Vicus Oriëntis verloor na spannende strijd Certificaten voor het Midden Damterrein STADSNIEUWS Van de korfbalvelden 125 jaar bij bet „L. Laatste Berichten MAANDAG 5 JANUARI DOCOS VERLIEST WEER. In een wedstrijd, waarin Docos vooi rust het beste spel had, maar na de pauze 'n inzinking kreeg, verloren onze stadgenoten met 2—1 van het Haagse Quick Steps. De uitslag had zeker an ders kunnen zijn, als de Leidenaars wat meer geluk hadden gehad. Vooral voor rust was het een aantrekkelijke wed strijd met Docos iets sterker. Na 30 min. spelen ondernam Ludlage, vanaf de middenlijn, een ren op het Quick Steps-doel en besloot met een prach tig schot t01). De tweede helft pakten de Hagenaars de zaak enthousiast aan. Toen Docos na plm. 20 min. een inzinking kreeg, benutten de gastheren deze gelegenheid om de achterstand ir. te lopen en zelfs om te zetten in een 2—1 voorsprong. Hoewel Docos zich herstelde, verliep de resterende tijd onder grote spanning, zonder dat er echter gedoelpunt werd. SCHAATSENRIJDEN. Selectiewedstrijden Nederlandse schaatsenrijders Zaterdag en Zondag zijn op de baan te Hamar opnieuw enkele selectiewed strijden gehouden tussen de Nederland se schaatsenrijders. Zaterdag werd de 1500 meter gereden en op die dag vroor het 21 graden. Het ijs was niet goed, er stond echter geen wind. Broekman bewees zijn goede vorm door deze af stand te winnen in de tijd van 2 min. 29.6 sec. Langedijk werd tweede in 2 min 34.2 sec. en op hem volgden Dë Koning met 2 min 34.7 sec., Buyen en Van der Voort, beiden met 2 min. 35.6 sec. Zondag wees het kwik 10 graden on der nul en de weersomstandigheden waren slecht. Regen en vorst wisselden elkaar af en het behoefde dan ook geen verwondering te wekken, dat de condi tie van het ijs van zodanige aard werd, dat de rijders hierop onmogelijk bui tengewone snelle tijden konden maken. Door loting reden Langedijk en Broek man op de 5000 meter tegen elkaar en het werd een harde strijd, welke met minimum verschil door „leermeester" Jan werd gewonnen in 9 min. 22.3 sec, „Leerling" Kees deed er 0,1 sec. langer over. Over enige tijd, wanneer de weersom standigheden er zich 'beter toe lenen, zullen opnieuw selectiewedstrijden plaats vinden, waarna opistreeks half Januari de definitieve ploeg voor St. Moritz zal worden samengesteld. HANDBAL H.V.L. STRANDDE OP WILTON FEIJENOORD. Na de grote overwinning vorige week op Turnlust, gelukte het H.VJL. deze keer niet, de puntjes in de wacht te slepen. En het moet gezegd worden, dat de Rotterdammers de overwinning verdienden. Vermoedelijk hebben de zenuwen H.V.L. parten gespeeld. Er hing te veel van deze wedstrijd af. Had H.V1. gewonnen, dan was zy kampioen geweest. Haar kans is nu vrijwel verkeken, tenzij Wilton Fejjen- oord nog één wedstrijd verliest. Oveh de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. De Rotterdammers, die eerst met wind mee speelden, hadden met de rust reeds een .6—1 voorsprong. Na de pauze gingen zij met man en macht verdedigen. H.V.L. wist- slechts twee maal het net te vinden, terwijl de Rot terdammers door een strafworp neg een doelpunt wisten te maken. Eind stand 7—3 voor W. Feijenoord. Uitslag dames: D.S.O.H.VJj, 20 (rust 0—0)> De resultaten van de gisteren ge speelde wedstrijden voor het Nederlands Handbal Verbond luiden: heren: Hel las—PSV 2—2, DES—DWS 9—3. SCHAKEN. INTERNATIONAAL TOURNOOl TE HASTINGS. De voor de zesde ronde gespeelde partijen GolombekAlexander en Fair- hurstSir .George Thomas eindigden beide in remise. Szabo (Hongarije) won van Raizman (Frankrijk) 10, Abra hams (Engeland) van Muehring 10. Szabo heeft thans de leiding met 5 te punt gevolgd door Muehring met 4 punten. HET HOOGOVENSCHAAK- TOURNOOI. Zaterdag werd een aanvang ge maakt met het tiende Hoogoven schaak-tournooi. In de internationale tienkamp luiden de uitslagen van de eerste ronde: Lod Prins—ir. Van Steenis 10, Ros- solimo (Frankrijk)Wood (Eng.) 10, HenneberkeKramer tete, O'Kelly de Galway (België)—Cortlever afge- br. Kottnauer—Van Scheltinga 10. De uitslagen van de tweede ronde waren: Sportsplinters Ten bate van de Niwm wordt op 9 Januari in Café ..Flora" te Noord- 1 v/yk-Binnen een biijardwedstrijd ge organiseerd (vijfkamptussen P. de Leeuw (Eur. kamp. 71/2) en wereld- Kampioen Sweering. l Arsenal won Zaterdag op het nippertje van Sheffield United (.3—2). i Tijdens deze wedstrijd moest het spel I enige minuten onderbroken worden. toen'een keihard schot de scheidsrech ter in de buik trof. Bromley verloor J weer- een punt door een 1—1 gelijk spel tegen Bolton Wanderers en staan j nu met 6 pnt. achterstand op de tweede plaats. De Internationale Atpletiekiecteratie i heeft de drie volgende wereldrecords erkend: 1500 meter in 3 min. 43 sec. ten na me van Lennart Strand (Zweden) ge vestigd op 16 Juli 1947. Hy evenaarde het record, dat reeds op naam van de Zweed Gundar Haegg stond. Estafette 4 x 1500 meter in 15 min. 34.6 sec. ten name van Gaevle Idrotts Forening (Zweden) op 27 Juli 1947; 30.000 meter in 1 uur 40 min 49.8 sec. ten name van Mikko Hie tanen (Fin- 1 land) op 28 September 1947. De Hagenaar Van Vliet die enkele-! weken geleden op zo schitterende wijze te .Groningen het nationale kampioen schap 45/2 groot biljart behaalde kan morgen niet tegen Kees de Ruyter te Waakwijk uitkomen. Hij zal vervangen worden door Piet de Leeuw. Van Vliet ondervindt de laatste da gen veel- hinder van een oude breuk, welke hij tijdens de bezetting heeft opgelopen, zodat hij het raadzaam acht eerst een specialist te raadplegen al vorens verdere wedstrijden te spelen. Van diens advies zal afhangen of Van Vliet mee zal doen aan het tournooi om het Europese kampioenschap 45/2 te Luik, waar hij met Piet van de Pol de Nederlandse kleuren zou rcidedi- gen. Zaterdag cn Zondag kwamen in Utrecht ruim 800 bestuursleden en leiders bijeen om de vrije oefeningen in te studeren, die op het jubelfeest van het KNGV tijdens de komende Pinksterda gen te Arnhem op de Sonsbeekweide zallen worden uitgevoerd. De turnsters er. meisjes legden zich toe op de oefe ning „Mooi Holland", de turners en jongens op die van de KLM-serie. Een van de beste slalomlopers van Zwitserland Eddie Rominger brak bij een trainingswedstrijd, de z.g. Ririrace een been. Men beschouwt hem als uitgeschakeld voor de Zwitserse ploeg voor de aanstaande Olympische Win terspelen. Bij wedstrijden in Simferopol Krim) verbéterde de Russische veder gewicht Mikhail Rappoport het wereld record rechts stoten met 2 kg. Hij bracht dit record op 97,5 kg. By dezelf de wedstrijden bracht de halfzwaarge- wicht Maltzev het record links stoten op 106 kg. Het oude record Van 105 kg. stond ook op zyn naam evenals Rappo port- het oude record-rechts stoten reeds in bezit had. Enschedese Boys had protest aan getekend tegen de üit$lag van de wed strijd Enschedese BoysAGOVV op 9 November, die in een 10 overwinning voor AGOVV was geëindigd. Naar de mening van de Enschedese Boys had de scheidsrechter te lang laten spelen, ter wijl juist in die periode het winnende doelpunt was gemaakt. De protestcom missie, die Zaterdagmiddag te Deven ter vergaderde, heeft het bezwaar van Enschedese Boys gegrond verklaard, zodat de uitslag 00 wordt. Zondagmiddag hebben de cracks van de internationale sprint elkaar be- kampt op de Oerlikon baan (Zwitser land). Van Vliet toonde zich voor de zoveelste maal de primus inter pares, met Jan Derksen, die eveneens uitste kend reed. op de tweede plaats. Sche- rens kon ditmaal geen rol van beteke nis spelen en eindigde als zesde. 40-jarig jubileum B. Hageman Ir. Van SteenisVan Scheltinga af gebroken, Cortlever—Kottnauer afge broken, -KramerO'Kelly de Galway 01, WoodHenneberke 10. Prins Rossolimo, afgebroken. HOOFDKLASSE K.N.S.B. De uitslag van de heden voor de hoofdklasse der K.N.S.B. gespeelde wedstrijden tussen De Pion en de 's-Hertogenbossche Schaakvereniging is 7—3. Tot onze spijt moeten enkele sport berichten blijven overstaan tot morgen. De hockeymensen willen wij echter niet onthouden, dat Leiden I heren, met 10 van Be Fair gewonnen heeft. V.O. U's kampioenskansen stijgen. Zuid-Holland I: Vlcus Oriëntis—Het Zuiden 1—3; Ons EibernestGymnasi asten 35; SpangenDeetos 23; DK C—Achilles 2—4. Zuid-Holland IEB: Ons Eibernest n De Algemene 22; Die HagheRea dy 4—2; Wion—Het Zuiden II 2—1. Zuid-Holland IIIC: Rozenburg II— Het Zuiden III 3—0: Ready II—HKV III 11: Velox—De Algemene II 60. Zuid-Holland IHD: Velox IIActief I4; Fluks IIOlympiaan II 02; Ons HuisSucces 02; Vicus Oriëntis H— DKC n 2—0. Competitiestanden KNKB: Zuid'Holland I: 1. Deetös 13 gesp. 26 pnt.; 2. Het Zuiden 1323: 3. Gymna siasten 1318: 4. Ons Eibernest 1215: 5 HKV 11—10: 6. Vicus Oriëntis 13—10 7. Achilles 10—7: 8. Spangen 13—6; 9. DKC 13—5; 10 HSV 13—4. Zuid-Holland IIB: 1. Olympiaan 11 gesp. 20 p.: 2. OSCR 11—19; 3. Die Haghe 1113; 4. Ons Eibernest II 11 11; 5. Ready 12—10; 6. De Algemene 12—9; 7. Het Zuiden n 12—8; 8. Wion 12—8; 9. Achilles H 10—4. Zuid-Holland IIIC: 1. Fluks 12 gesp. 22 pnt.; 2. V?lox 13—20; 3. HKV III 13 —16: 4 Readv H 12—13; 5. Het Zuiden jtt iq—12- 6 RozenburgHT 11—10; 7. De Spartaan 104: 8 De Algemene II II—4; 9. Avanti 12—3. Zuid-Holland IIID: 1. Vicus Oriëntis n 13 gesp 24 p.; 2. DKC II 10—17; 3. Olympiaan II 1116: 4. Succes 1214; 5. Actief 9—11; 6. Ons Huis 13—8; 7. Velox n 10—6: 8. Fluks II 11—3; 9 De Algemene m 133. (De 2 verliesDunten welke Fluks n wegens niet opkomen tegen Actief op liep. zijn vervallen ♦irklaard. Dit is reeds in bovenstaande stand verwerkt). VICUS ORIËNTIS—HET ZUIDEN 1—3. Voor de rust was dit een geiykop- gaande, spannende strijd. De schotvaar digheid liet aan beide zijden veel te wensen over, hoewel de sterke wind hier ook debat aan was. Na goed samenspel nam Het Zuiden na een half uur de leiding door Den Hartigh. Rust 01. Na de pauze werd het spelpeil er niet beter op. Reeds spoedig vergrootte mej. Besemer de Rotterdamse voorsprong (0—2) en na de vakverwisseling werd het een slappe vertoning. Door een ver schot stelde 't Hart de overwinning van Het Zuiden veilig (03). Het tegen- punt van J, v. d. Water, direct hierop gescoord, deed de hoop bij V. O. nog even herleven, doelt de tyd was te kort Met een 31 nederlaag voor onze stad genoten kwam het einde. VICUS ORIËNTIS II—DKC II 2—0. Door deze belangrijke wedstrijd te winnen, vergrootte V. O. II haar kam pioenskans aanmerkelijk. Over het ge heel genomen was het een spannende strijd, waarbij beide ploegen elkaai niet veel toe gaven. Het aanvalsspel van onze stadgenoten was echter beter van uitvoering en dientengevolge mag de Leidse overwinning verdiend genoemd worden. Beide doelpunten werden gescoord door P. Kruit, het eerste een kwartier voor de rust, het tweede tien minuten daar na. Vooral het eerste doelpunt was van uitstekend gehalte. FLUKS II—OLYMPIAAN II 0—2. Ook deze wedstrijd verloren de Fluks- reserves weer door gebrek aan schot- vaardigheid. In het veld waren zij heus niet zwakker dan de tegenpartij, doch doelpunten maken is ook een onderdeel van het spel. Hierin waren de gasten beter en zij behaalden derhalve een ver diende 20 zege. Uitslagen LKB. 2e Klasse: Vicus Oriëntis VOns Ei land II 200; NSA IIOns Eiland I 0—0. BIJ DE N.V. MEELFABRIEK „DE SLEUTELS". Dat de neer B. Hageman. leidei van de verkoopafdeling van de N.V. Meel fabriek „de Sleutels" voorheen De Kos ter en Co., zich in de loop der jaren vele zaken- en persoonlijke vrienden heeft verworven, is op de dag van zijn 40-jarig jubileum overduidelijk geble ken. Uit alle delen van net land stroomden de gelukwensen in groten getale bin nen, zowel in de vorm van brieven en telegrammen als van bloemstukken, fruit- en bloemenmanden en andere geschenken- van meer blijvende aard, I terwijl 's middags een nauwelijks on derbroken stroom van zakenrelaties en persoonlijke vrienden felicitaties kwam aanbieden 's Morgens vond allereerst een iuI- diging in intieme kring plaats. Nadat de oudste directeur, de heer A. de Koster, de jubilaris in de direc- j tiekamer onder aanbieding van een ge- I schenk had gecomplimenteerd, werd de heer Hageman in de' recreatiezaal en in tegenwoordigheid van het personeel allereerst toegesproken door een der directeuren, de heer H. J. de Koster, die hem een porceleinen herinnerings bord aanbood en hem tevens huldigde namens de Maatschappij voor Nijver heid en Handel; de heer J. J. de la Court, sprekende uit naam van het kantoor-, laboratorium- en reizend personeel, schonk hem een bord van Delfts blauw en een zilveren vulpot lood: de chef van de bakkerij, de heer J. W. T. van Kest-eren kwam met een gigantische taart aandragen; de heer A. Verboog sprak 'n persoonlijk woord, de heer A. v. d. Kreeke namens het magazijn- en molen personeel, de heer A. Piket namens de Sportver M.D.S. onder aanbieding van een fruitmand, waarna de bedryfsingenieur, ir H. A. Bol de rjj van sprekers besloot. 's Middags volgde in „Het Gulden Vlies" te midden van 'n orgie van bloe men- en fruitmanden een druk be zochte receptie, waar onder vele ande ren verschenen de heer Schoorl, secre taris der Meelindustrie; de heer Schra- ma, voorzitter van de Landelijke Vak- greep Maalderij; het dagelijks bestuur van de afd. Leiden van de Alg Ned. Molenaarsbond, vertegenwoordigd door haar voorzitter, de heer Mansveld; een deputatie van de Rotterdamse Graan- beurs, tal van representanten van de graan- en meelhandel uit Leiden en verre omgeving zomede tal van voor aanstaande figuren uit de bakkerswe reld; het voltallige bestuur van de Kon. Ver. „Litteris Sacrum", waarvan de jubilaris sinds jaar en dag het pre sidium bekleedt en het dagelijks be stuur van de afd. Lelden der Ned. Ver, van Huisvrouwen, waarin zijn echtge note een leidende positie inneemt. En voorts uiteraard talloos vele persoon lijke relaties, waaraan geen eind scheen te komen RING LEIDEN VAN CHR. GEM. EN MANNENKOREN BESTAAT 25 JAAR. De ring Leiden en omstreken van Chr. Gemengde en Mannenkoren, wel ke reeds zo menigmaal met groot suc ces een zangconcours organiseerde, zal deze maand haa.r 25-jarig bestaan her denken. Ter gelegenheid van dit zilve ren jubileum is op Woensdag 14 Jan- in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg een herdenkingsdienst be legd, waaraan medewerking zullen ver lenen het Chr. Gem. koor „Excelsior" te Leiderdorp, 't Chr. Gem. koor „Hal leluja" te Leiden, de Chr. Gem. Zang- ver „Zang zij onze leus" te Voorscho ten en het Chr. Wassenaars Mannen koor te Wassenaar. Als sprekers zullen het woord voeren dr J. Riemens en ds P. W. Spruyt, terwijl er ook nog zang is van mej. Jo Stallinga 'so praan) en pianomuziek van mej. Mien Verver. Op Maandag 19 Januari vindt er 's avonds om 8 uur in de bovenzaal van „De Harmonie" een receptie plaats, terwijl de feestelijkheden worden be sloten met een feestavond op Dinsdag 20 Januari, in de Stadsgehoorzaal. Aan deze avond verlenen hun medewerking de toneelvereniging „Tot ieders genoe gen", het accordeonduo „De Anja's" en de conferencier Arie Westgeest. TONEELVERENIGING „TOT IEDERS GENOEGEN". In de geheel bezete foyer van de Stadsgehoorzaal gaf de toneelvereni ging „Tot ieders genoegen" Zaterdag avond een toneeluitvoering, welke met een woord van welkom werd geopend door de voorzitter, de heer A. Arent- sen. Zeer in het bijzonder dankte spr. de donateurs (trices), die nu al zovele jaren hun steun aan de vereniging ver lenen. Het gezelschap, dat ook deze avond weer goed op elkaar bleek inge speeld, bracht een tweetal één-acters „Spreek met Jansen en't komt in orde" en „Storm in een glas water", twee vrolijke blijspelletjes, die het uit stekend deden. Deze zeer geslaagde avond, welke inderdaad „tot Ieders ge noegen" was, werd besloten met een bal o.l.v. de heer A. de Groot en met medewerking van „The Gold Starband" Ook werd nog een verloting gehouden ten bate van de Nlwin.' FEESTAVOND „DE RAMSKOP". In de geheel gevulde Stadsgehoor zaal werd Zaterdagavond door de to neelgroep „De Ramskop", samenge steld uit personeel van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon een feestavond gearrangeerd, welke uitnemend ge slaagd kan heten. Te ruim 8 uur sprak de heer J. van der Waard een kort openingswoord, waarin hij allereerst welkom heette de heer Lutz, commissaris der N.V. en de beide directeuren, de heren Bodewes en Schrandt met hun echtgenoten, terwijl hij hun een warm woord van dank bracht voor hun steun. Hierna volgde het eerste optreden van het guitaar-ensemble „De Ketting Boys" met aardige liedjes, die ten zeerste in de smaak vielen, bovenal door het optreden van het jongste lid van het gezelschap. Dan volgde de toneelgroep met het blijspel in drie bedrijven „Gebroeders Kalkoen", een oud toneelstukje, dat evenwel nog zijn volle waarde bezit. Daarna kwamen de Poolse mede-ar beiders voor het voetlicht, die enige Poolse liederen ten gehore brachten. Telkens opnieuw klaterde het applaus op, als bewijs dat het gebodene ten zeerste op prijs werd gesteld. Aan het slot hartelijke woorden van dank en bloemen, waarna de avond met een dansje werd besloten." DE VERLATEN KOE, Vrijdag 19 December, is op de vee markt een koe achter gebleven, waarvan tot dusverre de eigenaar zich niet heeft gemeld. De commissaris van politie ver zoekt de eigenaar om zioh ten spoedig ste te vervoegen aan het Bureau van Politie, Zonneveldstraat. „De Heilige Franciscus" van L. d'Ebneth De sinds ruim een week als Nederlan der geneutraliseerde Hongaarse beeld houwer L. d'Ebneth, sinds vele jaren in ons land woonachtig, werd met zeven andere beeldhouwers over de gehele we reld, uitgenodigd een beeld naar vrije keuze te vervaardigen en in te zenden voor een op 1 Februari in het „Museum I of Fine Arts" te Baltimore te openen tentoonstelling. Hij ontwierp deze zomer een beeld, voorstellende „De Heilige Franciscus", dat in brons werd uitgevoerd door de N.V. Witmetaalfabriek, Doezastraat 35, alhier. Daar werden wij, vlak voor het tran sport naar Amerika, ln de gelegenheid gesteld, het te bezichtigen. Van Baltimore uit. zal het nog in 10 a 12 andere musea in de Ver Staten, o.a. in Philadelphia, Chicago, San Fran cisco en ten slotte in het Brooklyn-mu seum te New York geëxposeerd worden en er zeker sterk de aandacht trekken. Het stelt voor de op de punten van de voeten, met in de knie gebogen be nen, staande, min of meer zwevend-op- stijgende naakt figuur van de Heilige Franciscus. Deze is in volle overgave verzonken op het ogenblik, waarin ny vraagt het lijden van Christus physiek te mbgen meebeleven en tegelijkertijd daarvan de stigmater ontvangt. Men krijgt de indruk, in de Heilige Francis cus eveneens 'n gekruisigde te zien. De armen, opgevat als een draagbalk, zjjn uitgebreid en tevens opgeheven. Een monumentale, 2.50 M. hoge en niet minder dan 320 kg. wegende, ro- j buste mannenfiguur, waarvan, ondanks de statische rust, toch een hevig opge voerde spanning lijkt uit te gaan. Hoofd en ogen zijn naar het „Licht" nvend en schijnen desondanks in zich zelf geconcentreerd Het is' alsof de beeldhouwer op een allesomvattende en suggestieve wijze het moment heeft wil len weergeven, waarop de Heilige Fran ciscus tot het bewustzijn komt van een éndere, hogere wereld. Het harmonisch evenwichtige beeld treft mede door de fraaie lich'tvallingen door zuiverheid van vorm en verhouding en door de warm-levende kleur van het groen-bruine platina, waarin het ln de Leidse werkplaats op uiterst deskundige wiize werd uitgevoerd. Wij zijn benieuwd naar de reactie's, welke 'taan de overkant van de Oceaan zal oproepen en of de impressie daar even groot zal zijn, als die het ons schonk. De beeldhouwer d'Ebneth deed reeds met vele figuren van zich spreken. Daar van willen wij noemen: de marmeren vrouwenkop „Kore" (het Griekse eeuwi ge meisje), ..Kali" 'eveneens een vrou wenkop) en de inspirerende mannenkop „Ibbu". H. BONKAARTEN HALEN In het tijdvak tot en met 9 Januari a.s. zullen de navolgende bescheiden worden uitgereikt: nieuwe bonkaarten, tabaks- en versnaperingenkaarten, een schoenenbon naar keuze aan personen, ouder dan 10 maanden, wier T.D.-num- mer eindigt op 8 04, 14, 24, 34 of 44 (tegen inname van bon 612 van het inlegvel), een schoenenbon aan kinde ren geboren in December 1932 tot en met 1945 of in Februari 1947 (tegen inname van bon 604 van het inlegvel C. D of E) en toeslagkaarten aan jonge en a.s. moeders in het bezit van een CM-kaart. Overgelegd moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden en de losse inwisselingsbon van de lopende bon kaart (eventueel CM-kaart). Het Dis tributiekantoor is geopend van %te— 113/4 en 24 uur. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 82.801 tot en met 86.400. 26 DEZER RAAD. Ter kennis van de leden van de Ge meenteraad is gebracht, dat de eerst volgende vergadering van de Raad ver moedelijk zal worden gehouden op 26 Jan a.sook 's avonds. JUBILEA OPENBAAR SLACHTHUIS. Tijdens een bijeenkomst van perso neel en genodigden herdachten Zater dag de heren J. W. A. de Boer en F. den Hertog het feit, dat zij op 1 Jan. 23 jaar als keurmeester verbonden wa ren aan het Openbaar Slachthuis en de Keuringsdienst van Vee en Vlees, alhier. De Directeur, Dr K. Reltsma heette de jubilarissen met hun familieleden hartelijk welkom in de feestelijk ver sierde localiteit en gaf daarop 't woord aan wethouder D. v. d. Kwaak, die hun namens het Gemeentebestuur dank bracht voor de getrouwe plichtsvervul ling onder aanbieding van de gebrui kelijke gratificatie. Burgemeester Smeets van Zoeterwou- de herinnerde er aan. dat de jubila rissen hun werk aanvingen in de tijd, toen de Vleeskeuringswet pas was tot stand gekomen en dus nog veel weer stand moest worden overwonnen bij slagers en boeren. Hun tact en welwil lende houding heeft hierin grote ver andering gebracht. Burgemeester Van Diepeningen van Leiderdorp hoopte dat de omstandighe den het 'spoedig weer mogelijk zouden maken, dat de heer Den Hertog het vee bij de slagers ter plaatse zou kun nen keuren en wenst beide heren Gods zegen toe ln hun verdere loopbaan. Hierna nam de Directeur opnieuw het woord om op het hygiënische belang van de keurmeestersfunctie te wijzen en beiden te prijzen wegens de voortreffe lijke wijze, waaTop zij hun taak steeds hadden vervuld. Achtereenvolgens werden nog geluk wensen uitgesproken door de heer J. A. Vochteloo als voorzitter der Perso neelsvereniging, door hun onmiddellijke Chef, de keuringsveearts J. C. Chou- four, de heer Tieleman namens de C.V. Tieleman Dros. de heer C. Mes na mens het. P.T.C., de heer G. P. Bergers namens de beide Slagerspatroonsbon den en de heer W. Stoelman als colle ga, waarna de heer H. Smittenaar ln een humoristische rijm nog verschil lende gewoonten en eigenaardigheden van de jubilarissen in het licht stelde. De heer DeBoer dankte mede na mens zijn pollega De Hertog voor de vele waarderende woorden en de prach tige geschenken en bloemen, waarmede deze vergezeld waren. Hei officiële gedeelte van de huldi ging was hiermede ten einde. Onder het genot van enige verversingen bleef het gezelschap nog geruime tijd gezel lig bijeen. Wegens 15-jarige trouwe dienst werd door de Nederlandse Vereniging 1 van Huisvrouwen aan mej. J. Verhoef, huishoudster bij de heer A. L Boot, de zilveren medaille uitgereikt (dus niet mej. Verboog), zoals wij Zaterdag meld- i den). (Foto Van Vliet, Lelden) De vijf jubilarissen, die Zaterdag allen hun 25-jarlge werkzaamheid by het „Leldsch Dagblad" herdachten, met hun echtgenoten. Staande van links paar rechts de heren: A. Monteba, F. van der Meyden, N. Breedeveld, H. Labordus en L. Boom. Leiden's burgemeester stelt de verkoop open Zoals wy reeds eerder meldden, heeft het bestuur van de Stichting Doden- herdenking-5 Mei 1945 alhier zich op verzoek van de burgemeester bereid ver klaard te fungeren als plaatselijk co mité van de Nationale Commissie voor Oorlogsgedenktekens,welke commissie zich ten doel stelt de verkoop van cer tificaten voor vierkante centimeters midden Damterrein te Amsterdam, waar het onlangs onthulde tydeiyke monument eerlang zal worden vervan gen door een gedenkteken ter blyvende nagedachtenis aan de slachtoffers van het verzet in de jaren 1940'45. In de grote hall van het Stadhuis heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. v. Kinschot hedenmiddag het startsein tot die verkoop gegeven. Met het voltallige college van B. en W. en de gemeente-secretaris, mr. J. Bool waren hier aanwezig vertegen woordigers van verscheidene verzets organisaties uit de bezettingsjaren, prof. mr. R. P. Cleveringa, de secretaris der Kamer van Koophandel, dr. Knibbe, vertegenwoordigers van het L.S.C. en de V.VB.L., de U.V.V., de Ver. van Ex- Politieke Gevangenen, deputaties van verenigingen op nationale grondslag, de Commissaris van Politie, de heer Meyer, vertegenwoordigers van het bedrijfsle ven, diverse raadsleden en vele an deren. De voorzitter der Stichting voor noemd, de heer C, Zandbergen, heette in een korte inleiding allen welkom en deed een beroep op de gehele burgerij om deze actie te doen slagen. Het midden-Damterrein is 12 millloen vlerkante centimeters groot, welke a raison van 50 cents per vk. cm. ver kocht zullen worden. De opbrengst zal dus 6 millioen gulden bedragen. Het is niet de bedoeling dit grote bedrag uit sluitend te bestemmen voor de oprich ting van enige gedenktekens, doch het zal grotendeels dienen ter verzorging van de nagelaten betrekkingen van hen, die in de strijd voor het Vaderland het offer van hun leven gaven. De gelden zullen geiykelyk worden verdeeld onder de Nat. Cie. voor Oor- I logsgedenktekens, de Stichting 1940-'45 en de Stichting „Oorlogsgraven". Spr. besloot met nogmaals een beroep j te doen op de ganse burgery om even als in de oorlogsjaren naast elkaar te staan ponder te letten op onderscheid in rang. stand en godsdienst ten einde deze actie te doen uitgroeien tot een symbool van waarachtige nationale sa menwerking. De burgemeester stelde zich namens het gemeentebestuur van ganser harte achter deze actie en noemde elk steen tje hoe materieel onbelangryk ook onmisbaar teneinde de opzet te ver wezenlijken; de stichting van een waarlyk nationaal monument. Spr. be sloot met het uitspreken van de hoop en verwachting, dat Leiden zal tonen zyn plicht te beseffen. Onmiddeliyk hierna werden de eer ste certificaten verkocht. De actie duurt tot ultimo Januari. De verkoopplaatsen zyn de hall van het postkantoor en een speciale stand in het pand van Vroom en Drees- mann; de verkoop is op alle werk dagen van 10 uur voormiddag tot 4 uur namiddag. Leiden versta zijn plicht!! DOOR EIGEN MESTKAR OVERREDEN. Het moet niet prettig zijn om door een mestkar te worden overreden, maar bepaald onaangenaam wordt het geval wanneer dit de eigenaar-beryder van een dergelyk gespan overkomt. Dit ge schiedde hedenmorgen omstr. 11 u. met de landbouwer B van de Maredijk, wiens paard op de hoek van de Rynsburger- weg en Warmonderweg schrok en op hol sloeg. De voerman werd van de bok geslingerd en kwam onder de wagen te recht, waarby de wielen hem over het hoofd en de armen gingen. Na door de Eerste Hulpdienst ten huize van een der aanwonenden te zyn verbonden is het slachtoffer met een gebroken arm en een gapende hoofdwonde naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Het paard bereikte op eigen houtje veilig de stad. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 5 Januari. De handel was heden matig, de stemming onregelmatig voor claims Konlnkiyke, waarin het weer zeer druk toeging, bestond flinke vraag. Vandaag gold by de opening een prijs van f, 865 later van f. 900. Ten slotte werd afge daan tegen f. 896. Aandelen Konlnkiyke werden ten slotte omstreeks 300 af gedaan. Aandelen Holland-Amerika lyn waren aangeboden, daalden tot 200 en herstelden tot 215 Scheepvaartunie's op 175 geopend zakten in tot 171, maar gingen daarna weer terug naar onge veer het punt van uitgang. Cultuur fondsen kalm, merendeels wat hoger. Industrie-aandelen goed pryshoudend. De Amerikaanse markt was stil en wat hoger. De conversielening 1947 werd begin beurs afgedaan tegen 98 en wat later 99 1/16. ONDERHOUD KIRBY—SOEKARNO. Naar Ankara meldt, heeft het Aus tralische lid van de Commissie voor G. D., Kirby die met enige leden van de Republikeinse delegaties naar DJok- ja is gereisd, hedenochtend een onder houd van ongeveer anderhalf uur met Soekarno gehad. OPBRENGST ZOMERZEGELS RUIM f. 184.000 BOVEN FRANKEERWAARDE Van de zomerzegels 1947 zyn, biy- kens een opgave van het hoofdbestuur der FIT de volgende hoeveelheden ver kocht; zegels van 2 ot. (met toeslag 4 ot.) f. 1.170.066; zegels van 4 ct. (met toeslag 6 ct.) f. 876.888; zegels van Ite ct. (met toeslag 10 ct.) f. 940.101; ze gels van 10 ct. (met toeslag 15 ot.) f. 1.553.994; zegels van 20 ct. '(met toe slag 25 ct.) f. 841.885. De opbrengst boven de frankeerwaar- de bedroeg f. 184.235.55Vi. DE EERSTE DISTRICTSTELEFOON CENTRALE OP VOOROORLOGSPEIL. Hedenmorgen om 8 uur werd, met enige plechtigheid, ln de districtstele- fooncentrale te Zwolle een uitbreiding der automatische apparatuur van 700 nummers in dienst gesteld. Hierdoor is de capaciteit van deze door het oor logsgeweld zo zwaar gehavende centra le weer geheel op vooroorlogs peil. Zelfs is de locale capaciteit thans oa. 20 groter dan op 1 Januari 1940. De totale capaciteit bedraagt nu 2648 abonné's, tegen 2199 op 1 Januari 1940. Zwolle is hiermede de eerste door oorlogsgeweld getroffen districtstele fooncentrale, die zowel wat het locale als het In terlocal e verkeer betreft, het Vooroorlogse peil weder heeft bereikt. DE TOERISTENREIZEN NAAR ZWITSERLAND. Naar aanleiding van ^het bericht, dat de Nederlandse Bank eén regeling heeft getroffen met Zwitserland betreffende het verkrijgen van vergunning voor de aankoop van Zwitserse francs voor toe- rlstenrelzen, deelt de K.N.A.C. mede. i dat bij haar, door haar leden ingedten- de aanvragen op dezelfde wyze zullen worden behandeld als die van de er kende reisbureaux. Aangezien de aan vragen kwartaalsgewyze ln behande ling worden genomen, hebben thans in gediende, betrekking op reizen, welke vóór 1 April zullen worden gemaakt. Voor reizen ln volgende kwartalen kan men t.z.t. een aanvrage indienen. BON VOOR SCHEERZEEP EN WASPOEDER. (Speciale berichtgeving). Naar wy vernemen, zal Donderdag as. een scheerzeepbon worden aangewe zen. Voorts vernemen wy, dat op deze ïyst ook een bon voor waspoeder zal voorkomen: 250 gr. voor volwassenen en 500 gr. voor houders van D en E kaarten. Ex-koning Michael Terwyl ex-konlng Michael totdusver geweigerd heeft journalisten te woord te staan, hebben leden van rijn ge volg zich wel over een en ander uitge laten. Zy vertelden dat Michael met de trein slechts zyn kleren, vier Ame rikaanse auto's en flessen wyn had mesgenomen. Beroemde stukken uit zyn kunsteollectle of andere waarde volle dingen had hij niet by zich. In rijn palelzen te Boekarest en Sinaia werd de inventaris opgemaakt. Wan neer dit zou zyn geschied, zou de Roe meense regering uitmaken, wat staats eigendom en wat persooniyk bezit zou rijn. Voorts werd verklaard, dat de ko ning niet vrij willig troonsafstand had gedaan. Drie dagen voor de troonsaf stand zou Bodnaras. de nieuwe Roe meense minister van defensie, uit Mos kou zyn teruggekeerd en de els tot het aftreden van de koning meegebracht hebben. De trouwplannen van Michael had den, aldus de zegsman, niets uitstaan de met de abdicatie. Ex-koning Michael van Roemenië zal morgen te Lousanne een officiële ver klaring over rijn troonsafstand en zijn plannen voor de toekomst afleggen. VOTUM VAN VERTROUWEN VOOR REGERING SCHUMAN. De Franse regering heeft by de stem ming over de eerste van de vyf inge diende moties van vertrouwen met 308 tegen 272 stemmen de meerderheid verkregen. In de Nederlandse delegatie ter Ryksconferentie met Suriname en Cu rasao zyn nog tot leden benoemd: mr A. M Joekes en mr G. C, J. D. Krop man. AGENDA DINSDAG. Leidse Schouwburg: Cilly Wang. 8.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3