De verdeling van Palestina Bankbedienden steken 5 millioen gulden in de zak Peters was nooit in Rusland! Werkiaamheden C. v. G. D. spoedig beëindigd! Zwarte winst Onrechtmatige toeëigening ls uw Radio defect? Sjarifoeddin en Salim vrezen nieuwe strijd DE BIOSCOPEN Het Marshall-plan Lewis Douglas, Amerikaans ambassa deur te Londen, heeft in de commissie van de Senaat voor buitenl. betrekkin gen de zestien West-Europese landen, die deel uitmaken van het plan-Mar shall, verdedigd tegen beschuldigingen van Amerikaanse congresleden, dat deze landen ondoelmatig werken en .klun gelen" bij de behandeling van hun eigen herstelproblemen. Ik waag het te zeg gen. aldus Douglas, dat. indien wij de zelfde moeilijkheden hadden, wij het er weinig beter af zouden brengen dan zij. Senator Vandenberg onderbrak Dou glas met de woorden, dat hij in het wetsontwerp over het plan-Marshall als speciale voorwaarde wil stellen, dat de hulp alleen voortgezet zal worden, in dien de Europese landen met succes blijven pogen zich zelf te helpen. Dou glas was het met Vandenberg, die voor zitter der commissie is, eens, dat een dergelijke clausule geen inbreuk zou vormen op de souvereiniteit der 16 lan den. Douglas beschuldigde de Sovjet-Unie en de Oost-Europese landen er van. dat zij trachten het West-Europese streven naar een tolunie te dwarsbomen. Vol gens Dougla-s heeft de inflatie op het Westelijk halfrond sinds October 1947 de reële waarde van de door Marshall voor de eerste vijf maanden voorgestel de bijdrage van 6.8 milliard dollar 400 millioen dollar doen dalen. De republikeinse senator Taft be schuldigde president Truman er van de Verenigde Staten te misleiden met een tienjarig „sinterklaas" welvaarts program, dat „dit land ongeveer even veel vrijheid zou laten als Stalin's vijf jaren plan aan Rusland heeft gela ten". „Mij lijkt het alsof er met uw geld politiek wordt gevoerd." zo vertelde Taft de natie in een radiorede van een half uur, waarin hij de president zon der omwegen mededeelde dat de repu blikeinen in het congres him eigen plannen zouden doorzeten om de be lastingen „ten goede" te verlagen en brede sociale hervormingen door te •\oeren zoneter bemoeienis van de rege ring. DE STATUS VAN MAROKKO. Naar uit Parijs wordt vernomen heeft de sultan van Marokko in een in het Arabisch geschreven brief van 18 kan tjes (gewoonlijk wordt het Frans als voertaal gebezigd tussen Frankrijk en het protectoraat Marokko) aan de Franse regering vero>cht, Marokko als toegevoegde staat in de Franse unie op te nemen en het protectoraat te beëindigen. Tevens zou de sultan ver zocht hebben om groter democratische vrijheden, in het bijzonder van woord en pers. NIEUWE PARTIJ IN FRANKRIJK. Zeventien linkse leden van de Fran se socialistische partij, <Be Donderdag j 1. voor de discipline-commissie der party moesten verschynen, hebben een nieuwe party opgericht: die der demo cratische eenheidssociallsten. De oppositie-groep der oude socialis tische party heeft reeds enige ty.d cri- tiek geoefend op leiders als Leon Blum, die volgens hen te veel concessies doen aan de republikeinse volksparty (MRP, de party der katholieken)De nieuwe party staat samenwerking met de com munisten voor en verlangt vrede met de Indochinese nationalisten in Viet nam,^ De partij staat ook crltisch tegen over het plan Marshall. De party geeft een eigen weekblad uit, ,4e socialisti sche stryd", waarvan de oplaag tien duizend zou bedragen. ZATERDAG 10 JANUARI NIEUWE SALARISREGELING VOOR ORKESTEN. RUk wil 60 betalen. De nieuwe salarisregeling die door het College van Ryksbemiddelaars voor de van Rykswege gesubsideerde orkesten is vastgesteld, draagt een bindend karak ter. Daarby zyn de orkesten in vier groe pen verdeeld, t.w. 1. Amsterdam: 2. 's-Gravenhage; 3. Utrecht en Rotter dam: 4. Arnhem, Groningen en Haar lem. Bij deze nieuwe regeling worden de salarissen der orkestleden gegarandeerd, in zoverre, dat het Ryk 50 wil beta len, mits de gemeente (n), al dan niet met steun van, de provincie daartoe eveneens bereid is (zyn). De musici zelf zyn in 5 groepen ver deeld die 7an het Concertgebouwor kest in 6 #n wel volgens de Instru menten, die zij bespelen. Bovenaan staan de eerste concertmeesters. Amerikaanse mariniers Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft de eerste zitting van de commissie van Palestina geopend met de waarschuwing, dat haar pad niet over rozen zou gaan, doch dat zy op de steun van de Veiligheidsraad kon rekenen. „U kunt er zich op verlaten, dat voor het geval het nodig mocht dijken, de Veiligheidsraad de volledige verantwoordelijkheid op zich zal nemen by de tenuitvoerlegging van de resolu tie der algemene vergadering de vcrde'-.ng van Palestina behelzende. U hebt het recht aan te nemen, dat in een dergeiyk geval de Veiligheidsraad met gebruikmaking van zyn volledige bevoegdheden u by de uitvoering van uw opdracht zal by staan. Deze opdracht vereist zeer veel tact, een scherpzinnig oordeel, vastbeslotenheid, moed en in tegriteit. De commissie bestaat uit vyf leden. Dr. Lisicky (Tsjecho-Slowakye), werd eenstemmig tot voorzitter gekozen. Lisicky verklaarde, dat hy de com missie als een „tydeiyk uitvoerend or gaan" van de algemene vergadering der V.N. beschouwde en dat de commissie niet vrij zou zijn om de richtlenen van de algemene vergadering te wijzigen. De politieke stappen, die nodig zouden zyn, zouden door de Veiligheidsraad moeten worden genomen. Hoewel de commissie leden hun best zullen doen, kan nie mand wonderen verwachten van vijf eenzame pelgrims, die op het ogenblik alleen de vlag der V.N. bezitten als mid del om de verdeling van kracht te laten worden, aldus Lisicky. Hy stelde voor, dat de secretaris generaal vertegenwoordigers van Enge land, het Arabische hoge comité en het Joods bureau voor Palestina zou uitno digen voor het verstrekken van ge zaghebbende inlichtingen en het verle nen van andere hulp, die de commissie wellicht by het ten uitvoer brengen van haar taak nodig zal hebben. Dit voorstel werd aangenomen en de bijeenkomst werd verdaagd. 600 goed bewapende Arabieren^ heb ben van de heuvels van Syrië uit twee Joodse nederzettingen in het Noord- Oosten van Palestina aangevallen. De Engelsen hebben gebruik gemaakt van de luchtmacht om de aanval af te slaan. De Engelsen slaagden er in de Arabieren te verdryven. Drie Joden lyerden gedood en acht gewond. Naar verluidt hebben alle andere con sulaten te Jeruzalem om een soortgeUJ- ke militaire bescherming gevraagd. De Amerikaanse consul-generaal in Palestina heeft toestemming verzocht voor ontscheping van een klein aantal Amerikaanse mariniers (300 In getal), die dienst zouden moeten doen als con sulaire garde. Het Arabisch bureau te Londen heeft bekend gemaakt, dat de Arabieren zich zo sterk mogeiyk zullen verzetten tegen inwilliging van dit verzoek en het een zeer ernstige breuk zouden achten van de door de Engelsen gedane belofte, dat zij tot aan het opgeven van het man daat de onverdeelde verantwoordeiyk- heid in Palestina zouden dragen, zouden weigeren het gezag met Iemand anders te delen en de status quo zouden hand haven. Toelating van. Amerikanen zou de deur openen voor buitenlandse mili taire interventie. De Arabieren zouden in de komst van Amerikaanse mariniers in Palestina een roekeloze uitdaging zien, waarop zy met verdubbelde toorn en vastberadenheid zouden reageren. VAKBONDEN BETUIGEN INSTEM MING MET MARSHALLPLAN. Gistermiddag zyn in het kader van de Benelux-samenwerking besprekingen gevoerd tussen de besturen van het N. V.V., het Ned. Vakverbond, het AF.V.V. het Algemeen Belgisch Vakverbond en het C.G.T., Conféderation General du Travail uit Luxemburg. Met grote in stemming werd kennisgenomen van het hulpverleningsplan voor de wederop bouw van Europa, opgesteld door de Amerikaanse regering. De besprekingen zullen binnenkort, worden voortgezet. Ingezonden Mededeling Vastgesteld werd, dat dit enorme bedrag onder 15.000 bankbedienden werd verdeeld. Alleen reeds in 1947 hebben zij zich aldus een salarisverhoging van ge middeld f 350.bezorgd. De betekenis van bovenstaande is, dat opnieuw door de actie der vakbonden een achterstand in de salariëring werd inge haald. In de strijd voor betere arbeids voorwaarden en grotere sociale gerechtigheid staat de Algem. Bond „Mercurius" als steeds vóóraan. Alle niet-aangesloten handels- en kantoorbedienden, handels reizigers en verzekeringsagen ten, die met deze actie accoord gaan en er meer van willen weten, worden verzocht, hun instemming te betuigen door het toezenden van deze mede deling, uitgeknipt en als druk werk gefrankeerd, aan de Alg. Bond „Mercurius", Paulus Potterstraat 9, Amsterdam-Z. Zij ontvangen dan gratis het boekje: Spijkers met koppen. Veler hoop de bodem ingeslagen Door kolonel Van Lanschot, hoofd van de missie tot opsporing van ver miste personen, is een onderzoek in gesteld naar de terugkeer van de schilder Peters te Berlicum. Na herhaalde en langdurige ver horen heeft Peters toegegeven, dat hy niet verder dan Frankrijk geweest is. Aanvankelijk had hy o.m. meege deeld, dat hy uit Rusland was terug gekeerd. Peters was op Eerste Kerstdag, in ons land teruggekeerd. Hy vertelde toen verschillende bijzonderheden óver zyn lot in Rusland en over zyn lotge noten, die daar nog zouden verblijven. Vooral dit laatste heeft grote ongerust heid en valse hoop gewekt onder tal- ryke familieleden van nog vermiste Nederlanders. Berlicum werd dan ook door tallozen bezocht met het doel van de teruggekeerde nadere inlichtingen te ontvangen over hun vermiste familie leden. Ook per post vroegen velen om inlichtingen. De officiële instantie, met de op sporing van vermiste personen be- Jast, ontdekte reeds spoedig, mede dank ?.y de liaar ter beschikking staande gegevens van andere terug gekeerden, dat het verhaal van deze man niet klopte. Een diepergaand onderzoek, bracht aan het licht, dat de betrokkene nooit in Rusland was geweest en hel verhaal van zyn ver- blyf en van zyn avontuurlijke vlucht had erzonnen, om zyn afwezigheid van enige Jaren te verklaren. Zo werd op 5 Januari j.l. iemand ontmaskerd, die voorgaf in verschillen de plaatsen in Rusland gedwongen te werk gesteld te zijn geweest, doch die achteraf bleek als politiek delinquent in het vaderland te hebben vastgeze ten. Intussen had ook deze man door zyn verhalen by velen onrust gewekt. Het ministerie van sociale zaken dringt er daarom sterk op aan, dat men zich in dergelijke gevallen steeds wendt tot de Nederlandse Missie tot opsporing van vermiste personen, Kortenaerkade 10, 's Gravenhage. Tel. 1110262 en 110360. Dr. Baruch bij aankomst in New York „NEDERLAND IS HEERLIJK OM TE WONEN". „Nederland en andere landen van West-Europa wachten gespannen de stappen van het congres met betrek king tot het plan-Marshall af", aldus verklaarde dr. Herman Baruch, de Ame rikaanse ambassadeur ln Nederland, by zyn aankomst met de Nieuw Amster dam ln Neto York. De ambassadeur zei- de, dat Nederland „zich geweldig in spande om er boven op te komen". De 75-jarlge diplomaat stak de lof trompet over Nederland in het alge meen. „Het is een heeriyk land om te wonen. Dit land, dat aan de zee ont worsteld is, heeft 'n grote bekoring, of schoon men nog steeds de littekens, die veroorzaakt werden door moedwillige vernielingen door de Duitsers, op haar schone gelaat kan zien. Er is al heel wat gedaan om deze littekens weg te werken en de schoonheid van heb landschap te herstellen". De ambassadeur dacht tegen eind Januari naar Nederland terug te keren. Ingezonden Mededeling Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N/V., NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig Toestand verslechterd Een verklaring van de Commissie voor Goede Diensten, waarin wordt gezegd, dat de bijeenkomst, welke de commissie morgen zal hebben met het Republikeinse kabinet, „de bespre kingen zal voltooien", is de eerste of ficiële bevestiging van het feit, dat de Commissie voor G. D. de beëindiging harer werkzaamheden naby acht." Deze verklaring versterkt de alge meen heersende mening, dat de ko mende dagen het succes of het falen der onderhandelingen te zien zullen geven. X U.P. meldt, dat de gebeurtenissen van de afgelopen dagen e^ toe hebben bygedragen om tot de conclusie te ko men, dat de situatie ln Indonesië ten zeerste verslechterd is. Voorts verklaarde de Indonesische premier en minister van Defensie, Amir Sjarifoeddin, te Singapore te genover U.P. gelijk wy gisteren reeds in het kort aanstipten dat hy „in de naaste toekomst" een oor log in Indonesië verwachtte cii dat de Nederlanders hiermede zouden beginnen. Sjarifoeddin zowel als Hadji Agoes Salim, koesterden vrees, dat dit reeds in Februari zou geschieden. „Wanneer de Nederlanders thans een oorlog beginnen, zullen wy ons in een betere positie bevinden dan de laatste keer, omdat onze linies korter gewor den zyn en wy onze plannen voor de verdediging van het volk hebben vol tooid, aldus Sjarifoeddin. Onze medi sche diensten en voorraden zyn beter georganiseerd. Het is waar, dat wy thans minder wapens hebben dan de vorige maal, maar steeds staan nog vyf divisies tot onze beschikking plus drie divisies achter de Nederlandse linies, gereed om zo nodig een guerll- la-actie te beginnen. Wy zyn volkomen bereid om te vechten, wanneer wy wor den aangevallen." Volgens Sjarifoeddin bestaat elke In donesische divisie uit 20 000 man, doch de manschappen zyn niet allen behoor- lyk uitgerust.' Nieuwe wachtgeldregeling voor distributie-ambtenaren TERUGWERKENDE KRACHT ''VAN JULI 1947 AF. Dezer dagen is voor distributie-amb tenaren, zowel van het C.D.K. als van de plaatselyke distributiediensten, een nieuwe wachtgeldregeling opgesteld, waarin onderscheid wordt gemaakt tus sen kostwinners en niet-kostwinners De eerste categorie ambtenaren krijgt, na het ontslag, een uitkering gedurende het tydvak gelijk aan een zesde deel van hun diensttijd, maar voor ten hoogste twee jaar .De eerste twee maanden ontvangen zy het volle salaris, de twee maanden hierop vol gend 85 en de volgende acht maan den 70 De rest van de wachttyd krygen zy een uitkering van 60 van hun salaris. Niet-kostwinners krygen een uitke ring gedurende een twaalfde deel van hun diensttyd. maar voor ten hoog ste een jaar. Zy ontvangen hun volle salaris gedurende een maand. De vol gende maand krygen zij 85 dan nog gedurende 4 maanden 70 en de rest 60 Voor beide groepen geldt als voor waarde dat zy tenminste drie jaar in dienst van distributiedlenst zijn geweest. Deze regeling geldt alleen voor personen, die geen pensioen ontvangen. De ontslagen ambtenaren zyn verplicht binnen een week na de dag waarop het ontslag ls aangezegd, een verklaring over te leggen aan het hoofd van de distri- butiedienst waaruit blijkt, dat zij by het gewestelyk arbeidsbureau zyn ingeschre ven als werkzoekenden. Mocht de nieuwe regeling voor een betrokkene ongunstiger zyn dan de oude, dan zal voor hem de oude regeling van toepassing blijven. De regeling treedt in werking met te rugwerkende kracht van 1 Juli 1947 af. KRACHTIGE BESTRIJDING VAN DE VEESMOKKEL. Om de veesmokkel nog meer de kop in te drukken zijn 18 speciale ambulan te brigades ingesteld. Iedere brigade, bestaande uit twee man, is volledig ge motoriseerd. zy patrouilleren in het grensgebied. Ook alle toegangswegen naar Brabant worden streng bewaakt. De wagens, die grote rivieren passeren, worden regelmatig gecontroleerd. De eieren komen weer! ACHT STUKS TOT PASEN. De tegenwoordige eierprodhetie recht vaardigt de verwachting, dat in de ko mende periode tot Pasen aan alle leef- tydsgroepen acht eieren verstrekt kun nen worden. Onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden zal de verstrekking als volgt plaats hebben: Op 22 Januari wordt een bon aan gewezen voor een el, op 12 Februari eveneens een bon voor een ei, op 26 Februari een bon voor twee eieren. Op 11 Maart wederom een bon voor een ei en tenslotte op 18 Maart (ruim een week voor Pasen) een bon voor drie eieren. Post-auto gestolen te Nijmegen VOOR EEN WAARDE VAN f. 20.000 VERDWENEN. 's Avonds hebben autodieven te Ny- megen een PTT-posta/uto, waarin de postzakken van alle brievenbussen en postagentschappen waren opgenomen, gestolen. Toen de beide beambten in het laatste postagentschap d&t zy die avond moesten bezoeken, waren afge stapt, sprongen onbekenden in de auto en reden er mee weg in de richting van Groesbeek. Daar werd ook later de postauto aangetroffen, maar leeg. Vol gens schattingen hebben de dieven aan geldzendingen en aangetekende stukken in de auto een bedrag van ongeveer f. 20.000 aangetroffen. Subsidies voor Omroep elf millioen NED. RADIO-UNIE MEER DAN DE HELFT. De minister van O., K en W. heeft het overzicht van de voor 1948 geraamde kosten van de radio-omroep vry g^je- ven. Hieruit blykt onder meer, dat voor de omroep in totaal een subsidie van 10 millioen 978.348 gulden benodigd is Hiervan zouden aan de vier grote om roepverenigingen, KR O., A.V.R.O., N.C. I R.V. en V.A.R.A., resp. ruim 933.000, 960.000, 837.000 en 903.000 gulden wor den toegekend. De subsidie voor de Ned. Radio-Unie en de Wereldomroep bedragen resp. ruim 6 millioen en 1 millioen 2.72.000 gulden. Prins Bernhard zal onderscheidingen uitreiken AAN BOORD VAN HR. MS. „KAREL DOORMAN". Donderdagmorgen 15 Januari te 11 uur zal Prins Bemhard in de grote hangar aan boord- van het vliegkamp schip Hr Ms „Karei Doorman", dat ln de Maashaven te Rotterdam ligt, on derscheidingen uitreiken aan personeel van marine, landmacht en koopvaar dij- I Voor deze plechtigheid zy,n o.a. Lt. Adm C. E. L. Helfrich, generaal Kruis, de ministers van Marine, a.i. Oorlog en Verkeer, B. en W. van Rotterdam, af gevaardigden van de redersvereniging en deputaties van marine, landmacht en koopvaardy uitgenodigd. De hee: H. Nijgh overleden OUD-DIRECTEUR DER N.R.CRT. Op 74-jarige leeftijd is hedennacht te Rotterdam overleden de heer H. Ny.gh, oud-directeur van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Henricus Nygh werd op 14 Mei 1873 te Rotterdam geboren als zoon van J. C. Nygh en kleinzoon van H. Nygh, die op 1 Januari 1843 de „Nieuwe Rofcter- damsche Courant" heeft opgericht. Gedurende 15 jaar maakte hy deel uit van de directie van Nygh en Van Ditmar's Uitgeversmaatschappy te Rot terdam. Sedert October 1908 trad hy op als directeur van de Nieuwe Rotter damse Courant. Deze functie vervulde hy tot 1 Januari 1941. Een jaar tevo ren had hy in verband met zijn ge zondheidstoestand zijn functie van be stuurslid van de Ver. „De Nederlandse Dagbladpers", welke functie hy tiental len van jaren had vervuld, neergelegd en eveneens die van lid van de Uit voerende Raad voor het Advertentie wezen. Tegelijk ook trad hij af als voorzitter van de Raad van Beheer van het Algem, Ned. Persbureau, waar van hij een der mede-oprichters was en de eerste president was. De heer Nygh was o.a. Officier in de Orde van Oranje-Nassau en ontving de onder scheiding de Ster van Roemenië. De heer Nygh was in de wereld der dagbladpers een zeer vooraanstaande figuur, zowel door zyn capaciteiten als energie en levenslust. OPENING VERKEERSWEG ZEVENBERGEN—BREDA. Maar er kwam een kink in de kabel Onder grote belangstelling had gis teren de opening plaats van de nieuwe verkeersweg Zevenbergen—Breda. Na een halve dag gebruik deed zich echter reeds een stagnatie voor. By de krui sing van de nieuwe weg en de wegnaar Zevenbergen, de Gelderse dyk, heeft men in verband met de aanleg van de nieuwe weg de waterleiding en gaslei ding moeten verlagen. Door het verkeer is nu de waterleiding gesprongen, waar door een verzakking ontstond. Het ver keer wordt nu weer tijdeiyk over het oude tracee geleid. WRAK VAN DE „SKOGHAUG" GEVONDEN. Gisteren heeft de marinemotorboot. R 42 onder commando van Lt. ter zee le klasse C. R. Relnalda, een onder zoek ingesteld bij het wrak, dat ter hoogte van Castricum werd gesigna leerd. De commandant was van mening, dat dit wrak inderdaad van de Skog- haug moet zijn. Bergingskansen achtte de Lt. Relnalda zeer zeker aanwezig, wanneer de zee rustig is. Doch men zal hiermede moeten wachten tot het be gin van de zomer. Een woord van bezinning. HET LICHT DER WERELD. Het is de moeite waard om er op te letten hoe vaak in het Evangelie Jezu» zich vergeleken heeft met heel gewone dingen; dingen, welke wij dagelyks rondom ons nebben, die wy gebruiken, die tot onze gewone levenssfeer behoren. Als Jezus dit alles vergel ij kenderwyzc op zichzelf toepast, moet hiervoor toch een oorzaak te vinden zijn. Welke is die oorzaak? Daarop is denkeiyk maar één, afdoend aritwoord te geven; het Evan gelie heeft de klaarblijkeiyke bedoeling ons Jezus te doen zien in het miccen van het werkelyke leven. Ik ben het Licht der wereld. Dat heeft Jezus eens gezegd, staande bij de tem pel van Jeruzalem, waar de reusachtige kandelabers van dertig meter hoog hun schynsel in de nacht uitstraalden, zodat het in de hele stad te zien was, dat de tempelluchters brandden als teken en symbool van God, die het licht is, en in wiens licht alleen maar het licht gezien wordt. Wat ls dit voor een woord en wat doen wy ermee? Wanneer iemand de treurige moed zou hebben om te beweren, dat hy een licht is, dan is dat een waanwijs heid, waarmee alleen maar danig gespot kan worden. Wat een verbeelding. Wat een dikdoenerij. Er zyn af en toe wel van die blaaskaken geweest die, voor zover zyzelf het niet hebben gezegd, het toch heel prettig vonden wanneer an deren het van hen zeiden; die zich ge streeld en gecoiffeerd gevoeld hebben, dat het zo ver met hen gekomen was en dat zy het tot zover gebracht hadden. Maar dat licht is evenals andere lich ten uitgegaan. En er is niets zieligers en bedroevender dan een licht dat uitgaat: nog even wat naflikkering, nog even wat gesputter cn dan is het afgelopen. Ondertussen hebben wij licht nodig. Het is de eerste scheppingsordonnantie Gods geweest: daar zy licht! Als wy geen licht meer hebben kunnen wy wel ophouden. En wat hebben wy gezwoegd in de tijden van verduistering om toch maar een licht, in ieder geval een licht-je te hebben, wy vergeten deze dingen spoedig; want als hét maar even donker gaat worden, spat het overal van electrische verlichting. Wat Jezus eens gezegd heeft mei; het hierboven-aangehaalde woord is niet minder dan verbUsterend. Niet een licht of een lichtje (dat laatste vinden wij soms al heel mooi), maar hét licht- Hét! En dan nog: het licht der wéreld! Dat is dus niet minder dan overal tegeiyk en voor iedereen tegelijk. Nul; het staat in de tegenwoordige tyd. Wat doet dat licht? Het door-licht; het straalt door alles heen; het legt iedereen en alles open en bloot. Het boort in de diepste verborgenheden. Het brandt; het vlamt; het is zon en bliksem tegeiyk, en daar mee is het vreseiyk en heerlijk tegelyk. Wat doen wij met dit woord? Iemand, die dit zegt is een van beiden: of bulten zyn zinnen, ofja. nu moet u dat zelf toch invullen, want een ieder is hierby heel nauw betrokken, omdat een ieder daarmee in het licht getrokken wordt; wy allen tegelyk en apart, en die het tegendeel van het licht zijn: duisternis! Dit licht, deze zon verdwijnt niet we der; dit licht straalt steeds opnieuw neer op het mensdom, dat zonder dit licht vprkwfjnen zou. Dit wonder (want niemand kan het verklaren wét licht is) is gekomen in het gewone leven, ja maakt het gewone met inbegrip van de duisternis zelve tot een wonder, tot gemeenschap met Hem, die tot zyn dis cipelen. die zich er over verheugen mo gen, dat zij afglans zyn van dat éne, alles en iedereen uitsluitende licht, zegt als opdracht en taak: Gy zijt het licht der wereld! Licht in en door Hem, die alle nacht van elke te-bedenken soort verdrijft en formeert tot een volle dag. W.HX, EDUARD VAN BEINUM BEHOUDEN VOOR CONCERTGEBOUW. Naar aanleiding van berichten over een eventuele benoeming van de heer Eduard van Beinum, dirigent van het Concertgebouworkest in 't buitenland, deelt de Raad van Bestuur van de N.V. het Concertgebouw mede, dat be sprekingen met de heer Van Beinum hebben geleld tot een regeling, waar door zijn verbintenis met het Concert gebouw ook voor het volgende seizoen wordt bestendigd. SOCIALISTISCHE MINISTERS IN BADEN BIEDEN HUN ONTSLAG AAN In regeringskringen in Baden wordt vernomen, dat de twee socialistische ministers hun ontslag hebben inge diend, ten gevolge van geschillen, die tussen de christeiyk-democratische party zyn gerezen over de agrarische hervorming. Lldo De ineenstorting van de Fran se weerstand tegen de aangolvende Duitse oorlogsmachine in begin-zomer 1940 bracht in geheel Frankryk een com plete wanorde teweeg, zorgvuldig gecul tiveerd door de alom tegenwoordige vyf- de colonne. In deze volledige chaos in militair en burgerlyk opzicht speelt zich de film „Geheime zending" af, waarin de geschiedenis wordt verhaald van een Engels ingenieur, die drie voor de oor logsindustrie belangrijke machines uit een Frans dorpje naby Parijs met be hulp van enige Engelse militairen voor de optrekkende Duitsers uit naar de kust en over het Kanaal naar Engeland tracht te brengen. Een spannend, goed gespeeld verhaal over deze geslaagde onderneming, waarin wy echter één ding missen; de sfeer van wilde paniek, die al die millioenen burgers ln die tyd beheerste. De wanorde krijgt in deze film een te „kalm" verloop. Desondanks een zienswaardige vertelling op het wit te doek. Rex Paul Robeson, die wij op het witte doek reeds ontmoetten in talrijke films, die zich afspeelden in de sfeer, die men deze neger-zanger als „thuis" toeschrijft, d w z. het oerwoud van Afri ka of enig ander terrein in het donker werelddeel, zien ivy in „De grootste ka meraad" opduiken in de sterk interna tionaal georiënteerde havenbuurt van Maseille. Als ljulp van de politie in een ontvoeringszaak wordt hy in allerlei in- I triges verwikkeld, die hem naast vele ontgoochelingen ten slotte toch een ze gepraal, niet in het minst over zichzelf, brengen ook Uiteraard vindt hy of vond de rechercheur vóór hem de no dige gelegenheid om zyn grootste ta lenten op muzikaal gebied uit te leven. Casino Dit theater brengt ons deze week de Am. film „Het schot achter de coulissen" met in de hoofdrol Erich von Stroheim en Mary Hughes. In een va riété-programma treedt de bekende scherpschutter Flamarion op, met assis tentie van Connie en M Wallace. De onderlinge verhouding van dit echtpaar laat veel te wensen over. Connie wil alle mannen in haar netten verstrikken en Al, die dit door heeft, geeft zich over aan de drank. Connie simuleert liefde voor Flamarion, die hier echter eerst .niets van wil weten. Uiteindelijk weet zij hem te overtuigen en tevens, dat Al hun geluk in de weg staat. Bii het op treden moeten Connie en Al als een soort levende schietschyf dienen Fla marion tracht Al uit het leven van Con nie te verwyderen en als het hem niet lukt, besluit hy de door Connie aange geven weg te volgen. Bij het eerstvol gend optreden wordt Al dodelijk getrof fen. Een gerechtelyk onderzoek volgt, waarby de uitspraak luidt: Dood door ongeval. Om niet de aandacht te trek ken. spreken zy af. elkaar eerst na drie maanden te ontmoeten in een hotel te Chicago, waar Flamarion zich onder vreemde naam laat inschryven. Connie verschynt echter op de afgesproken dag niet en hy verlaat teleurgesteld het ho tel om haar te gaan zoeken. Hy reist het gehele land door, bezoekt speelzalen, dancings enz., doch alles tevergeefs. Als hy zyn laatste geld heeft verspeeld ont moet hij een artiste, die hem vertelt, dat zy het laatst iets van haar gehoord heeft uit Mexico waar zij optreedt met een kunstwielryder. Inderdaad vindt hij haar daar terug en weet tot haar kleed kamer door te dringen. Hy verwyt haar, haar gedrag, waarby ruzie ontstaat en als zij zich bedreigd voelt weet zij Fla- marions revolver te bemachtigen en hem te raken. Hoewel dodeiyk gewond werpt hy zich op haar en weet haar te wur gen. Hij kan nog ontsnappen, maar stort achter de coulissen neer, wkar *een clown hem vindt en de bekentenis van de ster vende aanhoort om dit aan de politie door te geven. Een spannende en voor treffelijk gespeelde film! Trianon De in technicolor opgeno men Amerikaanse film „Wonderman" is inderdaad een wondere rolprent, waar over men verschillende opvattingen kan hebben. Vooropgesteld, dat het een zeer byzondere showfilm ls, waarin het op treden der Goldwyn-girls zeer te loven valt, is het een aaneenschakeling van tal van wonderlyke gebeurtenissen, wel ke zich alle bewegen rond het optreden van Buzzy Bellew (Danny Kaye), een komiek in een nachtclub, bewierookt door publiek en collega's en die verliefd is op zijn mooie partner in Midge. Anderzijds is het een wel wat onge loofwaardig „verhaal", waarin heel wat vreemde dingen gebeuren en waarby het moeite kost met de realiteit voorzo ver daarvan nog spralie is vertrouwd te geraken. Buzzy. die vol dwaasheden zit, heeft één vyand, Ten Grand Jackson die beschuldigd van moord, in voorarrest zit Buzzy heeft Jacksons schuld bewezen en het verontrust hem nauwelijks, als hy hoort, dat Jackson tegen borgtocht voorlopig is vrygelaten, die twee van zyn bendeleden opdracht geeft Buzzy te li quideren. hetgeen dan ook uiteindeiyk gelukt. Ondertussen zit Buzzy's volko men gelykende tweelingbroer Edwin in de leeszaal te studeren en is een beetje verliefd op Ellen, het mooie meisje van de lees/aal. Ze nodigt l}em uit 's avonds te komen eten. Het é!ou een prettige avond zijn geworden als niettemid den van de worstjes en slaatjes wonder lyke dingen gebeuren. Edwin hoort mu ziek, rent naar buiten en ontmoet zyn broer Buzzy. Buzzy vertelt Edwin dat hy dood is, maar neemt toch intree in Edwins lichaam. En dit is het moment, waarop zich de meest wonderlijke avonturen gaan afspelen, totdat ook Buzzy's geest op het critieke moment de arme Edwin verlaat. Gelukkig voor Edwin weet men ook aan deze film een happy end te geven en trouwt hy maar eerst vol gen nog vele dolzinnige avonturen met het meisje uit de leeszaal. Zoals ge zegd een wondere film over een wonder man met wonderlilke situaties! Toch wel aardig! Luxor De film Paniek" is een ty pische vertegenwoordigster van de Fran se filmindustrie. De atmosfeer ademt van begin tot einde die merkwaardige mengeling van zwaargeladen spanning en lichtzinnigheid, welke karakteristiek zijn voor de mentaliteit van het Franse volk De handeling speelt zich groten- deelt af in het frivole milieu van een kermisterrein, waar een moord is ge pleegd. De moordenaar komt er achter, dat zyn euveldaad niet onopgemerkt is gebleven en door een medeminnaar van zijn verloofde, zelfs op de fotografische plaat is vastgelegd. Sedert hy die weten schap heeft verkregen, laat hij geen middel onbeproefd om zyn concurrent in een verdacht licht te stellen en ge- leideiyk weet hij zyn omgeving zozeer te beïnvloeden, dat de volkswoede zich te gen de ten onrechte vermeende moor denaar keert, die dan ook in de dood wordt gedreven.Viviane Romance als het gemeenschappelyke vriendinnetje en Mi chel Simon beschikken beiden over de eigenschappen om de vereiste typen vol ledig recht te doen wedervaren. AGENDA HEDEN. Stadszaal: Uitvoering Lel dee Turn- club 8 uur nam. Luxor-theater„Bellamy Cultuur-cen trum. „Meoderschap". 4* uur nam. Schouwburg: U.S.A.. „De Glorlant". 8 u. nam. ZONDAG. Stadszaal: H, Rlnket's variété „Draag de zon ln Je hart". 8 uur nam. Gerecht 10- Geünieerde loge van Theo- sophen. 10i uur voorm. MAANDAG. SchouwburgAbonnementsvoorstelllng. „Naar het U ïykt". 8 uur nam. Hotel Rijnland: Vergadering van slagers. 4 uur nam. VRIJDAG: Stadszaal L.K.K. „Voor Allen", zang avond Laur^ps Bogtman, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Het schot achter de coulissen" (14 J.). Zat. en Zond. 2,30, 4,45. 7 en 9,15 u overig? dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Donderdagavond gesl. Trianon ..Wonderman" (14 j.). Zat en Zond. 2,30. 4.30, 7 en 9,15 u., overige dagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Rex „De grootste kameraad" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2,15, 4,15, 7,15 cn 9,15 u.; overige dagen 2,15, 7.15 en 9,15 u. Luxor „Pawick" (18 J.). Zond. 2 30 4,45, 7 en 9.15 u.: overige dagen 2,80, 7 en 9,15 uur. Lldo „Geheime zending" (14 J.). Zat. en Zond. 2,30, 4.30. 7 en 9,15 u.; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Dond. 7,15 cn 9,15 u. „Jachtavonturen ln Bengalen" Green way (Voorschoten) „De vrouw in het venster" (18 J.). Zat. 7 cn 9.15 u.; Zond. 2,30, 7 en 9,15 u.; overige dagen 8 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Januari 13 uur tot Zaterdag 17 -Jan - 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 en de Apo theek „Tot Hulp der Menschheld", Hooi gracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek,'Wilholminapark 8, tel. 26274. De Zondagsdienst der Auisart-sen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Bruyne, Van Es. De Graaff en Teeuwen Te Oegstgeest door dr. v. d. Vliet, teL 22331 en dr. Flu, tel. 22030. De dienst der dierenartsen wordt morgen waargenomen door de heren Van Oostrom en Van zyverden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2