Devaluatie Franse franc een feit Wets-ontwerp op materiële oorlogsschaden ingediend j Twee milliard hogere uitkering, mede naar maatstaf van draagkracht Ter voorkoming inflatie belastingverhoging vereist WEERBERICHT Beslissing over Y.N.-vergadering valt half Februari Zes punten door beide partijen onvoorwaardelijk aanvaard Woensdag a.s. hervatting der onderhandelingen Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 26 JANUARI 1948 No. 26295! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 (Van een onzer redacteuren). By de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp op de ma teriële oorlogsschaden, dat te zien is als een samenvatting van alle tot dusverre op dit gebied verspreide bepalingen, en tevens als een op practische ervaring berustende verbetering van de maatstaven, die aan gelegd werden by de vergoeding van door particulieren geleden schade. De minister van Financiën, prof. Lieftinck, verklaarde ons naar aan leiding van de indiening van dit omvangrijke document van 120 artike len, dat de regering niets liever gezien had dan de mogelijkheid om in dit ontwerp een integrale vergoeding van geleden oorlogsschade over de gehele lijn te kunnen aanbieden, doch dat dit onmogelijk is ge bleken, aangezien in dat geval een te zware last op de schouders van het gehele volk zou komen te liggen, derhalve tevens op de schou ders van de minder draagkrachtigen. Ook 'financieel-monetaire argu menten verzetten zich tegen een te grote bijdrage van overheidswege. Nu integrale vergoeding niet tot de mogelijkheden bleek te behoren, is er naar gestreefd de minder draagkrachtige bevolkingsgroepen volle dige vergoeding te verstrekken, terwijl draagkrachtiger groepen ver houdingsgewijs minder bedeeld worden. Het ware niet billijk, de minst- draagkrachtigen te laten betalen voor de schade, geleden door hen, die gemakkelijker uit eigen bron herstel kunnen financieren. Voor een groot deel hebben derhalve sociaal-economische argumenten de op lossing van het probleem beïnvloed. Er bestaat geen enkele aanleiding om te verwachten, dat de kosten van deze oorlogsschadevergoeding bestreden kun nen worden uit te verwachten herstel betalingen van Duitse zijde, zodat de kosten door het Nederlandse volk zelve moeten worden gedragen. In feite wordt daarmede het gehele probleem een vraagstuk van kapitaalsoverdracht. De kosten, die de schaderegeling meebrengt, moeten op een of andere wijze door het gehele volk wojden gedragen, aangezien anders inflatie niet te voorkomen was, gezien de astronomische bedragen, waarom het hier handelt. Terwijl enerzijds derhalve het aange boden wetsontwerp een lang gewenste regeling van dit nijpende probleem brengt en daarin een aanzienlijk hoge re uitkering in het vooruitzicht wordt gesteld dan tot dusverre verwacht kon worden, n.l. ruim twee milliard meer, anderzijds wordt in de memorie van toelichting op het wetsontwerp aan dacht besteed aan de noodzakelijke be lastingverhogingen, die uit die hogere uitkering voortvloeien. Wanneer- men uitgaat van de veronderstelling, dat in 50 jaar de oorlogsschadeschuld dient te zijn afgewikkeld, betekent dit dat een jaarlijkse verho ging van -de belastingopbrengst met f. 250 millioen vereist is! Deze belastingverhoging stelt de re gering zich voor te vinden in de. in voering van een huurbelasting op de niet-getroffen panden (f. 75.000.000. uit belastingen op onroerende goederen, toebehorende aan instellingen van de dode hand (f. 10.000.000.—het regi stratie en het zegelrecht (f. 10.000.000.) de personele belasting f. 15.000.000. de inkomstenbelasting (f. 10.000.000.-), de vermogensbelasting (f. 15.000.000.-) en voor niet minder dan 115 mil lioen gulden uit verhoging van de omzetbelasting. Omtrent de huurbelasting zegt de emmorie va ntoelichting dat de rege ring voornemens is, zodra dit in_ het raam van de prijs- en loonpolitiek mogelijk is, een verhoging van de huurprijzen va nonroerende goederen toe te staan. De regering acht invoe ring van een huurbelasting naar maatstaf van huurwaarde gerecht vaardigd zodra het huurpeil kan wor den verhoogd. Overigens zullen deze belastingverho gingen bij aparte wetten geregeld wor den, nadat de wet op de schaderegeling tot stand is gekomen.-Verwacht wordt, dat de Kamers zich bij dfe behandeling van dit wetsontwerp zullen realiseren, welke consequenties dit heeft t.a.v. de genoemde belasting-vereisten. HET VERHOOGDE TOTAAL-BE DRAG DER UITKERINGEN. Onder de huidig geldige regelingen bedroeg het totaal bedrag aan vergoe- dingsverplicht4hgen f. 3.104.000.000. onder de thans ontworpen regeling be draagt dit f. 5,132.000.000.—. Voorts heeft de Staat nog verplichtingen ten aanzien van publiekrechtelijke lichamen, inge volge de defensieschade, alsmede in ver band met de uitvoering van de zee- en luchtvaart verzekeringswet en het zee- schepenbesluit. Totaal bedragen deze verplichtingen f2.601.000.000.—, zodat de totale verplichtingen van de staat be lopen f. 7.733.000.000 De verdeling van de genoemde verhoging van 2 milliard geschiedt naar nieuwe maatstaven. De geldige regelingen richtten zich alleen naar de omvang van de geleden schade, thans zal mede de draagkracht der ge troffenen in aanmerking worden geno men. INTEGRALE VERGOEDING VOOR KLEINE GETROFFENEN. Als de zwaarst getroffenen kunnen zij worden aangemerkt, die schade hebben geleden aan een door henzelf bewoonde of gebruikte woning of bedrijfspand (mitsgaders schip). Aan deze categorie komt integrale vergoeding toe. voor zo ver het kleinere woningen en panden betreft. Als grens hiervoor is gesteld f .5.000.— voor woningen of bedrijfspan den. f.8000.— voor combinatie daarvan OVERWEGEND DROOG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Matige, tijdelijk krachtige Z.O. wind. Weinig verande ring van temperatuur. 27 JANUARI. Zon op: 8.29 uur; onder: 17.17 uur. Maan op: 18.52 uur; onder: 9.44 uur Hoogwater te Katwijk 4.22 en 16.39 uur (Springtij). en f. 9000.voor schepen, alles gerekend naar de bouwkosten van Mei 1940. Het is mogelijk gebleken, om in' al deze ge vallen een vergoeding op' basis van ver vangingswaarde te verstrekken. Ook de huisraadschaderegeling van het nieuwe ontwerp houdt rekening met de draagkracht. Boveft de bijdrage, wel ke krachtens de oude regeling is toege kend, wordt op de bijdrage, welke in 1943 of later is vastgesteld, een aanvul lende bijdrage verleend, welke het mo gelijk zal maken, dat het oorlogsslacht offer zich in de meest voorkomende ge vallen weer in zijn oude staat zal kun nen inrichten. Oude bijdrage plus aan vullende bijdrage zijn gebonden aan de maxima van 2 maal de oude bijdrage en een grens van f. 11 250.vermeerderd met 300 per inwonend gezinslid beneden de 6 jaar en 500 per inwonend gezins lid van boven de 6" jaar (volgens oude regeling resp. 150 en 250). AANVULLENDE FINANCIERING BIJ NIET-INTEGRALE VERGOEDING. In alle andere gevallen dan genoemde kunnen de getroffenen bij de herbouw van hun pand of wederinrichting van hun bedrijf worden gesteund met over- heidscredieten of, althans met een pe riodieke bijdrage in de vorm van 'n ren te-vergoeding, welke het hen mogelijk zal maken op de Rarticulierë markt een crediet op te nemen. Omvang van credieten en faciliteiten zullen zoveel mogelijk naar objectieve maatstaven worden bepaald. Iedere getroffene, die zijn bijdrage wil besteden voor de bouw of aankoop van een woning, beneden de 500 kubieke meter, zal aanstonds op zodanige faciliteiten kunnen rekenen, dat het pand op zichzelf genomen een rendabele belegging vormt. Door een re delijke bouwsom en niet het gunnings bedrag als basis te nemen, wordt een belangrijke druk uitgeoefend tot goed koop bouwen, aangezien dit voordelen voor de getroffene persoonlijk mee brengt. Herstel van bedrijfspanden en -uitrus tingen, voor zover betreft bedrijven met een bedrijfsvermogen beneden vijf ton, kan eveneens met dergelijke faciliteiten rekenen. Hierbij wordt een meer indivi duele methode gevolgd. Ook de renda biliteit wordt hier in rekening gebracht bij de bepaling van de draagkracht. Een bezwaar, verbonden aan het be sproken systeem van credieten met fi nanciële faciliteiten is dat er een band blijft bestaan tussen overheid en getrof fene. Aan dit bezwaar valt echter niet te ontkomen, omdat omtrent de toe- komstige rendabiliteit thans nog niets i met zekerheid valt te bepalen. Er wordt evenwel van uit gegaan, dat die band i zal worden geslaakt, zodra de rust in de maatschappelijke verhoudingen zal zijn hersteld. Alsdan zullen de finan- ciele faciliteiten worden omgezet in een i op dat tijdstip te bepalen aanvullende bijdrage, de in de wet genoemde „uit- gestelde bijdrage". In bijzondere geval len. waarin genoemde band tussen over heid en getroffene ongewenst moet wor den geacht, bestaan mogelijkheden voor een reeds thans te bepalen extra bij drage. Voorts zijn diverse nieuwe bepalingen gemaakt t.a.v. de molest-verzekeringen. Ex-Koning Michael van Roemenië en zijn toekomstige gemalin Prinses Anna van Boifrbon-Parma ontmoetten elkaar in Davos in Zwitserland. (Foto ANP) Bij een gemoedelijke Trygve Lie «Speciale reportage) Breed-uit gezeten in een met rood trijp beklede armstoel ontving de heer Trygve Lie Zaterdagmiddag in Den Haag de* Nederlandse Pers. Mister Lie, secretaris-generaal van de V.N., is een machtig en gezaghebbend man en in ■grote getale was men dus in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver schenen om te luisteren, naar wat hij te vertellen zou hebben. Veel woorden heeft men van hem echter niet gehoord. „Dames en he ren," zei de heer Lie met een stem, 'die welhaast bedeesd klonk in vergelij king met zijn imposante figuur, „mijn heer Pelt, de adjunct-secretaris, zal U alles vertellen, wat er op dit ogen blik valt mee te delen." En behaaglijk zuigend aan z'n ciga- ret zette mr. Lie zich achter in zijn steel om nog slechts een enkele maal de verder in het Hollands gevoerde dis cussie te onderbreken met de vraag waar men het over had. „Een prettige persconferentie!", fluis terde hij na afloop tot Uw verslagge ver, die vlak tegenover liem zat. „En gemakkelijk ook Intussen is er weinig nieuws. Via Genève, Parijs en Brussel zijn de heren Trygve Lie en Pelt, gelijk gemeld, naar ons land gereisd om te zien welke mo gelijkheden Nederland voor de in Sep tember aan te vangen Assemblee te bieden heeft en hun onderzoek is al ten einde. Zij zijn geweest in het Con certgebouw te Amsterdam, in de Ri- vierahal te Rotterdam, op Houtrust, in het Stedelijk Museum en het Kurhaus te Den Haag en zij menen over vol doende gegevens te beschikken om thans hun rapport te kunnen samen stellen. Dat rapport zal er een zijn van uitsluitend feiten en details. Conclusies zullen daarna moeten worden getrok ken door de, voor dit doel gevormde, V-N.-commissie, waarin 9 staten zitting hebben, waarna mr. Trygve Lie ten slotte beslissen zal waar de volgende vergadering zal worden gehouden. Die decisie kan omstreeks half Fe bruari worden verwacht. Veel langer kan men daar niet mee talmen omdat de tijd dringt. Het is immers niet vol doende dat men voor een Assemblee goede vergaderzalen heeft. Het vraagt achter de schermen feitelijk om het inrichten van een soort moderne fabriek, welke het geheel behoorlijk moet laten marcheren. Voor het secre tariaat alleen is al ongeveer duizend man p^soneel nodig! PAPIERLAWINE. De vorige Assemblee duurde 65 da gen. In die tijd produceerde men 6000 documenten tot een totaal van 68 mil lioen bladzijden in vijf talen: Frans, Engels, Russisch, Spaans en Chinees! De zestig landen-delegaties omvat ten ongeveer 900 personen. Voeg daar bij 500 man voor pers, radio en film, plus de vertegenwoordigers van di- Ook een vrije markt ingesteld De Franse regering heeft gisteravond in een communiqué bekendgemaakt, dat de koers van de. franc is vastge steld op frs. 214.392 per dollar en op frs. 864 per pond sterling. Daar de oude wisselkoersen resp. frs. 119 en frs. 480 bedroegen, betekent dit een devaluatie van de Franse franc met tachtig procent. Tevens heeft de Franse regering be sloten om over te gaan tot instelling van een vrije .«markt in goud en enke le buitenlandse valuta's, w.o. allereerst de dollar. Het desbetreffende besluit is met algemene stemmen door het kabinet genomen en zal heden aan de Nationale Vergadering ter goed keuring worden voorgelegd. Het besluit tot invoering van een vrije markt in harde valuta's is genomen in weerwil van de tegenstand, welke hier tegen bestond van de zijde van het In ternationale Monetaire Fonds en de Britse regering. Het Fonds heeft in een communiqué bekendgemaakt, dat de devaluatie van de Franse franc nood zakelijk is, doch dat het voorstel in zake de vrije markt van de hand wordt ge wezen. Het Fonds drukte er zijn spijt over uit, dat Frankrijk desondanks daar toch toe overging. Het Fonds zal met Frankrijk blijven samenwerken ten ein de te trachten een oplossing te vinden voor de Franse moeilijkheden op het gebied der valuta binnen het kader van Aardbeving op de Philippijnen Volgens radioberichten zijn de cen trale Philippijnen getroffen door een der hevigste aardbevingen sinds vijftig jaar. Uit Manilla wordt vernomen, dat ten minste 20 personen gedood en ette lijke tientallen gewond zijn. Er zijn in totaal elf schokken waargenomen. Het ergst is klaarblijkelijk Panay er aan toe, waar 13 personen om het leven kwamen. Enige mensen zijn daar bedol ven door het puin van de klokketoren van de Tohpling-kathedraal. Ook de eilanden Cebu, Negros en Leyte zijn getroffen. verse internationale organisaties en men komt tot een aantal bezoekers van 3 a 4000, die 2 a 2Yi maand on derdak moeten worden gebracht en in staat moeten worden gesteld op de snelst mogelijke wijze hun werk te doen! Volgens de nu opgemaakte balans is elk van de vier gegadigde landen in staat de assemblee te verzorgen. De vraag is echter: wat is het beste en wat het goedkoopste. Het kostenpro- bleem speelt nu eenmaal bij alle dele gaties een grote rol« Genève heeft daar bij het onbetwistbare voordeel dat het over het Volkenbondspaleis de beschik king heeft! Het is afficiënt en houdt de kosten van' voorbereiding lager dan elders. Op de uiteindelijke beslissing zou dat van invlod kunnen zijn De heer Trygve Lie is gisterochtend, van Schiphol naar Praag vertrokken. Vervolgens zal hij naar Londen en van daar naar New York reizen. Ook de heer Pelt keert dezer dagen naar Ned York terug. Hij zal echter eerst naar Parijs gaan, vqor het voe ren van besprekingen. In de1 afgelopen week bracht de hertog van Gloucester, een broer van de En gelse Koning, een bezoek van twee dagen aan onze Prinselijke Familie. ZK.H. Prins Bernhard met zijn gast bij diens vertrek, waarbij hij door de Prins per militair vliegtuig uitgeleide werd gedaan. (Foto ANP) In een gisteren uitgegeven commu niqué verklaart de Commissie v. G. D., dat zij duidelijk wenst te maken, dat zowel de Nederlandse als de Republi keinse delegatie de zes punten van de Commissie onvoorwaardelijk als basis voor de politieke besprekingen aan vaardden. Het communiqué zegt voorts, dat van wege het misverstand, dat gerezen is naar aanleiding van de brief der Repu blikeinse delegatie betreffende de zes punten, welke brief op 19 Januari is be kend gemaakt, de Commissie te Djokja deze kwestie besproken heeft met de leden van de Republikeinse regering. Na deze bespreking, aldus het commu niqué, adresseerde President Soekarno een brief aan de Commissie, waarin wordt verklaard, dat de Republikeinse regering de zes punten van de Commis sie onvoorwaardelijk aanvaardde. De Commissie verwacht, dat de on derhandelingen tussen de beide dele gaties Woensdag voortgezet. a.s. zullen worden Een communiqué van de Republi keinse regering zegt eveneens, dat de republikeinse regering de betrokken 6 punten „geheel en onvoorwaardelijk aanvaardt." Dit deelt de regering der Republiek Indonesia mede zowel aan de Neder landse regering als aan de Commissie van Drie. Deze aanvaarding, zo voegt het com muniqué er aan toe, is natuurlijk ver enigbaar met de voorwaarden, waarom trent men het met de Nederlandse de legatie eens was geworden en die vervat zfjn in de brief der Republikeinse rege ring van 15 Januari. Evenals Nederland behoudt de republiek zich het recht voor op enig punt commentaar te leveren of enigerlei kwestie op te werpen, die met de punten samenhangt. de voor het Int. Monetaire Fonds gel dende regelingen. De Britse regering heeft medegedeeld, dat zij het oneens is met de Franse regering aangaande de vrije markt. Een nauwe samenwerking in technische zin zal evenwel onmiddellijk beginnen ten einde de terugslag op de handelsbe» trekkingen tussen de sterling- en f rand gebieden zo gering mogelijk te doen zijn. Opnieuw „Buchenwalde?" EEN GESMOKKELDE BRIEF DOET ONTHULLINGEN. Volgens een brief, die uit het kamp te Buchenwalde Sovjetrussische zone) gesmokkeld zou zijn, dat thans voor politieke gevangenen wordt gebruikt, leven de gevangenen onder omstandig heden die maar weinig beter zijn dan onder de Nazi's. Indien deze in het Münohener week blad „Echo der Woche" afgedrukte brief echt is, geeft hij het eerste kijkje na de oorlog in dit kamp, waar nog nooit geallieerde journalisten toegang hebben gekregen. De schrijver van de brief, wiens naam verzwegen wordt, spreekt van ernstige overbevolking, onhygiëni sche toestanden, eenzame opsluiting in een kleine cel als straf voor overtre dingen als het in bezit hebben van pen of schrijfpapier. Volgens deze brief is de toestand in het kamp voor vrouwen slechter dan die in het mannenkamp. Het voedsel bestaat uit brood, jam, koffiesurrogaat en soep. Zelfmoorden behoren bijna tot de orde van de dag. Russen houden Duitsers in Britse trein aan EEN BRITS PROTEST INGEDIEND. Op bevel van Sovjetrussische autori teiten is een Britse militaire trein, die op weg was van Berlijn naar de Britse zone van Duitsland op de grens van de Sovjetrussische zone tegengehouden en op een zijspoor gereden. Het Engelse deel mocht later doorrijden. De Russen hebben echter tweewagons, waarin zich achter verzegelde deuren 96 Duitse passagiers bevonden, naar Ber lijn teruggereden. Zulks onder Brits pro test. De Sovjetrussische ■gTensautoriteiten hadden wel toestemming gekregen de reispapieren van de Duitsers te inspec teren, maar volgens officiële verklaring was men het niet eens over de geldig heid van de papieren. Volgens geruch ten werd er vermoeden gekoesterd, dat zich twee vooraanstaande sociaal-de mocratische leiders in de trein bevon den, op weg. naar het hoofdbureau van de party te Hannover. Bij de terugkeer, hebben de Britse autoriteiten voor onderdak en voedsel gezorgd. Een Brits officier, die zich in de terugkerende wagons bevond, ver klaarde. dat de houding der Sovjet-Rus sen aeer beleefd was geweest. Zij boden hun verontschuldigingen aan, dat er geen cantine aanwezig was. Zy verlang den inter-zonale passen van de Duitsers te zien. Deze worden echter gewooniyk niet verstrekt voor een doortocht in ver zegelde wagons. Er is nog geen officieel antwoord op het protest ontvangen. Bijzondere ambassade naar Venezuela TER BIJWONING AMBTSAANVAAR DING NIEUWE PRESIDENT. Ht lid van de Raad van State Jhr. dr. A. Loudon, oud-ambassadeur te Washington, zal aan het hoofd van een büzondere ambassade naar Vene zuela vertrekken. Deze ambassade heeft tot taak H.M. de Koningin en het kabinet te verte genwoordigen bij de a.s. ambtsaanvaar ding van de nieuw gekozen president van Venezuela. Voorts zullen als leden dezer byzon- dere ambassade optreden dr. P. Kasteel, Gouverneur van Curasao en de heer F. W. Kraandljk, Nederlands gezant te Caracas. NAAR EEN VOLKSSTEMMING IN KASJMIR? De delegaties van India en Pakistan bij de' VN. zijn Zaterdagavond overeen gekomen plannen op te stellen voor het organiseren van een volksstemming in Kasjmir. VOORBEREIDINGEN ZILVEREN BRUILOFT ENGELSE KONINGSPAAR Uitgebreide voorbereidingen zijn reeds getroffen om te Londen 26 April de zilveren bruiloft van het Engelse ko ningspaar te vieren. Een speciale dienst in. de Sti Paul's zal worden by gewoond door de Koning, de Koningin, de leden van de Koninklijke Familie, het kabinet en de leden van het coips diplomatique. BINNENLAND. Prinses Juliana heeft Zaterdagmiddag de opening bijgewoond van Parkherstel lingsoord in het Bllderdijkpark te Am sterdam. De minister van O., K. en W., dr. Jos. J. Gielen. heeft een prys van f. 1000 toe gekend voor de piano-suite van de compo nist Hugo Godron te Bussum. welk werk onlangs voor de radio is uitgevoerd door het Symphonie-orkest onder leiding van Van Raalte Op 28 Januari a.s. vertrekt het s.s. „Groote Beer" en op 30 Januari a.s. het s.s. „Nieuw Holland" naar Indlë. Met belde schepen zal men zeepost kunnen meege ven. Aangeraden wordt de correspondentie uiterlijk 26 en 28 Januari a.s. ter post te bezorgen. De 74-jarige v. d. H. te Belfeld is toen hij plotseling de weg overstak, door een Juist passerende vrachtauto uit Tege- len, gegrepen en gedood. Met de „Volendam" kwamen Zater dagochtend ruim 1100 militairen, o.w. per soneel van de Kon. Landmacht, mariniers en personeel van het K.N.I-L. met hun gezinsleden en marine-personeel ln ons land aan. Onder hen bevonden zich 600 demobiliserende mariniers en 200 afge- keurden, en voorts demoblliserenden van andere legeronderdelen en militairen op recuperatieverlof. De te Goes woonachtige W. v. d. H., firmant ln een binnenvrachtvaartbedryf. ls door de politie ln arrest gesteld wegens verduistering van remboursgelden tot een bedrag van f. 17.000. De president van de Nederlandsche Bank. dr. D. W. Holtrop, is Zaterdagavond van Schiphol naar New York vertrokken. Hij zal ln Washington o.m. diverse banken bezoeken. Te Epe (Gld.) is in de ouderdom van 66 Jaar vry plotseling overleden de boten de Nederlandse pottenbakker Chrlstiaan Johannes Lanooy. In twee ruimen van het 2960 ton metende Zweedse s.s. „Sonja", dat in een der gemeentedokken te Rotterdam ligt, ontstond brand ln een party ruwe katoen door onbekende oorzaak. De party, groot 35 ton, verbrandde voor de helft, de rest werd beschadigd. 3'4 leden van de op een koraalrif bij het eiland Caldelra gestrande en later door brand verwoeste m.s. ,3rastagl", arriveer den onder leiding van de derde stuurman Klaver te Rotterdam. Onder hen zijn 14 Javanen. H.M. de Koningin en Prinses Juliana woonden Zaterdagavond de opvoering by van Shakespeare „Richard III" ln de Stadsschouwburg te Amsterdam. Een leerling van de Ambachtsschool te Apeldoorn. J. Kleiboer, is op het kruis punt KanaalstraatKorte Kanaalstraat i door een vrachtauto overreden en gedood. Zaterdagavond hebben de ambassa deur van België en mevrouw Nemry ln de salons van de ambassade een receptie aangeboden, tydens welke de ambassadeur van Engeland tevens deken van het Corps Diplomatique, sir Nevile Bland en Laay Bland, voor hun vertrek naar Engeland, officieel afscheid hebben genomen van alle by het Nederlandse hof geaccrediteerde hoofden van diplomatieke missies. De minister van Oorlog, Luitenant- Kolonel A. H. J. L. Flévez, bracht Zater dag J.l. een kort bezoek aan zyn Belgische ambtsgenoot, voor het voeren van bespre kingen in het kader der Belgisch-Neder landse samenwerking. In Den Haag ls op 63-jarige leef tijd overleden de oud-directeur van het N.V. Gemengd Bedrijf Haagse Tramweg Maat schappij ir. P. M. Montyn. De toneelspeler Theo Vink is Zater dagavond na een kortstondig ziekbed op 47-Jarige leeftyd te Amsterdam overleden. BUITENLAND. Acht Deense vissers in twee kleine schepen hebben hun grootste en beste vangst de haven Esbjerg in West-Jutland binnen gebracht: twe£ landingsscheperi van 200 ton. die zij drijvende in de Noord zee aantroffen. Behalve een niet te ont cijferen logboek trof men een Londens Zondagsblad van Maart 1946 aan. Het verdrag van vriendschap, samen werking en wederzydse bijstand tussen Roemenië en Hongarye ls te Boedapest ondertekend. De Oostelijke staten van de V.S. en ln het bijzonder de stad New York worden geteisterd door een hevige sneeuwstorm. Het vliegveld ls gesloten. In verschillende gebieden zijn reeds 17 personen ten gevolge van het weer over leden. Treinen hadden dlkwyis meer dan 7 uur vertraging en het vertrek van de Oceaanstomer Queen Elizabeth uit New York moest worden uitgesteld. Zuid-Callfornië beleeft echter zijn 31ste dag zonder regen en de grote hitte brengt de oogst in gevaar. Volgens een Chinees bericht zou in de Oekraïne de eerste grote opstand tegen de sovjets zijn uitgebroken. Van enige be vestiging is echter geen sprake. De Europese conferentie Inzake de beschikbare arbeidskrachten komt heden te Rome voor de eerste maal byeen. Vijf tien Europese landen, n.l. Engeland, Frank- ryk, Italië, België, Nederland, Luxemburg, Turkije. Griekenland, Eire, Noorwegen, Zweden, Denemarken. Portugal, Zwitser land en Oostenryk nemen deel, terwijl de V.S. waarnemers hebben gezonden. Dr. Peza Mansfert uit Boedapest ver klaart, dat hij er ln geslaagd is gezonde lieren immuun voor tuberculose te maken ioor een preparaat uit de hersenen van ■uberculeuze dieren in de hersenen van de gezonde in te spuiten. Artsen te Boedapest z(jn van mening, dat deze ontdekking te vergeiyken is met die van Pasteur. De tweede Europese pluimveetentoon stelling, te organiseren door de „Entente des commissions Internationales", zal ln 1949 te Parys worden gehouden. Volgens majoor Jacques Vergottl, vleugeladjudant van ex-koning Mlchaëi van Roemenië, wiens verloving met prinses Anne van Bourbon-Parma thans voor het eerst officieel erkend ls. zal het huweiyk de eerste maanden niet plaats hebben, daar de koning niet de Indruk wil wekken, dat hy om zyn huwciyksplannen Roemenië heeft verlaten. Samuel Hoch6tettler, de 75-Jarlge „dictator" van een landelijke religieuze secte in Indiana (V.S.) is tot 6maan den dwangarbeid veroordeeld, daar hij zijn 41-Jarlge dochter Lucy 10 Jaar lang met een touw aan bed heeft vastgeklulsterd. omdat zy weigerde lid te worden van zyn secte. De nieuwe Sovjet-ambassadeur in de Verenigde Straten. Panjoesjkin, heeft ge pleit voor uitbreiding van de handel tus sen de Sovjet-Unie en de V.S. Hy achtte dit een stap op de weg naar betere diplo matieke betrekkingen. De volkeren van belde landen, zei Panjoesjkin, hebben ge- ïykeiyk belang by de verbeteringen van die betrekkingen. Paus Plus XII heeft besloten een by- zondere vredesboodschap aan alle volkeren der wereld te zenden, ongeacht geloof of nationaliteit. De boodschap zal ln zyn eigen handschrift geschreven zijn en ln het Engels gesteld. De Britse militaire autoriteiten heb ben besloten ln de naaste toekomst al het vrouweiyk militair personeel van de Britse sector van Beriyn r.ar"- zone over te brengen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1