Voorstellen van B. en W. take de Branteer Spdnje leeft op een vulkaan Gepantserde veesmokkel-aulo overmeesterd Laatste Berichten Geeft U nu op Officiële publicatie Een -ontegriji-eiijke zorgeloosheid over- de toekomst ZATERDAG 13 DECEMBER Ministei Beel naar Indië vertrokken TER OPLOSSING VAN „UITERST MOEILIJKE PROBLEMEN". Géén conflict met Landvoogd. Hedenmorgen is van het vliegveld Schiphol per KLM-Constellation Ph- TDB, onder commando van T. Over- eynder, de minister-president dr L. J. M. Beel in gezelschap van zijn se cretaris mr H. G. Hermans naar In donesië vertrokken. Minister Beel hoopte voor Nieuwjaar terug te zijn. Mijn reis heeft uitsluitend een za kelijk karakter, aldus de minister.. Het is met te verwonderen, dat af en toe de noodzaak gevoeld wordt1., dat enige ministers r.aar Indonesië gaan. Wan neer men zich lea'jseert hoe gecompli ceerd de problemen zijn, waarmede men te doen heeft, is het vanzelfspre kend, dat direct contact noodzakelijk is voor de uitoefening van het bewind. De Indonesische problemen moeten wij hier, .zowel als in Indonesië behande len. Mèn moet daar oog voor hebben, dat uiteraard de ligging dei problemen die 'n internationaal, Nederlands, maar ook een Indonesisch karakter hebben, vereisen, dat wij trachten ze niet al leen te zién vanuit de omgeving, waar in wij leven, doch ook van de andere eyde. Daarom moet de leiding, die belast is met de uitoefening van het bewind op gezette tijden het contact leven- 'dig houden, de problemen doornemen en de beginselen van het beleid toet sen aan de ontwikkeling der dingen. In Indonesië staan wy telkens weer voor nieuwe feiten. Dit ook noodzaakt ons opnieuw te oriënteren. Het Indonesische probleem is niet alleen een probleem van Nederland en de Republiek. Het is een internationale kwestie, hetgeen vooral in de laatste tijd sterk naar voren is gekomen. Wij willen zélf bepalen hoe een nauwe sa menwerking moet geschieden en op welke wijze. Uiterst moeilijke problemen moeten worden opgelost. Ook door prominente figuren in Indonesië zelf is de gedachte aan fe deratie naar voren gebracht. Overleg en. contact met deze mensen is in hoofdzaak de aanleiding </)t myn reis. Wanneer men zegt, dat myn reis het gevolg zou zijn van een conflict tus sen de landvoogd en de regering,, moet ik dit sterk tegenspreken». Niets is minder waar". Met nadruk zeide minister Beél, dat er in de verste verte geen sprake is van verwisseling van personen, die 'een leidende functie bekleden. „Minister Jonkman, die deze week nog met zijn begroting bezig is, zal mij spoedig volgen. Minister Drees moet nog een injectie hebben voor hij ver trekt, da'arom' gaat- hij iets later. Wij hebben deze reis reeds lang geleden voorbereid en", zo voegde minister Beel er aan toe, „ik vind het niet onver dienstelijk. dat wf) het zo lang hebben weten geheim te houden". ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen ln de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. W. Tromp Haarlem; Sold. Th. J. Balvers, Wijk bij Duurstede; Korp..J..C, H. Brabers, Tilburg: Serg. L. C. Don- gelmans, Abcoude; Sold. C. A. L. Klerkx, Vlijmen (N. Br.); Sold. M.' Scheffer, Roermond; Sold. J. Spaan, Alphen a. d. Rijn; Sold. Ie kl. J. B. Marinlssen, Vllssingen"; Sold. H. Blauw, Renkum; Luite nant-kolonel T. H. J. A. Boers, Commandant 1-11 R.I., Nijmegen; Wachtmeester G. M. Weyers, Haar lem. OOST-INDONESISCHE REGERING BETUIGT INSTEMMING. De Oost-Indonesische regering heeft., aan het Komité. Indonesië Serikat een telegram gestuurd, waarin zij haar in stemming betuigt met de actie van dit komité. DRIE DODEN EN DRIE GEWONDEN Officieel wordt medegedeeld, dat de Nederlandse verliezen op Donderdag bedroegen 3 gesneuvlden en 3 gewon den. ONTPLOFFING TE BATAVIA. 17 gewonden. Bij de bioscoop „Capitol" in Batavia is vannacht een onbekend voorwerp ontploft, waardoor 2 personen zwaar en 15 licht we£den\gewond. De ontplof fing vond plaats in de onmiddellijke nabijheid van een militaire vrachtwa gen, die buiten de bioscoop stond ge parkeerd. De oorzaak is onbekend. INDONESIË DINSDAG IN DE VEILIGHEIDSRAAD. In de volgende bijeenkomst van de Veiligheidsraad op Dinsdag a.s. om 3 uur 's mriddags is het eerste punt van •de agenda de Indonesische kwestie. PRIJSVERLAGING VOOR TOMATEN-SAP. Met ingang van heden wordén de maxinvumverkoopprijzen van tomaten sap met 15 k 20 verlaagd. 20.000 PAKKETTEN APPELEN NAAR NED. KINDEREN IN DUITSLAND. Het Centraal bureau van de Tuin- bouwveiling«i heeft 20.000 pakketten appelen van 5 kg gratis beschik oaar gesteld voor kinderen van Nederlandse ouders in Duitsland. De distributie zal verzorgd worden door hét Ned. Rode Kruis. Alle genoemde kinderen zullen vóór kerstmis een pakket appelen ont vangen. Wie. zich met ingang van 1 Januari a.s. op ons Blad abonneert, ontvangt ^lle tot die datum verschijnende num mers gratis. Beroepsbrandweer blijft, maar aanvulling uit de politie Verschenen is een belangrijk voorstel van B. en W. inzake de brandweer hier ter stede. In het lijvige rapport wordt aange vangen met het historisch overzicht. Herinner^ wordt aan het bestaan van een politie-brandweer volgens raadsbe sluit van 15 Oct. 1934, een organisatie, die voldeed voor zover het betreft het bestrijden van uitgebroken branden, maar onvoldoende was wat betreft de preventieve brandbestrijding, die toch van zoveel belang is in een oude stad als Leiden is. Daarin zou echter, verbe tering te brengen zijn geweest, door uit breiding Van de vaste kern van 8 man. Tijdens dc oorlog kwam echter bij Besluit Brandweerwezen (1942 de ver plichting tot instelling van een beroeps brandweer Deze werd 1 Maart 1943 in geschakeld, bestaande uit 39 man. in clusief commandant en ondercomman dant. Het Besluit Brandweerwezen- werd met ingang van 1 Januari 1944 vervan- geli door het Besluit Brandweerwezen 1943, bij welk besluit de brandweer tot rijkszaak werd gemaakt. De bescher ming van de gemeenschap tegen brand gevaar werd verklaard te behoren tot de taak van de politie, welke kort te vo ren geheel op Duitse lee§t was gen schoeid. De brandweer werd dienten gevolge in deze gemeente weer een politie-brandweer onder de burgemees ter. Bij de bevrijding werd het Besluit Brandweerwezen 1943 op zijn beurt ver vangen door het Tijdelijk Brandweer- besluit. hetwelk nog door de te Londen zetelende regering was uitgevaardigd. Dit besluit, hetwelk thans nog geldt, maakt de brandweer in beginsel weer tot een gemeentelijke zorg en los van de politie. De taak, welke vroeger aan B- en W. toekwam, bleef opgedragen aan de Burgemeester. Het besluit maakt de brandweer tot een gemeentelijke zorg in beginsel. Aan de Minister van Binnenlandse Zaken zijn toch met be trekking tot de brandweer verstrekken-* de bevoegdheden toegekend. Deze be windsman kan n.l. o.m. voorschriften vaststellen betreffende de organisatie van de brandweer. Krachtens dit be sluit bepaalde genoemde Minister bij zijn beschikking van 24 Augustus 1945, dat. in afwachting van een te treffen, definitieve voorziening, de beroeps brandweer in deze gemeente voorshands gehandhaafd moest blijven. De defini tieve voorziening kwam tot stand bij beschikking van genoemde Minister van 29 Juli 1946, waarbij de beschikking van 24 Augustus 1945 werd ingetrokken. Deze gemeente herkreeg toen haar vrij heid met betrekking tot de wijze, aar- op zij haar brandweer wil organiseren, behoudens evengenoemde beperking. B. en W. hebben in het vorenstaan de min of meer uitvoerig stilgestaan bij hetgeen ten aanzien van de brand weer na het uitbreken van de «ortog plaats greep, ten einde te doen zien, daf het vraagsCuk voor de oplossing, waarvoor deze gemeente thans staat, niet betreft een reorganisatie van een bestaande brandweer, doch de op bouw van een geheel nieuwe organi satie. Wat thans op het gebied van de brandweer in deze gemeente bestaat is een overblijfsel van wat de bezetter heeft nodig geacht, zonder dat het eigen bestuur der gemeente in deze specifiek plaatselijke aangelegenheid enige zeg genschap heeft gehad. Zijn aandeel in de verschillende veranderingen bepaal de zich er toe de steeds hoger worden de kosten van de haar vreemde orga nisatie te financieren. Sedert de ontvangst van de beschik king van de Minister van Binnenlandse Zaken van 29 Juli 1946 staat deze ge meente derhalve voor de vraag, hoe de brandweer dient te worden georgani seerd. De beantwoording van deze vraag door het College heeft meer tijd gevor derd ,dan het aanvankelijk vermoedde. Voor een deel is deze vertraging te wij ten aan de verandering in de leiding van het brandweerkorps.' zonder wier technisch advies'B. en W. niet met een plan konden komen. Het spreekt van zelf, dat de gedachten in de eerste plaats uitgingen naar weder-instelling van een politiebrandweer. Zoals werd opgemerkt, voldeed de politiebrandweer welke deze gemeente vóór het ingrijpen van de bezettende macht had, in het algemeen goed. De kern van gespeciali seerd brandweerpersoneel \éas wel is waarte klein gebleken, doch aan dat bezwaar zou gemakkelijk - kunnen zijn tegemoet gekomen, zonder het karakter van de organisatie aan te tasten. Eo- vendien legt een brandweer in de vorm van een politiebrandweer, als men een vrijwillige brandweer, weilke voor deze gemeente niet in aanmerking komt, buiten beschouwing laat, de minste las ten aan de gemeente op. De Minister van Binnenlandse Zaken die im mers bevoegd is nadere voorschriften vast te stellen betreffende de organisa tie van het brandweerwezen" en overi gens een verstrekkend, toezicht op het brandweerwezen heeft liet echter bij schrijven van 29 Juli 1946 weten, dat naar zijn- oordeel tegen een combinatie van de politie en de brandweer over wegende bezwaren bestaan. Het alter natief leek toen: handhaving van de beroepsbrandweer. Het zal duidelijk zijn, dat B. en W. zich daarbij niet zonder meer konden nêerleggen. Te meer niet omdat, wegens het uitvallen van de luchtbeschermingsbrandweer en wegens de bezwaren, welke, naar gebleken is, verbonden zijn aan de aanvulling van de b~-oepsbrandweer met personeel Vuil de r nnst van Gemeentewerken, dui delijk was geworden, dat de beroeps brandweer ten minste uit 50 man zou moeten bestaan. Het bezwaar tegen aan vulling van dé beroepsbrandweer met personeel van de Dienst van Gemeen tewerken schuilt hierin, dat, aangezien dat personeel zijn arbeid over de ge hele gemeente verspreid verricht en moeilijk is pp te roepey, er steeds veel tijd verloopt, vóórdat het zich op de plaats van de hrand heeft gemeld en dat dus -zekerheid, dat op elk ogenblik, waarop dit nodig is, over dat pfersoneel ten behoeve van de brandweer kan ■worden beschikt, te enen male niet be staat. Het kwam B. cn W. voor, 'dat, ook zonder dat tot een combinatie van de brandweer en dc politie wordt over gegaan. het politiepersoneel bij de brandbestrijding kan worden betrok ken. Hun stond daarbij voor de geest een aanvulling van het beroepsperso- neel in de gevallen waarin daaraan de behoefte bestaat met enige man schappen van het politiepersoneel. Een dergelijke oplossing zop van ho gerhand geen bezwaar kunnen ontmoe ten. Uiteraard zou bij deze oplossing van Het vraagstuk over een aanmerke lijk groter aantal*beroepsbrandweeriia- den moeten worden beschikt, dan bij de tuoegere politiebrandweer in dienst was, doch B. en W. herinneren er aan, dat die kern noodzakelijk diende te wor den vergroot. In elk geval zou. indien deze oplossing kon worden tot stand gebracht, uitbreiding - van de beroeps brandweer worden voorkomen een wel licht school daarin een mogelijkheid tot inkrimping van het .bestaande aan tal beroepsbrandweerlieden. B. en W. gaven derhalve aan de in- middèls in functie getreden nieuwe commandant vafi de brandweer op-- dracht een oplossing van het yraagstuk te zoeken in deze zin. De commandant heeft aan die opdracht voldaan. De commandant heeft de bovenaan- gegeven .gedachten nader uitgewerkt en een organisatie ontworpen, welke zo no dig nog van andere zijde wordt aange vuld Deze organisatie, welke naar het gevoelen van de commandant en van B. en W. een voor deze gemeente alles zins aanvaardbare oplossing aan de hand doet en waarmede de Burgemees ter, zowel met het oog op zijn bevoegd heden met betrekking tot de brand weer als in zijn hoedanigheid van hoofd der gemeentepolitie ten volle instemt, komt in het kort op het volgende neer. De:bestaande beroepsbrandweer van 39 man wordt teruggebracht tot 34 man. Zij wordt aangevuld met 8 man, te requireren uit het op het politie bureau aanwezige, op wacht zijnde, politiepersoneel en met de brandweer van één der bij toerbeurt aan te wij zen fabrieken in deze gemeente. Met deze organisatie kan bij brand als volgt worden opgetreden: auto-spuit I: 6 man beroepsbrand weer; auto-spuit II: 1 man beroeps brandweer, 6 man politie; auto-spuit III: 6" man vrij van dienst zijnd be- roepsbrandweerpersoneel; trekker met motor-spuit: fabrieksbrandweel-: auto ladder- 2 man beroepsbrandweer: ge- reedscliapsauto of takelauto 1 man be roepsbrandweer. 2 man politie. Verder moet op de seinzaal steeds een brandwacht aanwezig blijven en moet, met het oog op ziekte en vacanj'ie van het beroepspersoneel en voor andere aan de 'brandweer opgedragen werk zaamheden een reserve aanwezig zijn van 3 man. Aangezien de dienstrecellng van het beroepspersoneel zodanig is, dat' het, uitgezonderd de bevelvoerders, afwisselend 24 uur dienst en 24 uur vrij van dienst heeft; moet het aantal hier boven aangegeven manschappen van de beroepsbrandweer^ nJ. 14, verdubbeld worden, zodat het 28 moet bedragen. Drie bevelvoerders en de commandant en de ondercommandant verhogen ge zamenlijk dit aantal tot 33 man. Voor de administratie is dan nog een be scheiden kracht nodig. De Commissaris van Politie is van oordeel, dat medewerking van zijn dienst op vorenstaande voet zonder bezwaar voor de politiedienst kan worden ver leend. Op grond van dienaangaande gevoerde besprekingen mag op de me dewerking van de bedrijven worden ge rekend. De opzet van de organisatie 4s. dat de aanvulling met een fabrieks- brandweer slechts in de alleruiterste gevallen zal plaats hebben, b.v. bij branden van catastropliale aard of bij het samenvallen van verschillende branden. Met betrekking tot het ge-1 bied voorbij de overweg in de spoor-^ baan AmsterdamRotterdam kan dan nog een nauwere samenwerking met de gemeente Oegstgeest worden gezocht. De tengevolge van de inkrimping van de sterkte van de beroepsbrand weer van 39 op 34 man te verkrijgen vermindering van lasten wordt glo baal geschat op f. 18.000.per jaar. B. en W. kunnen zich voorstellen, dat' vele leden van Uw Vergadering een grotere bezuiniging op de brandweer- I uitgaven hadden, verwacht. B. en W. hadden dit ook gehoopt.. Doch, nu het niet mogelijk is om weer een politie brandweer in het leven te roepen, zien zij geen andere dan de hierboven ont vouwde oplossing. Ten slotte merken B. en W. nog op, dat de inkrimping van het beroepsper soneel zal worden bereikt door het op zeggen van het dienstverband van op arbeidsovereenkomst in dienst zijnd 'personeel, door het verlenen van ont slag aan personeel, dat aanspraak kan doen gelden op pensioen, en, voor zo- veel nodig, door overplaatsing of op wachtgeldstelling van personeel, voorts, dat de nieuwe organisatie geen uitga- ven voor materieel medebrengt, welke i anders achterwege hadden kunnen blij ven, en eindelijk, dat binnenkort voor stellen zullen afkomen met betrekking tot een betere huisvesting van de dienst Ook deze voorstellen zullen geen uit- I vloeisel zijn van de nieuwe organisatie; |;een verbetering van de huisvesting van de brandweer was reeds lang aanhan gig ,doch is aangehouden tot de beslis- I sing over de organisatie. INLEVERING ERZEEPBONNEN. Het CDK deelt mede. dat detaillisten de bonnen „Reserve 5 Tabak", welke zijn aangewezen voor scheerzeep, uiterlijk op 22 December a.s., geplakt op opplakvellen ln het bezit moeten doen zijn van een grossier of fabrikant. Grossiers moeten deze bonnen eveneens ,op„ opplakvellen geplakt uiterlijk op 31 Dcoember a.s. aan een fabrikant opzenden. Fabrikanten moeten de bonnen ten slotte in de week van 4 t/m. 10 Januari as. bij de distri- butiedienst Inleveren ter verkrijging van eenn ontvangstbewijs-. UIT DE OMSTREKEN WARMOND Raadsvergadering Onder voorzit terschap van jhr. L. von Fisenne kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Na voorlezing van een aantal ingekomen stukken kwam een adres ter tafel van de R.K. Muziekvereniging St.. Matthias houdende verzoek om toekening van een gemeentelijke subsidie. De voorzitter zeide, ^dat nog niet was vastgesteld dat de vereniging over 1948 .met een nade lig saldo zou werken, zodat B. en W. van oordeel waren, dat nog geen ter men aanwezig zijn om thans reeds een subsidie toe te kennen. Teneinde toch de beide in deze gemeente bestaande muziekverenigingen financieel tegemoet te komen stelden B. en W. voor aan beide verenigingen een vergoeding toè te kennen van f- 25.voor elk te geven openba&r concert tot. een maximum van f. 100.— en aan de neveninstelling van St. Mathias (de zangafdeling) een be drag van f50.waarvoor 2 openbare, uitvoeringen moeten worden gegeven! Het voorstel van B. en W. wordt ver volgens met algemene stemmen aange nomen. Reeds jaren lang ligt de ge meente Warmond ir proces met-de ge meente Sassmneim inzake het voor deze gemeente zo beangrijke kooirecht, welk recht door de gemeente Sassenheiin wordt overtreden door het storten vari vuilnis onder dit kooirecht. Thans zyn B. en W. na langdurige onderhandelin gen er in geslaagd met de gemeente Sassenhelm te dezer zake een dading te treffen waardoor de gqede buurschap tussen de twee gemeenten weer is her steld. Zonder bespreking worden de reke-r ningen 1944 en 1945 vastgesteld, die bei-" den sluiten met een belangrijk batig sal do. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening houdende regelen omtrent de toepassing van ar tikel 1 der ^oonruimtewet 1947 gaf geen aanleiding tot enige bespreking, zodat deze verordening werd vastgesteld con form het door B. en W. overgelegde con cept In verband met de vaststelling dezer verordening werd ook zonder eni ge discussie een voorstel van B. en W. aangenomen tot wijziging der legesver ordening. Meer stof tot bespreking le verde het. voorstel van B. en W. om de onlangs door de gemeente aangekochte buitenplaats. Groot Leerust voor 5 ja ren te verhuren aan de Nederlandse Reisvereniging. die hierin o.m een zeil- school wil vestigen. Te dezer zake was door B. en W. een uitvoerig prae-advies overgelegd waarin ook een duidelijk fi nancieel overzicht, was gevoegd. De huurprijs zal bedrégen f.3600.per jaar. De heer Van Elburg wijst er op dat in het voorstel van B. en W. o.m. de clausule voorkomt dat de gemeente al haar medewerking zal verlenen ten einde voor de reisvereniging een Hotel of Sociëteitsvergunning te verkrijgen, terwijl de buitenplaats o.m. juist is aan gekocht om te voorkomen, dat deze als Hotel of Restaurant geëxploiteerd zou worden. De voorzitter wijst er op dat het de bedoeling is dat alleen' de leden van UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN. Verkiezing ouderlingen Ned. Herv. Kerk De heren G. Wessel en W. Ver kerk werden gekozen tot ouderlingen van de Ned. Herv. Kerk aan de Juliana- straat, terwijl de heren J. Tolk en A. Pennenwaard tot diaken werden geko zen. Bij de herverkiezing werden nog tot ouderlingen gekozen de heren K. P. Kelderman en H. J. Jansen. Onze plaatsgenoot de heer A. H. van Berkum slaagde te Den Haag voor het diploma schrijver 1ste klasse der directe-belastingen en accijnzen. Burgerlijke Stand Geboren: Wllhel- mina. d. van E. L. Lekx en W. H Duiker Willem Frederlk. z. van P. van Heljnlngen en H.*den Hoed; Johannes Piet Jacobus Simon, z. van J. Bouthoorn en J. G. van Egdom; LSmbertus, z. van L. van Kolf schoten en M Stoof; Marrigje, d. van J. I Verkade en A. J van Klaveren; Willem. J z. van T. C. Rodenburg en H. Alblas; Maria Klazlna, d. van L. C. van der Vliet en M. Boere Nicolaas Martlnus Claël- pa, d. van G. A. Kleijn en J. M. Hooge- veen. Ondertrouwd: Jannes M. Geertman, 24 j en Geertje H. Molenaar, 21 J.; Wllhel- I mus Kleijn. 41 J. en Elisabeth B. Balm, 39 J.; Arie Koetsier, 23 J. en Aaltje Spreij I 27 J. Getrouwd Antonlus H Koelewijn, 45 j. en Dirkje Uithol. 31 J-: Pleter Hofland, 22 J. en Steventje ffruné, 21 j.; Cornells van der Oest. 44 J. en Irene Rosenblatt, 33 J.; Arnoldus Ph. Groeneweg, 26. j. en Gerard a van den Berg, '21 J.; Jan van Tuijl, 22 J. en Anna M. Voorma, 25 J-: Saron P. Westmaas. 34 j. en Altda Hll- ferink. 29 j.; Gerardus Ph. Streng, 24 j. en Helena M. v. d. Klelj. 25 J. Overleden: Johanna Pietje van Buren. 8 maanden: Magdalena Van den Honert, 77 J., echt- i genote van Milo; Mathilda de Groot. 71 J.. echtgenote van Van Ommeren;* Klara Louisa Smits. 76 J., weduwe van Goed hart; Hendrlkus Rozeboom, 4 maanden. BENTHUIZEN Vrijdagavond kwam de Vereniging „Een School met den Bijbel" te Bent huizen in ledenvergadering bijeen. De vergadering, die zeer goed bezocht was, deze vereniging gebruik maken van deze vergunning en het geen zaak wordt, die voor het publiek toegankelijk is. Alge meen was de raad van oordeel, dat het aanbeveling zou verdienen, het koets huis tot woning te verbouwen, waardoor weer een steentje wordt bijgedragen in de in de gemeente bestaande woning nood. B. en W. zullen in de volgende vergadering te dezer zake met een fi nancieel uitgewerkt plan komen. Na nog enige bespreking wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Zonder enige discussie wordt besloten, met de Bank voor Nederlandse Ge meenten een rekening courant overeen komst aan te gaan voor een bedrag van f.25000.—. Besloten werd tot toekenning van een subsidie groot f. 100.tot dek king van de nog ongedekte kosten in verband met de oprichting van een mo nument voor de gevallenen 19401945. Na, rondvraag volgde sluiting werd door de waarnemend voorzitter geopend met het ringen van Ps, 86 6 en het lezen van Matth. 18, waarna het hoofd der School de heer M. Idema, voorging in gebed. De secretaris las hierna de notulen. - Vervolgens vond de ver kiering plaats van twee bestuursleden, waarbij de pen ningmeester L. Voorwinden, werd her kozen en in de vacature ontstaan door het vertrek van ds W. Bieshaar, de heer P. v. Galen werd gekozen. Vervolgens zette de voorzitter de werking van de schoolartsen-diepst uit een, waarover door de aanwezigen nog enige vragen werden gesteld. Bij de rondvraag kwam het handwerkpnder wijs ter sprake, dat helaas nog altijd niet is wat het vroeger was. tengevolge van materiaalgebrek. Hierna werd de vergadering door de secretaris gesloten met gebed na het zingen van Ps. 25 4. BOSKOOP A.R. propaganda- en studieclub De A.R. propaganda- en studieclub „Groen van Prinsterer" hield Donderdagav. een vergadering onder voorzitterschap van de heer P. Kolster, wegens riekte van de le voorzitter, mr. J. F. Taat. Op deze avond hield de heer W. Eel- derlnk, hoofd der Chr. School een in leiding over het onderwerp: „Deuveca- tje". Op de hem eigen, heldere en over zichtelijke wijze leverde deze spreker een uiterst instructief referaat, dat met gro te belangstelling werd aangehoord. Een levendige gedachtenwisseling was dan ook het gevolg. Beshulslveiling van 12 Dec. Er was een grotere-aanvoer van Kerstartikelen en ook thans was het aantal kopers in stijgende lijn. Voor le srt. Hulst met bes werd besteed 3.40 tot 4.00; id. 2e srt. 1.602.30; Bonte hulst zilver en goudbont ging van 4.10—6.10; Blauwe sparregroen L15—1.50 alles per kg. Hulststruiken met bes, 3.204.40 per stuk. HAZERSWOL'DE. De collecte, die alhier is gehouden ten bate van Hulpbehoeftlge blinden heeft opgebracht de som van f.97:58. KOUDEKERK.' Bond van Plattelandsvrouwen On der leiding van de presidente mevr. Van LeeuwenVellekoop vergaderde de Bond van Plattelandsvrouwen in Hotel De Bruin. Velen waren op deze bijeenkomst aan wezig o-a. ook een aantal dames uit Wpubrugge, om met de afdeling kennis te maken. Mevr. ZalmèRoelofswaard vulde de middag met declamatie; verschillende fragmenten oa. van Timmermans en Den Doolaerd werden ten gehore ge bracht. De vergadering had een zeer gezellig verloop. LEIDERDORP. Raadsvergadering De raad kwam gisteravond in spoedvergadering bijeen. Op de agenda stond slechts één punt (Van een speciale medewerker 'te Madrid) Spanje verkeert weer eens in een economische inzinking. Het heeft daar de laatste jaren herhaaldelijk in ver keerd. En steeds .heeft het zich daar ook weer uit weten tf werken. Er is geen reden om aan te nemen, dat het ditmaal niet zal lukken. De toestand is echter verre van gunstig. Het land is arm. De burgeroorlog heeft een belang rijk deel van de goudvoorraad naar het buitenland doen verdwijnen. Het land beschikt over weiftig deviezen. Vreemde leningen en andere steun heeft het evenmin. Slechts Argentinië heeft een crediet verstrekt. Weliswaar heeft de industrie en dientengevolge ook de han del zich de laatste jaren sterk ontwik keld, maar de prijzen van de Spaanse export-artikelen zijn zeer hoog. Spanje kan in de meeste gevallen niet concurreren en als straks vraag en aan bod wat meer in evenwicht komen, zal een groot deel van de thans als padde stoelen verrezen Spaanse industrieën (meestal met grote kapitaalsinvestering van de overheid) weer even snel ver dwijnen. De typische Spaanse mentali teit, van slechts aan 't heden denken en de toekomst volkomen verwaarlozen zal ook de industrie noodlottig worden. Het is in een Nederlandse fabriek een voudig ondenkbaar, dat een arbeider naar zijn chef komt met de medede ling: „Nou ik heb nog een paar gulden n mijn zak om wat te eten en een kop koffie te drinken, ik neem een paar dagen vacantie. Maandag kom ik wel v/eer terug I" In Spanje verbaast nie mand rich.over zo iets. Men kaïr de levenskunst van deze mensen bewonderen, maar in een lancl, dat zo hard moet werken om het hoofd ooven 'water te houden, is een derge lijke mentaliteit fataal. Het verregaan de individualisme van de bevolking doet ook vele in wezen goede maatregelen volkomen mislukken. En het is niet fair er achteraf de regering de schuld van te geven. Daartegenover staat dat dezelfdé regering in vele andere geval len volkomen heeft gefaald. Een van de sprekendste bewijzen vormt wel de voedselvoorziening. Er was een ogen blik, dat deze zo slecht was, dat de arbeiders weigerden om langer te wer ken, indien niet een deel van hun loon in natuTa verstrekt werd- Dat heeft ge leid tot de instelling van de z.g. „Eco- nomato's". Elke werknemer met meer dan 50 werknemers was verplicht in dezg „economato" vis, vlees, groente en enkele andere artikelen tegen officiële1 prijzen beschikbaar te stellen. De idee was goed, maar de uitvoering slecht. De regermg bleef in gebreke om de artike len te leveren en veel werkgevers wa ren gedwongen om op de zwarte markt te gaan kopen om hun arbeiders te vreden te stellen. Er zijn er zelfs enkele, die zelf producten verbouwen voor dit doel. MAAR FRANCO'S OMGEVING HEEFT HET BEST. Slechts de „economato's" van de over heid werken bevredigend. Franco heeft een grote vgroep van personen om zich heen verzameld, die (geliefkoosde Spaanse gewoonte) een bevoorrechte positie Innemen. Leger, vloot, Falange, politie en ambtenaren. Zij hebben aller lei faciliteiten en kunnen levensmidde len tegen lage prijzen kopen. Daardoor 'vormen zij de groep van tevredenen, waarop Franco's positie voor een be langrijk deel gegrondvest is. Zij vormen het apparaat, dat orde en rust in het land moet bewaren. Spanje maakt op de vluchtige toerist een indruk van rijkdom èn overvloed. De Amerikaanse krantenmagnaat Ran dolph Hearst heeft in een interview met het Madrileense dagblad „Infor- maciones" verklaard, dat hij op zijn reis door Europa in slechts twee landen zichtbare welvaart heeft aangetroffen: ln Zwitserland en Spanje. Waarschijn lijk heeft hjj echter niet veel meer ge zien dan ae luxe van het aristocrati sche Palace-Hotel, het centrum van Madrid met zijn royaal verlichte stra ten, zijn nieuwe auto's, volle terrassen en welvoorziene winkels. En ongetwij feld heeft men hem verteld, dat men dat alles vrij Kan kopen, daar er feite lijk geen rantsoenering meer bestaat. Ontegenzeggelijk maakt dat de indruk van een zichtbare welvaart. Maar er is ook een (zij het wat minder in het oog lopende) zichtbare armoede. Achter het vrij grote leger van de bezittende klasse staat het veel grotere volksleger. En dat leeft zeker niét in welvaart. Velen ver dienen onvoldoende om in Hun levens onderhoud te voorzien. De mensen hok ken bijeen om de abnormaal ho§e huis huren op te kunnen brengen. Mannen, .vrouwen en kinderen trachten er iets bij te verdienen. Veel mannen houden na hun dagtaak de boekhouding van een winkel bij, spelen voor portier of gaan de zwarte handel in. De vrouwen naaien, maken kantoren schoon, leuren met sigaretten, loterijbriefjes en gepofte kastanjes. Kinderen verkopen kranten. Nergens vindt men zoveel bedelaars als in Madrid-. En men doet het niet omdat men graag werkt. De Spanjaard (en zeker de Madrilees) is verre van een geboren zwoeger. Het is bittere noodzaak. GEEN STATISTIEKEN MEER.... Terwijl het prijspefl sinds 1936 met 500 tot 550 percent is gestegen, zijn de lonen slechts 200 tot 250 omhoog gegaan. En alles wordt nog steeds duur der. Kortgeleden heeft de Bank van Spanje de bevolking verrast met de i^itgifte van bijna 24,000,000,000 aan nieuw bankpapier. Een enorme prijs stijging was het onmiddellijk gevolg er van. De laatste tijd heeft de regering er zelfs van afgezien om nieuwe sta tistieken van de kosten van het levens onderhoud te publiceren. Met onbegrijpelijke onverschilligheid gaat de bevolking echter zijn gang. Men weet, dat de toestand slecht is, maar men is er aan gewend. En zo lang men nog een paar peseta's in de zak voelt, zolang de zon nog schijnt en er nog wijn is, zolang is het leven wel vol te houden. Maar anderen vra gen in angst en vreze wat het einde zal zijn. Het toch al niet grote vertrouwen m de peseta slinkt met de 3ag. Zij, die er veel van hebben, trachten er waar devoller dingen voor- te krijgen. In de café's in het centrum bloeit een drukke handel in goud en edelstenen. Ondanks de hoge prijzen worden er dagelijks kolossale bedragen omgezet. De Spaan se regering is zich natuurlijk bewust, van dit alles, maar men durft niet in te grijpen uit angst voor catastrofale ge volgen. En zo leeft Spanje voort op een vulkaan, welks hellingen op de toerist de Indruk maken van een bloeiende schoonheid, maar in welks binnenste het veel minder mooi gesteld is! Leidse Universiteit ALUMNI-DAGEN 1948. Evenals de vorige jaren zal rond de a.s. Dies viering der Leidse Universiteit een aantal alumni-dagen worden geor ganiseerd, waarin de saamhorigheid ,van allen, die op enigerlei wijze met de Universiteit verbonden zijn of waren, tot uiting zal komen. Het voorlopig programma omvat col leges voor oud-studenten en studenten op Zaterdag 7 Februari, welke dag wordt besloten met de opvoering van het toneelstuk „Turlight Bar" in de Schouwburg. In de ochtenduren van Zondag 8 Februari vinden een Studentenmis,. te organiseren door „Sanctus Augustirius" en een kerkdienst, uitgaande van. de gezamenlijke Protestant ische studenten verenigingen plaats. Om 12 uur belegt de Christen Studenten Raad een samen komst in de Gereformeerde Kerk aan de Lamménsöhansweg. Hierna is gelegenheid tot liet gebrui ken van een gemeenschappelijk noen maal in de Doelen, waarna om 3 uur 's middags Prof. dr. E. Gorter een al gemene voordracht in Het kader van "het studium generale zal houden. Deze laatste zal plaats vinden in de Schouw burg. 's Avonds zal ten tweede male het toneelstuk voor het voetlicht worden gebracht. In de ochtenduren van Maandag 9 Februari zullen waarschijnlijk nog en kele colleges worden gegeven, terwijl 's middags om 2 uur de Rector Mag nificus zijn diesrede zal uitspreken. De ze plechtigheid vindt wederom plaats in de Gereformeerde Kerk, welk gebouw door Prof. van Oven voor deze gelegen heid het meest geschikt wordt geoor deeld. De gebruikelijke receptie zal. echter worden gehouden in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Na schietpartij met stenguns en karabijnen De grens-beambten van de inspectie Roosendaal hebben de laatste weken jacht gemaakt op een zware drie-tons legertruck van Amerikaanse makelij, waarmede smokkelaars de grensstrook in Z.W. Brabant onveilig maakten. Men was er spoedig achter, dat meh te doen had met beroepssmokkelaars, die voor het vuur uit karabijnen en stenguns niet. uit de *weg gingen. Donderdagavond is het de douaniers gelukt de wagen tcovermeesteren, toen deze even buiten Wouw op de weg naar de grens verscheen. Reeds op vrij grote afstand konden de wachtposten lfet vuur óp de geblin deerde en gepantserde wagen openen. De kogels van de karabijnen en sten guns ketsten echter af op het *4 t.M.» dikke pantser, waarmede de motor cn de cabine beveiligd waren. Bovendien ontstaken de smokkelaars - een grote schijnwerper* aan de voor- en achterzijde van de wagen, om de kom miezen te verblinden'. Plotseling wist een der ambtenaren de linker-achter band van de wagen zodanig te raken, dat deze meteen leegliep. Vermoedelijk is er toen ook een mankement ont staan aan de remmen, waardoor de achteras warm liep en het stro van de laadbak, waarin, naar later bleek, 5 koeien werden vervoerd, in brand ge raakte. De chauffeur en een helper moesten de wagen verlaten. Zij ver dwenen ijlings van het strijdtoneel met een auto, die als „voorloper" had dienst gedaan. Twee van de koeien moesten ten gevolge van brandwonden worden afgemaakt. De overige werden in be slag genomen, evenals de smokkelwar gen, die uit een Belgische legerdump afkomstig blijkt te zijn. n.l. grondaankoop. Het betrof hier de aankoop van bouwgrond waaromtrent in een vorige vergadering al een besluit was genomen. Na deze beslissing had de eigenaar zich nog tot het gemeente-bestuur gewend met het verzoek alsnog een smalle strook buiten de aankoop te laten. Eerst bleek dit bezwaren op te leveren in ver band met de geldende bouwverordening en het aantal te bouwen woningen op dit complex. Bij nader inzien konden in verband met het te, bouwen type woningen deze bezwaren vervallen en daarom meenden B. en W. dat aan het verzoek kon worden voldaan. Het was nu nodig, dat het vorige raadsbesluit werd ingetrokken en ter riike een nieuw besluit werd genomen, aldus de toelich ting van de voorzitter. Na een opmer king van de heer Snel ging de raad met het voorstel zonder stemming accoord. Door dit besluit wordt nu de aankoop prijs van deze grond f. 500,lager. Hierna sluiting. ROELOF AREND S VEEN IJsclub Wilhelmina* Voorz, H. v. Klink opende deze goed bezochte jaar vergadering. De secr. H van Ruiten Nz.; bracht een uitgebreid jaarverslag -uit, waarna de permingm. P. v. d. Zwet Bz. in zijn flnantieel verslag mel ding maakte van f. L985J2 aan inkom sten en f. 1.649,07 aan uitgaven, aldus een batig saldo van f. 336^65. De ver eniging telt 342 herenleden en 50 da mesleden. Tot lid v. d. kascommissie werd benoemd, de heer W. Rietbroek en. Con v. d. Meer. De aftredende be stuursleden M. .Turk, J. J. v. d. Meer, C. Wesselman, J. N. v. d. Meer en H. van Ruiten werden bij acclamatie her kozen. Als nieuw bestuurslid werd ge kozen Jac. Bakker Pz. De jaarlijkse feestavond werd vastgesteld op 8 Jan. a.s. Als een unicum in de ijssport noemde de heer Van Zwieten, hoofd bestuurslid van de Z.H. IJsbond, hier aeze avond zes züvererr jubilarissen in het bestuur van Roelofarendsveen :e moeren komen huldigen en decoreen. Onuer toepasselijke bewoordingen en applaus der vergadering, werd de heren J. J. v. d. Meer, Jac. Rietbroek, J. N. v. d. Meer, M. Turk, H. Verdel en C- Wesselman, het ereteken op de borst gespeld. Namens de IJsclub „Veilig en betrouwbaar ijs" werd bij monde van de heer M. Verdel medegedeeld dat nog een batig saldo vap f. 344,35 aan wezig is. Na enkele mededelingen en rondvraag werd deze avond met het traditionle prijsjassenbesloten. WOUBRUGGE De heer 'Jac. tfoordam. heeft zijn benoeming tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk niet aangenomen. Burgerlijke Stand Geboren: Brigitte Adriana Theodora, d. van C. J. Huigrsloc* en C. van. Klink; Jaoobtis Wllhelmui Clemens Maria. z. van J. Th. Volwater en M. C v. d .Ploeg; Anna Maria, d. vaa W; Tli. Kraan en M. P. Schouten. Getrouwd: E. J. Reusslnk en C. Schüf«

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6