1953 wordt in Amerika als een beslissend jaar beschouwd Rumoer in het Franse parlement Begroting Verkeer en Waterstaat Besprekingen over het vervoer SPAAK s MENING: Hoe moet Europa's Marshall-plan antwoord op luiden Zélf organiseren en plannen maken Met een enkel woord WEERBERICHT 86ste Jaargang WOENSDAG 14 JANUARI 1948 No. 26285 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 2Ï507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 Het tij is gekeerd! DE verklaring, welke minister-presi dent, dr. Beel, gistermiddag in de Tweede Kamer heeft afgelegd, komt in zoverre met voorgaande vertogen van dezelfde strekking overeen, dat zij nau welijks nieuwe gezichtspunten opent, doch evenals vorige opnieuw de officiële bevestiging vormt van hetgeen reeds eerder, zij het bij stukjes en beetjes, langs officieuze kanalen ter kennis van het Nederlandse volk was gebracht. Weliswaar belicht de verklaring ver schillende aspecten van het uitermate gecompliceerde Indonesische vraagstuk in volgende stadia van zijn politieke en staatkundige ontwikkeling, doch in de kern beschouwd, worden daarin geen andere problemen aan de orde gesteld dan ook reeds in het Linggadjati- accoord zijn vervat. Het verblijdende element in de recente ontwikkeling is evenwel, dat uit de boezem van de deelstaten zelve de be hoefte naar voren is gekomen de gang van zaken niet langer tot in het onein dige te doen vertragen door een onwil lige en onmachtige Republiek, doch on verwijld en in een sfeer van wederzijds begrip voortgang te maken met de po gingen een oplossing te vinden voor de ongetwijfeld nog talrijke moeilijkheden, welke zullen moeten worden overwon nen alvorens de Nederlands-Indonesi sche Unie tot stand zal zijn gebracht, Of het, gezien het aantal en de omvang dier moeilijkheden, mogelijk zal zijn deze doelstelling, gelijk de Regering be oogt, uiterlijk 1 Januari 1949 te verwe zenlijken, wagen wij te betwijfelen, maar onontbeerlijke voorwaarde daartoe is een sfeer van goede wil en van bereid heid tot samenwerking, waaraan het tot dusverre van de zydev der Republiek volkomen heeft ontbroken, doch die thans dank zij de republikeinse af wezigheid aanwezig mag worden geacht. Ook minister Beel heeft moeten toe geven, dat Djokja door zijn op machts- waan gebaseerde houding zijn leidende positie temidden der Indonesische vol keren volkomen heeft verspeeld en niet langer de overheersende factor vormt in onze verhouding tot de Verenigde Staten van Indonesië. Dat de Neder landse regering er in belangrijke mate zelf schuldig aan staat, dat dit stadium eerst thóns kon worden bereikt, is zo langzamerhand tot brede lagen van ons volk doorgedrongen en kunnen wij derhalve hier verder buiten beschouwing laten. Omgekeerd heeft Djokja het uitslui tend aan zichzelf te wijten, dat Neder land zich momenteel de ongekende weelde kan veroorloven vrij indifferent te staan tegenover de al dan niet aan sluiting der Republiek bij de Ver, Staten van Indonesië. Mèt of zónder de Repu bliek, deze komen er tóch en het is zelfs de vraag wat verkieslijk, is. Enerzijds kón de Republiek, mits con amore" medewerkend U ziet: ae bordjes zijn verhangen! een integrerend onder deel der Federatie zijn, anderzijds ver tegenwoordigt zij daarin ontegenzegge lijk het meest revolutionaire element. De toekomst zal moeten leren of de communistische invloeden binnen haar ressort zó groot zijn, dat zij in het totale bestel min of meer de functie van het Trojaanse paard zou vervullen. HOE mijlen ver Djokja zich van de overige deelstaten heeft gedistan- cieerd en hoè hopeloos het zich in zijn kortzichtigheid heeft geïsoleerd, blijkt niet alleen uit het feit, dat Oost- Sumatra bij de Republiek Oost-Indone- sië heeft geprotesteerd tegen het voe- ren van afzonderlijke besprekingen met Djokja, doch veel duidelijker nog uit de omstandigheid, dat de Oost-Indone sische premier op instigatie van het Komite Indonesia Serikat de daartoe strekkende uitnodiging zelfs heeft af geslagen, waarmede de laatste hoop van de Republiek om Oost-Indonesië uit het federatieve verband los te weken, in rook is opgegaan. Volgens de laatste Antara-berichten zou Djokja ook nu nog niet bereid zijn de begrijpen wij het goed door Nederland bereids ge accepteerde voorstellen van de Commis sie voor Goede Diensten inzake de on middellijke staking der vijandelijkheden te aanvaarden. De beslissing daarover is van Dinsdag uitgesteld tot Don derdag. Verwonderen doet ons dit republi-1 keinse standpunt niet. Djokja heeft in j het verleden zijn tegenspeler in het di plomatieke spel zó vaak tot een conces sie of tot een voor de Republiek succes vol compromis bereid gevonden, dat het dit spel tot het laatst wil trachten door te zetten. O Maar na de hierboven geschetste ont goochelingen als gevolg van de duide- lijk-onvriendelijke houding van haar veronderstelde partners in de „strijd" tegen het Nederlandse „imperialisme" en nó de ondubbelzinnige verklaring van dr. Beel, dat de deur voor de Re publiek „niet eindeloos blijft openstaan", kunnen wij toch moeilijk anders veron derstellen dan dat Djokja eieren voor zijn geld zal kiezen. Misschien hoe wel het van begrip voor de realiteit zou getuigen nog niet in zijn beslissing van morgen, maar dan toch zeker in het nabije verschiet. Zo niet, dan raakt Djokja van een z ij spoor op een dood spoor. RESUMERENDE kunnen wy 's mi nisters formulering, dat „een on dertoon van gematigd optimisme niet geheel behoeft te ontbreken" kan het nóg diplomatieker worden gesteld? in enigszins positiever termen onder schrijven. Het tij is kennelijk gekeerd, ten ongunste van het Djokja'se, doch ten gunste van het Nederlandse èn In donesische standpunt. Hetgeen niet wegneemt, dat wjj vooralsnog onmoge lijk enthousiaste voorstanders kunnen zijn van een verdere uitwerking van het Linggadjati-accoord in de geest zoals door dr. Beel gistermiddag is aangekon digd. Daarvoor zijn er o.i. in aangele genheden van overheersend belang, zoals o.a. ten opzichte van de positie der Kroon, nog tè veel onduidelijkheden en vaagheden. Maar dat is per saldo een kwestie van nadere uitwerking. Wij vrezen nochtans, dat de ontwikkeling in de naaste toekomst ons gelegenheid te over zal bieden daartegen onze be zwaren kenbaar te maken. Herriot als voorzitter gekozen I assemblee het voorzitterschap verder op I zich te nemen. Cachin grondde zijn weigering op de stelling, dat de fractieleiders in strijd met het reglement hadden gehandeld door Duclos niet aan te wijzen als eer ste vice-president. Later kwam hij daarop in zoverre te rug. dat hij de zitting 3 uur verdaagde. Bij de heropening verklaarde Cachin, dat de leiders der parlementaire fracties niet in staat waren gebleken overeen stemming te bereiken aangaande de be noeming van een praesidium. Hij had dit aan de president van de republiek meegedeeld en schorste de vergadering opnieuw, nu tot hedenmiddag twee uur. Daarop brak een geweldig rumoer los. Rechtse en meer gematigde afgevaar digden riepen: „Naar Moskou, naar Mos kou". terwijl de communisten eveneens uiting gaven aan hun gemoedsgesteld heid. Enige rechtsen wilden Violette (een radicale gedelegeerde en de op een na oudste) als voorzitter hebben. Hij kreeg echter geen kans de microfoon te be reiken, Suppoosten begonnen daarop de tribunes van mensen te zuiveren. Ook de pers moest zich verwijderen .De zaal werd in duister gehuld. Een aantal af gevaardigden bleef echter zitten en stak cigaretten op. Tussen de communisten en hun tegenstanders ontstonden hevige discussies. Toen het licht weer op ging, bedroeg het aantal aanwezige afgevaardigden een dozijn. Herriot verklaarde, dat hij hier niets aan kon verhelpen, maar hij zou pogen de zaak in het reine te brengen. Vijftig rechtse afgevaardigden verlie ten gisteren de Franse Nationale Ver gadering uit protest tegen de rede van Marcel Cachin, de 86-jarfge leider, van de Franse communisten. Volgens traditie moet de oudste af gevaardigde in dit geval Cachin de eerste vergadering van de nieuwe zitting openen met een rede over de toe stand in het algemeen, echter zonder daarbij polemische kwesties aan te roe ren. Caehin hield zich wat dit laatste betreft niet aan de traditie en schetste de politiek van zijn partij. Toen hij aan drong op het nemen van stappen ter be ëindiging van de oorlogen in Grieken land, Indo-Chlna en Indonesië, barstte een tumult los en verlieten de rechtse afgevaardigden onder luid protest-ge roep de zaal. De communisten stonden op en juichten Cachin luide toe. De leider van de Franse radicalen, Edouard Herriot, is herkozen als voor zitter van de nationale vérgadering. Hij kreeg 317 stemmen, terwijl 174 stemmen werden uitgebracht op de enige andere candidaat, de communist Calas. In de raad van de republiek werd Gas ton Honnerville (radicaal) als voorzit ter herkozen met 194 stemmen. De com munist Harrane kreeg 75 stemmen. Volgens een overeenkomst tusóen de partijen zou de grootste partij, in casu de communistische, de eerste vice-pre sident moeten opleveren. (Bij ontbin ding van de assemblee en ontstentenis van de voorzitter van de assemblee is de eerste vice-president tijdelijk eerste minister!) De overeenkomst is bij deze gelegenheid echter verbroken, doordat een socialist als eerste vice-president werd voorgesteld, een lid der MiRP als tweede en 'n communist pas als derde, maar er wordt rekening gehouden met de grootte der partijen, aangezien uit de communisten zowel als uit de leden der MRP twee vice-presidenten werden aan gewezen. De communist Duclos heeft in de wandelgangen medegedeeld, dat zijn partij het als een degradatie beschouwt van de eerste naar de derde plaats te zijn overgebracht en derhalve zal wei geren deel te nemen. Hierdoor dreigt een impasse te ontstaan, daar het regle ment voorschrijft, dat 't praesidium van de assemblee uit vertegenwoordigers van alle partijen, naar verhouding, wordt samengesteld. Vertraging by de beslissing ontstond, toen Cachin weigerde als oudste lid der Prof. Berven behandelde een tank-maarschalk Bij zijn aankomst te Helsinki, heeft de Zweedse professor Berven verklaard, dat hij een van de maarschalken van de Sovjet-Unie had behandeld. Op de vraag of het Stalin betrof antwoordde hij: „Neen, doch ik kan de identiteit van mijn patiënt niet bekend maken." Berven zeide beloofd te hebben de naam van de patiënt niet te noemen. Hy voegde er aan toe, dat deze aan een tamelijk ongewone vorm van huidkan ker leed, doch dat hij niet in onmiddel lijk levensgevaar verkeerde. Zijn patiënt was een maarschalk van het tankkorps. Hij ontkende categorisch, dat het een vooraanstaande politicus zou zijn. TE VROEG OP PAD! In het Noord-Limburgse dorpje Velden werden dezer dagen drie meikevers gevangen. Waarschijn lijk zijn zij door de zachte winter in de war geraakt en hebben zich daar door vroeger op pad begeven dan in hun bedoeling lag. De kevers vonden het na een blik'op de ka lender echter niet de moeite terug te keren. Waren het misschien Januari-kevers? 5000 GELUKKIGE GEZINNEN! mud kolen extra uit Amerika. 5000 Nederlandse gezinnen kunnen gelukkig gemaakt worden met de por tie van de 1000 ton Amerikaanse an- thraciet, die gelijk gemeld deze week met de „Bienville" in Rotterdam onder de hoede van de „Care", aan komt. Tegen betaling van 10 dollar door een Amerikaan, krijgt de begiftig de in ons land twee-en een half mud kolen gratis thuis. Eén gezin kan ten hoogste met vier van zulke extra'tjes geliikkig woraen gemaakt. Deze eerste duizend ton is 'n proef zending. 90 OFFICIEREN EN ONDER OFFICIEREN WEDEROM NAAR INDIË. Binnenkort zal een 90-tal officieren en onderofficieren, afkomstig van de lichte infanterie bataljons en de 7-De- cember-divisie voor de tijd van twee ja ren opnieuw naar Indië vertrekken. Daar zy zich voor deze heruitzending vrijwillig beschikbaar hebben gesteld, wordt hun gelegenheid gegeven, hun ge zin te laten volgen, hetgeen in de e.v. maanden zal geschieden. Spoorweg, bus en vliegtuig (Van onze parlementaire Redacteur). Dr. Beel had gisteren omstreeks een uur nodig voor het voorlezen van zijn verklaring óver Indië, waarna de Ka mer zonder bespreking accoord ging met het voorstel van de voorzitter, mr. Van Schaik, om met de beraadslaging te beginnen op morgen om één uur. "Toen werden de afdelingen samenge steld. Tot voorzitters der afdelingen werden gekozen de heren Schouten (A.R.), Tilanus (CJH.), Romme (K.VP.) Van der Goes van Naters (Arb.) en Grote luchtmacht noodzakelijk President Trumans commissie voor luchtvaarfcpolitiek heeft na een onder zoek van zes maanden de V.S. er voor gewaarschuwd, dat het land op 1 Jan. 1953 voor het feit zou staan, dat an dere landen vrijwel zeker een grote hoe veelheid atoomwapens zouden bezitten en waarschijnlijk ook doeltreffende be-* stuurbare lange-afstandsprojectielen in massa zouden produceren, In het rap port wordt aangedrongen op het vor men van een strijdmacht, die in staat is tot een tegenoffensief, gebouwd rond een vloot van bommenwerpers; bege leidende vliegtuigen en lange-afstands projectielen. Elk land, dat zou over wegen de VS. aan te vallen, zou daar door weten, dat, indien het zulks zou doen, zijn fabneken en steden tegen de grond zouden gaan en zijn oorlogs machine zou worden vernietigd. De commissie bestaat uit vooraan staande particulieren, dié door de pre sident zijn benoemd om alle fazen van de luchtvaart te bestuderen. De com missie dringt aan op een radicale wij ziging in de traditionele vredesstrate- gie van het land. In het rapport worden om. de vol gende punten naar voren gebracht: 1. Aangedrongen wordt op het vor men van een Amerikaanse „front" luchtmacht van bijna 7.000 vliegtuigen tegen 1952, gesteund door 3.212 vlieg tuigen van de nationale garde en een reserve van 8.100. 2. Er wordt voor gewaarschuwd, dat het roekeloos zou zijn er op te vertrou wen, dat andere landen tegen 't eind van 1952 geen grote hoeveelheid atoom wapens zullen hebben. 3. Er zijn bewijzen, dat er binnen vijf jaar bestuurbare projectielen met een actie-radlus van 8.000 km in massa productie zullen zijn, - die in staat zijn een doel van flinke omvang, zoals een stad. te treffen. Het zou ndet verstan dig zijn aan te nemen, aldus het ra/p- port, dat andere landen dit wapen niet tegen het eind van 1952 in hun bezit zullen hebben. 4. De plannen om sabotage door bac teriologische wapens te-voorkomen moe- jen op intensievere wijze worden uit gewerkt. Na Januari 1953, aldus de commis sie, is een aanval met bestuurbare pro jectielen via de Polen pn Oceanen, als mede binnenlandse sabotage, gevolgd door een „invasie van luchtlandings troepen om van de eerste verwarring gebruik te maken, strategische punten in te nemen en de weerstand van het land geheel te breken", mogelijk. De luchtmacht, aldus het rapport, moet het fundamentele Amerikaanse verde digingswapen in de toekomst zyn. De huiuige luchtmaoht is onvoldoende, zelfs gedurende de periode, dat het land betrekkelijk vry van gevaar voor een kraohtige aanval is. De enorme regenval van de laatste weken heeft ook het water van het rivier tje Wold A nabij Meppel tot zo grote hoogte opgestuwd, dat men vreest dat de omgeving weldra zal overstromen. Met man en macht tracht men dit door dijkversterking te voorkomen. (Foto ANP) De moeilijkheden in West-Duitsland Alle arbeiders in de industriestad Ha gen hebben een oproep ontvangen om heden gedurende twee uur des middags het werk neer te leggen Afgevaardigden van bedryisraoen uit het gehele Ruhr- gebied zullen in Duisburg by een komen om het afkondigen van een algemene staking te overwegen. Het. centrale co mité van het vakverbond van mijnwer kers in het Ruhr-gebied heeft echter alle afdelingen ten sterkste afgeraden om aan proteststakingen mee te doen, zelfs indien deze door de plaatselijke be sturen van vakverenigingen worden af gekondigd. Het comité legde er evenwel de nadruk op, dat de mijnwerkers de mijnen zouden verlaten, indien zy daar toe door het bestuur van het vakver bond voor de Britse zone zouden worden opgeroepen. Generaal-majoor Hays, de plaatsver vangende Amerikaanse opperbevelheb ber in Duitsland, heeft intussen in een rede te Stuttgart de geruchten,, als zou het voedselrantsoen van 1550 tot 1200 calorieën per dag worden verlaagd, te gen gesproken. Hij zeide. dat er genoeg voedsel was om het huidige rantsoen te handhaven. Wagenaar (C.P.N.). Daarna werd een aanvang gemaakt met de begroting van het Dep. van Verkeer en Waterstaat Er werd gesproken over de spoorwe gen, de autobussen, de binnenscheep vaart. De heer Schil thuis (Arb.) wees om. op de noodzakelijkheid van een ef ficiënte regeling van het verkeer en het zuinig gebruik der verkeersmiddelen. De wet Autovervoer Personen heeft niet aangegeven hoe de concentratie van vervoersbedrijven verkregen zal worden en het is naar zijn oordeel gewenst, dat daarin voorzien wordt. Alleen wanneer dit b.v. door on-economisch vervoer ge motiveerd is, zouden z.i. busdiensten verdrongen mogen worden, maar hij vroeg zich af of dergelijk oneconomisch vervoer alleen te verwachten zou zyn by de autobusdienstén. In leder geval moet het hier niet worden een kwestie van bescherming der Spoorwegen. Hy wilde gaarne 's ministers oordeel ver- néfrien over de rol van de A.T.O. bij het wegvervoer. Sterke concentratie van het goederen- en personenvervoer in één onderneming ontmoette voorlopig bij deze afgevaardigde bezwaren, omdat hij dit soort vervoer een typisch midden- standsbedrijf vindt. De samenstelling der adviescommissies voor de Rijksver keersinspecties dient naar zijn mening opnieuw te worden bezien. Dat goed spoorwegvervoer van primair belang is, moet men z.i. wel voor ogen houden. Met aandacht moet de vrijheid van keuze van land- en watervervoer ge hanteerd worden, vond de heer Schilt- huis, die ook nog nader inging op de binnenscheepvaart. De heer Hacke (Vryh.), het tarieven- systeem besprekend, verklaarde, dat zijn ideaal is een drietal tarieven, n.l. voor rail-, weg- en binnenvaartvervoer. Met klem drong spr. er op aan, dat bij de totstandkoming van de W.A.P. gedane toezeggingen worden nagekomen. Wat de reorganisatie van de A.T.O. aangaat zeide spr. gaarne de zienswijze van de minister te willen horen. Naar zijn op vatting moet de A.T.O. als zelfstandige onderneming blijven bestaan, doch hy vreesde in dat geval voor de inrichting van een eigen bestel- en afhaaldienst door de Spoorwegen. Invoering van goedkope reisbiljetten voor de avond uren achtte spr. gewenst. De heer Serrarens (K.VP.) bleek van oordeel te zijn, dat uit deze begroting weinig blijkt van de noodzakelijkheid, dat de tering naar de nering gezet wordt. Verontrustend achtte hij de hon ger naar luchtvaartterreinen. Is het vliegtuig voor binnenlands verkeer nog wel verantwoord als straks de treinen met een vaart van 125 kilometer door het land rijden? Wat het autotfusver- voer betreft bepleitte hy bescherming van de particuliere ondernemingen. De heer Suurhoff (Ar.) wilde het rij tijdenbesluit gewijzigd hebben. De diensttijden voor chauffeurs en conduc teurs op de intercommupale tramwegen moeten niet langer dan 48 uur zijn. Naar het oordeel van de heer Van der Zaal (A.R.) moet op korte termijn voor zien worden in de achterstand bij de binnenvaart. De heer Van Dis (S.G.) wilde een einde gemaakt zien aan het vaststellen van lage tarieven door de Spoorwegen om de ondernemers van het wegvervoer dood te drukken. Voorts bepleitte hij een vaarverbod op Zondag voor de bin nenvaart, pleizlervaartuigen inbegrepen. Nadat nog enige sprekers het woord hadden gevoerd, werd de vergadering tot hedenmiddag onderbroken. Minister-president Paul Henri Spaak heeft gistermiddag op een in hotel de Witte Brug te Den Haag gehouden pereconferentie antwoord gegeven op versohillende vragen. De heer Spaak wees er op, niet te willen geloven in een failliet van Ne derland. Wel gelooft hij, dat Neder land veel meer moeilijkheden heeft dan België door de omstandigheden, welke de oorlog meebracht, doch hy merkte op er zeker van te zyn, dat er eens een algeheel herstel van ons land verwezenlijkt zal worden. De Benelux Is niet een individuele aangelegenheid, maar een, die men in het grote algemene verband van de sa menwerkende landen moet zien. Als men niet de Benelux gedachte wil. wat wil men dón voorstellen, om tot een politiek van herstel te komen? Dan zou men slechts daartegenover een po litiek van individualisme en egoïsme kunnen stellen, waaruit geen herstel van onze landen zou geboren worden. Als de keuze gemaakt is, zoals thans, dan moet men een loyale houding aan nemen en de moeilijkheden en opoffe ringen aanvaarden. De noodzaak der dingen noopt tot die houding. In verband met een vraag over het plan Marshall merkte de heer Spaak op, dat hy geen politieke voorwaar den in het plan Marshall ziet, hoe wel dc communisten zulks wel bewe- politiek en militair contact. ren. Wel meende hy, dat er een po litieke idee bestaat in deze zin, dat de erby betrokken Europese landen niet communistisch worden. Hy achtte het wenseiyk, dat men er van overtuigd werd, dat in het plan Marshall het belangrykste ele ment Is, dat men verwacht, dat de Europese landen zélf organiseren en een plan voortbrengen. Teveel wordt de aandacht gevestigd op hetgeen men nodig heeft en te weinig wordt er nog rekening gehouden met de noodzakelyklieid, dat men zelf met een positief plan voor herstel komt. Wat een eventuele uitbreiding van het Benelux-plan betreft, wees de mi nister er op. dat er voor de landen wer- keiyke problemen bestaan. Er bestaan grote verschillen tussen de landen on derling. Maar de heer Spaak zeide er absoluut van overtuigd te zyn, dat na een oplossing van de vraagstukken en. het bereiken van een bevredigende tech niek, een uitbreiding zal kunnen ver kregen worden. Gevraagd of Benelux politieke en mi litaire gevolgen met zich mee kan bren gen, luidde het antwoord, dat, als er een goed en intiem economisch accoord bestaat, het zeker is, dat er veel meer samenwerking en een grotere Synchro nisatie op versohillend gebied gaat be staan. Men moet dan ook de conse quenties aanvaarden van een nauwer Dimitrof deelt kaakslagen uit AAN BINNEN- EN BUITENLAND. Dimitrof. de Bulgaarse minister-pre- dent. heeft in de nationale vergade ring verklaard, dat de tegen Petkof uitgesproken doodstraf mogelijk in ge vangenisstraf zou zyn veranderd, in dien het buitenland niet had geïnter venieerd, of een ultimatum had willen stellen „aan de souvereine Bulgaarse justitie." Zich tot de negen parlementsleden van de oppositie richtende, zei Dimi trof, dat zy geen plaats verdienden in een grote nationale vergadering, daar zij „slechts een gramofoonplaat van het buitenland" zouden zyn. „Gy durft echter niet openlyk te spre ken," aldus Dimitrof, „want uw eni ge zorg is uw huid te redden." Over democratie gesproken. Maar voor het ogenblik schenkt de huidige ontwikkeling, naar onze mening, politiek, financieel en economisch, al leszins reden tot een zeer reëel opti misme, zynde deze een belangrijke schrede voorwaarts op' de moeizame en helaas door de Republiek gebarrica deerde weg naar de inlossing der Ko- ninkiyke Belofte van 7 December 1942, BINNENLAND. Zaterdag as. zal ln Hotel „De Witte Brug" te Den Haag de Nationale Ver- trouwensraad van de G.O.I.W.N. op plech tige wijze worden geïnstalleerd, waarbij H.M. de Koningin zich zal laten vertegen woordigen door Haar secretaresse mej. j. Geldens. Sedert gistermiddag ls de Maas bij Maastricht snel gaan wassen. Blijkens no teringen aldaar steeg het water binnen enkele uren ruim 50 centlbeter. De was ls zó verrassend, dat men de stuw bij Borgharen, welke Maandag was geplaatst, weer snel heeft moeten wegnemen. Gisteravond werd de 52-J. heer H. de Hoop, directeur van Gemeentewerken en commandant van de brandweer te Waal wijk op de onbewaakte overweg ln de Putstraat aldaar door een uit "s-Herto- genbosch komende trein overreden. Het slachtoffer was op slag dood, HIJ laat een vrouw en zeven kinderen achter. Onverwacht brachten gisteravond HJt de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana een bezoek aan het Centraal Thea ter te Amsterdam. Zij woonden, tussen het publiek ln een zijloge gezeten, de opvoering bij van het door „Gomedla" ge speelde toneelstuk ..Glazen Speelgoed". Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zal de debarcatle van het hospl- taalschlp „Grote Beer", met aan boord ongeveer 650 terugkerende afgekeurde mi litairen uit Ned.-Indië, morgenochtend te 9 uur aan de Javakade te Amsterdam be ginnen. De „Society of automobile engineers" ln Amerika heeft besloten op ruime schaal hulp te verlenen aan ae Neder landse algemene verladers- en eigenver voerders-organisatie E.V.O. De Naardense recherche heeft we derom een aantal misdrijven tot Klaar heid gebracht. Verschillende arrestaties werden verricht en talrijke goederen te ruggevonden. Ook o.a. ln Baarn gestolen goederen en een zeer grote partij Perzische tapijten, fototoestellen, radiotoestellen, handdoeken, theedoeken, lakens, slopen, bontmantels, gouden sieraden en Juwelen, afkomstig van Inbraken in Bussum, Bre da, Bloemendaal en Amsterdam. Als plaatsvervangende vertegenwoor diger van Nederland in de bijzondere commissie van de Ver. Naties voor de Balkan, is benoemd de heer J. J. A Keu- chenlus, luitenant-kolonel der mariniers b. d. BUITENLAND. De raad der Arabische Liga heeft be sloten aan India en Pakistan een nota te sturen, waarin bemiddeling in het ge schil tussen belde landen (met betrekking tot Kasjmir) wordt aangeboden. De voortdurende regenval van de laatste dagen heeft de zijrivieren van de Maas, voornamelijk de Ourthe, de Ambleve en de Vesdre, sterk doen wassen. De Maas zelf zal eerst in de komende dagen de gevolgen hiervan ondervinden. Iedere gemeente ln België met één of meer bibliotheken moet bij besluit van de regent.ieder laar minstens 1.50 frs. per inwoner aan de Inrichting, het onderhoud en de uitbreiding van aeze bibliotheken besteden. In Callfornlë heeft men proeven ge nomen met onbemande sleden, die met een snelheid van 1630 km. per uur door raketten over spoorrails werden voortge stuwd, om de toestanden zijde van zoeken. „aan de over- de geluldsgrens" te onder- By Topcliffe In Yorkshire ls een vliegtuig van de R.A.F. van het type Wel lington neergestort en ln brand gevlogen. Drie van de vier Inzittenden zijn om het leven gekomen. De tweede piloot wist bij tijds met zyn parachute uit het vliegtuig te springen en kwam er ongedeerd af. Daar de cholera-epidemle ls geëin digd, zyn de grenzen van Irak, Syrië, Tur- kye en Trans-Jordanlë weer opengesteld. Ook zbn de verbindingen te land en door de luent hersteld. Een Amerikaans vliegtuig stortte neer toen het by zware storm en regen op het vliegveld van Washington wilde lan den. Vyf Inzittenden kwamen om het le ven en vier werden gewond. De Franse boeren zullen 2 Februari beschouwen als de dag van protest tegen het plan van Mayer ter redding van de franc, aldus de algemene federatie van landbouwers. Op die dag zullen ln ver schillende plaatsen „protest- en waar schuwingsvergaderingen" gehouuden wor den, waarop men op herziening van het plan zal aandringen. René Mayer, de Franse minister van financiën, heeft tydens een persconferen tie medegedeeld, dat hij binnenkort een bezoek aan Engeland zal brengen en be sprekingen zal voeren met 6ir Stafford Cripps, de Engelse minister van financiën, met wie hij een groot aantal onderwerpen heeft te behandelen. De „New-York Daily News" meldt, dat do hertog en de hertogin van Windsor Bpoedlg naar Hollywood zullen vertrekken „om do verfilming van Edwards' Memoi res te bespreken. Naar van officiële zyde wordt ver nomen. heeft men in Centraal- en Oost- Blrma thorium en uranium gevonden, die gebruikt worden bij de vervaardiging van atoombommen. De mobilisatie van alle Joden in Pa lestina tussen 17 en 25 Jaar zal heden voltooid zijn. Morgen zullen honderden Joodse opsporingsambtenaren door een onderzoek ter plaatse nagaan, of Joodse mannen of vrouwen zich aan de mobili satie onttrokken hebben. In het ziekenhuis dependence van de medische faculteit van de universiteit te Caïro, werd een geval van cholera ge constateerd. WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond. Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Aar de kust tydeiyk krachtige, overigens meest matige Westelyke wind. Iets kouder des nachts. 15 JANUARI. Zon op: 8.43 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 11.02 uur; onder: 21.15 ui* (19 Jan. E K.) Hoogwater te Katwyk te 6.17 en 18.27 u.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1