potman (Sassen heim); G. Vermeulen (Waddinxveen) R. J. Vorst (Haarlemmermeer); en B. W, Wielders (Wassenaar). Afgewezen geen. De wethouder van ^Onderwijs, de heer J- C. van Schalk, zal Woensdag spreekuur houden van 45 uur. FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W H LANE CRAUFORD 34) Deze kinderen, de kinderen van zijn zuster, van welke hij zich eerst zo wei nig mogelijk wilde aantrekken, omdat het hem te lastig was, moesten hem nu redden. Door ze in zijn huis te ne men, was er een zeer grote kans, dat ze hem van de gevangenis zouden red den en ze zouden hem bijna zeker red- oen van Josephine De kinderloze Jo sephine had zelfzuchtig en wuft ge leefd. Er was ongetwijfeld een tijd ge weest, dat zij graag kinderen had ge had, haar eigen kinderen, maar dat was lang geleden, en zij had nooit bij zonder veel gehouden van de kinderen van anderen. Door plotseling met een heel huisgezin voor de dag te komen, zou Henry iedere kans, dat de roman ce, die jaren geleden zo wreed was afgebroken, weer zou herleven, in de kiem versmoren en dat was juist het geen hy wilde. Het was zijn .bedoeling, twee vogels te doden met één steen Robinson en Josephine. Eigenlijk drie stenen, want er waren drie kinderen maar het principe was hetzelfde. Ech ter, welke reden of redenen Henry mocht hebben om die kinderen uit te nodigen, Christopher was blij, dat zij kwamen. Hij had medelijden met de ar me weesjes en hijbesloot zijn best te do0'' ze p°n orett^e tijd te bezorgen „We moesten de kamer een beetje versieren," mompelde hii, terwijl hij om zich heen keek Henry, die zijn gedachtengang nlei had gevolgd, keek hem verbaasd aan. „Voor de kinderen." „En we moeten een kerst-boom heb ben." riep Michael. „Natuurlijk, en wat speelgoed voor ln hun kousen." „O. met die onzin houden wij ons niet op'" zei Henry beslist. Christopher keek hem pijnlijk ver baasd aan .Maar als je ze uitnodigt voor het Kerstfeest, dan moet je toch Iets doen. om ze te vermaken." „Natuurlijk kunnen wij iets doen om ze te vermaken, maar het is niet nodig öm ze de gebruikelijke onzin over het Kerstmannetje te vertellen," antwoord de Henry scherp. Hij vervolgde met toe nemende kwaadheid: „Het is verkeerd kinderen te bedriegen met dat soort fa beltjes en als het lot van mij verlangt, dat ik die kinderen opvoed, dan hoop ik het te doen op een manier, dat zij mij later niet zullen kunnen verwijten, dat ik hun hersens heb volgepropt met een hoop bijgelovig gehulchel." Kerstmis was tot nu toe altijd op bui tengewoon rustige wijze door de drie vrienden gevierd. Het diner was natuur lijk altijd een belangrijk onderdeel ge weest en de kwaliteit van de champag ne een onderwerp van ernstige bespre kingen. Henry kon op zeer leerzame wijze over champagne spreken, hij ken de de beste jaren, en zelfs wist hij zijn luisteraars mede te delen, dat sommige goede soorten in de slechte jaren waren gemaakt en sommige slechte soorten in de goede jaren. Na het diner werd de cognac van 1830 te voorschijn gehaald. Deze smaakte, had Henry verklaard, als de nectar der goden, en daarna trok ken zij zich in de zitkame^ terug en lazen hun boeken, zoals gewoonlijk. Doch dit jaar moesten zij de kinderen bezig houden en het was een grote teleur stelling voor Christopher ,te constate ren, dat Henry tegen iedere feestelijk heid was. „Maar wat gaan we dan doen met Kerstmis," bromde hij, „een rustig par tijtje domino spelen?" „Nu, ik zie werkelijk niet in, waarom we de kinderen zouden opwinden en ze ziek maken omdat het Kerstmis is," was het antwoord. „Ach, het is maar éénmaal in het jaar," mompelde Michael. Henry stoof op. „Ja maar jullie kun nen immers zoveel lawaai maken en je zoveel opwinden als jullie willen" zei hij met bittere Ironie," want jullie vie ren immers het Kerstfeest bij Betty en haar familie." Michael keek verlegen. „Ik had er over gedacht Betty en Ann hier een middag uit te nodigen," waagde hy schuchter. „Hier!" „Alleen maar voor de thee." „Ah, dat ie gezellig." Het was Christopher, die de mening uitte, Henry keek allesbehalve venge- noegd. Betty en Ann waren ongetwyfeld aardige meisjes, maar zy waren bewe gelijk en energiek, zy waren van een bewegelyke, energieke familie. Zy zou den zeker de traditionele gedachte heb ben, dat kinderen op Kerstmis alleen vermaakt konden worden door een ge forceerde en uitbundige vroiykheid, die tot uiting behoorde te komen in zoveel mogeiyk lawaai. Het in huis halen op Kerstdag van die meisjes bij drie kleine kinderen, die er maar al te zeer op ge steld zouden zyn zich te laten opwinden, betekende, dat het huis zou worden ver anderd in een rumoerige kermistent 'Wordt vprvoia" Het gouden regeringsjubileum Het secretariaat van het jubileum comité, Stationsweg 12, schrijft ons: Heeft U er al eens over gedacht hoe wy in Leiden op een waardige wyze in dit jaar het „Regeringsjubileum van H.M. de Koningin" zullen herdenken? En ook de 300-jarige onafhankeiykheid van Nederland? O ja, we hebben een comité voor de viering en zonder twyfel is dit comité reeds bezig te denken en te beraadslagen over vele dingen. Maar de gehele Leidse burgerij moet i mede doen, niet alleen in het feestvieren, maar ook met het bedenken van mo- i geiykheden en dan helpen met de uit voering hiervan. Het comité wacht op Uw berichten over mededinging. Wat is er b.v. niet te bereiken met bloemen en planten? Hoeveel Leidenaars hebben niet een volkstuintje, waarin ge kweekt kan worden en van welke pro ducten een aardige inzending kan wor- feesten en buurtverenigingen Nu de be woners van buurten kunnen thans weer de handen ineen slaan en van hun straat of buurt wat moois maken tydens de herdenkingsfeesten. Maar licht U ons eerst eens in, wat U denkt te kunnen doen. Wellicht kunnen we samen wat orga niseren, opdat het dan één geheel wordt. Katholiek Kapperspersoneel BIJEENKOMST DER WESTELIJKE CONTACT-COMMISSIE. Gisteren hield de Westelijke Contact- Commissie van de afdelingsbesturen uit Noord- en Zuid-Holland en Utrecht van de Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas" een byeenkomst in „De Harmonie". Deze periodieke bijeenkom sten, welke tot doel hebben de besturen een goede voorlichting te geven op al le terreinen, kenmerken zich steeds door goede opkomst en prettige sfeer. INLEIDING VAN RECTOR DROST Als eerste spreker trad op rector Drost uit Amsterdam. Spr. schetste in de eer ste plaats de mens als zodanig, met zijn door God gegeven verplichting tot werken om te voorzien in zyn levens behoeften. Uitvoerig bracht spr. zulks in verband met de taak van het kap perspersoneel om vervolgens stil te staan by de waarde van een principiële vakorganisatie. Hoewel het materiële belang niet verwaarloosd mag worden, moet toch het deel dezer organisaties zijn: de mens op een geestelijk hoger niveau te brengen. Van passiviteit moe ten wij overschakelen naar activiteit, daarby steeds voor ogen houdend de ons door God gegeven taak, onverschil lig de plaats welke wy in het maat schappelijke leven innemen. REDE VAN BONDSVOORZITTER FRANKEN. Na een korte gedachtenwisseling en een hartelijk dankwoord van de voor zitter dezer bijeenkomst de heer E. M. Langezaal, verkreeg de tweede inleider, de heer H. Franken uit Utrecht, bonds voorzitter van „St. Cosmas" het woord, die sprak over: „Onze taak en plaats in het landelijk en plaatseiyk overleg". Na eerst de toestand in het kappersbe- dryf te hebben geschetst, zoals die vroeger was en langzaamaan Is veran derd, kwam spr. tot een uiteenzetting van de tegenwoordige toestand. Hy gaf een overzicht van de moeiiykheden, waarby hy er o.a. op wees, dat by een aantal beoefenaren van pl.m. 25.000 er 2000 zelfstandigen méér zijn dan werk nemers. Speciaal weidde spr. uit over de maatregelen, welke genomen moe ten worden om allen een behooriyk be staan te bieden. Na te hebben gesproken over het dit Jaar te verwachten ontwerp publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, behan delde spr. nog verschillende andere on derwerpen, zoals het fooienstelsel, dat volgens velen zeer terecht, hoe eerder hoe liever, zal moeten verdwynen. Ook het nieuwe ontwerp van wet van mi nister Drees betreffende de wachtgeld en werkloosheidsverzekering werd aan een korte bespreking onderworpen waarby als lichtpunt b.v. werd aange merkt de voorgenomen uitvoering door de bedrijfsorganen. Na deze uiteenzetting volgde nog een korte rondvraag, waarna de voorzitter in zijn slotwoord er' op kon wyzen, dat deze byeenkomst weer had geboden wat zy bedoelde te geven, n.l. de deelne mende besturen een goede voorlichting en leiddraad in hun vaak zware taak. VERKIEZING AMBTSDRAGERS CHR. GEREF. KERK. Tot ouderling der Chr. Geref. Kerk te dezer stede zyn gisteren herkozen de heren H. Buurman, L. Noort en D. J. Ravensbergen en tot diaken de heer L. Noorduin Jr., terwyi als diaken werd ge kozen de heer A Faas. Een herstem ming (voor diaken) zal moeten plaats vinden tussen de heren J. Overduin en A. v. d. Velden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaat-sexamen godgeleerdheid (cum laude)de heer H. Noordermeer (Leiden)propaedeutisch examen godgeleerdheid: de heer J. Klok (Brielle). 63). De nachtlucht bracht Panda en Joris al gauw weer by. „Wel verbaasd!" mompelde Joris. „Als ik me niet ver gis, worden we opgebracht, jonge Pan da! Dat vat ik niet! Er is een leemte in myn denkvermogenik schyn ge slapen te hebben! Tut. tut! Die herber gier heeft ons bedot! En waar is myn tapy tje? Op dat moment stopte, vlak achter hen een politie-auto en een inspecteur stapte er uit. „zyn dit misdadigers?" vroeg hij. „Stop ze dan maar in de wagen! Ik moet toch naar het bureau!" „Dit zijn dieven!" legde één van de veldwachters trots uit. „Ze hebben „Wacht eventjes!" zei Joris. Hy duw de de beambten op zy en drong zich vóór de inspecteur. „Dit zyn de dieven!" verklaarde hy. „De schurken hebben zich verkleed als veldwaohters en ons overvallen! Ukomt net op tyd, inspecteur!" „Een vreemd verhaal!" vond de in specteur. .Baat jullie politiepenningen eens zien, mannen!" De veldwachters zochten in hun zak ken, maar tot hun eigen grote verba zing hadden zy hun penningen niet meer VOOR DINSDAG 3 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.): KRO. 7 00: Nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 lit kalender; 7.45 gr.pl.; 8.00 nieuws; 8.15 gr.pl.; 9.00 lichtbaken; 9.30 ochtend- concert; 10.00 ..Wie komt er ln mijn hokje?"; 10.15 Alfred Cortot (gr.pl.); 10.40 .JJe Tovertuin": 10.55 Opera's; 11.30: „Maria Lichtmis": 11.40 Religieu ze koorzang: 12.00 Angelus; 12.03 Vlooi en planoconcert; 1230 weeroverzlcht; 12.33 lunchconcert; 12.55 zonnewijzer: 13.00 nieuws; 13.25: lunchconcert; 13.50 cello: 14.00 Zangver. Bel Canto; 14.30 praatje over kinderverzorging; 15.00 gT - pl.; 16.00 ziekenbezoek; 16.30 zlekenlof; 17.00 na schooltyd; 17.15 operettemu ziek; 17.45: Indonesische geschiedenis; 17.55 flitsen uit Indonesië; 18.20 repor tage Olymp. Winterspelen; 18.30 Ned. Strbdkrachten; 19.00 nieuws: 1915 Syl- vesfer-orkest; 19.30 Radttogenes; 19.45 Nlwln-ndeuws; 19.50 wederopbouw; 20.05 de gewone man; 20.12: Hoorspel over Max Robespierre; 22.07 actualiteiten; 22.15 avondgebed; 22.30 nieuws: 22.45 Omroepkamerorkest; 0 uur sluiting. Hilversum II AVRO. 7.00 nieuws; 7.15 gr.muz.; VPRO: 7.50 dagopening dr A. Trouw; AVRO; 8.00 nieuws; 8.15 aubade; 8 45 gram pl.; 9.15 morgenwij ding; 10.30 „Wat doet de Marva"; 10.35 celloreoltalMaurice Maréchal; kleuter praatje; 11.00 gr.mpl.; 11.45 praatje over astronomie; 12.00 de Kwintetspelers: 12.33 hoe moet ons kind heten?; 12.43 Pierre Palla; 13.00 nieuws; 13.15 Vaude ville-orkest: 14.00 Modepraatje Ida de Leeuwv. Rees; 14.30 Oratorium „Ellah" 16.30 gTam.pl.; 16.40 de schoolbel; 17.00 muziek voor de Jeugd: 17.30 The Sky- masters; 18.00 nieuws; 18.15 Pianorecital Tom Erich: 18.30 Octaldonklana; 19.00 klokje van 7; 19.05 Tom Poes; 19.15 be roemde liederen; 19.45 radiokrant voor werkende vrouw; 20.00 nieuws; 20.15 Bonte Dlnsdagavondtroln, 21.30: gr.pl.; 22.15 bultenl. overzicht; 20.30 planore cital Allee Heksch; 23.00 nieuws; 23.15 gr.mpl.; 0 uur sluiting. Leidse Schouwburg K.V. „LITTERIS SACRUM". „Blanke Ballast"* Voor de oorlog heeft dit Ietwat wrange, maar toch in-menselljke toneelspel, spe lend in het moordend klimaat van Afri ka's Westkust, lange tijd repertoire ge houden. Het ls toch een boelend stuk to neel, dat, knap van opzet en uitwerking, de toeschouwers ln zijn ban houdt. „Litteris" heeft dit spel nu weer opge graven. Een gemakkelijke opgave waa het zeker niet, al zijn de figuren overigens stuk voor stuk uitmuntend getypeerd en bieden zij zodoende houvast. Om ze tot leven te brengen, moet men echter wat ln zijn toneel-mars hebben! En we kunnen „Litteris" feliciteren met de Jongste uitvoering, die op zeer hoog peil stond. Zonder uitzondering had ieder zich ingeleefd ln zijn rol en daarvan iets goeds gemaakt. Een nyzonder zware taak was wel weg gelegd voor de vertolkster van Tondeleyo. Afgezien van het feit. dat by deze rol herinneringen zijn verbonden en als van zelf opkomen aan de creatie van Julia de Gruyter een creatie van haar toneel leven! eist de^b rol kwaliteiten van zeer oljzondere aard, die, laat het ons maar eeriyk zeggen, een amateur-speelster ge woonlijk niet liggen. Grote bewondering hebben wij daarom voor de wyze, waarop mej. Nora Boerman zich ln deze van haar taak heeft gekweten. Het was subliem wat zij wist te bereiken. De haar na af loop geboden bloemen waren slechts een bescheiden teken van waardering voor hetgeen zij hier presteerde. Noemen wij voorts ln één adem de heren Jan Grefe, Jan Zitman en Han de Wilde als de drie ambtenaren (hij, die komt, hy die terug keert en hy. die bUJft). Vooral de eerste en laatste zijn op volle kracht. En naast hen geeft de heer B. Hageman de door de drank verlopen dokter alle cachet. De bijrollen zijn eveneens uitnemend be zet, al zouden we de zendeling (de heer Dros was daarvoor Ingevallen) gaarne iets feller hebben gezien. Zoals gezegd, het is een prachtige op voering geworden, waarvoor mevr. Hage manVerhagen, die ditmaal regisseerde, alle hulde toekomt. De heer Otto had een mooi passend decor verzorgd. De volle schouwburg toonde zich uiterst dankbaar. M. Ir. GEORGE ROOREBOOM f In de ouderdom van 79 jaar is hier ter stede overleden de heer Ir. George Roose- boom, oud-inspecteur-generaal voor de Rijkswaterstaat, commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en ridder ln de Orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie heeft heden ln alle stilte plaats gehad. De „Leidse gekken" in topvorm In verre omtrek van de Stadsgehoor zaal was het Zaterdagavond en -nacht duidelijk, dat de „Leidse gekken" waarvan er nogal wat schenen te zyn! in touw waren om het door Limbur- gia geënsceneerde carnavalsfeest naar Zuidelyke traditie te doen verlopen. De vele moeiten, die de feestgangers zich getroostten om het de Sleutelstad duidelyk te maken, dat er óók nog Lim burgers met carnavalsbloed in de aderen binnen haar wallen verblijven zyn dan ook niet tevergeefs geweest: Legden weet het weer, en Limburgia heeft de deelnemers weer eens de gelegenheid geboden alle ernst te laten varen in de ze serieuze tijd met tè veel zware kost. Prins Carnaval met zijn gevolg waren blykbaar ietwat vertraagd, want het feest was zij het nog niet met uit bundigheid al geruime tijd in de eerste versnelling op gang, toen zyne doorluchtigheid Prins Hein I met zyn elf adjudanten op overtuigende wyze zyn intrede deed, voorafgegaan door een ploeg mannen met sterke longen en gespierde armen, die ondubbelzinnig demonstreerden dat 't Limburgse volks lied zich uitstekend leent voor een niet te evenaren hoempa-demonstratie. De tweede en derde versnelling werden met een zekere nonchalance genomen, en nadat Prins Hein verfeefse moeite had gedaan om de traditionele proclamatie, welke ongetwijfeld veel dwaasheden en vaderlyke vermaningen zal hebben be helsd, via een niet al te succesrijke ge luidsversterker aan de honderden feest gangers deelachtig te doen worden, kwam de gang er eerst recht in. Details zijn overbodig. Het zij voldoende te ver melden, dat het Carnaval was, en dat niemand in of buiten dit stukje Lim- burg-in-Leiden zal hebben gemeend te kenen van een leeskransje waar te ne men. In de vroege Zondagmorgenuren ontwaakten hier en daar nog wat Leide naars, die na hun eerste slaperige schrik tot eigen geruststelling constateerden „O nee. de bezetting is voorbij. Het Car navalsfeest schynt leeg te lopen Verschenen is het algemeen verslag van het verhandelde in de secties van de Gemeenteraad inzake de begroting 1948 uit de Memorie van Antwoord van B. en W. wy hopen morgen op een en ander terug te komen. De Miarka-Vriendenkring, welke ten doel heeft daadwerkeiyke hulp te verlenen aan noodlydend anti-Nazi- Duitsland, houdt morgenavond hier ter stede een openbare vergadering. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Aals meer (toez.) J. Kramer te Nleuw-Buinen; de Eemnes-Buiten' L. Kierit te Putten. Benoemd; tot hulppred. te Waddinx veen (Herv. Evang. „Wet en Evangelie") A. Offeringa, em.-pred. te Schevenlngen; te Wlnsser. (Gld.) ds. P. N. Tonsbeek te Zonnemalre (Z.). Bedankt: voor Over en Neder-Asselt S. J. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke (Z.). Ingezonden Mededeling op de pijnlijke plek, bestrijdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK PIJNSTILLENDE WATTEN AGENDA MAANDAG. Stadszaal: LK.K. ..Voor Allen". Solocel- llst Bern. Michelm, 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedle „Ze wisten wat ze wilden'* 8 uur nam. Gerecht 10: Ver. v. Spiritisten „Harmer nla". 8 1/4 uur nam. DINSDAG: Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris tHt crum" „Blanke Ballast", 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2