Politieke hemel in Frankrijk nog verduisterd Schillen-inzameling spaart per jaar 18 millioen gulden aan deviezen Wederopbouw goedgekeurd Hevige eritiek op het Indië-beleid Prinses Nuttige versterking van onze veevoeder-positie WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 30 JANUARI 1948 No. 2629? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Motie van de heer Schouten De begroting van het Depart, van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft gistermiddag de goedkeuring van de Tweede Kamer verworven, nadat bij enige afdelingen nog opmerkingen waren gemaakt. Bij de behandeling van de begroting van het Staatsbedrijf der posterijen, te legrafie en telefonie heeft de heer Smeenk (A.-R.) nog eens aangedrongen op het reeds eerder toegezegde wetsont werp tot regeling van de vergoeding van radiocentrales, die door het Rijk zijn overgenomen. Van dë andere sprekers bracht de heer Hacke (V.VX>.) o.a. het verdwijnen van postpakketten naar voren; het onbe perkte vertrouwen in de posterijen moet weerkeren. Minister Vos kon in verband met de wensen Inzake de radio-centrales mede delen, dat een desbetreffend ontwerp de Kamer binnen een paar weken zal be reiken. Wat het verdwijnen van post stukken aangaat, merkte hij op, dat dit kwaad niet zo veel meer voorkomt. Op oneerlijkheid staat onherroepelijk ont slag. Voorts merkte hij op, dat de kwes tie der lonen een punt van overleg tus sen directie en personeel is. Hierna heeft de Kamer de beraadsla ging over de regeringsverklaring nopens dè ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië voortgezt. In een rede van anderhalf uur heeft de heer Schouten (A.-R.) zijn stand punt uiteengezet. H(j diende een me de door de heren Tilanus (C.-H.), Bie- rema (V.V.D.) en Zandt (S.G.) onder tekende motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de in stelling van 't collegiaal orgaan en de centrale organen moet geschieden by de wet. De regering wordt in deze mo tie uitgenodigd een desbetreffend wetsontwerp aanhangig te maken. De heer Schouten zeide o.a., zich er over te verwonderen, dat er niet een aanvullende regeringsverklaring is ge komen. Nu zal zi. een gedachtewisse ling in derde termijn nodig zijn. Hij drong opnieuw aan op voorzieningen ten aanzien van de Indische Nederlanders. Het is noodzakelijk, dat het kabinet zyn beleid herziet en zich op grondwettelijke basis stelt. Van politieke besprekingen met de republiek kan z i. geen sprake zijn, zolang er geen eipd is gekomen aan de vijandelijkheden. Duidelijk ge maakt moet nog worden wat onder ge vangenen verstaan wordt; zijn dat allen, die van hun vrijheid zijn beroofd door de republiek? Deze mensen dienen bevrijd te worden. Ook over de uitbreiding der gedemilitariseerde zones moet klaarheid komen Spr. bleek er tegen gekant te zijn, dat de Commissie v. G. D. een perma nent karakter zou verkrijgen. Z.i. hadden de notulen van de vergadering der com missie bekend gemaakt moeten worden toen de republiek zich er in een officieel stuk op beriep. Naar sprèkers opvatting is de geest van het regeringsbeleid zo danig, dat het economisch en financieel eveneens mis zal gaan. op, dat de vijandelijke propaganda nog geenszins gestaakt is. Gezien het feit, dat er in de federale raad vier vacatures zijn. verklaarde hij het erg te vinden, als deze open gehouden zouden worden voor mannen uit Djocja, omdat deze dan zouden moeten meespreken bij het diri- Generaal Clay over de bizone Op een persconferentie deelde de mi litaire gouverneur der V.S- in Duits land, generaal Clay, o.m. mee. dat hij zich tot de Amerikaanse congrescom missie voor de toewijzingen had ge wend teneinde een gift be verkrijgen, die het mogelijk zou maken het dag rantsoen voor de dubbele zone in 1949 op achttienhonderd calorieën te bren gen. Hij zeide, dat de bizonale structuur tijdelijk is. De genteraal zeide er zeker van te zijn, dat de overdracht van het geren van Nederlandse troepen. Hij wilde bestuur aan de burgerlijke autoriteiten irornar nroron hna hot root het huidige beleid in de gecombmeerde zone niet in het minst zal veranderen. De generaal ontkende ten stelligste, dat er reeds besprekingen gaande zou den zijn over de regeringsvorm, die in de plaats zou komen van het uitge breide bizonale bestuur. Hij zeide, dat het nieuwe bestuur niet bedoeld is als een aan Duitsland opgelegde regeringsvorm, of als een plan voor een toekomstige regering We hebben gepoogd het nieuwe be stuur precies genoeg bevoegdheid te verlenen om aan eventuele noodtoe standen het hoofd te bieden, aldus Clay. De huidige noodtoestand in de bizo ne is het gevolg van het feit, dat de voorraden, waarop het land heeft ge teerd. nu uitgeput zijn. Als het volk de eigen ambtenaren helpt en de raderen draaiende houdt, behoeft er eigenlijk geen controle te zijn. De jongste stakingen in de oizone beschouwde Clay als een „krachtig be roep op de Duitse leiders, dat tot dus ver een zeer nuttige uitwerking heeft gehad". Wanneer de demonstraties echter - zouden leiden tot een ernstige onderbreking van de Duitse productie, dan zouden de gevolgen voor Duitsland zeer schadelijk kunnen zijn. Aan de staking van 24 uur in Wuer- temberg-Baden op -Dinsdag as. zullen vermoedelijk 50.000 arbeiders deelne men. verder weten hoe het met de geïnter neerden staat; hoeveel Indische Neder landers vertoeven nog in concentratie kampen? Ten slotte wees hij er op, dat de Stuwgroep de onafhankelijkheid van tndië heeft gepropageerd, hetgeen de heren Romme en Beel in Linggadjati hebben vastgelegd. De heer Vonk (V.V.D.) gaf te kennen, dat wat de regering doet. dobbelen is en dat het soms lijkt, dat de minister va banque speelt. De minister-president moet zi. vasthouden aan grondwetsher ziening. Naar zijn oordeel heeft de luit.- G.-G. nooit eerbied voor de grondwet ge had. Hy betoogde, dat de heren Van Mook, Logemann en Jonkman welbewust hebben aangestuurd op Wat in hettrac- taat van Linggadjati is vastgelegd, in clusief het wegwerken van de Kroon. Z.i. wordt het tijd, dat er een einde komt aan het falende beleid der regering inzake de Indische politiek. De heer Joekes (Arb.) achtte het van grote betekenis dat op 17 Jan. de wapen stilstandsovereenkomst zonder enige re serve is ondertekend. Hij maakte be zwaar tegen het eigenmachtig optreden van ambtelijke instanties in Indonesië; in dit verband noemde hij de volksstem ming op Madoera en de eenzijdige voor lichting van de regeringsvoorlichtings dienst. Het was na middernacht toen de voor zitter de vergadering verdaagde tot he denmiddag. Kans op een crisis wordt kleiner In de avondvergadering verklaarde de heer Romme (K.VP.) veel belangrijker te vinden de ontwikkeling in het over- grote deel van Indonesië, dat construc tief bezig is en de ontwikkeling van de verhouding tussen Nederland en dat overgrote deel van Indonesië. Hij stelde vast, dat de republiek een status heeft gepretendeerd, welke uitsteekt boven die der andere deelstaten. Voor wat er gebeuren moet heeft spr. een stamboom-prognose samengesteld in j deze geest: eerst een voorlopige federale i raad, ter voorbereiding van het centrale orgaan, welk orgaan weer heeft voor te bereiden de voorlopige federale regering, welke ertoe zal hebben mede te werken het aanzijn te schenken aan een rege- rUAan het slot uitte spr. de hoop, dat de minister bereid zal zijn om in en met j de vaste commissie voor de Indische za ken te bespreken de wegen, welke ge ëigend zijn om de voorbereiding van de Unie gelijke tred te doen houden met de voorbereiding der Federatie. De heer Tilanus (C.-H.) wees er o.a. Leek het gistermiddag of de politieke hemel in Frankrijk was opgeklaard, la ter is deze weer verduisterd, daar de financiële commissie der Assemblée, die het wetsontwerp, strekkende tot het in trekken der biljetten van 5000 frs. on middellijk in behandeling nam, dit ver wierp met een stemverhouding van 20 tegen 20. Eén lid onthield zich van stemming en één lid was niet aanwezig. In deze stemverhouding heeft de re gering harerzijds aanleiding gevonden een behandeling van het wetsontwerp in tweede lezing door de commissie te vragen. Indien de commissie bij haar beslis sing blijft, zal zij het ontwerp met een ongunstig verslag aan de Nationale Vergadering voorleggen, maar de Ka mer is niet gebonden. Gistermorgen heeft zich een aantal arbeiders van de Renaultfabrieken naar de ambtswoning van den -minister-pre sident, hotel Matignon, begeven, om te protesteren tegen de sluiting der ban ken en het intrekken van de biljetten van 5000 francs. Zij hadden Woensdag avond. hun loon voor het grootste deel In coupures van 5000 francs uitbetaald gekregen. Inmiddels wordt uit kringen der Na tionale Vergadering vernomen, dat mi nister Mayer te kennen heeft gegeven, dat kleine houders van deze biljjetten op 2 Februari a.s. restitutie zullen ont vangen. Hoe deze restitutie in haar werk zal gaan. wordt nog strikt geheim ge houden. Het kabinet heeft voorts bü de As semblée nog een wetsvoorstel ingediend om voor een waarde van ongeveer 771 millioen dollar aan francs van de zwar te handelaren in beslag te nemen. Abe- lin, de woordvoerder der regering, heeft verklaard, dat de premier bij de stem ming over de instelling van een vrije goudmarkt in de Assemblée geen ver trouwenskwestie zal stellen, daar deze stap volgens de grondwettelijke proce dure hem 48 uur zou kosten, hetgeen hij in de huidige omstandigheden on wenselijk acht. Premier Schuman heeft echter het debat het karakter gegeven van een officieuze vertrouwenskwestie door mede te delen, dat de toekomst van de re gering er van afhangt, of deze wet wordt aanvaard. Duclos (Comm.) open de de aanval op het wetsontwerp. Een eerste communistische motie werd met 327 tegen 241 stemmen verworpen. Socialisten en radicaal-socialisten zullen vóórstemmen. Naar van betrouwbare zijde verluidt, wordt het bedrag der bankbiljetten vpn 5000 frs., welke krachtens besluit van de Franse regering aan de circulatie worden onttrokken, geraamd op 330 milliard frs. bij een totale bankbiljet- tencirculatie van 902 milliard frs. Vrees voor communistische staatsgreep in Tsjecho-Slowakije? „Staan wij aan de vooravond van een staatsgreep, waarbij de politie, gecon troleerd door de communistische party, een rol zal spelen?", aldus luidde de vraag, voor de commissie voor binnen landse aangelegenheden van de Tjse- cho-Slowaakse constituërende vergade ring gesteld door de sociaal-democrati sche afgevaardigde Kubat, namens zyn fractie aan de communistische minister van binnenlandse zaken. Kubat verweet de minister het organiseren jan celvor- mine onder de politie, het uitsluiten van niet-communistische elementen, het be vorderen alleen van communisten en het niet eerbiedigen van beslissingen van het parlement door niet handhaven van zekere diensten. Kubat verklaarde, dat de sociaal-democraten geen verantwoor delijkheid op zich konden nemen voor deze ..schandalige stand van zaken H.M. de Koningin bezocht de Vrije Universiteit te Amsterdam. De begroe ting door de rector magnificus aan de ingang van het universiteitsgebouw aan de Keizersgracht. (Foto Anefo). Labour verliest eerste parlementszetel Sinds de algemene verkiezingen in 1945 heeft de Britse Labour-party thans voor het eerst een parlements zetel verloren in de tussentijdse verkie zing te Camlachie. De conservatief Charles Mc Farlane verkreeg de meer derheid. Mc Farlane behaalde 11085 stemmen, de Labour-candidaat 106100. Ook Frankrijk bij de Benelux? De Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken, Joseph Bech, heeft, volgens Reuter, aan journalisten ver klaard, dat tydens deze conferentie be langrijke vorderingen en definitieve resultaten verwacht kunnen worden. Waarschynlijk zou heden een commu niqué wórden uitgegeven. Hierin zou, naar verluidt, ook een verklaring wor den afgelegd met betrekking tot derede van Bevin. Voorts zou, volgens deze bron, ook op de agenda zijn geplaatst een ver zoek van Frankrijk om tot de Benelux- overeenkomst te mogen toetreden. TRUMAN VRAAGT VERLENGING GRAAN-CONTRÖLE. President Truman verklaarde, dat de hoeveelheid tarwe, die van de Ameri kaanse oogst van 1947 naar raming voor de export beschikbaar zal zyn, waar- schynlyk aanzienlyk beneden het mi nimum zal blijven, dat benodigd is om aan de dringende behoeften van andere landen te voldoen. (Nodig is 500 mil lioen bushel, er zouden maar 450 mil lioen -bushel beschikbaar zyn). In een speciale boodschap aan het Congres heeft hij verzocht zyn bevoegd heid tot het uitoefenen van contróle op het gebruik van graan tot 31 October a.s. te verlengen. Hy waarschuwde, dat de graansituatie in de meeSte Europese landen uiterst ernstig is als gevolg van de door de oorlog aangerichte verwoes tingen, alsmede door de zeer ongunstige weersomstandigheden van de afgelopen zomer, en hy wees er op, dat de oogst van mals, dat het voornaamste veevoe der in de VB. is, in het afgelopen jaar slechts 2.401 millioen bushels heeft op gebracht tegen 3.250 millioen in 1946. Mede als gevolg hiervan is de voorzie ning van voedergranen in de V.S. uiterst moeilijk. BELGISCH-RUSSISCHE HANDELS OVEREENKOMST. Inzake een handelsovereenkomst tus sen België en de Sovjet-unie wordt ge meld, dat de hoeveelheid graansoorten die Rusland cif Antwerpen levert, zal bestaan uit 250.000 tontarwe, 90.000 ton rogge, 30.000 ton haver, 25.000 ton gerst en de rest mals. De hoeveelheid yzer- en staalproducten, die België naar Rus land zal uitvoeren is voorlopig vastge steld op ongeveer 60.000 ton. Bovendien zal Rusland hout, chemi sche producten en andere producten le veren. België zal naar de Sovjet-unie uitvoeren producten van de metaalcon structie, citroenzuur en eveneens even tueel nog andere artikelen. Volgens „Le Peuple" gaat het geza- menlyk bedrag van de voorgenomen transacties een bedrag van drie milliard franc te boven. (Foto ANP) Wéét u het nog? Morgen is het al weer 10 jaar geleden, dat allerwegen in het land één-en-vyftig saluutschoten de blyde mare van de geboorte van Prinses Beatrix verbreidden en een golf van jubel over de lage landen by de zee trokVéél is er sindsdien- in de wereld gebeurd en veranderd. Een af- schuweiyke oorlog noopte de gehele Koninklyke Familie de wyk te nemen naar het gastvrye Canada, welks inwoners zeven jaar later zulk een belangrijke rol zouden spelen by de bevryding van ons vaderland. Maar juist die oorlogsjaren hebben de oude banden tussen het Oranjehuis en het volk van Nederland sterker aangehaald en ons de zegeningen van het Oranjebewind dieper doen be seffen. Moge de jeugd van ons oudste Prinsesje zonnig blyven en Zij voorspoedig opgroeien tot vreugde van Haar Ouders en ons volk. Cycloon teistert eiland Reunion Het Franse éiland Reunion in de Indische Oceaan is door een cycloon van ongekende hevigheid geteisterd. Meer dan 100 personen zyn gedood, duizenden huizen zyn verwoest en hon derden andere zyn met hun bewoners door de vloed meegesleept. De cycloon, die in de nacht van 26 op 27 Januari heeft gewoed, had, naar schatting, een snelheid van 305 km. per uur. Het eiland is van de buiten wereld afgesneden, de radio-installaties zijn er verwoest. BEWAPENING VAN PALESTINA. De commissie der VN voor Palestina heeft eenstemmig besloten mede te wer ken aan het op de been brengen van een Joodse militie voor het Joodse gebied van Palestina, zoals dit door Mosje Sjer- tok, hoofd van de politieke afdeling van het Jewish Agency, onlangs is voorge steld. Deze militie zou vóór de afloop van het mandaat gevormd moeten wor den. De commissie verklaarde zich even eens bereid soortgeiyke maatregelen te overwegen voor de vorming van een mi litie voor de Arabische staat. (Speciale reportage). Meer dan 200,000 ton aardappelschil len wordt jaariyks door het Nederland se volk by een gebracht ter verbetering van de nypende veevoederpositie, die in menig opzicht een bedreiging van onze veestapel moet worden genoemd! Het zyn vooral de grote steden, die hun aandeel daartoe leveren. Ingewijden hebben niettemin de overtuiging dat nog steeds teveel schillen naar de mest vaalt verdwynen die door een nuttige aanwending in melk of vlees hadden kunnen worden omgezet. Het indertyd genomen ,.Afval-besluit" heeft 54 gemeentebesturen genoopt een organisatie tot het inzamelen van aard appelschillen in het leven te roepen, ge- lyk men dat ook in het buitenland heeft gedaan. Het is echter moeilyk alle huis vrouwen van de noodzaak harer mede werking te overtuigen. Vergeleken met die van aardappelen bedraagt de voederwaarde van de schil len ongeveer 75 pet. Wie dus 4 K.G. schillen in de vuilnisbak deponeert, ont houdt daardoor aan het vee in ons land voor een voederwaarde van 3 K.G. aard appelen! De 200,000 ton schillerl, welke thans per jaar worden byeen gebracht, komen in voederwaarde overeen met die van 50,000 ton graan. Om die hoeveel heid in het buitenland te kopen zou 50,000 x f. 360 is 18 millioen gulden, be schikbaar moeten stellen aan deviezen! Er verder van uitgaande dat de boer in ieder geval voldoende ander onder- houdsvoer heeft, d.w.z.: genoeg voer om te voorkomen dat zyn melkvee terug loopt in gewicht en productie, kan men vaststellen dat die 200,000 ton schillen, welke nu extra voor de koeien kunnen worden gebruikt, een verhoogde melk productie omvatten van 100 millioen liter Het is buiten kyf dat dit cyfer nog beduidend kan worden opgevoerd als iedere huisvrouw voortaan de moeite nemen wil de aardappelschillen, evenals trouwens de etensresten en groente- afval, zorgvuldig te bewaren en mee te geven aan de schil-ophaler. die regel matig by haar aan huis komt. KOEIEN ZONDER LAND. De vraag naar aardappelschillen, by het inzamelen waarvan een 1500 k 2000 VRIJ VEEL WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk tydelyk stormachtige, later wat afnemende Zuid-Westeiyke wind Meest zwaax bewolkt met enkele buien. Zacht voor de tijd van het jaar. 31 JANUARI. Zon op: 8,24 uur; onder 17,24 uur. Maan op; 0,38 uur; onder 10,51 uur. <(2 Februari L.K.). Hoogwater te Katwyk te 7,33 en 19,53 uur. BINNENLAND. Zeepost kan worden verzonden met het s.s. Volendam. dat 12 Februari van Rotterdam vertrekt. Naar Curasao en de overige gebiedsdelen ln de West kan zeepost worden verzonden met het m.s. „Helena", dat 10 Februari vertrekt. Correspondentie ten minste 2 dagen voor het vertrek der schepen ver zenden. Op de buitengewone algemene ver gadering van het Chr. Nationale Vakver bond te Utrecht, werd tot lid van het dageiyks bestuur gekozen te heer D. W. Ormel. De voorzitter, de heer M. Ruppert, heeft medegedeeld, dat hot ledental per 1 Januari de 130.000 heeft overschreden. De Marine gaat ln Februari IJmuiden verlaten. In verband hiermede zal de „Vulkaan", een hulpvaartulg van de Marine-mij nenveegdlenst, dat ln het Noordzeekanaal gestatlonneerd ls. op 17 Februari naar Den Helder gaan. Het wacht en logementschip, de „Cornells Drebbel" vertrekt 10 Februari naar Nleuwedlep. De Nederlandse ambassadeur te Lon den, Jhr. Mlchtels van Verduynen, heeft onderscheidingen uitgereikt aan sir Wil liam Agew, die de kruiser „Aurora" com mandeerde gedurende de oorlog. Tevens zijn door H.M. de Koningin onderschelden 56 andere Engelsen, die Nederland gedu rende de oorlog diensten hebben' bewezen. Gisteren zijn te Reading de laatste drachtige vaarzen van de 500, die indertyd door de Nederlandse regering aan Engeland zijn afgestaan, ln het openbaar geveild. Gisteravond heeft de oud-minister president prof. mr. P. S. Gerbrandy voor net eerst na het hem voor twee maanden opgelegde spreekverbod voor de radio, over Hilversum wederom een rede gehouden over het regeringsbeleid van Indonesië, waarin hij felle eritiek op dit beleid uit oefende. f BUITENLAND. De opperbevelhebber van de Arabische strijdkrachten ln Palestina. Fawzl el Kaoekdji, heeft zijn eerste „dagorder" uit gegeven. Hy waarschuwde daarin zijn mannen, dat zij gereed moeten zyn de strUd aan te binden met ongeveer 42000 gewapende Joden. Het militaire gerechtshof te Boekarest heeft 34 „medeplichtigen" van de vroegere Roemeense boerenleider Manlu, die on langs tot levenslange gevangenisstraffen werd veroordeeld, tot langdurige gevange nisstraffen veroordeeld. Het Franse hooggerechtshof heeft Adrien Marquet, voormalig minister van Binnenlandse Zaken in de rege ring van Vichy, veroordeeld tot tien jaar „nationale onwaardigheid" ver lies van alle burgerrechten). Acht com munistische leden van de jury trokken zich terug uit protest tegen de „gema tigdheid" der anderen. Amerikaanse manschappen hebben onverwacht een onderzoek ingesteld ln een kamp voor Joodse verplaatste perso nen te Heidenhelm by Stuttgart. Een valse munterlj, waar Amerikaanse dollars en be- zettlngsgeld werd gedrukt zou ontdekt zyn. 38 verplaatste personen werden gear resteerd. Een Jood verzette zich, sloeg een bewa ker en trachtte te ontkomen. Hij werd evenwel met de bajonet neergeveld en overleed. Op de Canadese tankboot „Panchlto", die zich tet hoogte van de kust van Bre- tagne bevond, heeft zich een explosie voorgedaan. Twaalf overlevenden zyn door een vaartuig uit Loriënt opgepikt. Achttien der opvarenden worden echter nog ver mist. Te Wuppertal is een overvolle tram. die van een stelle helling naar beneden reed, uit de rails gelopen. Nadat een halte- paal was gesneuveld, kwam de wagen tegen een boom tot 6taan. Er zJJn twaalf doden en 33 gewonden. De officiële Britse beul, Point, ls gis teren ln Duitsland aangekomen om toe zicht te houden op het ophangen van 21 Duitse oorlogsmisdadigers. De executie zal binnenkort te Hameien plaats hebbeD. Uit het vrachtstation van Keulen ls een party van dertig ton rattenkruld ln poeder vorm gestolen* Het schijnt dat de dieven het poeder voor meel hebben aan gezien en van plan waren de party ln de zwarte handel te brengen. Men heeft een waarschuwing doen uitgaan. De Franse waarnemende en vice- consul ln Milaan werden zwaar gewond, toen een voormalig soldaat van het Franse vreemdelingenlegioen zich toegang tot het consulaat had weten te verschaffen en enkele schoten op de consuls afvuurde. Twee Italiaanse burgers die de moorde naar trachtten tegen te houden werden eveneens door pistoolschoten getroffen, waarvan een dodelijk. De toestand van de belde consuls ls na het verwyderen van de kogels redelijk wel. De dader ls gearresteerd, y President Truman ondertekende voor de Verenigde Staten de resolutie van de beheercommissie voor de Zuldeiyke Paci fic. De zes staten, die lid zyn van deze commissie, en die hebben medegewerkt aan het tut stand komen van de overeenkomst van 6 Februari 1947, gesloten op de te Canberra gehouden Zuidzee-conferentle, zyn: Australië, Nederland, Nieuw Zeeland, Frankryk, Engeland en de Verenigde Staten. Vier staten hebben nu de overeen komst geratificeerd. Nederland en Frank rijk nog niet. De hertog van Aosta, de voormalige „koning" van Kroatië, is ln de afgelopen nacht ln de leeftyd van 47 Jaar te Buenos Aires overleden. Hy was lij dende aan een borstkwaal. De hertoe was een neef van wyien Victor Emanuel van Italië en was bekend onder de naam „hertog van Spoleto" totdat hy zyn oudere broeder in Maart 1942 opvolgde als bevelhebber van de Italiaanse troepen ln Oost-Af rlka. gezinnen een boterham verdienen, con centreert zich voornamelyk in de om trek van de grote sfeden: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Tal van veehoudersbedryven zijn in de loop der jaren in het steeds groeiende stads gebied opgenomen. By hen vindt men de „koeien zonder land", die ook 's zomers op stal moeten biyven, omdat er geen grasland meer in de omgeving is waar zy kunnen weiden! Van ouds her waren die veehouders al aangewe zen op het voeren van schillen en de in restaurants en eethuizen verzamelden etensresten. De naam „schillenboer" vindt hier zyn oorsprong! In het byzonder om Rotterdam zyn vele veehoudersbedrijven geheel inge steld op de verwerking van afvalproduc ten en er zijn ook grote varkensmeste- ryen, van 400 varkens en meer, die de voedering uitsluitend op de spoeling (de etensresten) en gestoomde schillen heb ben gebaseerd. Stomen is in dit laatste geval nodig omdat de verse schil voor dieren met een enkelvoudige maag en een kort darmkanaal, als de varkens, bezwaarlyk te verteren is., De toewyzing van de schillen aan de boeren geschiedt door de bedryfsschap of haar vertegenwoordigers, die aan de hand van het aantal melkkoeien, melk- leverantie, enz. uitmaakt, wie voor dit voer in aanmerking komen. Hetzelfde vindt plaats by de verdeling der etens resten voor de varkens. GRONINGEN AAN DE KOP. Als wy de cyfers van de inzameling over de laatste vier maanden bezien, dan biykt dat Groningen topscorer is met een gemiddelde van 1,07 K.G. per inwoner per week. Amsterdam komt op 1,03, Arnhem op 0,84, Hilversum op 0,81, Haarlem op 0,70 en Utrecht op 0,68. De stad Rotterdam, welke per week 595 ton schillen byeen brengt (dit is 0.93 K.G. per inwoner) draagt aldus voor 15 pet. by tot haar eigen melkvoorzlening Een door ir. Stehouwer, van het de partement voor landbouw, enz., vervaar digde grafiek leert interessante dingen! Zij wyst uit dat de grootste schillen- opbrengst in Juni wordt verkregen. De lyn daalt belangryk in de schraptyd, stijgt weer in September tot vele men sen in October konynen gaan houden. Na Kerstmis zyn de meeste konijnen geslacht en zienderogen gaat de op brengst van de schillen-inzameling dan weer omhoog! Het is merkwaardig hoe weinig klach ten er vernomen 1 -orden over vee dat .scherp" heeft binnen gekregen. Over het algemeen is het publiek immers nogal slordig! Een melkveehouder te Overschie toonde ons een bak met tien tallen aardappelschilmesjes, welke hy deze winter had verzameld nadat de koelen ze netjes hadden laten liggen, en een schilophaler te Rotterdam ver telde lachend hoe hy niet alleen mes sen en vorken en lepels (een heel be stek, maar zelfs rolschaatsen en een koffiemolen in de schillen heeft aan getroffen

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1