PRODENT President Truman dient het Marshall-plan in Gevraagd in totaal 17 milliard dollar Koersverloop draagt onnatuurlijk karakter Tnaoóttcuv&stf Onder de Kerstboom! PHILIPS Radio-programma VOOR DE JEUGD 86ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 20 December 1947 Tweede Blad No 262671 President Truman heeft op de laatste dag van de speciale zitting van het Amerikaanse Congres in een 10.000 woorden tellende boodschap het Congres verzocht zyn goedkeuring te hechten aan het voor 41/4 jaar (1 April 1948 tot 30 Juni 1952) geldende programma van 17 mil liard dollar voor het herstel van Europa ten einde te voorkomen, dat aan de vrede en het evenwicht én de wereld een slag wordt toege bracht, die het gevolg zou zün van het to$, totalitarisme vervallen van de wereld. Truman verzocht om speciale toewüzing van 6,8 milliard dollar .voor de eerste vyftien maanden. Truman verklaart in zijn boodschap om het volgende: „Herstel van Europa is van direct be lang voor het handhaven van een be schaving, waarin de Amerikaanse le venswijze ligt geworteld. Het is de enige garantie voor het voortduren van de onafhankelijkheid en ongeschondenheid van een groep landen, die een bolwerk vormt voor de beginselen van vrijheid, reoht en waardigheid van het individu. Wij moeten niet blind zijn voor het feit, dat de communisten uiting hebben ge geven aan hun welbewust plan. zich te verzetten tegen elke poging. Europa op de been te helpen. Er zal ongetwijfeld verder tot staking worden aangezet, niet om de wettige grieven van een bepaalde groep naar voren te brengen, doch om chaos te stichten, in de hoop, dat hier door de weg gebaand zal worden voor totalitair beheer. Tooh vertrouw ik, dat hierdoor de normale handel tussen Oost en West-Europa langzamerhand zal worden hersteld." De details van het programma, die de definitieve versie van het plan-Marshall behelst, luiden zoals het in deze bood schap en in het 250 bladzijden tellend documentatiewerk van het ministerie van buitenlandse zaken is vastgelegd, als V°l')tHet programma geldt voor liet tijd perk van 1 April 1948 tot 30 Juni 1952. 2) Verdeling van het grootste gedeelte der gelden in de vorm van schenkingen, de rest in de vorm van credieten. 3 Het bedrag der toewijzingen steeds kleiner doen worden; in het laatste jaar sleolits 1,6 milliard dollar. 4) Rekenen op een aanvullende liuip van 2,2 milliard dollar van de Wereld bank en particuliere beleggers en 1.7 milliard van Canada en Latijns Ame rika 51 Aanstelling van een administrateur, die de administratie van het plan-Mars hall zal voeren en in overleg nationale adviesraad voor de finantiele politiek over de verdeling van de schen kingen en credieten zou moeten beslis- S66) Benoeming van een „algemeen am bassadeur" in Europa, die geaccrediteerd zou worden bi) de permanente organi- satie der 16 landen. 7) Voor aangelegenheden, die ve\"P^ houden met de buitenlandse politiek, moeten instructies' van het ministerie van buitenlandse zaken worden aige- sf'Andere landen, die bereid zjjn aan de noodzakelijke voorwaarden te vol doen. moeten in de gelegenheid gesteld bij het programma te worden in- g1?Landen. die in strijd met de voor schriften handelen, moeten van hulp worden uitgesloten. 10) De ontvangende landen moeten worden verplicht, deviezenwmst uit de verkoop van goederen. In het kader van het Dlan-Marshall in een fonds, dat onder Amerikaanse leiding gebruikt zal wor den voor hersteldoeleinden. Truman gaf niet aan, hoe de gelden over de verschillende landen zullen wor den verdeeld Men verwacht, dat de ge detailleerde cijfers bij de .0Pf"i"8„van de gewone zitting van het Congres in Januari b-k»nd zullen worden gemaakt. Volgens Truman zal het plan in totaal slechts ongeveer 5 procent kostyi van de in de laatste oorlog bestede bedra gen en minder dan 3 procent van het nationale inkomen tijdens de duur v an het programma. Hij verzocht niet om gelden voor monetaire stabilisatie, waar het Parlise rapport 3 milliard dollar voor wilde uittrekken. Eigen hulp en voldoende steun van buitenaf als twee essentiële voorwaar den noemend voor het Europese herstel, wijst de president er op. dat bepaalde ongunstige ontwikkelingen, zoals de prijsstijgingen in de V. S., £e ejnstlge droogte en de agressieve activiteit der communisten, zich hadden sinds de opstelling van het Parijse rap port. Hier staan echter gunstige ont wikkelingen tegenover, zoals de stijging van de kolenproductie in Engeland en het Ruhrgefoied. Bij de uitvoering van het plan moer daarom steeds rekening worden gehou den met mogelijke herzieningen, zo zul len de weersomstandigheden voorname lijk bepalen of de doeleinden op land bouwgebied kunnen worden bereikt, voorts kunnen de politieke gebeurtenis sen in Europa niet worden voorzien, in ieder geval zijn de V. S. van mening, dat enkele in het Parijse rapport ge noemde productiedoelen dienen te wor den herzien, ten einde meer nadruk te leggen op voedsel en steenkool en een te grote druk op de financiële stabili teit te vermijden. Hoewel Truman een totaal bedrag aanvraagt van 17 milliard dollars, heeft het ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat de werkelijke kosten van het programma waarschijnlijk 15,1 a 17,8 milliard dollars zullen bedragen. Geraamd wordt, dat nog 4,1 milliard dollars uit alle andere bronnen kan wor den verwacht. Bij de ramingen is er rekening mede gehouden, dat in de V.S. geen noemenswaardige prijsdalingen in treden. Aan ieder hulp-ontvangend land zal worden gevraagd om" een overeenkomst met de'V.S. te tekenen, waarin de lan den zich verplichten om aan zeven ba sisvoorwaarden te voldoen: 1) Bevorde ring van de industriële en landbouw productie, ten einde de aan het Mars hall-plan deelnemende landen weer in staat te stellen onafhankelijk te worden van buitengewone economische steun van buiten. 2) Het nemen van finan ciële en monetaire maatregelen tot sta bilisatie van de landsvaluta of hand having van een juist te achten wissel koers en herstel of handhaving van het vertrouwen in het monetaire systeem van elk land. 3) Samenwerking met an dere deelnemende landen tot verminde ring van de handelsbelemmeringen. 4) Het op efficiënte wijze gebruiken van de hulpbronnen van ieder deelnemend land en het nemen van noodzakelijke maatregelen, ten einde een doelmatig gebruik van alle goederen en diensten, welke door de V.S, beschikbaar worden gesteld, te verzekeren. 5) Bevordering der productie van bepaalde grondstof fen, waarbij de aanschaffing van deze grondstoffen door de V.S. ter voorraad- vorming moet worden vergemakkelijkt. 6) Op een speciale rekening moet in de valuta van het betreffende land het equivalent worden gestort van het be drag, dat gemoeid is met de hulpver lening in de vorm van schenkingen. Dit bedrag mag alleen worden gebruikt op een wijze zoals tussen de betreffende regering en de V.S. wordt overeengeko men. 7) Inlichtingen omtrent het ge bruik van de geboden steun moeten in het binnenland worden gepubliceerd en aan de V.S. worden verstrekt, terwijl ook opgave moet worden gedaan van de vor deringen, welke zijn gemaakt door over eenkomsten met andere deelnemende landen en met de V.S. Truman dringt er op aan, dat geen schenkingen zullen worden gedaan aan landen, die in staat zijn voor alle invoer contant te betalen of leningen kunnen i terugbetalen. Hü deelde het Congres voorts nog mede, dat het waarschijnlijk op'n later tijdstip wenselijk zou zijn om aan enkele Europese landen speciale leningen toe te staan, ten einde deze landen in staat te stellen hun monetaire stabi liteit te handhaven, doch thans is het SCHEEPSBERICHTEN. Aldemarln. Pernambuco-Antw., pass. 19/12 St. Vincent; Alphacca, 18/12 van Mombassa naar Aden; Alphard, 19/12 van Pernambuco te Bahla; Amstelkerk, West- AfrikaAmsterdam. 18/12 te Las Palmas; Banggaal, R'damBatavia, pass. 18/12 Dungeness; Boschfontein, Amsterdam Kaapstad (vla Marseille), pass. 18/12 Oues- sant; Clstula, 17/12 van Calms n. Ballk Papan; Crinna, 18/12 te Cebu verwaent; Grote Beer, 18/12 nog te Soerabaya; Ke- doe, 18/12 van Batavia naar Rotterdam; Lekhaven, St. Vincent-Rotterdam, pass. 18/12 Oucssant; Madoera, SingaporeBa tavia. 18/12 op Palembang Rivier; Molen- kerk, Rotterdam-Oost-Azië, pass. 18/12 Kreta: Muidcrkerk, Rotterdam-Australië, 18/12 van Marseille; Nieuw-Holland, Ba taviaNederland, pass. 18/12 Ceylon; Noordwljk, 18/12 van Amsterdam te Huel- va; NlJkerk, LobltoAntwerpen, pass. 18/ 12 Ouessant; Oranjefontein, 18/12 van East Londen naar Port Elisabeth; Paula, 18/12 van Manggar naar Pladjoe; Prins Maurlts, 19/12 van Chicago te Rotterdam; Ridderkerk, 19/12 van Alexandria te Ge nua; Samarlnda, 18/12 van Balik Papan naar Semarang; Stad Haarlem, 18/12 van Sfax naar Rotterdam; Stuyvesant. Am sterdamPernambuco, 18/12 van Dover naar Madeira: Tjlmanoek, 19/12 te Suez verw.; Utrecht, 17/12 van Seattle te Coos- bay: Van der Waals, 18/12 te Baltimore in lading voor-Nederland; Waterland, 19/ 12 van Buenos Aires te Amsterdam verw. K.N.S M. Berkel. 18/12 van Rotterdam naar Alicante: Deo Duce 18/12 van Am sterdam naar Hamburg; Jacoba 17/12 te Hamburg; Odysseus 18/12 van IJmuiden naar Antwerpen; Oreste6 18/12 te Am sterdam; Roelf 18/12 te Oporto; Rossum 18/12 van Gibraltar naar Trinidad. Holl.Oost-Afrika Lijn Oranjefon tein 18/12 te East Londen. Holl.West-Afrika Lijn Congostroom vertrekt 22/12 van Lagos naar Port Har- court; Maaskerk 21/12 te Takoradl verw. Vinke err Co. Mijdrecht 18/12 van Willemstad naar Kaapstad. Kon. Holl. Lloyd Entrerios 17/12 van Buenos Aires (ultr.). Mij. Nederland Rondo 14/12 te Port Swettenham; Salawatl 18/12 van Durban naar Buenos Aires. mogelijk vast te stellen, wanneer en in welke omvang dergelijke leningen dienen te worden verstrekt. Voorts dringt president Truman er op aan, dat tijdelijk in de oorlog gebouwde Amerikaansè schepen aan Europese lan den zullen worden overgedragen. In ver band met het wereldtekort aan staal dient deze verkoop of overdracht van schepen gepaard te gaan met een ver mindering van het aantal nieuw te bou wen schepen ln de hulpontvangende landen. De kosten voor het economisch herstel van Duitsland zijn in het plan opge nomen, behalve voor de eerste 15 maan den van het plan. voor welke periode afzonderlijke middelen tot een totaal bedrag van 800 mlllioen dollars door het 'leger bij het Congres zullen worden aangevraagd. Wat de hulpverlening aan Cl\ina be treft, deelde Truman mede, dat hier over in de volgende zitting van het Con gres voorstellen zullen worden gedaan. Trumans boodschap vertoont vele con cessies aan de opvattingen, welke tij dens de voorlopige debatten aan het licht gekomen zijn. Vele passages van de boodschap, welke in Europa weinig bijval zullen ontmoeten en door de te genstanders van het plan het meest zullen worden uitgebuit zoals de voor waarden. welke aan de deelnemende landen worden opgelegd ter „waarbor ging van een juiste aanwending der Amerikaanse hulp" betekenen con cessies aan een Congres, dat. met een meerderheid van republikeinse tegen standers van de huidige regering, niet al te sympatiek staat tegenover het plan. Het is bij langë na nog niet zeker, dat het plan door het Congres aanvaard zal worden en men kan er verzekerd van zijn. dat er nog meer concessies gedaan zullen moeten worden en mogelijk be perkingen in de toewijzingen zullen moeten worden aangebracht. ZIJ, die de barre winter vrezen moeten dit verhaal niet lezen; het klinkt misschien wat onbezonnen, 't voorjaar is voor mij begonnen, ik zeg dat zonder blos of blikken en hoop, dat niemand erg zal schrikken. Om met de deur in huis te vallen; al moet het Nieuwe Jaar nog knallen (ik hoop, dat dit geen lezer stuit) ik laat m'n jaegertje weer uit! Hoera, het jaar wordt doorgezaagd, wie nu nog moppert of nog klaagt, op veel meer kolenbonnen hoopt en steeds met koude voeten loopt, wie zeurt: de winter wil niet wijken, moet z'n ka lender eens bekijken, dat wordt voor hem 'n hard gelag'tis mor gen toch de kortste dag? Hoera, de da gen gaan weer lengen, ik wil het voorjaar tot U brengen en of het nu al sneeuwt of vriest en of de ganse mensheid niest, de winter gaat weer aan de haal, 't ka lenderblad spreekt klare taal. En gij, De glimlach van het Lentekind bedwingt de kou der Noordenwind en wie die toer niet kan geloven bezie de boerenzeun hierboven, die met een ouderwets trompet het hele durp op stelten zet. Waarom? Omdat de dag van morgen een halt roept aan de winterzorgen! Hoera, het jaar wordt doorgezaagd, hij die nog moppert of nog klaa,gt en vierentwintig truien draagt' (dat is dan z'n December- norm) is psychologisch niet in vorm! Dus hoe de wind ook waaien mag, 't is morgen weer de kortste dag en laat het snééuwen voor mijn part, ik draag het voorjaar in m'n hart! JOCHEM. Technische daling onder Koninklijke leiding (Van onze financiële medewerker). Ter illustratie van wat de Amster damse beurs deze week aan vermel denswaardigs heeft opgeleverd, behoeft feitelijk alleen gewag te worden ge maakt van de handel en koersbewsging in aandelen en claims Koninklijke, waarbij uiteraard die van de Moeara Enim 2ich hebben aangesloten. Het be hoeft nauwehjk te worden gezegd dat er in de algemene beoordeling van po sitie en vooruitzichten der Koninklijke geen wijziging ten ongunste gekomen is. De aandeelhouders behoeven zich vooreerst geen zorgen te maken! Maar ten slotte wordt de markt door vraag en aanbod beheerst en dat aan bod was deze week zo groot, dat het alleen tegen dalende koersen kon wor den opgenomen. Het heette dat zowel Frankrijk als België met claims aan de markt waren, wat ook wel waarschijn lijk is, want een aanbod van f.3 f.4 millioen aan claims op één dag ksinniet uitsluitend van het binnenland afkom stig zijn. De situatie was deze week dus zo, dat het binnenland moest opnemen wat het buitenland aanbood en zo liep de notering van de claim die op 24 Nov. j.l. op f.875—f.900 begonnen was en daarna een hoogste koers van f. 1005 bereikte, deze week tot f. 827 terug, ter wijl dienovereenkomstig ook de aande len tot 280% afbrokkelden. Telt men de claim bij deze koers, dan komt men op ca. 365, dat is ongeveer de stopkoers uit de laatste oorlogsjaren en 140% la ger dan de koers van 499 3/4%, welke een paar maanden geleden werd be reikt. Het feit dat de Koninklijke f.400 millioen nieuw geld vraagt, heeft er dus toe geleid dat de beurs de waarde van het kapitaal ad nom. rond f. 600 millioen, c.a. f. 840 millioen lager aanslaat dan enkele maanden gele den. Hier ontbreekt natuurlijk elke lo gica en het zijn uitsluitend de markt technische factoren, welke van een zo sterke depreciatie de oorzaak zün. Aangenomen, dat de reëele waarde van een aandeel Koninklijke niet is ver minderd. worden ze derhalve aantrek kelijker naarmate de koers meer daalt, wat de reden is waarom heel de Am sterdamse beurs de weerslag van die koersdaling ondervindt in zoverre velen e>én groter of kleiner deel van hun fond- senbezit liquideren om tegen lage koer sen zich het bezit van aandelen Ko ninklijke te verzekeren. Ook by de aandelen van Industriële en Cultuurondernemingen ziet men dus hetzelfde verschijnsel als bij die der Koninklijke, dat de koersen dalen zon der enig verband met de merites der fondsen en de te wachten hogere divi denden over 1946. En zo draagt heel het koer&erloop van deze tijd feitelijk een onnatuurlijk karakter, waaraan eerst een eind zal komen als de nieuwe aandelen Koninklijke in de trommels der beleggers „tot hun vaderen worden verzameld". Want een echte aandeel houder Koninklijke verkoopt zijn stuk ken niet, omdat de ervaring geleerd heeft, dat men er alleen maar beter van kan worden, als men er rustig op blijft zitten. Intussen zal het interessant zijn te zien hoe de Amsterdamse beurs het nog komende aanbod verder zal „verwer ken", nu de termijn van inschrijving en dus de handel in claims tot 7 Ja nuari is verlengd. Ingezonden Mededeling Compensatie-transactie met Rusland WELLICHT OOK MET DUITSLAND. (Van een deskundige medewerker). Hoewel het in de afgelopen week met de trawlvisserij iets beter ging, blijven de resultaten toch van zodanige aard, dat er heel weinig animo voor bestaat. De huidige trawlvloot is dan ook van zeer bescheiden omvang. Op de -Belgische kust wordt nog steeds niets gevangen. Vorig jaar was er om .déze tijd reeds een beste visserü- Men laat echter de moed niet zakken en er gaan nog steeds schepen zuid waarts. zodat er intpssen al een hele vloot bij elkaar is. Geleidelijk komt de Noordzee-haring- vloot naar huis. Het seizoen is daar voorbij en het is slechts aan het gun stige weer te danken, dat men door blijft vissen, alhoewel de resultaten ge ring zün. De vangsten in het Kanaal waren de ze week niet zo goed als vorige week. Haring schynt. er echtèr wel te zitten en aangezien er op de Noordzee toch niets meer te doen was, zün er deze week ook diverse kleinere krachten naar Dieppe vertrokken Tot en met 6 Dec. j.l. zijn er in totaal aangevoerd 869.000 kantjes, waarvan 451.000 kantjes door Scheveningen, 219.000 ka. door Katwük, 191.000 ka. door Vlaardingen en 8.000 ka. door IJmuiden De aanvoer van verse haring "bedroeg tot 6 Dec. j.l. 32 millioen kilogram. Zoals reeds werd gemeld, is er deze week met Rusland een compensatie- transactie tot stand gekomen van 50.000 Schotse vaten van minimum netto 115 kg. visgewicht, stukstal 8/900 resp. 9/1000 per vat. AugustusSeptember—Octo- bervangst, tegen rondhout en dwars- leggers. De voorkeur wordt gegeven aan grote haring. Bovendien schijnt er een mogelükheid te bestaan van een ver koop van een soortgelyk kwantum naar de Engelse zone in.Duitsland. Uit handelsoogpunt zou vooral deze laatste transactie voor de Ned. visserij daarom van zo grote betekenis zün, om dat daarmede een gebied wordt ontslo ten. dat vroeger het grootste gedeelte van onze haring afnam. Laten wü daar om hopen, dn,t ook deze onderhande lingen met succes worden bekroond. Ingezonden Mededeling Bij de pakjes onder de Kerstboom- hóórt ook de „PHILlSHAVF'doos ...met het apparaat, dar bij vlas baarden en staalbaarden zo uiterst welkom is! Geef een Philips „PHILISHAVE" Staalbaard! Electrssch droogschctrapparaat 29). Joris Goedbloed verdween en Panda begon als een wilde door de gangen te hollen. Poortje in en poortje uit liep hü, maar de uitgang vond hij niet. Integendeel, hü raakte steeds ver der in het inwendige van de doolhof en I kwam ten slotte bij het middelpunt te recht. Dat middelpunt was een open VOOR ZONDAG 21 DEC. Hilversum I (301 M.) VARA: 8.00: Nieuws; 8,15: Strijdlied; 8,18: Zingende torens; 8,30: Voor het platteland: 8.40: Barcarole; 9,12: Sport; 9.15: Verzoek programma; 9,45' Geestelijk leven; VPRO: 10.00: Zondagshalfuur; 10.30: Dlen6t Oud Kath. Kerk Den Haag; 11.45: Tot het nart van het volk; AVkO: 12,00: Fanfare corps St. Cecilia; 12,30; Zondagsolub; 12,40: Deventer Klein a Capellakoor; 13,00: Nieuws; 13,15: Les gars de Paris; 13,50: Spoorwegen spreken: 14,00: H. Guest plano; 14,05: Boekenhalfuur; 14,30: Kamerorkest: 15.30:Fllmpraatlc: 15.45: Skymasters; 16.30: sport; VPRO 17.00: Gesprekken met middenstanders; 17,20: Boekbespreking; VARA 17,30 Avonturen van Ome Kees'e: 17.50: Snort: 18.00: Nieuws; 18.15: Meisjeskoor „De Krekels"; 18,30: Regeringsuitzending; 19,00: Radlo- lympus; 19,30: Stradiva Sextet: AVRO: 20,00: Nieuws: 20,05: Reportage; 20.15: Radio Phllh. Orkest; 21.45: Allerlei; 21.50 Deel V hoorsnel „Paul Vlaanderen en het Gregory mysterie"; 22.25: American Scrapbook; 23,00: Nieuws; 23,1524,00: Zang en orkest. Hilversum II (415 M.) NCRV: 8.00' Nieuws; 8,15: Clavecimbelmuzlek van Bach; 8,30- Dienst Begijnhofkapel Haar lem, voorg. ds. F. R.-A. Henkels; KRO (Franse dag): 9,30: Nieuws; 9.45: Mar seillaise en Inleiding; 0,48: Boodschap van kardinaal Suhard te Parijs; 0,58: Inleiding Hoogmis; 10,00: Hoogmis Kathedraal Straatsburg: 11,00: Straats burg en de Franse kerken; 11.15: concert Kathedraal Straatsburg; 11,30: Kamer muziek; 12.00: Klankbeeld over het leven in Frankrijk; 12.20: Twee orkesten; 12,45: Fransen belichten Frankrijk: 13,00: Nieuws; 13.15: Franse volksliederen; 13,45 De Franse literatuur; 14,00: Symphonlsch concert; 14,30: Muziek ln Frankrijk; 14,45 Symphonlsch concert; 15,30: Het land van wijn en parfum; 16.00: Het Franse ballet', 16,30: Geestelijke herleving ln Frankrijk; NCRV: 17.00: Dienst Geref. Kerk te Gorinchem, voorg. ds. P. Visser; 18,30: Na de kerkdienst; 18,55: De psal men van Swcellnck; 19,15; Kent gij Uw bijbel; 19,30: Nieuws; KRO: 19,45: Lour- des, kruispunt der naties: 20,15: hoor spel „De reputatie fabrikant"; 21,30: Opera „Louise" van Chabrler; 22,15: Sport ln Frankrijk: 22,30: Nieuws; 22,45: Avondgebed en liturgische kalender; 23.00: Variété; 23,55' Slotwoord: 23,57— 24,00: Frans en Ned. Volkslied. KV. PHIUPS' VERKOOP-HU V. NEDERLAND. EINDHOVEN VOOR MAANDAG 22 DEC. Hilversum I (301 M.) AVRO 7,00: Nieuws; 7,16: Ochtendgymnastiek; 7,30: London Palladium Orkest; 8.00: Nieuws; 8.15: Engels concert; 8,45: Scarlattlana; 9,15: Morgenwijding door prof. dr. A. A. van Ruler; 9,30: E. Fenermann cello; 9,45 Arbeidsvitaminen; 10,30: Voor de vrouw: 10,35' Orkest A. Sandler; 11,00: Op de ultk%c; 11,15: N. Grandlekr-plano; 11,35: Sopraan en bariton; 12,00: Lyra Trio; 12,30: Weerpraatje; 12,33: In 't spion netje; 12,38: Orkest G. Lebon: 13,00: Nieuws: 13,15: Skymasters; 13,50: Licht orgelconcert: 14,20: Wat er om gaat ln de wereld: 14.35: J. LigteliJn, plano; 15,00: Bonbonnlère; 16,15: Praatje; 10,30: Spaanse muziek; 17,15: V. Prlhoda viool; 17,30: Voor de padvinderij; 17,45: Reg. Uitzending; 18,00: Nieuws; 18,15: Orkest Ray Ventura; 18,30: Reg. uitzending; 19.00: Voor de kleutors; 19,05: Plano en bariton; 19.30: Inleiding tot muziekbe grip; 19.45' Reg uitzending; 20,00: Nieuws; 20.05: Radioscoop; 22.30: Honga rije spreekt tot Holland; 23,00: Nieuws: 23,15: Dutch Swing College; 23.55—24.00: R. Cleaver orgel. Hilversum II (415 M.) NCRV: 7,00: Tïleuws; 7,15: Reveille; 7,45: Woord voor de dag: 8,00: Nieuws; 8,15: Gewijde mu ziek; 9,00: Viool en plano; 9,15: Zieken bezoek; 9,30: Waterstanden; 9,35: Licht klassiek concert; 10,30: Morgendienst o.l. van J. N. Voorhoeve; 11,00: Concert van Boughton; 11,15' Voordracht; 11,35: J. v. d. Paauw piano; 12.00: Metropole orkest; 12,30: Wecroverzlcht: 12.33: bas- bariton en orgel; 13,00: Nieuws; 13,15: Mandollnata; 13,45: planoduo; 14.00: Va- cantlevcrtelllng; 14.30: Musette orkest P. Nobino; 15,15: Vrolijke plaatjes; 15,20: Trio van Brahms; 16.00: AdventswiJdlng sanatorium Sonnevanck te Harderwijk; 17,00: Voor de kleuters; 17,15: A'dams vocaal-kwartet; 17,45: De vijf Zapakara's; 18,15: Sport: 18,30: Ravel planocyclus; 19,00: Nieuws; 19,15: Boekbespreking: 19,30: Actueel geluid; 19,45: Gramofoon- muziek: 20,00: Nieuws: 20.05: Proloog: 21,20: Les chanteuses de la Colomblère; 20,15: Omroeporkest: 21,00: Voordracht; 21.30: Sweellnck kwartet; 22.00: Kerkclllk orgelspel: 22.30: Nieuws; 22,45: Avond overdenking; 23,00: Ned. kamermuziek voor blaasinstrumenten;" 23.3024,00: Brahms programma. voor allen om uit te kiezen: de groteren (11—16 Jaar) vijf. de kleineren 11 Jaar) drie goede oplossingen. - Naam, leeftUd on adres onder de raadsels. - Inzenden naar Bureau Leldscli Dagblad of naar Wasstraat 38. tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. L In de hokjes van de buiten ste cirkel komt Iets te staan, waarmee Jullie het wel eens zul len zijn. Op de stralen van de cirkel komen woorden, die alle op een t eindigen, en dus uit 5 letters bestaan, zoals Je ziet. De tussenliggende letters van de bui tenste cirkel moet Je uit de ge geven letters zelf uitzoeken. De benodigde 36 letters zbn: a a a a accceeeeefhhiikln n o r r r s 8 f b 6 t t v i). De middelste letter t Is hierbij niet opgegeven. De 6 woorden betekenen: 1. 't buitenste van het brood. 2. llevellngsnaampje. (13* 3. plaats ln Vlaanderen. 4. deel van een etmaal. 5. tegenstelling van. laatst. 6. het vieren van een prettige gebeurtenis. ruimte, omringd door poortjes, maar er was iets vreemds aan. Want toen Pan da daar zoekend stond rond te ldjken, begon de vloer onder hem weg te zak ken. Nu is Panda een klein ventje en zyn voeten zün ook niet groot. Daar door slaagde hü er in een steunpunt te vinden op de smalle richel, die er aan de kant overbleef. „Dit is dus het geheim van de doolhof", dacht hij toen 1 de vloer steeds verder zakte en er een grote duistere ruimte zichtbaar werd. „Als je hier in het mMden komt, zakt de vloer weg en kom je onder de aarde terecht II. Ingezonden door Joke Smlttenaar) - Mijn 1ste deel ls een muzieknoot, mijn tweede ls niet rauw, en mijn geheel ls iets, waarnaar de heren elko week uit kijken. III (Ingezonden door Bep Brouwer) - Welke belangrijke stad in Nederland lees Je hieruit? dovehJnne. IV. (Ingezonden door Neeltje Borre- man) - Welke helft maakt een geheel uit? V. (Ingezonden door Truu6je v. Leeuwen) Verborgen dierennamen. 1. Hij vergezelde ons tot Steenwijk; toen ging hij alleen verder. 2. Mie raapte de knikkers op, die geval len waren. 3. Riek at heerlijke roomtaartjes met Moeder.' 4. Henkle, vit toch niet altijd zo op Je broertjes. VI. (Ingezonden door Eva Poot) - Uit welke ogen kan een mens de zon niet zien schijnen, Maar hij heeft wel graag, dat ze spoedig verdwijnen? VII (Ingezonden door Tinle Hoogervorst) Ik ben Iemand uit een Decembersprookje van 13 letters. 12, 2, 5 is een meisjesnaam; 1. 7, 9 een maat; 6. 10. 11, 13, 3 een lengtemaat; 4, 11, 2, 3 ziet men aan de hemel. 8, 2, 1 is een lichaamsdeel. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Vliegenzwam; ezel. vla, walm, ging. 2. Een tandarts. 3. Hengelo; l. h; 2. rem: 3. mijnen; 4. Hengelo; 5. klein; 6. alt; 7. o. 4. De letter r. 5. De beste 6tuurlui staan aan wal. Stuur, luister. Waal, Nanda, bes, water, do. 6. Levendaal, aal, legend. 7. Vlegel 8. 1. klok; 2. tafel en stoelen. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Nu weer een „lekker" raadsel! Niet zo moeilijk, maar een precies werkje. Ieder kan het vinden. Het mag voor 2 goede l oplossingen tellen. Deze keer maak lk het kort; bet grote raadsel vraagt nu extra plaatsruimte! Lees goed, wat er bij staat. Ik wens Jullie allen heel prettige Kerst dagen. Tot volgende keer. Allen hartelijk gegroet door jullie raafl» seltante. Mevr. M. J. BOTERENBROOI4

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5