SCHUDT UW LEVER WAKKER Kees Broekman's eetlust dwingt Noren respect af Wat er in gebeurt Training Olympische Zwemploeg MAANDAG 13 JANUARI. Avonturen van jeugdig verstekeling EWERVEND DOOR EUROPA. Aan boord van het Amerikaanse s.s. „Hastings", werd 's nachts, toen de boot juist binnengaats was. een 13-jarige verstekeling ontdekt, die zich Jack Mac- donald noemde en zeide in Missouri ge boren te zün. De kapitein gaf de jongen aan de loodsboot mee terug. In Hoek van Holland leverde de politie hem af aan de Vreemdelingendienst te Rotter dam. Daar vertelde de jongen zijn levens geschiedenis. In 1939, toen hij dus vijf jaar oud was, arriveerde hij met zijn vader, die met een vlooientheater de kermissen afreisde, uit Amerika in Bel gië. De oorlog kwam en vader en zoon werden door de Duitsers gevangen ge nomen en in een gevangenis te Breslau opgesloten. Toen deze stad door de Rus sen werd bevrijd, werd de jongen vrij gelaten. Van zijn vader was echter geen spoor te bekennen Al zwervende kwam hij bij een Amerikaans legeronderdeel terecht, dat hem tot mascotte promo veerde. Ook na de wapenstilstand bleef hij bij het leger en bereisde verschil lende Europese landen, om ten slotte weer in Duitsland terecht te komen. In het begin van dit jaar wist hij clandestien met een verlofgangerstrein in de Hoek te komen, waar hi) echter gesnapt werd. Men wilde hem over de grens zetten, doch voor dit plan tot uit voering kon worden gebracht, nam hij weer de benen en trachtte opnieuw Hoek van Holland te bereiken. In Rotterdam wist hij zich toen aan boord van de „Hastings" te verstoppen, daar dit hem wel zo doeltreffend leek. Echter ook deze poging liep op niets uit De vreemdelingendienst zal nu met behulp van het Consulaat uitzoeken, of hij werkelijk de Amerikaanse nationali teit bezit. Algemene Vergadering der V. N. in ons land? MINISTERRAAD BESPREEKT PLAN TER ONTVANGST. In de Ministerraad van 19 Januari zal een plan worden besproken, dat beoogt aan de heer Trygve Lie bij zijn bezoek aan Den Haag op 22 Ja nuari de mogelijkheden voor le leg gen, welke er hier te lande zijn voor een ontvangst van de algemene ver gadering van de Ver. Naties, welke dit jaar in Europa wordt gehouden. Dit plan is samengesteld door des kundigen van de Ministeries van Bui tenlandse Zaken, Verkeer, Binnen landse zaken. Economische zaken en Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft te kennen gegeven gaarne als gast vrouw te willen optreden wanneer de zittingen in Den Haag zouden worden gehouden. Doordrongen van de grote betekenis van een eventuele komst van de UNO zegt het gemeentebestuur niets te zullen nalaten om een en ander te bevorderen. BRUTALE INBREKERSBENDE TE VELP ONTMASKERD. De Velpse recherche heeft vier leden van een inbrekersbende gearresteerd, die behalve in Velp in tal van andere steden geopereerd heeft. Hun wijze van „werken" getuigde van een zeldzame brutaliteit: zij gingen langs verschillende huizen, die van te voren waren uitgezocht en belden daar onder een of ander voorwendsel aan. Werd er niet opengedaan en waren de bewoners dus niet aanwezig, dan braken het vrouwelijke lid van de ben de „Betsy en een man in en namen alles mede wat zij dragen konden. Zo hebben zij in Velp bij twee inbraken, geld, een radiotoestel en een bontman tel meegenomen. Reeds hebben zij bekend te Amster dam .Bussum, Weesp, Baarn en Gin- neken inbraken gepeegd te* hebben. De drie voornaamste Engelse doelstellingen. REDE VAN MORRISON. Herbert Morrison, vice-premier van Groot-Brittannië, heeft, tijdens een bijeenkomst van aanhangers der La- bourpartlj te Leicester o.m. gezegd: Hoewel wfj niets liever willen dan samenwerking met de Sovjet-Unie, al dus Morrison, kan men niet verwach ten. dat wy steeds onware en kwaad aardige aanvallen op ons land op ons laten zitten. Men kan niet verwachten, dat wij gelukkig zijn, wanneer het ene land na het andere in Oost- en Zuid- Europa overgeleverd wordt aan onde mocratische en niet-representatieve communistische regeringen, gepaard gaande met onderdrukking van andere politieke party en en de persvrijheid, een algemene heksenjacht en zelfs de zeer onwettige executie van niet-com- munistische politeke leiders. Hij zeide steeds meer tot de overtuiging te ko men, dat de communisten niet aan de linker- maar aan de rechterzijde staan. De drie voornaamste oogmerken der Britse buitenlandse politiek, aldus Morrison zijn: 1. De bevordering van internationale actie, bij voorkeur door middel van de V.N., om toekomstige oorlogen te voor komen. Dit betekent veel meer dan het aannemen van resoluties. Het be tekent. dat men zich steeds beschik baar moet houden. Het betekent ook een noodzakelijke bereidheid om de gewapende macht te gebruiken om ge weldpleging te voorkomen. De volke ren moeten de les van 1939 leren, wan neer er nog tijd is. 2. Bevordering van de economische samenwerking in de wereld om de wel vaart en veiligheid van alle landen te verhogen. 3. De koloniale volkeren te helpen bij het verhogen van de mate van zelfbestuur, sociale welvaart en kennis, zodat zij tenslotte hun plaats tussen de vrije volken van het gemenebest kun nen innemen. MLJNONTPLOFFING BIJ METZ. Reeds 9 doden. Vele mijnwerkers zijn door een ex plosie van mijngas in een kolenmijn te Petite Rosselle, nabij Metz, van de bui tenwereld afgesloten. Er zijn 9 doden. 38 mijnwerkers lig gen met brandwonden in 't ziekenhuis en naar men aanneemt, bevinden zich nog 5 man ondergronds. Men stelt al les in (het werk om hen te redden. Zilliacus critiseert Attlee Het linkse Labour-parlementslid Zil liacus, die tevoren ernstige bezwaren had geuit tegen de buitenlandse poli tiek van de Britse Labour-minister van buitenlandse zaken, Berin, heeft thans zijn partij-leider, eerste minister Att lee, aangevallen Hij verweet hem ener zijds blind te zijn voor de gevaren van het Amerikaanse imperialisme, terwijl ~hij anderzijds geen oog schijnt te heb ben voor de „afschuwelijke terreur, uit geoefend door royalisten en Quislings alsmede de gemene onderdrukking en uitzuiging van het Griekse volk." Het mislukken van de viermogendhe- denconferentie van Londen acht Zillia cus het einde van de schljnvrede. De werkelijke strijd neemt thans een aan vang tussen hen, die de vrede willen behouden en „de tegenwoordige rege rende machten in de Verenigde Sta ten", die naar zijn menaiig op "een der de wereldoorlog aansturen. Rapport over Griekenland NOG GEEN V.N. VERGADERING. De commissie voor de Balkan van de V-N- heeft te Athene een lang rapport gepubliceerd over 't werk, dat de com missie tot eind December van het- vo rig jaar heeft- verricht. Het rapport maakt melding van de geringe uitwer king der pogipgen om vriendschappe lijke diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en de andere Balkanlan- den tot stand te brengen. Het rapport geef.t vervolgens bijzonderheden over de toestand in Noord-Griekenland en over de wederziWse grieven, die door de vier Balkanstaten zijn geuit-. Men komt tot de conclusie, dat de bijeenroeping van een buitengewone al gemene vergadering der V.N. voor de bestudering van het Balkanprobleem vroegtijdig is. zolang de bewijzen van hulp, door Bulgarije. Joego-Slavië en Albanië aan de Griekse guerillas tra ders geboden-, nog niet deugdelijk ge noeg zijn. Hoewel officieel nog geen erkenning van de regering Markos heeft plaats gevonden, heeft het vakverbond op Cy prus zioh voor erkenning en steunver lening uitgesproken. Terwijl in Zuid- Slarië begonnen is aan de oprichting van een comité voor „hulp aan het Griekse volk". Gedemobiliseerden krijgen 190 textielpunten TER AANSCHAFFING VAN BURGERKLEDING. Zoals de Minister van Oorlog reeds heeft medegedeeld, worden de militai ren, die bij terugkeer uit Indonesië in aanmerking komen voor demobilisatie, in de gelegenheid gesteld burgerkle ding aan te schaffen. De hiertoe ge troffen regeling komt- op het volgende neer. Bij de ontscheping ontvangt de mi litair een kaart met kledingbonnen en 190 textielpunten. Op deze kaart kan hu. by een kledingmagazijn naar eigen keuze, voorrang krijgen tot het aanschaffen desgewenst van een bur- gercostuum, een jas, twee stel onder- goéd, twee overhemden en twee paar sokken. Voor het kopen van een bur- gercostnum ontvangt hij tevens een vergoeding van f. 70, Voor het aanschaffen van de overige kledingstukken kan hij de uitkering, die hem, behalve deze f.70 wordt ver leend, geheel of gedeeltelijk gebruiken. Kleine veranderingen aan het- burger- costuum zullen niet in rekening wor den gebracht. Heeft de militair bij een bepaalde winkelier een keuze gedaan, doch wenst hij nog niet- onmiddellijk te -kopen wat hij heeft uitgezocht, dan is de winke lier verplicht de uitgezochte artikelen te reserveren tot lutèrlijk zeven dagen na de dag van de demobilisatie. Hij .doet hiertoe aantekening op de kle dingbonnen voor de te reserveren goe deren. Deze verplichting geldt evenwel niet ten aanzien van het burgercos- tuum. De militair is verplicht het bur- gercostuum. dat hij heeft aangeschaft, evenals de voorrangskaart, mede te brengen naar het demobilisatiecentrum te Huis ter Heide. Daar wordt dan door deskundigen gecontroleerd of het gekochte beantwoordt aan redelijke eisen van kwaliteit en pasvorm. Is de militair er niet in geslaagd zich kle ding naar zijn wens aan te schaffen, dan kan hij daartoe door bemiddeling van het demobilisatiecentrumte Huis ter Heide alsnog in de gelegenheid.wor den gesteld. DE ZAAK VAN GEELKERKEN. Het onderzoek in de zaak Van Geel kerken. de plaatsvervanger van Mus- sert, zal een zeer uitgebreid onderzoek van twee -drie maanden vergen. Min stens 20 zeer bezwarende punten wor den tegen Van Geelkerken aangevoerd, o a. zijn leiderschap van de Jeugd storm en het feit. dat hy inspecteur- generaal van de Landwacht was. Hij zal voor het Amsterdamse Bijz. Ge rechtshof terecht staan. DEENS SCHIP GESTRAND BIJ HUIBERTGAT. Op de lauwersgronden is gisteren het 3000 ton metende Deense stoomschip, de VA Th. Malling" gestrand. Het heeft 20 man aan boord en is ge laden met 2000 ton kolen en was on derweg van Dantzig naar Gent. De Duitse sleepboot „De Titan", pro beert het schip vlot te krijgen. Ook een Engels schip kwam op on geveer dezelfde plek, n.l. bij het Huibert- gat tussen Schiermonnikoog en Rotter- meroog, aan de grond te zitten. Het lukte echter de kapitein van dit vaar tuig zijn boot op eigen kracht los te krijgen. Het s.s. „W. Th. Malling" is in de loop van de nacht, bij de kentering van het getij, door de twee Duitse sleepbo ten, vlot getrokken. Onze Olympische schaatsploeg in Hamar. Op „Fjetre", de oude boerderij van ex-wereldkampioen Peter Sin- ncrud, genieten onze hardrijders die door de KNSB in verband met de voorbereiding voor de Olympische Winterspelen naar Noorwegen zijn uitgezonden een zeer hartelijk en gastvrij onthaal. Öe gastheren, de oude Peter en diens zoon Arve, bijgestaan door zijn vrouw Anne, we ten wat de jongens nodig hebben, in welke sfeer zij het beste kunnen leven en zich thuis voelen. De stemming onder onze schaatsenrijders is dan ook best, alleen is het begrijpelijk, dat de spanning onder hen toeneemt nu de Spelen zo snel naderbij komen. Broekman: „krachtman" Als de Nederlandse rijders'op de baan in Hamar, die vlak bij „Fjetre" ligt, trainen, hebben zij over gebrek aan be langstelling niet te klagen. Aan de ene kant zijn Noren en Ne derlanders nu eenmaal snel vrienden, aan de andere kant is het een feit, dat de schaatsensport een echte volksport in Noorwegen Is met het gevolg, dat ieder zich graag precies op de hoogte stelt van tijden en prestaties van landgenoten enbuitenlanders. Dat Kees Broekman onder de „uitver korenen" behoort spreekt wel haast van zelf. immers zijn verrassende overwin ning. het vorige seizoen op de 10.000 me ter in Oslo, is met dikke letters geno teerd in het nationale schaatsenboek. Maar de Lierenaar is ook populair door Ingezonden Mededeeling cn u zult '9 morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Ingezonden Mededeling bevat méér vitamines dan levertraan, bovendien mouc, suiker en sinaas appelsap. Onmisbaar voor. Uw kinderen. Onovertroffen in smaak. Eis Sanostol l origineel product Wijdvertakte deviezen- en edelstenensmokkelarij ontdekt Zaterdag werden enige personen te Eindhoven, de notaris Dde accoun tant G en de makelaar P. in arrest gesteld, in verband met- een grote de- riezéfismokkel-affaire. die door de fis cale opsporingsdienst te Nijmegen is ontdekt. Men vermoedt dat men hier te doen heeft met een der uitlopers van een wijdvertakte deriezensmok- kelarij. die haar centrum in Amster dam heeft. De verdachte personen zou den zich bezig hebben gehouden met- het verhandelen van geldcoupures en geldswaardige coupures, benevens edel stenen, die in Duitsland van in nood verkerende burgers zouden zijn aange kocht. De smokkelhandeel zou zich-uit strekken over Nederland. Duitsland, België, Luxemburg en Engeland. Een helpster wist de brillanten en diaman ten over de Nederlandse grens te smokkelen. VRAAGGESPREK OVER VERMISTE PERSONEN. Hedenavond wordt- over Hilversum II na het nieuws van 8 uur, een vraag gesprek gehouden met Kolonel van Lanschot, hoofd der missie tot opspo ring van vermiste personen uit de be zettingstijd. het feit, dat hu bekend staat om zijn vele eten. In Hamar en wij geloven, dat die mening in geheel Noorwegen opgeld doet, wordt de stelling verkondigd, dat iemand die veel eet ook behoorlijk sterk is en hoe meer een mens naar binnen speelt, hoe sterker hij wordt. wy zouden dit standpunt niet geheel willen onder- schryven, maar intussen denken' velen er wel zo over. Daar komt nog by. dat de Noorse bevolking niet alleen veel, maar ook op elk uur van de dag kan eten. Overigens is de naam Broekman wat lastig uit te spreken voor de inwoners van Hamar en gewoonlyk luidt de uit spraak „Brokman". Deze dagen is er echter een nieuwe naam ontstaan, een woord, dat iedereen kan uitspreken. Broekman is omgedoopt in „kracht man", niet het minst om zyn forse lichaamsbouw. De Westlander heeft, ge zien de trainingstijden en vooral in aan merking genomen de verre van gunstige omstandigheden van temperatuur en ijs, bewezen in vorm te zijn. De Koning heeft ook al een bijnaam gekregen. Het jongste lid van de Ne derlandse ploeg past zich aardig aan in de voor hem volkomen vreemde omstan digheden. Men is in Noorwegen de naam van Co®n de Koning nog niet vergeten. De man. die in 1905 te Groningen het wereldkampioenschap won en die nog altüd het officieuse werelduurrecord op zyn naam heeft staan. En nu kwam, ,ook uit Holland, een jonge telg van de De Konings. Is het een wonder, dat hij de naam van ..familie van de wereld kampioen" (op zün Noors dan alty'd) heeft gekregen en dat men hem met meer dan gewone belangstelling gade slaat om te kyken of ook in deze 18-ja rige iets zit van wat de oude De Ko nings groot maakte? Volgens de chef d'cqunipe. dr. ir. Dolf van der Scheer, die regelmatig met de ploeg in Noorwegen contact heeft, vallen de prestaties van Van der Voort, De Koning en Huiskes bijzonder mee en kunnen wij van hen nog veel goeds ver wachten. Het is echter nog te vroeg om definitief oordeel te vellen. Hoe het ook zü, voor de komende jaren hebben wü weer enkele jeugdige ryders, die wel licht reeds dit seizoen, maar later ook internationaal van zich zullen doen spreken, mits zy op dezelfde ernstige wyze de voorbereidende conditie-trai ning en de daarop volgende üstraining voortzetten. EEN DODE EN VIER GEWONDEN. De Nederlandse verliezen in Indone sië bedroegen Vrijdag een gesneuvelde en vier gewonden. FEUILLETON Mijnheer Melvil's ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 16) Buitengewoon intelligent, zonder een blauwkous te zyn, sportief, maar geen robbedoes, bescheiden, maar niet ver legen, altyd vol grappen, maar toch lief en zacht-. Het buitengewone meis je had met Christopher gebabbeld, zo als ieder ander meisje gebabbeld zou hebben, hetgeen hu erg prettig had gevonden, want. hü had nog al opge zien tegen het onderhoud met 't toon beeld van volmaaktheid, dat hu zich had voorgesteld. Over het algemeen was de visite een prettig intermezzo geweest in een leven, waarvan Chris topher begon in te zien, dat het tame- lyk eentonig was en dat nog eentoni ger zou worden, als Michael getrouwd zou zyn. Die avond was Heriry buitengewoon stil geweest työens het diner. Hy had vermoedeiyk zitten piekeren over de gemeenplaats, dat 'de best ontworpen plannen der mensen konden misluk ken. Hy had in zijn flat in Londen enige jaren besteed aan het samenstel len van een levenswyze, die precies met zün smaak en opvattingen strook te. Zyn metgezellen had hy met zorg uitgekozen. Beiden hadden hetzelfde leed geleden als hy zelf. Beiden had den een k<5rte periode van groot geluk gekend en daarna waren voor belden de dromen der jeugd voorby geweest. Dat had 'n band tussen hen gevormd. Een band van sympathie, die ook voort sproot- uit het feit, dat ze alle drie de genoegens van het leven hadden vaar wel gezegd, of in ieder geval die ge noegen, waarin de liefde een rol speel de. En dat zyn er heel veel. zy voel den zich alle drie aangetrokken tot een werkzaam, kalm leven, waarvan te vredenheid en niet de jacht naar op windend genoegen het doel was. Zij hadden dit gerealiseerd in een flat, die als voor hen gebouwd was, met een Joeukenmeid van zeldzame bekwaam heden, en met al het aangename, dat de moderne wetenschap kon verschaf fen. Maar Henry was nog niet tevre den geweest. Hij wilde zelf een huis bezitten. Een landhuis. Hy wilde' hun leven, precies zoals het was, overbren gen naar een mooiere omgeving. Hu had zyn landhuis gevonden, hij had alle bezwaren overwonnen en hy had het hele huishouden verplaatst. En toen, toen het scheen, dat hij had be reikt-, wat hy had willen bereiken, en het leven voor hem lag, vredig en on bewogen, begonnen niet voorziene moeilykheden zijn kalmte te versto ren. Aanvankelijk waren het maar kleinigheden. Michael miste zyn trein en kwam te laat voor het diner. To bias begon ongeregeld te worden in zyn gewoonten. En toen kwam het verpletterende nieuws van Michaels verloving. Daardoor werd de huishou ding volkomen in de war gegooid. Michael was een van de voornaamste stutten van het bouwwerk, dat Henry had opgetrokken. Dat dit ineen kon storten, was een duidelyk bewijs van de broosheid van alles wat menselijk was Er zou een leemte komen in de cirkel om het vuur, het zou geen cir kel meer zün en er zou een gevoel van eenzaamheid ontstaan. Het is mogelijk, dat Henry over al die zaken had zitten piekeren geduren de het diner, het is mogelijk, dat hü er in de zitkamer verder over had na gedacht, maar indien dit zo was, dan had hü het onderwerp nu toch laten vallen en was zün geest naar iets an ders afgedwaald, want plotseling kwam hij met een ruk overeind in zyn stoel en riep uit: „Robinson; zo heet hij, Robinson!" Michael keek op van zyn boek. „Jack Robinson?" informeerde hy. .Robinson," herhaalde Henry, „en hy zal my spoedig genoeg herkennen", want hy kent me heel goed." Hij fronste zijn wenkbrauwen en trok woe dend aan zyn sigaar. „O, kent hy je?" mompelde de ver bijsterde Michael. Henry keek hem aan met nietszien- de ogen. „Hy was vanavond in de trein," zei hy, „en hy stapte hier uit." „Nu, wat zou dat?" „Hy is inspecteur van de belastin gen." „WerkeUjk?" „In de city; ik lever bij hem mün belastingbiljet in." Michael keek naar Christopher, om te zien of deze iets van het verhaal begreep, maar Christopher zat even eens, met grote, niets begrijpende ogen, te luisteren. „Hij stapte hier uit," vervolgde Hen ry. alsof hij tot zich zelf sprak, „het zou tooh te gek zyn als hü hier woon de!" „Waarom?" vroeg Christopher. „Hij moet toch ergens wonen!" „Maar hy is inspecteur van de in komstenbelasting „Een inspecteur van de inkomsten belasting woont ook ergens." „Het zou erg onaangenaam zün," zei Henry somber, terwyl hy zün hoofd schudde. „Erg onaangenaam." CWordt vervolgd» Nederl. schaatsenrijders voor St. Moritz aangewezen De commissie voor het Hard rijden van de K.N.S.B. zal het bestuur yan het Nederlands Olym pisch Comité adviseren de Neder landse hardrydersploeg voor de Olympische Winterspelen te St. Morjtz uit vier rijders te laten be staan, te weten Broekman (de Lier), Langedijk (Oudkarspel), Huiskes (Wierden) en De Koning Purmerend). t Het ligt verder in de bedoeling deze vier rijders in te schryven voor alle nummers, dus de 500, 1500, 5000 en 10.000 meter, terwijl te St. Moritz zal wosden uitge maakt, op welke afstanden de vier rijders definitief zullen star ten. Langendük heeft eveneens blijk ge geven de vorm te pakken te krijgen en over zijn vechtlust, behoeven wij niet te klagen, getuige zyn, felle race tegen Broekman op de 5000 meter. „OPA" BALLUNGRUD WAAGT OOK NOG EEN KANSJE. Als de leider, de zich uitstekend van zijn taak kwijtende heer Nap. het sein geeft, dat de trainingstijd voorbij is en er wordt nog wat nagepraat in de kleine, maar gezellig verwarmde kleed kamer van Hamar's baan. dan zijn de grappen niet van de lucht. *- Het „geval" Ballungrud wordt vooral druk besproken. Deze grote rijder, we reldkampioen in 1926, 1932. 1936 en 1938, Olympisch kampioon in 1936 op de 500, 50Ö0 en 10.000 meter. Europees kampi oen in de jaren 1929. 1930, 1933 en 1936. Alles by elkaar dus een respectabele lijst, heeft dezer dagen in Lillehammer meegedaan in selectiewedstrijden voor St. Moritz En opa. >vant Balungrud is reeds grootvader, deed het nog uitste kend. Sinds acht jaar had de 44-jarige Noor niet meer op gladde ijzers gestaan. Deze „oude" man wil'zyn land nog vertegenwoordigen op de Winterspelen maar in Noorwegen werd gezegd: Ivar is te oud! Hoewel zijn verrichtingen in deze selectiewedstrijden niet schitterend mochten worden genoemd heeft hy toch niet teleurgesteld. De 500 meter reed hy in 46.6 sec. (ter vergelyking: De Koning legde deze afstand op 7 Jan. te Hamar eveneens af in 46.6 sec.) en de 5000 me ter reed „Opa" in 8 min. 55.2 sec. (Broekman 8 min. 50.7 sec., De Koning 8 min. 55 secBallungrud reed in. prachtige stijl, met soepele slag en een bewonderenswaardige regelmaat. Na af loop zei hy: ik ben nog lang niet in vorm, dat moet ik pas over een maand zijn. dit is nog maar voorbereiding. Men vraagt zich af: wanneer is een rijder nu eigenlijk wel „te oud" om aan wedstrijden deel te nemen? En als deze vraag in de kleedkamer van Hamar wordt gesteld, dan kyken sommige ryders Jan Langendyk aan en bewonderen hem voor wat hy het vorig jaar in Nederland bij de kampioen schappen heeft gepresteerd en aan het slot van het seizoen in Noorwegen zelf. 45). „Hm!" zei Panda zuchtend. „Ik zit erg in .narigheid misschien kunt U me helpen! Ik zoek het vliegende ta- pyt, dat van de sultan is gestolen, maar ik weet niet waar ik zoeken moet!" De vreemdeling, die Ben Hassan heet te, spreidde zyn kleedje uit. „Zet U ne der!" sprak hy. „We gaan eerst eens eten!" Hij knipte met zyn vingers en greep met een luchtig gebaar een schaal met voedsel uit de lucht. „Eet smakelyk!" zei hy. „U bent zeker een tovenaar!" zei Panda verbaasd. „Och, wat zal ik zeggen!" zei de vreemdeling. „Hier in het Oosten kan men nu eenmaal meer dan ergens an ders. Laat U niet weerhouden, het is eetf smakelük maal!" Panda sprak niet verder, maar begon te eten. Hij had honger, want het was al lang geleden, dat hy voor het laatst, gegeten had. Hy was echter nog niet lang bezig, of de vreemdeling mompelde iets. „Wanneer ik me niet vergis, na deren daar enige woestünrovers!" sprak hy. „Dat ziet er onaangenaam uit, meestal zyn dat ruwe lieden!" Panda keek op en zag over een zand heuvel een troep wilde ruiters met gro te vaart naderen.... Samenwerking tussen Bonds- en Verenigingstrainers De plannen inzake de voorbereiding van onze zwemmers en zwemsters voor de aanstaande Olympische Spelen be ginnen thans vaste vorm aan te ne men. Dc waterpolospelers zyn enige tijd geleden reeds begonnen en nu zyn er meer bijzonderheden te ver melden over het zwemgcdeelte. Het is zeker, dat by de training van de Olympische candidaten de vereni gingstrainers volledig worden ings- schakeld, een wens van de bondstrain- ster mevr. Braun zelf De centrale trai ning die op het ogenblik reeds te Am sterdam en Rotterdam plaats vindt, moet van het allergrootste belang wor den geacht voor het peil van het zwem men in het algemeen, Het ligt verder in de bedoeling bijeenkomsten te orga niseren onder leiding van de commis sie zwemwedstryden tussen de bonds- trainster en de vereniglngstvainers. om dat uitwisseling van gedachten van nut kan zün voor alle by de training be trokken personen. Verder heeft de com missie zwemwedstryden besloten een preventieve controle uit te oefenen op die zwemsters en zwemmers, die voor de eventuele opname in de vertegen woordigende ploeg in aemnerking ko men, Men moet namelijk voor iedere wedstrijd, zowel voor het buitenland als hier te lande, schriftelijke toestem ming hebben van de commissie zwem wedstrijden. Voorlopig zyn de volgen de zwemsters en zwemmers in de plosg opgenomen: Dames: Puck Lugthart (Z.C. Gro ningen). Bep Zijlstra. Henny Langen- bach, Nel Garritsen en Irma Schuma cher (allen RDZ), Lottie Broekhoven (ZC Rotterdam), Alie van Duyl en Corrie Vuyk (beiden ODZ Rottterdam) Els Byvoet (Surae Breda). Marie Loui se Vaessen (ZON Heerlen), Sabien van Slochteren (GDZ. Groningen), Greetje Galliard, Annie en Jannie de Groot en Wil Langerveld (allen ADZ, Amster dam), Hannie Termeulen (ADZ. Am sterdam). Aaf Wagemaker (De Meeu wen, Amsterdam), Ida de Gans (Nep- tunus. Amersfoort), Nel van Vliet. Wil Ha verlag. Dicky van Ekris en Mary Laven (allen Robben. Hilversum), Mar- got Marsman (HVGB. Haarlem). Jan- Hoe Leiden gisteren niet voetbalde VERLOREN SPORT-ZONDAG. Het was gisteren een slechte dag voor Koning Voetbal. Dc regen in 't Noorden sneeuw zorgde ér voor, dat het merendeel der terreinen on bespeelbaar was. Slechts in de beide Zuidelijke dis tricten ondervond de competitie na genoeg geen stagnatie. In district 2 vonden slecht zeven wedstrijden door gang. Geen Leidse club betrad de groene velden. Een schrale oogst! District IT, le kl.: SpartaDFC 0—2. 2e kl. A: Emma—De Kennemers 7—2. 3e kl. C: SVW—Concordia 1—1. 3e kl. F: Blauw Zw.Tonegido 43. 4e kl. A: De JagersOliveo 01. 4e kl. B: TerlaakVoorburg 22. 4e kl. D: Vogel—HDV 1—0. District III. le kl.: Quick—AGOW 5—3. District IV, le kl.: De Spechten Eindhoven 0—2; Helmond—'TSC 7—1; De Baronie/DNLSitt. Boys 12; Mau- ritsLonga 20. District VI, le kl.: VVVLimburgia 01; Sportcl. Emma—Helmondia 41; MW—PSV 2—2. ny van Waard (De Waterratten, Haarlem). Heren; Geert Jan van Rpoy en Kees Kievit (beiden Aegir, Eindhoven), Bob Bonte (ZAR, Amsterdam), Rinus van Daatselaar (AZ Amsterdam), Rob Sin- dorf (Het IJ, Amsterdam), Buby Sie- genthaler en Gerard Ronday (beiden de Vest, Naarden). Enkele jeugdige zwemsters en zwem mers zün in de voorlopige ploeg opgeno men. zoals by de dames Nel Garritsen, die 400 meter butterfly zwemt en pas 14 jaar oud is, en bü de heren Buby Siegenthaler, in wie mevr. Braun een uitstekende kracht voor de toekomst ziet. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Om de K.N.V.B.-beker. Katwyk—ARC 1—3; RCLNoordwyk 2; Die Haghe—VOG 2—5? Nederland-België in Rotterdam? Door het bestuur van de KNVB is nog geen definitieve beslissing genomen in zake de steden, waar de interland-wed strijden NederlandBelgië en Nederland Zweden zullen worden gespeeld. De kans is echter groot, dat NederlandBelgië, waarvoor als datum 18 April ls vastge steld, te Rotterdam zal plaats vinden, ter wijl NederlandZweden, waarvoor als da tum 9 Juni is gekozen, dan te Amsterdam zal worden georganiseerd. Bekercompetitie gaat door Het bestuur van de KNVB heeft beslo ten dit seizoen een bekercompetitie uit te schrijven, welke ln grote lynen zal ge lijken op die. welke de laatste maal werd gehouden. De Ingeschreven clubs zullen worden verdeeld over diverse groepen, welke uit ten hoogste 5 of 6 verenigingen zullen bestaan. Het ls de bedoeling, dat de nummers 1 en in sommige groepen do nummers 1 en 2. zich klasseren^ voor de eigenlijke bekerwedstrijden, welke dan verder volgens het afvalsysteem worden verwerkt. Met de voorwedstryden in de groepen zullen maximaal vijf Zondagen zijn gemoeid en voor de eigenlijke beker- ontmoeting acht. Men hoopt in de maand Maart met de voorronde te kunnen begin nen, doch dit is natuurlijk afhankelijk van de weersomstandigheden en de toe stand van de terreinen. A.R.C. plaatst zich ln volgende bekerronde Voor de voor-competitie der Zaterdae- mlddagbcker speelde Katwijk tegen A.R.C. De thuisclub was volledig tcrwyi A.R.C. voor bijna de helft uit invallers bestond. De partyen wogen voor de rust vrijwel tegen elkaar op, wat ook in de ruststand tot uiting kwam. want met 11 werd gedraald. Na de hervatting heeft het er een tyd- lang donker uitgezien voor de bezoekers: er ontstonden zeer hachelijke momenten voor de Alphense veste, maar doelpunten leverde dit offensief niet op. Toen Dij een uitval A.R.C. met een doelpunt, dat niet van vreemde smetten vr(i was. de leiding nam. was de fut er by de thuisclub uit, waarvan A.R.C. profiteerde om nogmaals te doelpunten en de eindstand op 13 te brengen. AGENDA HEDEN. SchouwburgAbonn ementsvoorstelllng. „Naar het U ïykt" 8^ uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 10 Januari 13 uur tot Zaterdag 17 Jan, 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Ryn 18. tel. 20523 ca Apotheek Donk. Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek, Wllhelminapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2