PANDA EN DE Wat er in Indië gebeurt Hoe Nederland gisteren voetbalde MAANDAG 19 JANUARI Soekariio dankt Commissie van G. D. NUT DER OVEREENKOMST ZAL LATER VOOR REPUBLIEK BLIJKEN Zaterdagavond heeft Soekarno, een radiorede gehouden, waarin hy o.m. zejdc, dat hoewel een overeenkomst nü is bereikt, er nog hard gewerkt zal moeten worden om de idealen van het Indonesische volk te verwe zenlijken. Hy dankte de Commissie van G. D. voor haar werk en ver klaarde, dat hoewel de bestandsover- eenkomst op dit ogenblik voor de republiek nadelig lijkt, zij toch in de toekomst perspectieven zal openen, die voor de Republiek voordelig kun nen zijn. „Omdat thans de garantie bestaat, dat de Republikeinse idealen langs vreedzame weg bereikt kunnen worden, durfden wij de overeenkomst aanvaar den" zo zeide hij. Soekarno spoorde het volk en het le ger aan vertrouwen te stellen in de regering en de bevelen uit te voeren, hij zeide tevens, dat ook de bevolking in de bezette gebieden het hare kan bij dragen tot het komende plebisciet. Hij spoorde ten slotte aan tot nationale discipline. De vice-president, drs. Mohammed Katta, hield eveneens een toespraak voor Radio Djokja, in het bijzonder ge richt tot het leger erf de bevolking van Sumatra. Ook hij verklaarde, dat de overeenkomst in de toekomst moet worden gezien, daar eerst later het nut voor de republiek zal blijken. Generaal Soedirman sprak in dezelfde geest. DRUKBEZOCHTE RECEPTIE COMMISSIE v. GOEDE DIENSTEN. Na de ondertekening der documenten op de Renville recipieerde de Commis sie v G. D. te Batavia in Hotel des Indes, welke receptie door iedereen werd bez-ooht. die direct of indirect iets te maken" had met de werkzaamheden der Oommissie, alsmede door een groot aan tal andere gasten. Zegeningen der atoom-energie David Lilienthal. voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft in een radio-uitzending de verwachting uitgesproken, dat minstens ,,drie onmetelijke weldaden" uit de vre delievende ontwikkeling van de atoom energie zouden ontstaan: ten eerste de behandeling en beheersing van ziekten, ten tweede de wetenschap van de groei van planten en dieren, waardoor de weg zou worden ontsloten naar grotere voed selproductie en betere voeding en ten derde de bevrijding van de mens van veel gezwoeg. Lilienthal zeide, dat hij het Amerikaanse volk wil waarschuwen voor de mythe, dat de atoomenergie al leen voor odrlogsdoeleinden zou kunnen worden aangewend en voor niets anders. Niets was minder waar. De voedselnood in West-Duitsland MEN HOOPT OP VERBETERING De mogelijkheid, dat verhoogde voed- selimport zal kunnen bijdragen tot het oplossen van de stagnatie in de voor ziening van West-Duit-sland, is door het Britse militaire bestuur bevestigd. Het militaire bestuur doet thans pogingen om op de wereldmarkt voedsel, waar onder vet, aan te kopen, ten einde de tekorten in Duitsland aan te vullen. Het ziet er naar uit, dat de voorlopige maatregelen ter verbetering der voedsel voorziening voor het Ruhrgébied voor het ogenblik de stakingswoede hebben beperkt. Voor de eerstvolgende dagen zijn geen demonstraties meer aangekon digd en een in Dortmund voorgenomen proteststaking is afgelast. Algemeen blijft men echter de komende periode met zorg tegemoet zien en voor het ge val in de eerstvolgende weken geen ver beteringen worden bereikt, dreigen be gin Februari stakingen van veel groter omvang dan tot dusverre te beginnen; men zou ook de vitale mijnindustrie daarin betrekken. In de mijnsteden Bo- chum en Gelsenkirchen hebben de be- drijfsraden reeds besloten op 2 Februari in permanente staking te gaan. indien de voedseleisen niet ingewilligd zijn. Duitsland gaat een week van uiterst belangrijke besprekingen tegemoet. Mor gen heeft de zitting van de geallieerde bestuursraad plaats. Men acht de kan sen op een voortzetting van de samen werking met de Sovjet-autoriten door een accoord inzake de geldsanering nog gering. Eerder verwacht men, dat maar schalk Sokolofsky 't bericht van de ge neraals Clay en Robertson over de cen tralisatie te Frankfort zou beantwoor den met beschuldigingen van dezelfde strekking als zijn collega Karusof vorige week te Wenen heeft geuit. Om de stem ming te kalmeren, heeft generaal Clay nogmaals herhaald, dat de Amerikanen niet van plan ziln toe te geven aan de Sovjetrussische druk om Berlijn te ver laten. Wanneer de Sovjet-autoriteiten de spoorwegen zouden afsluiten, dan zouden, aldus Clay, de Amerikaanse troe pen te Berlijn door de lucht worden voorzien en dan zal de verantwoording voor de voeding der twee millioen Duit sers in West-Berlijn aan de Russen wor den overgelaten. Generaal Clay heeft voorts de overtuiging uitgesproken, dat in West-Duitsland een critieke toestand zou ontstaan, wanneer het hulpprogram van de Verenigde Staten niet in de lente op gang zal komen. Gandhi eindigt vasten Na ruim vijf dagen te hebben ge vast, heeft Gandhi een klein glas si naasappelsap genuttigd en zyn vasten Geëindigd, daai' de ministers van de Indische regering onder leiding van Pandit Nehroe samen met de leiders van alle partyen, gemeenschappen en organisaties de belofte hebben onder tekend, aan zeven door Gandhi ge noemde voorwaarden gehoor te zullen geven. Gadhi heeft hierrrïee voor de vijftien de maal door vasten een politiek of mo reel doel bereikt. Gandhi wenste o m., dat de 117 mos keeën te Delhi, die na de ongeregeld heden van September tot tempels of re sidenties zijn omgebouwd, door niet-Mo- hammedanen weer in hun oorspronke lijke staat worden teruggebracht zonder enige pressie van de zijde der regering. Voorts moeten niet-Mohammedanen te Delhi er geen bezwaar tegen maken, dat Mohammedanen uit Pakistan naar Delhi terugkeren. Gandhi verklaarde, dat, indien de be loften tot handhaving van de vrede ge stand gedaan zouden worden, hij „met verdubbelde kracht" zou trachten de hem toegemeten tijd te blijven leven. Volgens de opinie van geleerden zo zei hij, is dat ten minste honderdvijfen twintig jaar. sommigen menen honderd vijfendertig. Kasjmir in de Veiligheidsraad In de Zaterdag gehouden bijeenkomst van de Veiligheidsraad heeft Zafroellah. de minister van buitenlandse zaken van Pakistan, zijn Vrijdag aangevangen rede voortgezet en afgemaakt. De vertegenwoordigers van India en Pakistan kwamen overeen, volgens een Brits voorstel, dat de voorzitters van beide delegaties met de voorzitter van de Veiligheidsraad een bespreking zou den voeren om een gemeenschappelijke basis voor een regeling te zoeken. Met negen tegen nul stemmen, bij ont houding door de Sovjet-Unie en de Oekraïne, aanvaardde de raad een door Van Langenhove, de voorzitter van de raad, voorgestelde resolutie, waarin op beide regeringen een beroep .wordt ge daan onmiddellijk alle mogelijke maat regelen te nemen tot^verbetering van de toestand en zich te onthouden van alle verklaringen en maatregelen welke de toestand zouden verslechteren. STEMMING IN FRANKRIJK. In de Paryse voorstad Malakoff een arbeiders-gemeente is een nieuwe ge meenteraadsverkiezing noodzakelijk ge weest, daar de socialisten en hun aan hang ontslag als raadslid hadden geno men wegens het optreden van de com munistische burgemeester. De communisten hebben 4900 stem men behaald, de Gaullisten 4200 en de derde macht 1800. De communisten kregen hetzelfde aantal zetels als in October (dertien), de Gaullisten hebben er een verloren (van tien op negen), de socialisten heb ben er een gewonnen Tvan vier op vijf). Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft de communistische burgemeesters Giraud en Morel van het 11de én 20ste Parijse orrondissement uit hun embt ontzet. „Wegens de vijan delijke houding, die deze functionaris sen tegen de republikeinse instellingen hebben aangenomen, en welke onver enigbaar is met de onpartijdigheid, die gemeentelijke functionarissen tijdens hun ambtsperiode moeten tonen." Opinies uit Engeland: Nederland's houding maakte diepe indruk ONVERGELIJKELIJK GUNSTIGER SITUATIE. De Times is van oordeel, dat het geen de Nederlanders thans gedaan hebben, teneinde te komen tot de vorming van de souvereine Ver. Sta ten van Indonesië „diepe indruk heeft gemaakt op de leden van Com missie van de V.N.". Dit had tot ge volg, dat de regering van de Repu bliek „zich niet kon veroorloven ge ïsoleerd te blyven van de politieke ontwikkeling, die de overige gebie den van Indië doormaken". „De Republikeinen hebben thans de souv.ereiniteit van Nederland over In donesië geldig tot-dat de nieuwe Fe deratie zelve souverein zal zijn er kend. de Nederlandse verantwoordelijk heid voor de handhaving van de orde in de gebieden, welke tijdens de poli tionele actie zijn bezet, aanvaard en er in toegestemd af te zien van guerilla-% activiteit en sabotage achter de Neder landse linies. Het staat te bezien, jof de desbetreffende orders van Djokja onverwijld kunnen worden uitgevoerd. Maar het is een feit van betekenis, dat de Indonesische republiek thans bereid is de onderhandelingen te hervatten over- de vorming van de Ver. Staten van Indonesië". De „News Chronicle" schryft, dat de situatie in Nederlandseli-Indië" onvergclykelyk gunstiger was dan drie maanden geleden". De pogingen van de Commissie zijn inderdaad een bewijs van hetgeen door vriendschap pelijke interventie van internationaal gezag kan worden bereikt", aldus het blad. „De aanwezigheid van. de Commissie heeft een sterk matigende invloed uit geoefend. Zolang de Ver. Naties niet over een politiemacht beschikken, kun nen wij van dergelijke commissies het meeste verwachten". 'De „Manchester Guardian" schrijft, dat de hoofdfactor ongetwijfeld is ge weest het succes van de Nederlandse militaire operaties, die de positie van de Republiek hebben verzwakt. Daar door moest de Republiek de Nederland se voorstellen aanvaarden. VOORDRACHT GRIFFIER STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten vaii Zuid-Holland heb ben aan de Provinciale Staten de vol gende voordracht ingediend voor grif fier der Staten: dr' A. H, Günther, ad ministrateur -ter Prov. Griffie van Z.-Holland; mr F. A. Helmstryd, ge meente-secretaris te Arnhem en jhr, mr J. de Braauw, referendaris ter Di rectie van de Waterstaat bi) het minis terie van Verkeer en Waterstaat. De benoeming zal geschieden in de vergadering der Provinciale Staten van Dinsdag 27 Januari. - ALBANIË VERLEENDE HULP. In het tweede interim-rapport van de speciale commissie voor de Balkan van de VN aan Trygve Lie. dat meer in het bijzonder gaat over de jongste gebeurte nissen in het gebied van Janina en Ko- nitza. wordt verklaard, dat Albanië tij dens de strijd om Konitza „strategische steun" heeft verleend aan de guerilla- strfjders, door hen te helpen bij het or ganiseren van de bevoorrading. Het bericht, dat Iraman Jehia, de koning van Yemen, is overleden, werd door het secretariaat van zijn zoon for meel tegengesproken. Britse en Franse deskundigen heb ben van gedachten gewisseld over een eventuële tunnel onder het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland. Wanneer de rege ringen van belde landen het er over eens zouden worden, zou 't plan binnen 8 a 9 Jaar «tot uitvoering gebracht kunnen zyn. De aanleg zou 40 a 50 millioen pond ster ling kosten. Te Nanking is officieel bekend ge maakt dat Chinese geleerden de regering verzocht hebben 400 000 Amerikaanse dol lars ter beschikking te stellen voor het oprichten van een centrum voor atoom studie cn van een radlolnstltuut te Pel- plng onder leiding van Tsjalng san Tsjlang, leerling van madame Curie. Deze geleerde zou volgens de bladen onlangs een nieuwe methode voor atoomsplitsing hebben ontdekt. Te Marseille Is een vrouw op 107- jarige leeftijd overleden. In de V. S. is bij decreet verboden om over de drie gebieden waar zich atoom-' Installaties bevinden te vliegen. Het zijn Oak Ridge, Richland en Santa Fé. Joego.-Slavië heeft een motie aan de V. N. gezonden waarin Italië beschuldigd wordt te trachten de verkiezing van een gouverneur voor Triëst door vertraging onmogelijk'te maken. S.O.S. in een fles MISPLAATSTE GRAP OF WAARHEID? Op 't Scheveningse strand vond gis termiddag een daar wandelende jongen een fles, waarin hij een briefje aan trof met de volgende alarmerende woorden: „Coaster Anne Marie, kapi tein Jongbloed. Verkeer in zinkende toe stand 53 graden Noord, 4 graden 3 min oost. Ra^io defect. Kom snel." Hij bracht, het naar de vuurtoren wachter, die onmiddellijk alarm sloeg. Een half uur later trok de reddingboot van de N.Z.H Reddingmaatschappij „Dorus Rijkers" de haven van Den Hel- ccer uit en de woelige zee .op. Bijna ge lijktijdig voer o.a. ook de sleepboot „Noordholland" van de firma Wijsmul ler uit. De verschillende speurtochten hebben tot nu toe geen succes opgeleverd. Hoe wel enerzijds aan een misplaatste grap of een kwajongensstreek wordt- gedacht, blijft toch de mogelijkheid open, dat- inderdaad een schip in moeilijkheden verkeert. In een soheepvaartregister is ontdekt, dat er t-wee coasters van Duitse origine zijn, die de naam „Anne Marie" dra gen, doch een van deze twee is als her stelbetaling aan België afgestaan. Heit in het Nederlands gestelde brief je en de naam Jongbloed van de kapi tein' laten de mogelijkheid dus open, dat het bootje tot de Belgisohe kust vaart behoorde en een Vlaamss beman ning aan boord had. Geen enkele scheepvaartinstantie in Antwerpen kon echter met zekerheid mededelen, of de „Anne Marie" op zee was, noch of het vaartuig onder commando van kapitein Jongbloed stond. Intussen houdt de Nederlandse mari ne een Mitchell-vliegtuig op het- vlieg veld Valkenburg gereed om, zo nodig, een speurtocht te ondernemen. Het SOS-briefje is door de politie te Scheveningen in beslag genomen. VIER WONINGEN TE BERGEN OP ZOOM AFGEBRAND. Een ernstige brand- heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag een viertal wo ningen aan de Antwerpse straatweg on der Bergen op Zoom( vrijwel in as ge legd. De brand was ontstaan in de wo ning van de heer Benning. De kinderen waren genoodzaakt langs het dak een uitweg te zoeken. De heer Benning en zijn vrouw bekwamen lichte brandwon den. De woning waarin de brand was ont staan en die van de fam. v. Dast brand den geheel uit. terwijl twee andere wo ningen zodanig werden beschadigd, dat ze voorlopig als onbewoonbaar kunnen worden beschouwd. De schade bedraagt ongeveer f. 40.000;. de oorzaak is onbekend. INSTALLATIE NATIONALE VERTROUWENSRAAD. Der gemeenschap Oud-illegale Werkers Nederland. In een bijeenkomst in Hötfel Wittebrug te Den Haag is Zaterdagmiddag de Na tionale Vertrouw en sraad van de ge meenschap oud-illegale werkers Neder land plechtig geïnstalleerd. De voorzitter van de GO.I.WN., dr. ir, N. A. J. Voorhoeve, richtte zich tot mej. Geldens. secretaresse van HM. de Koningin en merkte o.a. op, dat HM. de „Koningin tijdens de bezetting het verzet zozeer gestimuleerd heeft en voor de organisatie steeds belangstelling heeft getoond. Spr. ging vervolgens nader in op het probleem der oud-illegaliteit De thans te installeren raad zal een belangrijke taak moeten vervullen, aldus de heer Voorhoeve, hij zal voor de G.O. I.W.N naar buiten moeten optreden op de gebieden van rechtsherstel, zuivering en berechting. De instelling van de Raad moet worden gezien als een vaart vermindering. als overgangsmaatregel, totdat er toe wordt besloten de activi teit op deze gebieden geheel prijs te ge ven. Het is plicht als volk er voor te wa ken. dat het verzet met ere in de his torie geboekstaafd wordt. Spr. besprak ook de geestesgesteldheid van vele vrijgelaten gedetineerden. Het ligt bp de weg der oud-illegaliteit niet alleen om te vragen naar rechtvaardige bestraffing, maar ook om positief er toe bij te dragen, dat al het mogelijke ge daan wordt om deze mensen op het rechte spoor terug te brengen. Daarna ging spr. over tot installatie van de Na tionale Vertrouwensraad. MARKTBERICHTEN VLAARDINGEN, 19 Januari 9 schepen met verse haring. Besomming: Kw 227 met f 6435: Kw 91 met f. 1830; Kw 104 met f.3142; Kw 169 met f.616; Kw 126 f.3285; IJm. 204 f.1890; kw 51 met f.3525: Kw 123 met f.9160; VI. 74 met f. 5160. FEUILLETON Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 22) „Hij vroeg me allerhande dingen. Verschillende vragen waren van per soonlijke aard en ik kwam Ih de war, ik weet niet precies meer wat ik zei, maar ik zag. dat !hij me vreemd aan keek, en ik vermoed, dat ik iets heb gezegd, dat ik niet had moeten zeg gen." Michael siprak de vraag uit, die Christopher op de lippen brandde. „Luister eens, Henry, antwoord mij openhartig, heb je je belastingbiljetten te laag-ingevuld?" .Natuurlijk niet," klonk het heftig. Michael slaakte een zucht van ver- lichting. „All right-," zei hij levendig, „en vertel nu eens, wat vroeg die myn heer Robinson eigenlyk?" „HJj vroeg my, waar ik woonde." „Nou, dat heb je hem natuurlyk ver teld." „En hy vroeg mij, hoe lang ik er woonde." „Dat heb je hem ook verteld?" „Ja, en hy kent dit huis en hy wil- de weten, of ik het had gekocht." Michaels verbazing werd steeds giro- 1 ter. „Nu, er stak toch geen kwaad in om hem dat te vertellen?" „Nee, maar toen Henry stopte en slikte iets weg „hij vroeg mij. hoe het met mijn vrouw ging." „Je wat?" „Mijn vrouw." Michael lachte kort en onhandig. „Nu, je hebt hem natuurlyk verteld, dat je geen vrouw hebt." „Nee nee, dat- heb ik niet." ,Je hebt hem niet verteld, dat je geen vrouw hebt!" Michaels ogen sprongen bijna uit hun kassen. «Nee," zei Henry met een beweging van wanhoop, „want hij denkt, dat ik er een heb." Michael haalde- diep adem en zei niets meer. Zijn verbazing was echter niet groter dan die van Christopher die Henry ontzet aanstaarde. „Het is all«naal elf jaar geleden be gonnen," zuchtte deze, terwijl hy nog een slok cognac nam. „Zo lang al," mompelde Michael, die vermoedde, dat er enige commentaar van hem werd verwacht. „Het begon allemaal als een onschul dige grap." Henry leunde voorover en staarde in het vuur. „Ik zat toen vol grappen; het leven was heerlyk; ik was gelukkig, iedere dag weer opnieuw; want- ik was verloofd met het meisje, d&t ik beminde en waarmede ik spoe dig zou gaah trouwen." „Josephine?" informeerde Michael. „Natuurlyk Josephine!" vloog Henry op. „zy is het enige meisje, dat ik ooit heb bemind." „Ja, ja, ik herinner me," knikte Mi chael. Wat hy zioh precies herinnerde, was niet duidelijk. Maar hy had Henry tij dens zyn jeugd gekend en misschien herinnerde hy zich diens vrolyke lach en leuke grappen. „Ik was toen nog jong," vervolgde Henry. „Ik was zonder zorgen en ik had nog niet veel verantwoordeiyk- heidsgevoel. Ik was bezig een biljet van de inkomstenbelasting in te vullen. Ik had niet veel geld en om sommige vra gen, die werden gesteld, moest ik lachen; het leven was toen een grap voor mij en ik lachte om byna alles." Hy zweeg even, verdiept in zijn her inneringen. „Ik herinner my, dat ik ieder antwoord, dat ik neerschreef, hardop herhaalde en dat ik er graag enige commentaar bij had gegeven, iets flauws vermoedeiyk, maar dat mij toen zo geestig voorkwam, dat ik er om moest lachen." Dit beeld leek niet veel op de tegen woordige Henry, als hy bezig was zyn belastingbiljet in te vullen. Christopher herinnerde zich heel goed de diepe rim pels in zijn voorhoofd en zyn volko men concentratie. Maar, natuurlyk, hij had nu heel wat meer geld en hetgeen hy nu invulde, was van veel meer be tekenis. „Ik herinner my," vervolgde Henry met een stem, die als van ver weg klonk, als een stem In een droom, „dat ik aan de vraag kwam naar de voorna men van mijn vrouw, de vrouw, die met my leefde en geheel door my werd onderhouden. Ik herinner 'my. dat ik Inwendig gelukkig lachte, want over enige weken zou ik een vrouw hebben, die met my leefde en volledig door my werd onderhouden. De datum van het huwelyk was ^vastgesteld, er waren al enige'huwelykscadeaux gekomen en te gen de tyd, dat dit biljet in behande ling zou worden genomen, zou ik ge trouwd zyn. Het leek my heeriyk op de stippellyn achter de vraag te kun nen schryven „Josephine Louise". En hoe groot was de verleiding? om het te doen!" Maar je weerstond die verleiding?" vroeg Michael haastig. „Nee," zei Henryeenvoudig. „Ik zei jullie reeds, dat' ik vol ondeugende grappen zat. Mijn pen weifelde een se conde of tien op het papier en toen kwam er te staan Josephine Louise". (Wordt vervolgd' ra Distr, 1 le kl.: Haarlem—Volewijckers i 3—^3, 't GooiXerxes 1-^-0AjaxZee- burgia 11, NeptunusHBS 22, RFC VSV 2—2. 2e kl. A: SDWKFC 1—3, ZFC— Al km. Boys 21; DWVHercules 31. 2e kl. B: Alcm. VictrixDe Spartaan 1—3, HVCZVV 3—0, TOG—West Fri- sia 1—4, WFCOSV 0—0. AFC—Velox 2—1. Distr. .2, le kl.: StormvogelsBlauw Wit 0—0, ADO—Sparta 3—1, DEC— DHC 3—2; Feyenoord—EDO 1—0, DWS Excelsior 0—0 2e kl. A: VIOS—Sliedrecht 4—4. 2e kl. B: HVV—SVV 1-4, Quick— Overmaas 12, UVSBMT 41, Uni- tasRCK 3—1. ODS—CVV 0-4. 3e kl. A: ASC—TYBB 2—3, Alphen— SJC 1—2. 3e kl. WassenaarVOC 2—0. 3e kL F: VCS—SIOD tf—0, Zwijn- drechtBI Zwart 22, FluksAlblas- serdam 4—0. 4e kl. A: Westlandia's Gravensande 31. De Jagers—Kranenburg 11. 4e kl. B; DOCOS—Alph. Boys 1—1, TsrlaakGDS 3—2, RAVA—Quick Steps 3—2. 4e kl. C: WSB—Lugdunum 2—2. Lis- seHillegom 23. 4e kl. D: RoodenburgVOGEL 60. 4e kl. E: Te Werve—LDWS 3—5, RouwkoopZw. Blauw 21, KRVC DSO 1—3. 4e kl. F: Ammerst. S.V—Moordrecht 01„ DilettantWaddinxveen 0—0, DONK—Oudewater 10. Distr. 3, le kl.: Heracles—Zw. Boys 00; Vitesse—Wageningen 12, Ensch. Boys—Quick 1—1, AGOVV—Go Afcead 3—2. Distr. 4, le kl.: JulianaDe Baronie/ DNL 3—1, EindhovenMaurit-s 21, Sitt. Boys—BW 0—0. TSC—De Spech ten 32. LongaHelmond 21, Distr. 5, le kl.: Frisia—Heerenveen 21. Be Juick—GVAV 31, Veéndam— Sneek 04, EmmenLeeuwarden 40. Distr. 6, le kl.: HelmondiaNAC 01 NoadVW 21, LimburgiaSportcl. Emma 22VlissingenPSV 24, BrabantiaBleyerheide 21. ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL. 3e kl.: Zwaluwen VWGZ 4—0; Excelsior PCSVD 3—1: Quick Boys Capelle 5—0; ARC—SSSK 2—6. 4e kl. A: JAC—'s-Gravenz. SV 11; Leiden—Katwijk 3—1. Res. 3e kl. A; Semper Altius II—JAC II 6—1. U.V.S. maakte korte metten met B.M.T. Hoe sterker de tegenstand, hoe beter bet spel van onze Leidse twee de klasscr gewoonlijk isDeze koude Zondagmiddag kon ons dc wedstryd tegen staartploeg B.M.T. echter slechts matig bekoren. Toch werkten de Hagenaars van meet af hard voor de overwinning, doch zij misten ten ene male een aanvalslei der, doordat de invaller middenvoor J. Braster beslist te weinig doorzicht toonde, en succes uitbleef. Voor de rust speelde U.V.S. met een straffe vrind in de rug en corner op corner kreeg de uitstekende Haagse keeper Voogt te venverken. Daar bleef het by, want practisch geen enkel schot van betekenis viel te noteren, terwijl de Haagse backs meesters met de buitenspelval bleken. Totdat na de pauze de B.M.T.-spil Van Maren er ten slotte genoeg van kreeg en met - een listig laag schot verdween de bal achter z'n eigen kee per10 voor U.V.S. Dat gaf de burger moed en prachtig solospel van rechtsbuiten Denis Ver hoogt maaktehet voor Fasel tot een koud kunstje nummer twee achter de Haagse doelman te deponeren. Opvallend goed en doortastend was het spel. vooral na de rust, van de stug volhoudende rechtshalf van U.V.S., Koolhaas, een speler met een bewon dèrenswaardig uithoudingsvermogen. En zagen wy Tonny Kantebeen tot nu toe weinig verheffends presteren, de manier waarop hy na lichtelijk gehar rewar van de vrij fors spelende rechts- ,back v. d. Hoven met midvoor De Wolf de bal op z'n schoen pikte keeper Voogt kansloos het nakijken gaf, bracht toch weer de verkleumde vingers van de kouder en kouder won dende schare kijklustigen op elkaar. Het werd nog 3—1 door een slim ge nomen en niet klemvast gevangen ..boogbal vrije schop" van de Haagse linksbuiten, waarna wy ten slotte op een gegeven moment back v. d. Hoven, midvoor De Wolf. keeper Voogt én de bal achter de doelhjn zagen duiken, waarmede de eindstand bezegeld werd, L.D.WS. houdt de race goed vol. Gemakkelijk hebben de Hagenaars het L.D,W,S. niet gemaakt, want reeds binnen enkele minuten nam Te Werve de leiding. Hoewel de Leidenaars in de volgende minuut, door B. v .d. Wey- den. de stand weer op gelyke voet brachten, liet het zich aanzien, dat het betere veldspel van Te Werve be loond zou worden. Met een 'prachtschot gaf de Haagse midvoor zijn ploeg weer de leiding en toen by een corner de thuisclub door haar rechtsbuiten wederom scoorde, zag het er voor LD.W.S. weinig roos kleurig uit. Nog voor de rust verkleinde Siera de achterstand. De tweede helft gaf van de zyde van L.D.W.S. beter spel te zien en Piket maakte met een schot, dat de doelman achter de doellijn -stopte gelyk, 33. L.DW.S. bleef aanvallen en de nieuwe midvoor Prins gaf de Leidenaars de leiding toen een Te Werve-back hem de bal voor de voeten sloeg. De thuisclub ondernam hierna nog enkele felle aanvallen maar de goede richting kon Te Werve niet meer vinden. Aan de andere kant kreeg L.D. W.S. nog een strafschop toegewezen, waaruit Schreuder soorde en hiermede de eindstand op 35 bracht* Overtuigende zege van Roodenburg Roeden-burg trapte éf met de wind in de mg. Vogel scheen niet van plan de wedstryd te wiilen verliezen en zat di rect fel op de bal. Roodenburg's achter - hoede wist echter al de aanvallen af te 't Gedrang op de ladders 2e klasse B. SVV 15 28 ODS 12 11 RCH 14 21 Unitas 13 11 Quick 13 16 Overm. 14 10 CW 12 13 VFC 13 9 UVS 14 13 BMT 12 2 HW 14 12 3e klasse A. HEC 13 21 Woerden 13 10 SJC 14 18 W.kw. 12 9 TYT3B 13 16 Hilinen 12 8 Alphen 13 15 ASC 12 6 LFC 12 11 4e klasse B. HPSV 13 25 Spoorw. 13 13 VDS 13 19 RAVA 15 11 Voorburg 14 18 Terlaak 15 10 Alph. B. 14 15 GDS 15 9 DOCOS 15 14 Q. St. 14 7 4e klasse C. Lugd. 12 18 DOSR 11 11 Rijswyk 12 16 Hillegom 13 9 Teyling. 12 14 BSM 13 8 Bodegr. 12 14 WSB 13 8 Lisse 12 12 4e klasse D. Roodcnb. 13 20 Saturnus 10 12 Schoonh. 12 14 HDV 12 11 Delft 12 13 DVC 10 5 BTC 12 13 Florissant 9 3 VOGEL 14 13 4e klasse E. Haastr. 14 23 Te Werve 14 12 LDWS 14 21 SOA 13 11 Wilhelm. 13 20 KRVC 13 8 DSO 14 20 Rouwk. 14 8 VVP 13 12 Zw. BI. 14 1 ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL. 3e klasse. Q. Boys 14 25 O. Wit 13 13 SSSK 14 22 Excel. P. 14 13 ARC 14 IC CSVD 14 11 Rynsb. B. 13 14 Capelle 14 5 Zwal. V 14 14 WGZ 14 5 4e klasse» Noordw. 12 16 S. Altius 13 12 CNV 12 15 JAC 12 12 Katwijk 13 15 Terleede 13 11 's-Gr. SV 11 14 Leiden 13 11 Ornas 13 12 PTT 12 6 er een schermutseling voor het Vogel- doel cn hieruit wist Moraal het 3e doel punt. ter werc-lo te brengen. Na de hervatting was Roodenburg weer direct jn de aanval, hoewel de Vo gel achterhoede zich enigszins (hersteld had. Na 15 minuten was het weer Po- lanen, die de voorsprong vergrootte, (40). Even daarna was het Lens, die de stand op 50 bracht. Het spel van Vogel begon toen iets te verruwen, maar ook dit hielp niet. Tien min. voor het. eind kreeg Vogel nog de, kans de eer te redden in de vorm van een pe nalty, die echter gemist werd. Na dit evenement begon de animo te verslap pen en de wedstryd eindigde als de ge bruikelijke uitgaande kaars. Slechte wedstrijd van A.S.C. VOORAL IN TWEEDE HELFT. Toen wij na afloop van de wedstryd ASCTYBB naar de uitgang schui felden, hoorden wij een ASC-aanhan- ger in doffe berusting opmerken „Als wij zo doorgaan brengen wy er vol gend jaar in de vierde klasse ook niets van terecht". Hoewel wij deze supporter wel wat erg pessimistisch vonden, begrepen wy echter volkomen, dat een man met hart en ziel aan zyn club verknocht, na de bedroevend slechte party voetbal die ASC, vooral na de pauze vertoonde, de toekomst allesbehalve vrolijk tegemoet ziet. Toch liep het moge na boven staande vreemd klinken aanvanke- ïyk de zaak van Leidse zijde gesmeerd. ASC was gedurende- de eerste helft voortdurend in de aanval, er werd vrij aardig gespeeld en Aniba wist uit een pass van Stol zyn club spoedig een 10 voorsprong te verschaffen. TYBB bracht er in deze periode, het gladde veld speelde een voorname rol, weinig van terecht. Voor rust was er voor ASC eigenlijk geen „vuiltje aan de lucht". Ja, men veroorloofde zich zelfs om enkele niet te missen kansen, die de glibberende TYBB-verdediging - gul weggaf rustig om. zeep te brengen. Toen volgde het drama van de twee de helft. By een TYBB-aanval liep Ladan geheel onnodig uit (er stonden n.l. 3 Leidse verdedigers om event, ge varen te bezweren) en de Haarlemse linksbinnen, had weinig moeite om in het verlaten doel te schieten. Vijf minuten daarna zorgde TYBB's middenvoor, uit een doorbraak, voor no. 2. En met ASC was het gebeurd. De ploeg "begon te rammelen in al haar gelederen, van enig verband was geen sprake meer, het plaatsen allerbedroe vendst, Abdul Karim pingelde of zyn leven er mee gemoeid was. en tot over maat van ramp werd het beruchte ASC-stokpaardje „te kort spel" weer vol overgave bereden. Zelfs, de scheidsrech ter" begon in de malaise te delen, want toen uit eervdoelworsteling de bal blijk baar de TYBB-doellyn even gepasseerd was (wij konden dat van onze plaats niet zien) liet hy rustig doorspelen. Zyn beslissingen waren meermalen zéér duister. Even kwam er nog Ken kleine opleving in het ASC-elf tal, toen Aniba, weer uit een pass van Stol. met een onverwachts hard schot de TYBBr doelman volkomen verrastte (22). Lang duurde dit echter niet, want toen Van Berge Henegouwen grandioos mist te en de TYBB-middenvoor met een tam schot Ladan passeerde (2—3), wer den de zaken weer op de oude voet voortgezet. In de stand kwam dan ook geen verandering meer. Door deze ne derlaag wordt ASC's positie wel zeer précair! Van Nierop speelde zyn laatste wedstryd voor Rood-Zwart, daar hij binnenkort naar Indonesië vertrekt, Doelverdediger van Ajax gearresteerd De keeper van Ajax. Keizer, is eind vorige week door de douanerecherche dienst. te Amsterdam onder verdenking van deviezensmokkel gearresteerd. Hy bevindt zich op het ogenblik in voor arrest. Keizer reisde regelmatig op en neer naar Engeland en werd op een dezer reizen op het smokkelen van deviezen betrapt. In dit stadium van het onder - 51). „Oef!" zuchtte Joris Goedbloed toen ze door de stille warme straat lie pen. „Dat is dat! Ge hebt mij tegenover die dikke Sultan lelyk te kyk gezet, jonge Panda! Ik moet eigenlyk ernstig ontstemd op U zyn! Aan de andere kant hebt ge my er van weerhouden een beloning iu ontvangst te nemen, die my niet toekwam we zyn dus quite. Ehwacht even! Welk een aardig kleedje ontwaart myrf oog! Een ogenblikje,- dat ene tapijtje ga ik ko pen! Een aandenken aan dit land. dat wy zo schielyk moeten gaan verlaten!" Joris stapte het wipkeltje binnen, be taalde eeriyk en stapte even later met het tapytje onder zyn arm, naar een café-terrasje. „Een ogenblikje, mijn waarde!" zei hy. „Ik moet nog even een belangrijke zaak afwikkelen, die haast aan myn aandacht ontsnapt was. Ga hier zitten en nuttig een kopje mocca; ik kom di rect terug! Wacht hier dus even rustig op mijl" slaan, ondanks de handicap door de zoefc acftt, de douanerecherohe het niet .iwezigheid van K. du Prie. Na onge- wenselijk, dat verdere by zonderheden veer 25 min. gespeeld te hebben werd keurig werk van linksbuiten Lens» door Polanen voltooid met een hard schot (10). Roodenburg kwam er daarna betei* in en Vogel's doelman moest meermalen handelend optreden. Na 35 min. spelen loste Polanen onverwachts een -hard schot, de keeper van Vogel dook er net over heen en het 2e doel punt lag ao'nter hem 120). Door deze tegenslag liet Vogel de moed een weinig zakken, te-rwyl Roodenburg steeds beter worden bekend gemaakt. De plaats van Keizer in het eerste elftal van Ajax is intussen ingenomen door de doelverdediger van het tweede elftal. Leenvaart. Naar bekend heeft keeper De Munck van Sitt. Boys reeds -enige tya geleden overschrijving aangevraagd naar Ajax. In geen geval, zo deelde hedenmorgen de voorzitter van Ajax, de heer Kool haas, mede, kan De Munck voor het volgende seizoen de plaats onder de ging spelen. Even yoor de rust ontstond A j ax-doellat innemen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2