Wij zijn sinds 1945 op een verkeerd spoor Laatste Berichten Wapenstilstands-bepalingen «Van Mooklijn zou demarcatielijn worden' STADSNIEUWS Ter dood veroordeelde vloog President naar de keel Officiële publicatie Ring van Christelijke Zangverenigingen jubileert Plechtige samenkomst in Zuiderl^rk TFat er in Indië gebeurt Radio-programma I DONDERDAG 15 JANUARI De regeringsverklaring inzake Indonesië De Tweede Kamer zou vanmiddag be raadslagen over de regeringsverklaring. De voorzitter bracht ter kennis van de Kamer, dat de minister-president dr. Beel hem had medegedeeld een aan vulling op de regeringsverklaring te zul len geven, hetgéen in de loop van de middag zou geschieden. In verband daarmede werd de beraadslaging uitge steld tot na de nadere verklaring van dr. Beel. Minister Gielen wenst band tussen school en volk AANWIJZINGEN VOOR HET A.S. REGERINGSJUBILEUM De minister van O., K. en W., dr. J. J. Gielen, heeft aan de directeuren (trices) der Rijks Hogere Burgerscho len, Rijks Kweek- en Nvcrheidsscho- len. Gemeentelijke en bijzondere Gym nasia. Lycea, Hogere Burger-, Middel bare meisjes-, handelsdag-, handels avond-. nijverheids- en kweekscholen en aan de besturen van gemeentelijke j en bijzondere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon, uitgebreid ge woon buitengewoon L. O. een brief verzonden, waarin hij er op wlist, dat het jaar 1948 ongetwijfeld talrijke en sterke historische herinneringen zal wekken en aanleiding zal geven tot vele feestelijke herdenkingen. In de eerste plaats het gouden rege ringsjubileum van Hare Majesteit. Door de ervaring geleerd weten wij. dat ons gehele volk dit jubileum spontaan zal vieren. De school kan in deze een eigen en zeer belangrijke taak vervullen De minister zal het dan ook van har te toejuichen als alle scholen ais zoda nig een werkzaam aandeel sullen nemen in de organisatie en de uiting van het f eerbetoon Van de talrijke nationale gedenkda gen in 1948 vermeld alleen de minister de herdenking van de in 1648 gesloten Vrede van Munster, tevieren op 5 Juni, de herdenking van het feit. dat H.M. de Koningin de regering aanvaardde op 31 Augustus 1898 welke gebeurtenis wtf vieren op 31 Augustus v^n dit jaar en ten slotte de herdenking van dc plech tige afkondiging van de herziene grond wet 1848. te vieren op 3 November 1948. Deze gedenkdagen- kunnen niet al leen een uitstekende gelegenheid bie den om een band te leggen tussen school en leven, maar bovendien en juist daardoor tegemoet komen aan oe wens van vele opvoedkundigen, die de school niet slechts zien als een insti tuut, waar kennis en inzicht wordt verworven, maar waar ook het hart en het gemoed van de leerlingen het voedsel ontvangen, dat zij niet kun nen ontberen. De minister vertrouwt dat de opvoe ders der jeugd de gelegenheid zullen aangrijpen en dat iedere school op haar eigen wijze en aangepast aan plaats en tijd. de middelen zal vinden om de ge denkdagen in de bovenaangeduide zin te benutten. Door inschakeling van de zelfwerkzaamheid der leerlingen bij het onderwijs, door het aanmoedigen van eigen initiatief bij het verzamelen van gegevens en documentatie, door net aanleggen van actualiteitenborden en verzamelcahiers, door het organiseren van goed geleide excursies kan de school deze gedenkdagen maken tot werkelijke belangstellingscentra, waardoor niet al leen de onderwijsresultaten gunstig be ïnvloed worden, maar waardoor ook een gewenste band gelegd wordt tussen het leven in de schooi en het leven van ons volk. Na bepaalde periode vrije verkiezingen? Uit betrouwbare Nederlandse bron verneemt Reuter, dat de aankondi ging van de wapenstilstand van Djok- .la uit naar Batavia geseind is. De overeenkomst zou, naar verluidt, als demarcatielijn dc z.g: Van Mook lijn vaststellen Voorts zou een gede militariseerde zone worden ingesteld, waar door Nederlanders en Republi keinen politie-contröle zou worden uitgeoefend onder toezicht van de mi litaire attache's der Commissie voor G. D. De meest belangrijke nieuwe ont wikkeling in de besprekingen zou zijn het aanvaarden van een voorziening, dat na een bepaalde periode waar schijnlijk niet minder dan 6 maanden en niet meer dan 1 jaar vrije ver kiezingen zullen worden gehouden, waardoor de bevolking zelf haar po litieke verhouding tot de Republiek en tot de voorgestelde Ver. Staten van Indonesië zou kunnen bepalen. BEURSO VERZICHT Amsterdam, 15 Januari. De berichten omtrent de wapenstil stand in Indonesië bleven niet zonder uitwerking. Zij werden gunstig geïnter preteerd, in het bijzonder voor Cultuur aandelen en Indische fondsen. Aandelen Deli Mij. liepen van 175 op tot 178. Am sterdam Rubbers van 174% tot 177. Leidse Schouwburg NUT EN VERMAAK. Kinderen van ons Volk. Naar de twee romans „Kinderen van ons Volk" en „De schone voleinding" van Antoon Coolen is een toneelspel samengesteld Het spel draagt daarvan de gebruikelijke tekenen het blijft fragmentarisch en de bouw is niet on berispelijk maar toch heeft het kwa liteiten, waardoor het weet te boeiep. Vooral in de eerste drie bedrijven Later komt het in wat kalmer - vaarwater, wordt het meer karaktertekening, waar bij speciaal de pastoor door zijn grote menselijkheid en christelijke roeping scherp wordt belicht in zijn overwin ning op de herenboer Sleegers, die van verzoening met de familie van de moor denaar van zijn zoon niet wil weten! Het is een echt Brabants gegeven van dramatische kracht. Het was voor „Nut en Vermaak" een zeer zware opgaaf om dit stuk over het voetlicht te brengen, vooral, waar vooral in delaatste twee bedrijven veel stil spel wordt geëist. En dat is voor amateurs nu eenmaal het moeilijkst. Alles bij elkaar genomen heeft Nut en Vermaak het er goed afgebracht, al werd niet volledig bereikt, wat te berei ken is. Spe.ciaal de climax, de moord in het derde bedrijf en wat daarna volgt, was een te zware dramatische opgave en daar bleken de krachten nog niet geheel opgewassen tegen de taak, zodat men daar niet van geheel geslaagd kan spreken, maar het bereikte was toch zo danig dat het gevaarlijke van een niet geheel slagen, n.l. het belachelijke, vol komen werd vermeden. En dat wil heel wat zeggen! Daarvoor komt lof toe aan de heren I Henk de Bruyn en Dick Versloot en aan mej. Chili Burgerhout, die verder overi gens uitnemend werk te zien gaven. Voorts alle hulde aan de heer T.1 Sturm, die van de pastoor een levende creatie maakte. Juist door de eenvoud, waarin hü zijn rol speelde. Aan zijn gebaren-spel kan nog ietwat meet aan dacht worden geschonken. Met genoegen noemen wij de oude garde, de heren J. Snel en P. Wijnbeek, waarvan de laatste na jaren van afwe- Aneta bevestigt dit bericht. Met het vliegtuig uit Djokj2 arri veerden in Batavia de heren Herre- mans, Setyadjit, gcneraal-majoor Poerbanegara en enkele leden van de Republikeinse technischecommissie voor de wapenstilstand. Tevens kwa men aan de leden van het secreta riaat der Commissie van Goede Dien sten en enkele militaire waarnemers. Een ^Republikeinse zegsman was van mening, dat de overeenkomst zeer spoedig op de Renville zal worden ge tekend. De heren G/aham, Kirby en Sjarifoeddin keren morgen uit Djokja naar Batavia terug. Hedenavond za! nog een ander vliegtuig van de Com missie van Goede Diensten uit Djokja arriveren, doch het Is nog onbekend wie zich aan boord zullen bevinden. Vermoedelijk zal de Commissie van Goede Diensten hedena\'ond een communiqué uitgeven „HET ZONNEHUIS". De Chr. Ver. tot verpleging van be hoeftige chronische zieken „Het Zonne huis" belegt Donderdag, 29 Januari, in de Zuiderkerk een propaganda-avond, waarin o.m. de eerste in Nederland ver vaardigde christelijke geluidsmalfilm ,-Doortje Verkerk" zal worden vertoond. Ds. K. Dronkert, Geref. predikant, zal het openingswoord spreken, terwijl de administrateur van de vereniging, de heer H. Th. v. d. Helm, spreekt over: „Niet praten". In deze samenkomst zal ook de film „Draag zorg voor hem" wor den gedraaid. Ds. P. W. Spruyt, Ned. Herv. predikant, zal de sluiting ver richten. Beide films geven een beeld van hefr werk der christelijke barmhar tigheid. RESTITUTIE KOLENPRIJS. Van 19 Januari tot en met 25 Febru ari zal hier ter stede aan belangheb benden de verhoogde kolenprijs worden gerestitueerd. Deze terugbetaling zal op het postkantoor plaats vinden. ADVIESRAAD OPENBAAR ONDERWIJS GEÏNSTALLEERD. Een dezer dagen heeft de Wethouder van Onderwijs ten Stadhuize geïnstal leerd de door B. en W. ingestelde Ad viesraad voor het Openbaai- Onderwijs. Deze raad heeft ten doel het College In de Adviesraad hebben zitting leer krachten van alle soorten openbaar On derwijs en ouders van leerlingen, ter wijl 'op de jeugdbeweging en de catego rie verdere meerderjarige ingezetenen der gemeente daarin vertegenwoordigd zijn. Voorzitter is de heer M. B. de Jong, Hoge Morschweg 26, terWiJl B. en W. als Secretaris hebben toegevoegd de heer H. Krol, hoofdcommies van de afd. On derwijs der Secretarie. ZILVEREN JUBILEUM CHR. SCHOLEN. Ooster- en Munnikenstraat. 28 Februari a.s. zal het 25 jaar gele den zijn. dat de Christelijke Scholen aan de Ooster- en Munnikenstraat in gebruik werden genomen; op die dag zal het tevens 25 jaar geleden zijn, dat een der schoolhoofden, de heer P. Herfkens en eenv leerkracht daar hun werkzaamheden aanvingen. Enkele duizenden kinderen hebben daar hun eerste opleiding genoten en uok thans zijn deze scholen nog zeer in trek bij de ouders, wonende in het rayon Hoge Rijndijk-Zijlsingelkwartier- Lage Rijndijk. Uit de ouders en oud-leerlingen is verleden jaar een comité <mgericht om dit jubileum te herdenken. Met volle steun van het schoolbestuur .en onder voorzitterschap van ds. W. H. Kelder heeft dit comité een beroep gedaan op de ouders en de oud-leerlingen om een blijvend geschenk aan te bieden aan de beide scholen. Het spreekt vanzelf, dat het ohmo- gelijk was alle oud-leerlingen te' berei ken. Daarom doet het comité een be roep op die oud-leerlingen, die geen circulaire ontvingen, alsnog van hun belangstelling te doen blijken en hun bijdrage te willen zenden aan W. G. van Katwijk. Trompstraat 28, postreke ning 159752 of H. van Vliet, Ooster dwarsstraat 15, resp. voorzitter en pen ningmeester van bedoeld comité. Ei- zal t.z.t. gelegenheid worden ge geven het aan te bieden geschenk in ogenschouw te nemen. Op ons bureau 'ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Willem Ruys", dat op 23 Jan. a.s. te Rotterdam wordt verwacht met repatriërenden uit Indië. Burgerlijke Stand van Leiden OVERLEDEN. M. Ravensbergen, huisvr. van A. Se- gaar, 82 jaar; N. Steenks, d'r. 2 maan den; P. A. Boorsma. man, 77 Jaar; E. C. van Mels, wed. van L. Alingsï 77 jaar; W. L. I^eget. wediir., 88 jaar; A. van Tongeren, wednr. 64 jaar; J. van Ho- te adviseren over aangelegenheden het I ven, man, 80 jaar; H. Kooreman, wednr, openbaar onderwijs in het algemeen be- 74 jaar: E. Rietkerk, dr., 1 maand; A. treffende. I M. van Bemmel, vr., 79 jaar. zigheid weer eens op de planken kwam en het nog allesbehalve verleerd bleek te zijn. Hij verzorgde uitmuntend de komische noot in dit spel Beiden waren kracht-figuren. De kleine hapering ln H.V.A.'s van 244 tot 249. Later trad ten- het 4e bedrijf zij eerstgenoemde gaarne gevolge van winstnemingen een reactie vergeven. in, speciaal voor Amsterdam Rubbers en i j-,e oveiA&w n ™-wi H V.A.'s, waarna een verbetering volgde. o{ meer belangrijke bijrollen. Zij warengeworpen. Per saldo was er een behoorlijke koers- i goed 0f voidoende bezet, met uitzonde- vijf geüniformeerde parketwachten winst. De scheepvaartmarkt was kalm,ring van de huishoudster van de pas- melden onmiddellijk de belaagde pre- nipt veel veranderd. Scheepvaartunies toor> die,, veel te vlak bleef in dit opsident te hulp en wisten Willemsen te waren op 174 enige punten beter; nader- zich zeive zo dankbare rolletje. overmeesteren. TT >111 f.lfnrc -- - Dader tijdig overmeesterd De ter dood veroordeelde S.D.'er W. M. Willemsen, die als getuige moest optreden voor het Amsterdam se Bijz, Gerechtshof, heeft hedenmor gen om tien minuten voor elf dc Pre sident van het Hof, mr Van Vugt. aangevallen. De president had juist het verhoor van de verdachte, L. Plas uit Haar lem beëindigd en liet de eerste ge tuige in deze zaak, Willemsen voor komen. Voordat de parketwacht hem voor het getuigenhekje had kunnen leiden, vloog Wilemsen, langs een zich naar de pers tribune begevende journalist heen in de richting van de groene tafel. Binnen enkele ogenblikken was hij over de ta fel gesprongen en vloog mr Van Vugt, die geen tijd meer had hem te ontwij ken, naar de keel. Mr Van Vugt werd met stoel en al tegen de grond gewor- De overige rollen zijn vrijwel alle min, pen terwijl Willemsen zich op hem had V-«i<-rel Iran *7.11 «TarflTl t- -u c- hand kwam er een inzinking. Unilevers j "Nut en vermaak blijft zich in stij schommelden tussen 303 y2 en 306, Aku s gende ^jn ontwikkelen en daarvoor waren iets beter. Philips was J?roj-1 komt de spelleider, de heer De Bruyn, centen lager. Oude en nieuwe aandelen Koninklijke waren niet noemenswaardig gewijzigd. Indische Cultuurbanken kon den zich een paar punten verheffen. De iaten ontbreken. zeker een apart woord van hulde toe. De uitstekend bezette schouwburg Mr Van Vugt kwam vrijwel ongedeerd udt de strijd. Na zich afgestoft te heb ben, schorste hij de zitting voor enige tijd en verdween met zijn raadsheren in de raadskamer. heeft het terecht aan waardering nietj Willemsen werd aan handen en voe- Amerikaanse "markt was stil en een fractie hoger. De conversielening 194/ was iets luier. VOETBAL. Scheidsrechter Van Aussum sprak voor Leidse collega's De bekende le klasse-scheidsrechter Van Aussum hield gisteravond voor zijn Leidse mede-fluittisten een interessan te Causerie over het onderwerp „De scheidsrechter in de praktijk Allereerst besprak de heer Van Aus sum de vraag: „Waarom scheidsrech ter? MET DE NJEt.V. NAAR JOEGO SLAVIË EN DE DOLOMIETEN. Het kostte geen deviezen! De Ned. Reisvereniging, afd. Leiden, bood haar leden een reis aan naar Joego-Slavië en op de terugweg een bezoek aan Venetië en de Dolomieten. "persoonlijk beschouwde spreker het Daar deriezen-moeilijkheden' echter leiden van een wedstrijd zuiver als sport i vaak nog onoverkomelijke hinderpalen voor ziS zIlf De mening, dat het een zijn voor dergelijke reizen, werd deze ondankbaar baantje is, deelde de heer tocht slechts gemaakt ui de fantasie ondankbaar oaa j de vele aanwezlgen> gisteravond De pauzes werden gezellig opgevuld door het Nuvé-orkest. Na afloop werden de dames in de bloemetjes gezet. 24 dezer volgt nog een reprise RESTITUTIE VERHOOGDE KOLENPRIJS. Het Directoraat v. d. Prijzen deelt mede, dat de restitutie op de per 1 Juli 1927 verhoogde kolenprijs aan de houders van een ko] enkaart TA 707 en TB 707 zal geschieden van 19 Januari tot en met 25 Februari a,s. De terugbetaling zal door de - - wiiipciiviuiiaaii P.T.T.-kantoren plaats vinden tegen inle- volgens werd.de dienende taal: van ae sfeer W€£t te scheppen, zal ongetwijfeld vering van de bonnen 78 BV en 81 BV van arbiter besproken, voornamelijk t.o.v. de fc voUe teURen genoten hebben van de. brandsroffenkaarten TA 707, waarop opvoeding der jeugd.^se°wed!trij!ten de rui™ 100BV men naar de eerste d^se-^edstryaen en zich verplaatst gevoeld hebben naar van de brandstöffenkaarten TB 707, moet men aanleg en n behoorlijke spe i Joego-Slavië aan de Dalmatische kust. waarop f. 2,40 zal worden uitgekeerd De regelkennis bezitten, lichamelijk geheel om jn het „parelmoeren" stadje Du-1--» Van Aussum geenszins. Een goed scheidsrechter dient niet op de voorgrond te treden en behoort even min de baas te spelen. Vooral geen ge wichtig doenerij! De scheidsrechter moet het vertrouwen van de spelers ge nieten en bereikt dit het gemakkelijkst door zo gewoon mogelijk te doen. Ver- naar „In de Vergulde Turk" gekomen waren, om te luisteren naar de heer L. A. Duprée uit Nijmegen, die over bo vengenoemde reis een causerie met projectie van Leica-lichtbeelden hield. Wie enige fantasie heeft, z'n omge ving kan vergeten en zich in dit gure wlnterklimaat een zonnige, zuidelijke ten door de parketwachten uit de zaal gesleept. Hij had of simuleerde een toeval. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Januari. Coöp. Groentevei ling. Per 100 kilo: andijvie I 7699; kro ten 2,907,50; gele kool 711; groene kool .423; rode bool 714; spruiten 6 43; boerenkool 815; peen 6-^12; prei I 1232; prei H 214; rapon 5,70—6.50; stoofsla 48; spinazie 5963; gele uien 7 19; witlof I 1228; Idem II 518; gek. kroten 1119; waspeen 420. Per 100 bos: radijs 0,60—9,90; selderij 2,104,10: Per 100-stuks; knolsederlj I 1315; sia 3—28. REACTIE OP EXECUTIE ANS VAN DIJK? Nader vernemen wü nog de volgende bijzonderheden: Het was niet de eerste maal, dat ge tuige Willemsen zich recalcitrant ge droeg. Bij de eerste behandeling van de zaak Vrij Nederland, waarin hy een be langrijke r"! had gespeeld, weigerde bij getuigenverklaringen af te leggen, om dat hij destijds zelf nog niet berecht was. Het Hof slaagde er toen niet in hem tot spreken te brengen. Op 8 September j.l. verscheen Wilem sen als verdachte voor het Hof, dat ge presideerd werd door mr. M, van Vugt. Mr. Besier eiste de doodstraf en 14 da gen later sprak mr. Van Vugt de dood straf over Willemsen uit. Thans vloog hij de rechter naar de keel, die met zijn raadsheren hem tot de kogel had veroordeeld. Men sprak op het Bijz. Hof van morgen als vaste overtuiging uit, dat dit de reactie van een ter dood- vcroordeclde is, die reeds maanden de dreiging van een doodvonnis gevoelt zonder dat dit ten uitvoer wordt ge legd. en gisteren vernam, dat de 43- j. V-vrouw van de SD Ans van Dijk was geëxecuteerd. Ongetwijfeld heeft ook Willemsen nog de hoop gekoesterd, dat hij de zwaarste straf nog zou ontlopen. Nu deze hoop de bodem was ingeslagen, besloot hij zich te wreken. Met ontzetting zagen de vele aanwe zigen de lange Willemsen (bijna 1.90 m.) op de kleinste president van het Am sterdamse Hof toespringen: mr. (Van Vugt, die nog geen 1.60 m. meet. EEN GIL* EN EEN SPRONG Willemsen zat in de getuigenbank De „Ring Leiden en Omstreken van Chr. Gem.- en Mannenkoren welke thans het 25-jarig bestaan herdenkt, heeft in dc loop der jaren veelvuldig en zeer verdienstelijk van zich doen spreken, o.a. met een serie buitengewoon ge slaagde 'zangconcoursen, waarvan het peil steeds tevredenstellend was. VV(j hebben daarvan herhaaldelijk in onze verslagen met waardering kunnen getuigen. Wü willen niet nalaten thans het volijverige bestuur onze harte lijke gelukwensen in verband met dit jubileum aan to bieden. Als inzet der verschillende herdenkin gen vond gisteravond in de Zuiderkerk een goed bezochte samenkomst plaats, waarin het woord gevoerd werd door de» predikanten H A. Wiersinga. dr. J. Riemens en ds. P. W. Spruyt. Hun toe spraken werden omlijst door zang van de koren „Excelsior" uit Leiderdorp, „Hal lelujah" uit Leiden en „Wassenaars Mannenkoor" uit Wassenaar, Hqrwyi de zangeres Jo Stallinga de soli vertolkte in Mendelssohn's Psalm 42. De organisatie liét niets te wensen over, doch toch was het verloop niet zo vlot. in verband met het feit dat de di recteur van Excelsior door bijzondere omstandigheden zeer lang op zich liet wachten. GeUikklg kon het koor zich. nadat ds. Spruyt reeds het slotwoord had gesproken zich toch nog 'aten he ren. Ds. Wiersinga herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat de Ring 25 iaar lane liefde voor de zangkunst betoond heeft Gezegend is het land. waarvan het volk zingt. Men kan het diepste van zijn hart in het zingen uiten: muziek Is een heerlijke gave Gods! Het voor naamste Instrument is onze eigenstem: in psalmen of in gezangen kunnen wij ons hart uitzingen. Wij. zijn hier te- saamgekomen, aldus spreker, om de Heer te danken voor dit zingen, mftav laat het ons te doen zijn om de zuivere toon en om het zingen met het hart. Mose het ln dit opzicht zijn een Chris telijke" avond van „Christelijke" ver enigingen!. Dr. Riemens sprak een kort woord over de zegen van de zang. De gave van het zlngqn is op zichzelf al een zegen van God. Er wordt zoveel geklaagd, ge tobd, geschreid en gevloekt: daartegen over is het zingen een zegen en een weldaad van de Schepper. Nadat spr. herinnerd had aan 't bekende woord „Boze mensen hebben geen liede ren", wees hij er op hóe troostbrengend het is, wanneer wij ons in het lied, dai op de hoogte van verrukking of blijd schap ontwaakt, kunnen uiten. Wie Godsdienst zegt. zegt ook „zang": wij zondige mensen blijven stamelen in ons proza, maar het lied komt dichter naar de hemel toe. Religie uit zich in „liederen en gebeden tot God". Daar van gaf spr. vele voorbeelden uit de Bijbel: Jezus' geboorte is omringd door liederen. De psalmen zijn het bronnen- land van de Christelijke kerk. Maar wij §taan ook voor de ontaarding van het lied: het spot- en het hoonlied, do schokkende Jazzklanken. De Christe lijke zang echter wordt een zegen en leert ons de Zonzijde van het leven zoeken! Nadat in de tijd, waarop men moest wachten op de komst van de dirigent van Excelsior dr. Riemens nog speciaal het woord gevoerd had over de zang in de kerk, bracht ds. Spruyt in zijn slot woord zijn hartelijke gelukwensen over aan de Ring, want er is reden tot grote dankbaarheid. Ook hij besprak het zingen als een edele kunst, door God geschonken, op dat wij ook in ons lied de grote daden van« God zouden roemen. Bij het Ge loof hoort de zang, welke dén pas doel en zin vindt, wanneer het voortkomt uit het Geloof. Héél de Biibel zingt: het Geloof zal uitmonden ln de zang ter ere Gods. Spr. hoopte, dat het werk van do Ring nog lanR zal blijven bestaan en dat het Christelijke lied zij het in de klacht, de aanbidding of de lof in deze wereld velen zal aansporen het boze geluid van de duivel te overstem men. Moge hét zó zijn, aldus eindigde spr., dat allen hun stem zullen verhef fen tot ere van God! Met belangstelling hebben wij ge luisterd naar de uitvoeringen der com posities van de reeds genoemde koren, waarvan die onder leiding van mevrouw Tilly Stenz—Leening door Hallelujah wel tot de beste van deze gevarieerde avond behoorde. Daaraan was grondige studie voorafgegaan, er werd met toe wijding en juiste klankverhoudingen gezongen, al hadden snellere tempi en meer nuancering de indruk kuimen ver hogen. Jo Stallinga, wier prestaties wij nog onlangs konden prijzen, betoonde zich ook ditmaal een soliste, die in hoge mate tot het succes bijdroeg. Met waar dering getuigen wij ook van de presta ties der andere koren, die naar de mate van hun krachten tot de stemmings volle sfeer van deze bijeenkomst, waar in ook het auditorium zich in zang dan kend uiten kon, bijdroegen. Het geheel vormde een alleszins ge slaagde introductie voor de nog komen de viering van dit gedenkwaardige ju bileum. naast een wachtmeester van de Rijks politie, die de opdracht had hem te be waken. Toen mr. Van Vugt de getuige Willemsen verzocht voor het hekje te verschijnen, stond hij op. Voor de wachtmeester wist wat er geboorde, snelde de ex-S.D.'er naar voren. Hfj gaf een gil voor hij op de tafel sprong. Onmiddellijk sprong ook de wachtmeester naar voren, doch toen was Willemsen reeds over de groene tafel heen en op de president gesprongen. De wachtmeester sprong zijn arrestant terstond na en diende WIMemsen met een gummistok enige slagen op het hoofd toe. Willemsen1) wien het inmiddels gelukt was beide handen om de keel van mr. Van Vugt te slaan, liet de president daarop los. „NIET SLAAN". Zodra mr. Van Vugt, wiens witte bef ongeveer op zijn rug was terechtgeko men, was opgestaan, zei hij onmiddellijk tegen de parketwachten: „Niet slaan, niet slaan". Het hele incident had niet meer dan drie minuten geduurd. Willemsen her kreeg spoedig zijn kalmte. Hij was over het gebeurde weinig ontzet en is onmid dellijk naar het Huis van Bewaring te Amsterdam teruggebracht. De vrouw van Willemsen verklaarde, dat Willemsen zich sinds de executie van Ans van Dijk, in zeer nerveuse toestand bevond. Zij gelooft, dat het gebeurde hierop een reactie is. De 32 j. Willemsen ls ex-wachtmees ter van de staatspolitie, die tijdens de bezetting een der actiefste leden was van de beruchte Haarlemse inlichtin gendienst. Hü arresteerde 106 Neder landers, waarvan er 56 de dood hebben gevonden. fit zijn en over uithoudingsvermogen beschikken. Mensenkennis is een eerste vereiste. Ten slotte dient de scheids rechter gedecideerd op te treden. Een en andere lichtte spr. toe met tal van voorbeelden uit zijn éigen loopbaan. Uit de zeer, geanimeerde rondvraag, brownik een heerlijke vacantie door te brengen. Via Venetië, met de beroemde San Marco en het Doge-paleis aan het wa ter, waarin gondeliers op hun guitaar tokkelen en met romantische liederen de avondstilte verbreken, voerde de welke op deze vlotte en dikwijls gees-heer Duprée zijn gehoor naar de Dolo- tiCTe causerie volgde, bleek wel hoe men j mieten, met z'n fantastische rotsen en - steile bergen, die in de glans van een de lezing waardeerde. Voor de Leidse Scheidsrechtersver- eniging was deze avond een goed begin van het nieuwe jaar. ondergaande zon uit een kleurensprook- je lijken, om ten slotte te eindigen in een typisch Hollands landschap, met een ophaalbruggetje, wat met hetzelf- BOKSEN. de oog bekeken, even mooi is, als men het schone maar weet te ontdekken. Leidse boksers naar Z.H. amateur- de heer Duprée tot dit laatste kampioenschappen. Drie Leidse ook- in ^at js tbleek wel uit de toelichting sers, t.w. Burggraaf. Roelandse en Vanop de gepr0jecteerde beelden, die on- Faven, nemen deel aan de Zuid-Hol-.getwijfeld de vele aanwezigen geboeid landse amateur-bokskampioenschappen, 1 hebben, getuige de wens van de die op 19 Januari te Rotterdam aan- 1 voorzitter, de heer J. A. A. v d. Horst, vingm De finales van deze kampioen- 1 die in zijn dankwoord de hhop uitsprak s-hapnen worden eveneens in de de heer Duprée voor een dergelijke ge- Maasstad 26 Januari verwerkt. I legenheid nog eens in Leiden te zien. terugbetaling door de P.T.T.-kantoren vol gens onderstaande letterlndellng ge schiedt op de daarvoor aangewezen dagen van 9 uur van. tot 3 uur n.m.: Datum 1948 Letter (s) 19 Januari 20 21 22 23 26 27 28 4 Februari 5 10 11 12 13 17 18 19 20 23 24 25 Be Bo Bri Cr Dro Fe Gr HO HU Ke Kr Li Ml Nu Po Roe Sche Sm Str U Vis Was Wof t/m Ba BI Bre Co Drl Fa Go Ha Ho Ka Ko Le Me No PI Rod Scha SI Sto TfJ Vlr War Woe Z Mr. de Wilde laakt nationaal en internationaal beleid De goede verhouding tussen gezag en vrijheid moet in ons land en over de gehele wereld worden hersteld, en men moet weer leren zlen4iaar God inplaats van naar de staat, wil ons volk een ge zonde samenleving vormen, aldus luid de gisteravond de conclusie van het Tweede Kamerlid mr. J. A. de Wilde, na een uitvoerig betoog over de internatio nale en nationale toestand voor de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje." Na schriftlezing, gebed en opening door de voorzitter, de heer Chr. v. d. Heuvel, verstigde mr. De Wilde de aan dacht op de houding, welke de Anti revolutionairen moeten aannemen ten aanzien van de mogelijk nog ditjaar plaats vindende Kamerverkiezingen. Zij moeten zich wapenen voor de ideeële verkiezingsstrijd en daarbij niet zien na,ar kleinigheden. Ieder kabinet im mers zou na de bevrijding talloze fouten hebben moeten maken, zodat crltiek niet gericht mag zijn op de kleinere gebre ken in het gevoerde beleid. Slechts de grote lijn moeten wij beoordelen, en ten aanzien daarvan moeten wij constate ren, dat de trein na 1945 op een ver keerd spoor ls gezet, niet .alleen in Ne derland maar ook elders in de wereld. Eeuwen lang is West-Europa de kern geweest waar de culturele, politieke en economische wereldleiding lag, en Frank rijk vormde daarin het sterkste punt. De een-wording van Duitsland echter en de slappe geest, die in Frankrijk vaarde, werden oorzaak dat de leiding na 1918 overging naar Engeland en Amerika. Na de tweede wereldoorlog waren Frankrijk. Duitsland en Engeland ten onder gegaan als wereldmachten. De twee overwinnaars waren Amerika en Rusland. Daarmede waren de eeuwen oude internationale verhoudingen vol ledig geliquideerd en vervangen door an deren. Spr. schetste de politieke situatie, zo als die thans bestaat. Een vén de ken merken daarvan is de krachteloze en naar willekeur handelende organisatie der Verenigde Volkeren. Voor ons land zelf komt daar nog bij dat een van de nationale steunpilaren, het achterland Duitsland, economisch te gronde is ge richt door de oorlog en de nadien op getreden splitsing in vier zones. Nationaal is onze positie slecht. In dië, onze tweede economische steunpi laar, is door een fout beleid eer een zwaar te dragen last dan een steun bij de nationale herleving geworden. Mr. de Wilde ging de door het vorige kabinet gemaakte fouten na en keurde ook het beleid van het huidige kabinet af. Er wordt nog steeds buiten de volksverte genwoordiging om geregeerd, hetgeen weer blijkt uit de jongste rede van de minister-president. Een van de wezenlijkste kenmerken van vrijheid is dat een volk wetten heeft, welke de dictatuur ontbeert, omdat die naar willekeur handelt. Door in strijd met de Grondwet te handelen en buiten de voorgeschreven weg van de Kamers om tast de rege ring de vrijheid van ons volk aan.. Onze bouding naar buiten is eveneens verkeerd geweest. Van Kleffens had lot de Veiligheidsraad moeten zeggen, dat die kon beslissen wat hij wilde, maar dat Nederland naar Djokja zou opruk ken. Dat was een houding geweest, die respect en goodwill had afgedwongen. Spr. ging de mede door Indië nade lig beïnvloede en momenteel dreigende financiële toestand van ons land na om nadien tot de reeds in de aanvang ge noemde conclusie te komen. Nederland moet zich weer bewust worden dat niet de mens of de staat ons mensen regeert, maar God. In dat besef slechts kunnen wU een gezonde samenleving opbouwen. Na het behandelen van vragen sloot de heer v. d. Heuvel met een woord van dank jegens de spreker en gebed. Van Zeeland terug te Batavia Het Belgische lid van de Commissie v. G. D., Paul van Zeeland, keerde gis teren uit Djokja te Batavia terug. Het valt nog niet te zeggen, wanneer hij weer naar Djokja zal gaan. TIEN GEWONDEN IN INDONESIË. De Nederlandse verliezen bedroegen Dinsdag tien gewonden. VOOR VRIJDAG 16 JANUAKL Hilversum I, (301 Al.) NCRV' 7.00: Nieuwsberichten; 7:15 ochtendgymnastiek; 7.30. Caecllla-kamerkoor" met orgelbege leiding (gr.pl.); 7.45: een woord voor den dag; 8.00: nieuws; 8.15: gewijde muziek; 8.30: Klassiek morgenconcert; 9.15: Och tendbezoek bh onze Jonge zieken; 9.30: Gram.pl.; lO.lo: Wanda Landowska; 10.30: Morgendienst door ds. P. J. Mtetes, Vrij Evang. pred, te Apeldoorn: 11.00: Concerto Grosso. In F Opus 6 No. 2, H&ndel; 11.16: Vroiyk allerlei; 11.35; Dorothea Roorda, alt, Marlnus Voorberg, plano; 12.00 Scala sextet; 12.30: weërooverzlcht; 12.33: Toon kunstkamerkoor o.l.v. Jan Felderhof; 1.00: Nieuws; 1,15: Composities van Johann Strauss; 1.46: Orgelconcert ln de Oude Kerk te Delft door Piet van Amstel; 2.20: Van oude en nieuwe schrijvers; 2.40: Com posities van Jan Sibelius; 3.15: „Wialna Trio"; 4.00: „Als een hert door dorst be vangen", voordracht Frlts. Bekker; 4.20: Leo Oostdam, fluit en Hans Lachman, plano, 4.50: Een kwartier.dubbel vier; 5.10: Sans So\icl o.l.v. Mas Bakker; 5.45: Uit een grote stad komt 'n kleine me lodie; 6.15: „Het Evangelie ln Esperanto": 6.30: Reg.uitzendlng. progr. voor de Ned. Strydkr.; 7.00: Nieuws'en wecroverzlcht; 7.15: Geestelijke liederen; 7.30: Het ac tueel geluld; 7,45: F. F. v. d. Wey over „Hoe verhogen wij onze productie?"; 8.00: Nieuws; 8.16: Stafmuzlokcorps Amsterd. politie; 8.45: „De Jeugd maakt werk" (I). hoorspel; 9.30: Kon. mannenkoor „Die Haghe Sangbers"; 10.00: Vragen aan voor bijgangers; lOfëO: Rosa Spier, harp (IT); 10.45: Avondoverdonklng; 11.00 Nieuws; 11.15 Lichte avondklanken; 12.00 sluiting. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: Nieuws; 7,15: Fred Hartley en orkest; 8.00: Nieuws; 8.15: Socialistisch strijdlied; 8.18: Operette-selecties; 8.50 voorde hulsvrouw; 9.00: Romantische Suite Reger; 9.30: Wa terstanden; 9,35: Serenade In D gr. t. v. Beethoven; VPRO* 10.00: Morgenwijding door ds. J. Zuurdeeg; VARA: 10.20 Spaan se Volksliederen; 10.30: Voor de vrouw; 10.45: Camille Salnt-Saëns, 2de sonate ln F gr. t., opus 123; 1^,20: „De twee kat ten", voor te diagen door Hetty Blok: 11.35: Gramjnuzlek; AVRO 12.00: Walsen en Tango's; 12.30' Weerpraatje; 12.33: Sportagenda; 12.38: „The Skymaaters" o.l. v. P. Scheffer; 100: Nieuws; 1.15: Pierre Palla, orgel. Lerie Delsen, zang;, 1.45: Ly rische Suite, Grleg), 2.00: Kookkunst: 2.20 Het Virtuoso Sextet; 3.00: Ons volk ln zijn dichters. Jan Prins; 3.20: Bastlen en Bastienne, zangspel; VARA 4.00: Johan Jong, orgel; 4.30: Tussen 12 en 16: 5.00: licht orkestconcert; 5.20 WIJ en de mu ziek; 6.00: Nieuws; 6.15: „De VARA feli citeert"; 6.35: Vlrtuoso-Trio; 7.00: Denk om de bocht: 7.15: Reg.uitzendlng. VPRO 7.00: Cursus door prof. dr. O. W. Mönnlch; 7.50: Tien voor acht: 8.00: nieuws; 8.05: Concert; 8.30: Cursus „Midden ln de we reld" (III), door dr. H. Faber; VARA 9 00: Men vraagt.en wij draalen; 9.30 Schul dig of onschuldig": 9.50: Op vleug'len van muziek"; 10.00: buitenl. weekoverzicht; 10 15' Swing and sweet; VPRO: 10.40: „Vandaag" door dr. N. A. öruinlng; 10 45: Avondwijding, VARA: 11.00: Nieuws; 11.15 Symphonl8ch Vrijdagavond-concert; 12.00: Sluiting. AGENDA DONDERDAG. Vrije Kath. Kerk (VreewiJkstr. 19): Le zing mevr. MIJldert. 7$ uur nam. Gerecht 10: Spirltlsoh Genootschap. Spr mevr Gakes. 8 uur nam. Stadszaal: LK.K. „Voor Allen", zang-* avond Laurens Bogtman, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3