Conclusies op het Ned. Wegencongres RECHTZAKEN Kerkelijk Leven PREDIKBEURTEN. Magie met ivoor De Leéuw velt zijn serie-record ZATERDAG 20 DECEMBER. De scheuring in de C.G.T. Onmiddellijk nadat het besluit was gevallen zioh af te scheiden van de C.G.T. en een eigen vakvereniging op te richten hebben vijf niet-communisti- sche leden van het C.G.T.-bestuur hun ontslag ingediend. Deze leden zijn Jouhaux, Bothereau, Bouzanquet, de hoofdredacteur van het weekblad der CGT „le Peuple", Dela- marre en de penningmeester van de CGT, Neumeyer. In de resolutie, die op de conferentie werd aangenomen, wordt verklaard, dat het bevel tot staking destijds werd ge geven in volslagen strijd met de vak bondsdemocratie en tegen de wil van de meeste arbeiders in. De doelstellingen van dit stakingsbevel hadden niets te maken met het vakverbondswezen, doch de communistische leiders aarzelden niet de werkende klassen in een hache lijk avontuur te storten. Bouzanquet verklaarde, dat de arbei ders bij duizenden hun vakverenigin gen verlieten, zodat het nodig was een nieuwe vakbeweging te stichten. De Amerikaanse vakvereniging C.I.O. heeft Jouhaux alle steun toegezegd. De C.G.T. verklaarde, dat de afschei ding van de anti-communistische min derheid niet in overeenstemming is met de belangen van de arbeiders, de demo cratie, het Franse volk en de vrede. De C G.T., aldus een resolutie van de be stuurscommissie, zet zijn actie voor vol ledige verwezenlijking van zijn program ma voort. COLLECTE „VOOR OPVOEDING VAN HITLERS ZOON". Het blad „Berliner Zeitung" be- sclirijft, l:oe een Maagdenburgs han delsreiziger in mottenballen meer dan 500.000 mark heeft verzameld door een collecte „voor de opvoeding van Hitlers zoon". Deze handelsreiziger, genaamd Helmut Rlegg-e, vond op een dag in de trein een Engels magazine, waarin fo to's van Hitier en Eva Braun voorkwa men. Op een daarvan stond Eva met een bos bloemen in de armen, er on der stond „Hitler had een zoon". Rieg-ge had een idee. Hij leende een camera en experimenteerde zo lang, dat Eva niet meer de bos bloemen in haar armen hield, maar een jongetje „de zoon van Hitier". Toen ging hij op reis. De mottenbal len dienden nog slechts als camouflage om met de mensen in contact te ko men. In de loop van de conversatie placht hij te fluisteren: .speciale mis sie, ik collecteer voor Hitiers zoon". Te gelijkertijd toonde hij de foto. „Het is voor de nationale trots van groot be lang, dat het kind, dat thans in het geheim in een kasteel in Saksen wordt opgevoed, naar het Westen wordt over gebracht. Het kind moet buiten het bereik van de Russen worden ge bracht". Hij legde aan zijn collecte-lijst voor en nam het geofferde geld in Ont vangst. Het bedrog werd gemerkt, doordat een industrieel te Hannover, die Rieg-ge had uitgenodigd voor de lunch, tot- zijn verbazing ontdekte, dat deze zijn doperwtjes met zijn mes naar binnen werkte, hoewel hij zich als in dustrieel en grootgrondbezitter had aangediend. De politie' werd gewaar schuwd, maar Rlegge was haar te vlug af. Hij verdween en is sindsdien niet meer gezien. Prae-adviezen over belangrijke onderwerpen Te Utrecht kwam gisteren o.l.v. de voorzitter mr. dr L. R. de Vos van Steenwijk, Commissaris van de Konin gin in Drente, voor het eerst na 1939 het Ned. Wegencongres bijeen. Prae-adviezen werden besproken, van het zware materieel, de wegenbou wers en de overheid is zeer gewenst. In verband met de te verwachten ontwik keling van het zware wegverkeer die nen op verschillend gebied hogere eisen te worden gesteld. Verhoging van de thans voor de a-wegen geldende wieldruk van 3600 kg. tct 4.000 kg. is gewenst. Mi-. Spat wees op de noodzakeUjk- welke zijn uitgebracht door ir. J. W. heid 0m voor het internationaal weg- Filz. rijksinspecteur van de weg over verkeer te komen tot een internatio- .Het zware overtuig", mr. F. E. Spat, naai wegennet voorzitter van de B I.T A.C. (het inter- ir. Robbé Groskamp vond het ge- nationale lichaam, gevestigd te Genè- wenst. dat autobussen van streekiyn- ve) over „Synchronisatie van wiel en diensten permanent wordt toegelaten weg", ir. A. H. H. Robbé Groskamp, be- van B-wegen gebruik te maken met drijfsingeriieur bij de Gelderse Tram- een voertuigbreedte van maximum 2,25 weg, over „De weg en het openbare nl en dat op a-wegen autobussen wor- vervocrmiddel", ir. C. Krijn, directeur den toegelaten met een maximum van Prov. Waterstaat van Noord-Hol- breedte van 2 50 meter Voor autobus- land. over „De secundaire tïn tertiaire gen van het niet-gelede type dient een ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Kon. Marine: Mar. 3 G. J. Goos- sens, Apeldoorn. Kon. Landmacht: Sold. P. N. van der Hoeven, Benthuizen (Z.H.). Gesneuveld 10 Dec. 1947 bü Sin- gapama. Sold. J. R. Pijnenburg, Tilburg. Sold. W. Rietkerk, Leider dorp. Gesneuveld 10 Dec. 1947 bij Tjibatoe. Sergeant J. W. H. Tim mermans, Broekhuizen. Sold, le kl. W. G. Beijer, Steenderen (Gld.). Sold. J. Dijkhuizen, Scheveningen. Korporaal J. Bakker, gem. Losser (Ov.). Sold. G. van der Woude, Eindhoven. Kon. Ned. Ind. Leger: Soend. Sergt. Hamin, Ned. Indië. Mad. sold. 2e kl. Ihfie Sanniman, Ned. Indië. Mad sold. 2e kL Barisan, Matfai, Ned. Indië. Mad. sold, 2e kl. Barisan, Markiah, Ned. Indië. Mil. sold, le kl. Infie, de Rooze J. G. K-, Ned. Indië. Mand. sold. 2e kl. Infie. P. H. Koagouw, Ned. Indië. HAAGSE RECHTBANK. Ouil voor nieuw De arbeider J. A. v. d. H. te Leiden had zich bezig gehouden met het slopen van rijwielen, die hij daar na weer ln elkaar zette met verschillende onderdelen, en dit nieuwe product ver kocht. Daar zou op zichzelf niets tegen zijn. ware het niet dat de oorspronkelijke fietsen van diefstal afkomstig waren. We gens heling vorderde de officier een jaar én zes maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De grote stad trok! Zo nu en dan had de grote stad de'administrateur J. E. K. üit Santpoort zodanig getrokken, dat hij er op uit moest. Blijkbaar lag Amsterdam hem het meest na aan het hart. want daar ging hij zijn uitspattingen botvieren. Maar*de rechtbank bad er bezwaar tegen dat K. dit had gedaan met het geld van zijn patroon te Llsse. waar hij boekhou der was, en toen deze met vacantle was gegaan. K. f. 1000 zich had toegeëigend Daarvan had hij stevig gefeest ln Amster dam De officier wees er op. dat Iets der gelijks al eerder was gebeurd, dooh toen niet vervolgd. De els luidde thans tien maanden gevangenisstraf. De raadsman vroeg een voorwaardelijke straf. Verduistering Do Instrumentmaker G J M. te Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad we gens verduistering van f. 150, die h\j voor Iemand zou bewa'ren. De officier eiste 9 maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk De rechtbank heeft negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk opgelegd, met aftrek van preventief. Rijwielen ln serie gestolen De glazen wasser G. de J. te Lelden had ln de Boer- haavelaan een fiets gestolen. Dat was niet het enige, dat hij op zijn geweten had: cr waren al vonnissen tegen hem gewezen, en hij pleegde meer rijwieldiefstallen. In verband met dit alles vorderde de offi cier tegen verdachte twee jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief. Ook de raadsman., mr. Versteeg, wist met dit geval niet veel raad, en vroëgsplementie. HAAGSE TRIBUNAAL. Niet. zo kwaad? De verdediger van de ingenieur Hoytc Broese meende, dat zijn cliënt niet zo kwaad was geweest als het wel scheen. Het was wel een kwacfe noot. dat ver moedelijk door zijn schuld de directeur van Slkkens- Lakfabrieken te Sassenhelm gearresteerd was. omdat deze besch. met verlof had gezonden, en het zou voor de directeur er slecht uit hebben gezien. Indien niet Iemand voor hem ln de bres was gesprongen, daar het plan was hem voor 'het verdere van de oorlog raar Duitsland te sturen. Nu liep het met zes weken gevangenis af Besch. was lid der N.S.B. geweest, en het tribunaal moest nu nagaan wat zjjn activiteiten waren gewordt Vpel bleek daar niet eri>r. en de r.üHpmap mr. v. d. Chvs. pleitte onmld- dr'uik ln vrllhcid stellen, hetgeen het tribunaal weigerde wegen en het zware motorische ver keer'' en ten slotte ir. J. J.A. M. Aan- genendt, hoofdingenieur van de Water staat over „Veiligheid en capaciteit op de primaire weg". Onder de officiële en semi-officiële vertegenwoordigers van instanties op wegengebied werkzaam, bevond zich ook die veteraan Edo Bergsma, oprich ter der A.N.W.B. Voortaan zal omstreeks Kerstmis de bijeenkomst van het Nederl Wegen congres weder jaarlijks gehouden wor den. Ook de internationale wegencon- gressen, met de gedachtenwisseling over de internationale wegproblemen. De inleiders kwamen tot de volgende slotconclusies: Ir Filz: spoedig internationaal over leg tussen fabrikanten en gebruikers lengte tot 12 meter en een bestreken baan tot 5 meter breedte toegelaten te worden. Spr. vond het verder noodza kelijk, minimum eisen te stellen aan de snelheid van vrachtauto's en ander zijds de maximumsnelheden van de verschillende soorten voertuigen gelijk te stellen. Ir. Krijn kwam op voor verbetering van de wegen volgens bepaalde nor men gebaseerd op snelheid en afmetin gen van de motorrijtuigen. Ir. Aangenent was van mening, dat de normen volgens welke de primaire wegen ziin en worden verbeterd en aangelegd, geen belemmering vormen voor de ontwikkeling van de motor voertuigen. Ten slotte volgden discussies en werd een film vertoond over Amerikaanse wegenbouw. Onzekerheid werkt deprimerend op troepen OORDEEL VAN DE HEER ALGRA. Het Tweede-Kamerlid de heer Algra, heeft bij de minister van Oorlog geïn- formeerd of het hem bekend is, dat er ongerustheid bestaat over het weer standsvermogen van de O. V. W.-ers in Indië, van wie het uiterste wordt ge vraagd onder vaak neerdrukkende om standigheden. Sommige officieren van gezondheid ln Indië zouden verklaard hebben, dat, wanneer sommige onder delen opnieuw aan keuring voor de tro pen zouden worden onderworpen, een zeer hoog percentage zou moeten wor den afgekeurd, Is het juist, zo' vroeg de heer Algra tevens, dat bij de O. V. W.-ers ook manschappen zijn ingedeeld, die by keuring in Nederland voor de dienst in Europa waren gerangschikt, maar die naar Indië zijn gezonden met de mededeling, dat l^et slechts voor kor te tijd zou zijn? Nadat de heer Algra er op wees, dat het voortdurend uitstel van demobili satie en de heersende onzekerheid de troepen dusdanig hebben gedeprimeerd, dat de ontmoediging en de teleurstel ling. de wilskracht en het vertrouwen in de toekomst, ook in het vaderland, dreigen te breken, verzocht hij de mi nister. zodanige maatregelen te nemen, dat bij deze vrijwilligers alle onzeker heid wordt weggenomen, althans tot het uiterste beperkt en tevens speciale waarborgen te scheppen, dat zij geen blijvend nadeel, noch physiek. noch sociaal, van de moeilijkheden onder vinden. EERVOL ONTSLAG VAN BURGEMEESTER VAN DELFT. Bij K.B. is aan mr, G. van Baren eervol ontslag verleend als burgemees ter van Delft, ingaande 1 Januari a.s. met dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, als zodanig be wezen. RAPPORT OVER GEWETENS BEZWAREN KRIJGSDIENST. De minister van Oorlog heeft de voor zitter van de Tweede Kamer een uit treksel doen toekomen van een aan hem gericht rapport over de werkzaamheden van prof. mr. A. C. Josephus Jitta in Nederlands-Ind ië betreffende de ge wetensbezwaren tegen de krijgsdienst. 500 OOSTENRIJKERTJES AANGEKOMEN. Na een reis van 36 uren kwam gis teravond met grote vertraging een trein met 500 Öostenrijkertjes uit Wenen, warm gekleed, maar in kille wagons, te Venlo aan. Het transport was ver gezeld van 23 Rode Kruis dames, die vertelden, dat Het een bijzonder indruk wekkend moment was geweest, toen Kardinaal Innitzer, voor het vertrek uit de Oostenrijkse hoofdstad de Pau selijke zegeh gaf. Zij zullen in Tilburg en omgeving worderf ondergebracht. ZWAARDERE POSTPAKKETTEN. Met ingang van 12 Januari a.s. wordt het maximum gewicht voor postpakket ten in het binnenland verhoogd van 5 tot 10 kg Het port voor pakketten bo ven 5 kg. t/m 10 kg. bedraagt f.1.— de maximum afmetingen blijven echter voorlopig gehandhaafd. DE HERBOUW VAN SCHOLEN. Beoordeling thans centraal geregeld. Met ingang van 15 December j.l. moeten alle aanvragen voor rijksgoed keuring betreffende herbouw, uitbrei ding en nieuwbouw van scholen cen traal worden beoordeeld, d.w.z. door de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting te Den Haag. Dit geschiedt omdat de urgentieiyst 1947 opgesteld door het Ministerie van O., K. en W. is ingetrokken en een niéuwe lijst voor 1948 door dit minis terie zal worden opgesteld, zodat alle aanvragen voor gevallen, die zijn ver meld op de oude lijst, eveneens zullen moeten worden opgezonden naar Den Haag. Aanvragen voor rijksgoedkeuring voor onderhoud en verbouwingen (geen uit breiding) alsmede voor het herstel van licht beschadigde scholen, kunnen door de wederopbouw bureaux worden goed gekeurd. mits de voor deze rubrieken aangewezen bouwvolumina niet worden overschreden'. IN MEI 1940 UITGEWEKEN VISSERS. Tot uiterlijk 1 Januari in beroep. Vissers, die deel uitmaakten .van de bemanningen van in Mei 1940 naar En geland uitgeweken vissersvaartuigen zijn sedert Juli' 1946 hier te lande in de ge legenheid geweest tegen beslissingen op grond van het Vaarplichtbesluit 1942 en de toepassing van de Buitengewoon Ver lof- en Wachtgeldregeling In beroep te komen bij de Commissie van Beroeps zaken voor Visserijpersoneel, Wasse- naarseweg 20 te 's-Gravenhage. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat de commissie tot uiterlijk 1 Januari 1948 eventuele verzoek- of be zwaarschriften over de toepassing van VOOR ZONDAG 21 DECEMBER. Lelden Ned. Herv. Gemeente (Pie terskerk) 10 uur prof. H. Kraemer en ds. D. Kuilman (herdenkng 150 Jaar zen ding). (Hooglandse Kerk): 10.30 uur ds. W. H. Kelder. 7 uur ds. J. J. Buskes Jr. van Amsterdam. (Oosterkerk)10 uur ds. J. C, van Apeldoorn, 5 uur ds. D. J. Vossers. (Marekerk)10 uur ds. D. J. Vossers (HD.). (Kooikapel)10 uur ds. M. Ottev anger. (Morschweglokaal)10 u, ds. P. W. Spruyt. (Acad. Ziekenhuis) 10.30 uur ds. Maaskant Geref. Kerken (Zulderkerk)10 uur ds. Dronkert, 5 uur dr. Westerink. (Herengracht)10 uur ds. J. Plomp, 5 uur ds. Maaskant. (Oude Vest): 10 uur ds. Meljerlng, 4.30 uur ds. Plomp. (Morschweg): 10 uur dr. Weste rink, 5 uur ds. Dronkert. Doopsgez. Ge meente: 7,30 uur adventswijdlng. Eglise Wallonne: 10.30 uur M. M. Jospin te Haarlem. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. J. K. Smit Duyzentkunst (H A Rem. Gemeente 10.30 uur ds. P. M. Luca. Ver. van Vrljz. Herv. (Volkshuls): 10,30 uur dr. A. van Iterson. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (H.A.) en 5 uur ds. Joh. Jansen. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (art, 31): 11 uur (Prediker) ds. W. Loopstra van Den Haag, 4 uur (Doopsgez. Kerk)ds. F. de Vries van Den Haag.Chrlstlan Science (Steenschuur 4): 10,30 uur dienst. Vrije Kath. Kerk St. Eonifaclus (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 10 uur H Dienst. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Jullanastraat: 9 uur ds. A .de Leeuw te Boskoop; 10.30 uur ds. Joh. Stehouwer; 6.30 uur ds. Kamma van Nieuw-Gulnea. Hulpkerk Gouwsluls: 10 uur ds C. J. Lambour. Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. C. J. Lambour. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. L. Vroeglndewey van Waddlnxveen. Oudshoornseweg: 10 uur ds. Noorman van Zaandam. Martha-Stlchtlng: 10.30 uur ds. Offrlnga van Scheveningen. Geref. Kerk: Zulderkerk: 10 uur ds. W. v. d. Meulen van Woubrugge en 6.30 uur ds. P. van Til legerpredikant te Amersfoort. Noorderkerk: 10 uur ds. P. van Til; 6.30 uur ds. H. Munnlk van Ter Aar. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur prof. dr. G. Brlllcnburg Wuth van Kampen. Geref. Kerk (önderh. art. 31 KO.): Hotel Centraal: 10 en 3 uur ds. G Boersma van Katwijk aan den Rijn. Chr. Geref. Kerk: Van Reedestraat: 10 en 6 uur ds. W. BaalJ. Oud Geref. Gemeente: Van Mandersloostraat9.30 en 4 uur lees dlenst. Aarlanderveen Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. H. Moolhulzen. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur de heer Van Hoeven van Waddlnx veen, 6 uur ds. Joh. Stehouwer van Alphen a. d. Rijn. Ger. Gemeente: 9,30 uur en 6 uur leesdlenst. Boskoop Ned. Herv. Kerk: 10,30 uur cand. De Mars, 4.30 uur ds. De Leeuw. Geref Kerk' 9.30 en 5 uur ds. H. Pol. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. De Bruyn. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. Van Royen. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur de hi*er Dieleman van Rotterdam. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. H. Roelofsen; 6.30 uur ds. H. Jonker. Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds. Milo van Almelo. Geref. Kerk (art. 31): 9.30 en 5.30 uur ds. Joh. Dam. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Evang. Luth. Kerk: 10 uur ds. D. Sollnger (H.A.). Ilazerswoude Ned. Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. VerdoesKlein uit Rijswijk TZH.). 6,30 uur ds. Hugenholst uit Wou brugge. Gferef. Kerk; 10 en 6,30 uur ds. J. Oussoren. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Slddré van Noordwijk aan Zee. 5.30 ds. Van Harten te Delft. Geref. Kerk. 1CP en 5 uur ds. H. de Valk. Geref. Kerk (art, 31): 10.30: ds. De Vries van Den Haag, 5,30 student Boesenkool. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk: 10 u. ds. H A. Jellema, 6 uur ds. P. Pras (voor- ber. H.A.) Oude Kerk: 10 uur ds. D. Souman. 6 uur ds. H. Bogers (voorber. H.A.). Kapel: 10 uur ds. P. Pras. 6 uur ds. J. G van Ieperen (voorber. H.A.). Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. F. Pijlman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P. v d. Bijl. Geref. Gem. (Remisestraat) 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (art. 31) 10 uur cand. Boesenkool van Kampen. 6 uur ds De Vries van Den Haag. Koudekerk Geref Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Hainjé van Valkenburg. Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.3£ uur ds. F. G. van Binsbergen. Leiderdorp Ned. Herv, Gemeente: 10 uur ds. J. P. Honnef. 6.30 uur ds. L. Hijmans van Hoogmade. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Van Rhljn (H.A Llsse Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds mr. G. A. Alma. 5 uur ds. J Hadders, Geref. Kerk: 10 en 4 uur dr. Th. Ruys Jr. Christ. Ger Kerk: 10 en 4 uur ds. Holtrig- ter van Franeker (Bed. H. A. en nabe trachting). Geref. Gemeente: 10 en 4 uur ds. B. v. Neerbos van Katwijk (Bed. H A. en nabetrachting). Oud-Geref. Gem.' 9.30 en 3 uur leesdlenst. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30 uur ds. J. J Verleur Ned. Prot Bond afd Llsse: 10,15 uur mej D Poortman van Leiden. Hoe komt mijn club uit? U.V.S. - Breyer, Devllé, Van Duyl, Fasel, Wallaart, Koolhaas. Verhoogt. J. de Wolf, M. de Wolf. Kantebcen. Sloos. A.S.C. - Ladau, Van Berge Hene gouwen, De Groot, Van Nlerop. Vreken, Abdul Kirim, Rietbergen, Van Duyn, De Troye, Stol. Alphen - Goedhart, Bouthoorn. Oosterman, Van Heijnlngen, Dijk man. Idenburg. Van Leeuwen, J. Windhorst, A. Windhorst, D. IJkema, M. Tuinenburg. L.D.W.S. - v. d. Bom, Distelveld. C. Rljsbergen, Schreuder. J. Rijs- bergen. Keyzer II, B. v. d. Weyden, Slera, Flippo, J. v. d. Weyden, Piket. Lugdunum - Van Oudshoorn. Van Pijlen, Bronsgeest, Kapaan. Van Es, Pardon, Vermond Sr., Van Kommer, Teeuwen, Verhoeven, Volkers. DOCOR - Kapteyn, Varkevlsser. Ouwerllng. Rooyakkers, Post. Juf fermans, Bavelaar, Pollmann. Lud- lage. v. Schoten, v. Dam Roodenburg - Van der Kroft, K. du Prle, Seegers, De Bolster, Van Dorp. AL "du Prie, Choufour, And. du Prle, Polanen, Lens, Moraal. Leiden ontvangt H.H.Y.C. INHAALPROGRAMMA. 150 jaar Zending HERDENKINGSPLECHTIGHEID TE ROTTERDAM. Gisteren werden te Rotterdam feestelijke bijeenkomsten gehouden ter viering van het 150-Jarlg bestaan van het zendings werk. dat werd aangevangen door het Nederlands Zendeling-Genootschap en thans wordt voortgezet door de Verenigde Zendlngs corporaties. Onder de aanwezigen ln de Prinsekerk werden opgemerkt miss Gibson van de „International Missionary Council", rev. C. S. Herbert van „The Lon don Missionary Society", dr. H. Dürr uit Zwitserland, dr. MÜller uit Duitsland. E. M. Hoyies uit België en E Schloesig uit Frankrijk, Ook minister Götzen was aan wezig. De voorzitter van het algemeen bestuur van de V.N.Z., prof. dr. H. Kraemer. gaf allereerst een historisch overzicht. Het Ned. Zendeling-Genootschap, aldus spr., had een belangrijk aandeel ln de zendings- arbeld. Het streefde onder alle omstandig heden het algemeen christelijk karakter van de zending na. Het jaar 1864 bracht evenwel een crisis door de tegenstelling modernisme-orthodoxle en velen verloren het geloof ln de zending. Spr. vergeleek de situatie in Indië van 1797 met thans. In het eèVste/ Jaar vele vervallen kerken en schamele resten van de zending ónder de compagnie, nu een christelijke kerk als werkelijkheid. Kon. onderscheiding voor dr. K. J. Brouwer. Minister Götzen hield vervolgens een toespraak, waarin hij mededeelde, dat dr. K. J. Brouwer, president-director van de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest, was benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Voorts werd nog het woord gevoerd door dr. J. J. Stam en ds. W. A. Zeydner. praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Het bestuur van de Verenigde Zendings corporaties werd ln de middag met zijn bulten- en binnenlandse gasten ln de burgerzaal van het raadhuis door B. en W officieel ontvangen. Burgemeester Oud bracht ln zijn welkomstrede eveneens de geschiedenis van de zending in herinne ring. De tijd van de Franse overheersing v/as een moeilijke tijd, aldus spr.. maar de zending vatte allerminst haar taak beperkt op en al die Jaren lang heeft zij de liefde tot God en tot de naaste begrepen. Dr. K. J. Brouwer beantwoordde deze toespraak en wees op de belangrijke plaats, die Rotterdam ln de geschiedenis van de Nederlandse zending Inneemt. Menigmaal is de stad een Internationale plaats van samenkomst geweest. Spr. wenste ten slotte Rotterdam Gods zegen toe bij de wederopbouw. Gisteravond werd een hendenklngsdienst ln de Konlnglnnekerk te Rotterdam ge houden. Hier voerden het woord prof. dr. H. Kraemer. dr. J. J. Stam en ds. W. A. Zeydner, die allen het zendingswerk be lichtten Het Hervormd Kerkkoor onder leiding van Paul Pul en de organist H. Besselaar verleenden hun medewerking. Morgenochtend zal dit Jubileum ln de Pieterskerk te Lelden worden herdacht. Prof. dr. H. Kraemer en ds. D Kuilman zullen hier het woord voeren. De GereL levenshouding De kerkeraad r der Geref. Kerk van Den Helder heeft uit- j teams Leeuwin (heren Leeuwin. J van gesproken, dat het lidmaatschap van ver- Egmond, Braaams en Bussching) en Rljn- P T~1 I O Ir, fTOVI TT, Q OtKÜ llT.'Anvlv, An TO,11 Een woord van bezinning. ADVENT IV. Nu is het spoedig Kerstfeest en hier» mede het laatste advent. Het Ohristus- kind wordt geboren als profeet. En zijn profetisch woord is geen romantiek: het staat en zal telkens opnieuw weer staan midden in de harde werkelijk heid van het leven Wat Maria doet, die het kind in doeken windt, zal dat kind niet doen: Hij zal er geen doek jes om winden, maar zeer reëel zeggen hoe het er bij en er voor staat. Ook als priester zal er van roman tiek niets te bespeuren zijn. Want of fer en altaar wijzen op verbranding'en vernietiging, op iets dat er aan moet en waarvan niets overblijft dan as en sintels, povere en verwerpelijke restan ten van wat eertijds levend en stra lend was. Dan zal misschien de derde ambts aanduiding ons de zo zeer begeerde romantiek nog verschaffen: die van de koning. De koning! En wij weten, wat dit betekent. Hoe zijn vergeleken bij vroegere tijden de koningsohappen ver minderd, om-dat zij wankelden of afge schaft werden. Maar wij weten nog van een koningschap, dat steeds weer werkt op verbeelding en toewijding; het idea lisme en het enthousiasme van een volk, dat nog een koningschap beleeft en bewaart, is van een onschatbare waarde. Christus de koning. Zo heeft Israël, het volk van de verwachting, het liefst op zijn Messias gehoopt. Want onver- Op deze Zondag, gereserveerd voor in- haalwedstrDden. zullen slechts twee eeris pr.u° Jcome^- noD heerbj- Leldse elftallen niet aantreden. De be- *er en stralender zijn dan wat het langTljkste wedstrijd vormt wel de ont- vroeger was. moeting Lelden—HHYC. Hoewel wij het eerste heren-elftal weinig kans geven, moeten wij erkennen, dat, mits Lelden even sterk speelt als de vorige maal te gen HHYC, er toch een mogelijkheid op een verrassing aanwezig ls. Het tweede herenteam. dat Zuidwljk op bezoek krijgt, zal danig op moeten passen voor zijn gasten, die meesters blijken ln „gelijk-spel"! Lelden III zal tegen Kieviten II min der moeite hebben! Het eerste dames-elftal gaat een goede wedstrijd tegemoet, met de winstkans aan zlln zijde, terwijl het tweede elftal op zal moeten passen, wil het niet een veer laten aan clubhuls Te Werve. Overige wedstrijden: HHYC VILelden VI Viotorla aLel den a. Dames: Lelden IIIPollux, Lelden a HLC b. Programma eerste klasse A Westen: LarenAmsterdam, LeldenHHYC, TogoBMHC. BRIDGE. „De Sleutels" Voor de promotie- en degradatiecompetitie speelde team Leeuwin Eeiyk tegen team Oudshoorn (5 punten eeuwln). Door deze uitslag ls het team Oudshoorn gedegradeerd en promoveren de eniglngen. waarbij uitvoeringen met bals eindigen niet ln overeenstemming ls met .de Geref. levenshouding. Examen Aan de Vrije universiteit ls geslaagd voor het cand. e\. rechten de heer J. Goedbloed'te Oegstgeest. OPBRENGST SUIKERBIETEN CAMPAGNE 100 MILLIOEN K.G. MINDER DAN IN 1946. In totaal 1523 millioen K.G. Op enkele uitzonderingen na hebben de beetwortelsuikerfabrieken in ons land hun campagne weer beëindigd. Hoewel de uitzaai ongeveer 10 groter was dan in 1946. bleek de bieten- oogst dit jaar als gevolg van de lange, strenge winter en de droge, warme zo mer kleiner dan vorig jaar. De oogst bedroeg, dit jaar 1523 millioen k.g. bie ten, hetgeen ongeveer 100 millioen kg. minder is dan ln 1946. Hoewel het ge halte der bieten goed was. zal de totale suikerproductie dit jaar de 200,000 I beide besluiten in behandeling neemt, metrieke tonnen nauwelijks halen. Lelmuiden Herv. Kerk: 9.30 uur ds v. Veenen. Geref. Kerk: 9,30 en 2.30 uur ds. C. Moene. Nieuwe Wetering Geref. Kerk: 9.30 u. ds. IJ. v. Zee van Nleuw-VenneD. 2,30 u ds. W. v, d. Bos. Noordwljkerhout Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. D. J. Spallng, 7 uur ds. G. F. Callenbach van Oegstgeest (Jeugddienst). Noordwljk-Blnnen Geref. Kerk: 9,30 en 5 uur ds. v. Meyenfeldt. (v. d. Bergh- stlchting) 11 uur ds. v. Meyenfeldt. Noordwijk aan Zee Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. Bouma (H.A Oegstgeest Ned. Herv, Gem.: Groene Kerk: 10.15 uur ds. A. J. de Neef. Paulus- kerk: 10 uur ds. B. C, Visser; 5 uur ds. J. T. Wlersma van Delft (Jeugddienst). Hoge Morsch: 10.30 uur ds. G. F. Callenbach Irene. Kinderkerk: 10 uur dienst. Geref. Kerk Maurltslaan: 10 uur ds. Jac. Eringa; 5 uur ds. J. C. Brussaard. Morsch-Rljndljk': 9 en 5 uur ds. M. J. Amtzen. Vrljz, Herv. Gem.: Willem de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. J. Heldema van Haarlem. Oude-Weterlng Herv Kerk: 10 uur ds. Jonker van Bodegraven. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. W v. d. Bos, 5 uur ds. IJ. v. d. Zee van Nieuw-Vennep. Rljnsburg Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. K. J. H Burgy; 5 uur ds. M. J. J. Bon- ting. (Kleine Kerk): 10 uur ds. M. J. Bontlng (Bed. H.D.); 5 uur ds. K. J. H. Burgy. Geref. Kerk (Rapenburg)10 uur ds. J. C. Houtzagers van Voorschoten; 6 uur ds. H. Post. (Voorhouterweg)10 uur ds. H. Post; 6 uur ds J. C. Houtzagers. Geref Kerk (art. 31): 10 en 5.30 uur ds. v. d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Brandsma. Sassenlieini Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur ds. Krljkamp. Geref. Kerk: 10 uur ds. Kuiper; 5 uur ds. Hoekstra Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Visser. Ned. Prot.- Bond: 10.15 uur ds. Van Blenen, van Bentveld. Valkenburg Ned. Herv. Kerk (nood kerk)10 uur ds. L. I. Baas: 6.30 uur de heer Aath v. d. Berg. Geref. Kerk (zaal De Vries)10.30 uur ds. Brussaard uit Oegstgeest: 5 uur ds. Eringa uit Oegstgeest Geref. Kerk (art. 31): 8.30 en 3 uur ds. de Vries uit Den Haag. Voorschoten Ned Herv Gem. (dorp) 10.15 en 5 uur ds. H. P. Fortgens. Ned. Herv. Gem. (Rijndijk): 10 uur ds. J. G. v. Ieperen. van Katwijk aan Zee. Ger. Kerk: 10 uur ds. Hoekstra van Sassenhelm; 5 uur ds. Kuipers van Sassenhelm. Vrljgem. Geref. Kerk (art. 31), Leldseweg 41: 10 en 5 uur ds. C„ v. d. Jagt. I eorhont Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. E. -T. Beker. Waddlnxveen Ned Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. de Bruljn van Lexmond. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. W. J. Smidt, Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Chr. Af- gesch. Gem.- 9.30 en 5 uur ds. N. v. d. Kraats. Ver. Wet en Evangelie Prof. dr. W. C. Unnink., hoogL te Utrecht. Warmond Ned. Herv Gemeente: 10 en 7 uur ds. J 7nndee Wassenaar Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk 10 uur ds P. A. Lefeber, pred. te Alphen a. d Rijn: 56 uur dr. H. J. Honders. Klevletkerk- 10 uur dr. H. J, Honders. Geref. Kerk. Zljlllaan: 10 en 5 u. G. J. Sybesma. legerpred. ln Indië. Bloern- camplaan: 10 en 5 uur ds. E. H. Broek stra, Oegstgeest Ned Prot. Bond: 10.30 u. mej. dr. J. W. Herfst. Wou brugge Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds G. W. K. Hugenholtz. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Mulder van Alphen a. d. Rijn: 6 30 uur ds. W. van der Meulen. Ned. Prot. Bond (zaal Swama)7 uur de heer J. B. Schouwlnk van Schiedam. Ned. llerv. Kerk Beroepen te Doetln- chem (4e pred.pl.) W. G. Overbosch te Ressen; te Yerseke (toez.) W. L. Heymans te Oudelande (Z.). Aangenomen naar Sneek C. L. Verbaas te Schiplulden: naar Garmerwolde A. T. S. Bakker te Diever. Bedankt voor Dordrecht (vac. J. H. Smit Slbinga) H. F. C. de Boer te Bergen op Zoom. voor Kolham M. Hansen te Berll- cum (N.Br.); voor Velp K. R. ter Steege te Laren (Gld voor Zutd-Bcyerland M. J. ten Bruggenkate te Zegveld. Geref. Kerken Beroepen te Muiden P C. Jongbloed te Marken. Bedankt voor Exmorra mr. H. S. de Jong te Boerakker (Fr Aangenomen naar Zwammerdam J. Wa genaar te Willemstad. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravendeel P. Westerlop te Theslnge. Evang. Luth. Kerk - Beroepen te 's-Gra venhage A. J. Meijer te Rotterdam. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen L de Voogd te Vlaardlngen. Benoeming legerpredikant Ds. E. Zijl stra. Geref. predikant te Halle, heeft zich op verzoek van A classis Zutphen beschik baar gesteld voor een ben. tot legerpredi kant in Ned. Indië. bende (dames Leeuwin en Smittenaar, he ren Rynbende en Baggen) naar de hoofd klasse. Van het team Rljnbende heeft de heer Baggen zich teruggetrokken. POSTDUIVENVER. L.P.C. De postduivenvereniging; LPC. hield een tentoonstelling in haar gebouw aan de Marssingel. Een zeer mooie collectie vogels was ingezonden. Prijswinnaars werden: Vliegklasse boven 200 km Doffers 1. A ter Haar; 2. A Singerling; 3. J. Boekkooi. Boven 200 km duiven: 1. J. P. Groenendijk; 2. J. Boekkooi; 3 C. v. Helden. Tot 200 km doffers: 1. J. Boekkooi; 2. A. ter Haar; 3. H. J. Ket- tenis. Tot 200 km duiven: 1. Th. Hout hof: 2. H. v. d. Vecht; 3. J. Boekkooi. Oude doffers 1 en 2 J. Boekkooi; 3 F. Breedijk. Oude duiven: 1. A. v. Gen nep; 2. F. Breedijk; 3. D. Zwaan. Jon ge doffers: 1. A. ter Haar; 2. Th.Hout hof; 3. J. Boekkooi. Jonge duiven: l. D. Cossee; 2. Th. Houthof; 3. J. Boek kooi. Jonge doffers: 1. D. Zwaan; 2. J. Boekkooi; 3. A. ter Haar. Jonge dui ven: 1. A. Brugman; 2. A. ter Haar; 3 A. Singerling. Late jonge doffers: 1. A. ter Haar; 2. D. Zwaan; 3. D. Cosse. Late Jonge duiven: 1. Th. Houthof; 2. J. P. Groenendijk; 3. A. ter Haar. Bes te oude doffer: J. Boekkooi. Beste oude duif: A. v. Gennep. Beste jonge doffer: A ter Haar. Beste jonge duif: Th. Houthof. De keuring was opgedragen aan de heer C P. J. Boer uit Gouda. Ja, het kind van Bethlehem zal ko ning zijn. Op de weg van Jericho zul len zij dit eens volwassen geworden kind toejubelen: Hosanna!, gezegend is Hy die komt in de naam des Heren! Maar Hij, die de koning is, zegt: Mijn koninkrijk is niet van deze wereld. Hij weigert de voetval voor iemand, dfe Hem alle koninkrijken der aarde geven wil. Pllatus zal vragen: zal ik dan uw koning kruisigen? En zijn troon wordt een kruis. Dan valt met donderend ge raas voor priesters en volk de groots opgebouwde gloriedroom ineen en het kruisopschrift I.N.R.I., „Jezus, de Na- zarener, de Koning der Joden", wordt een vraag zonder antwoord, de vraag waarop de romantiek het antwoord zal schuldig blijven, Moeten wij dit alles in deze advents- weken zeggen? Hoeveel heerlijker zou het zijn om over allerlei andere zaken te spreken, over de broederschap on der de volkeren, over vrede op aarde, over een kerstboom, over de pakjes en cadeau-tjes, over het Kerstmannetje als de deutero-Sint-Nicolaas, over warmte en gezelligheid, kaarsen en rood licht. Ach, al deze dingen zijn zo aantrek kelijk; maar wreed is de werkelijkheid en hard is het leven. Doch in die hard heid wil Christus komen als de pro feet die het zegt., als de priester die het draagt en als de koning die het doet, ja die de koning is en wezen zal over en in ons aller bestaan. Dat is Gods „romanïiek", in de al- lerverhevendste zin van „eind goed, al goed": God wil ons allen waarlijk Kerstfeest doen vieren in een godver geten wereld. W. H. K. Sportsplinters Ih tegenwoordigheid van H.M. de Koningin speelde het ijshockeyteam van de Oxford Universiteit gisteravond tegen de Amsterdamse „Ijsvogels". Na een spannende strijd gingen de Engel sen met 7—2 ten onder. Na de ontmoeting tegen België, 27 December, zal de Nederlandse tafelten nisploeg voor de wereldkampioenschap pen die va* 4 t/m. 11 Febr. te Wem bley worden gehouden, officieel wor den samengesteld. Vijf dames en zes tien heren zijn reeds onder leiding van de Hongaarse crack Sido in training gegaan. Op de Parijse winterbaan won de Italiaan Coppi een achtervolgingswed strijd over 10 km. van de Fransman Blanchet. Coppi haalde de Fransman in na 3,955 km. in 5 min. 0.3 sec. „Slotserie" van 373! De Leeuw 4 1600 32 373 50,— Van der Pol 4 1600 40 182 40.— Van Vliet 4 160C 44 160 36,36 Metz 4 1600 67 131 23,88 Lubach 0 1125 49 121 "22,96 Jacobs 0 788 39 184 22,20 Sweering 0 696 37 145 18,81 De Ruyter 0 1028 58 174 17,72 Er zyn tot dusver 27 series boven de 100 gemaakt! Gisteren trof Jacobs het niet, want hjü vond een De Leeuw tegenover zich, die blaakte van strijdlust en ondernemingsgeest en daarnaast de volledige beheersing bleek te hebben over al zijn geweldige vermogens. Een De Leeuw onder dergelijke omstan digheden spelend, betekent een top prestatie, betekent bovendien in vele gevallen een nieuw record. Inderdaad kwam het zover: met het trotse totaal van 373 in zijn vierde en laatste beurt vestigde De Leeuw een nieuw record voor de hoogste serie. Het oude was sinds Januari j.l. met 317 zijn eigendom. De partij duurde een uur en 40 minuten en verliep in het kort als volgt: Jacobs miste van acquit, daarop volgde een één van De Leeuw, een één van Jacobs, een 9 van De Leeuw, een 9 van Jacobs, een 17 van De Leeuw en een zorgzaam opgebouwde 89 van de Brabander, die zo op een totaal van 99 kwam. hetgeen zijn eindtotaal zou wor den, want toen kwam De Leeuw aan bod. Hij begon met kloeke en zekere stoten grondslagen voor een grote serie te leggen. Zo prachtig maatvast toonde hij zich daarbij, dat reeds na de eerste 100 caramboles toen hem dus nog 273 punten van de 400 scheidde, gefluisterd werd: hij gaat de partij uitmaken. Het tweede honderdtal kwam in veel sneller tempo ter wereld. De Amsterdammer had het ivoor volkomen in zijn macht, drong de ballen telkens weer op een trosje bij elkaar en buitte alle moge lijkheden van de cheval" positie uit. Feilloos in het middenvak en toverend op de kaderlljn, had hij nauwelijks en kele rappels in de breedte nodig en niet één in de lengte, hij was heer en meester op de vierkante decimeter. Op 308 raakte De Leeuw iets minder zuiver, maar t de volgende stoot herstelde de situatie. Zonder een moment te ver flauwen, steeds even geconcentreerd en beheerst, werd het 310, 315, 317, (het record geëvenaard) 318, (het record on der applaus gebroken) en vóórt ging De Leeuw met de zelfde rotsvaste dege lijkheid. Op 347 liepen de ballen uiteen, er ontstonden moeilijkheden, maar met een trekstoot kwamen ze op 350 weer waar ze behoorden. De nog resterende 23 punten waren kinderspel: met een moyenne van 100 en een serie van 373 rt«OT.c+ *1 T had De Leeuw ziin visitekaart ip nn De dienst door dierenartsen te Leiden tofoi >isiieKaartje op wordt waargenomen door de heren Com- tafel gelegd en Zfjn aanspraken op de mandeur en Weening, titel nog eens met de grootst mogelijke nadruk onderstreept. Een grandioze prestatie van een wonderbaarlijk be gaafd en wilskrachtig speler! Ook z'n partij tegen Lubach won De Leeuw eenvoudig, ditmaal in 6 beurten! Metz doet het uitstekend, hy won ach tereenvolgens van Sweering en Lubach, Van der Pol versloeg De Ruiter en Jacobs en Van Vliet bleef de baas over Sweering en De Ruyter, zodat na de tweede dag De Leeuw, Van der Pol, Van Vliet en Metz ongeslagen de hjst aanvoeren. Schouwburg uur nam. AGENDA ZATERDAG. Radio-accordeonorkest. ZONDAG. Evang, Chr. Gemeenschap: Spr. ds. Waardenburg te 10 uur voorin, en 53 uur nam. Nomateg (1ste Binnenvestgracht 21): Kerstfeestviering 7 uur nam. Stadsgehoorzaal: Herinnii Rlnket'sre vue 8 uur Stadszaal Lou Bandy in Bonte Dlns- dagavondtrein-programma. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 uur n.m. tot Woensdag 6 uur n.m. waargenomen door de Apotheek van Drle- sum. Mare 110, Tel. 20406 en de Zulder- Apotheek, Lammenschansweg 4 Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester- Apotheek, Wllhelminapark 8. Tel. 26274. De geneeskundige dienst te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmor gen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen, De Jager, Jasperse cn Stof fers. Te Oegstgeest door dr. Flu, tel. 22030.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2