Laatste Berichten STADSNIEUWS Antwoord van Minister Jonkman op critiek Kerkelijk Leven Wederom stamkaartnummers voor schoenenbonnen aangewezen Het C.D.K. deelt mede, dat in het tijdvak van 19 Januari t.m. 13 Maart a,s. een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen. wier stam kaartnummer eindigt op het cijfer 0. dan wel op de cijfercombinatie 54, 64, 74, 84 en 94 voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaart moet j worden overgelegd, evenals het inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd, i Omtrent de regeling voor kinder- 1 sohoenen volgen binnenkort nog nadere mededelingen. Commissie van Drie gaat uit elkaar KIRBY VERTREKT MORGEN EN PAUL VAN ZEELAND MAANDAG. Het Australische lid der Commissie van Drie, rechter Richard Kir by, ver trekt morgen reeds naar Australië. Het Belgische lid, Paul van Zeeland, zal Maandag per KI.M. via Nederland naar Brussel reizen. Het Amerikaanse lid, prof. Graham, blijft nog. INDIA BIDT VOOR GHANDI'S LEVEN. Te New-Delhi heeft men het werk neergelegd om in samenkomsten te bid den voor het leven van Ghandi, die reeds voor de vijfde dag vast. Ghandi is opgewekt, hoewel hij toe nemende tekenen van zwakte toont. ZATERDAG 17 JANUARI. Kwalitatief intelligentie-onderzoek AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR A. M J. CHORUS. DE VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. Niet allen met twee broers vrij. De mededelingen omtrent vrijstelling wegens brosdérdienst zijn voor een deel niet geheel juist geweest of kunnen althans een verkeerde indruk hebben gewekt. Het is hiermede als volgt, gesteld: De verschillende diensten bij het le ger of bij de marinestellen zeer ver schillende eisen aan de lichamelijke gesteldheid. Daarom worden gekeurden in een groot aantal geschiktheidsgroe- pen ingedeeld. Zijn er nu bij sommige groepen meer personen dan er van de groep nodig zijn om als gewoon dienst plichtige te dienen, dan wordt naar vaste regelen uitgemaakt, wie gewoon en wie buitengewoon dienstplichtige wordt en daarbij wordt dan in de eer ste plaats tot buitengewoon dienst plichtige bestemd degenen, die behoren tot gezinnen, waaruit reeds twee zoons dienen of gediend hebben. Er is dus geen sprake van, dat allen die twee zulke broeders hebben, van militaire dienst als gewoon dienstplichtige zou den kunnen vrij komen. Binnenkort wordt percentage vermakelijkheidsbelasting bekend (GP.D. berichtgeving) Naar wij vernemen is zeer binnenkort een bekendmaking te verwachten inza ke de vaststelling van het percentage voor de vermakelijkheidsbelasting Het staat nog geenszins vast, zoals in enkele bladen is gepubliceerd .dat voor alle amusementsbedrijven de belasting in- plaats van 35 op 50 zal worden vastgesteld. Dit zal slechts gelden voor bepaalde instellingen van vermaak. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 16 Januari. Coöp. Groentevei ling. Per 100 kilo: rode kool 614; savoye kool 58; groene kool 719; boerenkool 613- rapen 5,807; prei 636; blnsel 65—80; kroten 3—8,20: gek. kroten 8—17; uien 16; peen 421; spruiten 635; an dijvie 75107; schorseneren 32; witlof 5 27 postelein 628: spinazie 6162. Per 100 bos; peterselie 5.807.70; radijs 6.10; selderij 1.404.10 Per 100 stuks; bloemkool 16—66; sla 1—19; knolselderij 1—18. AGENDA ZATERDAG: Volkshuls: Otto van Tussenbroek over „Bezige handen". 4 uur nam. ZONDAG. Schouwburg; De Haghespelers. „Het Biechtgeheim" 8 uur nam. Schouwburg- Chr. Hofland Kinderope rette „Sneeuwwitje". uur nam. MAANDAG: Gerecht 10: Ver. van Spiritisten „Har- monla", 8 uur nam. Rapenburg 22: K. en O. Caspar Höwe- ler over jz. 33 8 uur nam. Stadszaal (kl. zaal)K. en O. Samen zang. 8 uur nam. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Kors, Kortmann, Meyboom, Postel en Verbrugge. Te Oegstgeest door dr. Varekamp. tel. 21916. De dienst der dierenartsen te Lelden wordt waargenomen door de heren Stol en Weening. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 17 Januari 13 uur tot Zaterdag 24 Januari 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheid". Hooigracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. Vrijdagmiddag aanvaardde prof. drA. M. J Chorus in het Grootauditorium van de Rijksuniversiteit te Leiden het ambt van gewoon hoogleraar in de psy chologie met het uitspraken van een inaugurele oratie over het kwalitatieve inteiligen tieonderzcek. Prof. Chorus beschreef in de aanvang van zijn voordracht de reacties, die de gestandaardiseerde intelligentieschaal van de Franse psycholoog Alfred Binet heeft uitgelokt Terwijl men zich ener zijds speciaal daarnaar richtte en er op verder bouwde met vrijwel uitsluitend kwantificerende bewerkingen, liet men anderzijds schijnbaar vernietigende cri- tiek horen op het metrisch intelligen- tieonderzoek, zich speciaal funderend op de inadequaatheid van een metrische methode voor het onderzoek der intel ligentie en op het niet of onvoldoende rekening houden met de intelligentie als 'n aspect van de persoonlijke struc tuur. In beginsel is deze critiek veelal gerechtvaardigd, doch in practijk is het duidelijk dat men vaak niet de test methode als zodanig aanvalt maar veel eer een bepaalde wijze van gebruik De kwantitatieve methode heeft slechts een betrekkelijke waarde, aangezien zij een index verschaft die eerst zijn volle belichting krijgt door een kwalitatieve analyse van de intelligentietest zelf, van de prestaties op grond waarvan hij tot stand kwam. Deze kwalitatieve analyse kan men opvatten als 'n kwaliteitsonderzoek van het testprofiel, of wel de spreiding van de testresultaten over de verschillende leeftijdmveaux, hetgeen men de niveau analyse kan noemen. Voorts kan men de structuur-analyse toepassen, onmid- oellijk aansluitend bij deniveau-ana lyse, door tests boven en beneden het niveau, waarop de intelligentie van het individu zich gemiddeld bevindt. Een individuele analyse krügt men door de wijze na te gaan, waarop de afzonder lijke tests worden volbracht, welke ana lyse ons een inzicht versohaft in de individuele geaardheid van de intelli gentie. Voorts kent men de analyse van de afzonderlijke testprestaties naar de wijze, waarop ze in feite tot stand ko- men„ in het licht van de algemene ge dragingen van het- individu, m.a.w. een analyse van de observatiegegevens. wel ke bij de test verkregen worden, die ons een beeld geeft van de karakterolo gische geaardheid van het individu derhalve de karakterologische of ob servatie-analyse. Al deze verschillende analysevormen grijpen in practijk naüw in elkaar, zodat, de ene steeds in het licht van de an dere moet worden gezien en beoordeeld. In dit lioht wordt de intelligentietest van het Binettype iets geheel anders dan een rekensom, doch meer een ge standaardiseerd onderhoud. dat het mo gelijk maakt de -reacties van de onder zochte personen te beoordelen in een grote veelvormigheid van natuurlijke si tuaties. Na de gebruikelijke toespraken, die de inauguratie besloten, vond een re ceptie plaats. Ds. J. Ph. MAKKINK 40 JAAR PREDIKANT. Herdenkingsdienst in de Evang. Luth. Kerk. Zoals wij reeds hebben gemeld, za,l ds. J Ph. Makkink, predikant der Evang. Luth. Gemeente te dezer stede a.s. Maandag het feit herdenken, dat hij voor 40 jaar de evangeliebediening in de Evang. Luth. Gemeente te Zierikzee aanvaardde. Ter gelegenheid van dit feit zal ds. Makkink morgenochtend, halfelf, in het kerkgebouw der Evang. Luth. Gem. aan de Hooglandse Kerk- gracht een herdenkingsrede uitspreken, welke tot titel zal dragen; ..Na veertig jaren." Na afloop van de dienst is er in de consistorie gelegenheid om ds. Mak kink met dit jubileum geliïk te wensen. RESTITUTIE KOLENGELD. Gedurende de komende weken zal aan het postkantoor de terugbetaling geschieden van de indertijd berekende verhoging van de kolenprijs. Medene- men: bon 78 en 81 BV van de brand- stoffenkaart TA 707 en/of bon 78 BV van de kaart TB 707. Maandag zijn de letters A tot en met Ba aan de beurt. Voortzetting debat Regerings-verklaring (Van onze parlementaire redacteur) Vrees van de heer Zandt. De beraadslagingen over de regerings verklaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië zijn gister middag voortgezet. De heer Zandt (S.Gj heeft nog te kennen gegeven niet veel vertrouwen te hebben ns de „jammerlijke gang van zaken in het verleden"; de Nederlandse regering had zich z.i. de ene nederlaag na de anderé en de ene ontering na de andere laten welgevallen, de laatste twee jaar. En de ene misrekening is de an dere gevolgd. De regeringsverklaring vond hij op veel punten nevelachtig duister. Spr. bleek bevreesd, dat het naar een finale liquidatie van het koninkrijk toe gaat. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) maakte zich ongerust over de toekomst der ge- demobiliseerden. De heren Neher en Van Vredenburch vond hij niet de aangewe zen mensen voor benoeming in het col legiaal orgaan. Waaruit blijkt hun des kundigheid voor het werk dat zij in In donesië moeten doen? De heer Joekes had het In de heer Schouten gelaakt, dat deze de republiek had gedisqualificeerd Volgens de heer Joekes moest zulks vooral niet in Indo nesië bekend worden omdat dit de sfeer en de stemming zou bederven. De heer Bruins Slot (A.R.) kwam nu betogen dat dit een omdraaien der feiten is. want sfeer en stemming zijn er al be dorven. De heer Stokvis (C.P.N.) bracht o.m. in het midden, dat duidelijk dient te worden vastgelegd, wat men onder het „staakt het vuren" moet verstaan. De minister van Overz. Gebiedsdelen, de heer Jonkman, betoogde, dat wij staan voor een verouderd staatsbestel en dat we in de overgangsperiode tot een nieuwe rechtsorde moeten komen. Nog te veel, ook in deze Kamer denkt men, dat we het hier maar voor het zeggen hebben, dat we hier hebben uit te ma ken wat voor ginds goed is. Tegen de voorstelling der Indische federalisten als wajongpoppen, gelijk dat in de kringen der communisten geschiedt, verhief hij een protest. Wat zou de De Groot zeg gen, als er iets soortgelijks van Moskou werd .beweerd? Dergelijke uitlatingen die tegenzin verwekken, qualificeerde hij als on-Nederlands en als on-democra- tisch. Spr, merkte op. dat de voorlopige Fe derale Raad op het ogenblik nog niet meer is dan een voorbereiding van de pre-federale regering. Het beste lijkt hem, dat de leden er van departements hoofden worden. Spr. zeide niet te kun nen ingaan op het politiek accoord voor dit geratificeerd is. In verband met de bezwaren die geopperd waren tegen overleg met de republiek betoogde hij. dat men de republiek nu eenmaal als een politieke realiteit heeft te bezien. Richtlijn voor het regeringsbeleid is nog altijd het beginselprogram van Ling- gadjati. Over het voorontwerp van de overeenkomst met Oost-Indonesië kon de minister nog seen mededelingen doen. omdat, het nader dient besproken te worden. Daarin zullen beide regeringen elkaar erkennen en zich bereid verkla ren tot samenwerking ln Federatie en Unie or de b^sis van het beginselpro gramma van Linggadjati. Ten aanzien van de positie der Indische Nederlanders wordt gedaan wat mogelijk is. Spr. zeide, dat hij niet alle vragen In zake de militairen kon beantwoprden. Hil deelde mede. dat het aantal zieken en gewonden ruim 1000 is; indien het aantal 6.000 zou zijn ob een totaal van 130.000 man. zou dit normaal geacht kunnen worden. De heer Schouten had gezegd, dat de Republiek ontwapend moet worden, maar de regerine acht het. aldus gesteld, niet juist De door de Ja panners achtergelaten waüens moeten aan de onbevoegden ontnomen worden. De bijeenkomst werd hieror» tot Dins- dae verdaagd LEIDSE VERENIGING VAN PH1LATELISTEN. Onder voorzitterschap van de heer R. Ensingh hield de Leidse Vereniging van PhilatelLst-en gisteravond in „Ami- cltia" de algemene jaarvergadering. De vóorz. wees er in zijn openings- VER. VOLKSONDERWIJS. De afdeling Leiden van de vereniging Volksonderwijs hield haar eerste propa- ganda-avond in 1948. Over de belang stelling viel niet te klagen; de grot* zaal van het Federatiehuis aan het Ge recht was nagenoeg geheel gevuld. De bijeenkomst droeg het karakter van Laurens Bogtman voor de Kunstkring AVOND OM NIMMER TE VERGETEN! Zo'n llederenavond van Laurens Bogt man is als een fijnzinnig vertelsel, dat begint met „Er was eens". Want hoeve- len zijn in deze mechanische tijd nog bij machte, de roerselen van de ziel zó aan te raken; door de voornaamheid van voordracht, de zuiverheid van stijl, de innerlijke cultuur, de algehele dis tinctie, welke er aan ten grondslag lig gen, tot in het meest subtiele détail. Niet in 't laatst door de straling van de goud-glanzende toon of de zilver- nevelige atmosfeer van dit prachtig en door weinigen geëvenaard voix-mixte. Dit is superieure adeldom van hart en geest, waarin de rust van een har monisch innerlijk leven geopenbaard wordt. Ook door het vlekkeloos tech nisch kunnen, waardoor nuanceringen ln elke sterktegraad, tot de tederste pianissimi toe, haar betekenis krijgen. Wie weet, hóe moeilijk het is dit niveau te bereiken en zoveel tot uitdrukking te kunnen brengen, discussieert niet meer over andere zangtechnische opvattingen. Bogtman's techniek, waaraan vroeger nog euvelen kleefden, heeft zich thans wel zeer sterk vervolmaakt, zodat hij zijn prachtig orgaan volkomen in de macht heeft en ermee uitdrukken kan w&t en hóe hij het wil. Na zulk waarachtig en zuiver zingen, waaraan de goedkope truc of het schijn succes van het pathetische effect ten enenmale vreemd is, voelt ge U ge proost en herkent ge een evenwichtige wereld achter de onevenwichtigheid van het chaotische heden. Gelukkig hij, die d&t kan schenken! En dan: het programma; veeleisend en apart, een wereld van gevarieerde schoonheid gaat er in open. Een Schubertgroep, waarin Erlkonig wat uit de toon viel, „Harfenspleler- lieder" van de begenadigde Wolff en o.a. diens declamatorisch-geestige Elfenlied, met uitmuntende dictie weergegeven. Liederen van Mahler, met het ook uit de tweede svmphonie bekende, geestig- phllosophische „Des Antonius von Padua Fischpredigt". Na de pauze: de Oostenrijker Ernst Krenek, als pupil der Schrekerschool, eens radicaal modem tot 't uiterste. Na veel overmoedigheid legde hij hier, opmerkelijk gematigd, reisimpressies neer uit de Oostenrijkse Alpen, typisch landelijk of Weens van sfeer, met ,He- gentag" als hoogtepunt, ook door het vloeiend-stromende accompagnement. Herman Strat^gier's boertige „Drink liederen" volgden: een dronkemans- traan en -lach, voortreffelijk gereali seerd. Tot slot Ravel's te zelden ge hoorde, waardevolle „Don Quichotte Dulcinée". Elk lied werd, ook dichter-., lijk en litterair, naar diepste bedoeling belicht en gepeild. Als climax stellig het oud-Franse, diep vrome „La Passion" dat ons hoog boven het aardse uittilde. Strausz' „Traum durch die Damme- rung", waarin het blauwe licht door- Hans Schouwman had zeker geen ge makkelijke taak. Doch hij gaf zich veel meer dan gewoonlijk en voeldede zanger met grote eenheid aan Een avond om nimmer te vergeten! H. VRIJE KATHOLIEKE KERK. De Cosmische betekenis van het Sacrament. Over bovengenoemd onderwerp gaf mevr. M. Uyldert uit Huizen een zeer in teressante uiteenzetting. Allereerst toonde spr. de grote samen hang aan tussen de Macro- en Micro- cosmos. Overal heerst de grootste orde. Zoals de planeten en sterren zich om de zon bewegen en wentelen, zo wentelt de mens zich gedurende zijn gehele leven om de Godheid als middel punt. Evenals het jaar onderverdeeld is in 4 seizoenen, zo is ook de mis onder verdeeld in 4 onderdelen, terwijl dit al les weer terug te brengen is tot 4 grote Christelijke feesten welke wij kennen. Na de voorbereiding tot de mis krij gen wij als eerste grote onderdeel de schuldbelijdenis of wel het Confiteor. Na ons aldus gereinigd te hebben, wordt het Evangelie gelezen als tweede onderdeel. Daarop volgend vindt het of fertorium plaats, waarin wij onszelf openstellen om straks als de éénwording of transubstentiatle heeft plaats gevon den. daaraan deel te hebben door de communie, als vierde en laatste onder deel, Deze communie is een steeds weer opnieuw opnemen van. en een inwer king in ons zelf door God de Geest, die zich dagelijks offert om zodoende in ons te dalen. Het zou ons te ver voeren om alle voorbeelden en gelijkenissen aan te halen, welke spr. gaf om aan te tonen, dat alles terug te brenger, is tot die erote orde, die overal heerst en waar door alles onderhouden wordt. Een aandachtig gehoor volgde deze belichting van de mis. de voornaamste dienst, welke in deze Kerk. evenals in de Rooms-Kath. Kerk wordt gecele breerd. CONCERT NEDERLANDS KAMERMUZÏEK-ENSEMBLE. Woensdag a.s. treedt het Nederlands Kamermuziek-Ensemble voor het eerst sedert haar ontstaan in onze stad op en wel in de Stadsgehoorzaal. De uit voerende kunstenaars zijn George Lin deman, viool; Wim van Os, altviool; Leo J. C. Dée, violoncel en Joos Linde man, piano. Er worden werken uitge voerd van Beethoven, van Otterloo en Joaquin Turina. Onze stadgenoot Leo J. C. Dée (cel- woord op. dat de belangstelling voor°de i een gezellig samenzijn. Zeer terecht ver- j _jI fTnlnol* Ho tf/vm-rittnr Ho hooe Omit in irlln philatelie weer stagende is, gezien ae belangrijke prijzen, welke op de laatste veilingen zijn genoteerd. Na goedkeuring der notulen, deed de voorz. enkele mededelingen, waarna vier nieuwe leden werden aangenomen. De secretaris, de heer Minnema, me moreerde in zijn jaarverslag het over lijden van de penningmeester, de heer Joh. Brouwer. Het ledental steeg van 185* tot 302. Het verslag van de penningmeester gaf aan inkomsten een bedrag van ruim f. 1913—, de uitgaven beliepen f. 1747,—. Aangezien er evenwel nog verschillende posten te betalen zijn, is er een nadelig saldo van f. 600.dat evenwel grotendeels wordt opgevangen door de verhoogde contributie. Aan het jaarverslag van de admini strateur voor de -rondzendingen ontle nen we. dat in totaal 503 boekjes wer den rondgezonden, waaruit voor f. 2076 werd gekooht. Het jaarverslag van de jeugdafdeling was zeer optimistisch vanwege het stij gende enthousiasme bij de leden. Het finantieel verslag dezer afdeling gaf een saldo aan van ruim f. 36, De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de voorz., de heer R. Ensingh en de overige bestuursleden werden herkozen. In de pauze vond 'n verloting plaats, de veiling volgde en nog geruime tijd bleef men bijeen voor diverse bespre kingen, ruiling of bezichtiging van ver zamelingen. list en dirigent) is de oprichter van het Nederlands Kamermuziek Ensemble. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doet. examen Let teren en Wijsbegeerte (Klassieke Let teren) E. L. de Koek (Pretoria)docto raal examen Geneeskunde: J. W. M. Keunen ('s-Gravenhage)Liem T. H. i (Leiden), J. Nauta (Rotterdam), J. Reepmaker (Wassenaar)artsexamen1 1ste gedeelte: E. Ch. Kanters (Voor-j brak, hóe superieur ook gezongen, bete-1 burg). H. R Kylstra (Velp); artsexam kende na déze top toch even een kleine! 2de gedeelte: H. F. Eibers ('s-Graven-I Inzinking. hage) JAARVERGADERING OUDERRAAD. Voorzi tters wisseli ng. Op de in het Rest. „Het Gulden Vlies" gehouden jaarvergadering van de Ouder raad bij het Openbaar Onderwijs, heette de voorzitter, de heer M. B. de Jong, alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de Wethouder van Onder wijs en de voorzitter van de Nederl. Ouderraad. Hij wekte de leden op de komende uitwisseling van leerlingen van de scholen te Vlissingen te doen slagen, door deze kinderen uen paar dagen gast vrij te ontvangen. Na behandeling van jaarverslagen van secretaris en penningmeesteresse, welke onder dankzegging werden goed gekeurd, hield de heer J. C. de Glopper uit Rotterdam, een causerie over het onderwerp: „Doel en taak van de Oudercommissie". Een welverdiend applaus bewees, dat de boeiende en uitgebreide rede zeer op prijs was gesteld De uit de vergade ring gestelde vragen werden tot aller tevredenheid beantwoord. Door verkiezing van Mevr. E. Mulder- Middelham en de heer A. Waasdorp, werd het bestuur met twee leden uit gebreid, terwijl de heer Th. v. d. Burgh als secretaris werd gekozen en de heer F. W. Korten de plaats van de aftre dende voorzitter zal innemen. De heer v. Schaik, Weth. v. Onder wijs, deed vervolgens enkele belangrijke mededelingen en richtte zich daarna met. een persoonlijk woord tot de af tredende voorzitter. Hij dankte, mede namens het Gemeentebestuur, de heer De Jong voor alles wat hij in het be lang van de Ouderraad en het Open baar Onderwijs had gedaan. Namens de aangesloten Oud^rcom- missies en de medebestuurders, richtte de heer Korten woorden van dank aan het adres van de heer De Jong en bood hem als aandenken een fraaie sigaret tendoos aan. Na een dankwoord van de voorzitter kwamen bij de rondvraag nog enkele zaken ter sprake, die naar ge noegen van de aanwezigen werden af gedaan. geleek de voorzitter, de heer Smit, in zijn openingswoord deze bijeenkomst met een familiefeest, waar de genodigden zelf voor de attracties zorgden. Na de aanwezigen te hebben opge wekt voor de openbare school op de bres te blijven en tot een bloeiend afdelings leven bij te dragen, gaf hij het woord aan de ceremoniemeester van deze avond, de heer Joh. Harting Jr., die zich op de bekende wijze van zijn taak kweet. Het ensemble Franken vergastte de aanwezigen op meerdere zeer goede mu zieknummers, waarin de solisten en extra applaus verdienden. Voorts verscheen een goochelaar, die zijn publiek op aangename wijze bezig hield. Vervolgens gaven leden van het Leidse Onderwijzers Toneel enkele gees tige éénacters ten beste, welke naar het applaus te oordelen zeer in de smaak vielen. Een geestige medewerker was ook de Stotteraar, die zich als een sneldich ter ontpopte en enige malen op humoris tische wijze een verslag van de avond in dichtvorm voordroeg. Het was een goed begin in het Nieuwe Jaar. CHR. SCHOOL LUSTHOFLAAN. De heer J. Cuperus, onderwijzer aan de christelijke school aan de Lusthof - laan te dezer stede, ls benoemd tot hoofd van de Christel. (Geref.) School te Wolvega. WERK VAN DE JEUGDKERK BREIDT ZICH UIT. De commissie uit de Jeugdkerk (N.H.), die thans reeds regelmatig diensten in de aula van het gymnasium houdt, zal binnenkort ook eenmaal in de 14 dagen jeugddiensten beleggen in de gymnas tiekzaal van de Chr. School aan het Noordeinde 40. Onze stadgenoot, de heer I. Lee mans, die zich gisteren te Gouda be vond, was er getuige van, dat een circa 5-jarig meisje in de Gouwe viel. De heer Leemans sprong te water en smaakte het genoegen de kleine veilig op het droge te brengen. Het plaatselijk comité „Ereschuld en Dankbaarheid" meldt ons met grote erkentelijkheid, dat alle beschikbare plaatsen yoor de filmavond van a.s. Maandag bereids zijn uitverkocht. Op 9 Maart zal een herhaling worden ge geven. VOORSCHOTEN De Woningcommissie zal in de week van 19 tot 24 Januari geen zitting hou den voor het publiek. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Aleida Paulina Maria d. van P. Felten en J. M. Schweer beij der Becke; Theo dora Maria Adrlana d. van C. Turk en C. T-. A. Meijer; Johanna Willemina Louisa d. van H. J. Tegelaar en J. van der Reijden; Hendrika Pieternella d. van J. J. van der Reijden en H. P. van der Blom; Gerrit z. van D. C. Spek en J. Lok; Martien Willem z. van D. H. Hoogstraten en M. C. van den Berg; Marianne d. van W. M. A, Oppelaar en M. Wansink, Hélène Marion Jacomina d. van J. M. Leenheers en A. E. Smith; Johanna Maria Cornelia d. van A. F. Laue en J. C. van der Kleij; Franciscus Andreas z. van P. J. van de Wetering en J P. Houps; Johannes Theodorus Klaas z. van J. Schouten en C. J. Koet; Fredericus Maria z. van W. F. Meijjers en M. Bogaart, Emma Elizabeth d. van A. van Egmond en M. van Starkehburg; Adrianus Comelis Gerrit z. van J. Wei- boren en J. G. Spreeuw; Hendrika Ma ria Petronella d. van J, van Egmond en P. Verstraaten; Anthonia Maria d. van A Blok en K M. Haasnoot. Maria Margaretha Theodora, d. van C. Sloos en W. C van Goozen; Robert, z. van C. Strik en J. H. Abspoel; Selma, d. van C. Strik en J H. Abspoel; Dirk Daniël Maria, z. van E. van Meulande en T. L. Sistermans, Meta Pieternella Anna, d. van J. P. Rozenbrand en A. H. M. Klngma; Leendert. z. van J. W. Ter louw en B. Noordervllet. OVERLEDEN. J. E. Dubbelaar, wed. van S. K. van der Wijngaard 70 J.; F. A, M. Koevoet zn. 4 dagen PREDIKBEURTEN. Voor Zondag 18 Januari. Leiden Ned. Herv. Kerk (Pieters kerk) 10 uur ds. J. Swijnenburg. (Hooglandse Kerk): 10,30 uur ds. J. de Wit, 7 uur ds. A. K. Straatsma van Den Haag. (Oosterkerk)10 uur ds. W. H. Kelder, 5 uur ds. J. C. van Apeldoorn (H.D.). (Marekerk): 10 uur ds. D. Kuil man. (Kooikapel): 10 uur ds. J. C. van Apeldoorn. (Morschweglokaal)10 uur ds. D. J. Vossprs. (Acad. Ziekenhuis): 10,30 uur ds. Maaskant. Geref. Kerk (Zuiderkerk)10 uur ds. W. Bouwman, 5 uur ds. J. C. Jonkers van Delft. (He rengracht): 10 uur dr. Westerink. 5 u. -ds. Bouwman. (Oude Vest)10 uur ds. Jonkers, 4,30 uur dr. Westerink i Morschweg)10 uur ds. Meijerlng, 5 uur ds. Maaskant. Doopsgez. Gemeente: 10,30 uur ds. A. J. Snaayer. Eglise Wal- lonne: 10,30 uur ds. L. P. Reyss. Evang. Luth. Gemeente: 10,30 uur ds. J. Ph. Makkink (herdenking 40-jarige ambts bediening). Rem. Gemeente: 10.30 uur mej. da. Poortman. Ver. van VriJz. Herv. (Volkshuis): 10,30 uur ds. F. v. d. Heij den. Chr. Geref. Kerk: 10 eh 5 uur ds. Joh. Jansen. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Kerk (art. 31): 10,30 uur (Prediker) en 3 uur (Doops gez. kerk) ds. F. de Vries van Den Haag. Christian Science (Steenschuur 4) 10,30 uur dienst. Vrije Kath. Kerk, St. Bonifacius (Vreewijkstraat 19)10,30 uur gezongen H. Mis. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 10 uur Hoogmis (Woensdag 9 uur H. Mis). Lcidferdorp Ned. Herv. Kerk: 10 u. dr. G. J. Streeder van Den Haag, 6,30 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 en 6,30 uur ds. Van Rhijn. Ver. van Vrijz. Herv.: 10,30 uur ds. P. L. L. Post van Rijswijk. Oegstgeest Ned. Herv. Gemeente: Groene Kerk: 10,15 uui ds. B. C. Visser (Voorb. H.A.). Pauluskerk: 10 uur dr. W. F. Dankbaar (Voorb. H.A.), 5 uur ds. B. C. Visser (Bed. H.A.). Hogo Morsch: 9 uur de heer J F. G. Sierat. Irene Kinderkerk: 10 uur dienst. Geref. Kerk, Mauritslaan: 10 uur ds. Jac. Eringa, 5 uur ds. J. C. Brussaard (Bed. H.A.). Morsch-Rijndijk: 10,30 en 5 uur ds M. J. Arntzen. VrJjz. Herv. Gemeen te, Willem de Zwijgerkerk: 10,30 uur ds. J Heidenga van Haarlem. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: (Dorp): 10.15 en 17 uur ds. H. P. Fort- gens (H.A.). Ned. Herv. Gemeente (Rijn dijk): 10 uur ds. C. J. Lambour van Alphen a/d Rijn. Geref. Kerk: 10 en 17 uur, ds. H. J. Kampherbeek van Heemse. Vrijgem. Geref. Kerk. Leidseweg 41: 10 en 17 uur, ds. C. v. d. Jagt. Hoe lang zal het nog dureneer de piloot van een ons land van overzee binnenkomend vliegtuig deze vriendelijke boulevard ziet waarachter een modern opgetrokken ruime badplaats en dan denkt „Katwijk!" Nu ziet zijn oog nog slechts de barre woest er nij. waaruit de resten van een dolzinnig vandalisme zijn verwijderd, maar een vlakte die leeg is en nog slechts vage herinneringen wakker roept aan die tijden, dat zich tussen en voor de aardige huisjes aan en achter de boulevard een druk badleven afspeelde temidden van een nijvere vissersbevolking. Wat U hier ziet is echter geen luchtkasteel, doch een toekomstdroom die eens werkelijkheid zal worden, thans nog slechts uitgebeeld door de maquette van Enderberg te Amsterdam, die prijkt in het raadhuis. In die komende werkelijkheid zal zich langs het door de zeehaven- hoofden doorbroken strand een breede boulevard uitstrekkenwaaraan, met behoud van het karakter vari de plaats, geen grote luxe hotels zullen verrijzen doch weer de genoeglijke woningen, die passen in het beeld van een vissersplaats, wal Katwijk - dan meer dan ooit - toch in de eerste plaats zal blijven. Een enkel groot hotel wellicht enige pavillioens tegen de duinvoet. „de" muziektent, kortonv: Katwijk aan ZeeI Foto Va a Vllot

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3