Niet ernstig ongerust over voedselvoorziening „Onmisbare secretarissen-generaal voldeden vrijwillig aan eisen" Minister Mansholt is gematigd optimistisch Proces Christiansen waarschijnlijk in Februari Hij zegt: „Ik ben maar gewoon zeeman" Geheim rapport aan Hitler: Minachting voor Mussert en N.S.B. Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 10 JANUARI 1948 No. 26282 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden;30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Amerika voor een belangrijke beslissing 1948 is het jaar van het plan Marshall! Zo werd het nieuwe jaar ingeluid. De werkelijkheid heeft reeds bewezen daarmede volledig in overeenstemming te zijn. Want reeds in de eerste maand van het nieuwe jaar draait alles om dit plan! Officieel is het ingediend bij het Amerikaanse Congres. En zowel presi dent Truman als minister Marshall zelf hebben het naar beste kunnen verde digd. Zij hebben glashelder aangetoond, hoe dit plan niet alleen voor ons oude werelddeel het minimum is om het hoofd boven water te houden althans wanneer aan deze zijde van de Oceaan de volle medewerking wordt verleend maar bovendien, hoe voor de nieuwe wereld zelf de vraag van voorspoed en eigen belang geheel met dit plan is ver weven. Toch zal het een harde dobber zijn, om het plan Marshall er door te krij gen voor de gewenste datum van 1 April. Gélukkig kan men omtrent de eind-uitslag nog optimistisch zijn, waar de republikeinse Senator Vandenberg zich schrap zet cm het plan te doen aanvaarden. Maar spannen zal hetv Helaas is dit in hoofdzaak toe te schrijven aan een bijzondere omstan digheid Ware deze niet aanwezig, dan zou de kwestie er geheel anders voor staan. Die omstandigheid is, dat dit jaar in Amerika de presidentsverkiezing plaats vindt. Dientengevolge wordt het plan Marshall niet alleen bekeken naar de eigen merites, maar tevens naar de kansen die hèt republikeinen en demo craten biedt Op zich zelf is het wel een bedroevend verschijnsel, dat zulke gewichtige aan gelegenheden afhankelijk zijn van der gelijke incidentele vraagstukken. De harde werkelijkheid is nu eenmaal zo en dientengevolge heeft men er ern stig rekening mede. te houden. Onver schillig hoe men tegenover een dergelij ke beoordeling naar politiek gewin staat. Zo ooit, dan is hier sprake van het stellen van eigen party-politiek boven het algemeen welzijn Intussen vergiftigt deze omstandig heid de ganse situatie. Gelet op deze situatie, kan men de verdediging van het plan Marshall door Truman en door de voorsteller zelf moeilijk anders dan meesterlyk noemen. Doch het is daarom vanzelfsprekend dat de tegenparty, in casu de republi keinen, des te sterker oppositie voert. Het gaat immers om niets minder dan om de zege by de komende verkie zing Truman heeft daarby een nieuwe voetangel op zijn weg gevonden, door dat Wallace zich ten slotte toch heeft geleend om als candidaat op te treden - van een „derde partij". Zelf Is Wallace volkomen kansloos, maar hy ontneemt de democraten een deel van hun aan hang. Voor Truman is deze gang van zaken natuurlijk byzonder gevaarlijk en een geduchte tegenvaller. Juist, waar de kansen op een herkiezing, trots de over winning der republikeinen bij de laatste Congres-verkiezingen, langzamerhand stegen. Intussen hebben de republikeinen zich reeds gehaast om de verdediging van het plan Marshall te noemen een poli tieke manoeuvre, waarmede dit op zich zelf zuiver gestelde vraagstuk, waarvan Europa's wel en wee geheel afhankelyk is. ondergedompeld wordt in de Ameri kaanse binnenlandse politiek. Speciaal de datum 1 April bergt vele gevaren in zich. Zoals gezegd, lijkt het waarschyniyk dat het plan uiteindeiyk toch zal worden aanvaard, waar Ameri ka anders voor inwendige moeilUkheden zou komen te staan, waarvan de om vang moeilijk is te schatten, maar zal het voor vele landen van Europa op tyd komen9 N& 1 April zouden vele Europe se landen in zodanige lasten komen, dat de gevolgen niet zyn te overzien. Gelijk ;niet anders te verwachten was, verdubbelen de communisten hun acti viteit om het plan-Marshall te doen sneven. Zou dit plan immers slagen, zeu Europa, en dan speciaal natuurlyk West-Europa, opstaan uit de economi sche misère, dan is de greep van Mos kou naar de macht in ons werelddeel als mislukt te beschouwen. Slechts de economische chaos in West-Europa biedt de kans aan het communisme. Wordt deze afgewimpeld, dan heeft het communisme daar afgedaan. Moge Amerika, dat toch geen twyfel laat vierkant te staan tegenover het communisme, onverschillig of republi keinen dan wel democraten by de pre sidentsverkiezing als overwinnaar uit de bus komen, daarmee rekening hou den. Herstel van West-Europa is de eerste noodzakeiykheid om Moskou een halt toe te roepen. Alle factoren zyn aan wezig om de greep van Moskou te doen mislukken; gelukkig heeft het commu nisme nog geen vat op het overgrote deel van de bevolking in de West- Europese landen. Maar zou er een stem ming komen van ..na ons de zondvloed", dan is helaas, alles mogelijk. En mens in nood doet rare sprongen. Aan Amerika is de rol toebedacht, om dc beslissing te geven. Moge het het gewicht van die beslis sing verstaan, alle politieke verdeeld heid ten spyt WEERBERICHT WEEK EEN DEPRESSIE OP KOMST. De Bilt verwacht tot morgenavond. Tijdelijk weer tot stormachtig toene mende wind. aanvankelyk uit richtin gen tussen Zuid en Oost, later byna overal draaiend naar Westelyke rich tingen. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen op sommige plaatsen, voorafgegaan door sneeuw. Later wat zachter. 11 Januari. Zon op: 8.45 uur; onder: 16.50 uur. Maan op: 9.29 uur; onder: 16.34 uur (]Q Tan. EX.) Hoogwater te Katwyk te 3.55 en 16.06 uur (12 Jan. 4.33 en 16.43 uur, Springty) Boterexport was gering De prijs van de melk en van de boter voor de verbruiker moest wor den verhoogd, omdat de pry's, die aan de veehouders wordt betaald voor de melk, omhoog is gebracht. Aldus de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, in zyn gisteravond gehou den radio-rede. Op de boterbon is om deze reden dan ook naar keuze mar garine of beter beschikbaar gesteld, zodat iedereen zich tegen redelyke prijs zijn vetrantsoen kan verschaf fen. Nu steekt de storm op, aldus de mi nister. „U dwingt de minder welgestel der! om een minderwaardig product als margarine te eten en de welgastelden geeft u boter," schreef men my. „U stuurt onze beter naar het buitenland en laat het Nederlandse volk margari ne eten," was een andere klacht. Deze beweringen zyn niet waar. Velen geven de voorkeur aan boter boven margarine, omdat boter nu een maal beter smaakt. Nu het evenwel noodzakeiyk was de boterprys te ver hogen, zodat er dus meer margarine geconsumeerd wordt, wilde minister Mansholt er op wyzen, dat voor de vetbehoefte van de mens de voedings waarde aan vetten in margarine en bo ter geiyk is. Ook het verschil in vita mine-gehalte hebben wy kunnen on dervangen door de margarine te vita mineren met vitamine A. ,,Over het smaakversohil zult u voor lopig moeten heenstappen. Eerst wan neer onze levensstandaard weer om hoog gaat, zal er op ruimer schaal bo ter kunnen worden geconsumeerd. Mo menteel wordt in ons land evenveel boter gegeten als voor de oorlog." Wat de export van boter betreft, kan men gerust zyn. In 1946 is er niets geëxporteerd en in 1947 'n klein beetje en dat is nog in hoofdzaak alleen naar de overzeese gebiedsde len gegaan. Die kleine hoeveelheid is verkocht tegen de volledige kostprys. DE „KLEINE ASSEMBLEE". In de „kleine assemblee" is gisteren besloten, de bespreking van de agenda punten op te schorten. Op verzoek van de V.S. is de behandeling van de veto kwestie tot 15 Maart uitgesteld. Dit voorstel werd .aangenomen met 39 te gen 1 stem en 4 onthoudingen. De ove rige agendapunten zullen op 23 Febr. besproken worden. Op voorstel van de Philippjjnen werd besloten op 15 Maart. as. een sub-com missie te vormen, wier taak het zal zyn de mogelykheid te onderzoeken of de interim-commissie een permanente instelling van de V.N. zou kunnen wor den of afgeschaft moet worden. Deze sub-commissie zou haar rapport vóór 15 Juli moeten indienen. De subsidie, die de regering op de melk- en zuivelpryzen verleent, is de zelfde gebleven. Deze subsidie was vóór de boterprysverhoging f. 1,40 per kilo en is dat dus nu nog. Bij de beoordeling der groentepryzen verliest men nog teveel uit het oog, dat deze pry zen vóór de oorlog voor een groot aantal der tuinders te laag wa ren, hoewel ook nu nog het verschil tussen de prys, die de tuinder ontvangt en die de consument betaalt, in som mige gevallen te groot is. Er zijn ech ter maatregelen getroffen, dat winter groenten in voldoende hoeveelheid te gen lage prijs verkrijgbaar zullen zyn. De sleohte graan positie heeft het noodzakeiyk gemaakt meelproöucten, die zonder bon verkrijgbaar waren, weer in de distributie te betrekken, doch doordat de regering reeds einde September de consequenties getrokken heeft uit de zorgelyke graansituatie, kon werkelyk ingrijpende achteruitgang voorkomen worden. Alles by elkaar genomen meent de minister, dat Nederland, wat de voed selvoorziening betreft, de toekomst met gematigd optimisme tegemoet kan zien. Reden tot ernstige onge rustheid is er niet. Leden der C.D.U. door de Sovjets gearresteerd Berichten uit verschillende steden der Sovjet-zone gewagen van nieuwe arres taties van plaatselyke leiders derChris- telyk democratische unie door het Sov- jetrussische militaire bestuur. Te Frankfort a. d. Oder, Branden burg, Maagdenburg, Doebeln, Dresden en Neu Strelitz werden door de Sovjet- russische kommandanturfunctionaris- sert der party ter verantwoording ge roepen, die niet meer zijn terugge keerd. Van alle functionarissen der par ty wordt thans een verklaring geëist, dat zy afwijzend staan tegenover de politiek der bezetters in het Westen en het plan-Marshall. Men neemt aan, dat de gearresteerden hebben gewei gerd een dergelijke verklaring af te leggen. In Thüringen is een vrouwelyk lid der CDU gearresteerd. Het heeft veel aandaoht getrokken, dat een der vooraanstaande officieren van de Sovjetrussische inlichtingen dienst, Nazarof, tegenover de voorzit ter der Berlynse afdeling van de libe rale partij, Schwennicke, gedreigd heeft „dat er in Beriyn binnenkort nog slechts één bezettingsmacht zal zyn." Deze verklaring werd afgelegd te Wei- mar, waar Schwennicke werd onder houden over zyn tegenstand tegen de politiek der Sovjetbezetting. PROF. PARHON STAATSHOOFD. VAN ROEMENIE. Professor Parhon zal president van het presidium der Roemeense volks republiek worden. Anderen zijn verantwoordelijk Hoewel de dagvaarding nog niet is uitgebracht zal Christansen, de v.m. „Wehrmachtsbefehlshaber" verantwoor- delyk worden gesteld voor het doen in brand steken van Putten, het wegvoe ren van de manneiyke bevolking en het vermoorden van 5 Nederlanders te St. Michielsgestel op 15 Augustus 1942. Waarschyniyk zal het proces in Fe bruari te Arnhem beginnen. Dit hangt echter af van de gezondheidstoestand van de Procureur-Fiscaal aldaar, mr. Visser, die momenteel ongesteld is. „Een slappeling". Dit is een weinig eervolle betiteling voor dc v.m. „Wehr- machtbefelhshabcr". Maar in de ogen van de mensen die door het onderzoek met hem in aanraking kwamen, is liy het. Op alle mogelyke manieren pro beert hy aan de ingebrachte beschul digingen te ontkomen. Hy poseert als de eerlijke, rondborstige zeeman, die door toevallige omstandigheden in het leger terecht gekomen is. En inder daad, de man acteert zo goed, dat men hem als men niet beter wist, zou hou den voor een brave kapitein van de een of andere loodsboot. De eerste kennismaking van de Ne derlanders met Christiansen dateert uit 1930 toen hy als bestuurder van de grote vliegboot DOX op een wereldvlucht ook Amsterdam aandeed. Reeds in 1935 zien wy hem,, in het uniform van generaal- majoor paraderen. Hy is dan commandant van de vlieg- school. Hitier benoemde hem tot com mandant van het „Nationalsozlalistische Fliegerkorps" en vergat hem ook verder niet. De promoties volgden elkaar snel op en zo zien wij Christiansen eind Mei 1940 als „Wehrmachtbefehlshaber" naar ons land komen met de rang van „Ge neral der Flieger". Deze man zegt nu tegen zyn onder vragers: „Mijnheer, ik weet van niets. Ik nam nooit beslissingen maar ging af op het oordeel van myn stafoffi cieren en als zy, eerlijke, goede en „anstandige" mannen rnjj adviseren: zó'en zó moet het gebeuren, wat moet ik dan, ik, een eenvoudige zeeman? Ik kon het allemaal niet zo overzien." Het onderzoek in deze zaak was overi gens verre van gemakkeiyk. Men had slechts over enkele getuigen de beschik king van wie er een hy was nog wel „uitgeleend" door de Amerikanen om te getuigen zelfmoord pleegde. Ook Ge neraal Student, die voor het bombarde ment van Rotterdam verantwoordelyk wordt gesteld, is als getuige gehoord, alsmede de stafofficieren, van Christi ansen. Ondanks alle bezwarende getui genverklaringen blyft Christiansen ont kennen. Kan hy er helemaal niet onder uit dan is zijn steriotiep antwoord, „daarvoor is die en die verantwoorde lyk." Het ss. „Nieuw Holland", dat met ruim 1100 gedemobiliseerde militairen uit Indonesië aan boord gistermiddag in IJmuiden arriveerde,, werd daar door een talrijk publiek, merendeels verwanten van de opvarenden, opgewacht. (Foto ANP). ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd Kon. Marine: Vluigtuigmaker 3e kl. W. A. Ho nig, Vledder (Dr.)Telgr. 2e kl. O. V. W. F. Matteman, Amsterdam. Kon. Landmacht: Sold. Ie kl. P. Niehuis, Rotter dam; Serg. D. Miedema, Minnerts- ga (gem. Barradeel, Fr.)Korp. H. L. J. Elsenburg, Rotterdam; Sold. J. C. L. Meijer, Stokkum 51 (gem. Bergh)Sold. M. C. Krlstelyn. El- lemeet (Z.)Sold. Ie kl. J. Noel, Maastricht: Sold. Ie kl. G. Dia mant, Rotterdam. Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. 2e kl. Slbaroe! Ned.-Indië; Sold. 2e kl. B. Ransoen, Ned.-Indië. „Mussert is naar zyn geaardheid een liberaal nationalist met een poging tot fascistische methoden, die uiteindelyk bang is voor het Groot-Duitse Ryk. zyn politieke kwaliteiten zyn nauwe- ïyks die van een gemiddelde Gauleiter. In Nederland speelt hy daarmede al een niet onbelangrijke rol". Aldus schreef op 19 Juli 1940 de Ryks- commissaris voor het bezette Neder landse gebied, dr. Arthur Seyss-Inquart, in een rapport over de eerst 6 weken van zyn ambtstyd, aan Hitier. Dat Seyss-Inquart met de opvattin gen van Mussert nauweiyks rekening hield, biykt niet slechts uit dit eerste rapport, dat volgende week door het Ryksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie in zyn orgaan .„Nederland in oor- logstyd" in extenso wordt afgedrukt, maar ook uit Mussert's dagboek en het gehele verdere politieke verloop. De Duitsers wilden de NSB gebruiken, niet haar de macht geven. Die hielden ze zelf. Niet zonder enige trots schrijft de Rijkscommissaris over de sluwe maat regelen, die hij bij de machtsoverna me had getroffen om de continuitcit van het bestuur niet te verstoren. Met voldoening constateert hy, dat hy de Nederlandse secretarissen-gene raal bereid heeft weten te vinden in functie te blijven en zich daarmede de mogelijkheid heeft geschapen „het aanwezige bestuursapparaat geleide lijk in handen te krijgen". Hy handhaafde deze functionarissen, zo schrijft hy, „daar het by hun aftre den als onwaarschyniyk moest worden beschouwd, geschikte Nederlanders te vinden, die het bestuur konden overne men". Aan deze secretarissen-generaal verleende hy grote volmachten, voor zover dat in zyn kraam te pas kwam. Met voldoening constateert hy: „In derdaad dragen tot nu toe byna alle instructies, die voor het in beslagnemen en verdelen der voorraden getroffen zijn, óók de verordeningen over de be perking van de openbare meningsvor ming die uitgevaardigd zijn en de over eenkomsten, getroffen voor het vervoer van buitengewoon grote voorraden naar het ryk. alle de handtekening van de Nederlandse secretarissen-generaal of van de bevoegde leiders van het econo mische leven". Dientengevolge droegen volgens Seyss-Inquart al deze maat regelen „een vrywillig karakter". De secretarissen-generaal moesten wel is waar loyaal medewerken, maar hadden het recht af te treden, als hun iets bevolen werd, dat hun niet verantwoord scheen. Daar geen dezer ambtenaren op het moment waarop Seyss zyn rapport schreef, van dit recht gebruik had gemaakt, zeide hy „terecht te kunnen concluderen,^ dat rij aan alle hun gestelde eisen vrywil lig hadden voldaan". In tegenstelling tot zijn redevoerin gen, waarin hy vriendeiyke en waarde rende woorden aan het adres van Mus sert en zijn volgelingen richtte, staat zijn commentaar over de NSB, Met ge ringschatting schryft hy, dat in de Tweede Kamer slechts 4 der 100 afge vaardigden tot de NSB behoorden, „Fascistische en natlonaal-soclalistische denkbeelden, in het bijzonder de laat ste, zyn ln de Kamer taboe", zo luiden zijn letteriyk vertaalde woorden, „zy gelden als teken van onbeschaafdheid en worden als gezindheid van landver raders beschouwd". Ook aan het NSB-verraad wijdde hy enkele woorden: „Er zyn concrete aanwijzingen, dat NSB-ers in de uni form van Nederlandse soldaten ten gunste van de binnentrekkende rijks- troepen hebben Ingegrepen". Hoe hij echter Nederlanders liet behandelen, die het waagden het zelfde te zeggen, is algemeen bekend. Byzondere aandacht schonk Seyss- Inquart aan „Zwart Front" van Arnold Meyer. Hij beschreef deze party als „een katholiek-fascistische groep, die in de zuideiyke provincies zyn aanhan gers heeft, ongetwyfeld aan het katho licisme is gebonden, maar die beslist BINNENLAND. Een complete smokkel-inllchtlngen- j dienst is te Breda achterhaald. Deze was speciaal bestemd om de veesmokkelaars aan de nodige gegevens te helpen. Zelfs klndpren waren ln deze dienst Ingescha keld. Voor de Inlichtingen moest door de smokkelaars f25 per hoofd worden be taald. onder bedreiging dat zij anders aan de ambtenaren zouden worden verraden. Drie personen zijn ln verband met deze zaak reeds gearresteerd. Het bestuur van de Nederlandse Filmclub beeft over de maand Januari het praedlcaat „film van de maand" verleend aan de film „The best years of our lives", geregisseerd door William Wyler. Door Inbraak ln een textielwinkel te Breda hebben dieven danig weten huis te houden ln de textlelpuntenvoorraad van deze zaak „Het Confectlewonder". Dui zenden punten zijn verdwenen. Gedurende Januari zullen frankeer zegels van het nieuwe type (Hartz) aan de postkantoren verkrygbaar zijn in de waarden van 5 cent (geelgroen), 7$ cent (roodbruin) en 12$ cent (rood). Door het hijsen van de Maatschappij- vlag stelde ir. L. J. A. Berganslus, hoofd ingenieur- directeur van de Rijkswater staat te 's Gravenhage. gistermorgen het Sinflna-tankstatlon, het eerste tank station langs deze route, officieel ln ge bruik. De burgemeesters van Zwammerdam en Eodegraven hebben hlerby gewezen op het belang van dit service-station voor hun gemeenten. Prins Bernhard bracht gistermorgen ln zyn kwaliteit van voorzitter van de Nationale Demoblllsatleraad een bezoek aan het Gewestelijk Arbeidsbureau aan dc Prinsegracht te Den Haag. De marinlerskapel onder leiding van do eerste luitenant Gijsbert Nleuwland zal ln de eerste week van Maart naar Indo nesië vertrekken. Gistermorgen ls in de wasfabriek van Schlld's handelsonderriemlng „Elles" nabij het kruispunt te Hoevelaken brand uitge broken. De werkplaats brandde geheel uit, doch het woonhuis bleef behouden. Dc brand is vennoedehjk ontstaan door kort sluiting ln een van de electrlsche ketels. De firma liep een schade op van ongeveer 12 mille, die door verzekering wordt ge dekt. Hr Ms Torpedoboot Jager „Evertscn", die op 15 Decern oer onder commando van kapitein-luitenant ter zee S. den Boeft uit Batavia ls vertrokken, wordt Donderdag a.s. te Den Heldercverwacht. Door methoden, die regelmatig ln Nederland worden toegepast, bloeien er thans op grote schaal narcissen In Corn wall (Engeland), ongeveer een maand eer der dan gewoonlijk. Het Amerikaanse Departement van Landbouw heeft voor het eerste kwartaal van 1948 het exportqoutum van gerstmout vastgesteld op 1.800.000 bushels. Ned. West Indlé ontvangt hiervan 2.000 bushels. Aan ons land is geen gerstmout. toegewezen. Het vakverenigingsblad „Troed" heeft een rede van VassTll Roeznetsof, voorzit ter van de centrale raad van vakverenigin gen in de Sovjet-unie. gepubliceerd, waar in. deze verklaart, dat de woningbouwplan nen voor 1947 niet op bevredigende wyze zijn uitgevoerd. In het Belgische staatsblad ls een ministerieel besluit verschenen, dat vast stelt dat met ingang van 1 Januari J.l. in de hotels, restaurants en soortgelijke Inrichtingen een korting van 10 procent moet worden berekend op de prijzen, die 27 December 1947 in rekening werden ge bracht. Tevens zal ln den vervolge voor het ge bruiken van maaltijden ln restaurants geen bonnen meer behoeven te worden verlangd. Aan de Hongaars-Russische grens is een gebied van 40.000 HA. overstroomd als gevolg van een nieuwe was van de Thelaz. Verschillende stuwdammen zyn bezweken. Twee dorpen moesten ontruimd worden. De secretaris van de communistische party ln Tsjecho-Slowakye heeft niet met name genoemde hoge officieren van het leger beschuldigd van een „vyandige ge zindheid" Jegens de Sovjet-unie, die hen tot „buitenlandse agenten" maakt. Britse. Noorse. Zweedse en Deense geleerden zullen een önderzoekingsexpe- dltie uitrusten naar de viswateren en voe- dlngsgronden in de Noordzee. De Amerikaanse ambassade te Athene heeft medegedeeld dat de Amerikaanse Mlddellandse-Zeevloot oefeningen houdt BUITENLAND, i ln het Oosteiyk deel van de Middellandse Zee en de Ionische Zee. ten Zuidwesten van Griekenland. Deze vloot bestaat uit het 45.000 ton metende vliegtulgmoeder- schlp „Midway", drie lichte kruisers en verscheidene torpedojagers. De Chinese raad te Nanking heeft besloten, dat Pelplng, op een na de groot ste stad van China en voormalig hoofd stad, „.hulphoofdstad" zal worden. De stad. vroeger bekend onder de naam „Peking", was hoofdstad van China van de vijftien de eeuw tot 1928. Te Londen ls een zeven ton wegende granaat aangekomen ter „byzettlng" ln het oorlogsmuseum. Deze granaat, van Duitse oorsprong, was bestemd voor een door de Duitsers by het beleg van Sebas- topol en Leningrad gebruikt monsterkanon dat „Schwere Gustav" was gedoopt. Dit kanon werd ln 1945 gevonden. Men kon er slechts twee h drie schoten per dag mee lossen. Het had een afdeling bedie ningsmanschappen nodig van vyftlenhon- dera man. De Italiaanse minister van financiën, Einaudl. heeft aan het kabinet meege deeld, dat hij aan het einde van het be grotingslaar op 1 Juli een tekort van 400 milliard lire verwacht. Ongeveer 80 bekwame Duitse technici vertrekken iedere maand per speciale trein onder gelelde van Joegoslavische man schappen zonder speciale uitreisvisa, die de geallieerde bestuursraad verplicht stelt, uit Bérlljn om ln Joego-Slavié te gaan werken. Het zouden vooral ambachtslie den. spoorweg- en myndeskundlgen zijn. die door Joegoslavische officieren in de Sovjet-Russische sector van Berlijn aan geworven worden. Vier bandieten hebben de Hibernla National Bank te New Orleans (V. St.) van een bedrag van ongeveer honderddui zend dollar beroofd, nadat zij een neger- portier hadden neergeslagen. (U.P.). stelling neemt tegen de liberaal-demo cratische richting en zich vooral ook keert tegen de politieke invloed van de vertegenwoordigers van het protestantse noorden van Colyn". Wat Coiyn zelf aanging, deze stak boven de massa uit en „ofschoon hy doordrenkt met libe- raalrwesterse opvattingen en als uitge sproken Calvinist ontoegankelijk voor nationaal-socialistische denkbeelden van welke aard dan ook was, zou toch zyn heerszuchtige natuur en zyn behoefte zich te laten gelden hem wel eens kun nen verleiden op politiek gebied zaken met de bezettende macht te doen. Daar by zou zyn zelfingenomenheid hem tot opvatting kunnen verleiden, dat hy ten slotte de handigste speler blyft en met behulp van het Huls van Oranje een distanciëring tegenover het Ryk zou kunnen handhaven". De nationale demoblllsatleraad bezocht gisteren met zyn voorzitter Z.K.H. Prins Bernhard het gewesteiyk kantoor voor de sociale dienst der Landmacht en de Rykswerkplaats voor vakontwikkeling te Amsterdam, waar reeds een aantal gedemobiliseerden uit Indonesië en Ne derland opleiding ontvangt. Prins Bernhard in gesprek met een van de leerlingen. (Foto Anefo). De Duitse stakingen Terwyi de stakers in de haven van Hamburg tot het werk zyn terugge keerd, heeft de stakingsbeweging in het Ruhrgebied een hoogtepunt bereikt met massale demonstraties in Essen en Solingen. Te Essen namen 10.000 en te Solingen, het communistische centrum, 13.000 man aan de protestbetogingen deel. Deze hadden een ordelyk verloop en de eisen, die werden gesteld, had den uitsluitend betrekking op de voed selpositie. Men verwacht, dat de sta kingsbeweging na deze demonstraties ook in het Ruhrgebied wel tot een ein de zal komen. De leider der sociaal democratische partij Schumacher,1 heeft voor zijn vertrek naar Londen te Ham burg verklaard, dat de stakingen een poging der communisten zyn om „uit de rechtmatige protesten tegen de el lende politieke munt te slaan". „De bodem van 'deze ellende", aldus S., „werd gelegd door Duitse instanties, die de oogst niet ten volle konden in nemen, en door de niet vervulde belof ten van Engelsen en Amerikanen". Een tweede vooraanstaande politieke figuur in het Duitse politieke leven, dr. Sem- ler, hoofd der economische afdeling van de bizonale organisatie te Frank fort, die sterk tegen de bezetting ge richte uitlatingen heeft gedaan, is door generaal Clay en generaal Robertson ter verantwoording geroepen. Semler had vorige week op een vergadering der Christelijk-sociale unie in Beieren ver klaard, dat „het eindelyk eens uit moest zyn met de Britse leegplundering van West-Duitsland". Te Londen zijn spoedbesprekingen gevoerd over het verminderen der voedselvoorraden in de Britse zone en over het voorkomen van een voèdsel- crisis als in de lente van het vorig jaar. De laatste weken heeft men vooral in Rijnland-Westfalen de rantsoenen niet geheel kunnen honoreren, zodat het calorieëngemiddelde van 150<^^ot 1234 per dag daalde. Een belangrijke oor zaak hiervan is de onwilligheid van de verschillende Duitse staten, him sur plus aan aardappelen, vlees en vet, on danks orders van het bizonale voedsel- bureau, te delen. MINISTERS NAAR LUXEMBURG. Op 29 en 30 dezer zal weder een by- eenkomst van ministers van de drie Benelux-landen gehouden worden, thans in Luxemburg. Van Nederlandse zijde zullen hoogstwaarschyniyk aan deze samenkomst deelnemen de ministers Van Boetzelaer, Mansholt, Vos en Huys- mans.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1