Truman pleit enthousiast voor Marshall-plan 1 PRIJSVRAAG I J VERVOLGVERHAAL I Cripps over Engeland's economische positie Drie ministers uit Indië teruggekeerd Amerika streeft naar vrede De hulpverlening aan Europa WEERBERICHT voor een Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang DONDERDAG 8 JANUARI 1948 No. 26280 DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 In een toespraak tot 'de verenigde vergadering van het Amerikaanse Con gres heeft president Truman verzocht het Europese herstelprogram ten spoe digste te ratificeren. In zijn boodschap over de State of the Union" verklaarde Truman, dat liet „van het hoogste belang" was. dat het Congres de uitgave van G.óOO millioen dollar voor de eerste 15 maanden der hulpverlening in het kader van het plan-Marshall zou goedkeuren. Deze hulpverlening zou uiterlijk 1 April moeten beginnen. Truman beloofde, dat hij spoedig een program voor hulpverlening aan Chi na bij het Congres zou indienen. Hij verdedigde zijn buitenlandse po litiek tegen de aanvallen, die de laat ste tijd van linkse en rechtse zijde er op waren ondernomen en zeide: „Wü volgen een gezonde, constructieve en practischc stelregel bij ons streven naar vrede. Wij binden de strijd aan tegen armoede, honger en ontbering. Dit voert niet naar een oorlog, doch naar de vrede. Wij bouwen aan een wereld, waarin alle landen, groot en klein, kunnen leven zonder vrees voor agressie. Bovenal streven wij naar overeenstemming tussen de volken der aarde, die gebaseerd is op de waardigheid van het individu en de broederschap tussen de mensen". Indirect doelend op de Sovjet-Unie zeide Truman vervolgens: ..Jammer ge noeg delen niet alle regeringen in de hoop van het Amerikaanse volk. dat de economische wederopbouw in vele stre ken der wereld bereikt kan worden door gemeenschappelijke samenwerking tus sen de landen. Ondanks deze verschil len van opvatting zullen wij verder gaan met onze pogingen der overwin ning van de economische verlamming. Truman wijdde het grootste deel van zijn boodschap aan een program van sociale verbetering in de VJS., hetgeen door politieke kringen beschouwd wordt als een dringend beroep op de arbeiders met het oog op de presidentsverkiezin gen in November. Truman waarschuw de echter, dat de huidige inflatie tot een nieuwe depressie dreigde te voeren. Truman pleitte voor belastingverla ging in de lagere salarisklassen ten koste van de belastingep op handels winsten. Truman heeft minder aandacht be steed aan de buitenlandse aangelegen heden dan in enige andere State of Union-boodschap sinds voor de oorlog is geschied, aldus Reuter's correspon dent te Washington. Truman beperkte zich in het bijzonder in commentaar op de anti-communistische Truman-doc- trine. Hij sprak zich in het geheel niet uit tegen de communisten en de tota litaire agressie van achter het ijzeren gordijn, onderwerpen, die hij in zijn redevoeringen in 1946 herhaaldelijk ter sprake bracht. HU richtte zijn zoeklicht van de moeilijkheden in Europa af naar die in de V.S. „een land. waarin mil- lioencn in achterbuurten en hutten leven, de negers de menselijke rechten van gelijke kansen en stemrecht wor den ontzegd, het onderwijs een finan ciële crisis tegemoet gaat en gezin nen met lage inkomens hun loon door de prijsstijging als sneeuw voor de zon zien verdwijnen". Volgens Truman staat de Amerikaan se economie op een verbazingwekkend hechte basis. Hy sprak met vertrouwen over een verhoging van de jaarlijkse productie van goederen van 100 ver geleken met 1938. Hij verzocht zijn land 50 milliard dollar te beleggen in de uit breiding van de eigen industriële capa citeit, millioenen acres onbebouwd land door ontginning in cultuur te brengen en de., levensstandaard eens zo veel te verhogen. Truman verzocht het congres een vyf voudig doel in het oog te vatten: 1. Volledige verzekering van de voor naamste rechten van de mens voor alle burgers. 2. Bescherming en ontwikkeling van de hulpbronnen van de mens. 3. Handhaving en gebruik van de nationale hulpbronnen, zodat deze kun- nem bijdragen tot het welzijn van de Amerikaanse bevolking. 4. Verhoging van de levensstandaard der Amerikanen door versterking van het economische stelsel en verdeling op breder basis van de geproduceerde goe deren onder het eigen volk. 5. Verkrijgen van een wereldvrede, gebaseerd op de beginselen van vrijheid, recht en gelijkheid van alle volken. Truman maakte toespeling op een mogelijke noodzaak, meer gelden te geven. Met hulp van 400 millioen dol lar zou de toestand wel eens totaal an ders hebben kunnen zijn, aldus Truman. Truman drong er op aan, dat de V.S. hun aandeel aan de zorg voor de ver plaatste personen in Europa zouden bijdragen. „Thans is het de tijd het geloof in God te hervinden, hetgeen ons ver trouwen geeft de jaren, die komen, te gemoet te zien", zo besloot president Truman zijn toespraak. Truman's rede is met ongewone stilte aangehoord. Bij zijn aankomst en ver trek klonk slechts een zwak applaus. Maar een enkele maal werd tijdens zijn rede geapplaudisseerd, namelijk toen hij beloofde de door de republikeinen voor gestelde anti-stakingswet naar beste kunnen te behandelen, toen hij pleitte voor handhaving van de sterkte der ge wapende macht én toen hij opnieuw verzocht om algemene militaire oplei ding. Men acht het zeker, dat het beroep, dat Truman deed om in het belang van het land de partijpolitiek te laten varen onbeantwoord zal blijven; enkele uit spraken van vooraanstaande republi keinse congresleden bevestigen dit. Conferentie Britse en Amerikaanse zone Gistemamiddag is in 't gebouw van het Amerikaanse militaire bestuur te Frankfort een conferentie begonnen van generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duits land, en generaal sir Brian Robertson, de Britse gouverneur, met de Duitse eerste-ministers van de Britse en de Amerikaanse zone. Er waren ook ver tegenwoordigers van economische en bestuursinstanties aanwezig. Men ver wacht, dat de militaire gouverneurs met de eerste-ministers zullen spreken over voorstellen tot uitbreiding van de. bevoegdheden der Duitse economische autoriteiten in de gecombineerde zone. EX-KONING MICHAEL. Ex-koning Michael heeft de Zwitserse regering medegedeeld, dat hij géén ver klaring zal afleggen over zijn aftreden. Michael zal zich stipt houden aan de voorwaarden, waarop hij in Zwitser land asyl heeft verkregen. De voornaam ste hiervan is: Onthouding van poli tieke activiteit. Prinses Anna van Bourbon-Parma zal Vrijdagmorgen met de „Noord-Express" Kopenhagen verlaten om zich naar Lau sanne te begeven. AFNEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Geleidelijk afnemende wind, hoofdza kelijk uit richtingen tussen West en Noord-West. Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk nog enkele buien. Iets kouder 9 JANUARI. Zon op: 8 46 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 7.47 uur; onder: 14.45 uur (11 Jan. N.M.) Hoogwater te Katwijk te 2.30 en 14.46 u. Gedetailleerde ramingen Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de gedetail leerde ramingen gepubliceerd inzake de hulpverlening, welke de Europese lan den in het kader van het Marshall plan zullen ontvangen. In dit rapport wordt verklaard, dat door deze hulpverlening „wonderbaar lijke resultaten" zouden kunnen wor den verkregen, hoewel 't departement enkele der ramingen, zoals die door de 16 deelnemende landen op de con ferentie te Parijs wérden vastgesteld, heeft verminderd. De scheepsbouw in Europa zou in de eerstkomende 4 jaar beperkt, moe ten worden en de hierdoor vrijkomen de hoeveelheid staal zal moeten wor den gebruikt in industrieën, welke van meer vitaal belang worden geacht voor de wederopbouw. In het rapport wordt aangedrongen op een omvangrijke in zameling van schroot in Europa, voor al in Duitsland, aangezien de VS niet in staat zullen zijn om ijzersohroot uit te voeren. De mogelijkheid tot 't char teren van Liberty-sc'nepen ten behoeve van de deelnemende landen zou door de Amerikaanse regering in overweging worden genomen Voorts wordt aange drongen op het instellen van een on derzoek naar de mogelijkheid voor het aankopen van schroot in de Sovjetzo nes in Duitsland en Oostenrijk. In het rapport wordt voorgesteld, dat het schroot zou moeten worden aangekocht tegen harde valuta of in ruil voor ma chines en installaties, waaraan de Sov jet-Unie behoefte heeft. In ihet document wordt een uitvoeri ge analyse gegeven, wat betreft de vooruitzichten voor de voedselvoorzie ning en er wordt op gewezen, dat men tot de conclusie moet komen, dat de geraamde consumptie van voedings middelen, zoals die door de landen, welke deelnemen aan het herstelplan is opgesteld, niet zal worden bereikt, tenzij de oogstoms tandigheden in vele gebieden der wereld zeer gunstig zul len zijn. In de periode van het Marshall plan zal een aanzienlijk tekort aan graan moeten worden gedekt en in dit voorjaar zal Europa zich onver mijdelijk geplaatst zien tegenover 'n nog ernstiger voedseltekort dan tot dusverre het geval is geweest. De totale invoerbehoeften aan, graan van de landen van het Marshallplan voor 19471948 bedroegen ongeveer 30 millioen ton en ongeveer 27 millioen ton voor elk der volgende jaren. In het rapport wordt er op gewezen, dat de Ver. Staten tot de overtuiging zijn gekomen, dat de beschikbare hoeveel heden, welke naar de landen van het Marshall-plan kunnen worden uitge voerd, niet even groot zijn als de ver eiste hoeveelheden. Terwijl er voor 19471948 30 millioen ton nodig zijn, bleken er sleohts ongeveer 19 millioen ton besohikbaar te zijn. Volgens het rapport zal de ter beschikking staande hoeveelheid geleidelijk stijgen tot on geveer 23 millioen ton bij een behoef te van 27 millioen ton voor de periode 1950—1951. Duitsland zal de voorrang krijgen bij de verscheping van belangrijke goede ren in het kader van het plan-marshall. Het voor Duitsland bestemde graan (7.550.000 ton voor de gehele periode van April 1948 tot Juni 1952) is meer dan enig ander graankwantum voor de 16 andere landen. Aan grofkorrelig graan krijgt Duitsland in totaal 10.035.000 ton. Duitsland is het enige land, dat spoor wegwagons uit de V. S. ontvangt. In de eerste 12 maanden zullen er 20.000 naar de Brits-Amerikaanse zone gaan. 6.000 volgen later. De dubbelzone ontvangt ook als enige de schaarse stikstof-kunst- mest en verder tbaak en 7.000 vracht wagens mijnbouw- en -landbouwwerk tuigen. Nederland zal volgens dit document ontvangen: Artikel April/ Juni 1948 Juli 1948 Juni 1949 Broodgraan 155.000 315-000 Grofk. graan.. 315.000 Kolen 779.000 2,090.000 Juli 1949 Juni 1950 300.000 200.000 533-000 volgende jaren: 250.000 250.000 ton ton ton Staal (afgew.) 100.Q00 Machines voor kolenmijnen Landb.mach. Olie 253.000 2,300.000 6,400.000 1,065.000 1950/1951 1951/1952 394.000 112.000 268.000 ton 2,000.000 1,800.000 3,800.000 7,600.000 6,800.000 5,400.000 1,092.000 1,118.000 1,169.000 ton Waarschuwing tot Bulgarije en Joegoslavië INZAKE ERKENNING VAN GEN. MARKOS. Engeland en de Ver. Staten hebben door middel /an hun ambassadeurs te Belgrado en Sofia de Joegoslavische en Bulgaarse regeringen gewaarschuwd te gen een eventuele erkenning van de rebellen-regering van generaal Markos in Griekenland. Een dergelijke erkenning door enig Europees land zou een inbreuk op het internationale recht vormen en een ern stige bedreiging van de vrede beteke nen, aldus deBritse opvatting. Ameri ka acht een zodanige erkenning vol komen in strijd met de beginselen van het handvest der V.N. en een openlijke veronachtzaming van de jongste aan bevelingen der V.N. De Griekse regering heeft aan de V.N. en bevriende landen mededeling gedaan van de sterkte van troepen, die volgens haar door de buurlanden aan de Griek se grenzen geconcentreerd worden. In Zuid-Albanië zouden 8 divisies verspreid liggen. In Zuid-Servië zouden zich twee legers bevinden en Bulgarije zou twee legercorpsen in de grensgebieden heb ben. Minister-president Sofoelis van Grie- kenlahd heeft bevestigd, dat het oor logsmateriaal, dat het Engelse leger in Griekenland bezit, ter beschikking van de Griekse regering zal worden gesteld. De ministers Beel, Jonkman en Drees bij het verlaten van het vliegtuig, dat hun uit Batavia naar Nederland terug bracht. (Foto ANP). ^iiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ GOEDE KANS VOOR NEDERLANDSE AUTEURS Ter aanmoediging van de Nederlandse schrijvers, die op deze wijze E een kans krijgen aan hun werk meerdere bekendheid te geven, heeft E de Vereniging „De Grote Provinciale Dagbladen" (GPD) besloten tot E het uitschrijven van een prijsvraag voor een feuilleton. Het verhaal mag niet groter zijn dan 50.000 woorden, moet oorspron- E keljjk zijn en hoofdzakelijk in Nederland spelen. H De jury zal bestaan uit de heren Robert Peereboom. te Haarlem, voorzitter GP.D., directeur-hoofdredacteur van Haarlems Dagblad; J. W. F. Werumeus Bulling, journalist-letterkundige te Amsterdam; Ben van Eysselsteyn, journalist-letterkundige te Rijswijk. De bekroonde^inzending zal gehonoreerd worden met een prijs van f. 1500.—, en zo mogelijk, gelijktijdig in alle bij de GPD aangesloten =5 negen bladen (Arnhemsche Courant, Arnhem; Dagblad De Gooi- en Eemlander, Hilversum; Haagsche Courant, Den Haag; Haarlems Dag- blad, Haarlem (met de IJmuider Courant, Kennemer editie Haarlems Dagblad); Leidsch Dagblad, Leiden; Nieuwsblad van het Noorden, Groningen; Twentsch Dagblad Tubantia, Enschede (met het Henge- losch Dagblad); Utrechtsch Nieuwsblad, Utrecht; Prov. Ov. en Zwol- sche Courant. Zwolle) worden opgenomen E In geval ook andere manuscripten zich, naar het oordeel van de jury, voor publicatie als vervolgverhaal lenen, heeft het bestuur van de GPD het recht van optie van het copyright hiervan tegen nader met de auteur vast te stellen voorwaarden. Inzendingen worden tot uiterlijk 1 September 1948 ingewacht aan h het secretariaat van de GPD, Witte Singel 1, te Leiden, waar men alle nadere bijzonderheden omtrent de Prijsvraag kan inwinnen, die op aanvrage gaarne worden toegezonden. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllrH Zonder Marshall-hulp precair Sir Stafford Orlpps, de Britse kan selier van de sohatkist. verklaarde, dat Engeland in een moeilijke positie zal komen te verkeren, indien het Congres zou besluiten het Marshall-plan voor hulp aan Europa niet te aanvaarden. „Hoe eerder deze hulp komt, hoe be ter," zo deelde hij tijdens een perscon ferentie mede. „Wij moeten er niet op gaan rekenen." aldus Cripps, „maar het is duidelijk dat onze dollarpositie bedenkelijk zal worden indien niet spoedig hulp wordt geboden. Wij zou den dan niet anders kunnen doen dan de import van goederen en grondstof fen uit het Westelijk halfrond verder in te krimpen, welke voor onze huidige productie essentieel zijn." Lagere productie, geringere export en als gevolg daarvan weer lagere im port waren volgens Cripps daarvan dan de consequenties. Engeland zou elke uitvoer van kolen en staal moe ten stopzetten indien geen dollarhulp geboden wordt, aldus Cripps. Ook zou Engeland dan moeten ophouden, Eu ropa in het herstel bij te staan en in plaats daarvan voor zich zelf moeten gaan zorgen. Cripps wees er tevens op, dat ook indien er wel Amerikaanse hulp gebo den wordt, Engeland zijn streven naar soberheid en opvoering van de pro ductie tooh zal moeten doorzetten. „Ook aan de Marshall hulp zal eens een einde komen," vervolgde hij. „Deze hulp schept kansen op volledig herstel en versteviging van ónze industrie na de inspanningen van de' oorlog," meen de hij. Toen hem gevraagd werd naar zijn oordeel over het laten vervallen van een der voor Engeland bestemde quota zei Cripps: „ik kijk een gegeven paard nooit in de bek." Hij zeide, dat de Brit se regering zich tot taak gesteld heeft, de handelsbalans voor 1948 in even wicht te brengen. Die voor 1947 had een deficit van 460 millioen pond ster ling te zien gegeven. Thans was er nog een deficit op de handelsbalans van 32 millioen pond st. per maand. De Britse regering is voornemens, zo deelde Cripps mede, de uitvoer naar de USA en de andere landen van het Westelijk halfrond te verhogen met 50 boven de 90 millioen pond st. van 1947. De Britse dollar- en goudreserves waren in de loop van 1947 met 100 mil lioen pst. tot 500 millioen pst. terug gelopen. „Een algemene stijging van prijzen en lonen dreigt het Britse streven naar export te belemmeren en daarom is een economischer productie noodzake lijk." De regering zou echter geen pre mies voor export of productie instel len om aan de buitenlandse concur rentie het hoofd te bieden. De export van machines, electrische artikelen en rijwielen was, aldus Cripps. bijna twee maal zo hoog als in 1938 en de uitvoer van gereeed- schappen, twee en een half maal zo hoog als in genoemd jaar. De fabrie ken van landbouwmachines hebben se dert 1938 hun uitvoer verviervoudigd gezien. Ook de textielproductle nam toe, maar was echter nog steeds ver beneden het gestelde doel. Tenzij meer arbeiders in de industrie kunnen wor den ingesohakeld en de productie daar door verhoogd kan worden zal de dis tributie van textielgoederen gehand haafd moeten blijven. (United Press). Bijeenkomst van de Ministerraad Bü aankomst der ministers uit Indonesië op Schiphol werd ver nomen, dat de Ministerraad van middag om 2 uur bijeenkomen zal. Dr. Beel betoont zich optimistisch Gisteravond om 8.55 uur zijn de minister-president dr. L. J. M. Beel, de minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, en de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman, uit Indië op Schiphol aan gekomen met de KLM-Constellation FH-TET. In hun gezelschap bevonden zich de secretaris van de premier, de heer H. Hermans en het hoofd van de repatri ëring, de overste C. van Bockel. Ter begroeting van de ministers wa ren o.a. aanwezig de leden van het ka binet baron mr. C. G. W. H. van Boet- zelaer van Oosterhout, mr. J. H. van Maarseveen, dr. P. Götzen, dr. J. Gie- len en Lt.-Kol. Fievèz, de secretaris sen-generaal van O.G. en Binnenland se Zaken de heren J. M. Kiveron en dr. M. J. Prinsen, de heer Koos Vorrink, voorzitter van de P. v. d. A. en de pre sident-directeur van de KLM, dr. A. Plesman. Onmiddellijk na aankomst zeide min. Beel optimistisch te zijn over de verdere ontwikkeling in Indonesië. Het heeft hem zeer gespeten, dat h ij niet is kun nen ingaan op de uitnodiging van Australië om dat land te bezoeken Via de gezant, de heer Teppema, heeft de minister-president zich hierover bij de Australische regering geëxcuseerd. De minister-president zeide nog niet be kend te zijn met het Antara-bericht, waarin gemeld wordt, dat de Republiek bereid zou zijn toe te treden tot de Fe deratie. Evenmin was hem ter ore ge- BINNENLAND. Tot vertegenwoordiger "van Nederland ln de interim-commissie van de Algemene Vergadering der V. N. is benoemd Jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje. permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij de V.N. te New-York. Als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal optreden dr. J. G. de Beus. ambassade raad bij de permanente vertegenwoordi ging van Nederland bij de V. N. te New- York. Bij K B. is bevorderd tot kapitein ter zee van de Kon. Marine Reserve voor speciale diensten kapitein-luitenant ter zee J. J A. van Schagen van Leeuwen, oud-mlnlster van Marine. Door de opsporingsambtenaren van de prljzencontróle te Nijmegen zfjn na een diepgaand onderzoek van enige maanden de bij de Rijksverkeersinspectie te Arn hem gepleegde fraudes tot klaarheid ge bracht. Twee ambtenaren en eon lid van de commissie, welke adviseert over even tueel te verstrekken toewijzingen zijn ge arresteerd. De ontscheping van het troepen transportschip „Nleuw-Holland" zal ge schieden ln ae vroege morgen van Zater dag a s. op de terreinen van de mij. „Ne derland" te Amsterdam. Op de onbewaakte overweg aan de Veenweg te Apeldoorn ls gistermorgen de 75-jarige P. H.. toen hy op het laatste moment wilde passeren, door de trein ge grepen en op slag gedood. De 30-Jarige kraandryver H. Verkou teren geraakte op het terrein van de Rotterdamsche Droogdok My. te Pernis beklemd tussen een kraankool en het constructiewerk van de kraanbaan, toen hU van de ene kraan op de andere wilde klimmen. Met ernstige Inwendige kneu zingen werd hy naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij overleed. Het College van Ryksbemiddelaars heeft de nieuwe salarisregeling voor de Haarlemse Orkestvereniging, die tevens zal gelden voor de orkesten van Gronin gen en Arnhem, goedgekeurd. Mr. J. J. Vriesendorp, adjunct-secre taris van de Ministerraad, zal ln de ad vocatuur terugkeren. HIJ wordt opgevolgd door mr. H. N. Dutllh, thans hoofd van de afd. Algemene Zaken der centrale di rectie van de Wederopbouw en de Volks huisvesting. Met ingang van 1 Januari 1948 is dr. P, H- Repellus, chef der afdeling secretarie, benoemd tot onder-directeur der Ned. Bank N.V. te Amsterdam. Op de Rijksweg MaastrichtGul pen, onder Margraten, ls de heer A. Hartman uit Ambie, die rechts van de weg liep. door een hem achteroprljdende auto. komende uit richting Gulpen, aangereden en op slag gedood. Op 11 en 12 Februari a.s. zal ln de Stadsschouwburg te Utrecht een con gres van „Vreemdelingenverkeer" wor den gehouden waarvoor behalve de be sturen van de verenigingen voor Vreem delingenverkeer ook die autoriteiten uit genodigd zijn, die rechtstreeks dan wel zijdelings met het vreemdelingenverkeer te maken hebben. In verband met reparatiewerk zaamheden ls de luchthaven van Bagdad voorlopig voor zware vliegtuigen geslo ten. Als gevolg hiervan zal dit vliegveld tydeiyk ook niet meer door de K.L.M.- vllegtuigen worden gebruikt. Bil de Tweede Kamer ls ingediend een ontwerp van wet: „tydeiyke conti nuering van opcenten op de tabaksac- cyns" De val van de IJssel gaat gestadig voort. Volgens mededelingen van de Rijkswaterstaat te Arnhem kan de eerst volgende dagen een steeds voortgaande val worden verwacht. De minister van O.. K. en W. zal een nieuwe urgentlelijst van scholen voor 1948 opstellen. De bestaande lyst ls ln verband hiermede Ingetrokken. De Koning van Engeland heeft het echtpaar B. Martens te Helden onder scheiden met het „Silver Laurel Leafe", wegens hulp en gastvrijheid tydens de oorlog aan talrijke geallieerde piloten verleend. BUITENLAND. In de nabijheid van Savannah in de Amerikaanse staat Georgia ls een Dekota- passagiersvllegtulg neergestort. Hlerby kwamen vyftlen personen om het leven en werden er negen gewond. Al het verkeer, dat Rome over de Vla Aurelia verliet, moest hedenochtend stoppen voor de waarschuwing .mijnen gevaar" Politie en sappeurs, die een onderzoek Instelden, bliezen twee rijen landmijnen op, die dwars over de weg waren gelegd. Het Perzische parlement heeft zijn vertrouwen ln de nieuwe premier, Ibra him Hahlml, uitgesproken, nadat deze had verklaard, dat Perzlë niet bulten de vriendschap van de Sovjet-Unie kan, doch dat deze vrlendsohap niet met of- Iers moet worden gekocht. De motie van vertrouwen werd met 76 tegen 1 stem by 6 onthoudingen aangenomen. De Italiaanse politie heeft gister avond het Roemeense gezantschap by het Vatlcaan bezet, nadat de kort gele den teruggeroepen zaakgelastigde Theo- dor Solacolo om hulp had verzocht, om dat „communistische agenten" hem ln het gebouw gevangen hielden. Het Zweedse vrachtschip „Alland" ls gisteren op 45 kilometer afstand van Swinemuende ln de Oostzee op een myn gelopen en onmiddeliyk gezonken Van de opvarenden kwamen vier leden der bemanning om het leven. Negen man nen en een vrouw werden nadat zll elf uur ln een reddingboot rondgedreven hadden opgepikt door een Pools vaar tuig. Te Tokio heeft men berichten op- gevangen, dat een Sovjet-Russisch schip op 300 kilometer afstand van de Japan se kust zinkende ls. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van de 800 passagiers. BIJ de Jaffa-poort van Jeruzalem ls een zware bom tot ontploffing geko men, waardoor acht Arabieren werden gedood en 42 gewond. Een bedrag van 5.000.000 fres zal in Frankryk worden uitgetrokken voor steun aan studenten en artisten. Het vorige Jaar werd voor dit doel 300.000 fres. be schikbaar gesteld. komen, dat de staat Oost-Indonesië toe treding tot de Federatie afhankeiyk zou stellen van de deelneming van de Repu bliek. Wel was hem bekend, dat Oost- Indoneslë grote aandrang op de Repu bliek heeft uitgeoefend. Minister Beel verklaarde, dat hij ook voor de toekomst de wenselijkheid zag van regelmatig per- soonlyk contact met het rijk overzee. Minister Neher zal voorlopig niet te rugkeren. Bevestiging bereidsverklaring der Republiek Naar A.FP. meldt, heeft de Republi keinse regering in een officiële verkla ring bevestigd, dat zij bereid is deel te nemen aan de vorming van de souve- reine en democratische verenigde staten van Indonesië. De Republiek voegt daar aan toe, dat de vorming van deze fede ratie niet kan plaats vinlen zonderover- leg met de Commissie van G.D. en dat zij reeds met deze commissie ln bespre king ls over de wijze waarop de Neder lands-Indonesische kwestie het best kan worden opgelost. De situatie blijft vaag ONZEKERHEID MAAKT TOESTAND STEEDS MOEILIJKER. De terugkeer van de Republikeins© delegatie te Batavia heeft de eerste dag niet de verwachte opheldering in de si tuatie gebracht. In welingelichte Neder landse kringen toonde men zich gister avond verwonderd daarover. De tot standkoming van de wapenstilstand ten gevolge van de resoluties van de Veilig heidsraad op 1 Augustus en 1 Novem ber is tot nu toe blijkbaar niet mogeiyk gebleken. Het is wel duidelijk, dat, nu deze on zekerheid ten aanzien van het pri maire punt blijft voortduren, de toe stand wel bijzonder moeilijk wordt, aldus deze welingelichte kringen. De Republikeinse verklaring van gis teren als antwoord op de resoluties van de vertegenwoordigers der Negaras en Daerahs was gisteren nog niet officieel overhandigd. TWEE DODEN EN VIER GEWONDEN. De Nederlandse verliezen in Indië be droegen Dinsdag 2 gésneuvelden en 4 gewonden. DE STRAFZAAK RAUTER. Mr. K. van Ryckevorssel te Den Haag is als verdediger toegevoegd aan de v.m. Duitse „Commissaris-generaal voor openbare veiligheid" Rauter Hoewel de dagvaarding nog niet uit is, kan de be handeling van de strafzaak Rauter om streeks half Februari voor het Bijz. G#* rechtshof te Den Haag verwacht wor den.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1