H.M. de Koningin ontvangt doctorsbul van Leuven Van de korfbalvelden Goede dag voor de Leidse clubs STADSNIEUWS Laatste Berichten Radio-programma Officiële publicaties Ons Distributiehoekje MAANDAG 15 DECEMBER. Geen enkele nederlaag! Zuid-Holland I: Spangen—HKV 3—3 Achilles—Ons Eibernest 3—2; Deetos— Gymnasiasten 6—3; Vlcus Oriëntis— HSV 65. Zuid-Holland IIB: Die Haghe— Achilles II 4—1; Het Zuiden II—De Algemene 14; Ons Eibernest II— Olympiaan 4—5; OSCR—Wion 3—2 Zuid-Holland III C: HKV III—Fluks 3—6; Velox—Rozenburg II 61; De Spartaan—Ready II 1—1; Avanti—De Algemene II 1—2. Zuid-Holland IIID: Olympiaan II DKC II 1—3; Vicus Oriëntis IIDe Algemene III 12—1; Ons Huis—Velox II 5—0. Competitiestanden. Zuid-Holland I: 1. Deetos 12 gesp. 24 pnt.; 2. Het Zuiden 11—19; 3. Gym nasiasten 1114; 4. Ons Eibernest 10—13; 5. HKV 10—10; 6. Vicus—Oriën tis 10—10; 7. Achilles 9—5; 8. DKC 11—5; 9. Spangen 11—4; 10. HSV 12—4. (Doordat HSV een protest won is de uitslag van SpangenHSV 11 ge worden; dit is in deze stand verwerkt). Zuid-Holland IIB: 1. OSCR 10 gesp. 17 p.; 2. Olympiaan 10—16; 3, Die Haghe 910; 4. Ons Eibernest II 10 10; 5. Het Zuiden II 10—8; 6. De Al gemene 108; 7. Ready 108; 8 Wion 10—7; 9 Achilles II 9—4. Zuid-Holland III C: 1. Fluks 11 gesp. 20 p.; 2. Velox 11—16; 3. HKV III IJ—15; 4. Het Zuiden III 9—12; 5. Ready II 1012; 6. Rozenburg II 96; 7. De Spartaan 104; 8. De Algemene II 10—4; 9. Avanti 11—3 Zuid-Holland IIID: 1. Vicus Oriëntis II 11 gesp. 20 p.; 2. DKC II 8—15; 3. Olympiaan II 1114; 4. Succes 10—10; 5. Ons Huis 11—8; 6 Actief 7—7: 7. Velox II 8—6; 8. De Algemene III 12—3 9. Fluks II 9—1. Vicos Oriëntis—hSV 6—5. HSV had enkele oudere spelers in1 haar ploeg opgenomen en begon direct overrompelend. Binnen 7 minuten had Hardebol zijn club een 20 voorsprong bezorgd. Vicus liet zich hierdoor niet ontmoedigen. Kruit scoorde al spoedig met een ver schot tegen en door v. d. Water was het even later weer gelijk (22). Door v. d. Waals nam de thuis club zelfs de leiding (3—2), doch HSV diende^weer van repliek. Mevr. Voor dewind bracht de partijen weer op ge lijke voet. (33), V.O. bleef het snelle tempo goed volhouden en in de begin opstelling schoot v. d. Broek tweemaal van verre afstand zuiver in. Rust 5—3. Ook na de rust bleef de wedstrild spannend. De doelpunten waren nu minder talrijk. Door Mazure werd het SportspHnlers Het Zwitsers Organisatiecomité van de Olympische Winterspelen en het Amerikaans Comité zijn het nog steeds niet eens inzake het bekende ijshockey- geval. De Amerikanen dreigen niet te komen als door de Zwitsers de inschrij ving van de Amateur Icehockey Asso ciation (de Amerikaanse- IJshockey- bond, aangesloten bij de Int. IJshockey Federatie) gehandhaafd blijft. En de Zwitsers handhaven die inschrijving, waar moet het heen De voetbalwedstrijd tussen Italië en Tsjecho-Slovakije werd met 31 door de Italianen gewonnen. Ruststand was 1—0. In het Gentse velodroom hebben Schulte en Boeyen een koppelwedstrijd over 100 km gewonnen met een ronde voorsprong op het Belgische koppel AdriaenssensBruyland. Met een alg. gemiddelde van 16.96 behaalde de Brabander Berkelmans in Leeuwarden het kampioenschap van Nederland eerste klasse klein biljari 35/2 Geen der deelnemers kwam voor promotie in aanmerking. A. Vinken uit Maastricht werd in de a-groep winnaar van een tweedaags nationaal schaaktournooi, dat te Mid delburg was georganiseerd. Het tournooi om het kampioen schap van België 45/2 is weer eens in een eclatante overwinning van Ga briels geëindigd. Hij bereikte een alg. gem. van 33.84. Het Oostelijk hockey-elftal be haalde in de districts-competitie wed strijd een 42 overwinning op de Noordelijke ploeg. Een hockeyploeg van de Oxford University speelde in Bloerpendaal een wedstrijd tegen de Batavieren en ver loor met 52. Arsenal versloeg uitspelend Grims by Town met 4—0. CUfers, die aan duideliikheid niets te wensen over la- ten Schutter Ronnie Rooke scoorde tweemaal! Ter gelegenheid van haar honderd jarig bestaan hield de Kon. Ned. zed en roeivereniging Zaterdag een druk bezochte receptie te Amsterdam. ..Nog nooit was ik van huis ge weest en nu ineens bijna acht maan den, neen, dat was me te veel", aldus Giel de Roode, die Zaterdag na een succesvolle tournee door Zuid-Afrika weer voet op Nederlandse bodem zette. SCHAKEN. Hoofdklasse K.N.S.B. - In de hoofd klasse-competitie van de Kon. Ned. Schaakbond behaalde „De Dom" giste ren een voorlopige 43 overwinning op het Residentie S.G., 3 partijen wer den ter arbitrage opgezonden. De-uitslag van de ontmoeting Hilver sum S.G Het Centrum werd 3^—614 en Discendo Disci mus won met 73 van dp Amsterdamse Schaakclub COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Grote overwinning van Boskoop. In ..Het Wapen van Leiderdorp" speel den de eerste tientallen van Leiderdorp en Bóskoop een wedstrijd voor de over gangsklasse Boskoop behaalde een 8-2 overwinning; slechts de oud-voorzitter van de Leidse Schaakbond, de heer Splinter wist voor Leiderdorp het volle punt te scorenHet ziet er naar uit, dat de strijd om het kampioenschap in deze klasse zal gaan tussen Noordwijk en Boskoop. Het overzicht luidt; G A. Smit (Leiderdorp)J A. Loef (Boskoóp) 0—1, P. C. v. d. LeekS. J van Wvk 0—1, C. van Goor—J. C. Bulk V>_i£ N.N A Sytsema 01, J. Nag- tegaal—W Trapman 0—1. L Engelen burg G van Niel 01G Rceleveld C P. i'an Leeuwen L 'j. D. Braam A van Gemeren 01, M. SplinterD. Radder Vi—Vz, G. Scheepstra—F. N. Kolster 01. 54. Tot 8 minuten voor het inde bleef deze stand onveranderd. Toen stelde Kruit de Leidse zegs veilig door het zesde doelpunt te scoren. HSV gaf zich nog niet gewonnen en slaagde er in door Voordewind de stand op 65 te j brengen, doch verder kwam zij niet 1 Met een zwaarbevochten 65 zege voor I V.O. kwam het einde van deze aan- I trekkelijke wedstrijd. Het Zuiden IIDe Algemene 14 De wit-blauwen zijn nu toch wel op het goede pad Vooral in de eerste helft waren zij beduidend in de meer derheld. Binnen 20 minuten had La- bordus met twee fraai? doelpunten hun een 2—0 voorsrpong bezorgd en 5 mi nuten voor de rust maakte C. Harte- veld er zelfs 03 van. Na de hervatting maakte v. d Pluim al spoedig het vierde doelpunt Hierna deden onze stadgenoten het kalmer aan. waardoor Het Zuiden meer in de aanval kwam Uit een dezer aan vallen slaagden de Rotterdammers er in de eer té redden. H.K.V. III—Fluks 3—6, Deze tegenpartij was aanmerkelijk sterker dan de andere twaalftallen in deze competitie en de roodwitten heb ben dan ook heel hard voor de over winning moeten strijden. Tien minuten voor het einde leidde H.K.V. nog met 3—2, doch toen Fluks eenmaal gelijk gemaakt had, zette zij zo'n formidabele eindspurt in, dat H.K.V. In de laatste minuten volkomen overspeeld werd. Bravo, roodwitten, dat was fraai werk! Behalve in deze laatste minuten ging de strijd volkomen gelijk op, hetgeen ook uit het score-verloop wel blijkt. H.K.V. nam reeds in de eerste minuut door de tactische v. Balen de leiding Acht minuten later was de stand al weer gelijk door een goed doelpunt van v. d. Bos. E?n kwartier voor de rust gaf Ligtvoet Fluks de leiding (1—2), welke voorsprong H.K.V. 10 minuten na de hervatting door mej. v. d. Kas- tele weer te niet deed <22). Tien mi nuten later kwam de thuisclub op nieuw voor te staan door een goed doelpunt van Schuttenhelm (3—2). Dit bleef zo tot 10 minuten voor het einde. To?n tikte Veerman, hoog opspringend, bfj een mislukt schot van Mastenbroek, de bal door de korf (33). Fluks was nu niet meer te houden. Mevr. Fr ede- rik benutte dankbaar een vrije kans (34) en door twee fraaie doorloop- ballen van v. d. Bos en Ligtvoet werd het 36. Fluks verstevigde hierdoor haar kampioenskansen zeer. aanzien lijk. Vicus Oriëntis II—De Algem. III 12—1 Dit v/as met recht wat men noemt een spel van kat en muis. V.O. II was zeker twee klassen beter dan De Alg. III, dat al heel pover voor de dag kwam. Met de rust leidde de thuisclub reeds met 51. daarna was het ge heel met de gasten gedaan. Einde 12—1. AvantiDe Algemene II 12 Eindelijk is het De Alg. reserves ge lukt weer een overwinning te behalen. Zij verschenen in Schiedam slechts met 10 mensen, doch boften dat ook de thuisclub niet voltallig was. Beide ploegen ontliepen elkaar niet veel.. In de eerste helft gaf Bouter De Algemene de leiding (01). Het was dezelfde speler, die er na de hervat ting 02 van maakte, waarna Avanti een tegenpunt scoorde (12). Hierna werd de Leidse korf herhaaldelijk on der vuur genomen, doch de Schiedam mers schoten slecht, zodat verdere doelpunten uitbleven en De Algemene een zwaar bevochte 21 zege wist te behalen. UITSLAGEN LEIDSE KORFBALBOND le klasse: Vicus Oriëntis IVNSA 5—1; Vicus Oriëntis IIIFluks vetera nen 04. 2« klasse: Ons Eiland IIDe Danol- den 74: Vicus Oriëntis V—Fluks III 3—2. Adspiranten: De DanaïdenFluks 2—1. EVEN GEDULD.... Het was niet mogelijk, in onze editie van heden al het sportnieuws van Zaterdag en Zondag op te nemen. Dit zal dus tot morgen moeten wachten. schaatsenrijden. Lclclse successen op de HOKIJ Door de N.V.B.H.S. district Den Haag (Rot terdam, Den Haag, Lelden e.o.) werden Zondagmorgen op de HOKIJ te Den Haag onderlinge wedstrijden gehouden. De uitslag Groep Lelden was als volgt: Senioren: I N Wasserman, 2. Th. Mi- llkan (gevallen) Junioren: I. J. VrUenhoek. 2. R. Sin- gerling. Jammer dat Th. Mlllkan door een val voor de finale werd uitgeschakeld, al Je hoop was op hem gevestigd. N. Wasser man reed in de finale senioren de eer ste drl& ronden uitstekend, maar kwam toen eveneens te vallen, zodat Leiden bl1 de senioren niet veel geluk had. De Junioren wisten Leiden's eer hoog te houden door een eerste en een tweede plaats te bezetten Als eerste eindigde H. v d. Meer uit Oude Wetering did in de toekomst wel meer van zich zal doen horen evenals J. Vrijenhoek. die als tweede eindigde. Ook bii de veteranen wist Lelden de eerste plaats te bezetten door Chr. Man tel uit Noordwijk BEURSOVERZICHT AMSTERDAM 15 December. De beurs kenmerkte zich vandaag in hoofdzaak door inactiviteit. Claims en aandelen Koninklijke trokken vrijwel de gehele attentie. Er was weer aanbod. Ten slotte werd gehandeld in de om geving van f. 880. Aandelen Koninklijke schommelden tussen 28914 en 291. Scheepvaartpapieren waren goed prijs houdend en iets hoger Aandelen Hol land Amerika lijn stegen tot 194. Phi lips waren een goede zestal punten la ger. ook aandelen Wilton verloren eni ge punten. Cultuurfondsen bijna geheel verwaarloosd en onveranderd. De Ame rikaanse markt stil en een fractie luier. De nieuwe conversielening bedong 98 8/16 AGENDA HEDEN. Oud Kath. Kerk: Spr. prof. B. a. van Kleef. 8 uur nam. Steenschuur 6. Splr.-Ver „Harmonla". 8 uur nam. dinsdag. Hoogl. Kerkgracht 34 Bazar Rem, Staaszaal: L.K.K. „Voor Allen", Cho- pln-avond Cor de Groot, 8 uur nam. Rijnsburg (Flora): Tijdrede ds. Bik. 7^ uur nam. Geref. Gem. 25 en 710 uur nam. Gemeente-begroting 1948 *N TEKORT VAN RUIM 2 MILLIOEN. Door B. en W. is de gemeentebegro ting voor 1948 samengesteld er. aan de Raad aangeboden. Daaruit blijkt, dat er op de gewone dienst een tekort is geraamd v. f. 2.162.749 tegen f. 2.202.565 voor 1947. Een voordelig verschil dus van f. 39.816. De begroting 1948 eindigt met een eindcijfer van f. 12.959.502. De kapitaaldienst sluit met een na delig saldo van f. 3.230.353, gedekt door een lening tot dit bedrag. Morgen hopen wij nadere gegevens te verstrekker.. Humanistisch Verbond MR. H. GILTAY OVER „GEESTELIJKE MENSWORDING". In de grote zaal van het Fe deratiehuis sprak gisteren Mr. H. Gil- tany over bovengenoemd onderwerp. Spr. begon met te verklaren, dat zijn lezing niet anders zou zijn dan een po ging om tot uitdrukking te brengen, wat het woord „Humanisme" in wezen voor hen betekent Humanisme, aldus spr. is allereerst een woord, dan een idee en ten slotte een wordende werkelijkheid, geestelijke menswording. De mens, ofschoon licha melijk &f, is geestelijk nog altijd in wording. Hij is nog steeds een over gangswezen, tussen dierlijk instinct wezen en menselijke persoonlijkheid. Onder persoonlijkheid yerstaat spr. een zelfstandige, zich zelf doelbewust be palende harmonische veeleenheid, wel ke zich ook in haar werken naar bui ten als ongedeelde eenheid openbaart, Spr. stelt dit persoonlijkheidsbegrip te genover de gebruikelijke opvatting, die het kenmerk van persoonlijkheid ziet in het imponerende, suggestieve karakter. Aan de hand van verschillende voorbeel den wees spr. op het instinct-karakter dezer opvatting en op haar gevaren. De mens is in oorsprong een kuddedier met kudde-instincten. Deze zijn in bepaal de omstandigheden nog steeds doelma tig. Maar in de meeste levenssituaties moeten zij uitgeschakeld of althans re delijk beheerst worden. En wel overal waar de mens zijn gedrag zelf, op grond van eigen redelijk inzicht en zedelijke intuïtie heeft te bepalen. Hieraan ont breekt echter bij alle mensen nog zeer veel. De meeste mensen zijn geestelijk kinderen gebleven, die met meer of minder succes, een volwassen1 rol spe len. In het bijzonder wees spr .op het hartstochtelijk verlangen van de mens zich de meerdere van anderen te voe len. Dat- er zodoende van de „samen leving" niet veel terecht komt spreekt wel vanzelf. De naam „tegenieving" wa re beter op zijn plaats. In het tweede gedeelte van zijn lezing ging spr. nader in op het proces der geestelijke menswording, dus der per soonlijkheidsvorming in het bijzonder. De mens is nu eenmaal gevallen uitzijn dierlijke onschuldbestaan, hij is begon nen, al in een ver verleden, te eten van de boom van kennis van goed en kwaad, d.i. een eigen zedelijke waarderings functie te ontwikkelen. De enige moge lijkheid tot zijn verdere volmaking ligt in zijn zelfvorming, zelfopvoeding, op grond van een zo diepmogelijke zelf kennis. Dan zal hij steeds zuiverder en helderder de normen voor zijn indivi dueel gedrag èn-voor de „samenleving" tn zich zelf vinden. Hij zal socialist zijn, maar ook zijn socialisme zal zijn een socialisme van binnen uit. De vrije vol wassen menselijke persoonlijkheid zal niet trachten anderen te beheersen, hij zal ook niet hun slaaf zijn, maar hij zal trachten, waar hij kan, anderen te hel pen om te vorderen in de kunst, die ook voor hem de kunst aller kunsten is: de kunst om Mens te worden. Verdienstelijk samenspel van mevr. Van Doorn (piano) en de heer Burger- jon (clarinet) illustreerde het gespro kene. De bijeenkomst stond onder leiding van mr. D. A. van Eek. GEÜNIEERDE LOGE VAN THECSOPHEN. De Meesters en hun boodschap. Het onderwerp van de bijeenkomst van gistermorgen was: „De Meesters en hun boodschap". Volgens de theo- sophie is de taak van de mens het door maken van een geestelijk ontwikke lingsproces, ten einde zyn levenshou ding en wandel geleidelijk in harmonie te brengen met zijn innerlijke, geeste-. lijke, goddelijke aard. Deze taak, die vele levens in beslag neemt, is zeer zwaar en zou dit nog in hoger mate zijn, indien er op aarde geen wezens in carneerden, welke dezen ontwikkelings gang reeds achter zich hebben en uit zuiver erbarmen met de struikelende mensheid niet in haar onmiddellijke nabijheid bleven om haar in die taak te helpen. Deze wezens zijn wat men in theosophische kringen de Meesters van Wijsheid noemt. .Zij trachten langs verschillende wegen het innerlijk leven der mensheid in geestelijke zin te ont plooien en volgen daarbij de mogelijk heden. die de natuur daartoe biedt. Het innerlijk leven der mensheid vertoont namelijk zekere syclische verschijnselen en het is slechts gedurende het laatste kwartaal van iedere eeuw, dat de po gingen in die richting het meeste suc ces beloven. Sinds de veertiende eeüw worden op last van de grote hervormer Tsong-Kha-Pa hierin ook de „Witte Barbaren van het Westen" betrokken. Iedere poging is déardoor gekenmerkt, dat door deze Meesters één of meer boodschappers naar het Westen worden gezonden om een deel van de opgesta pelde wijsheid der eeuwen in een vorm en op een wijze aangepast aan de tijds omstandigheden in brede kring te ver spreiden De meest recente boodschap was die van 1875, toen mevrouw H. P. Blavatsky werd opgedragen om voor het eerst* in het openbaar het bestaan van een alomvattend stelsel van kennis, religie en wijsbegeerte en van de bewa kers daarvan in het Westen in het openbaar te verkondigen en hiermede werd de theosophische beweging van de negentiende eeuw in het leven geroe pen. De taak van alle theosophen is de boodschap in haar oorspronkelijke vorm te bewaren en door te geven om zo doende de komst van de boodschapper van de twinstigste eeuw voor te berei den en zijn taak te verlichten. LEIDEN OP BEZOEK BIJ DELFT. „Ons Grunnegerlaand". Zaterdagavond zijn de toneelclub en de zangvereniging van de Leidse: Gro ningers op bezoek geweest bij de zus tervereniging te Delft, om daar een avond te vullen. Beide oogstten veel succes en hebben voor een mooie en gezellige avond zorg gedragen, die door de Delft.se Groningers dan ook ten zeerste is gewaardeerd. De toneelspelen de dames werden met bloemen gehul digd. Waar ook Schiedam vertegenwoordigd was, werd het een waar Groningse reünie! In memoriam prof. mr. B. M. Telders ONTHULLING VAN BRONZEN GEDENKPLAAT. In de gevel van het pand Rapenburg 45, laatstelijk bewoond door wijlen prol. mi' B. M. Telders. is een eenvoudige bronzen gedenkplaat ter herinnering aan deze helaas zo jong overleden en diep betreurde geleerde aangebracht. In tegenwoordigheid van de bestuurs leden van het Leias Universiteitsfonds, waaraan de overledene dit huis heeft vermaakt, is de onthulling Zaterdag in strikte eenvoudigheid geschied door de voorzitter van de Universiteitsraad, Jhr. Mr A. C. D. de Graeff. Tentoonstelling keramisch werk. BIJ KUNSTHANDEL VAN SPAANDONK. Een groep Limburgse kunstenaars, t.w. A. Meertens, Jan Lucker, Piet Schoen makers, M. Boessen, J. Tliissen en L. Jungblut exposeert thans de vruchten van hun pottenbakkerskunst, resultaat van jarenlang experimenteren en sa menwerken tussen artistieke ontwer pers en technici op het klei-atelier „St. Joris" te Beesel bij Roermond. In Limburg, waar de drang naar ware schoonheid zelfs ook in de een- voudigsten leeft, kan men zich beroepen op een eeuwenoude traditie van inter nationaal vermaarde Keramische kunst. Een ingeboren smaak droeg daartoe bij. Het klei-atelier „St. Joris" te Beesel neemt echter wel een heel eigen pla^s in, zowel door het speciale karakter der nobele vormen als door de gevarieerde, mooie matte .of enigszins glanzende tinten, in tegenstelling- tot de harde glazuren. De hier gebruikte z.g. „zoutglazuren", eertijds reeds door Jacoba van Beieren benut, doen wel zeer bijzondere verras singen ontstaan, waarvan deze beziens waardige expositie overtuigende bewij zen aflegt. Bovendien is de veredelde klei van Beesel absoluut bestand tegen alle weerschommelinfeen; de klei kan op zeer hoge temperaturen gebakken worden en versteent volkomen. Met grote belangstelling hebben wij de fijnzinnige ontwerpen van kruiken, schalen, potten, pullen, vazen en an dere gebruiksvoorwerpen, alsmede die van beelden (o.a Madonna's) en uit eenlopende groepen (o.a. diverse kerst groepen, Bacchus- en paardengroep), alle met de hand gedraaid, gevormd en gebakken, bezichtigd. Er is hier werke lijk sprake van een exquise verzameling keramische kunst in velerlei afwisseling en van zeldzame orde, afkomstig van kunstenaars, di£ niet slechts het hand werk beheersen, doch wier geest boven dien tot hooggestemde en geïnspireerde creaties bezield werd. Men moge zich de gelegenheid niet laten ontgaan, van deze prachtige ver zameling kennis te nemen. H. BONKAARTEN HALEN. In het tijdvak tot en met 9 Januari a.s. zullen de navolgende bescheiden worden uitgereikt: nieuwe bonkaarten, tabaks- en versnaperingenkaarten, een schoenenbon naar keuze aan personen, ouder dan 10 maanden, wier T D.-num- mer eindigt op 8, 04, 14, 24. 34 of 44 (tegen inname van bon 612 van het inlegvel), een s^hoenenbon aan kinde ren geboren ln December 1932 tot en met 1945 of in Februari 1947 (tegen inname van bon 604 van het inlegvel C, D of E) en toeslagkaar ten aan jonge en a.s. moeders in het bezit van een CM-kaart. Overgelegd moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden en de losse inwisselingsbon van de lopende bon kaart (eventueel CM-kaart). Het Dis tributiekantoor is geopend vann 8^4 11 3/4 en 24 uur. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft van 39.601 tot en met 43.200. EXCURSIE „OUD-LEIDEN". Zaterdagmiddag maakte de vereni ging „Oud-Leiden" een excursie naar het Leidse Stadhuis. De burgemeester, Jhr. Mr F. H. van Kinschot heette de vele leden hartelijk welkom en gaf een kort overzicht van de geschiedenis van het Stadhuis. Ir. D. Boogerd ging daarna dieper in op de bouwgeschiedenis. In vier groepen resp. o.l.v. Ir. Boo gerd, en de heren Bey, Post en v. d. Mark, bezichtigde het gezelschap ver volgens het gebouw vaai de kelder tot het dak en kwam daardoor onder de indruk van dit meesterwerk van wijlen Ir. Blaauw. „HET NIEUWE TONEEL". In de toneelzaal van de heer Mekel aan de Hogewoerd gaf de toneelvereni ging „Het Nieuwe Toneel" Zaterdag avond een opvoering van „De lijdens weg", 'n drama in drie bedrijven, waar in wij kennis maakten met Ernst Bu- lau (J. Piket), een ten onrechte van fraude beschuldigd boekhouder, die alle pogingen in het werk stelt om zijn on schuld te bewijzen, waar hij tenslotte in slaagt. „Het Nieuwe Toneel", dat enkele zeer goede krachten in zijn mid den heeft, waarvan wij vooral moeder Johanna (mevr. Mader) en haar zoon Alfred (C. v. Egmond) willen noemen, gaf van dit spel een uitstekende ver tolking, welke voor een groot deel op rekening komt van de regisseur, de heer J. van Es, die ook zelf de onder geschikte rol van huisknecht zeer ver dienstelijk vervulde. Vooraf vond nog een huldiging plaats van de heer J. van Es, die de vereni ging als penningmeester en regisseur nu reeds 20 jaar dient. Namens het bestuur en de leden bood de' voorzitter, de heer J. Piket, hem een vulpenhou der aan, terwijl mevr. Van Es ln de bloemetjes -werd gezet. Met een kort woord heeft de heer Van Es voor deze hulde bedankt, waarbij hij tevens de jongeren aanspoorde om als werkend- lid der vereniging toe te treden. De avond werd besloten met een bal onder leiding van dhr. Menkel en met i Intieme plechtigheid Hedenmiddag heeft in het Paleis op de Dam te Amsterdam de plechtige uit reiking aan H.M. de Koningin plaats gevonden van de bul van het eredocto raat in de rechten der Leuvense uni versiteit. De delegatie dier universiteit bestond uit de heren mgr. H. vanWae- yenbergh als rector-magnificus, mgr. F. Litt als vice-rector en prof. dr. L. van der Essen als secretaris-generaal, ter wijl de juridische faculteit vertegen woordigd werd door de hoogleraren F. Collin, P. Rousseaux, J. Dabln en E. van Dievoet. Mgr. H. van Waeyenbergh sprak H. M. als eerste toe en achtte het een uit zonderlijke eer door H.M. te mogen worden ontvangen en aller gevoelens van de Leuvense universiteit te mogen vertolken. Zo dikwijls hebben Holland en België in de jaren der beproeving gretig het Koninklijk woord aangehoord en overwogen, dat tot het volk werd gericht. Dat wij in dat woord opbeuring von den stemt thans tot diepe dankbaar heid. Wij denken als Walen en Vlamin gen aan het gehele Nederlandse volk dat met ons weigerde te buigen voor de overweldiger, trouw aan de liefde tot geboortegrond en vorstenhuis, en dat met ons de reddende glorie van het vrij komen kende. Sommige uwer edelste zo nen stierven in ons land opdat wij zou de leven, anderen werden ln onze zie kenhuizen opgenomen om hun leed te verzachten. De waardering en hulde die wij nu betuigen vinden hun grond in de wetenschap, dat we zonder vrijheid on ze taak niet kunnen volvoeren. Spr. meende in deze dag te verzinnebeelding te mogen zien van de verstandhouding, die nu meer dan ooit de universiteiten van beide landen verenigt en een be vestiging van het wederzijds verlangen om gaandeweg de betrekkingen tussen Noord en Zuid te versterken. REDE VAN DE PROMOTOR Prof. F. Collin trad als promotor op, en richtte zich als zodanig tot H.M. de Koningin. Het zal geen verwondering baren, dat het Belgische volk ene zeer bijzondere achting gevoelt voor de doorluchtige Vorstin, die bijna een halve eeuw lang de leiding van de staat waargenomen heeft op een wijze, die haar de onver woestbare trouw, de diepe dankbaar heid en de warme liefde van haar volk verzekerd heeft. Ook aan ons, Belgen, is Hare Majesteit Koningin"Wilhelmina zeer dierbaar geworden, omdat zij de verpersoonlijking is van het Nederland se volk, waarmede ons zo veel histori sche culturele en economische banden vervlechten, die in een vreedzame buur schap hun oorsprong vonden, doch die zijn uitgegroeid en verstevigd door ge meenschappelijk gedragen leed en we derzijds geboden bijstand in de meest tragische omstandigheden van ons na tionaal bestaan. De toekenning van het doctoraat „ho noris causa" door de Leuvense hoge school, is bedoeld als ene uitdrukking van deze gevoelens die in ons land al gemeen verspreid zijn. Dat dit voorrecht aan de rechtsfa culteit onbetwistbaar toekwam, is daaraan toe te schrijven, dat Hare Majesteit in de uitvoering van Haar doorluchtige regeringsbeleid steeds met de onverzettelijke wil bezield is geweest om het recht te doen heer sen. De wetgevende arbeid, die tijdens de laatste deceniën in Nederland ge leverd is, heeft ons met verbazing en bewondering vervuld. De bezorgdheid om aan iedereen recht te laten we dervaren heeft steeds voorgezeten aan de regering zowel van het Moe derland als van het uitgestrekte Rijk Overzee. Spr. reikte de bul uit onder uiting van de diepe bewondering en oprechte genegenheid van de Leuvense univer siteit jegens H.M. H.M. DE KONINGIN BETUIGT HAAR DANK. H M.^le Koningin richte zich vervol gens o.m. in de volgende bewoordingen tot de Leuvense delegatie. Het Is Mü een behoefte om met een scheepsberichten. Nederland Groote Beer, 9/12 te Ba- lik Papan; Nieuw Holland. 11/12 van Batavia naar Holland; Tabinta. 12/12 van Aden naai^ Holland. Vinke en Co. Hilversum, 12/12 pas seerde Finisterre op weg van Buenos Aires naar Rotterdam; Loppersum 12/12 te Fernando Noronha (MontevideoRot terdam); Rossum, 11/12 Ougssant gepas seerd naar West-Indlë. K.N.S.M. Agamemnon. 11/12 van New York naar West Indlë; Cottlca. 12/12 te Curagao; Deo Duce, 12/12 van Kopenhagen naar Amsterdam; Euterpe. 12/12 te Oporto; Helena 12/12 te Cura sao; Helicon. 12/12 van Antwerpen naar. Curacao; Orpheus. 12/12 van Gibraltar naar Cadiz; Tiberius. 12/12 Gibraltar gepasseerd. Burgelijke Stand van Leiden. geboren. enkel woord uitdrukking te geven aan de erkentelijkheid, die Ik jegens Uw aloude universiteit gevoel voor de hoge onderscheiding, waarmee Uw senaat MJj heeft bekleed. Ten volle beseffen Mfjn volk en Ik de diepe betekenis van deze daad waaraan Gij zulke zinvolle gedachten hebt verbonden. We zien er in de erkenning, dat de strijd, die nog zo vers in ons geheugen ligt, werd ge streden ter verdediging van de gerech tigheid. Er is een diepe zin in gelegen, dat Gij, door Mij het eredoctoraat in Uw rechtsfaculteit te verlenen, mede eert alle illegale strijders van Nederland, dio hun leven op het spel zetten ter verde diging dier gerechtigheid. Moge de hechte samenwerking der beide landen, waarvan het door Mij met zoveel erkentelijkheid en vreugdo aanvaarde ere-dootoraat een symbool is, in steeds toenemende mate vrucht dra gen tot heil van België en Nederland. Paul van Zeeland naar Batavia vertrokken HOOPT OP SPOEDIG GUNSTIG RESULTAAT. De heer Paul van Zeeland, lid der Commissie voor G.D., is hedenoch tend om 11 uur van het vliegveld Schiphol naar Batavia vertrokken, nadat hij gisteravond uit Parijs in do hoofdstad was gearriveerd. De heer Van Zeeland werd uitgelei de gedaan door mr J. Vissers, chef van het kabinet, directeur van het protocol van het Ministerie van Buit. Zaken. In gezelschap van de heer Van Zeeland: maken majoor T. Deckers en Kapitein P. Abs de reis naar Indonesië mee. De heer Van Zeeland deelde medo van de Nederlandse regering geen op drachten te hebben gekregen voor de 'oesprekipgen cp de „Renville", waarbij hij tijdens zijn afwezigheid wordt ver vangen door de Consul-Generaal van België te Batavia, de heer P. van der Stichelen. Tijdens zijn verblijf in Eu ropa heeft de heer Van Zeeland een maal persoonlijk contact gehad met on ze minister van Buitenlandse Zaken, voor het overige is telegrafisch van ge dachten gewisseld. In Parijs heeft do heer Van Zeeland Internationale kwes ties besproken en contact gehad met het „Comité de coordination des mou- vements pour l'union Europeën." Paul van Zeeland hoopt op een spoedig gunstig resultaat van de be sprekingen in Indonesië. TWEEDE KAMER VERGADERT OOK! IN KERSTWEEK. Hervatting begrotingsbehandeling 6 Januari. De Tweede Kamer zal in tegen stelling met hetgeen traditie was dit jaar niet voor Kerstmis gereed zijn met de behandeling der bgroting. Het ligt in het voornemen, dat de Kamer ook in de Kerstweek vergadert-, waarna voor het gebruikelijke Kerstreces slechts korte tijd zal overblijven, want het ligt in de bedoeling, dat de begrotingsver gaderingen op 6 Januari zullen worden hervat. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN .VAN LEDEN NED. LUCHTMACHT UITGEREIKT. Tijdens een intieme pleohtdghéid ten huize van majoor J. Cassart, adjunct militair attaché van België, heeft ko lonel Leboutte, chef vah de Belgische Luchtmacht, aan leden van de Ned, Luchtmacht, die zich bij de beyrljdlng van het Belgische grondgebied verdien stelijk hebben gemaakt, Belgische on derscheidingen uitgereikt. Hedenochtend verliet HM's torpe- dobootjager „Evert-sen" met ruim 200 opvarenden de haven van Tandjong- priok voor de thuisvaart. Het schip zal onderweg voor vlagvertoon verschillen de havens aandoen. Met ingang van heden wordt de verzending hervat van de gewone en. luchtpostcorrespondentie, bestemd voos opvarenden van schepen, die de ha vens Port Said en Suez aandoen. VOOR DINSDAG 16 DECEMBER. Hilversum I (301 AL) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; ,7.30; orkest F. Devol; 7.50: dagopening door dr. J. C. A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.15: auba de; 8.45: werken van Tsjalkofsky; 9.15: morgenwijding door ds. J. R. Wolfensber- ger; 9.30: w. Landowska, clavecimbel; 9.45: arbeidsvitaminen; 10.30: voor do vrouw"; 10.35: M. Blanchl en T. Schlpa; 10.50: voor de kleuters; 11.00: M. Vissers, piano; 11.20: Canadese reportage: 11.40: fragmenten van Bartholdy; 12.00: Lyra trio; 12.30: weerpraatje; 12.33: ons plat teland: 12,13: D. Wlllebrandts, plano; 13.00: nieuws; 13.15: Vaudeville strijkor kest; 13.45: J. Marais, zang; 14.00: met naald en schaar; 14.30: viool en plano; 15.00: Dlngaansdag-herdenklng; 15.30: Johanna Marianne cl van 7 Pardon i matinee; 16.30: do schoolbel; 16.65: mu- jonanna Marianne, d. tan J Pardon zlek van Haydn; 17.00; vioolspel voor ds Jeugd; 17.30: eenvoudige Kerstliedjes: 17.45; regcrlngsultzendlng; 18.00: nieuws; 18.15: T. Erlch, plano; 18.30: regerings uitzending; 19.00: voor de kleuters; 19.05 Bernard Person; 19.15: sopraan en plano; 19.45: regeringsuitzending; 20.00: nieuws; 20.05: reportage; 20.15: Bonte Dlnsdag- avondtrrein; 21.50: verzoekprogramma; 22.15: buitenlands overzicht door H. Ch. G. J. v. Mandere; 22.30: Henrlëtte Eos- man, plano; 23.00: nieuws; 23.15: Sky- masters; 23.4524.00: Paul Robeson zingt, Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram muziek; 7.30: morgen gebed en liturgische kalender; 7.45: B. Huberman. viool; 8.00; nieuws; 8.15: op gewekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9.30: waterstanden;9.35: A Cortot, plano; 10.00 voor de kleuters; 1015: miniaturen; 10.40 voordracht; 10.50: Symphonle van Sibe lius; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: Grlnke Trio; 12.00: Angelus; 12.03: tenor en M. de Vogel; Fldrls, z. van J. P. Hers en C. M Schreuder; Dirk Johannes, z. Jï"®?- - At?,0/- .???,vo?.dl8e „Kerstliedjes, van C. de I.aaf en J. P, de Bruyn; Jo hannes. z. van J. Zandbergen en' J. Her mans: Petronella. d. van P. van der Marei en K. Aandewiel; Franclscus Gregorlus, z. van J. F. de Graaf er S. Hüsch; Dlnge- man, z. van P. Hljzelendoorn en J, .Dek ker; Anna Ellsasbeth Damasus, d. van H. J. Clemens en A. H A. van Zeist. overleden. D. Oudshoorn wednr. 72 j.; N. J. W. van Egmond dr. 1 maand: J. Crama man 75 J A. Tisseur vr. 67 M. Sljpestyn huisvr. van A. Klelnhout 83 Jaar. BEGROTING 1918. - - --Burgemeester en Wethouders van Lel-en Plano; 12.30: weeroverzlcht; 12,33: or- medewerking van „The Gold StarbanJr den brengen ter algemene kennis, dat kest Slawa; 12.55: zonnewijzer; 13.00: van de heer J. Nederlof. BURGEMEESTER GAAT VERHUIZEN De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die bij zijn komst in deze gemeente zijn intrek nam in het pand aan de Zoeterwóudse Singel 107, zal deze woning in de loop van de volgen de maand verlaten en verhuizen naar Witte Singel 32, welk pand in verband met hot vertrek van prof. d-r H. Krae- mer naar Zwitserland,, alsdan zal vrij komen. Verder vernemen wij, dat het perceel Zoeterwoudse Singel 107 Is toe gewezen aan ds Toornvliet, studenten predikant der Geref. Kerk te dezer stede. de begroting der plaatselijke inkomsten i nieuws; 13.15: over boeken: 13.20: orkest en uitgaven voor de dienst 1948, bene- Slawa; 13.50: gram.muzlek; 14.00: vrou- vens de verschillende bedrljfsbegrotlngen wenkoor; 14.30: voor de vrouw: 15.00: voor dat Jaar, aan de Raad zijn aange- operetteklanken* 15.45: j. j. Nlles zingt; boden, op de Secretarie dezer Gemeente 16.00: ziekenbezoek; 16.30: zlekenlof; voor een leder ter Inzage zijn neergelegd 17.00: na schooltijd; 17.15: elck wat wlls;s en tegen betaling der kosten, algemeen 18 00: Italiaanse muziek; 18.20: sport- verkrligbaar zijn gesteld. praatje: 18.30: Radio Volksuniversiteit: TaiH«r, 1 10An 19.00: nieuws; 19.15: Kath. nieuws; 19.20: Lelden, 15 December 1947. planoconcerten van Mozart; 19.45: anato- Burgemeester en Wethouders mlsche les; 20.00 nieuws; 20.05: actuall- voornoemd, teiten; 20.12: de gewone man; 20.20: Ra- De Burgemeester, dio Philh. Orkest; 22.10: de Van Rooyens; F. H. VAN KINSCHOT. 22.15: avondgebed en liturgische kalen- De Secretaris, J. BOOL. verhoging inschrijfgeld voor het rij vaardigheids examen. Met ingang van 1 Januari 1948 zal het I voor het rij-examen verschuldigde ln- 7Wet^^d^VanIl,fabr,i7Ca^.A Jon0eleen zal op Woensdag 17 Dec.geen „Rijproef" zal dus in het nieuwe Jaar een spreekuur houden. bedrag van f. 5.— per postwissel of per n_ 1B r.0/,QwKo Rii hei re Gravenhacre aehnu- Sho (No. 124149) aan het centraal-bu- j December a.s. zal voor allo Bij het te s Gravenhage genou reau voor fle afgifte van bewijsstukken leeftijdsgroepen een bon beleend ge- den examen der H.y.V. is geslaagd voor van rijvaardigheid te 's-Gravenhage moe- maakt worden, waarop 1 ei verkrijg- coupeuse mej. A. de Jong, alhier. I ten worden overgemaakt. I baar is. der; 22.30: nieuws; 22.45: Radio Cembalo Gezelschap; 23.20—24.00: fragmenten uit Italiaanse opera's. EEN EI VOOR IEDEREEN.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3