Bus Ie Breezand door trein gegrepen Drie doden en een groot aantal gewonden EBt_ BB De tussentijdse hulp der V. St. Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord NIET LEKKER .J WEERBERICHT 86ste Jaargang ZATERDAG 3 JANUARI 1948 No. 26276 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hënny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte SingeJ 1, Leiden - Giro no.: 67055 De Balkan weer een vuurhaard De Balkan was vele jaren lang Euro pa's vuurhaard. Het vuur scheen enige tijd te zijn geblust; het bleek echter slechts gedoofd te zijn en vatbaar voor nieuwe vlammen. Tijdens de Jongste wereldoorlog bracht het Nazi-Duitsland de Balkan, het kleine stukje Turks gebied uitgezon derd, geheel in zijn macht. Na de ver nietiging van het Nazidom hebben de Sovjets de taak van de Duitsers pogen over te nemen Zuid-Slavië en Bulgarije, de twee Slavische landen van de Bal kan, vielen Moskou zonder veel moeite als rijpe appelen in de schoot en Albanië voegde zich als derde daarbij. In Roemenië was het ietwat lastiger. Daar moest gestreden worden. En dat hebben de Sovjets dan ook gedaan met alle wapenen, die haar ten dienste staan. Men kent het systeem, dat ove rigens maar al te zeer gelijkt op dat der Nazi's, die het van de bolsjewisten hadden afgezien, maar op Duitse wijze grondig hadden aangepast aan de om standigheden. Het is het systeem van terreur, steu nende op Gepeoe of Gestapo, twee na men voor hetzelfde begrip. Zo wordt het bezette land murw gemaakt en slaagt men niet, och, dan breekt men de laatste weerstand door middel van pro cessen wegens landverraad en collabora tie met de vijand, al bestaat die offi cieel eigenlijk niet. Maar dat komt er immers weinig op aan; ais het doel maar bereikt wordt. Toen in Roemenië de weerstand langs de weg van terreur niet te breken was, werd ook daar deze beproefde taktiek toegepast. De wereld kreeg het proces- Maniu te aanschouwen en moest lijde lijk aanzien hoe de boerenpartij, door hem geleid, vergruizeld werd. Daarmede was het pleit beslecht. Slechts één rem was nog aanwezig; het koningschap, be kleed door de jeugdige vorst Michael. Ook die moest verdwijnen en het schijnt speciaal de vrouwelijke minister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, fel communiste, te zijn geweest, die dat heeft doorgezet. Hoe het precies heeft plaats gevonden, is nog moeilijk vast te stellen, maar koning Michael heeft „vrijwillig" afstand gedaan en Roemenië is uitgeroepen tot een volksrepubliek, „het summum van democratie". Althans volgens Moskou, Het non plus ultra van tyrannie voor ieder, die de betekenis Van het woord democratie verstaat. De ware gang van zaken zal men wel licht vernemen wanneer ex-koning Mi chael' met zyn familie het land zal heb ben verlaten en dan wellicht zal willen spreken. Zo lang zal de wereld geduld moeten oefenen. Maar hoe het zij, Sovjet-Rusland heeft thans Roemeniö ingeschakeld in zijn invloedsfeer. Roemenië als zelfstandige staat is van de kaart verdwenen, het is voortaan Moskou's trouwe vazal. Op de Balkan blijft dientengevolge als enige zelfstandige staat wederom dat zelfde stukje Turkije uitgezonderd, hoe belangrijk dat juist is als beheerser van Dardanellen en Bosporus nog slechts over: Griekenland. Daarom zal thans de diplomatieke strijd feller worden gevoerd dan ooit te voren. Gelukkig heeft Athene de ernst van de situatie van den beginne af, juist en scherp ingezien en zonder „oorlog" schijnt Griekenland niet te veroveren. Een nieuwe fase is ingeluid, doordat de rebellen-leider, generaal Markos een willig werktuig in Sovjet-handen, ten slotte dan toch de zelfstandige, tegen regering heeft gevormd, die reeds gerui- men tijd werd aangekondigd. Op zichzelf schuilt daarin weinig ge vaar, want deze communistische tegen regering beschikt immers niet over macht van betekènis, kan slechts hoog stens op feller wijze de guerilla-oorlog voeren, zoals reeds het geval blijkt te zijn door de aanval op Konitza, bij de Albaanse grens, een aanval overigens, die reeds op zijn minst als afgeslagen is te beschouwen. Het gevaar begint echter, wanneer de buurlanden, d.wjz. de satellieten van Moskou, er toe zouden overgaan, de re gering van Markos te erkennen, ten ge volge waarvan grotere hulpverlening mogelijk zou worden. Nu moet deze toch nog altijd clandestien plaats vin den en dat is een grote belemmering. Vooral, waar in Griekenland nog altijd een commissie der V. N. aanwezig is, die scherp toeziet, of dit althans probeert te doen, hetgeen niet zo gemakkelijk is, waar Immers Moskou en zijn Balkan vazallen hem volledig boycotten en ne geren. Gelukkig is dat gevaar, behalve door Griekenland, ook door Amerika erkend en reeds zijn de Griekse buurlanden gewaarschuwd, dat een erkenning van de regering van generaal Markos zal worden opgevat als een schending van het Handvest der V. N. en dientengevolge deze landen zou kunnen te staan komen op represaille-maatregelen. Wellicht zal deze waarschuwing voorlopig effect sor teren, te meer waar genoemde Balkan commissie terecht tot de slotsom is ge komen. dat een vreedzame reeelins tus sen Griekenland en de buurstaten on mogelijk is gebleken, ten gevolgp waar van zij de Griekse zaak waarschiinlnk opnieuw ter vergadering van lie V.N. aan de orde zal stellen.' Amerika trekt, gelukkig voor het nieu we Hellas, ook verder zijn conclusies dnw de militaire huulp. bestaande uit uitrusting van het Griekse leger te ver snellen. Het blijven der Engelse troenen te weinjg in aantal om als het nn daden 7/vi aankomen gewicht in d» ^mhaoi t,e Ipcrqoi. 1"= daarnevens tn^h ö°n factor hptpkonin getuigend "nn het. nro- G^kse standmmf. van Londen. Intussen is de Balkan voor de zoveelste maal weer eens het gevaarlijk0 brand punt van Eurona geworden. Vooreerst nog politiek en diplomatiek. Zal het daarbij blijven? Gisteravond is een Naco-autobus van de dienst Den HelderWieringen, op de onbewaakte spoorwegovergang aan de Burgemeester Lovlnkstraat te Breezand door een uit Den Helder komende trein gegrepen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bus, die aan de achterzijde in de met volle snelheid rijdende trein werd gegrepen, werd tientallen meters meegesleurd over de spoorbaan en kantelde ten slotte van de spoordijk. Drie van de 17 inzittenden kregen zulke zware verwondingen, dat zij vrij wel direct overleden. gang zag hij de bus de rails oversteken. Hij gaf onmiddellijk signaal, doch het heeft niet meer mogen baten. Onder het snerpend gefluit van de locomotief werd de bus aan de rech ter achterzijde gegrepen; de gehele rechterzijde van de bus werd wegge slagen. De passagiers, die aan deze zijde van de bus hebben gezeten, zijn er het slechtst afgekomen. Alle zit plaatsen aan de linkerzijde daarente gen zijn in tact gebleven. Slechts luttele seconde zijn de passa giers noodlottig geweest, want de bus was reeds voor drie kwart het spoor gepasseerd op het ogenblik toen de lo comotief de Naco-bus greep. Rampzalige gevolgen Verscheidene andere passagiers wer den eveneens zwaar gewond en vier hunner zijn ter plaatse bediend. De trein, waarvan de voorkant van de locomotief werd beschadigd, heeft na een kort oponthoud de reis voort gezet. Van alle zijden kwamen onmiddellijk na het bekend worden van de ramp doktoren en leden van eerste hulpdien sten toegesneld, die de talrijke gewon den eerste hulp verleenden. De namen der doden zijn: de 50-j. heer W. Hoep uit Anna Paulowna, voorzitter van de plaatselijke afde ling van de Tuinders- en Veiling-ver eniging, de 19-j. mej. M. van Oosten uit Breezand, die door de schok uit de bus werd geslingerd en op enkele meters van de plaats, waar de bus van de spoordijk is gekanteld, met haar hoofd in een sloot werd gevon den en de 19-j. mej. N. van Dalen, eveneens uit Breezand, die in het ziekenhuis aan haar verwondingen is bezweken. De conductrice mej. De Jong uitHip- polytushoef, werd met een schedelbasis- fractuur onder de bus vandaan gehaald. P<=r ziekenauto's zjjn de gewonden deels naar het gemeente-ziekenhuisen deels naar de St. Lidwina Stichting in Den Helder overgebracht. De chauffeur kreeg enkele snijwonden aan het ge laat. De gewonden moesten ongeveer anderhalf uur wachten voor de eerste ziekenwagen arriveerde; wel was kort na het ongeval direct medische hulp aanwezig. De bus was op normale tijd vertrok ken en de chauffeur reed dagelijks dit traject. Honderd meter voor de spoor wegovergang had de chauffeur nog een passagier afgezet. In volle vaart heeft de locomotief de bus, even voor de achterwielen gegrepen. De bus draaide hierdoor een slag om, werd tientallen meters meegesleurd en kantelde ten slotte van de dijk en ls zeer zwaar be schadigd. De machinist van de trein heeft het ongeluk zien aankomen. Enige tiental len meters voor de onbewaakte over- ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. J. Persons, Oss (N.-Br.); Serg-majoor P. van Rooyen, Lei den; Serg. J. Jansen, Putten Gro ningen; Sold. A. Sluiter, Gronin gen;'Sold. H. G. Velthuizen, Nij megen; Korp. K. Maurick, Dinx- perlo; Sold. S. de Jong, Wymbrit- seradeel; Sold. A. B. Sintenie, Santpoort; Opperwachtmeester H. L. M. Horsman, den Helder; Korp. W. J. Ouwerkerk, Amsterdam; Sold. J. Pijlman, Steenwjjk; Sold H. A. C. M. de Rooij, Amsterdam; Korp. J. A. P. van der Wielen, Eindhoven; Serg-majoor T. A. Kramer, Groningen; Sold. Ie kL A. van Ouwendyck, Den Haag; Korp. P. J. Stegeman. Weststellingwerf; Sold. C. Jansen, Losser; Sold. D. Wiersema, Smilde (Dr.); Sold. N. Kuypers, Esbeek (gem. Hilvaren- beek); Sold. A, L Adriaanse, Gil- ze-Rijen; Sold. C. Magne, Maas tricht; Sold. J. C. J. van der Brug ge, Willemstad; Sold. C. E. van Gent, Leerdam; Sold. L. J. PaaU- mans, Udenhout; 2e It. D. W. Rook- maker. Hilversum. Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. G Kroos, Middelharnis; Serg. H. T. Krikhoff, Ned.-Indië; Boeg sold 2e kl. Baso, Ned.-Indië; Soend. sold. 2e kl, Wardjoe, Ned- Indië; Soend. Korp. Atim, Ned.- Indië; Mad sold. 2e kl, Singram, Ned.-Indldë; Jav. korp. Madisman, Ned.-Indië; Mad- sold. 2e kl. W. M. Rumopa. Ned.-Indië; Jav. sold. Ie kl Demar, Ned.-Indië; Jav. sold. Ie kl. Sanrasidi, Ned.-Indië; Jav. sold. 2e kl. Sorip, Ned.-Indië. 1 Kon. Marine: Geen verliezen. Wat de Liberale Intern, beoogt In April heeft een groep liberalen uit 19 verschillende landen besloten een Liberale Wereldunie te stichten. Men besloot de liberale wereldbeschou wing, die uitgaat van de eerbied voor de mens, het gezin en de religie, als de ware grondslag voor de vorming van een maatschappij, gebaseerd op persoonlijke vrijheid, met de daarmee gepaard gaande verantwoordelijkheid zowel in geestelijk als in materieel op zicht, te propageren, aldus mr W. P, Kessler, op een te Amsterdam gehou den persconferentie. Hij is voorzitter van de Nederlandse groep van de ver eniging, die op 22 Juni 1947 werd op gericht. De greep Nederland heeft een comité van aanbeveling gevormd, be staande uit 36 leden, en zal zich in de toekomst er op toeleggen de liberale principes in ons land te verbreiden, zender hierbij eeii partij politiek pro gramma te lanceren. Op 5 Februari a.s. komt het hoofd bestuur van de Internationale Orga nisatie in Nederland bijeen voor het houden van een congres. Red de franc De financiële commissie van de Fran se Nationale Vergadering heeft de nieu we wet van de ministeer van financiën „tot redding van de franc" goedge keurd- Woensdag wordt de wet in een buitengewone bijeenkomst van de Na tionale Vergadering behandeld. De commissie heeft slechts enkele amendementen van ondergeschikte aard ingevoegd. De commissie keurde de wet goed met 22 tegen 19 stemmen. DE AANKLACHT VAN INDIA TEGEN PAKISTAN. De zware regenval heeft het water van Vooral in de omgeving van Tiel werd voorgekomen. .Een blik op de watermas van de winterdijken komt. de Waal tot grote hoogte opgestuwd, een stand bereikt, die in geen jaren is sa, die slechts even beneden de kruin (Foto ANP) Aan Frankrijk en Oostenrijk De Frans-Amerikaanse overeenkomst inzake de tussentijdse hulpverlening, welke voorziet in de onmiddellijke le vering aan Frankrijk van voedsel, brandstoffen, medicamentenkunst mest en zaden, is te Parijs getekend door de Franse minister van buiten landse zaken, George Bidault, en de Amerikaansè ambassadeur in Frank rijk, Jefferson Caffery. Hierbfj merkte de Amerikaanse am bassadeur op, dat, hoewel Frankrijk „bemoedigende" vorderingen had ge maakt bij haar streven naar econo misch herstel, het enige maanden ge leden duidelij-k was geworden, dat ten zij spoedig iets door de V.S. zou wor den gedaan, de Franse tarwe-invoer zou moeten worden beperkt en de Franse invoer van kolen en benzine aanzien lijk zou moeten worden verminderd en mogelijk zelfs geheel zou moeten wor den stopgezet. Er was een crisis op handen, zo vervolgde hij, die, wanneer zij niet zou worden opgelost, zou heb ben geleid tot verdere vermindering van het. toch reeds onvoldoende levens middelenrantsoen van het Franse volk, alsmede tot het sluiten van fabrieken met de daaruit voortvloeiende werk loosheid en tot stagnatie van het ver voer als gevolg van gebrek aan brand stof. De getekende overeenkomst, aldus Caffery, is het antwoord van 't Ame rikaanse volk op deze noodtoestand. De betekenis van het programma tot hulpverlening aan Frankrijk der VB. komt het best tot uiting in de aan komst in FTankrijk van de schaarse goederen, die onontbeerlijk zijn voor het steunen van het economisch her stel. Zonder de ondertekening der over eenkomst af te wachten zijn uit het Amerikaanse hulpverleningsfonds reeds betalingen verricht voor dergelijke goe deren, die thans reeds in de FTanse havens worden gelost. Onder deze goe deren bevindt zich een gedeelte van de Amerikaanse toewijzing aan Frankrijk van 343.500 ton broodgraan voor De cember/Januari en een gedeelte van de toewijzing van 1 millioen ton kolen voor December 1947. Ook met Oostenrijk is de overeenkomst getekend. Volgens de bepalingen van de overeen komst moet de Oostenrijkse regering bij de Nationale Bank een bedrag in schillingen deponeren v gelijk aan de waarde in dollars van de verstrekte goe deren. Dit geld zal gebruikt worden om de bijkomende kosten voor de Ameri kanen van de uitvoering van het tus sentijdse hulpprogram te dekken. Het geen overblijft zal aan de Oostenrijkse regering ter beschikking komen voor maatregelen ter versterking van de eco nomie. Oostenrijk mag vrijelijk elders als in de V. s. goederen kopen tegen eventueel lagere prijzen, doch niet meer dan tien procent van de schenking mag voor aankoop van dergelijke goederen gebruikt worden wanneer zij ook in de Verenigde Staten te verkrijgen zyn. Uit voer uit Oostenrük van hulpgoederen is verboden, tenzij beide ondertekenaren het er mede eens zyn of tenzy de goe deren een substantiële verandering heb ben ondergaan. De verklaring van India, waarby het geschil over Kasjmir aan de Veiligheids raad wordt voorgelegd, ls te Lake Suc cess gepubliceerd. Hierin wordt de kwes tie er een genoemd „die by voortduring de internationale vrede en veiligheid in gevaar zou kunnen brengen." De rege ring van India verzoekt de Veiligheids raad een beroep te doen op) Pakistan om onmiddeliyk de steun aan de aanvallers van Kasjmir te staken. Indien de rege ring van Pakistan in gebreke zou bbj- ven, zou India zich uit zelfverdediging genoopt zien het gebied van Pakastan binnen te dringen om de invallers te verjagen. De verklaring constateert, dat de in vallers door Pakistaans gebied mogen trekken, dat zy dat gebied als basis voor operaties mogen gebruiken, onder de in vallers zich burgers uit Pakistan bevin den, zy veel van hun militaire uitrus ting, transportmiddelen en voorraden uit Pakistan krijgen en door ofifcieren van Pakistan opgeleid, geïnstrueerd of op andere wyze geholpen worden. In een perscommuniqué van de rege ring van West-Poendsjaab wordt ver klaard, dat een vliegtuig van de lucht macht van India een bombardement heeft uitgevoerd op vyf dorpen in Sall- kot, een provincie van West-Poendsjaab, Er zouden veel doden en grote mate-! riële schade te betreuren zijn. De Veiligheidsraad is tegen Dinsdag a.s. by eengeroepen ter behandeling van het beroep van India. PLEIDOOI VOOR DE V.N. Sir Hartley Shawcross, de Britse pro cureur-generaal, heeft na zyn terugkeer van de V.N. te Londen in een rede ver klaard, dat de V.N. het enige middel vormen, waarmee de oorlog verhinderd kan worden of op zyn minst het enige middel om de landen tegen agressie te mobiliseren. „De oude wereld en de oude methoden zijn dood". In verband met het ontbreken van de Sovjet-Unie by verschillende inter nationale instellingen zeide hy. dat het uittreden van een land of een groep landen uit de V.N. weliswaar betreu renswaardig zou zyn, doch de V.N. niet te gronde zou richten. Het zou de sa menwerking tussen de andere landen slechts nog meer noodzakeiyk maken. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. De Griekse generale staf meldt in een communiqué, dat aan regeringszy- de In de afgelopen acht dagen van de strijd om Konitza 8 officieren en 51 soldaten gedood, 27 officieren en 193 soldaten gewond werden en 70 solda ten vermist worden. De verliezen aan de zijde der guerill astrijders worden voor deze zelfde periode op 500 doden en 200 gewonden geschat. Het meren deel hiervan is naar Albanië gebracht. Bovendien rebben de regeringstroepen 170 guerillasiryders krygsgevangen ge maakt. Wederom 3 doden en 22 gewonden ARRESTATIE VAN KWAADWILLIGEN. Officieel wordt gemeld, dat de Ne derlandse verliezen op 31 December en 1 Januari bedroegen 3 gesneuvelden en 22 gewonden. Jegens Nederlandse pos ten en patrouilles vonden „de gebruike- ïyke vyandeiykheden" plaats. Ten Z.O. van Garoet beschoot een bende onrust stokers een Nederlandse afdeling met pijlen. In Oost-Java werd een aantal kwaadwilligen gedood en een aantal gearresteerd. In Noord-Sumatra, ten! Westen van Ka tand jahe, vond een bot sing met republikeinse strydgroepen plaats. In Zuid-Sumatra kwamen by Martapoera en Batoeradja schermutse lingen voor. DILETTANTISME BIJ RODE KRUIS TE SEMARANG. De voorzitster van het Rode Kruis, afd. Indonesië, mevrouw - E. Ramaer, heeft een bezoek aan Semarang ge bracht om zich op de hoogte te stellen van de omvang van de gepleegde frau de. zy verklaarde, dat de organisatie in sommige opzichten dilettantisch werkte. Tekort aan personeel en vele verhuizingen werkten o.m. de onregel matigheden in de hand. De gehele sor- teerafdeling en ook de handwerkafde- ling waren er by betrokken. Het hoofd van de afd. Semarang van het Rode Kruis, zyn echtgenote, een magazyn- meester, een tokohouder en het hoofd van de afdeling bevoorrading zyn ge- genoemde en diens echtgenote wegens zij met de affaire te maken hebben. REEDS 20 REPUBLIKEINSE PARACHUTISTEN IN HECHTENIS. Van de 24 Republikeinse parachutis ten. die begin October met een Aus tralische Dakota boven Zuid-Borneo zyn neergelaten en van wie een zioh destyds vrijwillig gemeld heeft by het commando KNIL te Sampit, zyn op het ogenblik reeds twintig in hechte nis genomen. HET VERTREK VAN EX-KONING MICHAEL. Uit goede bron wordt vernomen, dat ex-koning Michael van Roemenië mor gen per trein via Hongaars grondge bied naar Zwitserland zal reizen. De benodigde visa voor hemzelf en zyn ge volg zijn reeds by de Hongaarse lega tie °te Boekarest aangevraagd. BINNENLAND. In het voorjaar van 1948 zal in Sche- veningen een internationaal muziekcon cours worden gehouden, georganiseerd door Philips Radio, Eindhoven, ln samen werking met de Maatschappij Zeebad Schevenlngen. Aan dit concours zullen jonge, opkomende kunstenaars uit alle landen der wereld kunnen deelnemen. Het concours omvat drie secties: zang, viool en piano. De Britse Consul-Generaal te Batavia de heer F. M. Shepherd, is by de Jaarwis seling benoemd tot ..Knight of the most excellent order of the British Empire". Op Nieuwjaarsdag ls overleden de 45-jarige loondorser A. Verkeste, die be zweken ls aan de by een vechtparty met de ex-bewaker Driessen opgelopen verwon dingen. met wie hy een woordentwist over de zuivering had. Te Tilburg werd ingebroken ln de woning van de heer F. Verhoeven. Een brandkast, inhoudende een bedrag van vier k vijfduizend gulden, alsmede gouden, en andere sieraden werden medegenomen. Voorts werd op Oudejaarsavond ingebro ken by de heer D. van Yperen. waar twee geldkistjes samen Inhoudende f900 wer den gestolen. In de serie frankeerzegels van het nieuwe type (Hartz) ls nu verschenen het zegel van f. 0,22J. De Minister van Economische Zaken heeft een Directoraat voor scheepsbouw en -reparatie ingesteld, dat gevestigd is te 's Gravenhage. Te Makassar ls opgericht de „Gaboen- gan Perdjoeangan Kemerdekaan Indone sia", waarin vijf sterk progressieve orga nisaties zyn ondergebracht. By een autobotsing in de omgeving van Venlo werd een personenauto zwaar beschadigd door een auto, welke geladen was met zand. De 50-Jarlge H, Hendriks uit Beek bij Nijmegen, ls bij deze autobot sing om het leven gekomen. De ambassadeurs en gezanten der by hét Nederlandse hof geaccrediteerde sta ten hebben gistermorgen aan H.M. de Koningin te Amsterdam hun Nieuwjaar- wensen aangeboden. Gistermiddag tegen het vallen van de avond heeft de Fokker F-25 „Promotor", ln verband met mistbanken een noodlanding gemaakt op een weiland onder Pynacker. Het toestel werd bestuurd door de heer Hein B. Bulten, chef-piloot van de „Frlts Diepen Vliegtuigen N.V.". Het landings gestel werd Iets beschadigd. Te Skutskar is de 18-jarige Zaandam mer A. v. d. Bos tijdens werkzaamheden aan bcord van d© kustvaarder „Joost" van de N.V. Houthandel v.h. William Pont to Zaandam, verongelukt. BUITENLAND. Gisteren zyn,in Palestina 11 personen gedood en 27 gewónd. De Zuid-Afrikaanse vlag is gehesen I op Prince Edward Island ln de St. Lau- rensbaal aan de Zuidpool. Zuid-Afrlkavwil I van dit eiland, dat 2240 kilometer naar het Zuid-oOsten ligt, een belangryke vllegtuigbasls maken, De vijftien Italiaanse meisjes en drie Australische meisjes, die de V. St. niet binnen mochten, zyn voorlopig op ere woord vrijgelaten. Haar verlooiden hadden president Trupian telegrafisch verzocht om verlenging van haar visa. Het vakverbond van Italiaanse bank employés heeft medegedeeld, dat de Ita liaanse banken vandaag geopend zullen zyn, opdat de arbeiders hun weeklonen in ontvangst kunnen nemen. De algemene staking zal echter worden voortgezet. Een nog niet nader vastgesteld aantal Amerikaans marine-personeel zal binnen kort naar het Middellandse Zeegebied wor den gestuurd, ln verband met de onrust in dit gebied, om het marine-personeel op de grote schepen van de Amerikaanse vloot in dit gebied te versterken. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de V.S. Frankrijk ln het kader van het hulpverleningsprogram voor de winter steenkool en graan hebben toegewezen ter waarde van 69.300.000 dollar. Tevens ls medegedeeld, dat aan Oosten- ryk voor Januari 45.000 ton graan, 24.000 ton steenkool en kleinere hoeveelheden suiker en andere producten zijn toegewe zen. Koning Paul van Griekenland ls weer herstellende, aldué een officiële verklaring. Hij is vier dagen zonder koorts geweest. De employé's van de Western Union Telegraph Company in de V. St. zijn gis teren eveneens ln staking gegaan, nadat deonderhandelingen waren mislukt. Het inkomen ln de Verenigde Staten ls ln het afgelopen Jaar met elf procent gestegen. De prijzen daarentegen stegen met ongeveer 13 procent. Albert Grzeslnsky, het vroeger hoofd van de Beriynse politie en minister van binnenlandse zaken, die by het aan de macht komen van Hitler uit Duitsland vluchtte, ls ln Amerika gestorven. In de buurt van „Times Square" ln het Westen van New York ls een hevige brand uitgebroken, die zich over twee huizenblokken heeft verbreid. Een aantal i personen werd in nachtgewaad langs de i ladders in veiligheid gebracht. Acht brand weerlieden verloren wustzyn. Naar de Times meldt, heeft de Britse communistische party het ontwerp voor een drie-Jarenplan gepubliceerd, dat de herleving van de Britse welvaart tot doel Volgens dit ontwerp moet een „linkse oor ae\ook\°et%T- Ubour-regerlng" dit programme ultvoe- Hóe is Oudejaarsavond U be komen? En bent U er al v&n bekomen?... Want de oliebollen lagen zwaar op de maag. omdat we er niet aan gewend waren, de bisschop- wyn steeg naar 't hoofd, omdat we anders zo matig zyn en 't ge knal van donderende rotjes deed de trommelvliezen barsten, al is de 20ste eeuwer aan bommen en granaten gewend. Maar dat alles zyn we na lang uitslapen en een haring toe op Nieuwjaarsdag te boven ge komen: we zyn er tenminste niet ziek van geworden. Toch voelden we ons op de eer ste dag van 't jaar niet helemaal lekker, al kon niemand, die ons kwam feliciteren, 't merken. Maar tussen ons gezegd de zenuwen zaten nog in de be nen. Aan wie de schuld? De Radio waarop we, idea listisch als we zyn altydi op Oudejaarsavond onze hoop vesti gen. Bitter was de ontgoocheling: wkt 'n peil, wélt 'n peilEen revue over de gebeurtenissen van 't afgelopen jaar, zó miserabel laag bij de grond, dat alle ver heven gedachten na twee voor tref feiyke preken als sneeuw voor de zon versmolten, dan „kruis"- gesprekken, waarvan slechts de ene helft verstaanbaar en de an dere in onverstaanbaar gerochel ontaardde en dangesprekken met militairen uit Indië: 'tsum mum van „tranen-wèg-pinkende" sentimentaliteit en uitblinkend door absolute afwezigheid van ook maar één originele, karakter volle, opbouwende gedachte. Alleen maar weëige intimiteit in het kwadraat. Kom: laten we niet tè critisch zyn. Er was af en toe een flits van humor, zy 't ongewild en onbe wust. W&t te zeggen van de angst aanjagende oproep: „Schrik niet, nou komt je schoonmoeder" en van de trouwhartige mededeling „Zal ik je 's wat vertellen, je Ma gaat trouwen." Ziet: dat waren van die korrel tjes zout, die de flauwe Oude- jaarsavondsmaak, welke de Radio ondanks bollen en wyn, op de tong vergiftigde, voor 'n moment weg namen. Maar die onmiddeliyk- terug keerde by de stroom van kwistig uitgedeelde „dikke pakkerts" voor Truus of voor Toon en de klap zoenen. by de vele Papsen en Mamsen, de „Fyn zeg's" en „het gaat goed hoor, hoe gaat 't met jou?", die de radiolucht vertroe belden en óns missehjk maakten. Nee: zó gaat 't helemaal niet goed. Nóch in Indië, nóch in de radio. Minister Gielen: er is werk aan de winkel! Denk er aan, als U de studio's bezoekt en organiseer ook eens een Oudejaarsavond-commissie. Want anders voelen we ons op Nieuwjaarsochtend 1949 wéér niet lekker. FANTASIO. TERAARDEBESTELLING PROF. OBBINK. Een vruchtbaar leven herdacht. Op Den en Rust te Bilthoven werd gistermiddag de oud-hoogleraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht en oud-hof- predikant, prof. dr. H. Th. Obbink, theo loog en medewerker aan de nieuwe By- belvertaling ter aarde besteld. De dienst in de aula werd geleid door prof. dr. M. van Rhyn, die enkele verzen uit het Oude en Nieuwe Testament voorlas en in een kort woord het vruchtbare leven van prof. Obbink herdacht en besloot met de eerbied voor de waarachtige re ligie van de overledene te releveren. Daarna vond de teraardebestelling plaats, de baar was bedekt met een grote krans van H.M. de Koningin, die zich door Haar secretaris, drs. M. Kohn- stam, liet vertegenwoordigen., Ten slotte heeft prof. H. W. Obbink, zoon van de overledene, voor de laatste eer bedankt. INSTELLING VAN ZUIVERINGSRADEN. By beschikking van de Minister van Economische Zaken ls met ingang van 1 Januari 1948 ingesteld een zuiverings raad voor de rubberverwerkende in dustrie, de textielindustrie, de kledings- industrie, de leder- en lederverwerken- de industrie, de diamant- en edelme taalindustrie, de houtindustrie, de steen-, cement-, glas- en fynkeramische Industrie, de papier- en papierverwer- kende industrie en de grafische in dustrie. welke zyn zetel heeft te Am sterdam. Tot voorzitter is benoemd mr. C. Briët, rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam, te Haarlem. TOENEMENDE WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tydeiyk re gen of motregen. Weer toenemende Zuid-Westelyke wind. Zacht voor de tijd van het jaar, maar later iets kouder. 4 Januari. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.41 uur. Maan onder: 12.32 uur (11 Jan. N.M.) Hoogwater te Katwyk te 9.51 en 22.25 uur (5 JanR 10.58 en 23.37 uur. DoodtyX

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1