Onmiddellijke vorming ener interim-regering voor V. S. van Indonesië Overeenstemming inzake Collegiaal Orgaan bereikt Indonesische leiders dringen aan op Djokja voor belangrijke beslissing Een bekroning van het ministeriële bezoek Times acht Nederlandse positie versterkt Tijd bracht verborgenheden der Republiek aan het licht Verklaring van dr. Beel Verheugd over vrij initiatief van Negara's en Daerah's De Gaulle spreekt te St. Etiénne WEERBERICHT Met een enkel woord WSstë Jaargang MAANDAG 5 JANUARI 1948 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l. Leiden. - Giro no.: 57055 De bijeenkomst, welke gisteren tussen de vier minis ters, dr. van Mook en "de vertegenwoordigers van de Negara's en Daerah's is gehouden, leidde tot zeer be langrijke beslissingen op de weg naar de instelling van eèn interim-regering. De vertegenwoordigers van de Negara's en Daerah's hebben, aldus de R.V.D., twee reso luties aangeboden, welke tijdens het langdurig onder ling overleg van Zaterdag zijn opgesteld. In de eerste resolutie, die door de vertegenwoordigers van Oost-Indoncsië, Oost-Borneo, Groot-Dajak, West-Borneo. Banka, Riouw, Oost-Sumatra, het Comité daerah Istimewa West-Sumatra, het Comité van voorbereiding Negara West-Java, Madoera en het Komité Indonesia Serikat Zaterdag tijdens hun onderling overleg is opgesteld, wordt met de meeste aandrang in overweging gegeven om onverwijld stappen te nemen tot: 1. De instelling van een interim-regering,ter voorbereiding van de totstand koming van souvereine Verenigde Stat en van Indonesië. 2. De regeling van medezeggenschap van de interim-regering in het gebruik van de strijdkrachten, die in Indie ^aan wezig zijn als gezagsapparaat ter verze kering van de binnenlandse veiligheid. 3. Herziening van de Nederlandse G rondwet. Een afschrift van deze resolutie zal worden aangeboden aan de Nederlands- Indische regering, de Commissie van Goede Diensten, de republikeinse rege ring te Djokja en het Nederlandse parlement In de tweede resolutie brengt de conferentie van vertegenwoordigers de eer ste aan de Nederlandse regering aangeboden resolutie ter kennis van de re publikeinse regering en nodigt de regering der Republiek Indonesia uit, deel uit te maken van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. Minister Beel, die de bijeenkomst van gisteren presideerde, kon na een uit voerige gedachtenwisseling en toelich ting van de in de resoluties neerge legde uitspraken zijn instemming be tuigen met de strekking van de eer ste resolutie, terwijl hij de verwach ting uitsprak, dat de tweede resolutie tot een oplossing van de moeilijkhe den met de republiek en tot een goed resultaat van de arbeid der Commis sie van de V. N. belangrijk zou kun nen bijdragen. De uitwerking van het eerste punt van de eerste resolutie zal volgens deze verwachting aanstonds door de Luite nant-Gouverneur-Generaal, tezamen met de verschillende gebieden en groe pen alsmede met vertegenwoordigers van de minderheden, ter hand geno men v/orden. Het commimiqué brengt ten slotte in herinnering dat de grondwetsherziening in Nederland reeds wordt voorbereid. De voorzitter van het „Komité Indo nesia Serikat", prof. dr. Hoesain Dja- Professor Berven naar Moskou geroepen VOOR BEHANDELING VAN STALIN? Zwedens voornaamste kankerspecia list. professor Berven, is naar Moskou geroepen. Hij is per vliegtuig vertrok ken Men brengt dit in verband met geruchten over een ziekte van maar schalk Stalin. De Sovjet-ambassade wist echter niets omtrent enigerlei ziekte mede te delen. De professor zelf heeft bij zijn aan komst te Helsinki echter het volgende verklaard: „Ik ben niet naar Moskou ontboden om een kankerpatiënt te be handelen, die zeer vermaard is. Ik breng slechts een tegenbezoek aan enige Russische specialisten, die een jaar geleden Stockholm bezochten". Niettemin houden de beweringen van het tegendeel hardnekkig aan! Truman zal aandringen op spoed. BIJ BEHANDELING VAN HET PL AN-MAR SHALL. Verontrust over het vooruitzicht op ernstige vertraging van het plan- Marshall bij de behandeling van de voorstellen door het Congres, zal pre sident Truman Woensdag a.s. ter gele genheid van zijn ..state of union"- boodschap bij het Huis van Afgevaar digden en de Senaat zo veel mogelijk nadruk leggen op de noodzakelijkheid van spoed in de beraadslagingen. De president had oorspronkelijk 1 April vastgesteld als de laatste dag voor de ratificatie van de programma's voor hulpverlening aan Europa. In ieder geval wordt het „catastro- phaal" geacht, wanneer de definitieve beslissing van het Congres niet voor 1 Juni a.s. zou kunnen worden verwacht, zoals reeds van de zijde van het Con gres is voorspeld. Dit zou een gevaar lijk uitstel in het ten uitvoer brengen van het programma ten gevolge heb ben en een nieuw programma voor tus sentijdse hulpverlening noodzakelijk maken. Truman's aandringen op spoedige behandeling zal nog worden onder streept door de minister van Buiten landse Zaken, Marshall. DE FRANSE ANTI-INFLATIE-WET. Bij de behandeling van de nieuwe anti-inflatie-wet in de Franse Nationale Vergadering hebben de communisten krachtig verzet geboden, zodat Schu- man vier maal de vertrouwenskwestie stelde. Dientengevolge werd de stem ming tot heden uitgesteld. UIT DUITSLAND. De uit de Sovjet-zone van Duitsland gevluchte ex-premier van Thueringen heeft tegenover het onder Amerikaanse licentie verschijnende blad „Neue Zei- tung" verklaard, dat de Sovjet-zone als zeventiende republiek bij de Sovjet- Unie zal worden ingelijfd. Hij baseerde deze verklaring op een gesprek, dat hij als premier van Thueringen heeft ge had met de commandant van de Sov jet-zone. maarschalk Sokolofsky. De burgemeester van het district Steglitz van Berlijn heeft op een ver gadering der Christelijk-democratische Unie in de Franse zone van Berlijn ver klaard, dat Jacob Kaiser en Ernst Lem mer, leiders der C.D.U. in de Sovjet zone en Berlijn, leiders der partij zullen blijven, „ook al behaagt dit de bezet tende mogendheid niet". jadiningrat, heeft gisteravond tegen over Aneta verklaard, dat het comité, zodra de interim-regering zal zijn ge vormd, zal worden ontbonden. De Republikeinse delegatie, belast met de politieke onderhandelingen en de Republikeinse militaire commissie, gevormd om de effectieve toepassing van de order „Staakt hec vuren' van de Veiligheidsraad te bestuderen, zijn gis termorgen in haar geheel naar Djokja vertrokken om het Republikeinse kabi net op de hoogte te stellen van het ver loop van de besprekingen aan boord van de „Renville". In gezaghebbende Nederlandse krin gen heeft men tegenover Aneta ver klaard, dat men het resultaat van de gisteren te Batavia gehouden bespre kingen van het allergrootste belang acht. Het overleg eiste gisteren slechts enkele uren, hetgeen er op wijst, dat het zo noodzakelijke onderlinge ver trouwen aanwezig was. Djokja ziet zich thans voor een ge wichtige beslissing geplaatst. Volgens genoemde kringen was het geen geheim dat Djokja op een zekere verwijdering tussen de niet-Republikeinse gebieden rekende, die de vorming van een inte rim-regering aanzienlijk zou vertragen, zo niet geheel zou verhinderen. Het is voorts van het allergrootste belang, dat de conferentie nadrukkelijk de deur voor Djokja openliet, daarmede het laatste beroep van dr. Beel onderstre pend. Wanneer nu binnen afzienbare tijd een collegiaal orgaan tot stand komt, kan de politieke opbouw krachtig ter hand worden genomen. In gezagheb bende kringen is men van mening, dat het resultaat van de conferentie de bekroning van het bezoek der mi nisters mag worden genoemd. Attlee tegen de Sovjets De Britse minister-president Attlee, heeft in de vierde van de serie politie ke radioredevoeringen, aan de Labour- partij toegestaan, er de Sovjet-Unie van beschuldigd een politiek te volgen, welke de andere landen van Europa „bedreigt met een nieuwe vorm van imperialisme, zowel ideologisch als eco nomisch en strategisch." „Het is wel ironie," aldus Attlee, dat de absolutisten van thans, die de op positie heviger onderdrukken dan de koningen en keizers van het verleden, paraderen onder het masker van voor vechters van de democratie." Attlee verklaarde, dat het Britse volk door zijn Labourregering de wereld 'n voor beeld stelt. Als tegenhanger van de Sovjet-Unie noemde Attlee de Verenig de Staten, welker economie echter ge baseerd is op het kapitalisme met zijn karakteristieke uiterste verschillen tus sen rijkdom en armoede. Groot-Brit- tannië ligt, evenals overig West-Euro pa, zowel geografisch als uit een oog punt van economische en politieke the orie tussen de twee in. „Onze taak is het," aldus Attlee, „een nieuw systeem uit te werken, waarbij de individuele vrijheid wordt gecombineerd met gelei de economie en democratie met sociale rechtvaardigheid." In Palestina van kwaad tot erger NIEUWE AANSLAGEN. Terwijl een tropische storm de stad teisterde, is Zondag kort na midder nacht het Semiramis hotel te Jeruza lem opgeblazen. 15 Lijken zijn reeds geborgen, doch men vreest, dat nog meer personen door het neerstortende gesteente zijn bedolven. Naar verluidt, was het hotel het hoofdkwartier van de Arabische jeugd organisaties Nadjada en Toetoewah. Men neemt aan. dat de aanval door Joden is gepleegd uit wraak voor de onlangs in dit stadskwartier onderno men aanvallen op Israëlieten. Te Jaffa vloog een jeep in de lucht, tengevolge waarvan Barclay's Bank werd vernield. Er hielden twee jeeps voor het gebouw van de bank stil. De inzittenden van de ene, waarschijnlijk Joodse verzetslieden, stapten snel ln de tweede over. die wegreed in de richting van Tel Aviv. Enkele minuten later vloog de achtergebleven wagen met een oorverdovende knal de lucht )n.' Er zijn reeds 14 doden geteld en 98 gewonden. De politie te Jersey City (V. St.)- heeft medegedeeld, 74 kisten, inhou dende in totaal 7400 pond trinitrotoluol, die ingeslagen werden in een schip met bestemming voor Palestijnse plaatsen, ln beslag genomen te hebben. De voor raad was voldoende om vijf Jersey Ci ties op te blazen, aldus verklaarde men. De kisten waren geconsigneerd aan een firma te Tel Aviv en twee te Haifa. Kan Djokja het nog een half jaar uithouden? „The Times" bevat een artikel van zijn correspondent te Batavia, waarin deze een beschouwing geeft over de „zeer gecompliceerde" toestand in Indo nesië. Wü ontlenen daaraan: „In de loop van de tyd hebben de Ne derlanders hun positie versterkt, het geen tot uiting komt in de huidige besprekingen te Batavia. Waren de Nederlanders een jaar geleden bereid op min of meer gelijke voet met de Republikeinen te onderhandelen, op het ogenblik zijn zü geneigd hen to beschouwen als een van de verschei dene bewegingen in Indonesië, die al len, met uitzondering van de Repu bliek, reeds samenwerken aan de uit voering van Linggadjatl. De Nederlandse delegatie voor de on derhandelingen bestaat grotendeels uit Indonesiërs, die, indien niet van gan ser harte pro-Nederlands, toch in ieder geval op de weg naar het toekomstig Indonesië zeer van mening verschillen met de republikeinen. De Nederlanders kunnen zeggen, dat de vorming van de Ver. Staten van In donesië vordert. Het tijdsverloop heeft al de verborgenheden van de Republiek aan het licht gebracht. Moeilijkheden tussen de verschillende Indonesische volkeren hebben het aanzien van een nationale eenheid teniet gedaan. Sommige neutrale waarnemers den ken thans, dat zelfs zonder enige ver der militaire actie van Nederlandse züde de Republiek niet langer dan zes maanden stand kan houden. Het blad beschouwt het de grootste zwakheid van de Republiek, dat zü geen mid denklasse, zoals in India, heeft. India heeft in verhouding veel meer erva ren inheemse bestuurders en technici dan Indonesië. Een jaar geleden scheen het twijfel achtig of de Nederlanders een federale staat zouden kunnen vestigen. Thans schynen zij vertrouwen te hebben, hier in, met of zonder de Republiek, te sla gen. Een oplossing van het conflict is niet slechts ivoor Nederland en de Indone siërs, doch voor de gehele wereld van belang. Indien de Commissie voor G. D. een oplossing kan vinden en een geschikt internationaal apparaat voor controle op de naleving van deze oplossing kan instellen, zal zü een werkelijke overwinning voor de V. N. behaald hebben, aldus besluit het blad. Het hoge water in het Oosten van ons land, veroorzaakt door de hoge water stand in 'de IJssel, levert weer zijn verkeersmoeilijkheden op. De Schip brug bij Doesburg is reeds voor autoverkeer gesloten. Stijgt het water nog meer dan zal de brug weggenomen moeten worden. Zal Djokja Nederlands redelijkheid inzien? De minister-president dr L. J. M. Beel, heeft heden tijdens een bijeen komst met een aantal corresponden ten een verklaring afgelegd, waarin hij zeidc, dat ten aanzien van de vorming van het zgn. „collegiale or gaan" in beginsel overeenstemming is bereikt en dat het veelvuldig contact met dc Commissie voor Goede Dien sten, naar hij hoopte, geleid heeft tot verdere verduidelijking van het standpunt der Nederlandse regering, die van dc Republiek reële doorvoe ring van het staken der vijandelijk heden in de ruimste zin van 't woord verlangen, vooraleer zij zich in ver dere politieke besprekingen met haar kan begeven. De verklaring zegt o.m.: „Met bijzon dere voldoening mag ik wel gewag ma ken van onze contacten met de ver tegenwoordigers der onderscheidene Negara's en Daerah's. Gij weet, dat wij hen gisteren allen hebben ontmoet. Met de meeste aandrang hebben zij ons o.m. verzocht onverwijld stappen te doen, om te komen tot instelling van organen ter voorbereiding van de Stich ting der Souvereine Ver. Staten van ^Indonesië. Het heeft ons uitermate ver heugd dit vrije initiatief te hebben ge zien en onze volle medewerking aan de verwezenlijking der gisteren uitgespro ken verlangens te hebben kunnen toe zeggen. Wanneer gij bij dit alles nog voegt het feit, dat wij opnieuw hebben mogen constateren, hoezeer alle, wier medewerking aan de voltooiing van dit grote werk wordt gevergd, zich hier voor inzetten: militairen, in wier mid den wij herhaaldelijk mochten verke ren, zowel als burgerlijke autoriteiten van hoog tot laag, Indonesiërs zowel als Nederlanders, ja de gehele bevol king, dan zult gij willen aannemen, dat mijn ambtgenoten en ik thans aan de vooravond van onze terugkeer naar Ne derland, gaarne uiting geven aan onze voldoening over deze ontwikkeling en aan onze waardering jegens hen, die hierbce het hunne hebben bijgedragen. Maar de donkere wolk in de gehele situatie blijft»het conflict met de Re publiek. Wij hopen van harte, dat de oproep van uit de vergadering van gisteren naast de arbeid der Commis sie voor Goede Diensten er toe zal bijdragen ook dit probleem ten spoe digste tot een bevredigende oplossing te brengen." w NIET NAAR AUSTRALÏE. Dr. Beel zeide voorts, dat het tot zijn leedwezen onmogelijk is geweest de uitnodiging om een bezoek aan Australië te brengen aan te nemen. Mijn terugkeer naar Nederland meest al in verband met vele besprekingen uitgesteld werden. Dr Beel antwo«dde bevestigend op de vraag of de datum van 1 Januari 1949 richtlijn blijft voor de totstandko ming der staatkundige hervormingen. Betreffende het collegiale orgaan zegt de verklaring van dr Beel nog, dat thans nadere uitwerking kan vol gen. Hij voegde hieraan toe, dat ook alle andere actuele vraagstukken on derwerp van bespreking zijn geweest en concrete conclusies werden bereikt. Ten aanzien van de wapenstilstand zeide hij nog: „Ik vertrouw, dat de Republikeinse regering de redelijk heid van het Nederlandse standpunt zal inzien en deze kwestie binnen en kele dagen tot klaarheid zal zijn ge bracht." De bijeenkomst werd bijgewoond door de ministers Drees en Jonkman en do Lui^.-Gouv.-Gen., dr Van Mook. Ex-koning Michael verlaat Roemenië Op 3 Januari om drie uur 's nachts heeft ex-koning Michael per speciale trein Roemenië verlaten. In zyn gezel schap bevond zich zijn moeder, Helena en 30 leden der hofhouding. De ex-koning en zijn moeder hebben republikeinse paspoorten, die hen in staat stellen naar Roemenië terug te keren. De paspoorten van het gevolg van de ex-koning bevatten echter de clausule „niet geldig voor terugkeer naar Roemenië". Het gezelschap gaat naar Lausanne. De ex-koning is hedenmorgen per speciale trein te Buchs aan de Zwitserse grens aangekomen. Harder werken of ondergaan. Generaal De Gaulle heeft gister middag in de belangrijke industrie stad Saint Etienne (midden-Frank rijk) een grote bijeenkomst van ar beiders toegesproken. Hy bepleitte de vorming van een nieuw staatslichaam, een „verbond" van ondernemers en ar beiders, en waarschuwde, dat Frank rijk moébt kiezen tussen harder wer ken en de ondergang. Men kon niet alleen rekenen op de hulp van de Ver. Staten. „Het is hoog tijd", zo vervolgde de Gaulle, „dat degenen, die Frankrijk in het verderf willen storten, om hun dic tatuur namens de veroveraars uit het Oosten te vestigen, hun' kansen zien verdwijnen. Die kansen zouden zij heb ben in onze armoe en verval. Het is hoog tijd, dat onze republiek grondig hervormd wordt". Het partijstelsel in Frankrijk achtte De Gaulle onverenig baar met een werkelijke regering. In de afgelopen twee jaar had Frankrijk zes regeringen gehad, die het telkens naar een lager plan voerden. Constitu tionele hervormingen zouden, als zij eenmaal bereikt waren, niet voldoende zijn. De redding van Frankrijk ligt in zijn productie. In dit verband legde De Gaulle de nadruk op een organisatie van de arbeid op „associatieve basis". Bedrijfsleiders en arbeiders in dezelfde groepen ondernemingen zouden als ge lijken de arbeidsvoorwaarden en de lo nen moeten vaststellen. Hierdoor zou een nieuwe vakbeweging, vrij van po litieke invloeden, verkregen worden. De vertegenwoordigers van deze associatie zouden in het staatsbestuur moeten worden opgenomen. Een zodanige raad der republiek, waarin vertegenwoordi gers van de indstriële associatie en ver tegenwoordigers van plaatselijke verga- Beringen zitting zouden hebben, achtte hij zeer belangrijk. Het contact tussen deze vertegenwoordigers en die van an dere nationale economieën zou zeer nut tig zijn. Op deze wijze zouden de na tionale economieën verbonden worden, vooral in die landen, die nog over mid delen beschikken om vrij te zijn. De Gaulle zeide nog, dat Frankrijk ziek was en leed aan een ziekte, die energieke en voortdurende behandeling vereist. „Laten wü ons verenigen. Daar in schuilt gezond verstand, macht en redding". Hij drong aan op drastische beperkingen van de openbare uitgaven. Bij de openbare instellingen moeten weer discipline, zuinigheid en verantwoorde lijkheid aan de dag gelegd worden. TIJDELIJK KOUDER De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk: vooral langs de kust nog tydebjk stormachtige N.-W. wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Kouder. Later: afnemende en weer naar Z W. krimpende wind. Tijdelijk opklarin gen en vrijwel overal droog. Weer iets oplopende temperatuur. 6 JANUARI. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 2.42 uur; onder: 13 uur (11 Jan.: N. Jtl.). Hoogwater te Katwijk te 12.08 uur. BINNENLAND. Met ingang van 1 Januari j.l. is de heer J. W. J. baron van Haersolte afge treden ab= directeur van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rot terdam. HIJ wordt opgevolgd door Jhr. G. A. Berg. Zaterdagmiddag is voor het eerst ln ons land een zieke per hefschroefvlieg- tuig vervoerd en wel van Ypenburg naar Kootwijk met de Sikorsky S 51. Deze was de heer E. Schuller. werkzaam op het vliegveld Ypenburg, die bij een vliegonge val in Engeland een hersenschudding op liep. Naar de mening van de geneesheer, de heer P. Niks, die ae patiënt begeleidde, biedt het vervoer van zieken per hell- coptére voor de toekomst voortreffelijke aspecten. Zaterdag 24 Januari zal ln „Krasna- polsky" te Amsterdam een ledenvergade ring van de Parti) van de Vrijheid wor den gehouden met het doel het besluit van hoofdbestuur en partijraad om te zamen met het comité tot voorbereiding van de oprichting van een Democratische Volkspartij (Comité-Oud) de Volkspartij voor vrijheid en Democratie ln het leven te roepen, aan de goedkeuring der leden te onderwerpen. Zaterdagochtend is het m.s. „Oranje" IJmuiden gepasseerd op weg naar Batavia, waar het schip 23 Januari zal aankomen. Er bevinden zich 1000 passagiers aan boord. De Voorjaarsbeurs te Utrecht zal ge houden worden van 6 tot 15 April en de Najaarsbeurs van 7 tot 16 September.. Zaterdag ls te Utrecht een kader- school van het Chi. Nationaal Vakverbond plechtig geopend. Gistermiddag ls aan de Hofstraat te Apeldoorn een pakhuis, in gebruik bh de Ver. Pharmaceutlsche Fabrieken (v.h. Bonnema-Zwltsalen vrijwel geheel ge vuld met verpakkings- en étalage-mate riaal, volkomen uitgebrand. J De brand ls ontstaan doordat twee jon getjes van zes Jaar ln een aangrenzend kolenhok een vuurtje hadden gestookt. I waardoor de houten afscheiding vlam vatte en doorbrandde. Zaterdagavond brak brand uit ln het kledingmagazijn van de firma A. Ter- horst, v/h. Peek en Cloppenburg aan de Kremerstraat te Bergen op Zoom. Het ge- i bouw stond weldra ln lichte laaie en brandde geheel uit. De oorzaak ls onbe kend. Uit de kelder van een der fabrieken der fa. Verkade te Zaandam wisten die ven des nachts 11 dozen, inhoudende elk 25 kg. boter, mee te nemen. Gistermorgen ls het Amerikaanse s.s. „Pioneer Cove" op ongeveer 40 mijl ten Westen van Terschelling op een mijn gelopen. Het gehavende vrachtschip kon gister middag de vertraagde reis naar Londen op eigen kracht, nadat de sleepboten „Stortemelk" en „Holland" van de rederij Doeksen uit Terschelling assistentie had den verleend, vervolgen. BUITENLAND. Churchill ls na zijn ziekte voor het eerst ln het restaurant van zijn hotel ln Marokko verschenen. Hij was vergezeld van vrouw, dochter en lord Monran, die Vrij dag overgevlogen zijn. Voor het eerst slhds vele dagen heeft hij zijn sigaar weer opgestoken. De Zweedse gezant te Boekarest heelt opdracht gekregen bij de Roemeense rege ring te protesteren tegen de confiscatie van twee Zweedse luciferfabrleken, die verleden week door Roemenië onder staats- contróle zijn gesteld. Om aan het groeiend verbruik van alcoholische dranken paal en perk te stel len, is thans bij de Belgische regering een wetsvoorstel ingediend tot verscherping van de wet op de alcohol. Volgens dit ont werp worden de boetes, die gegeven gor den bij het overtreden van ae wet, aan merkelijk verhoogd, terwijl minnelijke schikkingen ln de toekomst niet meer mogelijk zullen zijn. Ook het bier met sterk alcoholgehalte zal op grond van deze nieuwe wet tot de alcoholica worden gerekend. De .Silvia Onorato", een Italiaans stoomschip, ls op de verraderlijke Good win-zandbanken voor de kust van Zuid- Engeland aan de grond gelopen. Het 6chip was op weg van de Adnatische Zee naar Rotterdam met een lading aan boord. De bemanning heeft het schip verlaten. Op een vliegveld nabij Parijs ls een helicopter neergestort. De piloot ls aan de verwondingen overleden. Clinton Anderson, de Amerikaanse minister van landbouw, heeft voorspeld, dat ln het voorjaar vleesdlstrlbutle nodig zal zijn. HIJ .verklaarde te hopen, dat er geen andere dingen gerantsoeneerd be hoefden te worden. Uit een bank te Parijs zijn 20 kg. goud gestolen. In de haven van de Portugese kolonie Macao heeft een hevige brand gewoed. Meer dan 10 personen kwamen om het leven. Het aantal gewonden wordt op 70 tot 80 geraamd. Birma ls thans uitgeroepen als on afhankelijke republiek. Het parlement heeft het verdrag met Engeland geratifi ceerd. De Iraakse natlonaal-democratische, liberale en onafhankelijke partijen hebben efen communiqué uitgegeven, waarin het huidige Brits-Iraakse verdrag, over de herziening waai van binnenkort te Lon den besprekingen zullen worden gevoerd, van de nand wordt gewezen. De Amerikaanse lening aan Polen van 1946. die Polen ln staat stelt om voor 50 mlllioen dollar Amerikaans surplus- materlaal in Duitsland, Oostenrijk, Italië en Noord-Afrlka te kopen ls, met een maand (tot 31 Februari) verlengd. Tot nu toe zijn 33 mlllioen dollar besteed. Na de ontdekking van een natlo- naal-soclallstlsch complot, waarbij de plaatselijke padvindersbeweging als dek mantel werd gebruikt, hebben, naar Reu ter uit betrouwbare bron verneemt, een reeks nieuw arrestaties te Graz plaats ge had. 35 ln getal. De Franse nationale bond van han dels- en kantoorbedienden heeft met 31 tegen 13 stemmen besloten zich af te schelden van de C.G.T. en zich te voegen bij de „Force ouvriére". De bond telt on geveer 200.000 leden. De sneltrein New-YorkChicago heeft een slee met kinderen gegrepen. 10 kinderen werden gedood en 2 gewond. De overeenkomst tussen Frankrijk cn het Saargebled ls op het Franse depar tement van buitenlandse zaken getekend. Gilbert Grandval, sinds 1945 gouverneur van het Saargebled, ls tot hoge commis saris voor dit gebied benoemd. De Chinese minister van financiën heeft aan een commissie uit de „politieke volksraad" meegedeeld, dat de Chinese schatkist uitgeput ls door de „kosten voor het leger in de campagne tegen do communisten". Het laatste Jaar waren de uitgaven met 450 procent gestegen. Een nieuw geval van cholera ln een ziekenhuis te Cairo heeft de verwachte aankondiging vertraagd, dat de epidemie ln Egypte geëindigd ls.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1