Spaak's prestige neemt af Van Zeeland over „verwarring der ideeën" Commissie heeft geen macht partijen vast te leggen Bevin ivil: vereniging van West-Europa Waarschuwing aan de Sovjets WEERBERICHT Met een enkel woord Tellen 86ste Jaargang VRIJDAG 23 JANUARI 1948 No. 26293 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Ook Benelux geheel Ingeschakeld De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft in het La gerhuis een verklaring over de buiten landse politiek afgelegd. Bvin gaf o.m. te kennen, dat de tjjd voor de „consolidatie van West-Euro pa" aangebroken is. Weliswaar stelde hij GEEN officiële politieke eenheid met Frankrijk voor op dit ogenblik. De tijd is gekomen om wegen en middelen te vinden, zo zei hij, om „onze betrekkingen met de Benelux (België, Luxemburg en NEDERLAND) te ontwikkelen. Met deze landen zui len wij besprekingen aanvangen in nauwe overeenstemming met onze Franse bondgenoot. Ik hoop, dat met de Benelux-landen verdragen gete kend zullen worden. Tezamen met ons verdrag met Frankrijk kan dit leiden tot een belangrijke kern in West- Europa. We zulen andere Eu-ropese landen van historische betekenis in dit grote plan moeten opnemen, onder meer het nieuwe Italië." Het is de politiek van de Sovjet-Unie geweest, aldus Bevin, om met alle middelen communistische controle in Oost-Europa te bewerkstelligen en het blijkt, dat in het Westen hetzelfde doel wordt nagestreefd. Wij hebben deze methode kunnen op merken in Polen, Bulgarije en Honga rije en onlangs in Roemenië en vol gens onze informaties worden elders soortgelijke pogingen aangewend. De naburen van Griekenland in de Balkan hebben de spot gedreven met de Verenigde Naties. Er bestaat zeer groot gevaar, dat zij en hun Sovjet mentors hier een grote misslag begaan. Ik zou hier plechtig tot de grootste voorzichtigheid willen adviseren. Provo caties van deze soort leiden soms tot ernstige verwikkelingen, waarvan wij •hopen, dat zij vermeden zullen worden. Als men voortgaat met een poli tiek, waarbij getracht wordt Europa direct of indirect te doen beheersen door één macht, waarbij van elk mid del gebruik wordt gemaakt, zijn wü genoodzaakt de conclusie te trekken, dat dit zal leiden tot een nieuwe we reldoorlog. Ik hoop, dat dit denkbeeld door niemand van ons zal worden aangemoedigd. De Britse regering zal kleine mogend heden niet als politiek instrument ge bruiken om moeilijkheden tussen de grote mogendheden te veroorzaken, maar de Britse regering kan geen sa menwerking tussen vier mogendheden aanvaarden, als een van die vier blijft voortgaan zijn politiek en economisch systeem aan kleinere landen op te leg gen. Ik heb, zo ging Bevin voort, altijd de ruimste voorstelling aangaande Europa gehad ipet inbegrip natuurlijk van de Sovjet-Unie. Niets van het geen onze regering gaa-t ondernemen, zal gericht zijn tegen de Sovjet-Unie of tegen enig ander land, maar wü hebben het recht de verwante zielen in het Westen te organiseren, zoals de Sovjet-Unie de verwante zielen in het Oosten georganiseerd heeft. De regering is altijd van mening ge weest, dat de verbrokkeling van Duits land onvermijdelijk het ontstaan van een soort irredentistenbeweging tot ge volg zou hebben, die niet de herrijzenis van een vredelievend Duitsland maar van een oorlogszuchtige geest met zich zou brengen. Daarom zijn we tegen die verbrokkeling." Over de West-Europese landen, met inbegrip van Italië, zei Bevin nog,- dat zij hun overzeese gebiedsdelen zouden kunnen ontwikkelen op een wijze, die de beste en blijvende resultaten voor de gehele wereld zou opleveren. Deze samenwerking op ontzaglijke schaal zou zich uittrekken over Europa,het na bije Oosten, Afrika en het Verre Oos- xen. Namens de conservatieven verklaarde Eden, dat de door Bevin geschetste po litiek alle hoop gaf voor het herstel van de politieke stabiliteit in Europa „stem van het geweten." Een Amsterdamse dame stuurde dezer dagen naar het gemeente bestuur van Amsterdam een be drag van f2.90 met een begelei dend anoniem schrijven, waarin zij mededeelt, daarmede de tramrit ten te willen betalen, die zij in het afgelopen jaar als gevolg van het gedrang zonder betaling heeft moeten maken. Zij spreekt voorts de hoop uit, dat vele harer stadgenoten dit voor beeld zullen volgen en doet ten slotte het voorstel in de trams bus sen aan te brengen, waarin men het eventueel door de conducteur niet geïnde1 tramgeld kan depo neren! oostelijke Wind. De Bilt venvacht tot morgenavond: Matige, tijdelijke krachtige Oostelijke wind. Zwaar bewolkt met vooral in het Zuiden van het land plaatselijk enige sneeuw of regen. Temperatuur om het vriespunt. 24 januari: Zon op: 8.33 uur; onder: 17.11 uur. Maan od: 14.29 uur; onder: 7.31 uur. (26 Jan. .V.M.). Hoogwater te Katwijk te 1.38 en 14.01 uur. en derhalve een basis schiep voor een duurzame vrede. De eenheid van West- Europa kan volgens Eden niet op basis van het socialisme worden opgebouwd. De uiterst-linkse afgevaardigde Zilli- acus zeide, dat Bevin's plan een terug keer tot de machtspolitiek betekende. Hü vreesde, dat het plan-Marshall een rampzalige mislukking zou worden, ten zij het gepaard ging met een gewijzig de houding ten aanzien van de Sovjet- Unie en de andere Oost-Europese lan den. Een andere Labour-afgevaardigde stel de voor, dat Bevin aan het hoofd van een groep der beste Britse staatslieden een bezoek aan het Kremlin zou brén gen om met de Sovjet-Unie tot overeen stemming te komen. De communist Gallacher zeide, dat hij nimmer een rede gehoord had, die zo vol was van misvattingen en ver draaiingen. De minister van staat en Bevin's plaatsvervanger op het 'ministerie van Buitenlandse Zak,en, Hector McNeil, antwoordde de sprekers. Behalve bij uiterst links wordt Bevin's rede algemeen met grote "instemming begroet en zelfs van .Jiistorische" be tekenis genoemd. BRITSE PROTESTNOTA AAN ARGENTINIË. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Engeland een scherp gestelde nota aan Argentinië gezonden heeft, waarin geprotesteerd wordt tegen het aanleggen van een basis op Deception-eiland, een der Falkland-eilanden. Aanvankelijk was officieel medegedeeld, dat deze zaak door plaatselijke functionarissen be handeld zou worden en dat men geen officiële stappen te Buenos Aires zou doen. Het is nu echter duidelijk, dat En geland werkelijk bezorgd is over de activiteit van de Argentijnse marine in de door Engeland beheerste Zuid pool-gebieden, welke door Argentinië worden opgeëist. Tot nu t-oe was geen antwoord ont vangen op een in December overhan digde vriendelijker gestelde nota aan Argentinië over de inbreuken op de Britse souvereiniteit in de Zuidpoolge bieden in het afgelopen jaar. BRITS TOURISME NAAR HET BUITENLAND. Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft in het Lager huis meegedeeld, dat de Britse rege ring waarschijnlijk met ingang van 1 Mei tourisme naar een bepaald' aantal landen opnieuw zal toestaan. Bevin beloofde in Maart een lijst van deze landen bekend te maken. Men gelooft, dat Nederland, Frank rijk en Noorwegen zich onder deze landen zullen bevinden, waarmee bi laterale onderhandelingen zouden wor den gevoerd ten einde te verzekeren, dat Engeland geen dollars of goud zal verliezen, indien Engelse touristen de ze landen bezoeken. Waalse socialisten sturen op regeringscrisis aan (Van onze Brusselse correspondent). In Brusselse politieke kringen is men van oordeel, dat de positie van premier Spaak moeilijk geworden is, voorname lijk door het feit, dat zijn prestige in eigen socialistische rangen met de dag afneemt. De zeer doctrinaire Waalse so cialisten, die het hoofdorgaan van de partij ,,Le Peuple" en de partijvoorzit ter, de heer Buset, aan hun zijde heb ben. schijnen op een regeringscrisis en Kamerontbinding aan te sturen, voor dat de C.V.P., de Christelijke Volkspar tij voordeel kan boeken van het aan de vrouwen te verlenen kiesrecht. Spaak, die gesteund wordt, door de Brusselse en Vlaamse socialisten, heeft de partijraad er van kunnen overtuigen, dat Kamerontbinding geen oplossing zou brengen. Deze zou immers het vor men van een linkse regering niet moge lijk maken, daar de liberale party on der geen enkele voorwaarde nog met de communisten wil regeren. Terwijl Spaak naar een oplossing zoekt in de steeds neteliger wordende Konings kwestie, is het aldus te verklaren, dat de linkse socialistische vleugel de Ko ning beledigt, o.m. door het publiceren van het getuigenis van een Duits poli tieman. die de Koning naar een Weense tandarts moest vergezellen. Koning Leopold heeft inderdaad voor de oorlog verschillende kaakbeenoperaties door staan en werd toen door een Brits spe cialist behandeld. In September 1941 moest echter, op advies van Belgische specialisten, een Weens specialist ter hulp geroepen worden voor een nieuwe operatie. Deze weigerde naar Brussel te komen, omdat hij alleen een goede af loop van de operatie in eigen kliniek kon waarborgen, zodat Koning Leopold zich naar Duitsland begeven moest. Met deze campagne wil men natuurlijk de opdracht van Spaak om rechtstreeks contact met de Koning te zoeken, in de war sturen. Maar het blijkt, dat Spaak vast besloten is om met de Koning per soonlijk in Zwitserland de aangekondig de besprekingen te voeren, zodra deze van zijn reis is teruggekeerd. De tweede mogelijke struikelsteen voor de regering-Spaak is het wetsont werp op de organisatie van de economie. Naast een Algemene Economische Raad zouden er in de bedrijven met ten min ste 50 millioen frs. kapitaal, onderne mingsraden worden opgericht, waarin bedrijfsleiders en arbeiders over de so ciaal-economische problemen van het bedrijf zouden beslissen. De patroons verzetten er zich tegen om eventueel bij kwesties de financiële uitslagen en in formaties over de boekhouding van het bedrijf aan de arbeiders-vertegenwoor digers mede te delen. Rondom dit probleem spelen nu de partijpolitieke invloeden, waarbij de Christelijke syndicalisten er een geheel andere mening op nahouden dan de Katholieke patroons, doch het socia listisch standpunt, eigenaardig genoeg, soms vrij dicht dat der patroons bena dert, zich af. Hier komt nog bü, dat de Katholieke conservatieven een aantal Katholieke Ministers zouden willen wegwerken en vervangen, omdat zij, naar hun opvat ting. politiek te zwak staan tegenover de routine vUn de socialistische mi nisters. Spaak zou echter niet bereid zijn de huidige regeringsploeg te wijzi gen, daar dit zijn prestige nog meer zou schaden. Koning Leopold III van België, arriveerde in gezelschap van zijn echtgenote de gravin van Rethy en twee zijner kinderen in Lissabon, waar het gezelschap zich in zal schepen aan boord van de „Sommelsdijk". Na aankomst in de hal van het stationsgebouw. Rechts de Koning in gesprek met de KL.M -vertegen woordiger, de heer Peters.. Links begroet de gravin van Barcelona de echtge note van de Koning. <Foto ANP-K.L.M.) Druk van de S.U. op Finland Volgens de correspondent, die zich beroept op uitingen in betrouwbare po litieke kringen heeft Moskou de voor waarden van een voorgestelde overeen komst aan de communistische leiders van Finland gedicteerd en te kennen gegeven, dat de S.U. geen oppositie van andere partijen of van de regering en het parlement zal dulden. Volgens de correspondent van de ..Daily Telegraph" te Helsinki zal Fin land waarschijnlijk gedwongen worden evenals andere nabuurstaten der Sov jet-Unie een defensief militair verbond met dit land aan te gaan. HERVATTING BESPREKINGEN LEEN- EN PACHTOVEREENKOMST TUSSEN V.S. EN S.U. Binnen enkele dagen zullen te Wash- ibgton de onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en de VB. over de regeling van kwesties, die verband houden met de leen- en pachtovereenkomst van 1942, worden hervat. De Sovjet-regering zond op 16 Decem ber J.l. opnieuw een nota aan de V.S., waarin wordt voorgesteld een geschikte overeenkomst tot stand te brengen met passende inachtneming van hetgeen door de Sovjet-Unie en het Sovjet-leger voor de overwinning van de geallieerden op het Duitsland van Hitler is gepres teerd. Gisteravond werd de Secretaris der UNO, Trygve Lie in Hotel Oud Wasse naar ontvangen. Van links naar rechts'. Trygve Lie, Secretaris der,UNO en de Nederlander A. Pelt, naaste medewerker van Trygve Lie. 0 (Foto ANP-v. d. W.) Er zijn nog twee „declaraties" Tijdens een onderhoud, dat de cor respondent van het A.NP. te Brussel met de heer Van Zeeland had, zeide deze enigszins verwonderd te zijn over de vragen, die hem gesteld werden. Hij geloofde, dat er een verwarring der ideeën bestaat en wees er op dat de beide voornaamste documenten n.l. de wapenstilstandsovereenkomst en een document, bevattende de 12 punten van algemeen belang door beide partijen zonder enige reserve getekend zijn. In de loop van de bijeenkomst en op de Renville, is nog een derde document ter tafel gebracht door de Commissie v. G.D. In dit document waren 6 pun ten vervat van algemeen karakter, die nastreven de 12 vorige punten te ver duidelijken. te preciseren of te comple teren. Deze 6 punten had de Commis sie opgesteld in het kader van haar missie van goede diensten, in het be lang van beide partijen. De Commissie heeft beide partijen voorgesteld ook de ze punten te accepteren als verdere ba sis voor de politieke discussies, welke tot een definitief accoord moeten lei den. Bij het deponeren van deze 6 pun ten, heeft de commissie beide partijen verzocht binnen de 2'4 uur haar even tueel accoordbevinding te willen ken- baarmaken. Bovendien heeft de Com missie het haar plicht geacht op eigen verantwoordelijkheid haar mening op zekere punten tot uitdrukking te bren gen. Dit is geschied in de vorm van twee declaraties. De eerste bevatte 5, de tweede 2 paragrafen. Deze beide de claraties werden door voorzitter Kir- by, in aanwezigheid van beide par tijen en allé uitgenodigden, met in begrip van de pers, voorgelezen, even eens tydens de bijeenkomst op de Renville van 17 Januari". „Voor zover mij bekend", aldus de heer Van Zeeland, „bestaan er geen andere documenten dan die, waar over ik het thans geliad heb". .,Van één zaak ben ik zeker", aldus de heer Van Zeeland, „n.l. dat de commissie nooit positie heeft gekozen of zal kiezen In kwestie's, die niet tot haar competentie behoren en dat het niet bü de Commissie ligt te deter mineren, wat de rechten van de par- tü'en zün- De Commissie heeft er steeds voor ge waakt binnen de nauwe lünen te blij ven van wat zij is: „een Commissie van Goede Diensten". Wanneer de Com missie haar mening heeft gegevea en in het bijzonder, wanneer zij heeft uit eengezet, wat de draagwijdte is van be paalde suggesties, die zij aan beide par tijen doet, heeft zü haar plicht gedaan". „Uit de pers heb ik vernomen, dat het antwoord van de Republiek omge ven was door reserves. Het spreekt van zelf, dat ik geen enkel commentaar kan geven op een ontwikkeling, waar ik zelf niet bij ben geweest en waar omtrent ik officieel niet. in kennis ben Ik voeg hieraan toe, dat de Commis sie als zodanig slechts gebonden is door haar officiële beslissingen. De individuele verklaringen van on verschillig welk van haar drie leden, kunnen, dat spreekt vanzelf, de Com missie als zodanig niet binden. Wanneer de Commissie een bepaalde opinie uitspreekt, bindt zü slechts zichzelf. Zij heeft geen enkele macht, op welk gebied dan ook, een van beide partüen vast te leggen. De heer Van Zeeland verklaarde ten slotte, dat hü de principes van recht vaardigheid, gematigheid en verstandig realisme, waarop de huidige pogingen om tot een oplossing te komen, be rusten, zonder reserves onderschrijft. Er zullen zeker in de toekomst nog heel wat moeilijkheden op te lossen zijn, doch deze mogen ons het einddoel niet uit het oog doen verliezen. Het feit, dat er thans een wapenstilstand is en dat mensenlevens gespaard blijven, hiag ons met hoop voor de toekomst vervullen", aldus eindigde hij. BINNENLAND. Gistermorgen is de 15-Jarige A. J. L. M. uit de Berberisstraat te 's-Gravenhage door gasverstlkking om het leven geko men. Het bleek, dat de slang van het gasstel, dat in het vertrek stond waarin de Jongeman sliep, was losgeraakt. Gistermorgen reed een vrachtauto, zwaarbeladen met zand op het IJsclub- terrein aan de Dalenburgse laan hoek Sportlaan -te Den Haag, op een landmijn. De rechterkant van de wagen werd volko men verwoest; het chassis ls gescheurd. Persoonlijke ongelukken deden zich won der boven wonder niet voor. Op de los- en laadplaats nabij de Echteldsedijk te Tiel geraakte een wagen bespannen met Wee paarden, eigendom van O. te Maurik. te water. De dieren konden niet tijdig uit de tulgen losge sneden worden, zodat zij verdronken. Bij de eind-contróle van de afregeling van financiële regelingen op het postkan toor ln Enschedé ls een fraude aan het licht gekomen van aanmerkelijke omvang. Vast is komen te staan, dat voor een bedrag van enige duizenden guldens ls ver duisterd. Het s.s. „Volendam" dat met ruim 1100 militairen uit Ned. Indlë aan boord op de thuisreis is, wordt morgen vroeg te Rotterdam verwacht. Te Gieten waar hij zijn Jeugd door bracht en jaarlijks een geziene gast is. ls de schrijver-Journalist Ben van Eysselsteljn ln „Hotel Centrum" ter gelegenheid van zyn 50ste verjaardag, gehuldigd door B. en W. van Gieten ln aanwezigheid van de voltallige gemeenteraad. H.M. de Koningin en Prinses Juliana zullen morgenavond de opvoering van Shakespeare „Richard III", in de Stads schouwburg te Amsterdam bijwonen. Op het kruispunt Nassaukadede Clercqstraat te Amsterdam ls een perso nenauto tegen de gevel van een café op gereden, waarbij twee burgers tussen auto en muur beklemd geraakten. De 33-Jarige Amsterdamse stuurman H. A. liep zeer ernstige verwondingen op en is naar het Wilhelminagasthuls overgebracht. De 49- Jarlge M.". eveneens uit Amsterdam, die minder ernstig werd gewond, wist zich zelf uit z(]n benarde positie te bevrijden. Het bestuur van de Vereniging van reclas8erlngsinstelllngen heeft besloten de grote nationale collecte ten bate van het reclasserlngswetk voor alle gezindten te doen plaats vinden ln de eerste week van Juni a.s. Op de kanselarij te Wenen ls een luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en Oostenrijk getekend. Het accoord stemt overeen met de desbetreffende bepalingen der internationale organisatie voor de bur gerluchtvaart en zal eerst van kracht wor den, wanneer de bezettingsautoriteiten hun goedkeuring er aan zullen hebben gehecht. BUITENLAND. Koning Leopold van België is giste ren met zyn gezin aan boord van de Som melsdijk uit Lissabon naar Havanna ver trokken. Te Berlijn is bekend gemaakt, dat de Sovjets ln de loop van ae tweede helft van 1947 365.000 Duitse krijgsgevangenen gerepatrieerd hebben. In een fabriek van zwaar geschut te Savanna in Illinois (V. St.) heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, die over een afstand van meer aan 150 kilometer is gehoord. Er zijn geen slachtoffers ge vallen. Te Savanna is een groot aantal ruiten, gebroken. Het hoofdkwartier van het vijfde leger te Chicago verklaarde, dat de ontploffing werd veroorzaakt door de explosie van een 105 mm granaat, die de andere munitie deed exploderen. President Truman heeft zich perti nent verklaard tegen een voorstel van oud president Hoover om het bedrag, dat de eerste 15 maanden aan hulp aan Europa zpu moeten worden besteed, van 6.800 mil lioen dollar tot 4.000,000.000 dollar te ver lagen. Canada heeft de Sovjet-militaire ver tegenwoordlgers in Canada het privilege om Canadese militaire Installaties te be zoeken ontnomen, daar soortgelijke privi leges niet worden verleend aap de Cana dese militaire attaché te Moskou. By demonstraties van werklozen te Florence moest de politie van traangas ge bruik maken. Zeventien personen zijn ln het ziekenhuis opgenomen. De demon stranten eisten werk. Elf hunner zijn ge arresteerd. De plaatselijke kamer van ar beid heeft het parool voor een algemene staking gegeven. Ook te Milaan nebben duizenden werklozen gedemonstreerd. Hier werden twee politieagenten gewond, van wie een zwaar. Sonpmlge straten zijn met prikkeldraad afgezet. Door de Belgisch-Luxemburgse han delsdelegatie te Moskou en het Russische ministerie van buitenlandse handel, ls een handels- en betallngsovereenkomst gesloten. Zij voorzien ln een aanzienlijke uitbreiding van het handelsverkeer tussen belde partyen. Het leven van een journalist gaat allerminst over rozen. x Het hangt van spanningen aan elkaar, wat 't voordeel heeft, dat althans de geest fris en vaardig blijft. Wanneer gemoedehjk in Uw leunstoel zit, draaft hij de ganse- lyke dag, om de lezer een flauwe afspiegeling te bezorgen van het wereldse leven. De journalist trotseert sneeuw en stormvlaag, jaagt achter ge heimzinnige pantser-smokkelauto's aan, zakt tot in de knieën in de modder op zoek naar ministers, die de zieke, de reizende of in Indië biyvende Excellence's kunnen ver vangen of stoot z'n hoofd, wan neer 't er om gaat te weten te ko men, welk artikel de volgende week niet of wel op de bonnenhjst zal prijken. Kortom: hy breekt bijna z'n nek om de ene primeur by de andere te krygen, terwyl U rustig een pypje by de haard rookt. En dat. terwyi al het „heet-van- de-naald"-nieuws in de warreling van snel voorby schietende dagen het volgend ogenblik alweer zyn betekenis verloren he.eft. I Het oude woord: „Niets besten digs hier op aard" weet de jour nalist naar waarde te schatten. Hij heeft zelfs nauwehjks tyd, om rustig aan te tekenen, wat hem in de loop van één dag overkomen is, laat staan, dat hy het weet van een heel volk. Daarom is het goed, dat er an deren zyn, berekender en statisti- scher aangelegd dan hy, die hetf voor hèm doën. Statistieken zyn de mode van de dag, want het schynt, dat men er veel van leren kan en zelfs, hoe men zekere zaken nu .of in de toe komst aanpakken moet, om iets goed of niet goed te doen. Niet dat de wereld er erg op vooruit gegaan is, sinds die ambte naren-verslindende rage voor sta tistieken zyn intrede heeft gedaan, maar de papierfabrikanten zyn er toch mee gebaat en de werkeloos heidsfactor vermindert er met een hoogst belangryk percentage door. Tóch leveren al die berekeningen wel eens aardige resultaten op. De Journalist leert er door, wat hy op één dag allemaal nog gemist heeft, ondanks zyn gehol en zyn „overal- by-willen-zyn". Zo ontdekte lk in het nuttige boekje „Wie, wat, waar" een op gave, van de „dulzend-en-één din gen", die er gemiddeld in £4 uur gebeuren, wanneer bedaard Uw dageiykse gangetje gegaan bent. Schrik niet, lieve lezer, want U heeft er misschien niets van ge zien, gehoord of gemerkt, maar tóch is 't zo: Op één dag worden in ons landje gemiddeld 560 kindertjes geboren, 275 lotgenoten verlaten dit tranen dal, 220 paartjes denken geluk in het huweiyk te vinden, 13 echtpa ren hopen nóg gelukkiger te wor den door van elkaar af te gaan, 10 medemensen worden mishan deld, 27 inbrekers slaan hun slag. 23 maal wordt de brandweer ge alarmeerd, 2.600.000 brieven gaan over de post en 10.000 telegrammen langs de iyn, 143.000 mannen en vrouwen pikken een „zorgen-ver- getend" bioscoopje, 70.000 zien meer heil in een schouwburg en 25,000 winden zich op bij een sportuit- voering. Dèt alleen wat het kleine Neder land betreft En te denken, dat daar buiten nog een onmeteiyke wereld ligt We raken er de tel by kwijt.... En voelen ons nietig in dit groots FANTASIO. tumijlt! Winkel vergelijking IN BELGIË ZIJN ER 4 MAAL ZOVEEL ALS IN NEDERLAND EN ZWITSERLAND. (Van onze Brusselse correspondent). Het Belgische parlement heeft voor enkele dagen de „grendelwet", die in 1930 aahgenomen werd, verlengd. Dat betekent, dat de grote warenhuizen in België geen nieuwe byhuysen in de pro vincie mogen oprichten en niet tot uit breiding van «hun huidige installaties etc. mogen overgaan. Deze wet be schermt dus de kleinhandel tegen de grote economische macht van de maga- zynen, die massaal inkopen, een bete re „service" bieden en als regel goed koper zyn dan de kleinhandel. Men wacht thans op de resultaten van de volkstelling om precies te kun nen uitmaken hoeveel winkeliers er se dert de oorlogj bijgekomen zyn. Volgens de telling van 1937 was er in België op 24 inwoners één winkelier tegen één op 83 inwoners in Nederland, één op 89 in Zwitserland en één op 169 in Frankryk. Sedert 1940 is het; aantal bakkers en pasteibakkers in België met 48 toe genomen, het aantal slagers met 24 en het aantal kleinhandelaars in zui velproducten met 15 In België is het openen van een zaak niet aan bepaalde voorwaarden, b.v. het overleggen van bewyzen van beroeps bekwaamheid, kapitaal etc. onderwor pen. Men behoeft ook niet ingeschre ven te zyn bij een vakgroep. Dit heeft tot gevolg, dat in de diverse sectoren van de handel de controle ontbreekt. Er is één verplichting, nJ. de inschry- vlng in het handelsregister. Tegenover 1937 zijn de inschrijvingen echter van 434,000 tot op 919.000 gestegen, een cij fer dat geen rekening houdt met de sterfgevallen, failissementen, etc. In tussen wil men echter niet hardhandig ingrijpen om het aantal winkeliers te verminderen, daar men verwacht, dat de overvloed aan goederen automatisch de onbekwame winkeliers zal uitscha kelen. De grote warenhuizen doen al weer aan seizoenuitverkoop en danken vrouweiyk personeel af.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1