Koning. Michael van Roemenië is afgetreden viering Regeringsjubileum r Roemenië een Volksrepubliek Nationaal Comité Ter voorbereiding en coördinering van manifestaties WEERBERICHT 86ste Jaargang WOENSDAG 31 DECEMBER 1947 No. 26274 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.350«per 3 maanden; 3,0 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel L, Leiden - Giro no.: 67055 Bij de jaarwisseling Wanneer de klok hede.navond twaalf slagen doet.'horen, staan we voor een afscheid ^n voor een welkom. Een af scheid van het jaar 1947, een welkom tot het nieuwe jaar 1948, dat zijn voor ganger zal vervangen. De tijd gaat steeds door, snelt zelfs zonder een seconde onderbreking voort en de scheiding in jaren is daarom een menselijke uitvinding tot het aangeven van mylpylen op deze tijds-weg. En dat is goed zo. Want het is juist bij zo'n mijlpaal enige ogenblikken te vertoe ven en achteruit te zien, naar wat ver leden is geworden en vooruit naar de toekomst. Bezien wij 1947, dan is er, helaas, wei nig reden voor blijdschap. Het afgelo pen jaar is geweest een jaar van des illusie, nationaal en internationaal. Wat echter niet beletten mag, om het jaar 1948 met een zeker optimisme tegemoet te treden. Na regen komt zonneschijn. Spiegelen we ons aan dit door en door Nederlandse spreekwoord. En zonder optimisme, dus_ zonder idealen en goe de verwachtingen, wordt het leven dof en zuur. Met hoop en verwachting moet men het nieuwe jaar tegemoet treden. Wel licht zal het dan, zij hefSjp bescheiden wijze, kunnen voldoen aan hetgeen leeft in het hart van het mensdom, hoeder- schillend ook van aard en aanleg. 1947 was een jaar van desillusie. Al lereerst nationaal. Over de ganse'linie. In de eerste plaats heeft het verloop van zaken betreffende Indonesië niets dan rampspoeden gebrdcht, waaronder ons Koninkrijk en daartoe behoort ook Indonesië! zwaar gebukt gaat. Meer daarover te zéggen, zou voor ons zijn water te dragen naar zpe! Opbouw en herstel gaan veel lang zamer dan verwacht werd. Langzaam en zeker begint het besef te groeien, hoe arm ons land is geworden na de be proevingen der bezetting. De Duitsers hebben ons lèeg gezogen Politiek, economisch en sociaal moe ten wij een afbraak herstellen als in de historie van ons land nimmer nog is voorgekomen. De juiste omvang daar van is jammer genoeg, te laat, door de nood gedwongen, èrkend. Wij leven in een periode van orde ning". Op zich zelf verklaarbaar, maar zo uitgebreid, dat van zelfstandigheid in het bedrijfsleven vrijwel niets is ovér- gebleven. Tot schade van maatschappij en de bedrijven zelve. Wij zuchten ond^r vraagstukken, iie pas over jaren zijn op te lossen. Neem als voorbeeld dat der huisvesting Inflatie-gevaar schijnt daarentegen voor ons land niet direct aanwezig. Een klein lichtpunt in de duisternis van 1947. Het totale beeld Van het scheidende jaar biedt weinig perspectieven. - Internationaal is het beeld nog som berder. Wij willen hier geen poging doen om de wereldhistorie van het af- gelopen jaar te schilderen, we volstaan slechts met een summier overzicht. Wéinig tegenstand venvachten wij als wij constateren, da^ de algemene situa tie eerder verslechterd dan verbeterd is. Zelfs zodanig, dat herhaaldelijk het woord „oorlog" weer wordt gehoord. Dit dank zij de groeiende tegenstelling tus sen het Westen, in de ruimste zin van het woord genomen, en het Oosten', waaronder, verst&an wordt, wat tot de invloedssfeer cjer Sovjets is te rekenen. Steeds verder zijn West en Oost van elkaar vèrwijderd, hetgeen in hoofd zaak is te wijten aan de volslagen on plooibaarheid van Moskou, dat een zui ver óp eigen belang ingestelde politiek voert, geheel afgestemd op een Sovjet- tisering van het wereldbestel. Als van zelf heeft dit Amerika en de Sovjet-Unie scherper dan ooit te genover elkaar geplaatst-; Zij vormen als het ware de exponenten der wereld macht Het zijn de Verenigde Staten, die het Westen beschermen tegen de rode In vasie. Het is dan ook in dit licht, dat men het Marshall-plan moet zien. Met dit plan valt of staat de ware demo cratische gedachte. Zelfs Engeland is daarbij slechts een schakel geworden in de keten, zij het dan ook een belang rijke schakel, want het Britse imperi um is niet dood, gelijk wel eens wil worden gesuggereerd. De tegenstelling OostWést beheerst het wereldbeeld volkomen en zal be slissen over de toekomst. Al het andere is- slechts „bijzaak" geworden en wij zullen daarom daarop niet dieper in gaan. 1947 met zijn mislukte conferenties van Moskou en Londen, met zijn te leurstellingen op politiek en economisch gebied als een oase is te vermelden het optreden der Benelux kan slechts achterlaten een beeld van somberheid en duisternis. Een beeld dat nog zwar ter zou worden -geaccentueerd, wan neer wij de posities van diverse landen zouden nagaan, als b.v. Engeland, Frankrijk, Italië enz. om van Duitsland en Oostenrijk maar te zwijgen, waar men als het ware eerder van de wal in de sloot terecht is gekomen, dan an dersom. Nogmaals, 1947 heeft de wereld ver der van een bevredigende oplossing af gehecht dan ooit! Het zou struisvogelpolitiek zij$, dit te ontkennen of te willen verdoezelen. - Ongetwijfeld staat1948 daarom voor een moeilijke *taak. Het vangt aan in somberheid en ongeloof in verbetering. En toch menen wij daartegen te moe ten waarschuwen, gedachtig aan de spreuk: „De wereld'lijdt het meest door het lijden, dat zij vreest en dat nooit op komt dagen". Trots alle somberheid overheerst in de wereld de vredes-idee en "fcolang deze wordt aangehangen en verdedigd, is er uitkomst. Wij mogen daarom niet versagen, in tegendeel wij moeten doorzetten, hoe moeilijk het ook lijkt,.en eerst 31 De cember van het komende jaar zal aan wijzen, of de wereld in op- of neergang is. Niet versagen zij het parool voor het kamende jaar! En klein lichtpunt is voorzeker, dat het Marshall-plan Vrij. zekér West- - Koning Michael van Roemenië heeft gistermiddag afstand van de troon gedaan. Later op de dag werd de Roemeense „volksrepubliek" uitgeroepen en het in buitengewone zitting bijeen géroepen parlement keurde reeds de* avonds de wet op de proclamatie der reptfbliek goed. De koning deelde zijn abdicatie me de in de volgende proclamatie: „In de loop van de laatste jaren zijn er ingrijpende politieke, economische eh sociale wijzigingen opgetreden in de Roemeense staat, waardoor nieuwe ver houdingen tussen de voornaamste fac toren van het staatsleven zijn ont staan. Deze verhoudingen passen thans niet meer in de omstandigheden, zoals die geschapen zijn door de grondwet va$ het land, en maken een snelle en fundamentele wijziging noodzakelijk. Gezien deze feiten, in volkomen over eenstemming met de verantwoordelijke krachten van het land en mij bewust van mijn. eigen verantwoordelijkheid, meen ik. dat het instituut van de mo narchie niet langer past in de levens omstandigheden van onze staat, daar het een ernstige hindernis betekent op de weg .van Roemenië's ontwikkeling. Aldus, mij ten voile bewust van de belangrijkheid van mijn daad, die ik stel in het belang van het Roemeen se volk, doe ik afstand van de troon en van alle rechten, die ik genoot als koning van Roemenië, zowel uit naam van mijzelf als uit die van mijn nakomelingen. Ik laat het aan het Roemeense volk over de nieuwe staatsvorm te kiezen." De Roemeense regering heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin ver klaard wordt, dat het Rcemeenss volk de vrijheid t heeft, een nieuwe staats vorm te .kiezen en dat het zijn lot in eigen hand genomen heeft. Het parlement heeft, zoals gezegd, in buitengewone zitting eenstemmig de wet aanvaard, waarbij de Roemeense volksrepubliek wordt uigeroepen. De voorlezing van de afdicatié-verklaring geschiedde onder toejuichingen van de Kamer en oiïder kreten als: „Weg met- de monarchie, de ergste vijand van het volk en de democratie." Volgens de aangenomen wet verval len de grondwet van 1886 en alle se dertdien aangebrachte wijzigingen. De uitwerking van e^i nieuwe grondwet, behoorde tot de hervormingen, die werden aanbevolen in-het rapport-, dat Gheorgiu-Doj, secretaris-generaal - van de Roemeense communistische party én minister van handel en industrie, heeft voorgelegd aan de conferentie van com munistische partijen, in September in Polen gehouden. Eerst thans heeft de Roemeense pers dit rapport gepubli ceerd. Volgens de door het parlement aan genomen wet zal de wetgevende macht tot aan de verkiezing van een consti tuerende vergadering worden uitgeoe fend door de vergadering"' van afge vaardigden. De uitvoerende macht is gelegd in handen van een vijf leden tellende Raad van 9tate. De regering heeft bij de Raad van State collectief haar ontslag ingediend, en is terstond door Pebru Groza opnieuw gevormd, in dezelfde samenstelling als voorheen, en heeft de niéuwe eed op de onafhan kelijkheid van de Roemeense republiek afgelegd. Tien Roemeense generaals zfjn op de reservelijst, geplaatst. Tot chef van de j generale staf is benoemd generaal Pre- j tor Ij an Septimiu, tct inspecteur-gene- I raa.l van hot leger generaal Mlhail I Laskas. Michael blijft Roemeens burger on- I der een zelf te kiezen naam. Men meent te weten, dat hij zich zal noe men: Michael Hohenzollern-Siegmarin- gen. Volgens berichten uit Rome en Lau sanne zou hij reeds uit Roemenië ver trokken zijn met onbekende bestem ming. VoFgens andere berichten ~ver- 1 toefde hij gisteravond nog met zijn moeder, Helena, in het paleis, dat voortaan als het „paleis van de presi dent" zal worden aangeduid. Prinses Anne de Bourbom-Paxma, de 24-jarige zuster van prins Felix, echtr genoot van groothertogin Charlotte van Luxemburg, die Michael tijdens zijn verblijf te Londen in verband met het huwelijk van prinses Elisabeth ont moette en met wie hij in het huwe lijk zou willen treden, .is thans, na een bezoek aan Luxemburg, in Denemar ken teruggekeerd. Van regeringswege te Boekarest zou men te verstaan gege ven hebben, dat één huwelijk van Mi chael als voorgesteld „ongelegen" kwam, „zowel uit een oogpunt va tl in ternationale politieke als van financië le omstandigheden." Ex-koning Carol, die mtet zijn echt genote, Magda Lupascu, te Lissabon verblijf houdt, vernam t eerste nieuws over het besluit tot aftreden van zijn zoon Michael van een correspondent van Reuter. Ex-koning Michael van Roemenië, zoon van koning Carol II en prinses He lena van Griekenland, werd in 1921 geboren. Van 19271930 was hij onder een regentschap koning van Roemenië. In Septenïber 1940 deed koning Carol afstand van de 'troon en werd hij door Michael opgevolgd. ^Tydens de bezetting van Roemenië d'ocr de Nazi's .was koning Michael practisch een gevangene. Hij bood te genstand. aan de ministers, die Roe meense divisies aan de zijde van de Duitsers tegen de Sovjetrussen liet vechten. Op 23 Augustus 1944, toen de Sovjetrussische legers op honderd kilo meter afstand van zijn paleis stonden-. leidde Michael een staatsgreep waarbij de nationale boerenpartij, dé liberalen, socialisten en cbmmunisten het fascis tisch regiem omverwierpen en ach ver enigden om d? overwinning te bespoe- De ex-koning digen. Daarna werkte de koning mede aan het vormen van een regering, wel ke zowel voor de Sovjet-Unie als voor de westelijke geallieerden acceptabel zou zijn. Door de Russen werd hij on derscheiden met de eretekenen van de „orde der overwinning", de hoogste or de der Sovjets. Nu Michael is afgetreden, is er in, de Balkan nog slechts één monarchie over. Het is Griekenland, waar koning Paul zijn broer George in April 1947 is opgevolgd. Sinds 1939 zijn vijf Zuid-Europese vorsten afgetreden of verwijderd. Albanië werd in 1946 een republiek. Koning Peter n#van Joego-Slavië is afgezet in 1945, terwijl koning Simeon II van Bulgarije verdween, nadat een referendum ten gunste van de repu bliek was uitgevallen. In Mei 1946 trad koning Victor Emmanuel III van Italië af. Na een referendum, waarbij de bevolking zich uitsprak voor de crepubhek, eindigde het koningschap van zijn zoon .Umbërto, Volgens te Londen ontvangen bericht zou de naaste aanleiding tot het doen van troonsafstand door koning Michael gevormd zijn door zijn weigering een regeringsdecreet te tekenen, waarbij Emile Bodinaras, de voormalige chef van de geheime politie, benoemd'werd Indonesische kwestie nog niet in Veiligheidsraad VOLLEDIG RAPPORT DER C. VAN G.D. NIET GEREED. De Veiligheidsraad, gisteravond bij eengekomen, was niet in staat de Indonesische kwestie te behandelen, daar nog geen rapport was ontvangen van de Commissie voor Goede Dien sten. De voorzitter, de Australiër Hood, deelde mede, dat de Commissie voor GD. hem had getelegrafeerd, dat een vollediger rapport dan men aanvanke lijk van plan was te zenden, thans werd I opgesteld en spoedig per luchtpost vorden opgestuurd. Bij het begin van de vergadering stel» dé Hood voor de Indonesische kwestie ondanks het feit, dat het rapport van de Commissie nog niet ontvangen was, te bespreken. De Engelse afgevaardigde Cadogan vond het echter „niet Juist-en ongewenst om een algemeen debat over de Indonesische kwestie te beginnen ii» afwachting van het rapport der Com missie". Men diende op het rapport te wachten, zo zeide hij. De Franse dele gatie was niet aanwezig; daar zij tus sen New York en Lake Success door de sneeuw niet verder, kon. De Belg Langehove zal 1 Januari het voorzitterschap van Hood overnemen. Rijksconferentie met de West 21 Januari De Rijksconferentie met de West zal op 21 Januari te 's-Gravenhage be ginnen. tot minister van oorlog. Dit bericht werd ontvangen door Dmitri Diman- cesco, die zijn functie van Roemeens legatieraad te Londen heeft neergelegd. Volgens de mededelingen van Diman- ces co zou het aftreden van Miohael niet het gevolg geweest zijn van de h-u- welykskwestie. Bodinaras heeft inmiddels alle Roe meense militairen verplicht de nieuwe eed van trouw af te leggen, en wel voor heden middernacht. Militairen met verlof moeten zioh voor het af leggen van de eed meiden by de diohts- byzUnde garnizoenen. Het burgeriyk personeel bij de gewapende' macht krijgt tct 2 Januari de tijd tot hét af leggen van de eed.. Opnieuw hebben de Sovjets dus nog voor het einde van het jaar hun macht op de Balkan uitgebreid. De z.g. volks republiek betekent immers niets anders dan dat Roemenië is overgeleverd aan het communisme. Weliswaar beheerste dit reeds het land, maar het koning schap zou6toch te allen tyde een rem biyken te zyn. Die rem is nu verwil derd en Roemenië zal voortaan een even trouwe vazal zyn van Moskou als Zuid-Slavië, Bulgarye en Polen. t Naast de plaatselyke en regionale tiatieven bestaat behoefte door een Europa de eerst nodige hulp zal geven, alle communistische dry vingen ten spy t. Niet versagen, niet bij de pakken neerzitten, maar doorzetten, alle moei- lykheden ten spijt. Dat zy het devies voor 1948! Nationaal en internationaal! Moge in deze geest het komende jaar worden ingehaald en moge daarnaar worden gehandeld. Hoe somber het ^verk zich aftekene, men geve zich niet over aan defnitisme, integendeel, men geve alle kracht aan cultivering van de idee, dat by volhou den en volharden alles ten goede Is te keren. Niet pessismi§me, slechts een gezond optimisme kan redding brengen. 'Aan 1948 in deze het antwoord. Tegen Wallace Het comité voor politieke actie van het CJ.O., een van de twee grootste Amerikaanse vakverenigingsorganisaties, heeft de candidaatsstelllng van Henry Wallace voor het presidentschap ver worpen. Het comité wil in 1948 de door Wallace opgerichte derde party niet steunen. Eind Januari komt het alge meen bestuur te Washington byeen om de gehele politieke situatie uitgebreider te bespreken en plannen voor de actie in 1948 uit te stippelen. Een andere belangryke liberale groep „Amerikanen voor democratische actie", waartoe vele ex-ministers uit het kabi net Roosevelt behoren, heeft in een ver klaring hét optreden van Wallace „een ontmoedigende uitnodiging tot onder gang" genoemd. De verklaring was on der anderen ondertekend door Franklin Roosevelt Jr. en de ex-ministers Wilson Wyatt en Leon Henderson. Volgens deze verklaring is het doelwit van de aanhangers van Wallace, onge acht zyn eigen plannen, duid'elyk. .,zy hopen de "fcrogressieven te- verdelen, een nationale verwarring te stichten, en de zege van het reactionaire isolationisme in 1948 te verzekeren." Blijkens een rondschrijven van de minister van Binnenlandse Zaken aan de~ gemeentebesturen zün de voorlopige plannen inzake de voorbereiding van plannen voor de Wering van het re geringsjubileum van H.M. de ko ningin on de 300-jarige "onafhankelijk heid van Nederland nader overwogen. Het ligt in het voornemen thans op korte termijn een Nationaal Comité in te stellen, dat door zijn brede sa menstelling geacht kan worden het ge hele Nederlandse volk te vertegen woordigen. Als orgaan van het Nationaal Comité wordt een uitvoerend comité in het leven geroepen, als volgt samengesteld: mr. A. J. d'Ailly. burgemeester van Am sterdam, voorzitter; mr. A. J. M. van Dal, secretaris; leden: mr. dr. F. J. M. A H. .Houben, Commissaris der Konin gin in de provincie Limburg; mr. H. P. Linthorst Hóman. Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland; mr. P. J. Oüd, burgemeester van Rotterdam; C. F. Overhoff; dr. M. J. Prinsen, se cretaris-generaal van het Departement van Binnenlandse Zaken; mej. A. C. Sohippers, presidente van de Nationale Vrouwenlaad en mr. J. Visser, burge meester van 's-Gravenhage. Dit uitvoerend comité heeft naast de voorbereiding van eventuele nationale manifestaties tot taak. de verschil lende plannen voor de herdenkin- zonder geldt dit voor tentoonstellingen gen in 1948. voor zover deze van meer dan plaatselijk belang zijn in het bij- te coördineren, en als adviserend or gaan op te treden. Voor zover daartoe in verband met de uitvoering van plannen van meer dan Dlaatselïik belang aanleiding bestaat, zal het comité zich met de betrokken mi nisteries in verbinding stellen. r Het comité heeft niet tot taak de plaatselijke viering te stimuleren, het opstellen en uitvoeren van plannen voor de plaatselijke viering en het bijeenbren gen van de daarvoor benodigde gelden bliift geheel overgelaten aan de plaat selyke. comité's. DE DUITSE KRIJGSGEVANGENEN. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitse sociaal-democratische party, schrijft in het Berlynse blad „Der So- zial-demokrat", dat de bewering der Sovjet-Unie, dat aldaar nog slechts 890,000 krijgsgevangenen over zijn. be tekent, dat een gedeelte van een enorm aantal mensen omgekomen Is, een ge deelte zich in de SU. gevestigd heeft en een gedeelte voor militaire en politieke doeleinden is ingezét. „Wij, aanvaarden de officiële cUfers niet", aldus Schu macher. Hij eiste vrijlating van Duitse krygègevangeneh in alle landen. ini- - na tionale daad biyk te geven van de in nige verbondenheid van het Nederlandse volk met zyn vorstenhuis. Een nationaal huldebiyk aan Hare Majesteit de Ko ningin lijkt de aangewezen vorm om aan dit gevoelen uitdrukking te geven. Na dere mededelingen omtrent dit hulde biyk. zullen worden gedaan, zodra HM. de Koningin zich terzake heeft uitge sproken. Het ligt in de bedoeling voor dit huldebiyk een afzonderlyk comité uit het Nationale Comité in te stellen, dat zich o.m. zal belasten met de landeiyke inzameling' v&n uitsluitend, voor dit doel aan te wenden gelden. Nederlandse Ministers keren Zondag terug MINISTER NEHER BLIJFT VOORLOPIG IN INDONESIË. De ministers Beel, Jonkman en Drees zullen Zondag a.s. per vliegtuig naar ons land terugkeren. Minister Neher zal echter voorlopig nog in Indonesië bljjven. Officiële mededelingen over de re sultaten van hun bezoek aan Indonesië en het te Batavia gehouden overleg zul len, 'naar men mag verwachten, eerst Voor het forum van het Parlement in de vorm van een verklaring geschieden. Gisteravond zyn de ministers, de le den van dé Commissie van Drie en tal- ryke anderen de gasten geweest van de Franse consul-generaal, Etienne Raux. STIJGING VAN TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West. Tydeiyk sneeuw overgaand In regen en vooral na vannacht weer een aanzieniyke styging van tempera tuur. 1 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 21.25 uur; onder: 11.45 uur. 13 Jan. LK.). Hoogwater te Katwyk te 7.03 en 19.27 uur (2 Jan.: 7.58 en 19.27 uur).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1