Mysteries rond ramp van de „Skoghaug" Bewonderenswaardige noodlanding van K.L.M.-toestel bij Leeuwarden Vliegtuig botste tegen haantje van St. Bonifaciustoren Piloot vloog met IV2 vleugel verder WEERBERICHT Ex-koning Victor Emmanuel III van Italië overleden Nederlanders grotendeels accoord met jongste voorstellen Met een enkel woord 86ste Jaargang No. 2627J LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l. Leiden Giro no.: 57055 Zaterdagmorgen heeft een KLM- toestel, de tweemotorige Douglas, DC 3, „PH-TCV", gezagvoerder de Canadee s Robinson, op weg van Amsterdam naar Leeuwarden, een noodlanding gemaakt op een weiland by Boksum tus sen Sneek en Leeuwarden. De tien passagiers en de bemanning kwamen met de schrik vry. De passagiers heb ben de reis naar Leeuwarden in een autobus kunnen voortzetten. Het toestel vloog omstreeks kwart voor een laag over de stad Leeuwarden. Het scheen motorpech te hebben, want het trok niet op en raakte met een vleugel net het haantje van de toren van de St. Bonifaciuskerk. Een stuk van de vleugel van drie meter lengte werd by deze botsing afgerukt. De tweede piloot, de Canadees Fred. Kroon, wist het toestel echter in de lucht te hou den en maakte, nadat het vlak over 't station Leeuwarden was .gevlogen", de noodlanding. zeide onze zegsman, dat de piloot het vliegtuig na de botsing met de toren spits in de lucht heeft weten te hou den en bewyst zonder twijfel een grote mate van bekwaamheid van de piloot. Het vliegtuig ligt 300 meter ten Oos ten van de spoorweg Leeuwarden-Sneek. Beijie propellers zijn afgerukt en lig- Een kans op duizend! Het afgebroken stuk van de vleugel viel aan de voet van de. kerktoren, wel ke zelf geen sohade opliep, neer. Het afgebroken vleugelstuk kwam midden op liet Kerkplein terecht. De piloot heeft kans gezien nog bijna 7 km verder te vliegen met zijn vleugellam me machine, waarna hij deze op een weiland ten Z.W. van de stad neerzet te vlak bij de spoorUjn Leeuwarden— Harlingen. Hy heeft zijn machine op IVi vleugel in de lucht weten te hou den. De draagkracht van het overbiy- ven.de stuk van de afgebroken vleugel is daartoe blijkbaar voldoende geweest. De gekortwiekte vogel scheerde eerst over de huizen, bereikte de buitenwij ken van Huizum en verloor toen vaart. Tot tweemaal sprong het vliegtuig over een sloot, waarby de berm, gezien de diepe sporen geraakt werd, om tenslot te juist over de weg naar Boxum neer te komen. Hier wist de bestuurder een uil-stekend geslaagde buiklanding te maken. Her en der lagen in het wei land de onderdelen verspreid. De passagiers hielden zich allen naar omstandigheden kalm; er ontstond ge lukkig geen paniek. Aldus verklaarde mr Maas uit Den Haag, een der passagiers. De vlucht werd van Amsterdam naar Leeuwarden met zeer weinig zicht en voor het grootste gedeelte in de wol ken gemaakt. Boven Friesland ver kreeg de marconist radiografisch con tact met het vliegveld. Naar mr Maas meende was het on geluk te wyten aan een minder goed functioneren van de hoogtemeter. Het zicht boven Leeuwarden was byzonder slecht. Het regende flink. Zonder het te weten verloor de piloot met zyn machine enige hoogte en zag plotse ling de kerkleren voor zich opdoemen. Hy zwenkte onmiddeliyk, maar kon toen niet meeer vermyden, dat de tip van de vleugel de toren raakte. „wy schrokken allen danig," zo zei- de' mr Maas, „van de hevige schok, die we voelden, maar het t-oestel vlocng door, hetgeen ons allen enigszins ge rust stelde." Dat de rest van de vlucht een hache lijk avontuur is geweest, mag nog biy- ken uit het feit, dat de machine rake lings onder de draden van een hoog spanningsnet is doorgevlogen. Met de grootste bewondering sprak mr Maas over de noodlanding die de piloot heeft volbracht. OFFICIËLE VERKLARING. Van KLM-zyde werd officieel het vol gende medegedeeld: Het KLM-toestel PH-TCV, dat op de" dienst Amsterdam—Leeuwarden— Groningen, om 12.40 uur op het vlieg terrein van Leeuwarden zou landen, kwam op dat tydstip buiten het vlieg veld tot een noodlanding naby het dorp Boxum. Deze landing, welke met inge trokken wielen werd uitgevoerd, had voor passagiers en bemanning een gun stig verloop, doch het vliegtuig werd hierbü beschadigd. Door laaghangende wolken zou de landing op de daarvoor bestemde baan van het vliegterrein Leeuwarden met behulp van de gebruikelijke radio-pei lingen gedaan worden. Toen de vlieger echter daarby het vliegveld met tij dig voor zich kreeg, trok hy de wielen in en besloot door te vliegen met de be doeling een nieuwe landing voor te be reiden. Hierby raakte hij met zün linker vleugelpunt de ongeveer tachtig meter hoge toren van de Sint Bonifaciuskerk te Leeuwarden, welke op ongeveer 3 km. van het vliegterrein verwyderd is. Hier op besloot de vlieger bulten het terrein te landen met het gemelde gevolg. Het vliegtuig werd bestuurd door de vlieger F. S. Kroon, terwyi de heer Ro bert Wynne Robinson gezagvoerder was. Een luchtvaart-expert heeft ver klaard, dat de geslaagde noodlanding één kans op de duizend is 8®^®.®^' Het grenst byna aan het ongelofelyke, BUIÏG. De Bilt verwacht tot morgenavond. Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige Westeiyke wind. Wisse lend bewolkt met regen-, hagel- of sneeuwbuien. Koud. 30 DECEMBER. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.36 uur. Maan op: 19,54 uur; onder: 11.21 uur. Hoogwater te Katwyk te 5.40 en 18.06 u. gen een honderd meter verder in de weide. Het vliegtuig ligt geheel horizon taal en de passagiers hebben het toestel volkomen normaal kunnen verlaten. De gehalveerde vleugel ziet er uit als een pak papier, dat doormidden is ge- soheurd. Een fietser, die op een weg by het dorpje Boxum reed, zag het vliegtuig op zeer geringe hoogte op anderhalve vleugel uit de richting Leeuwarden na deren. „Het was het vreemdste schouw spel, dat ik ooit gezien heb", zeide de man. Een speciaal toestel heeft een Com missie van de Ryks-luchtvaartdienst naar Leeuwarden vervoerd, welke Zater dagmiddag om 5 uur bij het vliegtuig arriveerde. Naar het ANP verneemt, is uit het onderzoek der commissie gebleken, dat de hoogtemeter in tegenstelling tot geuite veronderstellingen niet heeft gefaald. Het vliegveld van Leeuwarden 1 igt betrekkelyk dicht by de stad zelf. zodat aan een landing op dit vliegveld an dere eisen worden gesteld dan op een luchthaven als byv. Schiphol. Het vliegveld van Leeuwarden ligt Westelyk van de stad en er was gis teren een Westenwind, zodat het toe stel over de stad heen op het vliegveld moest landen. De piloot heeft hierby kennehjk te weinig hoogte aangehouden, waardoor hij de toren heeft geraakt. Het KLM-vliegtuig dat by Leeuwarden het by een botsing met een toren de een noodlanding moest maken, nadat helft van een der vleugels had verloren. (Foto ANP) Mijnontploffing vermoedelijke oorzaak Er blijven nog steeds veel onopge helderde vragen over de scheepsramp, waarby het Noorse sa. „Skoghaug" in de golven van de Noordzee ten onder ging. Behalve de Marine-Routerings- dienst stelt thans ook het Loodswezen, in opdracht van de Inspecteur-Gene raal, kapitein-ter-zee D. C. M. Hetter- schy, een rapport samen, waarin, naast de mededelingen van de enige overle vende van de ramp, de 24-jarige Arnt Rökka, een reconstructie van de ramp is opgenomen, samengesteld aan de hand van talloze andere gegevens. Men is tot de conclusie gekomen, dat de overlevende stoker zich in het tyd stip van de ontploffing 3% uur moet hebben vergist: niet om 2 uur des nachts, doch om half elf op Woensdag avond reet deze explosie het schip open. Binnen 5 minuten tyds verdween het vaartuig in de diepte. Voorts is men er thans van overtuigd, dat de plaats van de ramp ver benoorden IJmuiden ligt. vermoedelyk ten Westen van de kuststrook tussen Egmond en Schoorl. Men acht ten slotte een ketelontploffing onwaarschynlyk en schrijft de ontplof fing toe aan een myn. LICHTSIGNALEN. Een der vraagtekens wordt gevormd door groene lichtsignalen, die de schip per van de reddingboot Dorus Rykers Donderdagavond heeft opgemerkt. Na dat Rökka 's middags in zyn sloep by Camperduin was aangespoeld, trok ken de Dorus Rykers en de Neeltje Jacoba van de N.Z.HJtJVE. de zee op. Uit de richting van de kust by Petten zagen de mannen van de Dorus Rykers plotseling groene lichtkogels een wyde bocht door het luchtruim maken. On middeliyk wyzigde de reddingboot haar richting en koerste naar de kust. Maar na enig heen en weer varen vlak langs de branding van de golven op het strand, gaf de schipper het zoeken op. Vermoed wordt nu, dat de lichtkogels niet door een in nood verkerende boot op zee, maar van de kust zijn afge schoten. Men is er echter nog niet in geslaagd hiervan enige bevestiging te krygen, nu gebleken is, dat geen der kustposten voor de signalen verant- woordeiyk is. De veronderstelling is geopperd, dat een particulier kustbewo ner de signalen heeft gegeven. Een andere nog onopgehelderde vraag betreft het aantal leden der be manning, dat nog kans gezien heeft aan boord te komen van de twee red dingssloepen van de „Skoghaug". Rökka meende vlak na de ontploffing een vry groot aantal in de tweede sloep te heb ben opgemerkt. In deze sloep, die ruim 24 uur later by Callantsoog aanspoelde, werden echter slechts twee stoffelyke overschotten aangetroffen. Zy waren met touwen in de boot vastgebonden. DE r DENTIFICATIE. Voor zover bekend zyn tot dusverre de lichamen van 10 der slachtoffers aangespoeld. De kleding van de meesten was bijzonder schaars, hetgeen er op kan duiden, dat zy zich reeds ter ruste hadden begeven voor de ontploffing. Enkele der stoffelyke overschotten ver tonen deeriyke verminkingen. Door bemiddeling van het Noorse consulaat is men er thans ingeslaagd de twee slachtoffers te identificeren, die in de sloep by Callantsoog zyn aan gespoeld. In hun trouwringen waren nJ. de namen van him echtgenoten gegra veerd. Het zyn de 30 Jarige derde ma chinist Konrad Pedersen uit Haugesund en de 21-jarige telegrafist Ernst Lar- sen uit Kopervik. Op een ander stoffelyk overschot trof men enige papieren aan, waaruit bleek, dat hy de 24-jarige Arthur Stemersen uit Malancen was. DE AUSTRALISCHE VAKBEWEGING EN INDONESIË. Volgens een bericht van de Australi sche radio-omroep heeft de secretaris generaal van de Federatie van Austra lische vakverenigingen, M. Gilley, ver klaard. dat by een hervatting der vy- andelykheden in Indonesië, het Austra lische vakverbond zich zal verzetten te gen de verscheping van goederen, van welke aard ook, voor de Nederlanders in Indonesië. Dr. Paul te Muenchen De vroegere eerste-minister van Thue- ringen, dr. Rudolf Paul, is te Muenchen ontdekt. Tijdens een interview heeft hy ver klaard, dat hy van 23 September af te Muenchen (in de Amerikaanse zone) verbleef. Hy vluchtte op één September. Het motief voor zyn vlucht, aldus Paul, was, dat de socialistische eenheids- party gemaakt had, dat zyn werk steeds minder dragelyk werd, speciaal na de verkiezingen voor de Landdag in Octo ber 1946, toen deze party een grote meerderheid behaalde. Hy verklaarde, dat hy in zyn hoop, dat de Duitse po litieke macht in de Sovjet-zone door een sterk sociaal-democratisch element in evenwicht zou zyn, teleurgesteld was. Paul wilde zich niet uitlaten over de wyze, waarop zijn vlucht uit Thueringen werd uitgevoerd, en evenmin over het geen hy sinds 23 September in de Ame rikaanse zone heeft gedaan. Hij verklaarde, dat het misschien mo gelijk was over deze dingen later te spreken en voegde hieraan toe, dat hy thans nog niet van plan was zyn poli tieke activiteit te hervatten. De Franse financiën De Franse Nationale Vergadering heeft met handopsteken het eerste ge deelte van de begroting van de mi nister van Financiën, René Mayer, goedgekeurd. Dit gedeelte voorziet de regering van middelen voor de tyd, dat de gehele begroting nog niet goedge keurd is. Mayer heeft in de raad der republiek verklaard, dat de inflatie al begonnen is. De minister kondigde de instelling van een controle-commissie voor de genationaliseerde' industrieën aan. die naar hy hoopte, er toe zou bydragen niet-productieve arbeid te weren. Het tekort aan arbeidskrachten zal ophouden te bestaan, indien wy er in slagen niet-productieve personen uit de openbare diensten te verwyderen en hen opnieuw aan het werk te krijgen, aldus Mayer. Naar verluidt is op een inter-ministe- riële bespreking te Parys het minimum loon van 42 fr. 50 centimes verhoogd tot 52 fr. 50 centimse per uur. Indien men als basis een werkweek van 48 uur neemt, bedraagt het minimum-maand loon 10,850 fr. Tijdens de stakingsperio de eisten de officiële communistische bladen een minimum-loon van 10.800 fr. Staatssecretaris Abelin heeft ver klaard. dat de loonsverhoging met te rugwerkende kracht tot 1 December zou gelden. CONGRES CDU BEGONNEN. In de Sovjet-sector van Berlyn is gis teren het congres begonnen van de par- tyleiders der Christelyk-democratische ,unie uit alle vier zones van Duitsland. Dit congres zal de omstandigheden be studeren, welke hebben geleid tot de verwydering van Kaiser, die zich nog steeds als leider der party beschouwt, en Lemmer, Kaisers plaatsvervanger. By de opening waren twee Sovjet-of ficieren aanwezig. Kaiser verzocht deze zich te verwyderen. hetgeen zy niet ae- den. Daarop werden ook de andere ge allieerden uitgenodigd, doch er waren geen Amerikaanse officieren aanwezig. Drie Britse officieren waren slechts ge durende een deel van de by eenkomst aanwezig. Wel verscheen een Frans of ficier. De Amerikanen, aldus Lemmer, hadden voor de uitnodiging bedankt, omdat het tegen hun principe was deel te nemen aan een zuiver Duitse by- eenkomst, die interne kwesties behan delt. Ex-koning Victor Emmanuel III van Italië is gisteren te Alexandrië. waar hy sinds zyn heengaan in Mei 1946 verbleef, overleden. De ex-koning is 78 jaar oud-gewor den. Hy kwam in 1900 op de troon en heeft op vyf Juni 1944 zijn koninklijke bevoegdheden overgedragen aan kroon prins Umberto, die het ambt van lui tenant-generaal van het rijk aanvaard de. Victor Emmanuel heeft geen af stand gedaan van de troon, bleef de statie van koning van Italië voeren en bleef hoofd van het Huis van Savoye. Na het referendum van twee Juni 1946, toen de Italianen met 12,717,923 tegen 10,719,284 stemmen voor de re publiek stemden, volgde Umberto zyn vader in ballingschap en ging naar Portugal. Victor Emmanuel was de man, die Mussolini en het fascisme aan de macht heeft geholpen. Hij was er voor verantwoordeiyk, dat Italië in twee burgeroorlogen van zyde is veranderd. Ofschoon hfj gedurende het lange fas cistische regiem algemeen werd be schouwd als een paradefiguur, vertoon de hy toch in twee opzichten een op- merkeiyke vasthoudendheid: hy bleef hardnekkig op de troon en hield blind vast aan zyn droom van een groot nieuw Italië: een nieuw Romeins kei zerrijk, waarin het Abeszynse avontuur een hoeksteen vormde. Toen It-alië's nederlaag dreigde, ont snapte Victor Emmanuel uit Rome en hij slaagde er in Zuid-Italië te berei ken, dat reeds door de Britse en Ameri kaanse legers bezet werd. Toen Mussolini's bewind in Juli 1943 omver werd geworpen gaf de koning steun aan maarschalk Badoglio en be loofde de geallieerden te helpen. Victor Emmanuel stierf in zyn villa in een voorstad van Alexandrië aan een hartaanval en longverstopping. Hy was de laatste twee weken reeds ziek en hield sinds eerste Kerstdag het bed. Uit zyn huweiyk met prinses Elena van Montenegro werden vyf kinderen geboren: kroonprins Umberto en vier dochters, zyn hobbies waren vissen en jagen. Te Alexandrië, waar drie- exkoningen verbleven van Italië, Albanië en Bul garije leefde hy in afzondering. Het Egyptische hof nam voor 7 dagen rouw aan. Naar te Rome verluidt, hebben de Italiaanse monarchisten de regering verzocht een openbare rouwbetoglng te mogen houden. Vele monarchisten dragen rouwbanden en treffen voorbe reidingen voor het lezen van requiem missen. Vele condóleantie-telegrammen zijn gezonden aan Umberto. De Ita liaanse regering, die alle konlnklyke eigendommen in Italië verbeurd ver klaard heeft, zou aanspraak gemaakt hebben op de verzekeringspolissen van Victor Emmanuel, die bij Londense VEILIGHEIDSRAAD MORGEN BIJEEN. De Veiligheidsraad komt morgen voor de laatste maal in zyn huidige samen stelling byeen. Op deze vergadering zul len Brazilië, Australië en Polen uittre den en worden vervangen door Argen tinië, Canada en de Oekraïne. Het enig overgebleven punt op de agenda is de Indonesische kwestie. Be gin Januari zal, naar verwacht wordt, de kwestie Palestina in de nieuwe raad ter sprake komen. Echter niet met politieke principes Naar uit welingelichte Nederlandse bron verluidt, hebben de Nederlan ders 80 k 90% van de nieuwe voor stellen met betrekking tot de staking van het vuren, die Vrydag door de Commissie voor G.D. zijn ingediend, aanvaard. De Nederlanders hebben na een informele vergadering van de leden der Commissie, dr Beel en de Nederlandse delegatie, de Commissie voor G.D. schriftelijk van hun stand punt ten aanzien van de voorstellen op de hoogte gesteld. In welingelichte Nederlandse kringen wyst men er op. dat deze aanvaarding niet van toepassing is op de politieke principes, die de Commissie voor G.D. zou hebben vervat in haar plan, dat de basis moet vormen voor een rege ling van het geschil. Tot dusver is van Republikeinse zyde nog geen antwoord op de voorstellen van de commissie ontvangen. Over de politieke activiteit in Indo nesië vernemen wy nog, dat Frank Graham uit Djokja terugkeerde om aan de rondvaart op de „Willem Ruys deel te nemen. Aan deze rondvaart werd, behalve door de vier ministers, eveneens deelgenomen door de Luit.- G.G. dr Van Mook, de leden der Com missie voor G.D. en de heer Glenn Ab bey, de voorzitter der technische com missie tot staking van het vuren. Na zyn terugkeer te Batavia verklaarde de heer Graham, dat zyn reis „zeer belangwekkend" was geweest en dat hy verwachtte deze week groot nieuws te kunnen mededelen. De vakbeweging in Frankrijk. Vertegenwoordigers van de „Force ouvriere", die zich 19 dezer heeft af gescheiden van de door de commu nisten geleide C.G.T., hebben besprekin gen gevoerd met vertegenwoordigers van de onafhankelyke vakverenigingen die zich reeds eerder van de C.G.T. hebben losgemaakt over de vorming van een gemeenschappeiyke organisa tie. Verklaart wordt, dat er uiteraard enige moeilijkheden zyn op te lossen, doch dat men wel tot overeenstemming zou komen. Wylen Victor Emmanuel. banken berusten. Deze polissen, waar van men de waarde niet weet, maken het grootste deel van het vermogen van de overledene uit. Victor Emmanuel, die een der ryk^te vorsten van Europa zou zyn, heeft het vorig jaar zyn beroemde muntcollectie, die op meer dan 500.000 pond sterling wordt geschat, aan de Italiaanse staat geschonken. Truman levert critiek op anti-inflatiewet j TOCH ZAL HIJ TEKENEN. President Truman heeft de anti-in flatiewet, die onlangs door het Ameri kaanse Congres werd goedgekeurd, „een zeer zwak wapen" tegen de hoge kosten van levensonderhoud genoemd. Hij oefende voorts critiek op het Congres wegens zyn poging de historische be voegdheid, verbonden aan het presi dentschap, aan te tasten. Truman ver klaarde de wet te zullen tekenen, daar zy enkele maatregelen bevatte, die thans noodzakelijk waren, doch be klaagde zich er over, dat zy slechts drie ondergeschikte punten van het uit tien punten bestaande, door hem in Novem ber aan het Congres voorgelegde, anti- inflatieprogram inhield. Truman waar schuwde, dat een ongebreidelde inflatie zou kunnen lelden tot een ernstige eco nomische depressie. Een bemoeiing met de bevoegdheden van de president vond Truman para graaf 6 van de anti-inflatiewet. In deze paragraaf wordt aan de president voor gesteld het Congres uiterst gedetailleer de aanbevelingen te verstrekken omtrent rantsoeneringsmaatregelen voor schaar se artikelen. Truman deed een beroep op het Con gres om wanneer het in Januari weer byeenkwam, „terstond een uitvoerbaar en effectief program op te stellen ter bestrijding van de inflatie." Hy gaf en kele voorbeelden van prijsstygingen sinds hy zich op 17 November tot de speciale zitting van het Congres richt te. SCHEEPSRAMP OP DE YANGTSE. Honderden doden. Aan boord van een Chinese rivierboot, die by Hankou op de Yangtse voer, is brand uitgebroken. Er ontstond paniek onder de 700 passagiers en de meesten hunner sprongen in de yskoude rivier. Men vreest, dat 500 personen het leven hebben verloren. Het vuur sloeg over op drie andere stoomboten en op meer dan een dozyn jonken, die zich In de naby- heid bevonden. VLIEGTUIGONGELUK IN VOOR-INDIË. 23 doden. Een Dakota met 19 passagiers aan boord en een bemanning van 4 is 20 minuten na het vertrek uit Karatsjl naar Bombay neergestort. Er zijn geen overlevenden. Onder de passagiers be vonden zich twee Europeanen, n.l. een Amerikaanse pater en een Britse kolonel. BINNENLAND. Door het Humanistisch Verbond is een Nieuwjaarsboodschap aan het Neder landse volk gericht, waarin voor 1948 als parool wordt toegeroepen: „Hard werken, eeriyk leven en moedig volhouden". - De keersluis by Gouwsluis is weer geopend en de Gouwe als belangrijke ver binding voor het scheepvaartverkeer Am sterdamRotterdam weer opengesteld. De verzakking ln de dijk van de Gouwe, 500 meter ten Noorden van de Jullanasluis bij de Hollandse IJssel, ls na een arbeid van 2 dagen verholpen. De vele regens, die gedurende de af gelopen dagen zyn gevallen hebben het water ln de verschillende Overijsselse be ken, rivieren en kanalen zeer sterk doen stygën. Hier en daar waren de stygingen zelfs zó groot, dat het water over de oevers en dflken ging, waardoor naby ge legen landerijen blank kwamen te staan. De heer L. C. Nemry, ambassadeur van België te 's-Gravenhage, zal voor lopig zijn functie blijven bekleden. Dit houdt verband met de ln werking treding op 1 Januari a.s. van de Belgiscn-Neder- lands-Luxemburgse douane-unie en met de verdere aanpassing, wélke met deze nieuwe vorm van samenwerking gepaard gaat. H, M. de Koningin, die de Kerstdagen bij het Prinselijk gezin ln het paleis Soestdyk heeft doorgebracht, is vandaag naar de hoofdstad teruggekeerd. De Sch. 84, de onlangs by Calais ge strande logger „Voortvarend" van de re- dery J, van den Toorn, is te Maassluis binnengekomen. Op het strand van Schiermonnikoog is een ln staat van ontbinding verke rende potvis aangespoeld. Het dier ls ongeveer acht meter lang en moet naar schatting ongeveer 3000 kilo gewogen hebben. Op Eerste en Tweede Kerstdag werd een bloemenhulde gebracht aan de geval len militairen, die op de erevelden Antjol, Menteng, Poeloeg en TJilltan begraven Uggen. De rijkspolitie te Schoorl ls er ln geslaagd een fraude aan het licht te bren gen op het distributiekantoor te Schagen, waarmede een bedrag van f. 14 000 ls ge moeid. Er zijn verschillende arrestaties ver richt. De 74-jarige J W. de B. uit Tlel ls gistermorgen, vermoedelijk door de duis ternis misleid, ln de rivier de Waal ge lopen en verdronken. Zijn stoffelyk over schot Is later by de Opnemertse dijk op gehaald. Otto Glastra van Loon ls benoemd tot vast dirigent van de Philips Orkest vereniging te Eindhoven. BUITENLAND. In Wenen zijn tydens de Kerstdagen 15 personen door gasverstlkklng om net leven gekomen. De meesten hunner door dat zij de gasverwarmlng des nachts Heten doorbranden. Kapitein Stuart Campbell, leider van de Australische Zuldpool-expedltle, heeft geseind, dat zijn expeditie op 26 Dec. de Australische vlag heeft gehesen op het eiland Heard, meer dan 4000 k.m. van de beschaafde wereld verwijderd. De expe ditie houdt zich bezig met observaties van de kosmische stralen en topografische en geologische metingen. Volgens de „Sunday Express" hebben in de loop van 1947 meer dan 100.000 Engelse emigranten zich ln de Britse do minions en koloniën gevestigd. Boven dien zouden 500.000 Engelsen van plan zijn Engeland ln 1948 te verlaten. Churchill, die met vacantle ln Ma rokko is, heeft een verkoudheid opgelo pen en moet te bed blijven. Naar thans gemeld wordt, zijn by de sneeuwstormen, die verschillende sta ten aan de Oostkust van de V. S. hebben geteisterd, ten minste 55 mensen om het leven gekomen, de meesten door te grote lichaamsinspanning ln de strijd tegen de elementen. De nieuwe republikeinse grondwet van Italië, die 1 Januari ln werking treedt ls door de Italiaanse president De Nicola getekend. De constitutie voorziet ln een Senaat van 280 leden, die voor zes Jaar worden gekozen, en een assemblee van 600 leden, voor 5 Jaar gekozen. Te Bombay ls een algemene staking van 24 uur begonnen, waarby 600.000 arbeiders betrokken zbn. De staking, die door socialistische leiders ls afgekondigd en door de communisten gesteund wordt, heet „dec eerste stap naar een snellere re geling van geschillen op industrieel gebied en het behoud van ae burgeriyke vrij heden". Te Rome is tijdens een bijeenkomst van vertegenwoordigers van uiterst linkse partyen, die van de Italiaanse rege ring zijn uitgesloten, een „democratisch volksfront voor arbeid, vrede en vryheld" opgericht ter redding van Italië van het neo-fasclsme. De communist Longo werd tot president gekozen. Het militaire gerechtshof te War schau heeft uitspraak gedaan ln het proces tegen leden van de „Poolse on dergrondse verzetsunie". Twee leden zijn wegens verraad en splonnage ter dood veroordeeld, drie tot levenslange gevan genisstraf, een tot 15 Jaar en een tot 12 jaar. Uit Manilla wordt gemeld, dat 12 passagiers en 17 leden van de bemanning van het Deense schip „Kina", dat ln een typhoon is vergaan, In veiligheid zyn. De Joego-slavische politie heeft 44 personen gedood en verscheidene gewond, doordat zy het vuur opende op een me nigte, die protesteerde tegen de voedsel- beperklngen in het stadje Salcano nabij Gorlzia ln het deel .van Venezla Glulia, dat krachtens het vredesverdrag met Italië aan Joego-Slavië ls toegewezen. Het hoofdbureau van de R.P.F. heeft de oprichting bekend gemaakt van een Jeugdbeweging, die „Rassemblement de la Jeunesse Franpalse" zal heten. In de provincie Agrlgente op Sicilië ls op enkele plaatsen olie van zeer goede kwaliteit aangetroffen. Te Napels zyn drie personen om het leven gekomen en vier andere ernstig 1 gewond ten gevolge van het Instorten van een huls. dat destijds door bombardemen ten werd beschadigd. In de bergen bij Salzburg (Oosten rijk) zijn 9 mensen door lawines om het leven gekomen. Zelfs huizen werden meegesleurd. Een boswachter werd met zijn vrouw en vier kinderen onder do 'sneeuw begraven toen zyn huis door een sneeuwverschulving getroffen werd. Anthony Eden gaat naar Iran om een bezoek te brengen aan de Anglo-Ira- nlan Oil Company. Eden denkt 3 weken ln het midden-Oosten te biyven en op zyn programmma komt ook een ontmoe ting met konlne Ibn Saoed van Saoedle- Arablë voor.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1