Prof. Romme becritiseerde het Indische beleid Vóór April '48 aflossing van 16.500 man WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Oorlogsverklaring aan de bruine rat Negen millioen ratten moeten verdelgd worden De nieuive bonnen Met een enkel woord 80s te Jaargang DONDERDAG 18 DECEMBER 1947 No. 26265' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Mededelingen over de West (Van onze parlementaire Redacteur). Tijdens de behandeling der begroting O.Gwas gisteren Minister Jonkman slecht op dreef. Maar het moet ook een lastige en onpleirierige taak heten om bekende zaken voor de zoveelste keer uiteen tezetten, terwijl er in dit stadium der ónderhandelingen op de Renville weinig positiefs te zeggen valt. De heer Vonk (Vrijheid), die al zo lang op het financiële en economische aspect van de Indische kwestie heeft gewezen, gelijk zijn partij-genoot de heer Stikker in de Eerste Kamer, smaakte het genoegen, dat thans ook vele andere leden hun bezorgdheid hierover uitspraken. Zelfs de heer Romme (Kath.) oefende critiek op dit punt en vond dat wij na bijna een jaar Linggad- jati-politiek nu wel eens resultaten mochten zien. „Als men niets anders van hem gehoord had," zo greep de heer Schouten (A.R.) deze kans dankbaar aan, „dan zou men zeggen, dat de heer Romme tot dc oppositie was overgegaan. Hij moet zijn on voldaanheid evenwel niet afreageren op ons, maar de hand in eigen boe zem steken." Minister Jonkman wees er op, dat het Indische beleid nu meer dan ooit een Zaak voor het hele kabinet gewor den is. Talrijke ministers hebben recht streeks met Indië te maken, die van Oorlog, Marine, Financiën enz. Het ge zag van de landvoogd is door de om standigheden tot groter zelfstandigheid uitgegroeid; de vertegenwoordigers der volkeren overzee doen zich steeds meer gelden. De vrijwilligheid, waarop de Koniklijke rede de nadruk legde, geldt niet alleen na de reconstructie van het Koninkrijk, doch zeker ook bij die re constructie zelve. Dit alles maakt, dat öe beslissingen al minder hier in de zaal kunnen worden genomen. En dit legt bij het gemeen overleg steeds gro ter beperkingen op. De regering is zich volkomen bewust, dat de Westindische staatslieden recht hebben op 'n eigen volledige aandacht, en dat die aandacht niet mag worden afgeleid of verminderd door de aan dacht, welke Indonesië voor zich opeist. Zij betreurt sterk het lange uitblijven van voorstellen tot staatkundige her vorming in de West. De heer Jonkman gaf hierop nog maals een -uiteenzetting vflh. de begin selen van Linggadjati, waaraan wij vasthouden. Dat Madoera onder onze controle kwam, is volstrekt redelijk. De Com missie van Drie heeft daarheen waar nemers gezonden. Als bewijs, hoe on bloedig de bezetting was, diene, dat op Madoera in de laatste zes weken slechts één militair licht gewond werd. Ook is thans het gewichtige zoutbedrijf, dat de repoeblik op het punt stond te vernielen, weer ter be schikking gesteld van de Indische huishouding. De regering herhaalt nog eens met diverse leden der Kamer haar leedwe zen en afschuw over de zgn. doden trein. Uiteraard kan de Indische rege- I ring administratieve maatregelen ne men, doch de strafrechtelijke gevolgen I staan ter beoordeling van de betrokken zeekrijgsraad. De visie van dc heer Vonk, als zouden wij onder internationale cu ratele staan, acht de heer Jonkman bepaald onjuist. Het centrale orgaan is bedoeld om aan de federatieve interimregering vooraf te gaan, omdat men zich deze laatste moeilijk kan indenken zonder de repoeblik. Het collegiaal orgaan wordt in het leven geroepen, om de moeilijkheden met de vorming van een federale interimregering te helpen op lossen. De geïnterneerden zijn voor het grootste deel door de politie-actie be vrijd. De overige zijn nu nog moeilijker voor ons te bereiken. Doch de repoe blik beschouwt hen als „warga negara", inlandse repoeblikeinse onderhorigen, die niet naar Ned. gebied willen terug keren. Dit punt vormt een der gewicht tigste onderwerpen bij de huidige on derhandelingen. Over het aantal verliezen wil spr. eerst een officieel rapport afwachten. Vóór April '48 is voorzien in aflossing of verlof van 1000 beroepssoldaten en ongeveer 15500 dienstplichtigen en reservemanschappen. Er is nu nog minder aanleiding tot hervatting der politie-actie dan vroeger; nJ. slechts in de uiterste noodzaak. In 1946 zijn 4111 en tot November 147 9305 ambtenaren en particuliere werkkrachten naar Indië uitgezon den. 7932 Vrouwen en kinderen ztjn daarheen gebracht in het leader der gezinshereniging en dit proces heeft thans belangrijke voortgang. Het rap port over Zuid-Celebes is byna ge reed, doch moet nog aan de betrok ken commissie worden overgelegd. De hoer Götzen deelde vervolgens mede, dat over een lening nog niet in Amerika onderhandeld wordt. De heer Hoogstraaten is daar slechts voor waarneming. De zgn. backpay kan he laas niet zo ruim zijn als in andere landen; dooh wel kan spr. zeggen, dat. burgerlijke ambtenaren en militairen op gelijke voet behandeld zullen wor den. Spr. deed nog enige mededelingen over de West. Een exces als met de ci- truspryzen zal niet meer voorkomen. Bij de Nickerie is men begonnen met een proefpolder van 200 h.a. Bij de replieken diende de heer De Kort (Kath.) een motie in, om de wet telijke gelijkstelling van het onderwijs in Suriname ook in de practyk door te voeren. Over deze motie zaL op een na der te bepalen tijdstip worden beraad slaagd. Heden voortzetting. Rond Palestina De onlusten in Palestina duren nog geregeld voort. Geen dag gaat voorbij zonder slachtoffers. De „oorlogsraad" van de Arabische ljga heeft, na tien dagen besprekingen t$ hebben gevoerd, een communiqué uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat de Arabieren tegen de verdeling van Pa lestina zullen strijden. Volgens het communiqué berust de verantwoordelijkheid voor „de toekom stige troebelen, waarvan de omvang onbekend is", bij „degenen, dié besloten hebben Palestina te verdelen zonder rekening te houden met de gevolgen". Volgens kringen, die nauw bij de be sprekingen betrokken waren, vormt de vrees voor communistische infiltratie in het midden-Oosten de achtergrond van de besprekingen. De raad zou volgens dezelfde bron belangrijke besluiten heb ben genomen, welke „wellicht enige j verrassingen zullen brengen". Men is te Cairo van mening, dat,1 hoewel de Arabische liga besloten heeft de Palestijnse kwestie niet aan de Vei ligheidsraad voor te leggen, een niet- Arabische natie, die in de Veiligheids raad vertegenwoordigd is, de zaak te berde zal brengen en dat de V. N. de kwestie dan misschien naar het inter nationaal gerechtshof te Den Haag zul len verwijzen. Dit hof zou dan mis schien juridische termen vinden, waar door het verdelingsbesluit ongedaan zou v/orden gemaakt. Te Cairo wordt vernomen, dat een Arabische delegatie naar Europa is ver trokken om wapens te kopen „voor de verdediging van Palestina". TRUMAN TEKENT WET VOOR TUSSENTIJDSE BIJSTAND. De president der V.S., Truman, heeft de wet voor tussentijdse hulp onderte kend, zodat onmiddellijk 150.000.000 dol lar beschikbaar komt voor hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. TOENEMENDE BEWOLKING Geleidelijk van het Noorden uit toe nemende bewolking met later plaatse lijk enige sneeuw of regen. In de nacht, voornamelijk in het Z.O. van het land, op vele plaatsen lichte vorst, morgen overdag enige stijging van temperatuur. Later opnieuw wat toenemende wind uit noordelijke richtingen. 19 DECEMBER Zon op: 3.44 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 12.55 uur; onder: 23.27 u. (20 Dec. EK). Hoogwater te Katwijk te 8.15 en 20.38 uur. HM. de Koningin, begeleid door burge meester d'Ailly van Amsterdam, begeeft Zich van het Paleis naar het Midden Damterrein ter bijwoning van het hijsen van de door Haar aan de gemeente Amsterdam aangeboden vlag, (Foto ANP), Ook de plaatsvervangers voorlopig uiteen TOT BEGIN VOLGEND JAAR. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken hebben gister avond besloten de uitwerking van hgt ontwerpverdrag voor Oostenrijk tot in het begin van het nieuwe jaar uit te stellen. Zij werden met deze taak be last na het afbreken van de bespre kingen der ministers op Maandag. Men verwacht, dat de verschillende de legaties tegen de tijd, dat de plaatsver vangers hun werk hervatten, gelegen heid gehad zullen hebben haar stand punten toe te lichten en^ dat er meer inlichtingen beschikbaar zullen zijn, welke voor de besprekingen der plaats vervangers nodig zijn. Marshall heeft zijn afscheidsbezoek aan Bevin gebracht. Tevoren had hij een onderhoud met Bidault. Bidault is gisteravond vertrokken. Marshall zal Zaterdagmorgen 4 uur (Ned. tijd) zijn radio-rede houden. Hij zal plm. 20 minuten spreken. -LABOUR „REBELLEN" VERLIEZEN. De „rebellen" in de Britse Labour- partij hebben aangedrongen op stem ming over hun amendement op de re geringsvoorstellen ten aanzien van het jaargeld voor prinses Elizabeth en haar echtgenoot. Volgens de regeringsvoor stellen zal de prinses een jaargeld van 40.000 pd. st„ de hertog van Edinburgh een jaargeld van 10.000 pd. st. ontvan gen, Het amendement hield in, dat het koninklijk echtpaar 10.000 pd. st. per jaar voor persoonlijke uitgaven zal ont vangen, terwijl' de uitgaven voor de of ficiële plichten, indien zij noodzakelijk geacht worden, door de schatkist zullen worden bepaald. Het amendement werd met 345 tegen 33 stemmen verworpen en het rege ringsvoorstel aanvaard, nadat nog een ander rebellen-amendement om de be dragen met 5000 p. st. te verlagen, even eens was verworpen. De bezettingskosten van de Brits-Amerikaanse zóne Te Londen en Washington is bekend gemaakt, dat de VB. alle essentiële dol larimporten van de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland zullen verzorgen en driekwart van de totale uitgaven van de gecombineerde zone zullen betalen tot het einde van 1948 op grond van een wijziging van de fusie-overeenkomst van 1946. De Amerikaanse autoriteiten krijgen een dienovereenkomstig aandeel in de contróle op de Duitse im- en ex- 1 portpolitiek, terwijl Engeland zich be reid heeft verklaard alle essentiële im- porten te betalen, die in de sterling- j gebieden kunnen worden gekocht. I Bevin ongerust OVER OMVANG BULGAARSE LEGER. Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, heeft in antwoord op een vraag in het Britse Lagerhuis ver klaard, dat de huidige omvang van het Bulgaarse leger „verontrustend" is. Volgens Britse schattingen, aldus Be vin, omvatten de huidige militaire een heden in het Bulgaarse leger 76.000 man, terwijl de grenswacht 10.000 man telt. De militia telt 100.000 man. Berin zei, dat het vredesverdrag Bul garije een leger van 55.000 man toe staat Men had de Bulgaarse regering om bijzonderheden over de huidige sterkte verzocht, maar zü heeft deze nog niet verstrekt. Republiek verwerpt Nederlands voorstel Eton gaat met Rerstvacantie. Na maanden hard werken gaan de jongeren van deze beroemde Engelse school voor het eerst weer eens naar huis. (Speciale reportage). Een onmetelijk rattenleger waart rond in Nederland en leeft ten koste van ons volk. Er zijn, volgens schatting van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen, evenveel ratten als mensen in ons land. Wat zij stuk knagen is ontzettend. Enorme hoe veelheden kostbaar voedsel verdwij nen in hun gulzige magen en als ver spreider van ziektebacillen heeft de rat bovendien zijn weerga niet! Er is ook in vroeger jaren door het rattenheir onberekenbare schade aan gericht. Nu wij echter woekeren moe ten met onze voedselvoorraden, heeft men van officiële zijde de noodzaak in gezien om naar het voorbeeld van het buitenland hier in organisato risch verband tegen op te treden. Aan de bruine of riool-rat is thans de oor log verklaard en onder commando van dr L. W. D. Caudri zal, gelijk gemeld, over het gehele land een felle actie worden gevoerd. Een dezer dagen door het Departement van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening georgani seerde excursie naar Noord-Holland heeft ons overtuigd van het belang van dit offensief, dat op Maandag 14 December in het gebied ten Noorden van het Noordzeekanaal is ingezet. DERTIG MILLIOEN GULDEN SCHADE PER JAAR. Ratten knagen dag in, dag uit. Rat ten moeten knagen, omdat hun' snij tanden een ?t twee millimeter per week groeien en hun bek dichtklemmen zou den, als zij niet regelmatig die snelle groei door knagen (en dus afslijten) zouden kunnen corrigeren. Doch als zij per dag ook elk maar voor één cent zouden vernielen, zou dat per jaar al een schade vdn 30 millioen gulden be tekenen! Het totaal zal helaaé wel een beduidend stuk hoger liggen. Niet al leen knagen 9 millioen rattenbekken dagelijks in huizen en opslagplaatsen met dikwijls ruïneuze gevolgen, maar bovendien eet elke rat 20 a 30 gram voedsel per dag. En dan juist voedsel, dat ook voor menselijke consumptie geschikt is! Rattenbestrijding in Nederland ge schiedde tot dusverre hoofdzakelijk door particuliere reinigingsbedrijven. De lei ders v. d. Plantenziektekundige Dienst zijn tot de conclusie gekomen, dat dit nimmer tot afdoende resultaten kan voeren. Niet zodra is er ergens een ratten-vacuum geschapen, of het elders vertoevende ongedierte schijnt zich met waarlijk onweerstaanbare kracht naar die plaats aangetrokken te voelen. In meerdere streken geeft dat tijdelijk een minder grote „ratten-bevolkingsdicht heid", welke betere voedingsvoorwaar den voor hen biedt en de voortplanting bevordert. Gemiddeld werpt een rat 30 50 jongen per jaar, die op hun beurt na drie maanden al weer volwassen zijn! En al is dan de sterfte tevens aanzienlijk, de aanwas is toch ook zo groot, dat het nuttig effect van de in dividuele rattenbestrijding weldra tot een onbetekenend percentage terugge bracht is. LANDELIJKE ACTIE. Alléén een groots opgezette landelijke actie kan hier baat brengen, zo ver zekerde ons dr Kluyver, het plaatsver vangend hoofd van de Plantenziekte kundige Dienst, en bij wijze van spre ken moet het gehele volk daar zijn hulp bij verlenen. Iedere gemeente, tot de noodlijden de toe, heeft toestemming gekregen om een bepaald bedrag voor ratten bestrijding op de begroting te plaat sen. Er zijn, vanwege genoemde Dienst, instructieve cursussen gege ven aan de adspirant-bestrijders (ge- meentepersoneeel en vrijwilligers) 'in Noord-Holland en er is eenheids-mu- mitlc vervaardigd in de vorm van brokjes brood, vermengd met zee ajuin, die bü dc holen en gangen worden gelegd. Die munitie moest aan stellige voor waarden voldoen: zij moest dodelijk zijn voor de rat, meerdere weken vers blijven en weinig of geen gevaar op leveren voor mensen en huisdieren. Zij moest bovendien gemakkelijk kunnen worden aangewend. Het huidige middel voldoet aan al die eisen, zoals bij con trole in het laboratorium is gebleken. Het is geenszins de bedoeling om de par ticuliere reinigingsbedrijven schaakmat te zetten. Aan de nu begonnen slag moet ieder Nederlander deelnemen, die rat ten heeft in huis of schuur of pak huis. Er wordt verwacht, dat hij de gangen der dieren zal afsluiten, dat hij hen zoveel mogelijk zal bemoeilij ken in hun poging om voedselvoorra den te benaderen, en dat hij afval in gesloten emmers zal bewaren. En het zal stellig in hoge mate worden toe gejuicht, indien de houders van grote gebouwencomplexen straks nog eens extra de hulp van particuliere deskun digen inroepen. Natuurlijk zullen niet aJle ratten in éénmaal worden ver delgd. De overblijvende zullen weer voorttelen en nieuwe best-rydingsacties zullen noodzakelijk zijn. Men vertrouwt evenwel, dat het dan een volgend jaar op kleinere schaal zal kunnen geschie den, indien thans werkelijk alle „haar den" worden aangetast. Het tijdstip van de bestrijding is met zorg gekozen. In de zomermaanden zijn vele ratten op het land, waar zij ruim schoots voedsel vinden. Als in het late najaar de velden onvoldoende eten en dekking geven, zoeken zij een schuil plaats bij (en onder) de huizen. Deze concentratie geeft ons een kans om het rattenleger zware klappen toe te brengen HET PROGRAMMA. Het voor de slag tegen de ratten voorlopig opgestelde programma luidt als volgt: 1520 Dec.: Noord-Holland boven het Noordzeekanaal (waarbij, in ge meenschappelijk overleg, de actie In de Zaanstreeek en de Wieringermeer door particuliere ondernemingen zal worden gevoerd) 1217 Januari: Zeeland; 26—31 Januari: het gebied van Nij megen tot Oostvoorne tussen Maas en Rijn; Februari: gedeelten van Brabant en Limburg 9-14 Februari: Zuid-Holland, Utrecht en Zuidelijk-Noord-Holland; 16—21 Februari: delen van Gronin gen. Voor het tijdvak van 21 December 1947 t/m 3 Januari 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713: 061 melk: 4 1. melk. 064 melk: 6 1. melk. 065 melk: 6% 1. melk. 066 vlees: 100 gram vlees. 067 vlees: 300 gram vlees. 068 boter: 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet. 069 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 080 algemeen: 120 gram spijsolie. 081 algemeen: 250 gram margarine of 200 gram vet. 082 algemeen: 1 ei. 083 algemeen: 100 gram kaas of 125 gram kostloze kaas. - 084 algemeen: 500 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 100 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnape ringen. 085 algemeen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. BINNENLAND. De centrale Taalcommissie voor de techniek is gereed gekomen met het ont werpen van 34 woordenlijsten, betrekking hebbende op evenzoveel terreinen der techniek. Het ligt in de bedoeling voor lopig in totaal 42 lijsten samen te stellen welke dan 9.000 woorden zullen bevatten. Dc 35-jarige machinist van de bok „Grutto" W. Warbout uit Maassluis ls in de buitenhaven van Den Helder verdron ken. De grootste drijvende bok ter we reld, de „Ajax". eigendom van de N.V. ScheepssloperiJ Holland te Hendrlk-Ido- Ambacht, ls aan bet Indische departe ment van Verkeer en Waterstaat ver kocht. De 47-Jarige metselaar A J. J.. die In de Pijnackerstraat te Rotterdam het slachtoffer werd van de woéde-uitbarsting van de 31-jarige kellner K. B. en door hem in dc buik werd geschoten, maakt het naar omstandigheden heel goed. Zijn toe stand ls echter nog niet zodanig, dat hij verhoord kon worden. De man is nog uiterst zwak door hét geleden bloedverlies. Zaterdag a s. zal te Westerbork het monument voor degenen, die daar gevallen zijn, worden onthuld. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het gemeentelijk gymnasium te Groningen werd gistermiddag ten stadhui ze een officiële ontvangst gehou den door het gemeentebestuur van Gro ningen. Tal van oud-leerlingen van. dit gymnasium waren ter gelegenheid hier van uit alle delen van ons land bijeen gekomen. Het Congres voor Europese eenheid, uitgaande van enige samenwerkende fede ralistische organisaties, zal gelijk bekend tegen het einde van Mei te 's-Gravenhage gehouden worden. Op het ogenblik wordt onderhandeld over geschikte gebouwen, waarin het congres zou kunnen samen komen. Ruw geschat verwacht men on geveer duizend afgevaardigden uit alle Europese landen. Oud-minister P. Kersten zal de leiding van de congres-organisatie hebben. Indien hun werkzaamheden zulks toelaten zullen Winston Churchill en Paul van Zeeland aan het congres deelnemen. Dr. J. C. M. Swegns, burgemeester van Dongen, die tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard is ln de vacature-Smits van Ojjen (K.V.P.) heeft deze benoeming aangenomen. BUITENLAND. Herschel Johnson, plaatsverv. Ame rikaans afgevaardigde bil de VN., heeft de afgelopen twee dagen twee hartaan vallen gehad. Zijn toestand ls ernstig. Een Beiers tribunaal heeft de echt genote van wijlen Baldur von Schirach, voormalig leider van de Hitlerjugend, tot een boete van 2.000 rijksmark veroor deeld. De Amerikaanse dlstilleerlndustrle heeft met 39 tegen 10 stemmen het voor stel van de regering, het graanverbrulk tot 2 1/2 millioen bushels per maand te beperken, verworpen en een maximum van 3 1/2 millioen per maand aanvaard. De Amerikaanse methodistische raad van missles heeft een voorstel goed gekeurd tot de bouw van een Christe lijke universiteit te Tokio als .schade loosstelling" voor de verwoesting van Hirosjima en Nagasaki. Een superfort van het Amerikaanse leger ls na ae start voor een oefenvlucht naar Jamaica, met twintig man aan boord, te Phoenix in Arizona neergestort en ver brand. Slechts een achttal van de inzit tenden heeft de ramp overleefd. Op het partijcongres te Krakau heeft de Poolse socialistische partij haar politiek van een gemeenschappelijk front met de communisten bevestigd. De Belgische Kamerleden Descamp en van Glabbeke, die tijdens het debat over de koningskwestie ln de Kamer hand gemeen raakten, zullen gedurende tien vergaderingen van het parlement van deelneming worden uitgesloten. Belde heren hebben geweigerd zich te verzoenen of openiyk schuld te bekennen. Groot-Brittannlë zal met Ingang van 1 Januari a.s. de hoeveelheid kolen, die het beschikbaar stelt voor export en voor het bunkeren van schepen ln binnen- en bui tenland, verhogen van 112.000 ton per week tot 200.000 ton per week ln ruil voor voedsel, grondstoffen of dollarbesparendo goederen. De Orient-express zal van 18 Decem ber af de rechtstreekse dienst tussen Parys en Istanboel hervatten. Het Griekse tra ject. waar men aanvallen van verzets strijders vreest, zal by dag onder bewaking afgelegd worden. Vier Roemeense ingenieurs, die spe cialisten op het gebied van luchtvaart, wegenbouw en oliewinning worden ge noemd. zyn op vlucht uit hun land in een klein vaartuig aan de Turkse Zwarte Zee kust geland. Te Washington is een gedeelte van een zeven verdiepingen hoge flat inge stort. Eén persoon werd gedood, elf per sonen werden gewond. Eén man wordt vermist. TOT WIJZIGING ORDER „STAAKT HET VUREN". Uit betrouwbare Republikeinse bron verneemt Reuter, dat de Republiek het Nederlandse voorstel om enige veranderingen aan te brengen in de order om het vuren te staken heeft verworpen. De Republikeinse technische commis sie heeft verklaard, dat zij by haar besluit wenst te blijven om alleen de onvoorwaardeiyke en oorspronkelyke voorstellen te accepteren, welke door de Commissie voor GD. zyn gedaan, daar zy van mening is, dat deze recht vaardig en uitvoerbaar zijn, aldus de Republikeinse zegslieden. De Nederlandse voorstellen betreffen de de aan te brengen veranderingen ih de voorstellen van de Commissie voor GD. rijn kort geleden door Jhr. mr Van Vredenburch, de voorzitter van de Nederlandse technische commissie, be kend gemaakt. Zy houden in het on- middellyk staken van de vyandelykhe- den op de huidige fronten, de evacua tie van het republikeinse leger uit de „zakken" achter de Nederlandse linies, waar de Nederlanders steeds weer op tegenstand 'stuiten, en de uitvoering van datgene, waarover reeds overeen stemming inzake het staken van het vuren was bereikt. Red, L.D.) SOETOM! O MAG NIET MEER SPREKEN De Republikeinse regering heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd- wordt, dat de Republikeinse generaal- majoor Soetomo op 15 December een radiorede heeft gehouden, van welker inhoud de Republikeinse rgering niet ln kennis was gesteld, zy wenst daar om geen enkele verantwoordelykheid voor deze rede op zich te nemen. Om een herhaling van zulke gebeur tenissen in de toekomst te voorkomen, hebben de president van de republiek en de opperbevelhebber van het Repu blikeinse leger nog op de dag van de redevoering een spreekverbod aan ge- neraal-majoor Soetomo opgelegd. De inhoud van de gehouden redevoering is tot dusver niet bekend. 086 algemeen: 50 gram cacao. 087 algemeen: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. 088 algemeen: 2000 gram brood (geldig t/m 27 Dec. as.) 089 algemeen: 500 gram sinaasappels (voorinlevering). 073 reserve: 800 gram brood (geldig t/m 27 Dec. as.) 075 reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 076 reserve: 400 gram brood (geldig t/m 27 Dec. as.) 030 algemeen: 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram versnape ringen. Bonkaarten KD, KE 713: 504 melk: 10 1. melk. 565 melk: 11 1, melk. 566, 567 vlees: 100 gram vlees. 568 boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 569 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 580 algemeen: 120 gram spysolie. 582 algemeen: 1 ei. 583, 584 algemeen: 250 gram suiker of boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram ver snaperingen. 585 algemeen: 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel. 586 algemeen: 50 gram cacao. 587 algemeen: 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. 588 algemeen: 800 gram brood (geldig t/m 27 Dec. as.) 589 algemeen: 1 kg. sinaasappelen (voor inlevering). 573 reserve: 400 gram brood (geldig t/m 27 Dec. as.) 575 reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 578 reserve: 500 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. 530 algemeen: 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz., of 200 gram versnape ringen. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 713 (by. arbeid, a.s. en jonge moeders, zieken) 1023 brood: 800 gram brood. 1028 boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet. 1022 margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet. 1024 kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1021 vlees: 300 gram vlees. 1026 vlees: 200 gram vlees. 1027 melk: 5 1. melk. 1029 eieren: 5 eieren. 1025 suiker: 250 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram ver snaperingen. Tabak- en versnaperingenkaarten QB, QC 711: U01 versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. U03 versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel of 200 gram Jam, stroop enz. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrydag 19 December a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maan dag 22 December as. mag worden ge- kocht. De bonnen voor sinaasappels 089 en 589 algemeen moeten uiterlyk op 29 December as. in het bezit van de han delaar in groente en/of fruit worden gesteld. Aflevering zal plaats hebben naarmate de handel bevoorraad wordt. Men houde er rekening mede, dat voor suiker en versnaperingen eerst op 8 Januari as. (dus over drie weken)J bonnen zullen worden aangewezen,

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1