ZZ3 Auto in Franeker in Zuidergrach! gereden PANDA EN DE MEESTER Wat er in ïndië Bruidegom als oplichter gebeurt SnuiFen wrijf Nel van Vliet naar Dollarland? Radio-programma VRIJDAG 16 JANUARI Engels-Iraaks verdrag getekend VOORBEELD VOOR ANDERE VERDRAGEN? Te Portsmouth is gisteren formeel het nieuwe verdrag lussen Engeland en Irak getekend, dat in de plaats treedt van het in 1930 gesloten verdrag, waarbij het Britse mandaat over Irak werd be ëindigd en dit land onafhankelijk werd verklaard. Dit verdrag zou volgens Reuters di plomatieke correspondent het voorbeeld kunnen zijn voor soortgelijke bondge nootschappen in het gehele Midden- Oosten. Engeland hoopt dat een derge lijk verdedigingssysteem binnenkort zou kunnen worden uitgewerkt door het ver drag van 1936 met Egypte te herzien en geschikte verdragen met andere Arabi sche landen tot starjd te brengen. Of schoon de kenmerken van de verdragen op zich zelf zouden verschillen, zouden toch de richtlijnen van het huidige Brits-Iraakse verdrag ln het oog gehou den worden- Wat in dit verdrag het meest in het oog loopt is de vervanging van de vroe gere Britse militaire missie in Bagdad door een permanente gemeenschappe lijke verdedigingsraad en het gemeen schappelijk gebruik van zekere vliegvel den. Volgens het nieuwe verdrag doet Engeland afstand van het recht om in vredestijd grondtroepen op de luchtba- ses van Habbanije en Sjaiba te statio neren. Het enige Britse personeel al daar zal nu bestaan uit technisch per soneel. Het verdrag beperkt tevens het ge bruik van de vliegvelden door de RAF tot de periode, waarin geallieerde troe- pen met het gebied van voormalige vij andelijke staten bezet houden. Nadien zal Engeland ze alleen kunnen gebrui ken voor tussenlandingen. Officiële kringen in Londen leggen er de nadruk op. dat zelfs deze faciliteiten door Engeland zullen worden genoten, niet omdat het er recht op heeft, doch omdat Irak erkent, dat Britse techni sche hulp bfj het onderhoud van de vliegvelden een zaak is van wederzijds belang. Evenals het oude verdrag bevat het nieuwe de normale bepalingen van een gedegen defensief bondgenootschap in het raam van de VN. Het vitale artikel van het verdrag is artikel drie. dat voorziet in wederzijdse hulp in oorlogstijd. Ingeval een der par tijen in een oorlog' wordt betrokken of met Vijandelijkheden wordt bedreigd zal de koning van Irak Engeland uitnodigen onmiddellijk de noodzakelijke troepen van alle wapenen naar Irak te brengen. De Britse troepen zullen alle facilitei ten in Irak verkrijgen op dezelfde .fi nanciële basis als geldt voor de Iraakse troepen. Gandhi wordt zwakker De doktoren van Gandhi hebben ver klaard dat hun patiënt snel zwakker wordt. Hii is niet meer in staat te lo pen. Gandhi neemt slechts heet water tot zich. ROEMEENSE KONINKLIJKE FAMILIE IN VEILIGHEID. Gisteren is nabij Buchs aan de Oos tenrijks-Zwitserse grens een speciale trein gearriveerd met de overige leden van de Roemeense koninklijke familie. Onder het gezelschap, dat uit 38 per sonen bestond, bevonden zich twee tante's van ex-koning Michael; na een onderzoek van ongeveer 12 uur door de Zwitserse politie, werden 12 van de rei zigers in een speciale trein naar de grens teruggestuurd. Naar verluidt be treft het hier secretaressen en perso neel van de ex-koning. De weigering van de Zwitserse autoriteiten om hun toegang te verlenen zou het gevolg zijn van een verzoek van Michael, die niet wilde hebben dat zij naar Lausanne gingen. Kasjmir in de Veiligheidsraad DEBAT INGELUID. Sir Gopalaswami Ajjangar, minister zonder portefeuille van India» heeft gisteren namens de regering van India de kwestie-Kasjmir, waarover een ge schil met Pakistan is gerezen, aan de Veiligheidsraad voorgelegd. Ajjangar verklaarde, dat het geschil een zeer dringende aangelegenheid is en hij voegde er aan toe, dat de toe stand in Djamma en Kasjmir ernstig is en dagelijks ernstiger vormen aan neemt. De minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, sir Zafroellah Chan- vroeg om een langere voorbereidingstijd in verband met zijn antwoord. De Belgi sche voorzitter, Van Langenhove, ver daagde de zitting daarop tot heden. I Laatste verzetslieden op I Zuid-Celebes geven zich over j Op 8 Januari heeft de laatste der verzetslieden in Zuid-Celebes, de Ka- j raeng (hoofd van een adatgemeen- i I schap) van Palembengkeng. zich met zijn strijdgroep van 45 man als gevolg j van de gecombineerde activiteit van i i leger bestuur en politie, overgegeven. De overgave werd op plechtige wijze I I aangeboden en van de zijde van het I K.N.I.L. door de militaire gezaghebber J en van de zijde van het bestuur door de civiele gezaghebber aanvaard. Masioemi trekt zich terug AfCOORD MET WAPEN STILSTAND. Radio Djokja maakt bekend, dat de Masjoemi haar ministers uit het Re publikeinse kabinet heeft terugge trokken, daar de Masjoemi niet in stemt met de wapcnstilstandsover- eenkomst. Dit besluit betreft o.a. de vice-premier Sjamsoeddin en de minister van Bin- nenlandse Zaken mr. Mohamad Rcem. I Tevens wordt gemeld, dat in verband I j met deze ontwikkeling, de Amerikaanse] vertegenwoordiger in de Commissie voor Goede Diensten, Frank Graham, een bezoek heeft gebracht aan de voorzitter van de Masjoemi, dr. Soekiman. WOENSDAG VIJF GEWONDEN. De Nederlandse verliezen in Indone sië bedroegen Woensdag vijf gewonden. OOST-INDONESISCH KABINET BETUIGT INSTEMMING Het Oost-Indonesische kabinet heeft j instemming betuigd met het antwoord! van zijn minister-president, gericht aani de minister-president van de Republiek,! welk antwoord een afwijzing inhield op de uitnodiging om naar Djokja te i komen. MAAKTE OPGESPAARDE KAPITAAL AFHANDIG. Een ergerlijk geval van huwelijks- zwendel heeft zich te Velp voorge daan, waar een oplichter een bewoon ster een bedrag van f. 20,000,vrij wel haar gehele opgespaarde kapitaal afhandig heeft gemaakt. De be doeling was, althans zo luidde het bedrieglijke voorstel van de man, ze kere A., dat lift met de Velpsc inwoon ster in het huwelijk zou treden. Het echtpaar zou zich naar het bui tenland bevgeen, waar A, een betrek king zou aanvaarden. Zijn verloofde verstrekte hem geld voor de overtocht. Op zijn voorstel werd alles wat zij aan geldswaardige papieren bezat, verzilverd en terstond in buitenlands geld worden omgezet, bij wijze van belegging. In vol komen vertrouwen ontving hij in korte tussenpozen bedragen van f. 1500 tot f. 4500. in totaal ongeveer f. 20,000. Toen de spaarpot van de Velpse dame tot op de bodem leeg was, besloot haar toekomstige echtgenoot zijn schoon zuster in heb spel te betrekken. Hij in viteerde haar mee te gaan naar het buitenland, maar had een aanzienlijk bedrag nodig om haar overtocht te re gelen. De zuster was echter bedachtza mer en kreeg argwaan. Er werd een on derzoek ingesteld bij het scheepvaart bureau, dat A. genoemd had. Hier bleek niets van een passage op zijn naam be kend te zijn. De politie werd in het ge val gemoeid, die A. bfj zijn woning ar resteerde. De man werd in een auto ge lokt, aangezien iedere bezoeker, die bij hem aanbelde, uit het raam werd ge taxeerd. Het huis lag bovendien zeer gunstig voor een ontvluchtingspoging. Inmiddels kwam aan het licht, dat A, over twee dagen in Amsterdam in het huwelijk zou treden. Niet met de berooide Velpse, maar met een ander. De woning, ook in het buitenland, was reeds ingericht. De kerkelijke inzege ning in de hoofdstad stond eveneens vast. De zwendelaar werd geconfron teerd met zijn Velpse verloofde en haar huisgenoten. Hij vertrok geen spier van zijn gezicht en zei, hen niet te kennen. Na een langdurig verhoor viel hij ten slotte door de mand. Het feit. dat hij een royaal leven leidde, wijst er op. dat de Velpse niet veel van haar geld zal terugzien. Drie inzittenden jammerlijk I verdronken Hedenmorgen om 6 uur is een per sonenauto uit Twijzelerhcide in Fries land, die met vier inzittertden op weg naar Den Haag was, komende uit de Vijverstraat in Franeker in plaats van rechtsaf de Zuiderkade op te rij den, recht door in het water van de Zuidergracht gebeden. De wagen kwam op de kop in het water terecht. De chauffeur. J. Kempenaar uit Twijze-1 lerheidc, wist zich door een der ramen 1 te bevrijden. De drie andere inzitten- i den, de bakker G. Zijlstra, de land- bouwer J. O. Bosma (beiden uit Twij- zelerheide) en de landbouwer Tj. van der Meulen uit Koilumcrzwaag, zagen geen kans meer uit de omgeslagen I auto te komen en verdronken jam-1 merlijk. Op het hulpgeroep van de chauffeur] Kempenaar, die door een tegenligger verblind moet zijn geweest, kwamen! omwonenden toegesneld, maar al hun pogingen hebben geen resultaat opgele- verd. Een takelwagen van een Franeker chauffeur heeft kort na het ongeval de personenauto op de wal van de Zuider-| kade gehesen. De lichamen van de drie' slachtoffers konden toen worden aver-1 gebracht naar het Binnengesticht van de psychiatrische inrichting te Franeker. De drie passagiers wilden in Den Haag hun laatste emigra-tiepapieren voor Ca nada in gereedheid laten brengen. De 35-j. Zijlstra was gehuwd en vader van vijf kinderen. De landbouwer Tj. van der Meulen was 40 jaar en had een gezin met vier kinderen, de 24-jarige landarbeider J. O. Bosma was ongehuwd. Ingezonden Mededeeling Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met ioos feOcTl Koning van Yemen overleden NIEUWE IMAM GEKOZEN. Volgens uit Cairo ontvangen berichten is de Iman (koning) van Yemen, Yehia, op 85-jarige leeftijd overleden. In Sana, dc hoofdstad van Yemen, is' een nieuwe constitutionele regering ge-j vormd. aan het hoofd waarvan, aldus berichten uit Aden, een nieuw gekozen i Imam staat. Naar verluidt, is de naam van de' nieuwe ImanSayed Abdoellah ibn Ahmed al Wazir. Dit jaar 10.000 Nederlanders naar Canada MAAR DE STROOM WORDT NOG VEEL GROTER Ongeveer 2500 Nederlandse gezinnen, tezamen 10,000 boeren, boerinnen en hun kinderen vertrekken dit jaai* naar Canada. De afvaart van het eerste schip is bepaald op 12 Maart a.s. Dit wordt de „Kota Inten", nog steeds ingericht als troepentransportschip met verbeter de accomodatie. In totaal worden twaalf reizen door dit schip en de „Tabinta", elk met 700 tot 800 passagiers aan boord gemaakt. Daarbij komt dan waarschijn lijk een reis met de „Volendam". die ruim 1000 passagiers kan meenemen. De 10,000 Nederlanders, die dit jaar zullen emigreren, worden zowel van Nederlandse als Canadese zijde be schouwd als voorlopers van een nog veel grotere strèom. In sommige krin gen verwacht men zelfs in 1949 het dub bele aantal. De animo in ons land is groot genoeg en 'Canadese boeren zien over het algemeen gaarne Nederlandse werkkrachten. Prins Bomhard reikte decoraties uit. AAN BOORD VAN HR. MS. „DOORMAN". Aan boord van het vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman", liggende in de Maashaven te Rotterdam, heeft Z.K.H. Prins Bernhard gistermorgen onder grote belangstelling aan ongeveer 75 personen, leden van de koopvaardij, landmacht en marine onderscheidingen uitgereikt wegens bijzondere daden in de oorlog verricht. Aan vice-admiraal van Holthe w.erd het hem toekomend militair eerbewijs gebracht, evenals aan de Minister van Oorlog, overste A. H. J. L. Fiévez, tevens Minister van Marine ad Int., die arri veerde vergezeld door generaal H. C. Winkelman, gepensionneerd opperbevel hebber van land- en zeemacht en lult.- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, gep. commandant van het veld leger. Per speciale motorsloep, bestuurd door de luit, ter zee le klasse Ferwerda, kwam omstreeks 11 uur Z.K.H. Prins Bernhard aan. Na begroet te zijn door de commandant van het vliegkampschip Kapt.-luit. ter zee le klasse J. N. Log ger, begaf de Prins zich naar de hangar, waar hij meji het militaire eerbewijs werd ontvangen. Vervolgens wenste hij de gedecoreerden en hun familieleden i geluk en zeide, dat de leden van Koop- vaardij, Marine en Landmacht presta-1 ties hebben geleverd, waarop het Neder- landse volk trots kan zijn. „Ik hoop, dat het voorbeeld, dat gü hebt gegeven voor ons volk en voor degenen, die nu U zullen komen, een aansporing moge zijn, om wanneer op hen een beroep zal worden gedaan, hetzelfde te doen". Ten slotte reikte de Prins de onder scheidingen uit. ADRES VAN DE RAAD VAN VAKCENTRALEN. Inzake sociale wetgeving in Indië. De Raad van Vakcentralen heeft zich met een adres gewend tot de Minister van Overzeese Gebiedsdelen. Gewezen wordt op het grote belapg, dat voor In donesië ten spoedigste de vereiste ar beidskrachten beschikbaar komen om de wederopbouw van dit gebiedsdeel met kracht ter hand te kunnen nemen. De Raad dringt er met nadruk op aan, dat Nederland met zijn in verschillende opzichten vergevorderde sociale wetge ving zal bevorderen, dat ook voor de werkers in Indonesië een goedverzorg de, op wettelijke basis steunende, soci ale positie tot stand komt. Wil men voor Indonesië tijdig de nodige arbeids krachten aantrekken, m.n. ook onder de daar verblijvende militairen, dan zal het nodig zijn in deze richting ten spoedigste maatregelen voor te bereiden. Bijzonderheden afwikkeling geldzuivering Het Ministerie van Financiën deelt 'het volgende mede: Art. 16 van de be- schikking afwikkeling geldzuivering 1947 regelt de afwikkeling van restanten op I optierekening en geblokkeerde rekening, i die op een nader aan te kondigen da tum nog aanwezig zullen zijn. Ter vermijdng van misverstand zij er op gewezen, dat deze regeling niet m i werking zal treden vóór de desbetref- I fende bepalingen bij de wet, die betrek- I king zal hebben op de definitieve af sluiting der geldzuivering en waarvan de totstandkoming vóór 4 Augustus 1948 1 zal worden bevorderd, zullen zijn be- I krachtigd. Ten aanzien van de regeling, getrof fen voor de inschrijvingen in het Groot- j boek 1946. is opgemerkt, dat deze niet in overeenstemming zou zijn met de te dezer zake gedane toezeggingen. Zulks is ten enen male onjuist. Onverminderd blijft namelijk van kracht, dat overeenkomstig de voor waarden vervat in het prospectus de in schrijvingen in het Grootboek 1946 uiterlijk 1 Maart 1949 vrij verhandel baar zullen worden. Om zuiver technische redenen is deze overdracht voorhands beperkt tot een bedrag van f-10.000 per inschrijver voor eenmaal. Ten aanzien van de in principe ge opende mogelijkheid, tegoeden op optie rekening te beleggen in effecten zij op gemerkt,, dat het feit dat tot dusverre, geen effecten werden aangewezen, wel ke met tegoed op optierekening kun nen worden gekocht, niet' betekent dat zou zijn afgezien van het in werking stellen van deze optie. Hiertoe zal wor den overgegaan, zodra de omstandig heden zulks toelaten. Overeenstemming salarissen Nijverheidsonderwijs Naar wij vernemen is in de salaris- commissie voor de leraren en leraressen bij het Nijverheidsonderwijs overeen stemming bereikt en zijn haar voorstel len door de minister van O., K. en W. aanvaard. DIJKDOORBRAAK BIJ MEPPEL. Gisteren is de dijk van de gekanali seerde Wold A. nabij Meppel over een afstand van ruim 25 meter doorgebro ken, aldus de Volkskrant. Het water stroojnt over een oppervlakte van 600 hectaren het polderland 'binnen. Ver schillende boerderijen in De Polle bij Ruinerwold zijn volkomen geïsoleerd. BEGROTING VERKEER EN WATERSTRAT GOEDGEKEURD. Na diverse besprekingen heeft de Tweede Kamer gisteren de begroting van Verkeer en Waterstaat goedgekeurd. Het conflict in de zwemwereld. Sommige Olympische zwemmers krijgen geen extra rantsoenen meer Het in de zwemwereld bestaande conflict over de training voor de Olympische Spelen heeft zich opnieuw toegespitst. Een aantal zwemsters en zwemmers, die niet aan de centrale training van mevr. Braun willen deel nemen en in het conflict de zijde van Jan Stender, hun trainer heeft ge kozen, vernam op het distributie kantoor, dat de toegewezen extra rantsoenen levensmiddelen zijn inge trokken. Bij deze zwemsters bevinden zich oan. Nel van Vliet en Hanny Termeulen. Zoals bekend ontvangen dë candida- ten voor de Olympische ploeg maande lijks een flinke hoeveelheid extra rant soenen voor levensmiddelen'. De vader van Hanny Termeulen heeft over deze aangelegenheid eèn onderhoud gehad met de voorzitter van de KNZB, de heer J. de Vries, die meedeelde, dat deze maatregel door het Nederlands Olympisch Comité was genomen. De heer De Vries voegde er aan toe, dat zo dit de betrokken zwemsters en zwem mers er nog niet toe mocht brengen aan de training van mevr. Braun deel te nemen, in overweging zou worden genomen voor hen een startverbod voor wedstrijden in het buitenland uit te vaardigen. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 20) HOOFDSTUK VI. Josephine Louise. Sinds het diner op acht uur was ge zet, ging op Millwood alles weer met de oude stiptheid, waaraan Michaels ver loving tijdelijk een einde had gemaakt. Michael ontmoette Betty iedere avond in de trein en hij bracht de Zaterdagen en Zondagen met haar door. De overige dggen van de week was hij stipt om tien minuten over half acht thuis. En ge woonlijk was Henry ook op die tijd thuis. Hij kwam nu, zoals Christopher had voorzien, met een andere trein. Soms nam hij een vroegere, maar nooit meer die, die hij vroeger nam en waar in hij de heer Robinson had ontmoet. Zijn afkeer van de belasting-inspecteur was vreemd; hij had dit onderwerp ech ter nooit meer aangeroerd. Maar ofschoon de oude volmaakte re gelmaat weer was ingevoerd, en zelfs Tobias weer zichzelf was geworden, had die bezorgde uitdrukking Henry's ogen niet meer verlaten. Zijn gedach ten werden vermoedelijk in beslag ge nomen door op komst zijnde belang rijke veranderingen en dan was er na tuurlijk "de moeilijkheid tussen Josephi ne en haar echtgenoot. Hij kon niet vrolijk zijn als Josephine ongelukkig was. Verder maakte hij zich waar schijnlijk nog bezorgd over de kinderen van zijn zuster, er was nog niets gere geld met betrekking tot hun toekomst. Hij was in correspondentie met Luke Dimsley, maar die was niet bijster toe schietelijk. Hij beweerde, dat hij bereid was te helpen en dat hij de kinderen graag wilde nemen, maar dat zijn huis( niet groot genoeg was en dat hij geen geld had. Vermoedelijk zou Henry die zaak kunnen regelen met financiële steun, maar het bleef toch een verve lende geschiedenis. vVat Josephine be treft. het was meer dan waarschijnlijk, dat» die moeilijkheid op een gelukkige manier uit de weg zou worden geruimd. Het lag zozeer voor de hand, dat Jose phine het de normale gang van zaken zou vinden, nu met Henry te trouwen, dat hij haar ja-woord wel reeds als verkregen zou mogen beschouwen. Ech ter, een minnaar is nooit zeker van zijn zaak, hij zit op hete kolen, totdat de band is gesloten. En Henry had zeker reden om niet te vroeg te juichen, want hij had de bons gekregen bijna op de vooravond van zijn huwelijksdag. Er was geen twijfel mogelijk, dat hij ten prooi was aan zorgen van die aard en vanavond scheen zijn stemming slechter dan ooit. Aan tafel had hij nors op zijn bord zitten staren; hij had slechts gesproken als er tot hem ge sproken werd en dan waren zijn ant woorden nog zo kort mogelijk geweest. Hij was even na Michael thuisgekomen. Sinds Michael Betty geregeld in de trein, ontmoette en met haar tot Thax- ton reisde, zorgde Henry er voor, dat hij nooit in hun coupé stapte, maar af en toe ontmoette hij Michael te Widding- ton en dan liep liij met hem mee naar huis. Die avond was dat met het ge val geweest en men had zelfs even ge dacht, dat hij zijn trein had gemist. Michael grijnsde reeds bij de gedachte aan die mogelijkheid, maar toen hoor de men Henry's sleutel in het slot. Hij staarde zijn vrienden verbijsterd aan en liep ze toen, zonder een woord te zeg gen, voorbij, om zich te verkleden. Hij was zo vreemd in zichzelf gekeerd ge bleven tijdens het diner, en hij was het nu nog, terwijl zij in de zitkamer in him respectievelijke leunstoelen zaten. Hij zei zelfs geen woord tegen Tobias, toen hij zijn pantoffels aantrok, iets dat hii nog nooit had nagelaten. Michael had geprobeerd een gesprek in te leiden door naar Henry's gezxipd- heid te informeren, maar hij had hem op norse toon verzekerd, dat die ge zondheid in orde was. Michael had geen nieuwe poging gewaagd en zelfs toen Henry as morste op zijn kleren iets dat absoluut zonder precedent was had hij zijn ogen afgewend en gedaan alsof hij niets had gezien. Christopher was even tactvol geweest, maar die luimen van Henry begonnen hem te verontrusten Michael zou bin nenkort trouwen hij sprak over kort na Kerstmis en hij had een flat ge huurd in Foxleigih en dan zou Christopher alleen zijn met Henry. Enige maanden geleden zou zulk een vooruitzicht helemaal niet onaange naam zijn geweest, maar dat was een andere Henry, 'n vrolijke, zorgen-vrije Henry. Het. zou erg droefgeestig wor den avond aan avond te moeten door brengen met deze nieuwe Henry. Chris topher had echter nog hoop en die was gevestigd op Josephine. Zij zou over enige weken in Engeland terug zijn, en hij hoopte, dat zij Henry de zekerheid zou geven, die zijn gemoed tot rust zou brengen. Indien zij dit niet deed, dan ging Christopher inderdaad een treurige tijd tegemoet, maar hij kon niet geloven, dat zij Henry op nieuw zou teleurstellen. Zij ,zou hem belonen voor zijn leven van toewijding en alles zou goedkomen. De klok sloeg negen en nog voordat de negende slag had geklonken, kwam Badger bmnen met het blad met dran ken en glazen. Het was allemaal vol maakt. De klok waé op de seconde af precies en Badger was even precies als het uurwerk. (Wordt, vervolgd) 49). Panda en Joris volgden de sul ten naar een grote zaal. Panda pro beerde om naast de sultan te komen, maar Joris duwde hem steèds achteruit. „Wees toch voorzichtig!" siste hij. „Wilt ge ons in het ongeluk storten, Zwijg? Laat alles aan mij over, dan loopt het goed afl" ^Ziehier!" sprak de sultan. „Ik spreek mijn hoge tevredenheid over U beiden uit! Deze Panda schenk ik vergeving, omdat hij het tapijt gevonden heeft en U, vreemdeling, schenk ik deze diaman ten als beloning voor Uw eerlijkheid! Ik ben zéér tevreden I" „Bah!" riep Panda, die plotseling zijn kans schoon zag. „Dit is een bedrieger, Sultan. Geef hem die diamanten niet!" „W-wat is dat?" zei de sultan ont hutst. „Wat vermeet ge U. kleine?" „Sufferd!" siste Joris. „Ge weet niet, wat ge doet! Ga weg!" Maar Panda ging niet weg, hij was woedend. Amerikaans aanbod voor Nel van Vliet om prof te worden. De Hibersumse zwemster Nel van Vliet, Europees en Amerikaans kam pioene 200 m schoolslag, voert reeds geruime tijd met een impressario in. Chicago onderhandelingen om daar als prof op te treden. Direct na haar overwinning te Chi cago in de afgelopen zomer kreeg zij de eerste verzoeken "'om naar het pro fessionalisme over te gaan en naar Amerika te komen. Na, haar terugkomst kwamen schrif telijke en telegrafische aanbiedingenen zelis ging een vrouwelijke impressario uit Chicago zover, dat zij reeds geheel opgemaakte en door de Amerikaanse partij getekende contracten toezond, pvaaroij Nel zich verplichtte voor twee 'jaar als prof in Amerika te werken. De/ onderhandelingen waren reeds zover gevorderd, dat zelfs passage voor Nel van Vliet op de „Nieuw Amster dam", die op 23 Februari naar Ameri ka vertrekt, was besproken. Trainer Jan Stender, aan- wie ten slotte om advies werd gevraagd, constateerde echter, evenals de vader van de zwemster, dat de financiële garantie, van de zijde van de impressario voor deze grote slap ontbrak, wel zou de overtocht naar Amerika worden betaald, maar de ove rige inkomsten zijn slechts in zoverre geregeld, dat de zwemster met het per centage der baten tevreden zou moeten zijn. Aangezien het voor Nederland een groot verlies zou zijn als onze wereld recordhoudster niet op de -Olympisohe Spelen zou starten, orong vooral ook Stender er sterk op aan, dat Nel met de verleidelijke overtocht zou wachten tot na de Olympische Spelen. Zeker is dit echter nog niet Toen wij ten huize van de zwemster informaties inwonnen,zei Nel van Vliet openhartig, dat zij er zeker veel voor-, voelde, om direct naar Amerika te vertrekken. „Maarje kimt niet gaan zonder mijn toestemming," zei pa Van Vliet, „ik moet de contracten tekenen," waar mee Nel het overigens niet eens was, omdat zij meerderjarig is geworden. Sportsplinters Het momenteel ver over de ho*» derd leden tellende Donar een der oudste Leidse gymnastiek- en atle tiekverenigingen geeft opWoensdag- 25 Februari een uitvoering in de Stads gehoorzaal. Op 24 Januari bokst de Nederland se halfzwaargewicht Willy Quentemeyer te Johannesburg tegen de Zuid-Afri kaanse halfzwaargewicht De Villers. Het Nederlandse tafeltennis team heeft een uitnodiging ontvangen om na de wereldkampioenschappen op 11 Fe bruari een wedstrijd tegen Schotland te spelen. Voor de open Nederlandse tafel- tennis-kamploenschappen, welke op 31 Januari en 1 Februari te Utrecht voor het eerst in ons land worden gehou den, bestaat zowel in binnen- als bui tenland grote belangstelling. Bij de he ren zullen vrijwel alle grote cracks van de partij zijn; o.m. de wereldkampioen Vana (Tsjecho-Slov.). en de Hongaar Sido, finalist van de laatste wereldkam pioenschappen. BRIDGEN. Bridge Club „V.O.G." Voor de vier tallencompetitie werden gisteravond ge speeld le klas: Team Wakka wint van team Schilthuizen met 29 punten; team Thoolen wint van team Kuypers met 30 punten; team v. d. Staay wint van team Smit. met 23 punten; team Kuil man wint van team Wolring met 47 p. ze klas: Team De Jong wint van team Horreé met 31 punten; team Caro wint van team Raar met 28 punten; team Plan je wint van team Blom met 9 pnt. 3e klas: Team Nolles wint van team Nieboer met 61 punten; team Klaren- bosch wint van team Grommé met. 58 punten; team Vlasveld wint van team Kooien met 8 punten. Barbara Ann Scott Europees kampioen kunstrijden De Europese titel kunstrijden dames werd gisteren in Praag behaald door de Canadese kunstrijdster Barbara Ann Scott. Het eindklassement luidt: 1. Barbara Ann Scott (Canada) plaat- singscijfer 7, 181.66 punten; 2. Eva Paw- lik (Oostenrijk) plaatsingscijfer 22, 177,03 punten; 3. Alena Vrzanova (Tsjech. Slow.) plaatsingscijfer 23,174,43 punten; 4. Nekolova (Tsj echo-Slow.), plaatsingscijfer 26, 173.79 punten; 5. Jeanette Altweg (Engeland) plaatsings cijfer 47, 169.75 punten. PROGRAMMA L.K.B. Zaterdagmiddag, 2e klasse: NSA II— Fluks III; Ons Eiland IIVicus Oriën- tis V. AdspirantenDe Danaïden—Vicus Oriënt is B. Zondag: le klasse: Vicus Oriëntis IV Fluks-veteranen. Europese biljartkampioenschappen aangevangen De eerste dag van het Europese bil jartkampioenschap 45/2, dat in de Bil jart-Academie van Luik gehouden wordt, bracht, zoals gebruikelijk is, eerst de 'spelers van hetzelfde land tegenover el kaar. In de eesrte partij speelde de Belg Gabriëls tegen zijn landgenoot Van Has- sel. Dit betekende tevens de eerste sen satie, want £e kleine ambitieuze Van Hassel was er direct goed in, kwam in de 8ste beurt op 69155. Gabriëls, die stroef begonnen was, scoorde toen een prachtige serie van 200, die in „vast liggen" een einde vond. Met series van 59, 63 en 54 bleef Van Hassel hem ech ter volgen en toen Gabriëls op 352 strandde, maakte Van Hassel met 64 de partij uit. Van Hassel (B.) 400 13 64 30.77 Gabriëls (B.) 352 13 200 27.07 Het tweede hoogtepunt van de dag vormde de partij Van de PolVan Vliet. Beide Nederlanders startten goed, Van de Pol met 91 en Van Vliet met 108. Daarna liep Van Vliet uit tot 365 en iedereen dacht, dat Van de Pol verloren was, behalve de wereldkampioen zelf, die op 183 stond. Met een zeldzaam fraaie' serie van 217' maakte de grote Piet de 400 vol. De nastootrieverde Van Vliet nog 4 caramboles op. Van de Pol (N.) 400 9 217 44.44 Van Vliet (N.) 369 9 108 41.— De avondpartijen waren van nog beter gehalte. De Belg Gabriëls versloeg de Fransman Albert in 4 beurten, waarbij hij de volgende series maakte: 90, 0, 34, 360. Chausserau (Frankrijk) won de partij tegen Van Hassel in 6 beurten: 0 29, 1, 124, 49, 197 en Van Hassel: 0. 1, 12, 41. 211, 7. Van de Pol overmeesterde de Zwitser Nusberger totaal. Hij begon met een serie van 26, poedelde een keer en be- emdigde de partij met twee series, een van 211 en een van 162. Van de Pol (N.) 400 4 211 100.— Nusberger (Z.) 16 4 10 4. In de partij Van Vliet—Reccher kwam goed tot uiting dat de Oostenrijker niet tot de zwakkeren behoort, want in een fraai, constante partij moest onze na tionale kampioen de vlag strijken. Reicher (O.) 400 7 126 57.14 Van Vliet (N.) 191 7 88 27.28 De overige resultaten luiden: Gabriëls (B.) 400 4 360 100. Albert (F.) 92 4 90 23.— Chassereau (F.) 400 6 197 66.66 Van Hassel (BI.) 268 6 211 44.66 Albert (F.) 400 19 70 21.05 Chassereau (F.) 366 19 121 19.26 Reicher O.) 40032 54 12.50 Nusberger (Z.) 289 32 61 9.03 SKIËN. NEDERLAND EINDIGT DERDE TE MUERREN. D ski-wedstrijden voor de vier vlak ke landen Nederland, België, Engeland en Denemarken, eindigde in een over winning van België, dat in het eind klassement 1.48 punten behaalde, daar op volgde Engeland met 7.62 punten, Nederland met 48.93 en Denemarken met 73.23 punten. VOOR ZATERDAG 17 JANUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; .7.45 Maria ter ere; 8.00; nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9.00- voor de vrouw; 9.05: Tsjechische kamermuziek; 10.00: voor de kleuters; 10.15: muzfek langs de Donau; 11 00: ziekenbezoek; 11.45: orgelwerken v. Franck; 12.00: Angelus; 12.03: tenor en orgel; 12 30: weeroverzicht; 12.33: Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00: Ned. strijdkr.; 13.30: Klaas van Beeck; 13.50: lilm en toneel; 14.10: Kentucky Minstrels; 14.20: Engelse les voor beginners: 14.40: elck wat wils; 15.15: Jeugdconcert; 15.45: kiosk; 16.00: mannenkoor Laus Deo; 16.20 Sobrletas op onze middelbare scholen; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam, 18.00: planoduo; 18.15: Journalistiek overzicht; 18.30: regerings uitzending: 19.00: nieuws: 19.15: Cantus Populorunv. 19 45: banden die binden; 19.45: regeringsuitzending; 20.00: nieuws: 20.05: de gewono man; 20.12 hoe heet deze plaat; 20 30: lichtbaken; 21.00: Italiaans operaconcert; 21.40: voordracht; 22.00: weekendseronade; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender: 23.00: nieuws; 23.15: Kath. nieuws; 23.20 24.00: omroepkamerorkest. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: orkest Ambrose; 8.00: nieuws; 8 15 strijdlied; 8.18; Joh. Jong, orgel; 8.40 lichte klanken; 9.30: water standen; 9.35: gram.muzlek; VPRO: 10.00: morgenwijding door ds. J. A. van Nieu- wenbuyzen; VARA 10.20" feuilleton; 10 35: Nederlandse liederen; 11.00 voor de con tinubedrijven. 12.00: zang; 12.30; weer- praatje; 12.33 ensemble Vlncentino: 13.00 nleuw's; 13 15" kalender; 13.20: luchtige klanken; 14.00: voor de AJC: 14.15: har monie-orkesten; 15.00: sociaal of democra- tlsch-sociallstlsch; 15.15: gevarieerd pro gramma; 16.00: het onderwijs ln nieuwe banen: 16.15: kleinkunstprogramma; 16.45 artistieke staalkaart; 17 15; volksconcert; 18.00: nieuws: 18.15; sportpraatje; 18.30: voor de rijpere Jeugd: 18.55: Hongaars strijkkwartet; VPRO" 19 30: voor de Jeugd; 19.40: jeugdnleuws; 19.45. de bijbel in steen; VARA 20.00: nieuws; 20.05: varia; 20.08: dingen van de dag; 20.15: en nu. Oké; 21.15: socialistisch commentaar: 21.30- \teekend orkest; 22.00: hoorspel Lady Dona; 22.30: tango- en rumba-or kest; 23.00: nieuws; 23.15: hobbyhoek; 23.30—24.00: lest best. AGENDA Stadszaal LK.K. „Voor Allen", zang avond Laurens Bogtman, 8 uur nam Volkshuls: Otto van Tussenbroek over „Bezige handen", 4 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2