Hef leven in Frankrijk wordt dagelijks zwaarder Kaclio-proerailima huyzen; VARA 10.20 radiofeuilleton; Wat er in Indië gebeurt RUWE HAMDEM Officiële publicatie Oorlogsverklaring aan de „muziek in blik" Lezers schrijven VRIJDAG 2 JANUARI Het „plan-Wallace" Henry Wallace, onafhankelijk candi- daat voor de presidentsverkiezingen in de V.S., heeft een zeven punten omvat tend program, „het plan-Wallace", voorgesteld voor het herstel van Euro pa, dat door alle naties „die middelen bezitten" zou moeten worden gefinan cierd en door de V N. zou moeten wor den uitgevoerd. Te veel beloften en te weinie <Jf waarheid te zullen zeggen. Maar die „waarheid" vermocht evenmin, als brood. (Van onze correspondent.) Het rituele „gelukkig Nieuwjaar" heeft Wallace zeide. dat hij in de beginne ditmaal in Frankrijk een wat bittere met afkerig was van het plan-Marshall. bijsmaak gehad. Men gelooft hier na- Het had echter fatale tekortkomingen Daar het gebaseerd was op de Truman - leer moest het een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van an dere landen inhouden. Hij was begon nen met de bestrijding van het plan- Marshall toen Winston Churchill zijn rede te Fulton had gehouden, welke rede de aankondiging van de „koude oorlog" betekende. De Sovjets gingen zeker niet vrijuit wat deze oorlog be trof, „maar zelfs als wij iedere beschul diging tegen de Sovjets aannemen, is dit nog geen verontschuldiging voor de Amerikaanse politiek, die in strijd is met de Amerikaanse beginselen," al dus Wallace. Wallace zelde, dat zijn plan de waar borg zou inhouden, dat het niet tegen welk land of welke leer ook gericht zou zijn, doch uitsluitend tegen honger, ar moede en chaos. „Wij willen een plan van internationale actie via de VN. en geen unilaterale actie door de V.S. Het zal het eigen initiatief met de econo mische hulpverlening verbinden en bei de zullen gericht zijn op de wederop bouw van de door de oorlog verwoeste landen, de samenwerking in de wereld verstevigen en de vrede bevorderen". Nationalisatie van het vervoer in Engeland Zonder enige officiële plechtigheid zijn gisteren in Engeland de spoorwe gen, kanalen, het tractievervoer over lange afstand, de ondergrondse en de bussen te Londen in staatsbezit overge gaan, precies een jaar, nadat de steen- kolenindustrie genationaliseerd was. Een commissie voor het vervoer is als cen traal coördinerend lichaam verantwoor delijk voor het uitvoeren van het her stel- en vernieuwingsprogram der rege ring. Voor spoorwegen en waterwegen zal samen door de staat naar raming 1.065.000.000 pd. st. betaald moeten wor den als compensatie. De waterwegen zullen slechts 10 mil- lioen pond van genoemd bedrag ver eisen, maar het verlies op de water wegen was in het afgelopen jaar 146.000 pd. st. In geld uitgedrukt betekent boven staande overdracht aan de staat de overname van een waarde van 1 mil- lioen pd. st., terwijl ongeveer 800.000 aandeelhouders in de talloze betrokken particuliere Britse ondernemingen deel- houders in een staatsbedrijf gewor den zijn. De spoorwegen zullen in zes districten verdeeld worden. De waterwegen wor den in 5 zones onderverdeeld. SOVJETS-BEHEER IN DUITSLAND. Twee functionarissen van de liberaal- democratische partij in de sovjetrussi- sche zone van Duitsland zijn afgetreden. Erich Wlekow, leider dezer partij in Brandenburg en lid van het hoofdbe stuur, heeft al zijn functies neergelegd, daar het naar zijn zeggen onmogelijk is politieke activiteit in de sovjetzone te ontplooien zonder met de sovjetrussi- sche autoriteiten in conflict te komen. Jaekel, de technische leider der partij in Mecklenburg, is afgetreden, nadat het sovjetrussische militaire bestuur hem te kennen had gegeven, dat het niet langer vertrouwen in hem had. Herdenking van Maurice Ravel (Van onze correspondent te Parijs) Juist tien. jaar geleden is Maurice Ravel gestorven en een aantal zijner oude vrienden had voor die gelegenheid in zijn woning te Montfort-Amaury, ln het hartje van het lie de France, een concert van enkele zijner werken geor ganiseerd, dat werd ingeleid door zijn leerling en biograaf Roland-Manuel en melijk niet meer aan het geluk en aan de „grandeur" Frankrijk te redden. Daarna volgde Blum, die even een golf van geestdrift verwekte met zijn experiment ter verlaging van de prij zen. Het experiment echter werd ver pletterd door de niets ontziende tegen actie der communisten en een diepe verslagenheid volgde. Toen kwam de I Rapport Vorrink onjuist, unfair en tendentieus genoemd De heer G. F, Ferwerda, oud-rege ringscommissaris voor de repatriëring, "D V J morgenwijding door J. A. van Nieuwen- I O 110.35: Elsa Wolters, piano; 11.00 voor de VOOR ZATERDAG 3 JANUARI. continubedrijven; 12 00: J. Jong, orgel; Tril 112.30 weerpraatje; 12.33 Vlncentino; 13.00 Hilversum 1 (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 13.15. tango- en rumba-orkest; nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: 13.45 orkest Carlo Buti; 14.00: voor ai ?i°rg.er-Sebld en liturgische kalender; 7.45 A.J.C 14.15: harmonie-orkesten; 15.00: in heeft naar aanleiding van het rapport i «ÏÜLemb,1<; fantasia; 8.00: nieuws; 8.15: gesprek met de schrijver; 15.15: luchtige J— - - - opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw, platei; 16 00: Esperanto bij het onder in IS nrntfin rl n OC Kill. 1 1 c 1.1.11- der Commissie-Vorrink, een schrijven gericht aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. 9:05: ochtendconcert; 9 35: pianodüöj wiïsT"ie.isV'MehStUMt: 16.Ï5artistieke de voorspoed en men heeft het vertrou- I taaie Ramadier, die uiteindelijk strui- wen in alle beloften, voorspellingen en t-oezeggingen verloren. Men gelooft in weinig meer vandaag. Men wordt zelfs cynisch in Frankrijk en elke poging tot nationaal herstel dreigt aldus in dat ijskoude cynisme gesmoord te worden. Men gelooft alleen nog in hetgeen men ziet en dat inspireert momenteel tot weinig geestdrift voor de toekomst De zaak is dat men het Franse volk sinds haar bevrijding te veel beloften en illusies heeft geschonken en te wei nig brood. Van nature is de Fransman idealistisch genoeg om zich tijdelijk be langrijke beperkingen op te leggen en grote offers te brengen. Maar dan dient er vertrouwen te heersen in de leiding. De leiding heeft dat vertrouwen echter al te vaak beschaamd. Er werd te veel beloofd en te weinig gegeven. Men spreekt hier tegenwoordig veel over de inflatie en over de devaluatie van de franc. Doch belangrijker dan het- ge wichtsverlies van de Franse munt. is de devaluatie van de hoop en de infla tie van het vertrouwen. Belangrijker, omdat dat de oorsprong is van de die pe crisis, waarin het hele leven in Frankrijk en niet slechts de econo mie verkeert. Het begon direct na de ben-ij ding al met de Gaulle's „politique de la gran deur", die er op gericht was het volk vertrouwen in eigen krachten, en de wereld de illusie van Frankrijk's on verminderde macht te schenken. Het bleek een kostbare politiek, die ge schraagd moest werden door een pom peus militair apparaat, en die niette min tot mislukking was gedoemd in een keiharde tijd, waarin staatslieden nog gewoon waren de betekenis van een land in regimenten uit te drukken. En toen het verarmde land de mil- liarden niet- meer op kon brengen, die de militairen vroegen, beloofde Gouin, de opvolger van de Gaulle, het volk kelde over de vele hindernissen, die dezelfde communisten opwierpen voor zijn voeten. En thans, als no. 8 in de reeks der na-oorlogse presidenten, re geert Robert- Schuman, geassisteerd door een energieke minister van Finan ciën en Economie, René Mayer gehe ten, die weer een nieuw plan heeft uit gebreid, dat kortelings, zwaar ver minkt, door de Kamer werd aanvaard. HET PLAN-MAYER. Het streven van Mayer is, de fond sen benodigd voor een evenwichtige be groting, die voor 1948 de coquette som van bijna 1000 milliard francs bedraagt, te putten uit de verdiensten dier ge- priviligeerde groepen, welke tot nu toe stelselmatig buiten schot wisten te blij ven: de boere/i en de tussenhandel. Men kan dat plan dus alleen maar onderschrijven. Doc-h voor haar verwe zenlijking heeft de Regering de mede werking nodig van het volk, en die medewerking veronderstelt, weer ver trouwen in de toekomst. Na alle teleurstellingen, die reeksen regeringsplannen tot nu toe hier opge leverd hebben, gelooft de gemiddelde Fransman vandsag als gezegd voornamelijk nog m hetgeen hij zelf waarneemt en ervaart. Zoals b,v. de prijzen, die dagelijks stijgen 75 cent voor een ei. 14 gulden voor een kilo vlees. f. 2,80 voor een kilo Brussels lof en de armoe, die steeds wreder om zich grijpt. De Fransman wil zich verheugen over het ev-ntuele succes van Mayer's ini tiatief, wanneer hy dat- succes af zal kunnen lezen van de prijskaartjes bij de slager, de groenteman en de melk boer. Tot dó.t moment is hij geneigd zijn zwaar belaste schouders op te trek ken voor de plannen en beloften zijner excellenties. Want de Fransman is cy nisch geworden voor de kleuters; 10.15: opera mu- staalkaart; 17.15: Radio Philh. Örkest- ziek; 11.00: ziekenbezoek; 1145: Ettens 18.00 nieuws; 18.15: sportpraatje- 18 30- De heer Ferwerda heeft van dit schrij- mannenkoor; 12.00; Angelus; 12 03: alt en voor de rijpere Jeugd; 19.00: Octet van ven een afschrift doen toekomen aan 1 p n<?; 12-30: wecroverzlcht; 12.33: Klaas1 Mendelssohn; VPRO 19.30: voor de Jeugd; mr. Donker, voorzitter van de parie-1 ifL IE'55•,z?o?e^1Jzer: 13 00: re" 19-40: jeugdnieuws: 19.45: Willem Witsen mentaire enquêtecommissie nonens het in? nding: 13 30 - Klaas van Beeck; en zijn vriendenkring, VARA 20.00: noPens net 13.50. film en toneel: 14.10: Wiesbadener nieuws; 20 05: varia: 20.08: dingen van de 1 egeiingsbeleid in oorlogsjaren en hem i 15.45: kiosk; 16.00: melodieën van vroeger: dag; 20,15: de notenkraker: 21*15: socla- verzocht de werkzaamheden van de 16.20 St. Christophel m de branding; 16.30 llstlsch commentaar; 21.30- weekend-or- repatriëringsdienst en de in het rap- de schoonheid van het Gregoriaans: 17.00. kest: 22.00- hoorspel „Lady Dona"; 22.30: port der Commissie-Vorrink jegens die i „f13 P}™°duo- 1815Jcommunlty-singlng: 23.00: nieuws; 23.15: dienst ingebrachte beschuldigingen, in i 3fngf hobb5'hock' 23.30-24 00: Rambiers. haar onderzoek te willen betrekken. lorum; 19.35: banden die binden 19^5' reg.-uitzending; 20.00" nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: hoe heet deze plaat?. „0.30' lichtbaken: 21.00' Italiaans opera- concert; 21.40: een koets vol verhalen; 22.00: weekenüserenade; 22.37: actualitei ten; 22 45: avondgebed en liturgische ka-I tender; 23.00 nieuws: 23.15 Kath. nieuws; 23-2024.00: omroeporkest. In zyn schrijven concludeert de heer Ferwerd2, dat het rapport-Vorrink een aantal aperte onjuistheden, halve waarheden en insinuaties bevat, waarom hij het rapport onjuist, un fair en tendentieus noemt. De heer Louwes kondigt belangrijk onderhoud aan Nieuwjaarsboodschappen Bij de jaarwisseling zijn door diverse leiders boodschappen uitgegeven. Tru man was optimist. Hij zeide o.m.: „1947 is een goed jaar geweest niet zo goed als wij gehoopt hebben doch dat Is altijd het geval. Ik heb nog het vertrouwen, dat wij in staat zullen zijn een vrede te verkrijgen, waar alle lan den mee kunnen instemmen, en deze ook daarna op de juiste wijze kunnen nakomen". President Truman zeide op nieuw te vertrouwen, dat vrede en voor spoed kan bereikt worden ondanks de feilen van de raad van ministers van DINSDAG VIER GEWONDEN Officieel wordt medegedeeld, dat vol gens tot dusver ontvangen berichten de verliezen aan Nederlandse zijde op 30 December bedroegen vier gewonden. Kirby onverwacht in Batavia terug Woensdagmiddag is het Australische buitenlandse zaken en de conflicten in lid der Commissie voor Goede Diensten, de boezem der V. N. „Alleen al uit eigen belang staan wij voor geen andere keuze. Alleen al uit eigen belang staat de gehele wereld voor geen andere keuze". De Franse minister-president, Schu man, heeft in zijn Nieuwjaarsboodschap aangekondigd, dat er in 1948 geen ver dere loonsverhogingen gegeven zouden worden en dat ongeveer honderdvijftig duizend ambtenaren ontslagen zouden worden. Trygve Lie, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft in een bood schap verklaard, dat hoewel de leden van de V. N. op vele punten overeen stemming hebben bereikt, de wereld in haar grootste hoop teleurgesteld is, de hoop namelijk, dat de grote mogend heden in staat zouden zijn eens voor al en vooruitstrevend te trachten tot we derzijds begrip te geraken over de pro blemen die haar scheiden. „Wij moeten echter de hoop op overeenstemming nooit opgeven en wij moeten nooit op houden daarvoor te werken". Met de gezamenlijke hulp van de ge- Kirby, met zijn echtgenote geheel on verwacht uit Australië te Batavia te ruggekeerd. Hij verscheen plotseling in Hotel des Indes te Batavia zonder dat iemand van zijn komst op de hoogte was. door de Franse Radio Is uitgezonden. wone mensen van de gehele wereld UITSTEL IX DE UITVOERING VAN HET PLAN MARSHALL? Charles Eaton, voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangele genheden van het. Amerikaanse Huls van Afgevaardigden, -hééft voorspeld, dat het mogelijk is, dat de actie van het Congres inzake het plan-Marshall niet, zoals de regering zich voorgesteld heeft, 1 April, doch op zijn best- 1 Juni zal aanvangen. Eaton zeide niet te dcelën op het aannemen van het plan, zoals het wordt ingediend, doch zoals liet zich uiteindelijk zou ontwikkelen na zorgvuldig wikken en wegen. „Het gaat hier niet om een voorstel tot hulp", aldus Eaton, „dooh om een voorstel tot herstel en o-p het stuk van herstel van West-Eurcpa in die mate, dat hét als een gedeelte van de wereld van morgen kan functioneren. Wy zyn Er Is ook, gelyk de traditie dat nu een- vormen de Verenigde Naties heden ten geen philantropen. Waar mogelijk moet maal voorschrijft, een steen onthuld in dage een sterke dam tegen de oorlog een der muren van deze kleine villa, een soort poppenhuis, waarin elke stoel, ieder bibelotje en het door hem zelf ge schilderde behang aan Ravel herinnert, dit geniale enfant terrible der moderne Franse muziek. Ik hoop, dat dit huisje, waar alles nog is gelaten in de staat, waarin het verkeerde op het moment, dat Ravel is heengegaan (zodat het schijnt of hij er elk ogenblik terug zou kunnen keren) nooit tot een museum zal worden ge en vertegenwoordigen zij de hoopvan de gehele mensheid voor een betere wereld. „Geloof in haar, werk voor haar en verdedig haar in het nieuwe jaar", aldus Lie. Onveranderd beeld in Palestina De moordpartijen in Palestina duren onafgebroken voort. Bij Haifa werden een redelijke tegenprestatie worden ge leverd en ons iels gegeven worden voor hetgeen wij West-Europa geven. NIET GERUST OVER OPVOEDING IN BEPAALDE KRINGEN. Op de algemene vergadering der Gro ninger Maatschappij van Landbouw, heeft de heer H. D. Louwes zyn laatste rede uitgesproken als voorzitter der maatschappij. Spr. maakte bekend, dat er binnen kort een buitengewoon belangrijk on derhoud zal plaats vinden tussen de Stichting vonr de Landbouw en de Raad van Economische aangelegenhe den (de Minister van Algemene Za ken. van Financiën, van Sociale Za ken. van Economische Zaken en van Landbouw) over de loon en prijzen politiek. De heer Louwes zeide te geloven dat er in het algemeen in kringen der Ka tholieke volksgroep, de socialisten en de Gereformeerden met hun aanverwante organisaties zeer welbewust gewerkt wordt aan de opvoeding tot verantwoord burgersohap, doch was allerminst gerust over wat ten dien aanzien geschiedt in de zgn. vrijzinnige liberal-* en neutrale kringen. Ook heeft ir. Louwes er op aangedron gen te bedenken, dat de tijd der vrije economie, der onbeperkte geldigheid van de wet van vraag en aanbod, voorbij is en vooreerst niet zal terugkeren, In totaal verdwenen 483 motorrijtuigen In antwoord op vragen van 't Twee de Kamerlid Ruys de Beerenbrouck be treffende een beweerde ontvreemding van auto's by het Militair Gezag heeft de Minister van Oorlog o.a. geant woord, dat- bij het voormalig Militair Gezag, met inbegrip van de motorvoer tuigen welke uit de krijgsbuit afkom stig zijn. 13410 motorvoertuigen in ad ministratie zijn geweest-. Het grootste deel van deze 13410 motorvoertuigen is terstond ter beschikking gesteld van niet- tot het Militair Gezag behorende overheidsinstanties van particulieren-en van instellingen. Van de bij het M.G. ingedeelde mo torvoertuigen zijn er in totaal 5360 in gebruik geweest, welke werden geregis treerd onder een M-nummer; 105 van deze motorvoertuigen konden niet wor den verantwoord. Bovendien werden 82 motorvoertuigen van deze categorie ontvreemd. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: Musette-programma; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: Virtuoso-I trio, 8.40: lichte klanken: 9.30: water- I standen; 9.35: Feste Romane; VPRO 10.00: Ingezonden Mededeling ruwe huid - Purol 30 cc. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouu-J. Doos 40 et:f Binnenkort tuinbouwexport-verdrag met Engeland EEN ENGELSE „COLORADOKEVEK- COMMISSIE" NAAR ONS LAND? In een vergadering der Veilingver eniging te 's-Gravenzande heeft de voorzitter van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, de heer M. Prins, medegedeeld dat zeer waarschijnlijk binnenkort het nieuwe verdrag met Engeland gera tificeerd zal worden. Voor het Westland zijn hierin gunstige perspectieven opgenomen, doordat vrij wel alle glassla voor Mei uitgevoerd ?al kunnen worden. Ook voor de tomaten teelt zijn er seen ongunstige vooruitzien- ten. omdat waarschijnlijk vyftien mil- lioen kilo van dit product naar Enge land kan worden verzonden, en geacht wordt, dat het restant wel afgezet kan worden in eigen land, en verschillende andere landen. Voor de „koude sla" en bloemkool ziet het er minder gunstig uit. Spr. deelde echter mede dat een Engelse studiecom missie naar ons land zal komen, ten einde na te gaan hetgeen hier gedaan wordt aan de bestrijding van de zo ge vreesde Coloradokever. Valt dit onder zoek gunstig uit voor ons land, dan is het mogelijk dat ook nog invoervergun ning wordt gegeven voor koude sla en bloemkool. Overigens was de heer Prins van oor dcel, dat indien Duitsland dit jaar niet ingeschakeld wordt voor onze export, vooral voor bepaalde producten en ter- I mjjnen catastrophale prijsdaling zal intreden. WILLEM LANDRÊ OVERLEDEN. Bekend Nederlands componist. De bekende Nederlandse componist Willem Landré is gistermiddag op 73- jarige leeftijd te Eindhoven overleden Achtereenvolgens was hij muziekcri ticus van de „Oprechte Haarlemmer Courant" van 1900 tot 1906 van de „Nieuwe Courant" te 's-Gravenhage en 1906 af muziekredacteur van de VADER EN ZOON VERDRONKEN. Moeder blijft met 9 kinderen achter Gistermorgen had te Veendam een zeer ernstig ongeluk plaats. Drie kinde ren uit het gezin Buurmeijer, Jongens van 7, 11 en 12 jaar, speelden op een brug over de Beneden Oosterdiep, waar van het dek zeer glad was door sneeuw en ijs. De jongste van het drietal, Hen drik Jan, gleed in het kanaal, waarop de twee andere jongens om hulp riepen. De vader kwam op het hulpgeroep uit zyn woning gesneld en sprong het vent je, dat midden in het kanaal spartelde, na. De man kon echter niet- zwem men en hij verdween dan ook onder wa ter, voordat hij zyn jongen had bereikt. Toegesnelde omwonenden en voorbijgan gers trachtten de man zowel als de jon gen met behulp van twee ladders te red den, doch toen de jongen op het droge was gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. De vader kwam niet meer boven en pas 's middags ge lukte het de politie hem op te dreggen. Het slachtoffer was 30 meter afgedreven. De weduwe blijft met 9 kinderen achter. DR. BARÜCH NAAR DE VERENIGDE STATEN. De Amerikaanse ambassadeur, dr. Baruch, is vandaag voor een korte va- cantie met de Nieuw Amsterdam naar de Ver. Staten vertrokken. Hij "verwacht naar ons land terug te keren rond de eerste Februari. Voor zyn vertrek vertelde hij aan vrienden, dat hij Nederland als zijn tweede tehuis beschouwde. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Op onderstaande dagen vindt te Leider dorp voor niet-zelfverzorgers een uitrei king plaats ln „Het Wapen van Leider dorp" van Bonkaarten K 802. Schoenenbonnen. Toeslagkaartjes voor jonge en a s. Moeders. Maandag 12 Januari letters A t/m K. Dinsdag 13 Januari letters L t/m Z. Het kantoor is geopend van 9 30 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur. Uitreiking van bovengenoemde beschei den vindt voor nlet-zelfverzorgers te Roelofarendsveen plaats ln het van - NRC. In 1938 verliet" hij deze functie Roelofarendsveen plaats ln het gebouw Van de overige 8050 motorvoertui- met pensioen Voorts was hij vele jaren j st Pancratlus te-Roelofarendsveen op: gen konden er 224 administratief niet ;eraarw aan het Toonkunst Conservato-1 worden achterhaald, terwijl van deze J.ium te Rotterdam en redacteur van categorie er 72 werden ontvreemd. het muziektijdschrift „Caecllia". In totaal zyn derhalve 329 motor- yan zyn composities noemen wy: voertuigen administratief zoekgeraakt, sonaten voor violoncel en klavier. Noc- benevens 154 ontvreemd. De gegevens turne voor crkest. Requiem voor or- van deze motorvoertuigen zyn aan kest de opera „De Roos van Dekama", het mysteriespel Beatrijs", mannenko ren, enz. de politie-autoriteiten verstrekt. EERVOL ONTSLAG AAN DR. A. LOUDON. Bij K.B. is aan dr. A. Loudon, ln vei- b?md met zijn benoeming tot lid van de Raad van State, met ingang van 1 December j.l. eervol ontslag uit de bui tenlandse dienst verleend, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem onder moeilijke om standigheden aan de Koningin en aan den lande bewezen. HOEVEEL WOL WERD INGEVOERD? In aansluiting op ons bericht over de tijdelijke stopzetting van de invoer en de aflevering van wol kan meegedeeld worden, dat de invoer van ruwe vol in ons land in de eerste 10 maanden van 1947 ruim 24.000 ton bedroeg. Daarvan werden ingevoerd uitGroot- Brittannië 4700 ton, uit Nieuw-Zeeland 4200 ton en uit Uruquay 4200 ton. Maandag 12 Januari letters A t/m L. Woensdag 14 Januari letters M t/m Sch. Donderdag 15 Januari letters Sch t/m Z. Het kantoor Is geopend van 9.30 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten, inwlssellngsbonnen van de thans lopende bonkaarten, eventueel Inlegvellen (voor schenenbonnen) en contrólekaart Moeders (voor toeslagkaarten). noolL tot een iiiuacui» wuiucn Q1 transformeerd. Want het zou strijdig vier Arabieren gedood, 31 gewond. O zyn met Ravels zeer sterk ontwikkeld I - Joden we^n gedood. en bijna schuw gevoel voor discretie, dit i Ook elders vielen wederom doden en zo persoonlijke interieur ooit bloot teM>e^nSt?®* nieuwsgierig?o^op^len^atl^behSt pu- nisatie. heeft 'door middel van haar bliek. Neen, het is beter zo: eens in de VH? .S tien of zoveel jaar, een reünie van vrienden en bekenden, die enige uren tezamen blijven alsof zij hier de komst van de beminde Rara zoals de mees ter voor hen heette in zijn eigen woning verbeiden ZIJ KONDEN BIJ ELKANDER NIET KOMEN Een vijftiental Amerikaanse oudstrij- ders veroorzaakten op het New Yorkse vliegveld Laguardia een formeel op stootje, daar de immigratie-autoriteiten weigerden hen toe te laten bij hun ver loofden, Italiaanse meisjes, die per vliegtuig van de Transworld Airways uit Rome waren gearriveerd. De weigering was een gevolg van het feit, dat juist 31 December te middernacht de wet was geëxpireerd, welke aan verloofden en bruiden van oudstrijders toestond de Verenigde Staten binnen te komen. De meisjes werden op transport gesteld naar Ellis-Island, in afwachting van nader verhoor. De teleurgestelde mannen von den een uitweg voor hun verontwaardi ging in het leegkopen van de lekkernij en- winkel op het vliegveld ten einde hun verloofden de nodige „zoete troost" naar Ellis-Island te kunnen nazenden. MERKWAARDIGE GEBOORTEGEVALLEN. Volgens de statistieken, aldus wordt uit Rome gemeld, waar het. Italiaans genootschap van tweelingen, dat meer dan 20.000 tweelingparen als lid heeft, met 300 tweelingparen Kerstfeest heeft gevierd, wordt op elke 80 bevallingen minstens 1 tweeling geboren. Een-,touw uit Sicilië heeft met gunstig gevolg 22 tweelingparen ter wereld gebracht. Een buitengewoon merkwaardig geval is in het verwoeste gebied zijn gestoord. Verschillende andere steden hebben door de tornado eveneens schade ge leden, bijv. Haynesvlfle en Leton in Zweden voorgekomen, waar een vrouw, Louisiana en Dequeen in Arkansas, zelf één van een vierling, uit het hu- Tot nu toe is bekend geworden, dat raël" medegedeeld, een Duitser en een Pool te hebben „terechtgesteld" op grond van „collaboratie met de vijand." De lichamen van de twee doodgescho ten mannen zijn gevonden in de buurt ran het Joodse centrum Rehavla. De tingelen voor gramofoonopnamen. Little Ceasar zet de klok terug (Van onze correspondent te New-York) James Caesar Petrillo, President van de American Federation of Musicians (d#e vakvereniging ■'der beroepsmusici) heeft de oorlog verklaard aan de gra- mofocnplatenmakers. Hij heeft bekend gemaakt, dat in 1948 geen van de bij zijn bond aangesloten musici nog een noot zal blazen, tokkelen, toeteren of „terechtgestelden" waren Christenen. Een schip met illegale Joodse immi granten is door de Britse blokkade heengebroken en te Naharlya, een ko lonie van Duitse Joden ten Noorden van Haifa, geland Een aantal Britse luchtlandingstroe pen spoedde zich naar het strand en zette onmiddellijk de omgeving af. De 500 Joden, die zich nog aan boord be vonden, werd de ontscheping belem merd. Op de 200, die reeds landin waarts waren gevlucht, werd een ver volging ingezet. De 2 schepen, die met 15300 Joden De muziek op de gramofoonplaat (spottend genoemd „canned music", muziek in blik), zegt little Ceasar, is een uitvinding, die uiteindelijk een ver woestende invloed moet hebben op de werkgelegenheid van mijn musici. Met één plaat, afgedraaid voor de radio, wordt een gehoor van millioenen luis teraars bestreken. Hetzelfde geldt op kleinere schaal daar, waar de kleinere oafé's en restaurants geen eigen bands meer hebben, maar hun bezoekers met een gramofoonversterker en platen zoet houden. Het quantum nummers, nodig om via uit Roemenië op weg waren, zijn door platen door de omroepstations te wor de Engelsen in open zee aangehouden den uitgezonden, kan door een hand en zijn naar Cyprus gebracht. Er de den zich geen incidenten voer. Tornado verwoest kleine stad in Louisiana jevol bands en musici vervaardigd wor den. De behoefte aan levende bands zal dalen en er zal geen broodje meer te verdienen zijn voor Petrillo's 295.000 aangesloten musici. DE ARISTOCRATIE VAN Een tornado heeft het stadje Cotton Valley in Louisiana (V. St.) geteisterd. Petrillo zet de omroepstations en huil Cotton Valley ligt ongeveer 45 km. ten i gramofoonplaataankondigers (ae z,g. Noord-Oosten van Shreveport. Het is 1 disk-jockeys) lelijk schaakmat. Wat een petroleumstadje van vierduizend deze laatste betreft, zij hebben 'n goud inwoners. myn aangeboord. Deze disk-jockeys, de Volgens de politie is Cotton Valley nieuwe aristocratie van de radio, die zal nog platen kopen, als hij ze gratis voor een derde weggevaagd. De tornado met gladde tong gramofoonplaten aan- voor de radio kan beluisteren? Maar heeft eerst Vanceville, ruim vijftien ki- kondigen, hebben zich in een fantasti- men bleek het volkomen bij het ver- lometer ten Noord-Oosten van Shreve- I sche salarisklasse weten te werken. Zo- j keerde eind te hebben: het publiek had port, getroffen. De verbindingen met danig is hun betaling, dat de grootste j via de radio meer gelegenheid om pla- disk-jockey-baan. met een contract van 5 jaar, dat hem1.500.000— zal opleveren. Maar dit zyn juist de gevallen, die de maat voor Petrillo deden overlopen. Het feit. dat Whiteman en Dorsey hun grote bands liquideerden en hiermede tientallen eerste klas vertolkers van de lichte muziek op straat zetten, was voor hem het sein, dat het gievaar niet langer een hersenschim was. Intussen hebben de gramofoonplaten- maatschappijen niet stil gezeten. Wat er voor hen op het spel staat, is dui delijk. wanneer men bedenkt, dat er in 1946 in Amerika 250 millioen gra mofoonplaten verkocht werden, met een waarde van 150.000.000.—. (De cijfers voor 1947 zijn nog niet bekend, maar liggen naar verwachting nog ho ger). In de studio's wordt dag en nacht gewerkt en men hoopt tijdig een voor raad matrijzen te hebben, voldoende om tot 1950 het- publiek met nieuwe nummers zoet te kunnen houden. Com ponisten, bands, crooners en andere vertolkers sloven en zwoegen om de industrie aan een voorraad te helpen, die haar in staat moet stellen het te kunnen uitzingen (of liever uitspelen) totdat, de maatschappijen met Petrillo juridisch uitgeworsteld zijn. Het is niet de eerste keer, dat de radiouitzending van gramofoonplaten als een doodsgevaar werd beschouwd. Tien jaar geleden waren het de gramo- foonplaten-maatschappijen, die moord en brand schreeuwden en was het n.b, Paul Whiteman, financieel gesteund door RCA-Victor, die een proces begon tegen de omroepmaatschappijen. De fa brieken redeneerden: welke luisteraar WAT WIL PETRILLO? Men zal zich afvragen: ziet Petrillo niet in, dat hij de klok terugzet? Little Ceasar, die een heel sluw mannetje is hij laat zich door zijn musici hono reren met 46.000.per jaar, plus een vrije auto, plus een (belastingvrije) toe gestane onkostendeclaratie van nog eens 18.000—, plus een suite in het luxueuse Waldorf Astoria Hotel in New-York heeft waarschijnlijk heel'naar, waar het bestuur zitting "houdt wat anders op het oog dan de torpe- en alle bondsbelangen behartigd wor- HET HUISVESTINGSBUREAU. De voorzitter van het bestuur der Ver. van pension- en kamerverhuur ders, afd. Lelden, schrijft ons naar aanleiding van het Leidse Gemeente- ra ads verslag in ons Blad van 23 De cember j.l.: „Volgens het verslag wees de heer Riedel er op hoe hier een ambtenaar «controleur) van 't Huisvestingsbureau, tevens een Kamerverhuurbureau heeft. Het bestuur der Ver. v. Pensionhou ders en Kamerverhuurders begrijpt niet dat de heer Riedel zich dergelijke uitlatingen permitteert zonder zich eerst even met voornoemde vereniging in verbinding te hebben gesteld. De Vereniging heeft 'n Centraal Bu reau ten huize van bedeelde ambte- dering van de gramofoonplatenindus- trie, die after all een financieel lang niet onaantrekkelijk arbeidsveld is voor een deel van zijn musici. De ware re den voor zijn besluit is waarschijnlijk te zoeken in het feit, dat in de nieuwe arbeidswet, van de Verenigde Sta:en, de zg;. Taft-Hartley-Wet, een voorzie ning voorkomt, die hij niet goed zetten kan. Bi) een eerder conflict tussen de musici en de gramofoonplatenindustrie in 1944, wist Petrillo gedaan te krij gen, dat zijn vakvereniging van de in dustrie een royalty zou krijgen, varië rend van 1/4 cent tot. 5 cent per ver kochte plaat. Het potje, dat per eind 1946 reeds 2.600.000.— bedroeg, zou worden gebruikt voor steunuitkering aan werkloze musici. Petrillo sloeg zich toen op de borst en noemde deze rege ling ,,de grootste overwinning die een arbeidersorganisatie ooit. bevochten had." Maarde Taft-Hartley Wet verbiedt voor de toekomst zulke royal ty-betalingen en daar staat Petrillo piotselLng in de koude. •Als de wet ons die kwart cent niet den. Bedeelde ambtenaar, die secretaris dezer Vereniging is, geeft geheel be langloos zijn bemiddeling aan de leden en staat deze met raad en daad ter zijde zonder er enig honorarium voor te ontvangen." AGENDA ZATERDAG. Volkshuls: Voordracht prof, dr. H. 01- dewelt. 4 uur nam. Schouwburg: Residentietoneel „Miran da". 8 uur nam ZONDAG: Goochelseance Niberco, Schouwburg: 24 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Goodbye, Mr.. Chips" (alle leeft.) N.J. 1. 3, 5, 7 en 9 1/4 u.; Zat. en Zon. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 u.; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Rex „Pantoffelhelden" (alle le«ft.) N.J. 1,15, 3,15, 5,15, 7,15 en 9,15 u.; Zat. gunt, dan moeten we zelf maar een 1 en Zon. 2,15, 4.15, 7,15 en 9,15 u.; overige platen-industrie vestigen", dreigde Litt- dasen 2.15. 7,15 en 9,15 uur. Ie Ceasar, maar daarna beschikte hij, dat hij voorlopig niet verder zou gaan dan het boven gesignaleerde verbod aan zijn musici om hun medewerking nog langer te geven aan platenopna- men. Luxer „Het wonder van de 34ste straat" (alle leeft.)- N.J. on Zon. 2,30. 4.45, 7 en 9,15 u.; andere dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Lhlo „Klokken van St. Mary" (alle leeft.) N.J., Zat. en Zon. 2.30, 4,30, 7 en 9.15 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Waar Petrillo heen wil, is nog niet, Cas,n„ „captain Kidd" (14 jr.) N.J. recht duidelijk, maar dat de gehele en Zon. 4,45 7 en 9,l.r- n.; overige dagen beroemdheden uit de kringen van de ten te beluisteren en te kiezen dan •lichte muziek hun bands opdoeken om i het ooit in een showroom had kunnen zich in de studio's achter een stapel doen, met als resultaat dat in de laat 7 en 9 1/4 uur Jeugdprogramma ,Hans en Grietje" 2 en 4 uur, N.J en Zon. al leen te 2 uur. platenindustrie in de USA zou komen stil te liggen, wil er bij niemand in. Dat. men aan de andere kant voor Little Ceasar een uitzondering zou ma- Greenway (Voorschoten) „Eerste lief ken in de Taft-Hartley-Wet is al even- de" (alle leeft.) dag. 8 uur; O.J. geslN.J. min denkbaar. Het tegendeel Ls zelfs eïL ponhLSLv.,16MUi 's Middags te 2.30 u. - „De Pechvogel": N.J en Zon. 2 en 4 uur. eerder te verwachten, want de wetten- welyk met. een man, die tot een twee ling behoort. 32 kinderen kreeg, te we ten 2 vierlingen, 6 drielingen en 3 twee lingen. 11 personen, waaronder verscheidene kinderen, zijn gedood en 200 gewond. De burgemeester van Cotton Valley schatte het aantal daklozen op 500. 5iat??w st« 10 J'aren de platenverkoop vertien- makers in Washington houden in het! Deavono-, nacht-en Zondagsdienst der de King of Jazz,.himself deeft zijn voudigde. geheel met van verboden, zoals door i apotheken te Leiden wordt van heden- kroon opgeborgen en araait plaatjes af De radio, door middel van de gehare Petrillo uitgevaardigd en donkere wol- middag fi uur tot Zaterdagmorgen 8 uur voor 208.000.— per jaar. Tommy Dors- disk-jockey, blies de gramofoon 'n hoe- I ken pakken zich samen om te geraken i waargenomen door de apotheken Reyst, ley - that sentimental gentleman veelheid nieuw leven in. waarvan de tot een weteeying om Amerika van i "i', eD Blanken, from Georgia heeft baton en trom- genele platenindustrie, blijkens de ver- zulke tyranrSn als Little Ceasar, de TFoewtgeest door d2 Oe'gsteeester Ado- bone aan de wilgen gehangen voor een koopcljfers de rijkste vruchten plukte, muziekdictator, te verlossen. I theek TOlFlmlnapark S tll S" P

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2