Verminderde daimhandel in Koninklijke PANDA EN MEESTER - GOOCHELAAR i7000 man en een snorretje RECHTZAKEN Gunstig aspect voor Indische bedrijfsleven Voor de Jeugd Meubel .J Adverteert in het Leidsch Dagblad De Vrouw VAN DICK HERIOT Radio-programma 86ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 6 December 1947 Tweede Blad No 26255 Mosley waagt nog een kans (Van' onze correspondent te Londen). Van de vele vooroorlogse dingen, die wij nog moeten missen, is er tenminste éen teruggekeerd: Mosley. eens Hitler's alleen vertegenwoordiger voor het Brit se Ryk. De firma is failliet, maar bij gebrek aan een nieuwe opdrachtgever is de vroegere aanvoerder van Enge- land's vijfde kolonne maar alvast voor zichzelf begonnen. Hij heeft er altijd naar gestreefd op de voorgrond te tre den, eerst bij de Tories, toen by Labour en tenslotte nam hi) het heft zelf ln handen. Ontevredenheid is er genoeg en deperado's. die hun hartstochten willen botvieren, zijn er ook altijd wel te vinden. Een bewijs daarvoor vorm den de anil-semietische uitbarstingen van enkele maanden geleden, die ge heel volgens het aloude Nazi-recept in scène werden gezet. Trouwens daarbij fanatici achter Mosley's wel onderhou den zwarte snorretje. De regering wordt van vele kanten aangespoord om de beweging in de kiem te smoren, om dat zij, hoe weinig kans van slagen Mosley in dit door en door democrati sche land, dat afkerig is van alle ex tremisme, ook hebben mag, iai principe toch een gevaar oplevert. Tot nu toe moet de juridische formule om tegen Mosley op te treden echter nog ontdekt worden. Niets verafschuwen de Engel sen meer dan het verbieden van gees tesuitingen. Öe oud-onderwijzer Ohuter Ede, de beste minister van Binnen landse Zaken, die Engeland ooit ge kend heeft ook volgens zijn tegen standers zegt dat een- slechte idee slechts door een betere kan worden bestreden. Dat moge theoretisch juist zijn, maar is het gif van de rassenhaat», welke de kern van Mosley's optreden vormt, wel een idee? Is het geen bac terie, die dient te worden vernietigd bleef het niet. Elke week terroriseren voor opnieuw millioenen. nu of later, zij_ buurten met een sterke Joodse be- aan het moderne barbarisme ten prooi volking. Uit batterijen luidsprekers schallen hun satanische bedreigingen. Ridley Road, het centrum van hun lu gubere activiteit, heeft reeds internati onale beruchtheid verkregen als sym bool voor rassenhaat. Na zijn gedwongen „rustkuur" tijdens de eerste oorlogsjaren op het eiland Man en na het herstel van zijn ziekte hij werd in 1943 vrij gelaten wegens levensgevaar achtte Mosley 't raad zaam voorlopig buiten schot te blijven. Hij stuurde de mannetjes van de Brit se Bond van Oud-Strijders er op uit, die in het begin hardnekkig ontkenden iets met Sir Oswald uitstaande te heb ben. Dat was echter boerenbedrog. Ze kwamen dan ook al gauw met geschrif ten van de „leider" voor de dag en via gramofoonplaten snerpte zijn onwelwil lende dictatorstem door de straten. HET EUROPA VAN DE KRA KENDE KAPLAARS. Een paar dagen geleden heeft Mos ley voor goed een eind gemaakt aan de comedie. Hij vertoonde zich ln leven de lijve als redder der mensheid en kondigde de stichting aan van de z.g. Uniebeweging, niets anders dan een samenvoeging van de over het land verspreide Mosley Book Clubs en dis cussiegroepen. Hl) hoedt zich er wel voor het woord „fascisme" weer te ge bruiken. Niettemin wijkt zijn program ma, nog eens aangedikt in een tijdens zijn afzondering geschreven blijkbaar onvermijdelijk boek, er geen haarbreed van af. Wij hebben er onze buik' vol van gehad. Om zijn denkbeelden wat aannemelijker te maken, flirt Mosley thans met de gedachte van een Ver enigd Europa, natuurlijk zonder de Rus sen, tegen wie we eventueel een pre ventieve oorlog zouden moeten voeren en zonder de elementen, die een Wes terse democra»tie onmisbaar achten. Het is het Europa van de krakende kap laars, dat ongelukkig voor Mosley al door de historie is achterhaald. Daar om doet zijn streven nog onwerkelij ker aan dan dit in Engeland reeds het geval is. Want dit land is ondanks zijn moeilijkheden en wrijvingen, vergele ken bij de rest van Europa, een poli tieke idylle. Intussen „marcheren" 7000 SCHEEPSBERICHTEN. Aalsdyk, Norfolk-R'dam, 4/12 17 uur te Antw.; Aardijk, Antw.-Gulfhavens, pass. 5/12 2 10 uur Vlissingen; Alchlba, 4/12 van Montevideo naar RYdam; Alkald, Pernambuco-Antw., pass. 3/12 St. Vin cent; Grootekerk, R'dam-Sydney. 4/12 van Port Said (l.p.v. van Port Soedan); Johan de Witt Java-A'dam, 6/12 te Suez: Lut- terkerk, 5./12 nog te Bandar Shahpur; N. Amsterdam. 5/12 van New-York naar de Carablsche Zee; Pericles, 6/12 van New- Orleans naar Aruba; Telamon, 5/12 van Punt a Cardon te Curasao verw.; Tiba, 4/ 12 van Antw. te Buenos-Aires; Tosarl, Am sterdam-Java, 6/12 to Aden verwacht. K.NS.M. Deo Duce 4/12 van A'dam naar Odense; Dundee 4/12 te Lissabon; Jacoba 5/12 van IJmulden naar Kopen hagen; Niobe 4/12 te R'dam; Odysseus vallen? De bleke, huilende Joodse vrouw, die ik zag wegvluchten van een der mee tings, vormt een nieuwe aanklacht te gen te 2p-ote lankmoedigheid, die hon derd duizenden weigert te beschermen tegen de eeuwige angst GEMACHTIGDE VAN MUSSERT KRIJGT 5 JAAR. Het Tilburgse Tribunaal heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen H. J. van Leeuwenberg, candidaat-notaris, wonende te Heemstede. Deze was be schuldigd van vrijwillig dienstnemen bij het Vrijwilligers Legioen Nederland, het houden van propaganda-redevoe- ringen voor dit legioen, werkzaamheid als districtleider, als gemachtigde van Mussert voor Noord-Brabant, en als leider van hoofdafdeling pers en pro paganda. Hij werd veroordeeld tot 5 jaar hechtenis met aftrek van voorarrest, tot betaling van f. 150,000 boete, en ver lies van beide kiesrechten. NOG GEEN BESLISSING OVER MUSSERT'S NALATENSCHAP. Aan de Eerste Kamer van het Utrechtse tribunaal is gisteren de be slissing voorgelegd over de nalaten schap van ir. A. A. Mussert. Mr. J. Sloor, die voor de bijzonder gemachtig de mevr. MussertWitlam, optrad, con cludeerde in zijn pleidooi tot onbe voegdheidverklaring van het Tribunaal. De beheerder, mr. B. R. Wesseling, ver klaarde dat niet alle bestanddelen van het vermogen bekend zijn. Over 14 da gen zal het tribunaal „voorlopig ad vies" wijzen. Aan kelastingbetaler zal het niet liggen! (Van onze financiële medewerker) Minister Lieitinck heelt wat betreft de claimhandel-Koninklijke voet bij stuk gehouden, waarover men hem niet hard mag vallen. De Nederlandse regering kan toch moeilijk de arbitrage tussen Amsterdam en New-York bevorderen, wanneer daarbij „zwarte" guldens een rol spelen. Het blijft dus zo als het was: Amerikanen kunnen alleen op nieuwe aandelen Koninklijke inschrijven als zij harde dollars betalen, of hier overdraag baar tegoed hebben. Aanbod van claims is er das van die zijde niet te verwachten, althans niet in overstelpende mate. Intussen is inzake het betalingsver keer met Frankrijk een overeenkomst gesloten, waardoor de Inschrijving door Franse houders mogelijk geworden is, terwijl tevens de beurshandel in Neder landse aandelen te Parijs kan worden hervat onder enkele beschermende voor waarden. De uitbreiding en vergemakke lijking van het betalingsverkeer tussen beide landen zal ook aan het goederen verkeer ten goede komen, wanneer al thans de communistische terreur in Frankrijk zal zijn overwonnen. Hoewel de hoogste tot dusver be reikte koers voor de claims Koninklij ke, F 1005 niet kon worden gehand haafd en terwijl we dit schrijven ca. F 960 betaald wordt, is toch van groot aanbod geen *>rakc en schijnt de be langstelling van de belegger om zich by Olies te interesseren nog altijd groot te zijn, hetgeen in verband met de aanmerkelijk gedaalde koers ook niet te verwonderen is. De Amsterdamse beurs heeft weinig belangstelling getoond voor de thans verschenen deblokkeringsbesiuiten. Het heeft geen- zin meer te twisten over de vraag of hier billijke regelingen wor den getroffen voor hen, die geen belas tingschulden hebben en bij het begin der geldsanering toevallig gelden bij banken of spaarbanken hadden gedepo neerd. De gehele zaak blijft ingewikkeld en we zullen nog enige jaren moeten wachten alvorens het geldverkeer zich weer geheel in vrije banen kan bewegen. o,io tt« t Intussen heeft de Minister van de aan 1-10 Ide effectenregistratie verbonden admi- Prima 4/1- te Amsterdam. Roelf 4/12 van nlslvrnf.ipvo minnclnmn WiiVhaor n/rtr Bilbao naar A'dam; Stentor 5/12 v. Rot terdam naar Alexandrië; TltU6 4/12 van Amsterdam naar Harllngen. Holl.Oost-Afrlka Lijnen Bloemfon tein 5/12 van Antw. naar R'dam; Bosch fontein 5/12 van Antw. n. A'dam; Rand- kerk 4/12 van Genua naar Port Soedan. Holl. West-Afrlka-lfjn Nlgerstroom wordt 6/12 te Antwerpen verwacht. Mij. Nederland - Celebes 2/12 te Boston. Mij. Oceaan N.V. Alclnou6 5/12 te Amsterdam. Vinke en Co, Hilversum 4/12 van St. Vincent naar Amsterdam; Ittersum 4/12 van Pernambuco naar Buenos Aires. Kon. Holl. Lloyd Merwede 4/12 van Rio de Janeiro op thuisreis. nistratieve rompslomp blijkbaar nog niet zijn bekomst. Ofschoon de handel in claims en aan delen Koninklijke deze week minder om vangrijk was, heeft hij op de overige rubrieken toch een deprimerende in vloed gehad, waardoor de koersen me rendeels verder zijn afgebrokkeld. Er is echter weinig nodig om de beurs van koers te doen veranderen. Na het midden der week kreeg men blijkbaar opeens oog voor het feit, dat er in de nog altijd gunstige vooruit zichten van vele Nederlandse indus- trien niets is veranderd en dat ook het Indische bedrijfsleven zich begint te herstellen. Men ontwaakte uit zijn lethargie door vrij stellige geruchten over ee nte wach ten zeer bevredigend dividend op de aandelen Ned. Handel Mij,. Hieruit kan worden afgeleid dat 't bankbedrijf in en op Indië tijdens de oorlog nog redelijke winsten heeft kunnen behalen. Geen wonder dat ook aan aandelen Koloniale Bank en Ned.-Indische Handelsbank meer aandacht geschonken werd en In dische Waarden merendeels enige vraag ontmoette. Een verslag als dat van de Handel Mij. Europa-Azië, de mededelin gen van Lindeteves, volgens welke de bedrijven in Indië met bevredigend re sultaten werken, maken uiteraard op de beurs een goede indruk. Een verblijdend symptoom ter zake van de financiële positie van ons land is de voortgaande stijging der inkomende be lastingen, waardoor thans, na tien maanden, zelfs de verhoogde raming voor het gehele jaar reeds is overschre den. Voorts heeft Minister Lieftinck me degedeeld dat de navordering reeds zoveel heeft opgebracht, dat zij de ge raamde opbrengst van de V.A.B. na bij komt. Aan de belastingbetaler zal het dus niet liggen als de Minister het bud getair evenwicht voor de staatsfinan ciën niet bereikt. Paulus de Ruyter van het Zondagmiddag-cabaret BEROEPT ZICH OP ILLEGAAL WERK De bekende schaver van talloze re- vueteksten en liedjes Jaques van Tol, die o.a. de figuren Snip en Snap, Pe ter Pech en Stoethaspel creërde, het merendeel van de teksten voor Louis Davids schreef, o.a. diens „Dat is de kleine man", had zich voor het Gooi- se Tribunaal te Hilversum te verant woorden als leider van het beruchte Zondagmiddag cabaret van Paulus de Ruyter. Ter zitting werden omvangrijke de- claratiestaten uit de archieven van de Buma getoond, waarin Jaques van Tol de auteursrechten van niet minder dan 600 liedjes en teksten voor zich op eiste. Hij had deze onder zijn eigen naam of onder het pseudoniem Paulu6 de Ruyter, in de jaren 1941 tot 1944 ge schreven. Thans verklaarde hij, dat na de twee eerste uitzendingen geen enkele tekst meer van zijn hand is geweest. Wel waren deze voor genoemd bureau voor muziekauteursrechten als zijnde van zijn hand doorgegaan, doch louter om dat de werkelijke auteurs niet bij de „Kulturkamer" waren aangesloten. Wel was-hij verantwoordelijk geweest voor de regie en had hij deels op aanwij zing van de ryksdramaturg de bin nengekomen teksten, vele tientellen per week, tot een programma bewerkt. Dit gold eveneens voor de gesprekken van Keuvel en Klessebes. De leden van het Tribunaal trokken dit verweer in twij fel! temeer daar de gesprekken van Keuvel en Klessebes duidelijk uit één brein kwamen. Ten slotte voerde Jaques van Tol tot zijn verdediging nog het vele illegale werk aan, dat hij had ver richt. Hij had Joden geholpen en laten onderduiken, een mitrailleur in zijn huis verborgen gehouden en na de spoorwegstaking 7 gezinnen van spoor- wegemploye's in zijn huis laten verblij ven, Voorts had hij reeds in 1942 J. Hahn, alias Peter Pech uit de gevan genis te Leeuwarden weten te bevrijden. De verdediger, mr. W. J. M. Russell, be pleitte een straf gelijk aan de voorin ternering, mede met het oog op het feit, dat Jaques van Tol materieel is geruïneerd en zijn gezondheidstoestand ernstig is ondermijnd. Uitspraak over 14 dagen. Nieuwe mislukte uitbraak- poging Zingende Rot ZIJN VERDEDIGER GAAT IN HOGER BEROEP. (Van een speciale correspondent) Naar wü vernemen heeft de „Zin gende Rot", die gisteren, zoals wü reeds berichtten, door het Bijzonder Gerechtshof tot 6 maanden gevange nisstraf werd veroordeeld,. een nieuwe uitbraakpoging gedaan, welke mis lukte. Reeds waren enige spijlen van zijn celraam doorgezaagd toen de bewakers zijn plannen ontdekten en verijdelden. IJy is thans onder bijzondere bewaking geplaatst. Naar wij verder vernemen heeft Bar- tel's verdediger, mr. dr. K. W. P. Klaas- Het seizoen loopt ten einde KATWIJKSE VLOOT VING MINDER HARING DAN IN 1946. (Van onze deskundige medewerker) De trawlvlsserij vertoont nog steeds weinig verbetering. De besommingen blijven slechf, terwijl het nog wel enige tijd zal duren, voordat de nieuwe prij zen ingaan. Door de handel worden er nogal bezwaren tegen ingebracht, voor namelijk tegen de wijziging in de sor tering, In IJmulden is weer eens een conflict ontstaan, ten gevolge waarvan de stoomtrawlers niet uitvaren. Voor namelijk gaat het om de erkenning van de E.V.C. bij de loononderhandelingen. De haringtrekkerij op de Noordzee is afgelopen en die op de Belgische kust staat voor de deur. Reeds zijn verschil lende schepen daarheen vertrokken. De haringdrijfnetvisserij op de Noord zee verkeert eveneens in haar laatste stadium. Er gaan nog wel schootjes uit, maar over het algemeen wordt het toch minder. Enige schepen zijn reeds in het Kanaal aan 't vissen met sterk wisse lende resultaten. Tot en met 22 Nov. j.l. werden er in totaal aangevoerd 813.000 kantjes ge zouten haring en 30 000.000 kg. verse ha ring. Door de Katwijkse vloot werd tot genoemde datum een hoeveelheid van 205.000 kg. aangevoerd. Vorig jaar be droeg de totale Katwijkse aanvoer met 44 schepen 217.400 kantjes haring. Het gemiddelde per schip in dit jaar zal dus wel onder het gemiddelde van 1946 blij ven. Op het gebied van de handel is er nog weinig 'bedrijvigheid. Voor verse haring bestaat er veel interesse, maar met de zoute haring gaat het traag. Alleen het feit, dat de wereldvoedselpositie critlek moet worden geacht, wettigt de ver wachting, dat de productie van dit sei zoen vroeg of laat zal kunnen worden afgezet. FRANKRIJK GAAT ONDERHANDE LEN OVER TARWE-INVOER UIT RUSLAND. Het Franse ministerie van buiten landse zaken deelde metre, dat een de legatie van Franse deskundigen naar Moskou zal vertrekken om te onder handelen over de invoer van 300.000 ton Russische tarwe in Frankrijk. In ruil voor deze t-axwe zou Frankrijk indus trie-artikelen leveren. Indien de waar de van de Franse uitvoer minder zou bedragen -dan de waafde van de te leveren Russische tarwe, zal Frankrijk het verschil in dollars moeten betalen. sen, /heden hoger beroep aangetekend tegen genoemd vonnis, zodat binnen kort deze zaak in hoogste instantie zal dienen voor de Bijzondere Raad van Cassatie. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien geslacht De veehande laar H. J. D. te Voorschoten had clandes tiene slachterij uitgevoerd, dat naar het oordeel van de Officier voor de zwarte handel bestemd was. Daarom vorderde hU zeven maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De raadsman, mr. v. d. Oever wees op moeilijke omstandig heden waardoor verdachte tot het feit was gekomen cn pleitte clementie. Het vonnis werd vijf maanden^ gevangenis straf met aftrek van preventSef. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vijf. de klei neren (711 Jaar) drie goede oplos singen. Naam, leeftijd en adres on der de raadsels. - Inzenden naar Bureau Leldsch Dagblad of naai1 Wasstraat 38, tot ulteriyk Dinsdag morgen 9 uur. J (Ingezonden door Jeanne Poot) Welke kunst is het meest smaakvol? n (Ingezonden doqr Elsje Verllnd) Verborgen steden. 1. O, Bob, red arme Jaap; hy ls ln de vaart fevallen. k zag ln de vallei de nevels optrekken. 3. Op zolder lag oud antenne-draad van Vaders radio. 4. Ik zag, dat de venter er met mijn fiets vandoor ging. III (Ingezonden door Lldwientje Laken) x Vul de figuur zo in, dat de beginletters van de woorden de naam van een stad ln Noord-Brabant, en de eindletters de naam van een stadje ln Noord-Holland te lezen geven, belde van boven naar beneden ge lezen. De woorden betekenen: 1. kleding stuk; 2. meisjesnaam; 3. redeneerkunst; 4. een viytig Insect; 5. soort gevaar; 6. een kleine neger; 7. doorzetten, vaak tegen de wens van anderen ln. IV. (Ingezonden door Bep de Mik) Welke voorname fabrieksplaats ln Noord- Holland kun je vinden ln Romerwever? V. (Ingezonden door Erna Voss) - Hoe veel letters heeft de bijbel? VI. (Ingezonden door Janny Kiel) - Mijn geheel ls een spreekwoord van 19 letters.. 1, 11,-15. 16 ls een afgekorte jongensnaam; 5. 2. 3. 4 wordt ln vele hulzen geluld voor het eten; 17. 18 ls een voegwoord; 7, 2, 12. 19 ls een ander woord voor bos, 10. 8, 17, 13 ls een vorm uit de verleden tijd van doen; 1. 12. 16 gebruiken de boe ren om melk te dragen; 6. 14 ls een land bouwwerktuig; 13, 15, 9 een boom. VII (Ingezonden door Truusje v. Leeu wen) Ik ben een kleine plaats; haal mijn 6taart er af. en lk ben niet vers of mooi. VIII. De vrouw woont ln de kamer, En lk woon ln de kast. Als zij wat ln haar oog heeft. Bezorgt haar dat maar last. Als lk wat ln mijn oog heb. Dan werk lk, wat lk kan. Dan voel lk mij pas prettig, Wat denk Je daar nu van? OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Zoom, boom, room. 2. Een zaag (kam). 3. Overdaad sqhaadt. 4. Bob; Otto; Relnler. 6. Het zijn niet allen kok6. die lange mes sen dragen. - Koning, degen, Ijzer, las teren. hemd, slak, niets, Inlassen, nee. 6. Man, mand. 7. Dominee; do, ml, nee. 8. Vllsslngen; een, el, lenig. Gé. nee. Beste raadselnichtjes en -ned|)es, De laat6te ronde voor onze laatste loting ln dit Jaar. Gelukkig niet onze laatste loting voorgoed! Maar de volgende uit slag valt net ln het nieuwe jaar, reken maar na. En heeft St. Nicolaas Jullie goed bedacht? Ik ben best tevreden. Vertellen Jullie mij er van; ik hoor er graa<* over, al kan ik Jullie briefjes nog niet beant woorden in de krant. Dat kómt later weer. Zet Je beste beentje voor bij deze laatste ronde. En bedankt voor de inge zonden raadsels. Nlni de Nie. - Bij kruiswoordraadsels voor de oplossing alle woorden opschrij ven; het figuur hoeft er niet by (maar mag wel). Tot volgende keer. Veel hartelijke groe ten van jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Opgroeiende kinderen willen graag ouders worden en ouders weer" kinderen. Een merkwaardige cirkelloop! Maar dat brengt problemen mee: aardige en onaardig© Het naar zelfstandigheid stre vende kind komt helaas dikwyis in conflict met vader of moeder, die daar niet &è.n willen. De sohuld ligt heus niet by de ouders alléén, want de jongere wenst graag zyn eigen weg te gaan, dikwijls los van traditie, welke de oudere heilig is. Per slot niets nieuws: de zelf- standigheidsdrang uit zich tegen woordig alleen wat sterker dan vroeger. Niets bijzonders: ook daaraan is de ooidog schuld. Of is 't misschien een voor deel?.... Hóe dan ook, we kunnen er lang over philosoferen, maar 'tis een feit, dat ouders en kinderen elkaar soms in de haren zitten. Jammer, maar 't is nu eenmaal zo. Voorbeelden genoeg, in ieders omgeving. En als we 't nu wat vérder zoeken, dan is daar byv. meneer Rolt uit Wikerow in Engeland, die voor ons gevoel, tè ver ging. Hoor, hoe hij zloh gedroeg te genover zyn 20-Jarlge dochter Maud. zy wilde graag trouwen met de 27-jarige machinist John Slater, een nette vent, op wie niets viel aan te merken. De vader verbood 't 'haar een voudig. 't Zaakje liep zó hoog, dat 't voor de rechter kwam. 't Was alweer mr. Thomas herinnert U zich, hoe hy 't voor die arme stenenbikker opnam? die wyze woorden sprak. Thomas dan zei: „Ouders bezitten de zielen van hun kinderen niet als meubelen." De vader antwoordde, dat hij de baas in huis was en dat z'n vrouw en dochter geen bl.had den in te brengen! Waarop de rechter: „Als U tegen Uw dochter spreekt, geiyk U 't hier doet, dan begrijp ik, dat de verstandhouding niet best ls." 't Slot van 't liedje?.... De dochter mocht trouwen en de vader kreeg als waarschuwing mee: „Geen moeiiykheden of be dreigingen meer!" Wde zich aan een ander spie gelt, spiegelt zich zacht. Ouders: behandel Uw kind dus niet als een meubel. Maar bedenk, dat 't recht op 'n eigen leven heeft. Als nu maar 't kind niet te vér gaat!.... FANTASIO. Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken FEUILLETON vertaald uit het Engels door SÜSAN INGLIS 88). Liefste.... zei Alan Herlot. Toch begon hij even daarna weer, geloof ik niet, dat ik Je mag vragen met- my te trouwen, werkelijk.... Ik geloof niet, dat je dat al ge daan hebt, je hebt het als volkomen vanzelfsprekend aangenomen, —merk te Anne op. Ik veronderstel, zei hij, terwyi hij haar dichter tegen zich aantrok, dat je het niet zoudt doen indien je niet werkelyk van plan was een be hoorlijk mens van mij te maken. Maar hoe dan ook, je wilt met me trouwen, is het niet.... zuster Pres- cott? Ja, zei ze, maar er ging even een huivering door haar heen. Zuster Prescottzou hy erg boos op haar worden, als hy de waarheid te weten kwam? Hy kuste haar snel en de aan raking van zijn lippen op de hare ver joeg voor het moment alle minder pret tige gedachten. Zoals lk je al gezegd heb ver volgde hij, mag ik je eigenlijk niet vragen om met my te trouwen, heus! Een en ander zal wel wat vlotter gaan, als Tante Em weg is, maar dan nóg zal het een hele toer zyn om het goed in stand te houden. Zie jehij hield even op myn neef heeft alles in een min of meer deplorabele toestand ach tergelaten. Later zou hij haar natuuriyk moeten vertellen over Mevrouw Dick Heriot, over de overeenkomst, die hy met dat mens had afgesloten, maar op ditogen- blik wilde hij er nog niet met haar over spreken. Het was nu voldoende, als hij Anne het besef by bracht, dat ze met een arm man zou trouwen. O ja? zej Anne, nu Dit was nooit in haar opgekomen, dacht ze, in die tijd dat ze Alan nog krenterig en hardvochtig had gevon den. maar het leek een zeer aanvaard bare reden Dick had lange tijd zyn zaken niet zelf kunnen behartigen en zijn ziekte was natuuflijk zeer kost baar geweest. Ik durf te beweren zei ze, Alan glimlachend aanziende, dat we het wel klaar zullen spelen. Wyi Hij omhelsde haar opnieuw. Ik dacht, dat de zuster vanmid dag by je zou komen om 'taartjes te leren maken zei Sara. Dat dacht ik ook stemde Rose toe, terwyi ze haar gezicht, dat vuurrood zag door de hitte van de oven, even ophief. Maar ze is niet komen opdagen. Ik veronderstel, dat ze van gedachte ver anderd is, of dat juffrouw Kathryn haar nodig had. Nee zei Sara en schudde haar hoofd, juffrouw Kathryn is alleen met haar vriend in de zitkamer. Ik denk, dat de zuster meneer Alan weer eens helpt met zyai paperassen. Ze zuchtte sentimenteel. We zullen hier binnenkort een bruiloft hebben, let op mijn woorden! Wat bedoel je? vroeg Rose scherp, sara keek verwonderd. Nou, hy' lijkt me een erg aardige jonge manIk heb je toch over hem verteld, hoe hij hier al eens ge weest is, en dat juffrouw Kay hem toen niet wilde ontvangenje kunt met een haH oog zien, dat ze stapelgek op hem is O, bedoel je dót mompelde Rose, en dook weer in haar oven. HOOFDSTUK XXVIII Alan had iedereen dadeiyk het heug lijke feit van hun verloving willen meedelen, maar Anne haalde hem over nog te wachten. Haar geluk was nog <tè nieuw, tè onverwacht, om nu al aan de hele wereld deelachtig gemaakt te worden. En voordat iemand anders het ■te weten kwam, moest ze hem de ge schiedenis met Dick vertellen. De ge dachte hieraan wierp een kleine scha duw op de zonnige wereld, waarin ze momenteel verkeerde. Het zou niet gemakkeiyk zijn, be dacht ze zich, terwyl ze naar boven liep om zich voor het avondeten op te gaan knappen. Als Alan alles wist, zou hy het natuuriyk begrijpen. Maar het zou'toch een schok voor hem zijn. Ze moest er nog eens goed over nadenken, en alles goed uitstippelen, zodat hy de hele geschiedenis zo gauw mogelyk zou overzien en begrypen. Maar ze was niet wèrtoelyk angstig. Hy hield tè veel van haar, dat hy haar huwelijk met Dick, dat nooit een echt huwelijk was ge weest, een beletsel voor hen belden zou laten zijn. En omdat hy zoveel van haar hield, zou hy ook het lot zegenen, dat haar tegen haar wil naar Trant 17). Joris stapte uit en schreed plecntig naar de ingang van het paleis, waar een schildwacht hem aanhield „Een ogenblikje!" zei de paleiswach ter. „Vergeef my, nietswaardige, deon- breking. maar waarheen begeeft Uwe voornaamheid zich?" „Mijne voornaamheid begeeft zich naar zyn vertrekken!" zei Joris. „Gy ziet hier voor U niemand minder dan Pajah Joris ben Pocus el Kiriazi Enim ben Turmac EffendiJ Kortom, de nieu we hoftovenaar van zyne Verheven Grootheid de Sultan! En dat kleine, ongunstige baasje daar is Panda! Ge woon maar Panda, mijn leerling!" „Ik ben een nietig stofje op Uw weg!" riep de paleiswachter, een vluchtige blik werpend op een brief van de sul tan, die Joris hem voorhield. „Uw ver trekken zyn gereed! Vernedert U naar binnen te gaan in deze bouwvallige hut!" Joris liep plechtig de lange gang in, tussen buigende wachters door en Panda volgde hem. „Dit zijn lieden, die weten hoe het hoort!" fluisterde Joris. „Hier is de woordkunst nog in aanzien! Regelt U daarnaar, jonge Panda!" had doen komen. De Alan, die ze in de bibliotheek had achtergelaten, was een herboren mens. De ïynen in zijn voor hoofd leken minder diep en alle som berheid was uit zijn blauwe ogen ge weken. Zijn mond stond niet meer nors en strak, maar lachte. Diè Alan zou haar begrypen. Ze zou wachten, totdat David Lome weer vertrokken was, en dan zou ze het hem vertellen. Het zou gemakkei yker zijn, als de opwinding over Kathryn wat verminderd was. En in de tussentyd zou iedereen te veel belangstelling hebben voor Kathryn en David om te merken, dat tussen Alan en haar Er was een zachte trek om haar mond en in gedachten herhaalde ze de woorden: Alan en ik, wijo, lie veling, zei ze snel in zichzelf, denkend aan zijn omhelzingen en ,de kracht van zyn armen. Het was misschien maar gelukkig, dat Kathryn, toen ze boven kwam, te veel in beslag genomen was door haar eigen zaken om iets op te merken. „O Anne, liefjekwam ze by Anne binnenhollen, haar ogen stralend en haar wangen blozend. „Ik ben zo blij, dat ik op mag blijven voor het eten. Ik zou het niet hebben kunnen verdragen, dat ik hier boven zou moeten eten, terwijl David beneden was. wy hebben alles samen bespro ken, Anne. Ze stak haar linkerhand uit om haar ringvinger te laten bewon deren. David heeft deze ring dade- ïyk meegebracht, omdat hy, zoals hy zei, geen verdere onzin zou tolereren. Ze bekeek zichzelf in de spiegel en Anne boog zich voorover om de ring te bewonderen. Ik kan me niet begrypen, zei ze met ongewone nederigheid, —waar om hij van me bleef houden, toen ik zo onhebbelijk tegen hem was, maar h:j deed het, de engel! Hij zei, dat niets wat lk zei of deed hem daarvan af kon brengen. Als David Lome zo voor Kathryn voelde, dan zou Alan 't zeker niet an ders gaan met betrekking tot haar, dacht Anne. We willen, zo gauw als enigszins mogelyk ls, trouwen. babbelde Ka thryn voort. en jy wordt natuurlijk myn bruidsmeisjeik geloof niet, dat David met me zou trouwen, als je nee zei. (Wordt vervolgd) VOOR ZONDAG 7 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15: socialistisch strijdlied; 8.18: zingende torens; 8.30: voor het platteland; 8,40: gram.muziek; 9.12: sport; 9.15: ver- zoekprogramma; 9.45: geesteiyk leven; VPRO 10.00: Zondagshalfuur; 10.30: dienst doopsgez. kerk Utrecht, voorg. ds. J. J. G. Wuite; 11.45: tot het hart van het volk; AVRO 12.00: Zaandyks Fanfarecorps; 12.30: Zondagsclub; 12.40: zang; 13.00: nieuws; 13.15: Avroleans; 13.50: spoorwegen spre ken; 14.00: Trumpet voluntary; 14.05: boekbespreking; 14.30: Concertgebouw or kest; 15.30: fllmpraatje; 15.45: Concert gebouw orkest: 16.30: reportage; VPRO 17.00: gesprekken met luisteraars; 17.20: voordracht; VARA 17.30: Ome Keesje; 17.50: sport; 18.00: nieuws; 18.15: kinder koor: 18.30: Ned. Strydkr.; 19.00: radio- lympus; 19.30: Stradlva sextet; AVRO 20.00. nieuws; 20.05: reportage; 20,15: om roeporkest; 21.10: cabaret Chlel de Boer; 21.46: ensemble De Speeldoos: 22.00: deel III hoorspel „Paul Vlaanderen en het Gregory mysterie"; 22.35: Lener kwartet; 23.00: nieuws; 23.15: Skymasters; 23.45 24.00: pianospel. Hilversum II (415 M.) NCRV 8.00: nieuws: 8.15: werken van Handel; 8.30: morgenwijding door prof. dr. K. Dijk; KRO 9.30: nieuws; 9.45: sonate van Bach; 0.55: Inleiding Hoogmis; 10.00: Hoogmis BonlfaclUBkerk A'dam; 11.30: trio; 12.00: Angelus; 12.03: trio; 12.16: apologie; 12.30: MetropoJo orkest; 12.55: zonnewyzer; 13.00; nieuws: 13.15: over boeken; 13^0:-Metro- pole orkest; 13.35: radio feuilleton; 14.05: Ned. Kamerkoor; 14.45: fanfare St. Cae- cllia; 15.00: Kath. Volksparty 15.10: thee- muziek; 15.45* wereldregering; 16.05: mu- zlkHle tombola; 16.25: Vespers; NCRV 17.00: Jonge kerk hoort het oude woord: 18.30; werken van Bach; 19.00: de psalmen van Sweellnck; 19.15: kont git uw by bel?; 19.30: nieuws; KRO 19.45: marsen; 19 55- sport: 20.05: actualiteiten; 20.12: de ge wone man; 20.20: Vaudeville Orkest; 20.45: luisterspel „Dit ls de dag van het recht"; 21.30: de Zilvervloot; 22.10: de Van Rooyens; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22.45: Kath. nieuws; 22.50—24.00: concert. VOOIt MAANDAG 8 DECEMBER. llllversnm I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: giam.muzlekr 3.00: nieuws; 8.15: orkest Al Goodman; 8.45: G. Schuurmann, piano; 9.15: morgenwijding door prof. dr. A A. van Ruler; 9.30: Choir of the Temple Church; 9.45: arbeidsvitaminen 10.30: voorde vrouw; 10.35: orkest F. Hartley; 11.00: op de ultkyk; 11.15: bas-bariton en plano, 11.35: Russisch concert; 12.30: weerpraatje: 12.33: in 't spionnetje; 12.38: Vaudeville Orkest; 13.00: nieuws; 13.15: Vaudeville orkest; 13.50: orgel en tenor; 14.20: wat gaat er om ln de wereld? 14.35: plano en viool; 15.00: bonbonnlére; 16.15: de meneer en de kioskjuffrouw; 16.30: Spaensc muziek; 17.15: cello en plano: 17.30: voor de padvinders; 17.45: Rijk Overzee: 18.00: nieuws; 18.15: F. Waller Eiano; 18.30: Ned. Strijdkr.; 19.00: voor de leuters; 19.05: muziek van Mozart; 19.30: inleiding tot muziekbegrip; 19.45: praatje over do Dam; 20.00: nieuws; 20.05: radlo- 22-30; Spanje, spreekt tot Holland; 23.00: nieuws; 23.15: Dutch Swing Col lege: 23.45—24.00: N. MUsteln. viool. Hilversum II (415 M.) NCRV 7 00* nieuws; 7.15: reveille; 7.45: woord voor dé dag; 8.00: nieuws; 8.15: gewilde muziek; 9.00: sonate van Beethoven; 9.15: zieken bezoek; 9.30: waterstanden; 9.35: compo sities van Gershwin; 10.30: morgendienst o. 1. v. dr A( v. d. Hoeven; 11.00: dansen van Resplghl; 11.15: voordracht; 11.35: ïlje" Plano; 12.00: planoduo: 12.30: Mandollnata; 13.00: nieuwe; 13.15: Marl- nierskapel; 14.00: voor de scholen; 14.301 v; Wedden, orgel; 15.00: musetteklan. ken. 15.25: viool en piano; 16.00; bijbel» lezing; 16-45: symphonlschc fantasie vail Elgar; 17.00: voor de kleuters; 17.15: ka» merorkest; 18.15: sport: 18.30: Ra vei planocyclus; 19.00: nieuws; 19.15: boek» bespreking; 19.30: kriskras door Zuid Airlka; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20 15j de geesteiyke verzorging ln Indië: 20.35] vijfde symphonie van Sibelius; 21.05: dl grote stadsmens; 21.30: Ravel-herdenking! 22.00: kerkeiyk orgelspel, 22.30: nleuwaï 22.45- avondoverdenking; 23.00: kamei* muziek voor blaasinstrumenten; 23.30-« 24.00: gram.muzlck.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5