Dronkaard slaat schedel van oude vrouw in Gewijde aarde naar Amsterdam Symbolische grondlegging voor het nationale gedenkteken WEERBERICHT Geldsanering in Sovjet-Rusland Afschuivelijk drama te Rotterdam Schiet in razernij op tivee mannen Landbouw-richtprijzen komen vóór 1 Februari in eigendomsrecht Diep ingrijpen Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 15 DECEMBER 1947 No. 26262 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Speciale reportage Elf urnen met gewijde grond rusten sinds Zaterdag tussen de kolom men van het tijdelijk monument in het hoofdstedelijk midden-Dam- plantsoen. De plechtigheid van de bijzetting was even stijlvol als sober! De vrouwen en mannen, die in de bezettingsjaren vielen als martela ren van het verzet tegen vijandelijke tyrannie, timmerden niet aan de grote weg. Zy leden en streden in stilte. Hun nagedachtenis .straks geëerd door de oprichting van een nationaal gedenkteken, thans door de bijzetting yan de urnen met aarde uit alle provincies des lands, vroeg ook nu geen overdaad van woorden of overdreven gebaar. Een korte bijeenkomst in de Nieuwe Kerk ging aan de plechtige gebeurtenis in het Damplantsoen vooraf. Helaas was zowel H.M. de Koningin als Prinses Ju liana door een lichte verkoudheid ge dwongen af te zleh van Haar voorne men om daarbij tegenwoordig te zijn. Prins Bernhard was er nu namens het Koninklijk Huis, minister Witteman na mens de regering. Er waren de Commis sarissen van de Koningin uit alle pro vincies. die de urnen met aarde naar Amsterdam hadden gebracht en in het Paleis met H.M. de lunch hadden ge bruikt. Er waren veel burgerlijke en mi litaire autoriteiten, er waren vooral! veel mensen, die een vooraanstaande rol hebben gespeeld in de jaren van ver- lisch, maar in de meest letterlijke zin nationale grond is BIJZETTING DER URNEN Over de Dam, waar een vrij talrijke menigte zich verdrong om de stoet gade te slaan, begaven de genodigden zich omstreeks half drie van de Kerk naar het plantsoen. Mannen van de land- en de luchtmacht, de marine en van de voormalige B.S. hadden daar de wacht betrokken by het monument, waarin ty'- deiyk de urnen tussen de kolommen zouden worden ingemetseld. Ook H.M. de Koningin en HK.H. Prinses Juliana woonden deze plechtigheid by. Terwyi het carillon van de Paleisto ren. bespeelj door beiaardt .1 Vincent, De Koninklijke Familie verlaat begeleid door burgemeester d'Ailly het Dam plantsoen na het plaatsen van de urnen in h$t nationale gedenkteken. (Foto Anefo) zet! Een groots opgezet programma paste niet in hun lyn. Wat zij bedoel den en verlangden op deze middag was slechts een ogenblik saam te zyn om het verleden te overpeinzen en in eenvou dige bewoordingen al diegenen te her denken, die hun leven geofferd hebben voor onze vryheid. Henk Loohuys, orga nist van de Nieuwe Kerk, speelde varia ties op ,',0, Heer. die daar des hemels tente spreit", uit Valerius' Gedenck- klanck, Claudine Witsen Elias droeg het Wilhelmus voor en Laurens Bogtman zong. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland hield een toespraak, waarin hij de zin van deze gebeurtenissen schetste. Indien ooit, zo zei hy, dan mag nü worden vast gesteld dat lhet gehele Nederlandse Volk vertegenwoordigd is: personen uit alle provincies, personen uit het openbare leven, uit de geestelykheid, het bedryfa- leven en de landbouw, uit kunstenaars kringen, de weermacht ,de scheepvaart en uit de mijnen. Zy allen zullen getui- gen zijn van de symbolische grondleg ging van het Nationale Monument, het gedenkteken dat aan het nageslacht de herinnering aan vyf jaren van nood en smart zal overdragen, maar tevens spre ken zal van de krachtige geest van ver zet, de verbondenheid tussen alle groe pen en het vertrouwen in de uiteinde lijke overwinning. Het monument zal op het centrale punt van de hoofd stad worden opgericht, maar zonder dat het daardoor ook maar enigszins een specifiek Amsterdams karakter zal dra gen. Het zal komen te staan op aarde, gedrenkt door het bloed van martelaren, op een bodem, die niet alleen symbo- Eén dag loon voor hongerige kinderen Op 29 Februari in het schrikkeljaar 1948 zal aan iedere burger van de 56 landen der V.N. gevraagd worden een dag salaris af te staan ten bate van de hongerende kinderen in de wereld. Dit plan werd door de algemene verga dering der V.N. goedgekeurd en door vakbonden, coöperatieve landbouwbe- dryven en werkgeversorganisaties over de gehele wereld gesteund. Aake Ording de Noorse directeur van de organisatie zeide om.: „Naar onze schatting zyn er 200 éi 300 millioen kinderen in de wereld, die niet voldoende voedsel krygen". De ingebrachte gelden zullen worden gebruikt om ondervoede kinderen over de gehele wereld iedere dag een warme maaltijd te verschaffen. Hierbij zal geen discriminatie worden toegepast. Om dit te bereiken is een internatio naal comité opgericht, waarin de be langrijkste internationale organisaties zyn vertegenwoordigd. 's NACHTS MINDER KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en in de nacht hier en daar vorming van nevel of mist. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord-West. Minder koud, vooral des nachts. 16 DECEMBER. Zon op: 8.42 uur; onder: 16.29 uur Maan op: 12.01 uur; onder: 19.53 uur. Hoogwater te Katwyk te 6.12 en 18 32 u. zijn klanken uitsprenkelde over de hoofdstad, hebben de Commissarissen van de Koningin één voor één de urn hunner provincie neergezet op de plek, welke door het by behorende provincia le wapen (daar boven aangebracht) was aangeduid. In diepe stilte voltrok zich het ceremonieel. Rondom stonden vrouwen en man nen, die in de voorbije jaren leven en goed gewaagd hebben met hen, die op deze wyze werden herdacht: burgers en militairen, professoren en studen ten, B.S.-ers in de eens zo bekende blauwe overall, mijnwerkers in uni form met brandende lamp, minister Witteman. prof. Cleveringa, de gene raals Winkelman en Kruis, luit-admi- raal Helfrich, mgr. Willekens (bis schop van Batavia) en mevr. Alkadri (sultane van Pontianak), ridders in de Militaire Willemsorde, bestuursle den van de Stichting 19401945 en de Oorlogsgravenstichting, de voltallige gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam Er werden drie kransen gelegd: de Oprichting Volkspartij voor Vrijheid en Democratie In. verband met het feit, dat de on derhandelingen tussen de Party van de Vryheid en het Comité-Oud een gun stig resultaat hebben opgeleverd, zul len in de volgende maand beide in stanties de „Volksparty voor Vrijheid en Democratie" oprichten met mr Stikker als voorzitter en mr Oud als ondervoorzitter. Van de zyde der Party van de Vryheid wordt ons medege deeld, dat de algemene vergadering van de party aan dit voorstel van het hoofdbestuur alsnog haar goedkeuring zal moeten hechten. De partijraad heeft in zyn Zaterdag gehouden vergadering besloten omtrent genoemd voorstel een gunstig advies aan de afdelingen uit te brengen. Verdere aanslagen in Palestina BETOGING TE CAIRO. Ten Oosten van de Palestynse plaats Lydda werden 14 Joden gedood en 10 gewond door het Frans-Jordaanse Ara bische legioen. Het Joodse verzetsleger Haganah meldde, dat het in gevechten ten Zui den van Jaffa 10 Arabieren had ge dood. Te Jaffa zelf is door Joden een bom aanslag gepleegd op een koffiehuis. Vol gens een officieel bericht werden hier by zes Arabieren gedood en 40 gewond. Te Jeruzalem zijn uit twee taxi's twee bommen geworpen naar een rij Arabie ren, die by de Damascus-poort op de bus stonden te wachten. Vier personen werden op slag gedood, terwyi volgens berichten uit Arabische bron twee der gewonden later zyn overleden. Er zyn ongeveer dertig gewonden, onder wie verscheidene vrouwen en kinderen. Tussen de zestigduizend en honderd duizend personen hebben te Cairo een massademonstratie gehouden tegen de verdeling van Palestina. De demonstratie wordt als een der grootste beschouwd, waarvan Egypte ooit getuige is geweest. De menigte droeg banieren mee, gericht tegen de Zionis ten. Engeland en de V.S. eerste door H.M. de Koningin, dra gende linten in de kleuren van het Verzetskruis (wijnrood met Oranje- banen) en de Militaire Willemsorde (Oranje met blauwe banen), de twee de door het Prinselyk Paar, de derde door minister Witteman, namens de regering. Jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, voorzitter van de Nat. Monumenten Commissie, heeft de urnen met aarde aan de zorg van het Amsterdams ge meentebestuur overgedragen, overtuigd dat de hoofdstad, een waardig hoedster, zyn wil van dit nationale pand. Burge meester d'Ailly antwoordde kort maar krachtig, zoals ook jhr. Van Holthe tot Echten gesproken had. Woorden van hart tot hart, zinnen zonder een enkele gemeenplaats! Amsterdam, zo zei hy, is trots op deze opdracht. Amsterdam heeft in bezettingstyd zware offers moe ten brengen. Amsterdam neemt welbe wust en gaarne in zijn hoede dit teken van Nederlands dankbaarheid, trouw en levenswil! TEGEN EEN DECOR VAN GROEN Het moment in het Damplantsoen dat thans tydelyk als bewaarplaats dient voor de urnen met aarde, is half ellipsvormig en bestaat uit een twaalf tal kolommen van baksteen, weinig op vallend maar artistiek opgesteld tegen een decor van coniferen en Italiaanse populieren. Het byna onleesbare, in merkwaardige spelling gestelde, opschrift luidt: „Aarde, door 't offer gewyd, samenge bracht uit gans het land, teken tot in verren tyd van heugenis en vasten band." Afschaffing der rantsoenering Radio Moskou heeft de tekst bekend gemaakt van een decreet van de mi nisterraad en het centrale comité van de communistische party der Sovjet- Unie over de invoering van een valuta- hervorming en afschaffing van 't rant soeneringssysteem. Morgen zullen er nieuwe rcebels in omloop worden ge bracht. Tot deze geldsanering wordt overgegaan, aldus het decreet, met het doel de wisselkoers van de roebel te versterken, het rantsoeneringssysteem af te schaffen en de hamdel tegen ge- unificeerde staatspryzen uit te breiden. Tydens de oorlog is er te veel geld in de circulatie gebracht. De markt prijzen van bepaalde artikelen zyn ge stegen met duizend tot vyf tienhonderd procent. Bovendien hebben de Duitsers een grote hoeveelheid valse roebels uit gegeven, waardoor de koopkracht van het gold is gedaald. De volgende algemene regels gelden: verplichtingen van de Sovjet-Unie te genover het buitenland blyven op de oude voet voortbestaan. Deposito's worden aldus behandeld: Voor de eerste drieduizend roebels ont- vamgt men de nominale waarde terug. Voor de volgende zevenduizend roebels krijgt men tweederde van de nominale waarde in nieuwe roebels. (Voor elke drie oude roebels twee nieuwe). Deze regeling geldt, als het gehele deposito een bedrag van 10.000 roebel niet over schrijdt. Is dat wel het geval, dan ont vangt men voor de eerste 3.000 de no minale waarde, voor de volgende 7.000 2/3 en voor de rest de helft dier waar de. Het geld der coöperaties en collectie ve boerderyen wordt met viervyfdevan de nominale waarde vergoed. Geeft zichzelf na dwaaltocht aan. Zaterdagavond heeft zich te Rotterdam een verschrikkelijk drama afge speeld. De 31-jarige kelner Klaas Bakker heeft In dronkenschap de 79- jarige vrouw van Z.A. met de kolf van zijn pistool doodgeslagen, waarna hij de46-jarige metselaar A. J. J. in de bulk schoot'en voorts vuurde op de 34-jarige bedrijfsleider K. J. F. K. die echter niet gewond werd. K. B. heeft zich ten slotte op aanraden van een vriendinnetje later op het politiebureau Bergsingel gemeld. B. vertelde alleen, dat hy in zyn wo ning aan de le Pynackerstraat de met selaar A. J. J. uit de Blommerdykslaan in de buik had geschoten. Voor dit tyd- stip echter waren op het politiebureau nog twee andere alarmerende berich ten binnengekomen nJ., dat de 79-ja- rige vrouw E. van Z.A. de schedel was ingeslagen, waarop de dood onmiddel lijk was ingetreden en dat op de 34- jarige bedryfsleider K. J. F. K. uit de Bloklandstraat een schot was gelost, dat hem echter niet had geraakt. By nader onderzoek en na verhoor van K. B. bleek, dat deze ook de beide andere gevallen op zyn geweten had. De zaak had zich als volgt toegedra gen. De kellner, die verslaafd Is aan de drank, kwam om 6 uur 's avonds dron ken thuis in een vechtlustige stemming Hij had toen in het café onder zyn wo ning en op straat reeds gevochten. De metselaar J. had hem met nog enige anderen, naar boven gebracht. B. kreeg toen een woede-uitbarsting, greep een pistool van zeer groot ka liber uit een lade en schoot op J. Hij schrok zo van zijn daad, dat hy hard wegliep. Zijn slachtoffer werd in zeer zorgelijke toestand naar het Bergweg ziekenhuis vervoerd. B. ging toen naar de Bloklandstr., waar de bedryfsleider K. met 2yn vracht auto voor zyn zaak stond. Nog steeds gewapend met zyn revol ver drong Klaas Bakker zich in de Het vredesverdrag met Japan Te Londen wordt van bevoegde zyde vernomen, jlat Engeland het voorstel van de Sovjet-Unie om in Januari te "Nanking een vergadering van de mi nisters van buitenlandse zaken der gro te vier te beleggen voor voorbereiden de besprekingen over het vredesverdrag met Japan, verworpen heeft. Engeland houdt vast aan zyn standpunt, - dat alle elf leden van de commissie Voor het Verre Oosten, met inbegrip van Pakis tan en Burma, de besprekingen over het vredesverdrag met Japan van het begin af moeten bijwonen. Een tweede reden voor het met-aanvaarden van het Sovjet-voorstel is, naar veriuidt.de onzekerheid ten aanzien van de duur der huidige conferentie der ministers van buitenlandse zaken. De Sovjet-Unie heeft haar voorstel aan elk der vier grote mogendheden doen toekomen. Ook China heeft de andere grote mogendheden een nota gezonden, waarin een compromis wordt voorgesteld tussen het Russische stand punt, dat de eerste besprekingen over het vredesverdrag met Japan tot de grote vier dienen te worden beperkt en het Amerikaanse plan om de gehele commissie voor het Verre Oosten van het begin af aan de besprekingen te doen deelnemen. China stelde voor, dat de onderhandelingen zouden worden gevoerd door de uit elf leden bestaande commissie voor het Verre Oosten, doch dat de grote vier het recht van veto zouden hebben. Waarvoor Engeland niet voelt. Amerika en de Italiaanse onafhankelijkheid President Truman heeft, in verband met het vertrek uit Livomo van het merendeel der zich nog in Italië be vindende Amerikaanse troepen, een ver klaring uitgegeven, Waarin hy zegt, dat de Verenigde Staten, ofschoon zy vol gens de bepalingen van het vredesver drag hun troepen uit Italië terugtrek ken, belangstelling blijven hebben in het behouden,van een vrij en onafhan kelijk Italië. „Mocht blijken, dat de vryheid of de onafhankelijkheid van Italië rechtstreeks of onrechtstreeks wordt bedreigd, dan zullen de V.S. als onder tekenaar van het vredesverdrag en als lid van de VN, zich verplicht ge voelen maatregelen te beramen ter handhaving van vrede en veiligheid." cabine, doch K. zag kans met medene- men van het contactsleuteltje uit de auto te springen en naar het naby ge legen huis van zyn magazynmeester te rennen. Van de auto uit werd een schot op hem gelost, dat hem echter niet raakte. Daar B. de wagen niet kon starien, liep hij hard weg, in de rich ting van de Willebrordusstraat. Een 16- jarige jongen volgde hem echter. Daar voor wilde hy zich verbergen. HU belde aan een willekeurig huis in de Willebrordusstraat, waar de oude vrouw alleen thuis was. Daar hy In het portaal bleef staan, kwam de vrouw naar beneden, hoogst waarschijnlijk omdat zij hem niet in haar woning wilde toelaten, loste hy een schot op haar, doch het pistool, ketste. Hij sloeg haar nadien met de pistoolkolf de schedel in, waarop zij dood neer viel. Op dat ogenblik belden een buur vrouw aan. Een 18-jarig meisje, dat op de tweede verdieping woonde, wilde de deur opentrekken. Zy schrok, toen zy een vreemde man in een hoek van het portaal zag staan, die haar zeide de deur niet te openen en boven maar te zeggen, dat er niemand was. Door het schemerig licht in het portaal, kon het meisje niet zien, welk drama zich be neden had afgespeeld. Zij ging dus weer naar boven. Toen B. bemerkte, dat niemand meer voor de deur stond, ver liet hy het huis. Hy zette zyn dwaaltocht voort en ging op de Gordelweg bij een kennis aan, die niet thuis was. Met de vrouw des huizes heeft B. nog een tydlang rustig zitten praten, waarna hy afscheid nam en zyn tocht voortzette. Op de Bergweg ontmoette hy een vriendinnetje, dat van het gebeuren in de Pynackerstraat had gehoord. Zy heeft B. gekalmeerd. Al wandelenden praten'd kwamèti zij op de 'Oostkous- d{jk, waar zy een taxi namen naar het Noorden. Op aanraden van het meisje, wierp B. zyn pistool weg in het zand van een opgebroken stuk straat in de Vyverhofstraat, waar het later werd gevonden. Vervolgens lie pen z(j in de richting van de Berg singel. Het meisje overreedde B. naar het politiebureau te gaan. Van zyn aanslag op de bedryfsleider en van de moord op de oude vrouw kon B. zich niets herinneren. Verleden jaar werd B. wegens poging tot doodslag in dronkenschap op een brigadier van politie in het posthuis Zwaanshals, tot zeven maanden voor- waardelyke gevangenisstraf veroordeeld. De tussentijdse hulp aan Europa De gemengde commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat heeft het wetsontwerp tot tussentydse hulpverlening aan Europa tot een bedrag van 597 millioen dollar aanvaard, met inbegrip van hulpverle ning aan China. De voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, Arthur Vandenberg, ver klaarde, dat het ontwerp, zoals nader vastgesteld door de gemengde commis sie, welke tot taak had de tegenstrydig- heden in de versies van Huis en Senaat weg te werken, heden aan de Senaat zou worden voorgelegd. Het Huis zou dan misschien op dezelfde dag zyn goedkeuring aan het ontwerp hechten. In het door de gemengde commissie vastgestelde ontwerp wordt 31 Maart 1948 aangegeven als einddatum voor de tussentydse hulpverlening en wordt verder gesteld, dat de VerenigdStaten een reserve van minstens 150 millioen bushel tarwe voor het komende jaar moeten aanhouden. De gemengde com missie schrapte voorts de instelling van een gemeenschappelyke commissie van Huis en Senaat voor het houden van toezicht op de uitvoering van de tus sentydse hulp evenals alle verwyzingen naar communisten en communis me of de Sovjet-Unie, zoals in het ont werp van het Huis voorkwamen. Wel komt ln het ontwerp van de gemengde commissie een voorziening voor, volgens welke alle hulpverlening stopgezet zal worden aan landen, welke onder com munistische controle komen. Lord Baldwin overleden Wyien Stanley Baldwin De ln 1876 geboren Britse politicus, lord Stanley Baldwin, is Zaterdagavond overleden. Hy stierf, terwyi hy sliep. Graaf Baldwin is drie maal eerste mi nister van Groot-Brittannië geweest. De bejaarde conservatieve staatsman ■sukkelde met zyn gezondheid, sinds by in 1937 aftrad en het premierschap overdroeg aan Neville Chamberlain. Bij deze gelegenheid werd Stanley Bald win graaf Baldwin of Bewdley. Van huis uit was Baldwin industrieel (medebezitter van de yzergietery van Bewdley) en eerst op 41-jarige leeftUd ging hy in de politiek. Negen-en-twintig jaar heeft hy dezelfde kieskring verte genwoordigd en twaalf Jaren is hy pre mier geweest, over 3 perioden verdeeld. Mededelingen van minister Mansholt: Boerenstaking zou chaos betekenen Minister S. L. Mansholt sprak Zaterdag avond voor een grote groep boeren uit Wieringen en de Wieringermeer te Hyp- polytushoef. Hjj deelde a.o. mede, dat de richt prijzen in de landbouw vóór 1 Febru ari tegemoet kunnen worden gezien. Er wordt beweerd, aldus spr., dat de landbouw by de algemene prysstyging ver Is achtergebleven. Dit is niet waar. Voor de oorlog was het arbeidsinkomen van de boer niet slecht, maar het is wat de landbouwer betreft gestegen met 125 voor de akkerbouw met 225 en voor de veehouder met 150 Het algemeen pryspeil ligt thans 80 hoger dan voor de oorlog. De voeding van de mensen is in 't gedrang BINNENLAND. Woensdagmiddag te halfdrle zal H.M. de Koenlngin ten Paleize te Amsterdam, in tegenwoordigheid van het gemeentebe stuur. aan Amsterdams burgemeester een 1 stadsvlag aanbieden, voorzien van het de- vies. dat H M. kort na de bevrijding aan de hoofdstad schonk „Heldhaftig, vastbe- I raden, barmhartig". Te Utrecht kwam Zaterdag de Ver. i voor Staathuishoudkunde en Statistiek in algemene vergadering bijeen o.l.v. voorzit ter Th. Ligthart. Aanwezig waren o.a de minister van financiën, prof. mr. P. Llef- tinck en prof. dr P Kuln,. secr.-generaal van Economische Zaken. Tot bestuursle den werden gekozen de heren drs. J. Hor- ring en ir. H, J. Keus Charles Wolverton, leider van de Amerikaanse Congrescommissie v. hulp verlening aan het buitenland, die in de afgelopen zomer een bezoek bracht aan ons land, heeft president Truman een ge denkpenning overhandigd uit naam van Jhr mr. Sandberg tot Essenburg, de bur gemeester van Middelburg, uit dankbaar heid voor de geboden Amerikaanse hulp. Met het m.s. „Ceram" zijn twee Niwln-cantinewagens. resp. geschonken door de burgerij van de Achterhoek en van de baronie van Breda, naar Indië ver trokken. Op de scheepswerf „Nieuwe Water weg" te Schiedam is de 43-J. bikker T. Brouns door een schraag op het hoofd getroffen. De man was op slag dood. Gistermiddag reed de 26-Jarige chauf feur J. Z. met een auto ln de Binnen haven te Maassluis. Een drietal jonge mannen begaf zich terstond te water, doch hun reddingspogingen bleven zon der resultaat. Eerst nadat een duiker ter plaatse was afgedaald, kon de chauffeur boven water gebracht worden. De toepas sing van kunstmatige ademhaling leverde geen resultaat meer op. De auto is daarna gelicht. De stichting „Nederland helpt In dië" deelt mede, dat zij ln 1947 buiten de zendingen levensmiddelen en textiel, 350 kisten welfare-materiaal naar Indlë ge zonden heeft. De kisten bevatten o.a, lec tuur, studiemateriaal,, sportartikelen, kin derspeelgoed enz. Zaterdagavond is de logger „Voort varen" van de redery J. J. van der Toon, de Sch. 84 aan de grond gelopen 4 mijl van Calais op de Franse kust. De „Voort varen" ls ledig en ter Kanaalvlsserll ult- gevoren. Volgens de rederij maakt de be manning het goed. De 19-jarige hulpmonteur H. Zwar- tendyk ls gistermorgen bij het aanraken van een hoogspannlngslelding op slag gedood. HIJ was bezig met werkzaam heden ln een transformatiehulsje aan de Keucheniusstraat te Maassluis. Gedurende de Kerstdagen, op 28 De- cember en Nieuwjaarsdag, zullen een aan tal militairen ln Indlë ln de gelegenheid worden gesteld met hun familieleden ln Nederland een telefoongesprek te voeren. Hiervoor komen alleen ln aanmerking: militairen, die in hospitalen verpleegd worden en ln reconvalescentie te hulzen vertoeven, alsmede een aantal militairen, die op afgelegen posten verbiyven. BUITENLAND. Lord R. J. S. Raylelght. de Britse ge leerde. die vooral bekendheid heeft ver worven door z(jn onderzoekingen op het gebied van helium en radium. Ls op 72- jarige Jeeftyd overleden. Te Le Havre is de aanhanger van de „Rassemblement du peuple Fransals" Pierre, tot burgemeester gekozen. In de gemeenteraad hebben 14 communisten en 15 aanhangers van De Gaulle zitting. De Britse onderzeeboot „Alliance" ls gedurende verscheidene weken onder wa ter gebleven, aldus meldt een speciale correspondent van de „Sunday Times". De correspondent wyst er op, dat de Duitse onderzeeboten' zelden langer dan twee h 3 dagen onder water kondeD blijven. In een llgplaaats voor mijnenvegers by Venetië ls een mijn geëxplodeerd, waar door 8 personen om het leven kwamen en tientallen anderen gewond werden. Het marine-hoofdkwartier werd gedeeltelijk I verwoest. In Pennsylvanië (V. St.) is een twee- motorlg legervliegtuig neergestort. Drie personen zijn gedood, terwyi de andere Inzittenden met hun parachutes uit het vliegtuig gesprongen zijn. Vrijdagavond ls te Flensburg (Slees- wyk) een passaglerstreln tegen een -goe derentrein opgereden, met het gevolg dat 5 personen om het leven kwamen en 4 gewond werden. Na de terugkomst van de militaire commissie uit de Belgische Kongo schijnt het door deze commissie geopperde plan tot het zenden van blanke troepen naar de Belgische koloniën ln Afrika, thans snel vastere vormen te zullen aannemen. Naar wordt vernomen zal de bezet ting van de Belgische sector van Duits land binnenkort worden toevertrouwd aan gespecialiseerde eenheden met beperkte getalsterkte Juan Peron, de Argentynse president, verklaarde, dat Argentinië zich zal in spannen om een luchtmacht van 1000 vliegtuigen op te bouwen, alsmede han delsluchtvaartdiensten. die „een record zullen vestigen voor dit deel van de we reld" De rijksveldwacht te Genk heeft een Nederlander gearresteerd, die ervan wordt verdacht fr. 400.000 te hebben gestolen ten nadele van een firma uit Luik. Louis Delaee, de bekende ontwer per van automodellen, is overleden. gekomen, hetgeen reeds heeft geleld tofc verlaging van het broodrantsoen. WU zullen onze eigen voedselvoorzie ning in stand moeten houden en daar om zou b.v. een staking van de boeren hier chaos betekénen. Men beseft dit gelukkig en wy zijn de Nederlandse boeren veel dank verschuldigd. Als er al kwesties zijn, dan mag dit niet lei den tot opzegging van het vertrouwen in de regering, daarmede zou niemand iets winnen. Getracht wordt het pryspeil in de in dustrie, waar soms grote winsten wor den gemaakt, op redelyk peil te bren gen. Thans verkeert de prijs- en loon politiek weer in een critiek stadium, omdat het internationale pryspeil in de landbouw is verhoogd. Nederland kan hierin echter niet mee gaan, omdat de regering de landbouw reeds met 600 millioen gulden subsi dieert. Dit laatste heeft de regering gedwongen de prys van de melk en de boter te verhogen. Onverantwoor- delyk zou het zyn de bankbiljetten- circulatie tè vermeerderen en b.v. 900 millioen in de landbouw te inves teren. Dit zou leiden tot inflatie. Daarom zal men ook aan de thans gevolgde methode de voorkeur geven, want anderzyds is het levensmiddelen pakket in prys verlaagd en ook in an dere sectoren worden de pryzen ge drukt. De minister wil niet de kleine bedry- ven „opruimen", maar inderdaad wordt er wel naar gestreefd ook door verka veling bedryven te vergroten en zo min mogeiyk kleine bedryven te' verkrijgen. Daarvoor zyn nieuwe wetten nodig, dfe diep in het eigendomsrecht zullen in- grypen en waarmede men vroeger by de volksvertegenwoordiging niet had moeten aankomen. Thans heerst op dit punt een juister begrip, hetgeen tot uitdrukking komt b.v. in de woon- ruimtewet. Zo zal het ontwerp nieu we pachtwet oa dwangpacht bevat» ten. Spr. vertrouwde dit ontwerp 1% het komende seizoenjaar in de Ka mer te kunnen brengen. j

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1