Panda, de van de jeugd PANDA EN DE MEESTER - GOOCHELAAR Zendingsconferentie Ned. Jongelingsverbond De Leidse Raad aanvaardt verhoging tarieven voor het Slachthuis en reorganisatie Brandweer DINSDAG 23 DECEMBER. Opschorting van invoerrecht MET INGANG VAN 1 JANUARI. De Regeringen van de Benekix-laa- den hebben besprekingen gevoerd in* zake de tijdelijke opschorting van de heffing van enige invoerrechten. De schorsingen, hetzij voor het ge heel, hetzij voor een gedeelte, hebben o.a. betrekking zowel op een aantal eerste levensbehoeften als op een aan tal goederen, welke onmisbaar zijn voor het economisch herstel. De besprekingen hebben tot een vol ledige overeenstemming geleid. De maatregel van gehele of gedeelte lijke schorsing zal, wat Nederland be treft, met ingang van 1 Januari 1948 in werking worden gesteld bij een reeds door H.M. bekrachtigd K.B. Een wet telijke voorziening van gelijke strek king wordt in België en Luxemburg ge troffen. Tot de meest belangrijke goederen, waarvoor de heffing van het invoer recht geheel wordt opgeschort, beho ren: Vee, vlees, zuivel, gedroogd fruit, koffie, meel, plantaardige vette oliën, margarine en spysvetten, worst van alle soorten, sardines en zalm in blik, suiker, deegwaren, kalk en cement, zeep, lucifers, gezaagd hout en tri plex, kistplankjes, garens (met uit zondering van zyden- en kunstzijden- garens) kousen en sokken van wol en katoen, zakken van textielstoffen, delen van rijwielen en tenslotte en kele werktuigen, zoals stoommachines en gereedschapswerktuigen. Van de goederen, waarvoor de hef fing van 'het invoerrecht gedeeltelijk wordt opgeschort, mogen hier worden vermeld: thee, azijnzuur, binnen- en buitenbanden (andere dan voor rijwie len) enkele soorten papier, enkele soorten weefsels van wol, katoen, vlas en jute, voorts schoeisel en glas. Katholieken tegen P. v. d. A. COMPROMISSENPOLITIEK EN COMMUNISTISCH GEVAAR. Het Katholieke comité van actie zal in de loop van deze week een manifest publiceren, gericht aan de Katholieken van Nederland. Het is getekend door de heren Ch. J. I. M. Welter, M C. F. Ba- jetto en mr. H. P. Marchant. Gezegd wordt dat het comité zich ten doelstelt, zonder te streven naar een eigen partij en met behoud van de principiële een heid der Nederlandse katholieken, een uitgebreide propaganda in woord en ge schrift te voeren, om zodoende alle kringen der Katho lieke kiezers en daarmee ook de KVP van de noodzakelijkheid te doordrin gen, het politieke samengaan met de Party van de Arbeid te beëindigen. „Steeds duidelijker is gebleken, dat het verschil tussen het KVP-program en dat der socialisten zeer groot is en dat een voortdurende politiek van con cessies aan de wederpartij nodig is, om de samenwerking in stand te houden, waardoor onze eigen doelstellingen aan houdend verder op de achtergrond wor den gedrongen," aldus het manifest. Er wordt o.a. op gewezen, dat de re gering tolereert, dat van communis tische zijde de vrijheid wordt mis bruikt, om ons volk door haat- en lastercampagnes te vergiftigen en een vijfde colonne op te bouwen. In ver band hiermede dient als uitgangs punt voor de a.s. verkiezingen te wor den aangenomen, dat de Katholieken niet vastleggen aan het samengaan van de KVP met de P. v. d. A., omdat dit samengaan een krachtig beleid over de gehele linie voor het behoud en de vernieuwing van de Christelijke grondslag van de Nederlandse be schaving in de weg staat. „Een gevaarlijke belemmering van de economische opbouw van Nederland Is voorts o.a. de halfslachtige krachteloos heid van de Indische politiek onzer re gering." GEVAL VAN KINDERMISHANDELING. De politie te Lochem heeft procesver baal opgemaakt van een geval van laffe mishandeling van een kind. Het betreft hier een jarig meisje, dochtertje van het echtpaar St. uit de Achter straat. Dit kind, dat in Duitsland is ge boren, werd door St. herhaaldelijk op ergerlijke wijze gejudast. Toen het meisje bij het opzeggen van het ABC staakte, omdat zij niet verder in „zuiver Nederlands" kon, presteerde St. het om het kind een zevental keren met een brandende sigaret op het blote armpje te drukken, om daardoor zijn opvoed kundige methode kracht bij te zetten. Een andere keer, toen er van ongehoor zaamheid sprake was, werd het kind een tijdlang in een koffer opgesloten, tot derden tussenbeiden kwamen. riat> aapril oaaf r^Aor Wethouder v. d Kwaak betuigt zijn Overige agenda gaat onder hamer door In de gistermiddag onder voorzitter schap van burgemeester Van Kinschot gehouden raadszitting vond de beëdi ging plaats van de heer J. J. van Weer- lee (P. v. d. A.), die de vereiste eden aflegde en zitting nam, door de voor zitter gelukgewenst met zijn benoe ming. Tot curator van het Gymnasium werd benoemd de heer dr. P. Th. Oosterhoff. De gehele agenda ging z.h.st. onder de hamer door (behalve enkele losse op merkingen, waarbij van de zijde van de P. v. d. A. B. en W. dank werd ge bracht voor betoonde spoed) tot. men kwam aan het voorstel tot verhoging der tarieven van het Openb, Slachthuis. De^heer Wilmer (K.V.P.) verzocht nog in het verlenen van 25 pCt. voorschot op de pensioenen ook de wethouders pensioenen te betrekken, hetgeen vol gens wethouder Menken in de bedoe ling ligt. HET SLACHTHUIS. De heer Frohwein (P. v. d. V.) stelt per motie voor dit punt nogmaals aan te houden tot de Gem. Accountantsdienst rapport zal hebben uitgebracht over deze materie. Bovendien is een lande lijke commissie bezig landelijke tarieven vast te stellen. Het lijkt hem onjuist nu een besluit te nemen. Zijn eerste indruk over het Slachthuis is, dat er te veel personeel is. Z.i. zal de slagers niet worden toege staan de verhoging op de prijzen te ver halen. Spr. haalt dr. Tobi aan om de nood in de bedrijven te demonstreren, die tot aan de lippen is gekomen. De heer Wilmer (K.V.P.) wijst er op, dat dit voorstel parallel loopt met zijn verklaring in de vorige zitting, dat ta riefsverhoging alleen dan te verdedigen is als niet door reorganisatie is te be zuinigen. Spr. wil die mogelijkheid niet direct vaststellen, maar er is geen nader on derzoek naar ingesteld en dat keurt hij af. Daarom gaat hij mede met de motie. De heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) meent, dat de raad thans tijd en gele genheid genoeg gehad heeft zich op de hoogte te stellen en daarom meent hij de wethouder de kans van overtuigen niet te mogen onthouden, welk stand punt zijn partijgenoot Riemens deelt. De heer v. Weizen (C.P.N.) oordeelt het raadzaam een nader onderzoek in zake reorganisatie af te wachten, al is hij zelf niet optimistisch daaromtrent. De heer Woudstra (Chr. P.) meent een logische fout te zien in de denk wijze van de heer Frohwein. Bij een uniforme regeling heeft onderzoek van de Gem. Accountantsdienst geen zin meer. Voor motief had deze derhalve een van beide stellingen moeten gebrui ken. Bovendien de Accountantsdienst moet nog gevormd worden en dat kan dus lang duren. Veel kans op 'n uniforme regeling voor het hele land ziet spr. niet. Naar eenheid der Europese federalisten (Van onze correspondent te Parys) Londen is mislukt. De staatslieden hebben opnieuw gefaald. Doch de id.ee van internationale samenwerking, een verenigd Europa, wint overal veld. Het Comité „les Etats Unies du Monde", dat gezeteld is in Parijs en nog een aantal andere gelijkgezinde organisaties, die respectievelijk onder leiding van Chur chill, Herriot, dr. Henk Brugmans en Van Zeeland In de verschillende landen werkzaam zijn, hebben thans in Parijs besloten hun activiteit te coördineren en binnen afzienbare tijd in Parijs en Londen centrale bureaux op te richten. Dit internationale comité zal wonden gepresideerd door de Engelse oud-mi nister Duncan Sandys. Terzelfdertyd vergaderde in Londen, ter voorbereiding van een internatio naal congres te Milaan, de Beweging voor een Verenigd Europa op socialis tische grondslag. Hier werd besloten tot het te Parijs opgerichte internationale comité niet- toe te treden, aangezien men van socialistische zijde vreesde, dat die nieuwe organisatie zich tot een een heidsfront tegen de Sovjet-Unie zou ontwikkelen. Niettemin wensen de so cialistische federalisten een voortdu rend contact met het nieuwe comité- Sandys té onderhouden. Wethouder v. d. Kwaak betuigt zijn spijt over de gang van zaken. In 1943 is al zo'n commissie ge vormd, doch in 1945 ontbonden en in 1946 weer ingesteld. Er is nog niets ge publiceerd, terwijl vele plaatsen al ver hoogd hebben Aan het Slachthuis heeft men de handen vol werk. Hij zal het zeer op prijs stellen, wanneer door hoor en we derhoor behandeling mogelijk wordt. De heer Frohwein zegt, dat het rap port der commissie gereed is, hij geeft reeds enige cijfers. Gezien de ernst der materie is het z.i. onverantwoordelijk daarop vooruit te lopen. Wethouder v. d. Kwaak heeft nog pas gehoord, dat het rapport nog jaren zal uitblijven. Het voorstel-Frohwcin wordt met 2012 stemmen verworpen. Voor de K.V.P., communisten en P. v. d. V. De heer Riemens (P. v. d. A.) zegt, dat de kwestie van 2 zijden is te bekij ken. lo. van de zijde van het Openbaar Slachthuis en 2o van de zijde der sla gers. Uit gemeentelijk financieel oog punt zou men geneigd zijn direct voor verhoging te zijn, doch er zijn ook an dere belangen, die meetellen, waardoor het geen eis is het tekort weg te werken en vooral niet door tariefsverhoging, al zal het tekort op de begroting moeten worden gedekt. De raad zal goed doen, de belangen van de slagers ernstig onder ogen té zien. gelet op de situatie dezer catego rie. die hij nader als zeer precair uit eenzet. Bovendien, voor de Leidse sla gers zijn de toestanden nog slechter dan elders. Verder wijst spr. er op. hoe de zwarte markt zou bevorderd worden door op dit voorstel in te gaan, afgezien van ver hoging der vleesprijzen wat in strijd is met de rijksbemoeienis om tot verlaging te geraken. Het zou de Leidse detail listen in handen spelen van het groot kapitaal. Bewuste sanering van het slagersbe- drijf zal alleen heil kunnen geven. De heer Vos (P. v. d. V.) wil het Slachthuis ook zien als een dienst van sociaal-hygiënische strekking, die zich dus niet geheel behoeft te bedruipen. Doch zelfs als een zuiver bedrijf beke ken, is 't nog niet gezegd, dat tariefs verhoging noodzakelijk is. Er zyn te weinig gegevens beschikbaar om een overzicht over het geheel te kunnen verkrijgen, speciaal wat betreft alle on derdelen. Hij wijst ook op de gedwongen prijsverhoging door de autoriteiten te genover verlaging elders door offers in de vrije markt. Dat is inconsequent, evenals de over heid de zwarte handel wil tegengaan, terwijl verhoging der tarieven deze juist in de hand werkt. Spr. wijst op de slag zin sociale gerechtigheid. Deze eeldt toch ook voor werkgevers en midden standers. Dit voorstel is met deze slagzin in strijd. De heer Knol (Chr. P.) kan in 't al- gqjneen het opgemerkte over sociale ge rechtigheid onderschrijven, maar dit is een bedryfs-economlsche zaak. Hier is geen sprake van een dienst. Zi. is het een bedrijf, dat voor zijn diensten be taald moet worden. De heer A. van D k (K.V.P.) is het eens met de bestrijders. De heer Frohwein steunt de heer Rie mens, al is hy het op één punt niet met hem eens en bestrijdt hij de heer Knol. Hij vreest, dat de Chr. partij er een politieke zaak van maakt door ach ter de wethouder te gaan staan al zijn er middenstanders in deze partij. De heer Van Weizen stelt vast, dat het belang van één groep middenstan ders in strijd komt met het algemeen belang. Hij pleit voor een gelijkere ver deling tussen allen, die 't Slachthuis ge bruiken. De heer Key <P. v. d. A.) is geneigd het bedrijf te bezien van de sociaal-hy giënische kant. De slagers zouden moe ten dragen de kosten aan het slachten verbonden, de gemeenschap het verdere. Zijn de werkelijke slachtkosten hoger, dan is z.j. verhoging der tarieven recht vaardig De heei Knuttel (CP.N.) wijst er op, dat wij niet leven in normale tijden, dcch in tijden van vaste prijzen en om zet en daarmede dient rekening te wor den gehouden. Wethouder v. d. Kwaak zegt. dat een objectief onderzoek is ingesteld, mede gelet op andere plaatsen. Het gaat niet aan, dat de winst van het koel- en vriesbedrijf en ijsfabriek mede opgesou peerd wordt (14.000). Het zit niet in het personeel, dat hard werkt en steeds klaar staat. Het is niet de bedoeling winst te behalen, maar om de kosten te dekken. Alleen in Amsterdam is men lager. Is \'z ct. op een pond nu werkelijk 011- overkoombaar voor de slagers? Spr. ge looft van niet. Het gehele apparatuur van het Slacht huis staat ter beschikking der slagers, dat zij zelf niet zouden willen missen. Spr. gaat dan in op de door de slagers ingezonden circulaires, die elkaar niet dekken en geeft cijfers over de omge ving, ten slotte het voorstel als juist aanprijzend. Dan beginnen de replieken. De heer Goslings (P. v. d. A.) moet in principe de wethouder gelijk geven, al komen er nu cijfers, die doen aarze len. Gaarne had hij deze cijfers eerder van de zijde der slagers gezien. Zijn partijgenoot Riemens meent, dat dit niet eerder mogelijk was, hetgeen de wethouder bestrijdt. De heer Frohwein legt cijfers over uit de boekhouding der plaatselijke over heidsorganisatie, om te doen uitkomen, hoe hoog de nood der slagers is geste gen, hetgeen de heer Vos niet weerlegd oordeelt. De heer Riedel (P. v. d. A.) gelooft dat de prijsbeheersing ten slotte toch wel prijsverhoging zal aanvaarden, als de slagers daarop aandringen. De heer Hendriks (Chr. P.) is van oor deel, dat bij niet aanvaarden van het voorstel de slagers een subsidie zou worden verleend, terwijl de heer Knetsch (Chr. P.) meent, dat het volk moet weten, hoe duur de dingen zijn en hoe duur de maatschappij. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 2313 stemmen. Tegen de heren Frohwein, Piena, Van Oyen, Wilmer, Vos, Key, A. v. Dhk, Lombert, Ligtvoet, Van Weerlee, Rie mens. Perquin en Kortmann. DE BRANDWEER. Bij het voorstel inzake de brandweer verdedigt de heer Schüller (P. v. d. A.) het verzoek der bonden om de arbeids voorwaarden te bespreken in het G. O., destijds toegezegd, maar niet is nageko men. Zie b.v. de afvloeiing van perso neel. Het is een belang der gemeente zo wel als van het personeel. De heer Wilmer sluit zich volkomen daarbij aan. De voorzitter wijst er op, hoe alleen voor zover het algemene personeelsbe langen betreft bespreking is toegezegd. Afvloeiing is geen kwestie van algemene personeelsbelangen, maar betreft de or ganisatie. Het is de burgemeester die benoemt of ontslaat of schorst. Het G. O. licht B. en W. voor, maar de bur gemeester is in deze geen verantwoorde lijkheid schuldig aan de raad, die hij echter gaarne heeft willen inlichten. Velen verblijdden hun kinderen reeds met de kostelijke avonturen van Panda en de Mees- ter-Vlieger tijdens hun succesvolle wedvlucht. Het boekske kost af gehaald aan ons Bu reau 65 cents, maarU kunt het voor dezelfde prys bestellen bü onze bezorgers en agenten! FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 2). En toch, hoewel zijn gelaatstrekken geen spoor van smart vertoonden, was deze avond volgens traditae een trieste avond voor Henry, want vandaag elf jaar geleden zou zijn bruidsnacht zijn geweest. Er was iets tragisch gebeurd, maar daarover later. Volgend jaar zou deze dag een dubbele gedenkdag wor den, want vandaag was het de eerste dag die Henry en zijn vrienden in hun nieuwe huis doorbrachten, een huis waaraan Henry zoveel zorg had besteed om een volmaakte harmonie van goe de smaak en comfort te krijgen. En nu een blik op Henry's vrienden. Michael, bijna even oud als Henry, was een grote man met een bulldog - gezicht. Maar toch was het een aange naam, goedmoedig gezicht. Zijn grijze ogen waren eerlijk, zijn tanden gaaf, eijn grijns breed en doorgaans een tik je verbaasd. Hij kende Henry reeds van de tijd teen zij samen naar school gingen; in die dagen was Henry zijn held geweest en al had hij met het verstrijken der jaren enige fouten in zijn held ontdekt, toch had hij zijn hoge dunk over Henry bewaard. Hij werkte op een der departementen, een rustige veilige baan die hem niet erg ver zou brengen, maar Michael was niet eerzuchtig, hij vond het best om dag aan dag voort te ploeteren aan hetzelfde eentonige werk, in dezelfde al lesbehalve inspirerende omgeving. Hij zoog aan een pijp en las een detective verhaal. Henry was zeer verbolgen over dit soort literatuur, maar Michael las niets anders, en hoewel zelf de vrien delijkste aller mensen, hoe gruwelijker de intriges waren, hoe gretiger hjj ze verslond. Christopher, de derde van deze non chalante figuren, verzonken in de diep te van him leunstoelen en zwijgend hun boeken verslindend, was even lang als Michael, maar zijn figuur zat beter in elkaar en hij was niet zo stuntelig in zijn bewegingen. Hij was 29, maar zag er ouder uit. Zijn haar was blond en krullend. Hij was een tikje bijziend en droeg bijhet lezen een bril met hoornen randen. Zijn gezicht was glad geschoren, zijn trekken scherp gesne den, zijn voor komen ernstig en be dachtzaam. Hij had een aantrekkelijke glimlach, maar hij glimlachte zelden. Ook nu niet, terwijl hij verdiept was in een boek over de opzet en organi satie van het moderne ziekenhuis. Hij was geen dokter, hij was architect. Toen hij zes jaar geleden Henry voor het eerst ontmoette, was hij assistent- architect en het was Henry, die hem dringend had aangeraden voor zichzelf te beginnen, en Henry, die hem geld had geleend om een kantoor te huren en in te richten, en wederom Henry, die hem zijn eerste klant had bezorgd. De eerste paar jaren was het een har de dobber geweest, maar hij had een wedstrijd gewonnen met zijn ontwerp voor een aantal gebouwen in de Mid lands en sindsdien groeiden de op drachten in aantal en belangrijkheid. Hij had Henry al het geleende geld. kunnen terugbetalen, maar de schuld, cler dankbaarheid bleef, en Christopher was zich van die schuld zeer wel be wust. Henry en Michael, vrienden sinds hun schooldagen, waren in het begin van hun bestaan dus op.' vrij natuur lijke wijze tot elkaar gekomen. Christo pher leerden zij kennen, toen zij alle drie kamers bewoonden in hetzelfde pension in het Russell Square distriot. Dat duurde twee jaar en daarop no digde Henry de twee anderen uit sa men een eigen huishouding te gaan voeren, dat wil zeggen met behulp van een butler en een kokkin. Henry had het. allemaal uitgedacht. Ieder zou een derde betalen en dat zou maar iets meer kosten dan zij op het ogenblik uitgaven. Henry wist met overtuiging te praten. Hij was er altijd voor om de zaken weelderig aan te pakken en hij verdien de meer dan genoeg. Maar Michael was ambtenaar in een niet al te hoge positie en Christopher was een hard zwoegende arohitect. Toch werd de flat genomen, een flat in het Bloomsbury-district, en de butler en de kokin traden in dienst. In die beginperiod had Henry alle extra's betaald en er op gelet, dat zijn beide medebewoners door de nieuwe levensstandaard niet financieel aan de grond kwamen te zitten, maar na een paar jaar waren Miohael en Christopher m staat geraakt om hun volle aandeel in de algemene lasten te dragen. Mi chaels salaris werd groter, evenals Chris tophers architectenpractijk. En toen, toen zy ten slotte alle drie zeer com fortabel van hun inkomsten konden le ven, achtte Henry het ogenblik gekomen voor een nieuwe buitensporigheid: (Wordt vervolgd) De bonden wil hij gaarne ontvangen buiten het G- O. om. De heer Hendriks is het daarmede niet eens. Het betreft een'reorganisatie die aan de raad is en zo komen diverse punten ook in aanmerking voor 't G- O. neem b.v. de kwestie van leeftijd-ont slag. De heer Schüller is tevreden als de bonden maar om advies gevraagd wor den; het woord G. O. geeft hij cadeau. Dat is normaal en democratisch een vanzelfsprekend feit. De voorzitter wil een onderhoud gaarne toestaan, overigens zijn mening nandhavend. Wanneer het voorstel dan in behan deling komt, zegt de heer Schüller, dat deze kwestie reeds jaren in behandeling is. De minister heeft bezwaar tegen de brandweer-politie combinatie en z. i. te recht. Uitvoerig verdedigt hij dan een beroepsbrandweer in het belang van brandbeveiliging en brandbestrijding. In het voorstel is teveel aandacht geschon ken aan de vraag, hoe bezuinigd kan worden. Het rapport van de commandant is in een bepaalde richting gedreven, hij stond niet volkomen vrij. Zo is niet voldoende rekening gehouden met de grote belangen in een stad met zoveel oudheden als Leiden telt. Nader zet hij dit uiteen. Een bezetting van 6 man op de uit- rukwagen is z.i. onverantwoordelijk, laat staan dus wanneer er nog minder beroepspersoneel op zit. En zal altijd voldoende politie op de wacht zijn? Dat is ook niet verzekerd. Het inschakelen van fabrieksbrand- weer lijkt spr. een vrome wens. En alsof het personeel zich daarvoor zou laten vinden zonder betaling, vergoeding van schade aan kleren etc? Over f. 18.000 bezuiniging gesproken! En hoe haalt men de mensen bij elkaar? De afvloeiing van 39 tot 34 man lijkt hem onmogelijk zonder de mensen in hun particuliere leven te treffen. Verder gaat spr. nog in op tal van interne be zwaren tegen het rapport van de com mandant, waarvan deze z.i. zelf niet zeker is. Spr. wil een beroepsbrandweer, zonder hulp van dilettanten, waarvoor de ge meente offers moet brengen. Het nu voorgestelde is volkomen onvoldoende. Men zal straks beslist uitbreiding vragen. De heer Wilmer steunt de opvatting van de burgemeester. Een politie-brand- weer heeft hier bewezen goed te zijn en veel goedkoper. Niettemin komt dit voorstel, daar de minister zich beslist daartegen wendt. Spr. wil zich echter niet direct, gewonnen geven en mede namens de heer Woudstra dient hij een voorstel in alsnog tot instelling van een politie-brandweer over te gaan. De heer D. J. van Dijk steunt de heer Schüller in het belang van de veilig heid der stad en zijn vele oudheden. Het voorstel Wilmer is zi. onjuist, daar een politie-brandweer thans niet meer voldoende is en onpractisch, daar de minister deze immers niet wil. De heer v. Weizen oordeelt een terug gang naar politie-brandweer om orga- nisatorisch-technische redenen onmo gelijk en bovendien ziet hij in het voorstel Wilmer een verkeerde tendenz, n.l. om gemeente-diensten finaal af te breken. Een beroepsbrandweer kan z.i. niet worden gemist en aan bezuiniging mag men de veiligheid niet opofferen. De heer Woudstra begrijpt met, waar om het college zo spoedig heeft gecapi tuleerd voor de minister. De heer Van Ooyen ontwikkelt ook bezwaren tegen de fabrieksbrandweer en tegen andere punten, reeds door de heer Schüller aangeroerd. De heer Hendriks bepleit een woning- bouwkundige bij de brandweer, de heer Robbers onwikkelt enige bezwaren ten aanzien van het personeel. De voorzitter meent, waar de een dit voorstel te veel oordeelt de ander te weinig dat dit voorstel van B. en W. nog niet zo mal is. Spr. heeft van de commandant een rapport gevraagd, waarbij de brandvei ligheid veilig werd gesteld, doch tevens niet meer geld gevraagd werd dan noodzakelijk. Het eerste is voor Leiden speciaal vereiste. De commandant heeft gemeend, dat dit voorstel in beide op zichten bevredigt, en aanvaardt hier mee de verantwoordelijkheid. Al zy er kend, dat door uitbreiding de brandweer natuurlijk nog beter zou worden. De fabrieksbrandweer kan nuttig zijn, al is het natuurlijk niet om de eerste stoot op te vangen. Tegen het voorstel WilmerWoudstra is spr. over de gehele linie. Voor Leiden is een politie-brandweer thans onvol doende gevonden, vooral wat betreft de mogelijkheid van direct ingrijpen en het departement staat er absoluut af wijzend tegenover. Na repliek van de heer Schüller, die zijn mening volledig handhaaft, nemen de heren Wilmer en Woudstra hun voorstel terug, waar B. en W. blijkbaar thans anders staan in deze kwestie dan in het praeadvies doorschemert. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 1810 stemmen. Tegen de heren Smit, Piena, Robbers, Riedel, D. J. van Dijk, Goslings, Schül ler, Ligtvoet, v. Weerlee en mevr. Brag- gaarDe Does. Bij de verordening inzake toepassing van Art. 1 van de Woonruimtewet 1947 wijst de heer Riedel er op, hoe hier een ambtenaar (controleur huisvestings bureau) tevens een kamerverhuursbu- reau heeft. De heer Piena oordeelt dit aan de hand van de verordening onmogelijk. Is dit juist. Wethouder Jongeleen, zegt, dat deze ambtenaar in 1943 in dienst gesteld is als uitermate kundig en hij doet zijn plicht ook nu uitmuntend. Bovendien is er momenteel niets te verhuren. De vraag van de heer Piena zal nader worden bekeken door wethou der Menken. De verordening wordt z.h.st. aanvaard. RONDVRAAG. De heer Riedel wil inzake zijn uitla ting in vorige zitting, dat bij het horen van gemeente-ambtenaren in het pro ces tegen de oud-burgemeester de term „een zegen voor de stad" zou zyn ge bezigd, rechtzetten. Deze term is door deze ambtenaren niet gebruikt. De voorzitter wil er op wijzen, hoe in deze kwestie op zeer oppervlakkige wijze is geoordeeld en tevens bevooroor deeld. Deze ambtenaren moeten onder ede getuigenis afleggen en antwoorden op vragen der verdediging. Niemand mag bezwaren maken tegen antwoord naar waarheid. Bedoelde uitlating is niet ge bruikt, al is dit niet met 100 pet. zeker heid vast te stellen. Hierna ruim 7 uur gaat de raad in geheime zitting. 31). Even later liep Panda voer een lange rij raadsheren uit door de dool hof. De sultan marcheerde naast hem en zag er dreigend uit. terwijl hij zo nu en dan een boze opmerking mom- I pelde. Intussen lag Joris Goedbloed lui op een divan en rookte mot welbehagen uit een Turkse pijp. Hij had niet in Nu, de wraak kwam. Op een teken de gaten, dat de poort, die toegang gaf vande sultan stortte de hele menigte tot de doolhof, zich vulde met woeden- zich met een hees geschreeuw op de de gedaanten. Want Panda was er na luierende gedaante van Joris. Hy werd lang zoeken in geslaagd om de weg helemaal bedolven en hij kreeg niet de terug te vinden en nu maakten de Oos- kans om zich te verdedigen. Nee, het terlingen zich gereed om wraak te ne- zag er niet goed uit voor Joris Goed- men. 'bloed.... Prof. Kraemer over „Djokja-Rethlehem-Ratavia". Zaterdag Is in „Oud-Poelgeest" een driedaagse Zendingsconferentie van het Ned. Jongelingsverbond begonnen. In zijn openingswoord betoogde de voorzitter der Zendingscommissie dsDe Neef, dat de Zending bloedtransfusie is voor ons Chr. verenigingsleven; en dat deze Zending niet begint met de uit wendige zending, maar haar aanvang neemt in onze onmiddellijke omgeving, wy worden door deze transfusie van toeschouwer tot medewerker. REDE DS HOEKENDIJK. Zaterdagavond sprak ds J. C. Hoe kendijk over „Spanningen in Azië." Allereerst ging zijn blik uit naar Ja pan, waar in een bestek van 75 jaar een millioenenvolk alle fasen van ont wikkeling heeft doorlopen. Dit was mo gelijk door de waan dat het een goden - volk was, waarvan de keizer als de op aarde wonende god het symbool was. De Chr. Kerk moest door deze waan in de verdrukking raken en heeft ook zeer veel geleden. Nu het echter ook voor de Jap duidelijk geworden is dat het een waanvoorstelling was, is er een vacuum ontstaan, dat men thans tracht op te vullen door het Christendom, waartoe duizenden overgaan omdat men meent dat de Chr. Godsdienst verbonden is aan het Westen en men nu de ogen gericht houdt op Amerika. Daardoor ontstaan kansen en spannin gen. In -China waar millioen Christe nen uit een volk van 400 millioen al- tyd een zeer kleine minderheid vorm den, zyn enorme spanningen ontstaan door de problemen die daar thans ont staan zijn. Er zyn 80.000.000 verplaat ste personen. 8.000.000 totaal daklozen, 3.000.0000 wezen en 5.000.000, die door de staat geheel gekleed en gevoed wor den. De Chr. Kerk wordt dooi- de over heid gezien als de Barmhartige Sama ritaan. De predikanten zijn in de bu reaux geplaatst om daar sociaal werk te vervullen. De Kerk evangeliseert. Dat geeft kansen en spanningen. India, dat een vry volk werd, is ver deeld geworden door binnenlandse spanningen. Toen Engeland een geza- meniyke vijand was, was er eenheid; thans is deze verloren. In India groeit de Kerk met 300 per dag, ondanks de tegenwerking door de staat. Ook in 't Midden-Oosten zijn span ningen ontstaan door de Arabische Li ga, die als een samengebundelde macht van het Mohammedanisme het volgend Jaar als 't verdrag van Mcntreux af loopt-, misschien niet meer de gods- dienstvryheid in 't programma zal wil len opnemen. Op alle Zendingsterreinen is er op de achtergrond van het gedachten leven de gedachte die eens door een neger werd uitgesproken: „Teen jullie hier kwamen met de bijbel hadden wy het land. Nu hebben jullie het land en wy de by bel." De Zending zal zich aan al deze spanningen moeten aanpassen. PROF. KRAEMER SPRAK. Zondagmiddag sprak Prof. Kraemer over „Dj ok j a—Bethlehem—B atavla" Allerwegen wordt als voorwaarde ge steld voor de samenwerking van Djok- ja en Ba-tavia de opheffing van de ko loniale verhoudingen. De opheffing hiervan is naar spre kers mening niet mogelijk. Er is altyd verschil van welstand geweest tussen de Europeaan en de In donesiër en altyd heeft de Europeaan een meerderheidsgevoel gehad en dit is hem zo aangeboren dat ihy het niet zal kunnen afleggen. Het is jammer dat door de wending na Linggadjati de positieve elementen der Republiek in een tegengestelde po sitie gedrongen zijn. Onze fout was de ontvangst van de overeenkomst in de Kamer. De fout van Djokja was dat men de eigen krachten verre overschatte en meer macht, wilde bezitten dan waartoe men by machte was (b.v. eigen buitenland se vertegenwoordiging). Onze fout is de verdeling in kleine staatjes méér dan Linggadjati regelde en hun fout is dat ze alles willen om vatten. Wij moeten niet vergeten dat het nationalisme vrucht van onze be moeiing is. Wy hebben de mensen naar het. Westen gehaald en hun een Wes terse blik by gebracht. Wy moeten ons daarover niet beklagen. In myn onderwerp, dat spr. niet zelf gekozen heeft, maar dat hij op verzoek behandelde, staat Bethlehem in 't mid den. By onze onderhandelingen staat helaas Bethlehem niet in 't midden. Toch zal onze levenshouding zó moe ten zij-n. De tegenstelling DjokjaBa taria is het bewijs van onmacht in het menseiyk machtsvertoon, omdat Beth lehem niet in 't midden staat. In de gezameniyke Kerkdienst in de Groene Kerk sprak ds A. J. de Neef, die voor deze bijzondere dag -had ge kozen Jesaja 65 1. Met- -grote aandacht is deze dienst door ta-lryke deelnemers(sters) gevolgd, waartoe ook de medewerking van de alt-zangeres Rie Anceaux heeft byge- dragen. DE DAG VAN GISTEREN. Maandag hebben weer verschillende bekende sprekers hun referaten gehou den over de „spanningen in Azië". In de morgenuren, nadat ds. A. J. de Neef een korte morgenwyding had ge leid, sprak de bekende zendeling onder Israël, de heer Tabaksblatt over „De Joodse kwestie". Spreker behandelde allereerst de po sitie van Israël in de wereldhistorie. Vervolgens wydde spr. uit over de be weging van het Zionisme om daarna de betekenis van de Evangelieprediking voor Israël te belichten. Na deze duideiyke en leerzame be schouwing, ontspon zich een interessan te gedachtenwisseling. In de vroege middaguren werd de tijd benut door gezellige binnenhuis- spelen. Om 4 uur arriveerde Zendeling Légè- ne uit Zeist, die sprak over Suriname. Verduidelijkt door zeer mooie films, die spreker uit Suriname had meegebracht, toen hij daar verleden jaar zyn inspec tiereis maakte, behandelde hy allereerst de historie van dit gebied. 's Avonds sprak ten slotte ds. Pouw- Bong-Siae, predikant van de Chinese Kerk op West-Java, over de jonge Chi nese kerken op Java. In een stylvolle en zeer gedetailleerde lezing gaf de be voegde spreker een klaar en duidelyk overzicht over de wordingsgeschiedenis van die kerken, hun positie in het ge heel der zelfstandig geworden volksker ken en hun offervaardigheid en uitbrei dingsactie die uiteindeiyk, zoals spre ker hoopte, zouden lelden tot de fusie in één Chinese volkskerk. Ook na deze lezing ontspon zich een geanimeerde discussie. Om elf uur werden de trefdagen be sloten door een dagsluiting, geleid door ds. A. J. de Neef, die gedurende drie dagen de leiding van deze Conferentie had.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2