r r ADVIES VAN BARUCH De stakingenjnjiet Ruhrgebied Een garantie tegen agressie geëist WEERBERICHT Neerland'; jongste Minister Franse politiek inzake Duitsland door feiten achterhaald Wat er in Indië gebeurt RADIO-SLAAP Handvest voor de Brits- Amerikaanse zone van Duitsland 86ste Jaargang DINSDAG 20 JANUARI 1948 No. 26290 LEIOSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 cents ,per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 2150? Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 Tijd voor moedige besluiten Bernard Baruch, oud-adviseur van president Roosevelt, heeft voor de Ame rikaanse Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen getuigenis afgelegd over het plan-Marshall, waarbij hij heeft voorgesteld, dat de Europese landen een economische en politieke unie zouden vormen met als einddoel het verlagen v^n de tarieven tussen de unie en de buitenwereld. Deze landen zouden elkaar steun moe ten toezeggen tegen agressie, terwijl zij en bloc een dergelijke garantie van de V.S. dienen te ontvangen. „Met garan tie", aldus Baruch, „bedoel ik de regel rechte belofte om in de oorlog te tre den, indien een van deze landen wordt aangevallen." Baruch verklaarde, dat ieder econo mische hulp, die de V.S. zouden verle nen, waardeloos zou zijn, indien de Eu ropese landen niet bereid zijn hun han den' ineen te slaan en voor hun vrijheid en onafhankelijkheid te vechten. Over een Amerikaanse garantie zeide Baruch: „Laat ons er niet voor terug schrikken te verklaren, wat wij willen doen voordat een toekomstige aanvaller aan de verleiding tot agressie heeft toe gegeven." Baruch wees er op, dat het Handvest van de VN in een dergelijke regionale verdrag - tot wederzijdse - steun voor ziet en hij drong er op aan, dat deze wederzijdse verdedigingsovereenkomst in de constellatie der VN zal worden be sloten. „Andere landen zullen zich in deze wederzijdse verdedigings-overeen- komst bij ons aansluiten", aldus ver klaarde Baruch, „en, naar wij hopen, ook de U.S.SJt." Op de vraag, of de V.S. om bases en luchtvelden in Europa zouden moeten verzoeken als tegenprestatie voor de hulpverlening, antwoordde Baruch: „Mijns inziens wel." Terwijl hij het plan- Marshall krachtig steunde, stelde Ba ruch voor alle schulden, zowel die van voor de oorlog als tijdens de oorlog, van de landen, die deelnemen aan het Euro pese herstelprogram, prompt en „rea listisch" te vereffenen. Verder zouden volgens Baruch de V.S. een „generale vredesstaf" in het leven moeten roe pen, die een productiecampagne over geheel Amerika op touw zou- zetten, gro ter dan die tijdens de oorlog, terwijl de V.S. hun economie zouden moeten sta biliseren door de prijzen voor levensmid delen te verlagen, loonsverhogingen on mogelijk te maken en het huidige be- lastingpeil nog twee jaar te handhaven. De Europese landen behoorden hun va luta's op een „realistische" basis te plaatsen, terwijl de V.S. klaar moesten staan om vijf jaar lang alle bederfvrije grondstoffen te kopen, waar of door wie ook geproduceerd en waarvoor geen nor male markten konden worden gevonden. Verder zouden de Europese regeringen iedere Amerikaanse lening van particu lieren in dollars moeten terugbetalen, voordat tot nationalisatie van enige in dustrie, waarin Amerikaanse particu lieren geïnvesteerd hadden, werd over gegaan. Dit hield echter geenszins een beperking in van het recht van de Eu- rooeanen om welke hunner industrieën ook te nationaliseren. Baruch beval de 'Europese landen aan, de productieve bronnen van het vasteland te organise ren. doch de welvaartsbronnen van net Ruhr-gebied te regelen door middel van prioriteiten en internationale controle. Baruch was de overtuiging toegedaan dat de V.S. het buitenland konden hel pen zonder zichzelf te ruïneren. Indien het Europese herstelprogram werd aan gepakt, moesf het goed gebeuren. Dit betekende veel meer dan alleen maar Van Gogh verwekte sensatie DUIZENDEN BELEEFDEN HET WONDER VAN KLEUR EN LICHT. (Van onze Londense correspondent). Londen heeft het wonder van Van Gogh beleefd. En hoè! Zelden heeft een tentoonstelling zoveel mensen getrok ken. De Tate Gallery was meer dan een maand lang dag aan dag het doel van duizenden. Alle queu-records wer den gebroken en dat wil hier wat zeg gen! Was het alleen maar sensatie, zo als sommige schouderophalende inge- zonden-stukken-schrijvers ons willen doen geloven, die niet verdragen kun nen, dat een kunstgebeurtems getrok ken wordt in de sfeer van een voetbal- mart oh? Misschien wits 't sensatie, maar dan een van de goede soort. Wat de massa naar Vincent's doeken heendreef, was een honger naar licht en kleur. Het was vooral een psychi sche behoefte, die wilde uitkomen bo ven de winterse naargeestigheid en het gevoel van beklemming door de alge mene situatie. Tijdens de oorlog kon men hier hetzelfde verschijnsel waar nemen. Men vluchtte weg uit de vaak al te barre realiteit naar concertzaal of schouwburg. Hiervan is iets blijven hangen. De kunstgevoeligheid is tot bre de lagen van de bevolking doorgedron gen. En zo kwamen zij, niet alleen de habitué's. de kunstgenieters en experts, ■maar het kantoormeisje, de busconduc teur. de metaalbewerker, de zakenman, de winkelbediende, de huisvrouw, de schooljongen. En Vincent overstraalde hen met de glans van het wonder, dat meestal voor hen verborgen blijft, om dat in hun ziel het ijzeren scherm van de dagelijkse zorgen is neergelaten De tentoonstelling trok bijna 160.000 bezoekers en gaat nu naar Glasgow en Birmingham, de twee overige dichtst bevolkte centra van Engeland. TIJDELIJK RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met opklaringen. Op de meeste plaatsen morgen droog weer met aanvankelijk weinig vind, dooh later weer wat toenemend uit Zuidelij ke richtingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 21 JANUARI. Zon op: 8.37 uur; onder: 17.06 uur. Maan op: 12.25 uur; onder: 3.26 uur (26 Jan. V.M.). Hoogwater te Katwijk te 10.43 en 23.21 uur (Doodtij). het toewijzen van geld, voor hoeveel milliarden dan ook. Het betekende, dat men de zaak goed moest organiseren en met beleid behefen. Het betekende te vens, dat iedere Amerikaan het zijne moest bijdragen. Grote uitgaven voor het buitenland zouden zeker haar uit werking op de Amerikaanse economie doen gevoelen en daarom moesten de boeren bereid zijn tot een belangrijke verlaging van de huidige landbouwprij zen, waartegenover zij de garantie zou den moeten krijgen, dat zij al hun pro ducten konden verkopen tegen lonende prijzen Klassieke muziek voor Belgische arbeiders VIER GROTE CONCERTEN VOOR TWEE GULDEN. (Van onze Brusselse correspondent) Maurits Roelants, de ook in Neder land welbekende Vlaamse romancier, die de Nederlandse romanliteratuur, met psychologische meesterstukjes als „Ko men en gaan" verrijkte, is thans tot voorzitter benoemd van een Vereniging voor Volksconcerten. HM. Koningin Eli sabeth,' de Koningin-Moeder, die de muziekkunstenaars met goede raad en ruime geldbedragen ondersteunt, zij heeft trouwens een muziekkapel opge richt, die haar naam draagt heeft de openingsvergadering van de Vereni ging bijgewoond. Het komt er op aan, zeide Maurits Roelants, de grote klas sieke meesters bij de arbeiders, in de fabriekshal en in de werkplaatsen te brengen. Voorlopig zullen een viertal grote concerten worden georganiseerd in verschillende steden van het land. In samenwerking met de arbeidssyndi- caten zullen de toegangskaarten tot deze concerten onder de arbeiders wor den verdeeld. Nadien zullen abonne mentsconcerten worden georganiseerd tegen een werkelijk bespottelijk lage prijs van 34 francs of iets meer dan 2 gulden voor een reeks van 4 grote concerten, uitgevoerd door de beste na tionale en internationale orkesten. DODÉT KRAAI AAN TORENKRUIS En de anderen blijven weg Een niet alledaags verschijnsel heeft zich te Neerkant (gemeente Deurne) voorgedaan. Grote zwermen kerkkraaien heb ben deze winter een aanval gedaan op de toren van de kerk, waarvan het gevolg was, dat het dak zwaar beschadigd werd. Men heeft nu een gedode kraai aan het torenkruis gehangen en thans blijven de vogels eindelijk weg. Zodra de weersom standigheden beter worden, zal de schade hersteld worden. SPECIALE FACULTEIT VOOR ÉÉN KLEURLINGE. De universiteit van Oklahoma heeft aan een kleurlinge inschrijving gewei gerd op grond van de bepaling in de gTondwet van de staat, waarbij vermen ging van blanken en kleurlingen aan de universiteiten verboden wordt. De geweigerde bracht de zaak voor het federaal gerechtshof en dit deed uit spraak, dat het weigeren van inschrij ving, op grond van het feit dat gewei gerde kleurlinge is, indruiste tegen de grondwet van de Verenigde Staten. Het hooggerechtshof van de staat Oklaho ma aanvaardde de uitspraak van het federaal gereohtshof niet. Het heeft, zowel de grondwet van de Verenigde Staten als die van de staat Oklahoma Zoals te verwachten was, hebben in het Ruhrgebied nog slechts stakingen van kleine omvang plaats. In Keulen hebben 1500 man trampersoneel het werk neergelegd en uit enkele kleinere plaatsen werden nog stakingen van de zelfde omvang gemeld. In Essen, Duis burg, Muehlheim en Oberhausen, de centra der stakingsactie van vorige week, werd normaal gewerkt. De vakbond voor de Britse zone heeft zich uitgesproken tegen een staking, die door de bond van ambtenaren in overweging genomen is. De voorz. der vakbonden, Boeckler, heeft medegedeeld, dat hij voorlopig geen demonstraties van grote omvang verwacht. Ofschoon hij de voedselcon- ferentie, die vorige week te Dusseldorf gehouden is, als mislukt beschouwt, ge looft hij, dat de toestand gered kan i worden, indien de landen hun toezeg gingen tot levering aan Noord-Rijn, Westfalen gestand doen. Boeckler zeide, dat bepaalde elementen nog steeds een gevaarlijke actie voeren, doch hij achtte deze niet van zodanige omvang, dat reeds van een voorbereiding van een algemene staking kan worden gespro ken. De vakbonden te Hamburg hebben in een telegram aan het voedselbureau te Frankfurt de eis gesteld, dat voor Hamburg dezelfde noodvoorzieningen getroffen zullen worden als voor het Ruhrgebied. Palestina in de commissie De Commissie voor Palestina der VN. heeft van het Arabisch hoge comité een antwoord ontvangen, waarin het comité weigert voor de commissie te verschij nen. De boodschap werd overgebracht dooi de Syrische gedelegeerde. De commissie is gereed gekomen met haar werkzaam heden aangaande de kwesties, die voor gelegd moeten worden aan de perma nente Britse gedelegeerde bij de V.N., Cadogan. Het betreft de vraagstukken van veiligheid en verantwoordelijkheid voor het bestuur. De commissie heeft besloten 'ngrens- commissie van niet meer dan drie le den, allen niet-Palestijnen om onpartij digheid te garanderen, te benoemen. De commissie besprak ook de econo mische aspecten van haar werk. Meni besloot, dat er zo spoedig mogelijk een economische commissie ter voorberei ding van de economische unie tussen de Arabische en Joodse staat zou wor den samengesteld. Deze commissie zou niet bestaan uit vertegenwoordigers van de landen, die in de commissie voor Palestina zelf zitting hebben. Een ha ver leden zou zijn een lid van het se cretariaat der V.N., als verbinding tus sen de beide commissies. Prof. dr. J. R. M. v. d. Brink zal Economische Zaken leiden Met ingang van 21 Januari is bij KJ3. benoemd tot Minister van Eco nomische Zaken prof. dr J. R. M. van den Brink te Laren (N.H.)hoogle raar te Nijmegen en lid van de Eerste Kamer. De eerst 32-jarige prof. Van den Brink zal de jongste minister zijn in het hui- Prof. dr J. R. M. van den Brink dige kabinet. Hij is tevens de meest jeugdige minister, die ooit deel heeft uit gemaakt van een Nederlandse regering. Dr C. Lely, die in 1891 Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid werd, had toen de leeftijd van 36 jaren be reikt, hetgeen reeds een uitzondering genoemd kan worden. Later, in 1934, trad mr M. P. L. Steenberghe op 35- jarige leeftijd in het derde ministerie- Colijn als Minister van Economische Zaken op. Ook mr dr J. Donner, die in 1926 Minister van Justitie werd, had teen de leeftijd van 35 jaar. Maar de" thans benoemde functionaris, die 12 April 1915 te Laren (Utrecht) geboren werd, overtreft hen, wat leeftijd be treft, allen! De heer Van den Brink bezocht de R.K. Hogere Burgerschool te Hilver sum en studeerde vervolgens aan de Karth. Economische Hogeschool te Til burg, waar hij cum laude het candi- d aartsexamen in de Economie aflegde en in 1940 cum laude het doctoraal examen. In datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot adviseur bij het Direc toraat voor Handel en Nijverheid aan »het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, in 1941 die tot ad viseur bij de dienst tot regeling van de prijzen en kort daarop die tot chef der afdeling prijzenpolitiek. Tijdens de bezetting nam hij als zo danig ontslag. In December 1942 pro moveerde hij aan de Hoge school te Tilburg cum laude tot doctor in de Economische Wetenschappen op proef schrift: „Maatschappelijke structuur en werkgelegenheid." In 1945 werd dr Van den Brink be noemd tot hoogleraar in» de Economi sche Wetenschappen aan de RK. Uni versiteit te Nijmegen. De heer Van den Brink is lid der Eerste Kamer, sociaal adviseur van de Katholieke Arbeiders beweging en economisch adviseur van verscheidene ondernemingen. In Nij meegse universiteitskringen, zowel bij professoren als bij studenten, staat hij in hoog aanzien. ONDERZOEK NAAR DE BODEM VAN HET KANAAL. Drie Engelse geleerden maken zich gereed om met een onderzeeboot de bo dem van het Engelse Kanaal te onder zoeken met het oog op een eventueel te boren tunnel tussen Engeland en Frankrijk. Het onderzoek zal ongeveer 5 weken duren. De geleerden hopen te vens het bewijs te kunnen leveren, dat Engeland vroeger deel van het Europe se continent heeft uitgemaakt. Een protest zonder betekenis (Van onze correspondent te Parijs). Door haar diplomatieke vertegenwoor digers te Londen en Washington heeft Frankrijk1 geprotesteerd tegen de be sluiten van Frankfurt. De Fransen zijn in het bijzonder verontwaardigd over het feit, dat de Amerikanen, en vooral de Engelsen, met de Duitsers onder handelen. zonder te voren Frankrijk over dergelijke initiatieven, waar de hele toekomst van Europa^ bij betrok ken is, te polsen. Men kan deze verontwaardiging als een typisch symptoom beschouwen van de Franse angst voor toekomstige Duit se machtsvorming, een angst, waarbij de redelijkheid zich ditmaal eens niet aan de Franse zijde bevindt. Men Weet, dat de Franse thesen t.o.v. Duitsland sterk afwijken van de poli- in acht nemende, besloten dat voor ge- j tiek, die de Anglo-Amerikanen t.a.v. weigerde een aparte juridische facul- dat land wensen te volgen. Doch zelfs, teit ingesteld moet worden. I wanneer men de Franse inziohten in De onlangs geïnstalleerde voorlopige Federale Raad voor Indonesië. V.ln.r.: Pangeran Kartanegara, prof. dr.Hoeseln Djajadiningrat, Raden. Abdoelkadir, mr. Dzulkarnain, M. Wisaksono en overste Soeria Santoso. (Foto ANP) het Duitse probleem goeddeels onder schrijft en bovendien erkent, dat dit land z'n kennis van het Germaanse probleem in de loop der eeuwen zeer duur heeft moeten betalen, kan men van oordeel zijn, dat de politiek van de Quaa d'Orsay de laatste jaren het oog te weinig heeft gericht op de mo gelijkheden, die de actuele machtsver houdingen haar boden. Zij heeft na melijk naar beide zijden Rusland en Amerika van een intransigentie blijk gegeven, die haar uiteindelijk in de oncomfortabele positie hebben gesteld van de man, die tussen twee stoelen dreigt te vallen. Men is dan ook ge noodzaakt vast te stellen, dat de poli tiek, welke Frankrijk in Duitslandvoor ogen staat, door de ontwikkeling der feiten reeds lang is achterhaald. En men ziet dan ook niet gced in, hoe Frankrijk haar bezettingszone op de duur zonder een veel hechtere samen werking met de Amerikaanse en En gelse mogendheden zal kunnen bestu ren, ofschoon men vóór de tot nu door haar geboekte resultaten groot respect dient te hebben (in tegenstelling met Engeland en Amerika heeft de Duitse bezetting Frankrijk namelijk geen mark gekost) SAMENWERKING NOODZAKELIJK. Algemeen is men hier van oordeel, dat de officiële protesten, die Bidault heeft geuit, als een symbolische slag in de lucht beschouwd kunnen worden. Niemand gelooft hier ernstig, dat Mars hall en Bevin ten gevolge van de ver ontwaardiging vari de Quai d'Orsay, ook maar één moment zulleh aarzelen de weg te vervolgen, die zij ten aan zien van Duitsland hebben geprojec teerd. En men verwacht, dat van die zijde zeer binnenkort een voorstel aan alle bezettende mogendheden Rus land en Frankrijk incluis is te ver wachten met betrekking tot een voor geheel Duitsland geldige munt. Dan zal Frankrijk een besluit moeten ne men. Velen menen hier dat op dit mo ment dat wil zeggen vóór aanvang Maart Frankrijk schoorvoetend zal besluiten haar bezettingszone toch maar definitief aan de thans bestaande „bi- zone" te hechten. Instelling van 3 subcommissies Voor uitwerking overeenkomsten NederlandRepubliek. Door een sub-commissie, die na be ëindiging van de plenaire vergadering, werd ingesteld, is besloten tot het in stellen van de volgende subcommissies a. een algemene commissie van orde (General Steering Committee), die tot taak heeft, de werkzaamheden voor de toekomstige conferenties te coör dineren; b. een politieke sub-commissie, die alle politieke zaken, alsmede de staats rechtelijke aangelegenheden, zal be handelen; c. een economische sub-commissie, welke aanbevelingen zal doen op eco nomisch en financieel terrein. Besloten werd, de reeds bestaande commissies voor het staken van het vuren, door te laten werken ter behan deling van de vraagstukken voort vloeiend uit de wapenstilstands-over eenkomst. De ingestelde sub-commissie zal Vrij dag a.s. wederom vergaderen. SJARIFOEDDIN NAAR DJOKJA. De Republikeinse minister-president, mr. Amir Sjarifoeddin, is hedenochtend vergezeld van enige ministers naar Djokja vertrokken. Hij zei daar een bij eenkomst van het republikeinse kabinet bijwonen. Vrijdag as. keert Sjarifoed din naar Batavia terug voor de e.v. plenaire zitting op de Renville. Ik geloof, dat er in menig huis kamer strijd gevoerd wordt over hetgeen uit de aether toegelaten zal worden. Want smaken verschillen en een bonte trein of een Gregory-myste- rie ligt onherroepelijk met een klassiek concert dan wel 'n uitzen ding „op last van de Regerings commissaris" overhoop. Is eindelijk, na véél spannend ge harrewar de keus bepaald, het juis te station ingeschakeld en het ge luid op stoom gebracht, dan oefent de radio een opwindende dan wel slaapverwekkende invloed uit. Al naar de inzichten of stemmin gen van de luisteraar. Deze kan zich vóór alles verba zen over de programmaleiders, wier vindingrijk vernuft er in slaagt 17 uren per dag de frisse lucht zonder één seconde onderbreking met smakelijke of onsmakelijke uitzen dingen vol te pompen. Als ik geen Fantasio was, zou ik zeker nog minder graag program maleider willen zijn. Immers, de bittere noodzaak tot bovengenoemde pomperij waar betalen de luisteraars anders hun gulden per maand voor? zou me in de overschietende 7 uur als een bange droom vervolgen, gelijk een •slapeloosheid-verwekkende nacht merrie. Misschien wensten daarom juist de Engelse programmaleiders de „psycho-analist" (waarom die mooie naam?) Ousby voor de mi crofoon te laten optreden, nl. om zélf van zijn zwarte kunst te pro fiteren. Deze experimenteerde in massa suggestie en bleek z'n vak zó goed te verstaan, dat al héél gauw niet minder dan 30 personen in de stu dio in slaap gehynotiseerd waren. Maar z'n succes was nóg geweldi ger: smans hypnotiserende invloed strekte zich zelfs door de lucht uit. Want toen Ousby bezig was de in trance verkerende stdio-luister aars weer tot hun positieven te brengen, begonnen zo maar aan alle kanten de telefoons te rinke len. Er kwamen verontwaardigde be richten binnen over toehoorders, die, als gevolg van Ousby's geëx- perimenteer in slaap gevallen wa ren en nu met geen mogelijkheid meer wakker konden worden. Waarop de hypnotiseur de wel gemeende raad gaf, de schone sla pers en slaapsters zachtjes op de wang te tikken. Één bezorgde dame belde na 'n tijdje wéér op en zei, dat 't mid del erger dan de kwaal was. Want haar echtgenoot sliep nu nóg vaster dan eerst. Maar ze wist niet precies, of dat nu van de hypnose kwam of door 't feit, dat manlief bewusteloos ge slagen was, toen haar beminnelijk zoontje tijdens de uitzending een speelgoed-locomotiefje naar va- der's hoofd gegooid had Ik ben er niet achter gekomen, of Papa tenslotte weer wakker is geworden. In ieder geval weet u nu, wat te doen, om voortreffelijk te slapen: luister naar de radio, maar dan speciaal naar de uitzending van tovenaar Ousby. U hoeft hem niet eens aan huls te ontbieden! Fantasio. Langzaam gaat men verder Het Britseen Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft te Berlijn de bepalingen van een handvest bekend gemaakt, dat tot doel heeft de ontwik keling van de Britse en de Amerikaanse zone tot een zelfstandige economische eenheid te bevorderen, die niet langer financieel door Engeland en Amerika behoeft te worden gesteund. Volgens het handvest worden het Brits-Amerikaanse bureau voor im- en export en het gemeenschappelijke de- viezenbureau tot een eenheid, die vol ledige bevoegdheid bezit om de export van de dubbele zone tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren. Directeur-generaal van het gereorga niseerde bureau wordt William John Lo gan, een Amerikaanse bankier, die zich uit zaken heeft teruggetroken. J. H. Cahan van het Britse ministerie van financiën wordt onder-directeur. Het handvest is opgesteld overeen komstig de herziene bizonale fusieover eenkomst, die de vorige maand te i Een Margriet-embleem met anker, Bij de Tweede Kamer is ingediend r\£\r~\ OT"i I ontworpen en vervaardigd naar een een ontwerp van wet tot naturalisatie van 1*1" l C7J.1JS.C71 VV UUi U schetstekening van H. M de Koningin en Karoline Katharina Bertha Adam en 23 schetstëkening van H. M de Koningin utwpvt ivn I vergezeld van een persoonlijk schrijven r Bifl«BWLAsu. van prinSes Juliana, is gistermorgen in Een auto, komende van de richting een der grafelijke zalen op het Blnnen- Heerlerhelde. is ter hoogte van de Schels- hof te Den Haag aan de nagelaten be- berg tegen een tram aangereden. De 29- trekkingen van in de oorlog omgekomen jarige J. H. D werd op slag gedood. Twee zeelleden overhandigd. Het schrijven van mede-inzittenden, de heren J. G. en J. H. T»n— -- m werden zwaar gewond. Voorts liep een voetganger, de heer H. J. S. zware ver wondingen op 23 anderen. BUITENLAND. Na een vacantie van vijf weken i n Marokko te hebben doorgebracht, is Win ston Churchill met een speciaal vliegtuig in Londen teruggekeerd. Metropoliet Nlcolai, de orthodoxe aartsbisschop van Beleren, is door de Amerikaanse militaire politie gearresteerd onder beschuldiging van spionnage ten behoeve van de Sovjet-Unie. Zondagmorgen is Ernesto Coup, ge neraal bfj de Italiaanse luchtmacht, ln zijn woning door een politleman-ln-bur- ger doodgeschoten, toen deze het huls wilde doorzoeken. Op 20 Mei 1946 had de Belgische re gering. 'ten einde de koopkracht der be volking te verhogen, alle prijzen, met in begrip van de tarieven der spoorwegen. Te Vierakker (gem. Warnsveld) is op met 10 procent verlaagd. Als gevolg van de "muur tussen keuken en slaapkamer 70-jarige leeftijd overleden de weduwede stijging der wereldprijzen voor spoor- wegdrukte. In laatstgenoemd 'vertrek ont- van jhr. mr C. J. M. Ruys de Beeren- wegmaterlaal en de uitbreiding van het snapte een klein kind ternauwernood aan brouck, de vroegere voorzitter van de spoorrwegnet, heeft de nationale maat- de dood. De vrouw werd. met brandwon- Raad van Ministers en Minister van Staat, i schappij der Belgische spoorwegen zich den overdekt, naar het ziekenhuis te Jonkvrouwe Maria Josephlna Ernestlna evenwel genoodzaakt gezien met ingang Heerlen gebracht. Haar toestand was zorg- Alexandrina van der Heyden, vrouwe van van heden de oude tarieven weer ln te wekkend. Suideras. I voeren. De Lult.-Gouv.-Generaal, dr. H. J. van Mook, heeft aan Prinses Margriet ter gelegenheid van haar verjaardag, telegra fisch zijn gelukwensen en die van de ge hele Ned.-Indische gemeenschap doen toekomen. De echtgenote van wachtmeester H te Waals is bijna levend verbrand, toen zij met benzine een kleed wilde schoon maken. Er volgde een ernstige ontplof fing, welke de hele keuken vernielde, en Prinses Juliana was vergezeld van een portret van Prinses Margriet. De minister van Overzeese Gebieds delen, mr. J. A. Jonkman heeft zich na aankomst van de Surinaamse delegatie ln het Kasteel „Oud-Wassenaar" gedurende ongeveer anderhalf I uur met de leden daarvan onderhouden. De 29-jarige postsleper N. Frlckls uit Brunssum is in de laadplaats van de 546 meter verdieping van de Staatsmijn Em ma te Heerlen tussen kolenwagens be kneld geraakt. Kort daarna is hij aan zijn verwondingen overleden. De regering van Eire heeft de dis tributie van stoffen en kledingstukken opgeheven, aldus de correspondent van de „Tunes" te Dublin. De laatste Berlljnse mode brengt een herencostuum, dav. uit 95 aan elkaar ge naaide lapjes bestaat. Men kan keuze maken uit 18 verschillende uitvoeringen. In de V. S. zijn 36 personen om het leven gekomen door de meest Intense koudegolf in dit jaargetijde. Het Amerlkaansche Huis van Afge vaardigden heeft eenstemmig besloten president Truman eon wet voor te leggen, waarbij de volledige goedkeuring van het Congres wordt gegeven aan de intensi vering van de aoor het ministerie van buitenlandse zaken verzorgde uitzendin gen naar het buitenland „Voice of Ame rica" welke bedoeld zijn als antwoord op de Sovjet-propaganda. Er bestaan plannen om te Montfort L'Amaury een Ravelmuseum te stichten in het huis waar de overleden componist heeft gewoond. Nabij Felixstone (Engeland) is een sleepboot van een scheepswerf in de lucht gevlogen en daarna gezonken. Ver moedelijk is de gehele bemanning'van 16 koppen omgekomen. Washington is gesloten. Het nieuwe bu reau, dat zal worden geleid door een raad van commissarissen, bestaande uit de financiële en econömische adviseurs van het Britse en Amerikaanse bestuur, zal onmiddellijk stappen doen om het bestaande apparaat voor de contróle van de buitenlandse handel der beide zones efficiënter te doen functioneren. Volgens de herziene bizonale overeen komst zal Amerika, uit hoofde van zijn grotere finantiële deelneming, de mees te zeggenschap in het nieuwe bureau hebben. Het ligt in de bedoeling, dat de taak van het> bureau zo spoedig mogelijk door het Duitse bestuur wordt overgenomen. Er *zal Duits personeel worden opgeleid om te zijner tijd het geallieerde perso neel te vervangen. De ter beschikking van het bureau gestelde deviezenbron- nen zullen worden aangesproken, opdat de voor de staatshuishouding en de ont wikkeling van de export der dubbele zone benodigde grondstoffen kunnen worden aangeschaft. Het bureau is be voegd ten behoeve van im- en export overeenkomsten te sluiten voor de le vering van goederen en diensten en voorts om alle maatregelen te treffen, die nodig zijn in het belang van handel en industrie. De verklaring zegt voorts, dat het ge meenschappelijk deviezenbureau de taak blijft vervullen van contróle- en belas tingafdeling van het bureau voor im- en export, totdat een nieuwe bank kan functionneren. Het bureau zal de voor naamste cliëntele van de bank vormen. DEZE WEEK DEBAT IN BRITSE PARLEMENT. Over Buitenlandse Zaken. Naar verwachte wordt, zal de Britso minister van buitenlandse zaken, Be- vin, Donderdag het tweedaags debat over buitenlandse aangelegenheden in het Britse» parlement met een lange rede openen, waarin het gehele wereld- beleid zal worden belicht, dooh meer spe ciaal Duitsland. Volgens gezaghebbende kringen zal de inhoud van Bevin's re devoering waarschijnlijk meer belang rijk dan opzienbarend zijn. Premier Attlee zal aan 't debat deel-, nemen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1