r Brieven uit Indië Sint Nicolaas in Zuid-Sumatra DE BIOSCOPEN Uit de Raadzaal PANDA'S VLIEGEN WEG! ONSCHULD Ratlio-programnia Voor cle Jeugd Is uw Radio defect? 86ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 27 December 1947 Tweede Blad No 26271 Van een zangwedstrijd om fles jenever en nog wat Uit Lahat bericht men ons: Sint Nicolaas, de alom bekende en geliefde heilige uit Spanje, heeft' zich weer eens van zijn beste zijde laten zien. Waarschijnlijk heeft hij in zijn woonplaats wel eens geluisterd naar het Niwinpraatje van het Nederlandse Strij dkraehtenprogrammaIn ieder ee- val, de bekende slagzin van Niwin: ..Ons hart is by hen", bleek hij zeer goed te kennen. Wat natuurlijk nog veel meer zegt: hij bracht- het ook in practijk! De jongens op afgelegen bui tenposten, waar ze hun zware en vaak eentonige dienst verrichten, meestal zonder enige vorm van ontspanning, werden niet vergeten en Sint Nicolaas zag er niet tegen op een driedaagse tournée te beginnen om alle onderde len van 8 RB. een bezoek te kunnen brengen. Hij stapte, vergezeld van zijn trouwe en onafscheidelijke knecht Piet in een pantserauto (want zelfs hy is niet vei lig voor beschieting), liet de door hem meegebrachte geschenken en versna peringen op een drietonner laden en begcn zyn vermoeiende tocht. 'Als eerste plaats stond Soegihwaras op het programma en^ als U ooit iemand hoort spreken over een slech te weg, en het blykt, dat hij niet in deze plaat-s is geweest, dan heeft hij nog geen idee wat een slechte weg kan zijn. Zoals gezegd, de Sint deinsde voor niets terug en hotsend en hobbelend, slippend en glijdend begon men te ry- clen. Vele moeiiykheden moesten wor den overwonnen en veel werd van de rijkunst der chauffeurs gevraagd, maar ondanks alles bereikte men het doel. De jongens van het detachement werden verrast met een ping-pong-ta- fel met bybehorende uitrusting, wat op zeer hog.e pry's werd gesteld, aangezien deze spullen reeds enige malen door de jongens waren gevraagd en ze de hoop al hadden opgegeven ze nog ooit te ontvangen. Een enthousiast gejuich was dan ook de beloning, die de Sint hiervoor ontving. Ook de dessabevolking, die in grote massa was komen toestromen om deze voer hen wel zeer wonderlyke toean van naby te kunnen bekijken, werd niet vergeten. Met ruime hand strooi de Zwarte Piet snoepjes uit over de verzamelde menigte. De kinderen waren hierdoor zeer uit gelaten en ook de ouderen waren niet afkerig van een snoepje en zo was de weg al gauw veranderd in een soort mer.selyke mierenhoop. Over en door elkaar wriemelende en krioelende men sen en mensjes, allen op zoek naar het zo zeer begeerde zuurtje, wat tot gevolg had, dat slechts weinige der Rex Een Joe Brown-film kan slechts van één speciaal genre zyn! Wie zich gedurende deze donkerste dagen van het jaar eens verlossen wil van alle zorgen, zal daartoe alle gelegen heid vinden by het zien van „De Op schepper", waarin niet alleen Joe Brown zyn capaciteiten bot viert, doch tevens zyn volkomen gelykwaardige tegenspeelster Judy Casanova. Luxor Sonja Henie kennen wy uit velt films, waarin zy met haar graci euze prestaties op de smalle yzers hon derden in vervoering bracht. Het is dan ook alleszins te verwachten dat zy een groter succes nog zal boeken met de kleurenfilm „Zwevende gratie", waarin Michael O'Shea haar tot volle bevredi ging bystaa/t. Lido „Mammy" behelst een ietwat sentimentele geschiedenis, waarin Bob by Breen zy'n acteurstalenten en mu zikale gaven tot volle ontplooiing kan laten komen, Wy zouden hem gaarne eens in een ander genre film zien, om uit te maken of deze talenten wel de kracht hebben, om een rol uit te beel den en niet sleclvts zichzelf te zyn. Overigens een zienswaardige film voor wie van het genre houdt. Trianon George Pormby doet in „gewone doen" al gek genoeg, maar als hy zich te buiten gaat aan maritieme veldtochten, dan worden alle mogelijk heden van aotie der lachspieren over troffen. Uiteraard ontbreken de lied- snoepjes onbesmet en vlekkeloos uit de strijd kwamen. Vervolgens richtte de Heilige zich nog tot de jongens van het detachement, en sprak de hoep en de verwachting uit, dat hy deze mensen by zyn vol gende verjaardag weer in hun eigen vertrouwde Nederlandse omgeving zou kunnen bezoeken. Via Tandjong Agoeng werd de t-ocht voortgezet naar Tandjong Enim. Daar bleek hot detachement van de komst van de Sint reeds op de hoogte te zijn gesteld en men was dus reeds in vreugdevolle verwachting. By de uit deling der versnaperingen bleek, dat er een fles geestrijk vocht over was, en spontaan besloot de Sint deze fles als prijs toe t-e kennen aan het beste zang koortje. Onmiddellijk werden er drie koortjes gevormd, die elk voor zich hun best deden in het bezit van de uit geloofde pry's te komen. De door de Sint aangewezen jury kon echter door de vele en goede kwaliteiten niet tot een beslissing komen en daarom werd besloten de koren nog eens te laten zingen, maar nu alle tegeiyk. en dan de prys toe te kennen aan het koor, dat het besb verstaanbaar bleek te zyn. Aangezien elk der koren een ander lied op het programma had staan, en dit uit volle borst begon te zingen, was het resultaat, een soort Babylonische zangverwarring, uitgezonden via een hese en boven zijn krachten werkende microfoon. Het gevolg 'was, dat de jury de vin gers in de oren stopte, naar buiten rende en pas weer binnen durfde ko men, toen de zangers aan het eind van hun krachten bleken. De Sint genoot: ,Echt Spanje", zei hy. En de jury kende de pry's toe aan de gezameniyke zangers. Vertaling Matthaus Passion van J. Engelman goedgekeurd. De heer J. Engelman, die een rege ringsopdracht ontving tot het vertalen van de tekst van de Matthaus Passion, heeft deze opdracht beëindigd. De com- j missie van beoordeling, bestaande uit I de heren H. Andriessen, dr. K. Heeroma I en prof. dr. G. van der Leeuw, heeft j zyn goedkeuring aan deze vertaling ge- i hecht. De minister van O., K. en W., heeft de heer Engelman zijn dank be tuigd voor de uitnemende wyze, waar op hij de hem verstrekte opdracht heef t uitgevoerd. Venvacht mag worden, dat op Palm zondag 1948 voor liet eerst van de Ne derlandse tekst gebruik zal worden ge maakt. DE UITZENDING VAN MEDISCH PERSONEEL NAAR INDONESIË. Het Ned. Rode Kruis schrijft ons het volgende: Het is het dagelyks bestuur van het Ned. Rode Kruis ter ore geko men, dat onder velen nog de mening heerst, dat geen medisch personeel meer uitgezonden wordt naar Indonesië na 1 Januari 1948. Dit berust echter op een misverstand. Het bestuur is daarente gen vast besloten, in overeenstemming met de oproep van zyn voorzitster HKH Prinses Juliana, al zyn krachten in te spannen voor de uitzending van artsen, verpleegsters en verpleeghulpen in ver band met de nood in Indonesië. Ieder belangstellende wordt derhalve verzocht, zich te melden by het Ned. Rode Kruis, Prinsessegracht 31 te 's-Gravenhage of bU het Dep. van Overzeese Gebiedsdelen, Plein te 's-Gra venhage. Een dode en een gewonde bij bruiloftsfeest NA VECHTPARTIJ MET OUDSTE ZOON. Woensdagavond vierde het echtpaar H. den D.-T. zyn 45-jarig bruiloftsfeest in een perceel aan de Rotterdamsestr. te Scheveningen. In de loop van de avond vervoegde de oudste zoon van het echtpaar, de 44-j. J. den D., zich in beschonken toestand aan de wo ning en trachtte daar toegang te ver- krygen. J. den D., die me: cie gehele familie in onmin leeft, was naar de woning van zijn ouders gekomen om dat hij ontstemd was over een adver tentie waarin het bruiloftsfeest werd aangekondigd. Hy was van mening, dat deze advertentie door hem had moe ten worden g-eplaatst en niet zoals nu, door een der overige familieleden. Het lukte de feestvierenden aanvan kelijk de zoon de toegang tot het huis te ontzeggen, doch in de loop van de avond keeerde hy nog tweemaal terug. Hy dreigde iedere keer de gehele fami lie „aan het mes te zullen rygen." Toen J. van D. zich omstreeks half elf weer aan de woning vervoegde, lukte het hem binnen te dringen. Toen hij eenmaal binnen was ont stond een vechtpartij tussen hem en o.m. zijn 32-jarige broer H. den D., zijn zwager, de 33-jarige P. K. uit de Dirk Hogcraadstraat en zyn 69-jari- ge vader. Bij deze vechtpartij werd de vader vrjy ernstig gewond door een messteek in zyn rechter arm. Hij werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. J. den D. werd tijdens de vechtpartij neergeslagen en overleed ter plaatse. Door de politie werden gearresteerd de 32-jarige H. den D., de zwager P, K., de 38-j. M. G., de 27-j. W. den H. en de 50-j. A. van der L. Zy werden ech ter, na verhoord te zyn, weer op vrije voeten gesteld. EEN LANG-ADEMIGE ZITTING. Twee punten hebben de jongste raads- agenda meer dan gevuld, de verhoging der tarieven voor het Slachthuis en de reorganisatie van de Brandweer, De rest was hamerwerk. Tot over zeven uur heeft de zitting geduurd. Het is te veel van het goede! Ontegenzeggelijk zyn door deze voort zetting der zitting enige uren debat waarschijniyk gewonnen, maar toch oor delen wy een op dergelyke wijze ver kregen „winst" onjuist. Zo wordt in we zen niets bereikt van wat bereikt worden moet: de erkenning dat ook de gemeen tezaken in behandeling zakelijke kort heid eisen! Deze dwang geeft niet de opvoeding, die noodzakelijk is. kan zelfs op een onverwacht ogenblik tot verrassingen leiden, want ten slotte liet de voltallig heid veel te wensen over Bij de kwestie van de tarieven van het Slachthuis heeft de behandeling zeer veel te wensen overgelaten. De heer Frohwein kwam opnieuw met een voor stel om de kwestie aan te houden. Hy motiveerde dat met twee redenen. De eerste was om de Gem. Accountants dienst een onderzoek te doen instellen. Op zichzelf volledig gemotiveerd, ware deze dienst aanwezig geweest. Dit is ech ter in afzienbare tijd niet het geval en daarom was in de practyk dit punt zwak. De tweede was, om het resultaat af te wachten van de commissie, die bezig is een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van uniforme tarieven over het ganse land. Volgens de heer Froh wein is de commissie gereed, volgens de wethouder duurt dat nog wel een paar jaar. Wie in deze. geiyk heeft, heeft tevens geiyk in de kwestie zelve. Wy weten het niet. Het voorstel-Frohwein vond geen meerderheid, daar zelfs de voorstanders in de Party van de Arbeid niet meegingen, daar zy de wethouder de gelegenheid wilden geven, om zyn standpunt uiteen te zetten, zy vergaten daarbij echter, dat dit moest leiden tot behandeling van het voorstel zelf. En de bedoeling van het voorstel-Frohwein was juist dit in de huidige omstandigheden te voorkomen. Tactisch beging het ge deelte der P. v. d. A., dat tegen verho ging was, zodoende een ernstige fout. Bij de behandeling kwamen twee niet te miskennen tegenstellingen tegenover elkaar te staan. Aan de hand van door de heren Riemens en Frohwein gegeven cyfers valt moeiiyk te ontkennen, dat de slagers felteiyk een verhoging moei iyk zullen kunnen opvangen. Aan de hand van de cyfers van de wethouder bleek, dat de gemeente zonder verhoging voor aanzieniyke tekorten kwam te staan. Men moest beslissen ten gunste van de slagers of van de gemeente en B. en W. wonnen het pleit. De toekomst zal moe ten aantonen, of deze beslissing de Juiste is geweest. Wy voor ons erkennen een oordeel ons niet te willen aanmatigen. Maar wederom was de behandeling volkomen fout. Diverse sprekers wacht ten tot in 2de instantie om het woord te voeren, zelfs tot na de replieken en dat is onjuist en onbiliyk. Dat belet im mers het antwoord! Voor een derdemaal mag toch niet het woord worden ge voerd. En dan, waarom eisten de tegenstan ders niet direct by art. 1 stemming? Dat was het juiste ogenblik geweest. Bij de brandweer-reorganisatie be pleitte de heer Schüller uitbreiding van de beroepsbrandweer, daar hij het voor stel van B. en W. onvoldpende oordeelde. Daarentegen kwamen de heren Wilmer en Woudstra met de idee om terug te keren tot een politie-brandweer, dat echter ylings werd teruggenomen, toen bleek, dat ook B. en W. daartegenover pal stelling namen. Inderdaad, zonder beroepsbrandweer is Leiden niet veilig. Bezuiniging in dit opzicht zou een zui-' nigheid zijn, die de wijsheid bedriegt. Waar de brandweer-commandant het voorstel van B. en W. met zyn verant woordelijkheid dekte, was het moeiiyk om ongevraagd verder te gaan en' de raad ging dan ook met het voorstel ac- coord. Of in de toekomst de heer Schüller echter geen geiyk zal krijgen? Zeer sympathiek was de verklaring van de voorzitter inzake de kwestie van de ambtenaren, die als getuige optraden in het proces tegen de oud N.SB. bur gemeester. Aan zy'n woorden menen wy niets toe te moeten voegen, zy waren volkomen gerechtvaardigd en sloegen de spyker op de kop! jes niet. Een opwekkend programma in donkere dagen. Casino Vele weken kregen de Lei- denaars omstreeks een jaar geleden de gelegenheid de zeldzaam mooie Amerikaanse film „Mrs. Miniver" te be wonderen, doch te velen zullen er nog zy'n overgebleven, die zich niet de moei te, ty d en geld getroostten om dit meesterwerk der filmkunst te genieten. Dezulken hadden ongeiyk, in alle op zichten. zy krygen deze week gelegen heid om een onvergeeflyke nalatigheid goed te maken. Mèt hun zullen er ve len 'zyn, die na zovele maanden met genoegen andermaal deze byzondere film in ogenschouw willen nemen. Des middags draait dagelyks voor de jeugd Walt Disney's „Sneeuwwitje en de Ze ven Dwergen". Een iri alle opzichten voortreffelijk programma derhalve! Zoals w\j wel verwacht ten vliegen de Panda- boekjes de deur uit! Kocht of bestelde U er al een bij onze bezorgers of agenten? De prys bedraagt slechts 65 cents. Als je géén rekening houdt met prachtig kloppende dienstregelin gen, is de aankomst van een trein altyd 'n verrassing! Want 't verrassende ligt in 't onverwachte. Soms valt. 't tegen. en Je ysbeert een kwartier of meer rond en benydt de precies e man van de klok, die géén minuut ver loren laat gaan. Soms valt- 't tegen. Je springt of bokst meteen de trein in, die juist uitnodigend klaar staat. Maar dan komen óók de com- plicatie's Zo byv. gisteren. Toen ik 't perron opstormde, liep eindelijk eens dllës van 'n leien dakje. De balcons puilden weliswaar uit, maar op één was uitzon- derlyke meevaller! neg plaats. En ik in m'n onschuld en haast dacht over de oorzaak niet na. De passagiers knikten me zelfs vriendelyk tce en ik beschouwde dit- als een allerbemmnelykste in vitatie om mee te reizen. Zoet was de vreugd, temidden van keurig nette en gelijk-gestem- de mensen te verwijlen, gezellig keuvelend. In 't bewust zyn niet platgedrukt te worden. Want er was per slot een weel de aan ruimte. Het werd voor één keer bepaald een heerlyke reis! Stop: vlak by Lelden dook on verwacht een controleur op. Ik kwam nog nét aan de beurt en toonde, vanzelfsprekend frank en vry. m'n kaartje. „Mynheex," klonk 't bars, ,,'t is hier tweede en U heeftder de." Myn hupse mede-passagiers ke ken me onmiddellyk met afgrij zen aan, alsof 'n afschuweiyke oplichter tussen hen stond. En ik. strikt-overtuigd van m'n onschuld, waagde nog hardop te zeggen: ,,'t Is hier toch derde?"... Maar d&t deed de emmer over lopen De ogen der omstanders priem den nog gloeiender van veront waardiging. Omdat ze zich, al overtuigd van m'n „leugens", nu bovendien in hun „klassenbewustzijn aangetast voelden. Want wie ziet, o! schande, nu 2e klas-mensen waar je n.b. voor betaald hebt! voor 3e klas aan? Voortaan reis ik nooit meer lukraak. Want 't onverwachte is toch niet éltyd verrassend. Maar 't doet je als 'n dief in de nacht en met 'n fikse boete de trein uiteluipen. Achtervolgd door de schampere blikken van hen, die denken dat je je op een goedkope manier tot hun klasse wilt opwerken! En tóch lag in dit gsval de schuld by de onschuld FANTASIO. VOOR ZONDAG 28 DECEMBER. Hilversum 1 (301 NL) VARA 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: zingende to rens; 8.30: duivensport; 8.40: ensemDle Barcarole; 9.12: sport; 9.15: verzoekpro gramma; 9.45 geestelijk leven; 10.00: Am- sterd. Kamerkoor; 10.30: briefgeheim; 11.00: kunst na arbeid; AVRO 12.00: Queens Hall Light Orchestra; 12.30: Zon dagsclub; 12,40: Collegium Muslcum Lim- j burg; 13.00: nieuws; 13.15: Romancers; 13.50: spoorwegen spreken; 14.00: A. Kl- taln, plano; 14.05: boekbespreking; 14.30: j Ravel-herdenklng; 15.00: filmpraatje; j 15.15: orgel en tenor; 15.45: Skymasters; 16.30: reportage; VARA 17.00: graag "e- hoorde platen; 17.30: Ome Keesje; 17.50: sport; 18.00: nieuws; 18.15: gesprek met voor allen om uit te kiezen: cle groteren (1116 Jaar) vy'f, cle klei neren (7—11 Jaar) drie goede op lossingen. - Naam, leeftyd en adres onder cle raadsels. - Inzenden naar Bureau Lcidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38. tot ultcrlUk Dinsdag morgen 9 uur. I. (Ingezonden door Nlnl de Nle) Waar om ls het voor de Arnhemmers zo moei iyk, de windrichtingen te leren? II (Ingezonden door Willy Docter) Met b ben lk een vriend van ledereen, met k ben lk een lekkernij, en met z niet te vinden. III (Ingezonden door Alle Smolders) De meesten nebben schrik voor my. En angst en vrees en zorgen. Ofschoon mil ieder wenst te zien, Biyf lk voor elk verborgen. Wie ben lk? IV (Ingezonden door Willy Potters) - Myn eerste deel noemt wezens uit do sprookjes, op myn tweede kun Je zitten (verkleinwoord en meervoud): myn ge heel noemt een soort paddenstoelen. V. (Ingezonden door Elsje Verllnd) Wat was-de hoogste berg. vóór de Mount Eve rest ontdekt werd? VI. (Ingezonden door Willy v. d. Kwaak) Myn geheel ls een spreekwoord van 27 j'letters. 1, 2, 12 ls een boom; 8. 20, 18, 6. 21 doet men op het water, 27. 3. 9. 18. 11 ls een maand; 9, 18, 13. 23 een Jongens naam; 24, 25. 26. 15 ls Iets. waarin men vaart; 3. 4. 5. 14, 10 ls een vrucht; 16, 13, 21,22, 17, 12 het tegenovergestelde van let» kwytraken; 19, 2, 6, 7 1b niet weinig. VII. (Ingezonden door Netty Derka) - Ik ben een Jongensnaam, Keer my om, dan ben lk een vrucht. VIII, (Ingezonden door Truusje van Leeuwen). x x x x x x Op de kruisjes komt van x links naar rechts en van x boyen naar beneden Iets x te staan, dat Je nooit mag x verklappen, x De woorden betekenen: 1. het gevraagde woord. 2. een vrucht (lekkerny voor varkens). 3. groeit op het hoofd. 4. een getal. 5. tegengestelde van uit. 6. een medeklinker. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1.. Kerstvacantle ds fyn. 1. korst. 2. schat. 3. Aalst. 4. nacht, 5. eerst, 6. feest. 2. Sigaar, sd, g%ar. 3. Eindhoven. 4. Wederhelft. 5. 1. Ezel, 2. wier, 3. kat, 4. kievit. 6. Eksterogen. 7. Kerstmannetje; Jet, kan, meter, ster, nok. Beste raadselnlchtjes en -neefjes, Onze laatste ronde, en tevens de laat ste keer in dit Jaar. Jullie hebben nu veel tyd, (vacantiel), en dus verwacht lk, dat leder present ls. Laat ik met een dik pak brieven van Jullie afscheid ne men van dit Jaar. En zo ook weer het Nieuwe Jaar ingaan een week later! Dat geeft dan met recht êen goed einde en een goed begin. Hebben Jullie prettige Kerstdagen gehad? Wat een feestmaand ls December toch! En nu nog dc Oudejaars avond. De groteren onder Jullie zullen mogen- opbiyven tot 12 uur, het ogen blik van de Jaarswlssellng. Ik wens Jul lie allen een heel gelukkig Nieuwjaar toe, en hoop. dat het Jullie, en Je Ouders, Broers en Zusters, veel goeds zal bren gen. En dat Jullie zelf ook Je best zullen doen, het zo goed mogelijk te maken. Verder zetten Jullie ook nog mooie nieu we raadsels voor de krant ln elkaar, nu in de vacantie? daar reken ik opl Allen harteiyk gegroet door Jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. ingezonden Mededeling Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V„ NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig i ^luisteraar; 18.30regeringsuitzending; e Kerk Hilversum, 19.00 Jeugddienst Grote au vwsura, voorg. ds. B. J. Lletaert Peorbolte; AVRO 20 00: nieuws; 20 05: reportage; 20.15: Waltz time; 20.45: hersengymnastiek; 21.15 allerlei; 21.20: de speeldoos; 21.40: deel VI FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 4). Hy liep geruisloos, was nooit opdrin gerig en sprak op zachte, bescheiden toon. Dat hy lui was en zijn vrouw voor veel huiselijke karweitjes alleen het opdraaien, terwyl hij de krant las, was iets, dat alleen hem en Mrs. Bad ger aanging. De heren waren overdag buitenshuis, slechte aan het ontbijt en 's avonds hadden ze zyn diensten no dig en dan werden ze steeds in de pun tjes bediend. Maar er was een aan klacht van ernstiger aard tegen Bad ger in te brengen: hij had een zwak voor likeuren en het was al voorgeko men, dat hy in zekere graad van dron kenschap had verkeeera. Dit waren echter uitzonderingen geble ven en de mogeiyke gevolgen er van waren op doortastende wyze door zyn vrouw voorkomen. Badger was niet erg enthousiast over die verhuizing naar het „platteland". Vermoedelijk miste hy er zijn kroegje op de hoek, maar zijn vrouw was zeer ingenomen geweest met de ver andering. Zij was een viytige vrouw en een uitstekende kokkin. Dikwijls moest zy voor twee werken om de tekortko mingen van haar man goed te maken. Nadat Badger er zich van had verze kerd, dat de glazen binnen het bereik der heren stonden, deed hy wat kolen op het vuur en verdween geruisloos. Henry rekte zich uit, ging rechtop in zUn stoel zitten en snoof de lucht op. „Ruiken jullie dat?" vroeg hy' en snoof opnieuw. Michael keek op van zyn boek. „Wat?" „Die lucht". Michael snoof verscheidene malen en keek de ander vragend aan, „De afvoerpyp?" zei hij aarzelend. Christopher, die de lucht ook aan een onderzoek had onderworpen, kwam tot een andere conclusie: „Het is je pyp", verklaarde hij. „Ik bedoel de zuiverheid van de lucht", zei Henry. En na een korte pau ze vervolgde hij. „Die ls hier zo heel an ders dan in Londen, De lucht hier geurt cn tintelt-', Michael wierp een blik over zyn i schouder. „Wil je dat ik het raam sluit?" „Nee, nee", kwam het antwoord, met nauw bedwongen korzeligheid. „Ik voel hier tenminste dat ik kan ademhalen. Ik heb dat gevoeld van het ogenblik af, dat ik uit de trein ben gestept. Er zit iets bruisends en bedwelmends in de lucht. Iets als champagne". Michael dacht aan hetgeen hy had gevoeld, toen hy uit de trein stepte: „Het heeft inderdaad iets tintelends", gaf hij toe. „Dat is de winter", verklaarde Henry. „Ja, het is erg koud", mompelde Mi chael en hy pookte in het vuur. „Maar de winter op het platteland kan erg mooi zyn", hield Henry aan en hy vervolgde met stygend enthousiasme: „Op een morgen zullen wij wakker wor den en de velden met sneeuw bedekt zien, de bomen zullen glinsteren onder huji witte pracht en we zullen denken dat we in een sprookjesland zyn". Mlohael huiverde. „Ik moet je zeg gen, dat ik een andere voorstelling van een sprookjesland heb", mompelde hy. „Morgen zul je de zon kunnen, zien opgaan", beloofde Henry hem. „Dati kun je in Londen niet zien, daar staan de huizen ln de weg. Hier bulten komt ze op als een vuurrode bal vanachter de bomen: een steeds weerkomend wonder, dat de hemel in een gloed van goud en safier zet". „Maar we staan toch zeker niet zo vroeg opl" riep Michael ontzet uit. „Dat zullen we wel moeten, als we op een behoorlijke tijd in de stad willen zyn!" zei Hsnry. „En", voegde hy er ter loops aan toe: „Wy ontbyten om zeven uur". Michaels ogen drukten duideiyk ont zetting uit. „Zeven uur!" „Er zyn nu eenmaal mensen, die moeten werken om te kunnen leven", zei Henry en zijn lippen krulden zich in een ironisch lachje. „Het ziet er naar uit, dat Badger ook tot die mensen gaat behoren", gromde Michael. „Het heeft geen doel buiten te wonen, indien men niet van het buitenleven geniet". Michael zei niets. Hy had er nooit naar verlangd om buiten te wonen en als men, om van de genoegens van het buitenleven te genieten, om zeven uur moest ontlaten, dan was hy er zeker niet op zyn plaats. Op hun flat in Lon den hadden zy tenminste nog enige vry- heid gehad wat het uur voor het ont- byt betrof; slechts het avondmaal ge bruikten zy' altyd gezamenlijk. Henry stond daarop en het stipt op tyd aan tafel verschynen was een der regels van het huis geworden. „Op de gezondheid van Josephine." Henry hief zijn glas op. Hij had deze toost reeds ingesteld tijdens het diner en de anderen waren verrast over de her haling, doch zy hieven plichtsgetrouw him glazen. „En deze is op de gezondheid van Jim, en dat hy gezond en wel moge terug komen." Henry zei dit met grote overtuiging. Hy wilde, dat de anderen begrepen, dat 33). Het hielp niet, dat Panda pro testeerde en zei. dat hij onschuldig was. De beul bond ook hem en voerde toen Joris Goedbloed en Panda de dool hof in. Het bleek dat de man de weg nu kende, want zonder lang te zoeken bracht hij hen naar het middelpunten duwde ze op de wegzakkende vloer. „Daar gaan we jonge Panda!" zeil Joris Goedbloed. „Wie een kuil graait voor een ander zakt er zelf in! Laat dit je een les zynj" „Je kunt Je lessen by je houden!"zei Panda kwaad, „jy bent altyd de oor- i zaak van ellende. Altyd hetzelfde! En j ik ben stom genoeg om met je mee te doen, totdat het te laat is! Daar gaan we nu!" „Ja,'daar staan we nu!" zei Joris droevig in de duisternis turend. „Ge hebt geiyk, Panda! Ik ben een mindei- waardig iemand. Ik ben een ongeluk kige! Ik ben verkeerd opgevoed! Hé- laas! Nu is het te laat!" De vloer was intussen tot stilstand gekomen en gooide hen met een schok op zij hy meende wat hy zei en dat Jims ge zondheid hem evenzeer ter harte ging als die van Josephine zelf. Christopher wist, dat hij absoluut op recht was, maar het was een grootmoe dige geste, die niet veel mannen m zijn plaats zouden hebben gehad, want Hen ry hield van Josephine. Josephine was de vrouw van een an der; zy was de vrouw van Jim Thorley, maar desondanks hield Henry van haar en hy hield al meer dan tien jaar van haar. Het was een vaststaand feit, dat Henry van haar hield. Josephine wist het en Jim wist het en het stond even eens vast, dat hij van haar zou houden, zolang hy leefde. Dat was Henry's tra gedie. Hy was verliefd geworden op Jo sephine, toen hij vier en twintig jaar was. Zij had zijn liefde beantwoord. Zij hadden zich verloofd en de datum* van het huwelijk was vastgesteld. Sommige huweiykscadeaux waren zelfs al gear riveerd. En toen ontmoette Josephine Jim Thorley. Alle voorbereidingen voor het huweiyk werden tenietgedaan. Drie maanden later trouwde ze Jim Thorley. Dit alles was gebeurd voordat Christo pher Henry kende, maar Henry had hem er over gesproken; hij had hem er vaak over gesproken, want hij was de slag nooit te boven gekomen, zyr. Ie -r. vernietigd, zyn hart gebreken. En tcch, ondanks zyn ellende, had hij Josephine een telegram gestuurd op haar trouw dag. Later had hy haar opgezocht en hij was zelfs, dank zy zyn edelmoedige vergevensgezindheid, bevriend geworden met haar man. Josephine en Jim hadden toegegeven, dat zij Henry niet correct hadden behandeld en zij deden wat zij konden om hem te tonen, hoezeer het hun voor hem speet. Als Jim het te druk had, dan mocht Henry met Josephine uitgaan. Hy mocht met haar gaan waar hy wilde en veel geld met haar uitgeven. Jim vertrouwde hem en dit vertrouwen was niet misplaatst. Hy maakte Jose phine nooit het hof en probeerde het ook niet. Hij verried zijn gevoelens slechts door haar aan te kijken en te zuchten... Dit werd hem t-cegestaan, het werd zelfs aangemoedigd. Iedereen wist, dat het Henry's enige wens was. Jose phine gelukkig te zien en nu zij haar geluk had gevonden in haar huwelijk met Jim, was hy hoewel verdrietig berustend en tevreden. (Wordt vervolgd )1 hoorspel „Paul Vlaanderen en het Gre gory Mysterie; 22.15: meest gevraagde pla ten; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.- muziek. Hilversum II (415 M.) KRO 8.00: nieuws; 8.15: werkjes van Mozart; :8.25: inleiding Hoogmis; 8 30 Hoogmis Augustij nerklooster Nymegen; NCRV 9.30: nieuws; 9.45: Kerstliederen; 10.00: dienst Ned. Herv. Kerk Schermer, voorg. ds. J. M. de Jong; 1130: werken van H&ndel; KRO 12.15: apologie; 12.30: orkest zonder naam; 12.55: zonnewijzer; 13.00 nieuws; 13.15: over boeken; 13.20: orkest zondor naam; 13.35. radlofeutlleton; 14.05: opera „Don Giovanni" van Mozart; 15,05: van oud naar nieuw;; 15.15: Fries cabaret; 15.45: verzoekprogramma; 16.10: boekbe spreking; 16.26: Vespers te Nymegen; NCRV 17.00: dienst Geref. Kerk Heren veen, voorg. ds. W. Kreuzen; 18.30: na kerkdienst; 19.00: de psalmen van Swee- linck; 19.15: kent gij Uw bybel; 19.30: nieuws; KRO 19,45: accordeonorkest; 19.55 sport; 20.05: actualiteiten; 20.12: de ge wone man; 20.20: de zilvervloot; 21.00: luisterspel „Satans Volk"; 21.40: The Bells of St. Marry's; 22.10: de Van Rooyens; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws: 22.45: Kath. nieuws; 22.50 24.00: symphonlsch concert. VOOR MAANDAG 29 DECEMBER. Hilversum 1 (301 M.j VARA 7.00; nieuws, 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest Jack Payne; 8.00: nieuw/3; 8.15 strijdlied; 8.18. lichte klanken; 9-15: con cert; VPRO 100.00; morgenwijding door ds. J. J. Thomson; VARA 10.20: Lys Gauty zingt; 10.30: voor de vrouw; 10.45: ziekenbezoek; 11.20: R. Groot, piano: 11.45 een dichter; liOO: orkest C. Carcassola; 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platte land; 12.38: muziek uit Disney's Fantasia; 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20 Ram blers; 13.50: Londens Palladium Orkest; 14.00: voor de Jonge moeder; 14.16: Rönt- genkwartet; 14.45: hoorspel „Andrew Haw thorne"; 15.55: omroepkamerorkest; 16.30: radiofabel; 16.45 de school ls uit; 17.00: omroepkamerorkest; 17.30: B. Goodman- kwartet; 17.45: reg.-ultzending; 18.00: nieuws; 18.15: J. Jong, orgel; 18.30: reg.- ultzending; 19.00: Sllvestrlkwartet; 19.15: Centr. Bond van Transportarb.; 19.45: reg.-ultzending; 20.00: nieuws; 20.05; re portage; 20.15: cabaret; 20.45: gram.mu- zlek; 21.00: Schermerhorn spreekt ln Am sterdam; 21.20: Meester trio; 21.50: gra- mofoonmuzlek; 23.f00: nieuws; 23.15 24.00: Metropolc-orkest. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7 15: reveille; 7.45: woord voor cle dag; 8.00: nieuws; 8 15: liederen; 9.00: cello en plano 9.15: ziekenbezoek; 9.30: waterstanden; 9.36: licht klassiek concert; 10.30: morgendienst o.l.v. ds. J. Dijk; 11 00 lichte Engelse composities; 11.15: voor dracht; 11.35: vrolijke plaatjes; 11.50: so praan en plano, 12,15: orgelconcert; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: orgelconcert; 13 00: nieuws; 13.15: Marinierskapel; 14.00: voor de schoolgaande Jeugd; 14.30: Oiaconda- ensemble; 15.00: vrolhke theemuzlek; 15.30. Radio Phllharmonlsch sextet; 16.00: bijbellezing; 16.45. symphonlsche dansen van Orleg; 17.00: voor de kleuters; 17.15: Radio Koperkwartet; 17.35: orgelspel; 17.45: Sans 8oucl; 18.15: sport; 18.30: A IITa 1I,.- r, A. Walker, piano; 19.00: nieuws; 19.15: boekbespreking; 19.30- gram.muzlek; 19.10 de school ln Zuid-Af rlka; 20.00: nieuws; Prol°og; 20.15: Ravelherdenking; 22.00: kerkelijk orgelspel: 22.30: nieuws: 22.45: avondoverdenking; 23.00: Ned. Ka mermuziek voor blaasinstrumenten; 23.30 24.00: rustige klanken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5