Belangrijke wedstrijden voor Leidse clubs C.P.N. zal contact zoeken met Kominform Competitie K.N.V.B. Waar zit het oude papier? ZATERDAG 87 DECEMBER. Nederlandse Ministers vierden Kerstfeest bij de troepen NACHTMIS IN GEÏMPROVISEERD KERKJE. De Nederlandse ministers Becl en Neher en dr. Beel's secretaris H. Her mans hebben Kerstmis niet te Batavia doorgebracht, doch by de troepen aan het front, hetgeen door de Nederlandse soldaten ten zeerste is gewaardeerd. Dr. Beel verscheen voor de troepen ge heel onverwacht op Eerste Kerstdag met zijn gezelschap in de streek van Sala- tiga. Te vier uur 's nachts maakten zij de nachtmis mee bij de voorpost Kpeng op 300 meter afstand van de demar catielijn in een geïmproviseerd kerkje, dat versierd was met dennegroen uit de bossen op de berghellingen. Voordien haddön de ministers aangezeten aan een Kerstontbijt met de soldaten, die gelegerd zijn in het dorpje Getasan en hadden zij een Protestantse kerkdienst en een nachtmis te Salatiga bijgewoond Het was de wens van dr. Beel geweest als particulier Kerstmis te vieren bij en kele groepen soldaten, die moeilijke en afgelegen posten bezetten. De terugreis naar Batavia ging weer via Semarang. waar nog kransen gelegd werden op het ereveld, waar 166 gesneu velden van een divisie begraven liggen. RECEPTIE TE BATAVIA. Ook de ministers Drees en Jonkman hebben met Kerstmis een bezoek aan de troepen gebracht. Op Eerste Kerstdag verschenen de beide ministers bij de mi litairen van de 7 December-divisie in het Büitenzorgse. Zij bezochten verschil lende troepenonderdelen en onderhiel den zich met de manschappen. Op Tweede Kerstdag waren de 4 ministers aanwezig op de kennismakingsreceptie van de K.I.S. in het v.m. Volksraadsge bouw te Batavia. Deze receptie werd eveneens bezocht door Paul van Zeeland, generaal Spoor, vice-admiraal Pinke, mi nister Beel's secretaris H. Hermans en mevrouw Van Mook (haar echtgenoot was-verhinderd)Professor Hoessein Dja- jadiningrat, voorzitter van de K.I.S., voerde aan de rijsttafel het woord, waarna minister Jonkman namens zijn ambtgenoten voor de ontvangst bedankte en de hoop uitsprak, dat het nieuwe staatsbeleid zeer binnenkort zijn vorm moge vinden. Overstroming bij Gouda voorkomen HEVIGE VERZAKKING IN DE GOUWE-DIJK. Aan de oplettendheid van een ar beider van de Provinciale Waterstaat uit Gouda hebben de inwoners van die stad liet te danken, dat de straten en de kelders van hun huizen op de Tweede Kerstdag niet onder water zijn gelopen. Deze man ontdekte gistel-morgen een hevige verzakking in de dijk aan de Oostzijde van de Gouwe, het kanaal, dat vlak ten Z.O. van het lager gelegen Gouda door de Julianasluis in verbin ding slaat met de Hollandse IJssel en naar het Noorden lopend via Boskoop bij Gouwsluis uitloopt in de Oude Rijn. Met man en macht is daarop gister middag een ploeg van omstreeks 50 ar beiders van de Prov. Waterstaat begon nen de dreigende dijkdoorbraak met behulp van zakken zand en stenen te voorkomen. Bovendien liet de hoofd ingenieur de keersluis te Gouwsluis on middellijk sluiten, zodat bij een even tuele doorbraak het water van de Oude Rijn niet in het kanaal zou kunnen stromen. Nadat in de loop van de avond het gemaal mr. PijnackerHordijk bij Gou da zoveel water uit de afgesloten Gou we naar de Hollaridse IJssel had gema len, dat het peil in het kanaal bij 60 cm. was gezakt, en de arbeiders de ver zakte dijk dusdanig hadden gestut, dat verder gevaar van een doorbraak uitge sloten geacht kon worden, werden de werkzaamheden aan de dijk tot van ochtend gestaakt. Het gemaal blijft voorlopig nog pompen. DAGBOEK VAN STIMSON. Henry Stimson. voormalig Amerikaans minister van oorlog, heeft onthuld dat er tüssen de Britse en Amerikaanse oor logsleiders gedurende twee jaar onenig heid bestond over het aanvangstydstip van het tweede front in West-Europa. Deze mededeling Is vervat in een oor logsdagboek van Stimson. dat in gedeel ten wordt gepubliceerd in het Ameri kaanse „Ladies home Journal". Er zou tevens onenigheid hebben bestaan tus sen president Roosevelt en zijn staf In dien hijzelf (Stimson) of generaal Mars hall opperbevelhebber was geweest, al dus Stimson. zou de invasie in Europa een jaar eerder hebben plaats gehad. Roosevelts politiek was hetzij onbekend, hetzij niet duidelijk voor de anderen, die haar moesten uitvoeren, en erger nog in sommige gevallen scheen zij tegenstrij dig te zyn. zo vervolgt Stimson. Roose velt was echter als internationale oor logsleider zo goed als één man maar kan zijn, maar één man was niet genoeg om eoivrzo uitgebreide onderneming te vol- g°n. De Amerikaanse oortogsleiders hadden in de lente van 1943 het Kanaal over v illen steken. Roosevelt verving dit plan door de invasie in Noord-Afwka in 1942. h°teeen slechts een compromis was met de Britse plannen .aldus Stimson. Ge neraal Marshall en Stimson werden zo verbitterd door de Britse tegenwerpin- g°n ten aanzien van een landing in Frankrijk, dat zij Roosevelt vroegen de Engelsen .de rug toe te k°ren en de oor log tegen Japan te beginnen." TYPHOON TE MANILLA. Tengevolge van een typhoon zijn te Manilla 56" personen om het leven ge komen. D? wind had een snelheid van ongeveer 290 km per uur. Het Deense schip „Kria" is vergaan. 57 personen, worden vermist, 4 zyn op gepikt UIT CHINA. China heeft feest gevierd naar aan leiding van de nieuwe grondwet. De Chinese regering heeft bekendge maakt. dat op 29 Maart 1948 de nieuw- gekozen nationale vergadering bijeen zal komen. De politieke volksraad zal tot dat ogenblik blijven bestaan. Naar verluidt zyn tot dusver 2.042 afgevaar digden van de nieuwe vergadering ge kozen, 12 meer dan het quorum van 2.030. zonder hetwelk de vergadering niet bijéenseroepen zou kunnen worden. Ondanks "de burgeroorlog, waarin meer dan een derde deel van China is be trokken. zijn 160 millioen Chinezen in November voor do eerste democratische verkiezingen in China ter stembus ge togen. Intussen woedt in Mantsioerne een h vei ge oorlog en Moekden wordt door de communisten steeds feller bedreigd, Onbetrouwbare leden worden geroyeerd. SCHERPE AANVAL OP P. v. d. A. Op het partijcongres der Communis tische Partu Nederland te Amsterdam heeft de partij-secretaris, de heer Paul de Groot medegedeeld, dat de C.P.N. in contact zal treden met het onlangs door 9 grote commu nistische partyen opgerichte Interna tionaal Informatiebureau. Overgaande tot bespreking van net eigen partfjbeleid, noemde Paul de Groot het een fout. dat het verzet tegen de politie-campagne in Indonesië aan kracht heeft ingeboet. Hy weet dit aan het vertrouwen, dat het party-bestuur gesteld heeft in een groep vooraan staande personen van de P. v. d. A., die zioh aanvankelyk niet achter de politie- campagne schaarden. „Deze groep", zo riep hij uit, „heeft ons later in de rug aangevallen. Het \yas een schromelyke vergissing ons vertrouwen te schenken Ernstig waarschuwde Paul de Groot- het' congres voor de P. v. d. A„ die naar zyn zeggen „geen greintje socialisme meer bezit er de yverigste voorvechtster is van de Amerikaanse machtspolitiek." De politiek van de P v. d. A. noemde spreker „niet progressief, dooh schade lijk, anti-nationaal en anti- socialis tisch." Nadat hy over het werk van de CPN en de organisatie daarvan op het plat teland gesproken had, kondigde Paul de Groot aan. dat er een wyziging in de statuten zal worden voorgesteld. Deze wyziging zal dienen ter bescher ming van de CPN tegen spïonnage en sabotage door binnendringers en waarnemers uit andere partijen, die de kracht van de organisatie zouden kunnen schaden. Het partijbestuur zal na do statutenwyiiging gemachtigd zyn, leden die onbetrouwbaar zyn ge bleken, uit de partij te royeren. CAFÉHOUDER DOODGESTOKEN Gisteravond werd de café-houder Mey er te Liesdrecht door een der bezoekers na een woordentwist doodgestoken. De vermoedelijke dader, een zekere B., is gearresteerd. Gekortwiekte Zwaluwen - Een wooid van bezinning. A.S.C. voor moeilijke opgave Na de twee wedstrydloze Kerstda- I gen kunnen de voetballiefhebbers j morgen weer volop van de „edele cunste" genieten. ASC, LFC, Docos en Roodenburg spelen thuis. Voor eerst- en laatst- i genoemden staan grote belangen op j het. spel! UVS gaat andermaal na-ar de Hof- i stad en steekt een bezoek af by de Wassenaarse Leeuw. Wordt er gespeeld als vorige week tegen Quick, dan zit ten er o i voor onze stadgenoten veel winstkansen in deze wedstrijd. UVS moge echter bedenken, dat de Haagse verdediging het sterkste deel van de ploeg "vormt en te kort spel voor doel dus uit de boze isl Hoewel SVV Zondag in Gorkum een steek liet vallen (overigens knap werk van Unitas!) zal zij tegen VPC, op eigen terrein, natuurlijk aan het lang ste eind trekken. Het spel van Quick wettigt de verwachting, dat het Rot terdamse CW de Hagenaars wel niet veel mceilykheden zal opleveren. Voor Overmaas en BMT, die resp. gastheren van Unitas en ODS zyn. zien wy nog niet veel licht in de duisternis. Het zal wel weer op verhezen uitdraaien. In 3A krijgt ASC de moeilijke opgave om Wester kwartier de punten te ont futselen Vorige week speelden de Ha genaars gelyk tegen het leidende KBC, de week daarvoor werd met duideiyk verschil van LFC gewonnen Een teken, dat Westerkwartier zich volledig her steld heeft De logica wijst dus uit. dat ASC zal moeten verliezen, maar voet bal is een raar spel eneen kat in het. nauw maakt rare sprongen! Ledden verwacht dus morgen een hardnodige, rare sprong van ASC. Aan de Zoeterwoudse Singel ontvangt LFC koploper HBC en de thuisclub heeft de punten ook al zo broodnodig, wy vrezen het ergste. Een aardige wedstryd kan DOCOS VDS worden. Voor de Leidse club staat ex weinig op het spel, maar de gasten hebben op papier, indien HPSV zou struikelen, nog een kansje. Lugdunum (in 4C) kan haast wel zeker van het kampioenschap zyn, als van no. 2. Ryswyk, uit gewonnen wordt. Even belangrijk is in 4D de ontmoe ting RoodenburgSaburnus. Laatstge noemde heeft 4 verüespunten meer, maar ook 2 wedstryden minder ge speeld, De Leidenaars kunnen zich dus van een gevaarlijk kampioens-concur- rent ontdoen. De zaken zullen echter, van meet af stevig aangepakt moeten" worden en niet, zoals Zondag tegen de hekkesluiter Florisant, eerst in de twee de helft In 4E zal LDWS wel geen fout ma ken tegen het vry zwakke Rouwkoop. Een belangrijke wedstryd in deze af deling is die tussen de nummers een en twee, Haastrecht en DSO. LDWS wacht als lachende derde in spanning op de uitslag! - Het volledige wedstrydprogramma ga ven wy Woensdag reeds door. Hoe komt mijn club uit? UVS Breyer, J. de Wolf, Van Duyl, Wallaart, Devilé, Koolhaas, Verhoogt, Fasel, M. de Wolf, Kan tebeen, Sloos. ASC Ladan, Van Berge Hene gouwen, De Groot, Van Nierop, Vreken, Abdul Karim, Rietbergen. Van Duyn, De Troye, Stol. LDWS V. d. Bom, Distelveld, C. Rysbergen, Schreuder, J. Ros bergen, Keyzer II. Keyzer I, Siera, B. v. d. Weyden, J. v. d. Weyden, Piket, Roodenburg J. Onderwater, K. du Prie, Seegers, De Bolster, Van Dorp, Al. Du Prie, Choufour. And. du Prie, Polanen, Lens. Mo raal. Docos Kapteyn, Varkevisser, Ouwerling, Rooyakkers, Post, Juf- ferm^ns, Bavelaar, Pollmann, Lud- lage, v. Schoten, v. Dam. Lugdunum Van Oudshoorn, Van Pijlen, Bronsgeest, Kapaan, Van Es. Pardon, Vermond Sr., Van Kommer, Teeuwen, Verhoeven, Volkers. Onderzoek naar aanleiding der J.A.P.I.-actie 72 pet. maakt er de kachel mee aan. Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie heeft enige weken na het begin van de papierinzamelings actie door de schooljeugd, bekend on der de naam J.AP.I., onderzocht in welke gezinen men wel of niet oud pa pier over houdt, waarvoor het alzo ge bruikt wordt enz. De eerste vraag, die het N.I.P.O. daartoe aan een nauwkeurige steek proef uit het gehele volk gesteld heeft, luidt: „Houdt U (Uw vrouw) in Uw huis houding geregeld oud papier, oude kranten e.d. over of wordt al het oude papier door U zelf (Uw gezin) opge bruikt?" 35 Houdt geregeld papier over, 60 niet, 5 weet het eigenlijk niet. Niet by elk huis zal schooljongen of -meisje, die om oud papier komt vra gen dus geregeld sücces kunnen hebben. Maar 35 van de volwassen bevolking betekent toch altyd nog 800.000 900,000 gezinnen waar men wèl kan aanklop pen. Wanneer wy nog een advies mogen geven: .,Ga vooral ook naar de betere buurten". Het overhouden van papier hangt namelijk samen met de welstand van het gezin, om. omdat mensen met hogere inkomens vaak meer kranten en tijdschriften lezen. Dat blijkt uit het volgende overzicht: p Gezinnen met: Laagste inkomens Lage inkomens Middenklasse Welgestelden W 26% 32% 50% 50% 68% 64% 44% '43% Waarvoor de mensen hun oude kran ten en ander oud papier gebruiken, blijkt uit de antwoorden op NI.P.O.'s vraag: „Waarvoor worden by U in de huishouding oude kranten e.d. ge bruikt?" 72% van het publiek gebruikt oude kranten c.d. om de kachel aan te maken: 35% als pakpapier (voor boodschappen, boterhammen enz.) 20% als closetpapier; 11% legt het op kastplanken, kelder planken enz. 5% om er iets mee schoon te maken (petroleumstellen, kachels, pannen enz.) 4% om er huisvuil in te pakken, vuil nisemmers mee te „voeren" e.d.; 2% om aardappels, fruit e.d. af te dekken 1% om eten mee af te dekken, pannen warm te houden e.d. 16% noemt nog een grote verscheiden heid van andere toepassingen. De ophaling heeft dus heel wat con currenten, maar hoe meer er opgehaald wordt hoe eerder wellicht boterham- menpapier. kastpapier e.d. in grotere hoeveelheden beschikbaar zullen zijn. Ten slotte informeerden de Gallup- enquêteurs „Geeft U wel eens oude kranten en oud papier aan anderen, zoals de vod- deman, met de vuilnisman mee, aan de slager of groenteboer voor verpakking e.d.? Aan wie?" Groentenboer, voddeman en vuilnis man blijken de ernstigste concurrenten voor de J.A.P.I.-ophalers te zyn, want de antwoorden luiden: 7% Aan de groentenman 4% Aan de voddeman 19% 3% Vuilnisman 2% Visboer 3% Aan andere leveranciers 4%% Aan de papiêrinz. <i.h. algemeen) 10% 3% Aan liefdadige instellingen 1%% Aan de schooljeugd 1% Noemt „J.AP.I." 3% Diverse anderen 3% Geen antwoord 35% (die papier over houdt). J.A.P.I.-jongens en -meisjes zoudpn dus moeten proberen om vis- en groen- tenleveranders (die het papier voor nieuwe fabricage onbruikbaar maken) vóór te zijn En er is nog iets waar zy op zouden kunnen letten. Menige onder vraagde huisvrouw klaagt erover dat er wel wordt gezegd dat men oud pa pier behoort te bewaren, maar er is niemand die het regelmatig by ze af haalt. Vaste afhaaldagen afspreken, en steéds op tyd terug komen om het pa pier dan ook werkeiyk mee te nemen zal door menige huisvrouw gewaardeerd worden. Een paar dagen van de Kërst- vacantie kunnen wellicht goed ge bruikt worden om dat te organiseren. Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. Het vormen van een Griekse tegen-regering Zoals reeds' kort gemeld is thans de vorming van een tweede Griekse rege ring onder „generaal" Markos een feit. Volgens radio Belgrado heeft de nieu we Griekse guerillaregering zich ten doel gesteld, betrekkingen met de S.U. aan te knopen, een sterk leger te vor men en zo spoedig mogelijk verkiezin gen voor een' nieuwe Griekse volksver tegenwoordiging te houden. in militaire kringen le Atnéne is men van mening, dat de nieuwe „regering" haar zetel heeft in 't gebied v. d. berg Grammos in Noord-Griekenland, dicht bij de grenzen van Albanië en Joego slavië gelegen. De Griekse regering heeft reeds be sloten het bestuur van „alle communis tische elementen te zuiveren". De minister van Justitie bestudeert een wetsontwerp, waarbij de uitzonde ringswet, die vroeger door Venizelos is afgekondigd, weer van kracht wordt Volgens deze wet wordt de communisti sche partij buiten de wet gesteld en de ontbinding bevolen van verenigingen en organisaties, die „zich bezighouden met anti-nationale intriges". Te Athene en omgeving zijn reeds een 500 communisten gearresteerd. In Bulgarije is een „volkscomité voor hulp aan 't democratische Griekse volk" gevormd De Balkancommissie der V N. heeft liet ontvangen document over de vor ming van een tegenregering naar de politieke subcommissie verwezen „ter overleg en zodanig optreden als nood zakelijk geacht mag worden" De guerilla-troepen hebben aanvallen gedaan op Konitza en enkele andere plaatsen in Epirus. doch zyn terugge slagen tot over de Albanese grens. Volgens de „New York Times" gaat het hier om een communistische ma noeuvre van hoogste betekenis, die Griekenland wel eens tot een tweede Spanie zou kunnen maken! Het blad acht de tijd gekomen, dat de V. N. het zij door middel van de „kleine assem blee" hetzij via de Algemene Vergade ring of door individuele of collectieve middelen doeltreffende maatregelen men. Taak in Indië als Christen vervullen LUIT.-GENERAAL SPOOR RICHTTE ZICH TOT DE NED. STRIJDKRACHTEN. In het programma voor de Ned. Strijd krachten op de avond van Tweede Kerstdag heeft de legercommandant Luit.-Generaal S. H. Spoor, van Indië uit gesproken tot de familie van de sol daten In Indonesië en tot de soldaten zelf. In deze toespraak „Van man tot man. van soldaat tot soldaat", wees de legercommandant er o.m. op. dat de sol daat hi Indonesië zyn aanwezigheid ziet als de vervulling van een taak en de uit voering van een taak als Christen. Doel is Indonesië op te heffen, te helpen zich te ontwikkelen en niet te laten afbrok kelen. Het land moet op een niveau ge bracht worden, waarop het zich geeste- lyk. politiek, militair en economisch kan handhaven en daardoor de plaats kan innemen welke het toekomt in de ry der volkeren. De legercommandant bracht in herin nering. dat de strijd, die de Neder landse soldaten in Indonesië hebben gevoerd en nog voeren, gevoerd is op Christelijke grondslag. Hij is en wordt gevoerd, om normale toestanden te herstellen, om de bevolking veiligheid te geven tegen daden van terreur, mensenroof en moord. De legercommandant verzocht de luis teraars ten slotte een ogenblik de han den te vouwen voor hen. die ons ontvie len en voor hen. die gewond of ziek op hun herstel wachten. Luit.-Generaal Spoor besloot met al len een „Zalig Kerstfeest" te wensen. Ook de chef van de generale staf. lult.-generaal mr H. J. Kruis, de bevel hebber der zeestrijdkrachten, luit.-ad miraal C E. L. Helfrich en de waarne mend commandant Zeemacht van In donesië, schout-bij-nacht G, B. Salm, hebben zich met Kerstboodschappen tot de troepen gericht. Hel Leidsc.li Dagblad De krant voor iedereen. SCHEEPSBERICHTEN. Almanak, AmsterdamPerzische Golf. 23/12 ten anker bij Bahrein; Alderamln, SantosRotterdam. 23/21 van Le Palmas naar Antwerpen; Berkel tVlnke), Loanda- Zaandam. pass. 23/12 Flnisterre; Boisse- vain. 19/12 van Singapore te Belra; Clio, 20/12 van Port apu Prince naar Cura cao; Douro. 19/12 van Cristobal naar Manta; Erinna, 23/12 van Cebu naar Tarakan; Ganymedes, 19/12 van Corral naar Puerto Montt; Haarlem. 18/12 van Valparaiso te San Antonio; Hugo de Groot. ColomboPort Said. 23/12 Is- mailia gepass.; Jobshaven. 22/12 van Las Palmas naar Rotterdam; Luna. 18/12 van New Orleans te Houston; Malvlna, 23/12 van Las Plectras te Rotterdam. Mellskerk 24/12 van Antwerpen naar Rotterdam; Niikerk, 23/12 van Antwerpen naar Ham burg: Radja 23/12 van Amsterdam te Newpo :rt News; Polyphemus Slgapore- Liverpool. 20/12 van Colombo; Prins Bernhard. 18/12 van Para naar Maran- ham; Prins Fred er ik Hendrik. Aalborg Palestina, pass. 23/12 Quessamt; Ridder kerk. ShanghaiRotterdam. 23/12 van Marseille; Rljnkerk, BombayRotterdam 23/12 van Malta naar Genua; Sommels- di|k. 24/12 van Antwerpen te Rotterdam; Spinoza. BasraRotterdam. 23/12 Kaap St. Vincent gepass.; Tamo. Montevideo Rotterdam, pass 23/12 Kaap Frlo; Tegel berg. 19/12 van Buenos Aires te Rio de Janeiro; TJipendok, BrisbaneBatavia. 23 12 ter "reede Semarang; Zonnewljk Buenos AiresRotterdam (niet Amster dam) 25/12 11 uur te Hqek van Holland verwacht. K.N.S.M. Atadr 22/12 te Savona v. Barcelona naar Llvomo; Cottlca, 22/12 van Trinidad naar Azoren; Danae, 23/12 te Amsterdam van Antwerpen; Deo Duce. 23/12 van Odense naar Kopenhagen; Ilos 22/12 te Flume van Trlést naar Sevilla; Jacoba, 22/12 van Kopenhagen naar Am sterdam; Martini, 21/12 van Oporto n. Amsterdam; Omen 22/12 van Gobhhen- burg naar Amsterdam; Orpheus. 23/12 v. Antwerpen te Amsterdam; Simcoe Park. 22/12 te Pisco van Antofagasta naar Peru; Tiberius. 22/12 van Tunis naar Malta; Venus. 20/12 te Sevilla van Rot terdam naar Oeuta. z z z z Nederland Ball. 23/12 van Hoek v. Holland naar Amsterdam. H.O.A.L. Aalsum. 12/12 van Loblto naar Teneriffe vandaar naar Antwerpen; Emancipator, 22/12 van Mombassa via Zanzibar naar Dar es Salaam; Langlee Scott, 22/12 te Kaapstad van teneriffe n. Port Elisabeth: OranIcfontein, 22/12 v. Kanostad naar Teneriffe. H.W.A.L. Amstelkerk. 23/12 te Le Havre dan naar Amsteerdam, verloren met 1-3. Meer dan 30.000 toeschouwers woon den op Tweede Kerstdag in 't Feyen- oordstation de ontmoeting bij tussen een Zwaluwenelftal en het Rotterdams elftal. De^ wedstrijd werd volkomen ver diend door de "Rotterdammers met 31 gewonnen, nadat de rust met een 10 voorsprong voorde Zwaluwen was ingegaan. De pauze had inderdaad een beslissende invloed op het spelverloop, immers zowel 'Möring als De Vos (van Quick, Nymegen) ontbraken by de aan- van van de tweede helft op het appèl. Zy waren vervangen door Hokke van C.V.V. en Schwencke, van H.B.S., ter wijl Schaap (Gooi), die rechtshalf had gespeeld, nu ging stopperen, maar deze veranderingen en verwisseling van plaats betekenden evenzovele verzwak kingen in het Zwaluwenelftal. En zo wekte het geenszins verwondering, dat de toch werkeiyk niet sterke Rotter damse voorhoede onmiddellijk na de rust met twee doelpunten de balans deed overslaan. Het was overigens een vlotte en in enkele perioden zelfs aan- trekkelyk gespeelde wedstrijd met spel, dat goed eerste klas mocht worden ge noemd, maar het was toch wel opval lend, dat geen der spelers uitbionk, zelfs de DCV-er Terlouw niet, die uit stekend stopperde tegen Hansen (R.C. H.)( maar toch gehandicapt is en blijft door het feit, dat hij slechts „eenbenig" is. Wat zou zijn spel op hoog niveau komen te liggen, indien hy rechts even goed zou trappen als links! Rijvers speelde niet mee en voor hem viel Groe- neveld van VJF.C. in, die met een keu rig schot, na voortreffelijk aangeven van De Graaf, voor de rust het enige doel punt van de Zwaluwen maakte. In de tweede helft scoorde Van Male, na goed werk van Van Lent, de gelijk maker en Brandes maakte er direct daarna 21 van. Toen Van Munster enkele minuten later de score op 31 bracht, was het pleit beslecht. COMPETITIE K.N.V.B. Tweede Kerstdag werden voor de competitie toch nog enkele wedstrijden gespeeld. De uitslagen hiervan, lulden Dlstr. 1, 2e kl. A. Watergraafsmeer DWV 2—2; 2e kl. B. Alcmaria Victrlx—TOG 11; ZVV—WFC 0—0. Distr. 5, le kl. Velocitas—Leeuwar den 01. IJSHOCKEY KLEINE ZEGE VAN HHYC. HHYC had gisteravond op de HOKY meer moeite dan verwacht werd met de Noord-Hollandse IJshockeyploeg, die, versterkt met- de Canadees Andreolaen een tweetal Hagenaars, fanatiek partij gaf. Viel er in de eerste speeltijd wei nig krachtsverschil te constateren (1-1), in 't tweede gedeelte was HHYC uitgesproken in de meerderheid (2—0). De laatste periode kenmerkte zich door een Noordhollands overwicht. (1-2), dat de eindcijfers op 4-3 voor HHYC bracht. Tijdens de pauzen demonstreerde de trainer van de HOKY, Wim de Jong, kunstiijden op stelten, hetgeen een enorme Inspanning moet kosten, maar het kunstrijden beslist niet mooier maakt. SCHAKEN Kerstwedstrijd te Noordwijk De ééndaagse wedstrijd op 2e Kerst dag te Noordwijk is wederom uitstekend geslaagdIn de gezellige zaal van „Sein post" meldden zich 64 liefhebbers, waar onder 4, die op goed geluk kwamen zon der te hebben ingeschreven. Voor hen kon nog een aparte groep worden ge vormd. Het merendeel van de deelne mers was uit Noordwijk, Leiden en om geving. maar er waren toch ook een twintigtal van buiten het rayon van de Leidse Schaakbond. De voorzitter van de Noordwijkse Schaakvereniging „Daniël Noteboom", de heer Leenheer, heette de spelers welkom, waarna men spoedig aan de slag kon en de stilte slechts ge stoord werd door het tikken van de 32 klokjes en het ruisen van de zee. Na drie maal drie uur spelen had ieder zijn drie partijen afgewerkt. De heer Leenheer kon daarop de winnaars ver- blyden met de fraaie pryzen, maar ook zy, die minder gelukkig waren geweest, konden tevreden zijn met de herinne- rinc aan een gezellige, vlot verlopen wedstrijd en wij zijn er zeker van, dat vele het volgend jaar zullen terugkomen. In de eerste twee groepen waren om. de twee winnaars van de onlangs te Noordwijk gehouden tienkamp. Schüsz en Barkema, ingedeeld, maar zij waren thans minder succesvol en moesten met de tweede plaats genoègen nemep. De uitslagen waren: le groep: F. M. Abrahams (Rotter dam) 21.1>; W. F. Schüsz (Leiden) 2; L. Turk (Noordwijk) 1 en J. Zwaan (Oegst- geest) M pt. 2e groep: W. de Jong (Amsterdam) 3; A. Barkema (Leiden) 2; S. Kooi (Rot terdam) 1 en G. Maryt (Noordw.) 0 pt. 3e groep: J. H. Verleur (Hillegom) 2; J. Aberkrom (Edam) VAPJ3edyn (Noordwijk) VA en J. Koet (Leiden) 1 pt. 4e groep: C. Dekker (Amsterdam) 3: F. Teleng (Leiden) 1: W. L. v. .d. Lans (Den Haag) 1 en G. Pels (Leiden) 1 pt. 5e groep: K. Ploeg (Haarlem) 3: W. Rawie (Den Haag) 2; L. Udo (Amster dam) 1 en Th. v. d. Berg (Oegstgeest) 0 pt. 6e groep: W. v. d. Geer (Hoofddorp) 2Vt; A. Sytsema (Boskoop) 2; H. Ver leur (Hillegom) 1 en A. Geyer (Leiden) pt. In de overige groepen waren de prys- winnaars: 7e groep: K. van Eek (Amsterdam) en J Bleve (Rotterdam). 8e groep: J. C Bulk (Boskoop) en F Leven (Am sterdam).9e groep: T Heeringa (Leiden) en F van den Bosch (Leiden). 10 groen: J Bvauckman (Hillegom) en H. Sleg- tenhorst. (Leiden). 11e groep: J. Pad- ding (Leiden en G. A. Vink (Noordwijk) 12e groep: H Binnendijk (Rijnsburg) en A. H Huussen (Leiden). 13e groep: Th. Goudriaan (Rijneburg) en J. M. Vol ders (Leiden). 14e groep: S. Bourgeois Leiden) en J. van Renswou (Noordw.). i5c groep: De Groot (Breezand) en C. Metselaar (Boskoop). 16e gr.oep: Pree- nen (Leiden) en Visser. NA KERSTFEEST. Wie zyn zy, die het kindeke Jezus na zyn geboorte hebben begroet en aange beden? Als ik het goed zie. zijn het drie soorten van mensen geweest. Allereerst de herders. Het hoort zo vriendelijk en vredig: herders. Het is het beeld dat in de Bijbel zo vaak voorkc.nt en altyd weer spreekt tot onze geest. Maar deze herders zijn werkelijk niet zulke aantrekkelijke mensen! Het was er zo mee gesteld in het Israëlitische land. dat herders lieden warene met wie iemand met nog enig zelfrespect ziclr niet wilde inlaten. Zij behoorden tot wat wij zouden noemen: het uitschot van de maatschappij. Het was geen ge ringe dreiging tegenover een Joodse jon gen: pas op. anders kom jij nog eens by de herders terecht! Liever alles dan zo'n veracht baantje. En deze herders, deze veraohte mensen in de velden van Beth lehem Efratha zijn de eersten geweest, die de boodschap van het geboren Chris tuskind hebben vernomen; zij zyn ook de eersten, die Christus hebben mogen begroeten en aanbidden. Na de herders de Wijzen uit het Oos ten. Hoevele wijzen zy waren is niet be kend; de overlevering heeft er drie van gemaakt. Sterrenkundigen waren zij, mensen, voor wie de sterrentekens aan het firmament beduidingen waren van de wil der goden en hun aanwijzingen over heden en toekomst. Zy krygen een ster te zien, iets dus uit hun werk- en levenssfeer, want een ster hoort bij ster renkundigen. En deze machtige en in drukwekkende groten der aarde als ver tegenwoordigers van cultuur en schoon heid. van wetenschap en kunst komen ook om te aanbidden en zy brengen hun gesqhenken: goud. wierook en myrrhe. En na de wyzen; Simeon en Anna, twee mensen uit Jeruzalems tempel, die de vertroosting Israëls vèrwachtten. Vroom en devoot in de beste zin des woords. in tegenstelling met de vormen- godsdienst en de schijnvroomheid van het gehele tempelbedrijf uit die dagen, waarin de baantjes vergeven en ver kwanseld werden en weinig meer sprak van verwachting en levensovergave aan de dienst van God. Maar bij deze twee is het pure verlangen naar de schoon heid van Gods dienst en zy daarby ko mende, als Maria het kind Jezus de tempel indraagt, hebben God geloofd en van Hem gesproken als degene die de verlossing voor het volk van Israël heeft aangericht. De herders, de wyzen, de vromen; het volk. de cultuur, de kerk; de eenvoudi- gen, de geleerden, de godsdienstigen, het uitschot, de elite, de gelovigen. Heel dit mensdom met al zijn verscheiden heden en afbakingen vindt elkaar slechts by Christus. Door Hem is de samenbin ding mogelyk, wanneer zy alle drie ko men tot de aanbidding, de aanbidding in geest en in waarheid. W.H.K. SportspJiniters BRIDGE De Parencompetitie ..De Sleutels" stand luidt- thar.s: le klasse: 1. Echtp. Been 127,28 pt.; 2 Oudshoorn-Smelt 124.39 pt.: 3. Van Dijk—Kroon 120.24 pt 4 Dames v. Ingen Schenau-Rijnbende 110.41 pt.; 5. Echtp Eichhorn 103,97 pt.6. Reekers- Jacobs 102.48 pt. 2e kl. A: 1. Echt-p. Scheffers 131 pt-.; 2. De Tombe-Deniet 119 pt-.; 3. Echtp. De Haan 115 pt.; 4 Dames Sier-Van Zyi 111,50 pt.; 5. Van As—Me ver 108 pt. 2e kl. B: 1. Dames Stigter-Van der Togt 83,50 pt.; 2. mevr. DieteT, hr. Die ben 72 p.; 3. Dames Van der Star-Van der Stek 67 p.; 4. Dames Van der Broek-Lagerberg 66 pt. Het ligt- in de bedoeling van de OLT3. ook voor het jaar 1948 deel te nemen aan de wedstrijden om de Daviscup. De inschrijvingen sluiten. 31 Januari en reeds hebben Engeland, Polen, Argeptïnië en Mexico eensqhrij- ven gericht aan de Amerikaanse lawn- tennis-bond, waarin zy mededeling de den van hun deelname, De Wassenaarse hockeyclub „De kieviten" speelde 2e Kerstdag in Ant werpen -tegen de club van die naam. De heren verloren met 30; de dames wonnen, 20. Ingaande 3 Januari wordt door hel district Zuid-Holland van de K.N. A.U. een centrale training georgani seerd op het landgoed „Duindlgt". De bedoeling is, dat de beste athleten zich gezamenlijk voorbereiden op het ko mende seizoen. Op eerste Kerstdag speelde Slt- tardse Boys tegen Barcelona. De Span jaarden wonnen met 84. In Amsterdam werden gisteren de traditionele door de hoofdstedelyke turnbond georganiseerde jaarl. Steen- wedstrijden gehouden. Bij de dames won mevr. Heil-Bonnet; de overwinning bij de heren viel Vos (Simson) ten. deel. Arsenal won le Kerstdag uitspe lend van Liverpool met- 31. De Lon- denaars staan er niet slecht voor, want hun grootste concurrent, Burnley, ver loor niet 32 van Preston North End. Tijdens de Maandagavond gehou den onderlinge damwedst-rijd van de damclub „Boskoop" werden de volgen de resultaten bereikt: A. NederhofW. v. Es 11, G. Lui tenD. Lankhuyzen 20, Jac. Schoe- makerH. van Klaveren 20, A. van WyxW. v. Es 2—0, J. Mesman—W. v. Tilburg 20, A. v. EeuwenJ. Mes man 2—0, A. v. Eeuwen—H. Trimp 2-0, G. LuitenD. W. de Zeeuw 20, H. v. KiaverenA. Nederhof 11. J. v. (L BergKL v. d. Akker 11, A. v. Wijk A. Nederhof 11. Jack Kramer speelde in Madison Square Garden zijn eersteprofessio- nanvedstrijd en wei tegen Boboy Riggs, die de .ex-amateur in vier set-s slceg, Er waren precies geteld 15.114 toe schouwers aanwezig, aie tesamen een bedrag van 55.730 dollar hadden be taald om de stryd te mogen aanschou wen. Riggs won met 6—2, 108, 46, 6—4. Het Nederlandse koppel Van Vliet- Peters bezette in het eindklassement van een te Gent gehouden ploeg-om- nium de eerste plaats, gevolgd door de Belgen Scherens en Van Steenbergen. RIJNSBURGSE DAMCLUB. De Rijnsburgse Damclub speelde de 9e ronde van de onderlinge bordencom petitie. De resultaten waren: le klasse; A. VletterJoh. Kromhout 11, A. BrinkH. Voorbergen aiiges.; W. LeeuwenburgA, v. d. Mey 20; D. v. d. MeyJac. v. Egmond 02. 2e klasse: A. v. EgmondH. Verkuil 11; F. A. Verkuil—Y. Glasbergen 1—1. Uitgestelde partyen 2e klasse: W. v. d. HaakC. Kromhout 20; F. A. Ver kuil—C. Kromhout 20; J. v. d. Meij W. v. d. Haak 1—1; Alb. v. d Mey— A. v. Egmond 02. 3e klasse: C v. RossumA.Ravens- bergen 20; W. Heemskerk—R. Heems kerk 11; G. v. Starkenburg—B. Bede- ker 2—0; J. KromhoutN. Schoneveld 0—2; P. C. KraltW. Wolters 2—0. De stand luidt: le kl.: 1. Jac. v. Egmond, 7 gesp. 13 pnt.; 2. W. Leeuwenburg 810; 3. Joh. Kromhout 810. 2e kl.: 1. F. A. Verkuil 11 gesp. 16p.: 2. J. v. d. Meii 8—14; 3. H. Verkuil 10 —13. 3e kl.: 1. G v. Starkenburg 10 gesp 18 pnt.; 2. C. v. Rossum 1014; 3. Y7, Heemskerk 1013.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2