Communisten in Frankrijk willen doorzetten Arabische wereld blijft in actie Justitie-begroting goedgekeurd Oorlogsmisdadigers - De gedetineerden - Asscher en Cohen vrij - Economische zuivering - Beheersinstituut op reis Met een enkel woord Ontmoeting .J 86ste Jaargang VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 No. 26254 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en- J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3 90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dlr eD Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, LeldeD Giro qo.: 67055 Maar zij blijven terrein verliezen Gedurende de nacht hebben onbe- kende daders grote scherpe spijkers voor een grote autozaak en voor de Gare d'Austerlitz te Parijs uitgestooid. Te Nice raakten voor het hoofdpostkantoor stakers en politie slaags. 20 personen werden gewond. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat ieder lid van de nationale veiligheidsdiensten en andere politie-organisaties, die deel ne men aan de regeringsactie om de orde te handhaven, per dag een gratificatie van 100 francs zullen krijgen. Volgens een communiqué van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn vijf beambten van de ge nationaliseerde Franse spoorwegmaat schappij, leden van de Franse commu nistische partij en de communistische bond van republikeinse jeugd, gear resteerd. Zij hebben bekendmedeplich tig te zijn geweest aan een aanslag op de spoorlijn tussen Menecy en Balan- cóurt ln de nacht van 2 op 3 December en gehandeld te hebben op Instructie van een stakingscommissie te Parijs. Bij botsingen tussen politie en sta kers te Valence in Zuid-Oost-Frankrijk zijn twee stakers gedood, terwijl ver scheidene stakers en politie-agenten ge wond raakten. Te Puteaux heeft de po litie traangasbommen gebruikt. Te St. Ouen hebben twaalfhonderd stakers gepoogd een electrische centrale binnen te dringen. Te Clermont Ferrand is het hoofd bureau van de socialistische partij ver nield. Electrische hoogspanningsinstal laties tussen Bordeaux en Bayonnes zijn met springstof vernietigd. Vrij hevig zijn de botsingen te Mar seille geweest, o.a. bij het voornaamste spoorwegstation, dat door de stakers bezet Werd gehouden. De politie ver dreef hen. Ongeveer honderd arresta ties hebben plaats gehad, meestal we gens hinderen van de politie bij de be scherming van werkwilligen. In de voorsteden hebben de stakers gepoogd voedselzendingen tegen te houden. Het Franse ministerie van Arbeid heeft bekend gemaakt, dat de federatie van verenigingen van handelsbedien den het plan om heden te staken heeft laten varen. Even voor elf uur gisteravond is voor de woning van Thorez, secretaris-gene raal van de Franse communistische partij, een bom ontploft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en ook de schade is gering. Thorez woont te Choisy le Roi, even buiten Parijs. Thorez heeft in een toespraak tot mijnwerkers te Henin Lietard verklaard dat de „arbeidersklassen en het volk van Frankrijk besloten hebben te vech ten" en dat zij de overwinning zullen behalen. Thorez vergeleek „de misdaad van Atrecht", waarbij door sabotage 21 personen om het leven kwamen, met de Rijksdagbrand, die door Goering was gesticht om als reden te dienen voor onderdrukking der communisten in Duitsland. Thorez beweerde, dat de mijnwerkers door de regering gedwongen waren te staken, daar deze de arbeidersklasse zou vrezen' en haten en bevelen zou opvolgen van het „Amerikaanse kapi talisme". Voedselbesparing in Amerika CAMPAGNE ZAL WORDEN INGEZET. De voedselcommissie van het Ameri kaanse kabinet heeft gewaarschuwd, dat voedseldistributie in het komende voor jaar nodig zou kunnen zijn, tenzij krachtige pogingen worden gedaan om voedsel te sparen. De commissie kondigde een intensie vere campagne daartoe aan ten einde de grote nood in het buitenland te kun nen lenigen en „de ernstige inflatio- nistische gevaren" in eigen land af te wenden. De middelen, die de commissie daar toe aangeeft, zijn handhaving van de vlees- en eierloze dagen, aandrang op betrokken personen en bedrijven om eco- mischer gebruik van voedingsmiddelen te maken en overreding van boeren om het voeden van graan aan vee tot het minimum te beperken. Er bestaan aanwijzingen, dat er in 1948 voldoende voedsel zal worden ge produceerd om de consumptie op het huidige peil, dat 14 pet. boven het voor oorlogse ligt, te handhaven, doch de to tale voedselaanvoer zal in het komende jaar 4 pet. beneden die in 1947 liggen Tegen verdeling van Palestina Terwijl in Palestina zelf de dag van gisteren vrij rustig is verlopen er vie len totdusver 19 Joden en 15 Arabie ren! blyft het in de Arabische lan den rumoerig Te Cairo werden 2 tramwagens in brand gestoken. Te Alexandrië bestormden 5.000 de monstranten onder het zwaaien van knuppels en ijzeren staven luid schreeu wend het politiecordon om het Britse algemeen consulaat. De politie trok de gummistok, vier personen werden ge wond. Een eerdere poging, het Neder landse consulaat aan te vallen, werd door de politie verijdeld. Te Bagdad verschaften Arabische de monstranten zich toegang tot de Britse Kindergarten's welk gebouw in een ruïne werd herschapen. De Egyptische regering heeft in een communiqué be kend gemaakt, dat verder alle demon straties tegen de verdeling van Pales tina verboden zullen zijn, daar Egypte bezwaren tegen het besluit der VN reeds kenbaar heeft gemaakt. In Palestina heeft het 80.000 man sterke verdedigingsleger van de Joodse verzetsbeweging Haganah bevel gekre gen mede te helpen aan de verdediging van de Joden tegen verdere Arabische gewelddaden, die men verwacht. De Haganah heeft plannen voltooid voor de verdediging van de Joodse wij ken te Jeruzalem tegen mogelijke Ara- De bij Ter Heyde gestrande Sch. 5 komt steeds dieper in het zand .-e zitten. Na dat men tevergeefs gepoogd had om door het graven van een geul het schip weer vlot te krijgen, hoopt men nu volgende week met een bulldozer het zand te kunnen weggraven, zodat het schip weer naar het water getrokken kan worden. De vlak tegen de duinen liggende Sch. 5. (Foto AWfj bische gewelddaden. De stad zal in 10 zones worden verdeeld. In elke zone heeft een officier va nde Haganah de leiding, waarbij hij beschikt over „vlie gende patrouilles" die ogenblikkelijk kunnen uitrukken naar plaatsen, waar onlusten dreigen. Volgende week Donderdag en Vrijdag zal in het Britse Hogerhuis het debat over Palestina plaats vinden. De rege ring zal dan een verklaring afleggen. Honderden Britse oud-gedlenden, die sympathiseren met de Arabische hou ding naar aanleiding van de verdeling van Palestina, hebben fcich als vrijwil ligers gemeld om in de Arabische strijd krachten te dienen. De Arabische ambassades en legaties te Londen hebben reeds een stroom van aanvragen ontvangen. Hulp aan West-Europa noodzakelijk. ALDUS MACKENZIE KING. De Canadese eerste minister, Macken zie King, die pas in Ottawa is terugge keerd van een bezoek van een maand aan Europa, heeft verklaard, dat Cana da naar zijn mening alles gedaan had wat het kon om het herstel van West- Europa te bevorderen en verdere hulp verlening aan de V. S. moest worden overgelaten. Hy verklaarde, dat er geen tijd te ver liezen was bij de wederopbouw van West- Europa. Indien de toestand niet spoedig verholpen werd. zou men moeilijk kun nen zeggen, wat er gebeuren kon. Wat er ook zou gebeuren, ieder land zou de terugslag hiervan ondervinden. „De tijd voor de V. S. en andere landen van dit halfrond is gekomen om alles te doen wat zij kunnen, ten eihde Europa eco nomisch weer op te richten". De aspecten en onderdelen van de Bijzondere Rechtspleging kregen giste ren een flinke beurt. Critiek is niet te verwonderen, aldus minister v. Maarseveen, alleen reeds door het feit, dat er twee stromingen bestaan: een die een strenge en een die een meer soepele rechtspleging voor staat. Volgens de hem thans ter beschik king staande gegevens heeft de proc.- fiscaal geen aanklacht ontvangen tegen Wimmer en is op die grond niet tot vervolging overgegaan. Wimmer is als getuige gehoord te Neurenberg en be vindt zich momenteel in Oostenrijk, waar hij voor een denazificatie-recht bank moet verschijnen. Tegen Ritter- busch zijn bij een onderzoek geen ge gevens voor een prima-fasiebewijs aan het licht gekomen. Fischböck was bij onze bevrijding niet in Nederland. Te gen hem is geen aanklacht ingekomen en is dus ook geen bewijs te Londen in- geeverd. Na inlevering van zulk een prima- faciebewijs verzoekt Londen de Geal lieerde autoriteiten in Duitsland om uitlevering aan de verzoekende Staat. Maar zijn de misdadigers dan te vin den? Wij hebben in 1200 gevallen om uitlevering verzocht. Dat er niet meer dan ongeveer 400 in onze handen zijn, komt eenvoudig, omdat de gezochten zijn ondergedoken. Dat is begrijpelijk. Relatief hebben wij nog een groot suc ces gehad: Nederland heeft naar ver houding meer oorlogsmisdadigers uitge leverd gekregen dan andere landen. Dat is een troost, al is het een schrale. De Stichting Politieke Delinquenten heeft een kleiner bedrag uitgetrokken gekregen, omdat zowel over '46 als '47 door haar enige tonnen minder werd gebruikt dan geraamd was. De minister betreurt, dat over deze verlaging met de Stichting geen overleg is gepleegd. Inzake het gratiebeleid kan de minis ter in het algemeen zeggen, dat hij om zetting van de doodstraf in levenslang bevordert en niet in korter gevangenis straf, tenzij de hoven zelf reeds gratie aanbevelen. Naar misstanden in kampen zal de heer v. Maarseveen een onderzoek in stellen. Wat het aantal gedetineerden betreft, de toestand is sinds het optreden van de heer v. Maarseveen aanmetkelijk "verbeterd. Toch is het te betreuren, dat naar schatting per eind December e.k. nog 8500 personen in detentie zullen zijn, wier zaak nog niet berecht is. De tribunalen werken hard. Z. Exc. wil bij nota van wijziging op het aanhangige wetsontwerp terzake voorstellen, gelijk gemeld, de opheffing der tribunalen tot 1 Juni 1948 uit te stellen. Ook dan zul len er nog onberecht zijn. zodat de tri bunalen alleen de ernstiger gevallen zullen behandelen. Ten aanzien van de arrestatie van de heren Asscher en Cohen dekt de mi nister het beleid van de proc.-fiscaal. Preventieve hechtenis geeft helemaal geen Aanwijzing omtrent iemands schuld. De proc.-fiscaal heeft zij echter duidelijk gemaakt, dat het in het be lang van het onderzoek nodig was. Dit is intussen zover gevorderd, dat nog in de loop dezer week tot opheffing van de preventieve hechtenis kan worden overgegaan. Reeds enige tijd geleden heeft spr. de procureurs-fiscaal aangeschreven om het advies der illegaliteit in te winnen ten aanzien van illegalen, die hebben „doorgeslagen". Wat betreft de opheffing der P.R. A.C.'s betoogt spr. dat het gewenst was, een termijn aan de economische zuive ring te stellen. Ik denk, aldus spr., dat deze termijn onder geen enkele omstan digheid zal worden verlengd. Men heeft dan drie jaar tijd gehad, om die za ken te onderzoeken. Het spreekt van zelf, dat als een ernstig geval perst na 1 Juli e.k, bekend wordt, ook dan tot vervolging zal worden overgegaan. Ds gelijkschakeling der straffen, uit gesproken vóór 1 September 1946, ge schiedt automatisch. Dezer dagen zal in de ministerraad een wetsontwerp worden voorgelegd in zake schadeloosstelling van wie ten on rechte gedetineerd zijn geweest. Een motie-Scheps tegen de beëindi ging der bedrijfszuivering op 1 Juli e.k. werd met 25 tegen 44 stemmen verwor pen. Omtrent het optreden van het Be heersinstituut werd ook veel critiek geuit. De heer v. Maarseveen legde nog maals de chaotische toestanden uit in de eerste dagen na de bevrijding. Spr.'s indruk is, dat de topleiding van het Beheersinstituut vrijuit gaat. Onder het lagere personeel komen wel ongewenste elementen voor; het is ook een crisis- organisatie. De leiding heeft de plicht, al het mogelijke te doen, om verbetering te brengen. Klachten over het B.I. dient men in te dienen bij de Raad voor Rechtsherstel. Voor plaatselijke com missies van contróle voelt spr. niets. Wel wil hij de suggestie in nadere overwe ging nemen, om de bevoegdheid tot het geven van aanwijzingen aan het B.I. «nplaats van zoals thans aan vijf minis ters tezamen aan één minister vooor te behouden. Een motie-Tendeloo (Arbeid) tot pu blicatie der jaarverslagen van het B.I. en tot het instellen van plaatselijke commissies van controle, door de rege ring in te stellen en waarvan ook de bevindingen gepubliceerd dienen te worden, werd z. h. st. aangenomen. De begroting werd daarop eveneens z. h. st. goedgekeurd. Ontmoeting met de Queen Mary (Speciale Reportage). In het schrale licht van een bijna winters-koude Decembermiddag is het motorschip „Willem Ruys" dezer dagen voor de reis naar Batavia gestart. De vrije vaart over de zeeën, buiten alle regeringsbemoeienissen om, her leeft. En de Kon. Rotterdamse Lloyd gaat er prat op dat zij met haar vlag- geschip daar een belangrijk aandeel in heeft! o De „Willem Ruys" is een zeer bijzon dere creatie, die al een roem^chte historie verworven had voordat hy op 2 December zijn maidentrip begon. Van daar dat "het klaterend gejubel der be volking het schip uitgeleide deed bij zijn vertrek uit Rotterdam, vandaar dat het spelen van het Wilhelmus even een diepere toon gaf in het klankbord van deze gebeurtenis, die onze naam in het buitenland nieuwe goodwill zal ver schaffen. Vandaar ook dat een der gro te loodsen van de Southern Railway Docks te Southampton met vlaggen en wimpels was getooid en al de haven arbeiders langs de waterkant samen- stonden bij de aankomst aldaar Het zachte zoemen van de soepel draaiende motoren was practisch al wat men aan boord van de reis over deze eerste etappe heeft gemerkt! In de ruime zalen bewoog zich de ganse avond een talrijk publiek. In hun be kende, artistieke stijl serveerden Ja vaanse bedienden kostelijke spijzen en dranken, er was muziek en er was stem- ming, en al in die eerste uren na het vertrek had de „Ruys" met zijn talrijke gezellige zitjes en smakelijke aankle ding een sfeer, welke menig befaamd hotel hem benijden zou Terwijl de passagiers daarna hun vol maakt ongestoorde nachtrust genoten in de sobere, maar comfortabele cabi nes, ploegde de „Willem Ruys" in ge lijkmatige tred zijn brede schuimspoor van Rotterdam tot aan Southampton: 350 zeemijlen in achttien uren varen, van kade tot kade! Toen het nachte lijk duister zich langzaam oploste in de nieuwe dag, gingen even voorbij het eiland Wight de vlaggen in top: de Engelse en de Nederlandse, die van de rederij en van de loods. Het was als een triomftocht, waarop het vreemde scheepsvolk zich de ogen uitkeek! Gie rend joeg een snelboot van de marine tussen de bij het Calshot-lichtschip ge- stationneerde watervliegtuigen door om de „Ruys" van nabij te bekijken. Be wonderende kreten klonken bij het vastleggen van de wallekant en met een glans van trots op de stralende ge zichten zagen kapitein Vellenga en zijn staf van parmantige, jonge officieren het aan hoe de Lloyd hier al bij de eerste impressie het buitenland im poneerde door de wondere lijn van zijn vlaggeschlp BEZOEK AAN DE „QUEEN MARY" Tot de honderd-en-vijftig Dersonen, die In Southampton van boord gingen, behoorde helaas het kleine groepje Ne derlandse journalisten dat als gast van de Lloyd tot zover de reis mocht meemaken om daarna zijn plaats aan Engelse reizigers af te staan. Als sur- PRINS BERNHARD ZAL ONDERSCHEIDINGEN UITREIKEN. Z.K.H. Prins Bernhard hoopt Dins dagmiddag as. in Maastricht op het Vrijthof namens HM. de Koningin on derscheidingen uit te reiken aan een vrij groot aantal militairen voor tijdens de oorlog verrichtte uitstekend^ daden. Bovendien zal een ridder der militaire Willemsorde worden beëdigd. Na af loop der plechtigheid zal door de aan wezige troepen een défilé worden ge houden. WEERBERICHT. VEEL WIND. De Bilt verwacht tot Zaterdagavond; Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen. Regenbuien. Aanvankelijk nog krachtige en aan de kust harde naar Zuid-West of West draaiende wind. Weinig verandering van temperatuur. 6 DECEMBER. Zon op: 8.31 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 1.06 uur; onder; 14.12 uur (12 Dec. NM.). Hoogwater te Katwijk te 10.54 en 23.33 uur (Dood tij). binnenland. Het Permanent Anti-Lawaai Comité heeft verzocht het binnenscheepvaart- reglement zodanig te wijzigen, dat in de bebouwde kommen de aandachtsselnen van vaartuigen van de binnenscheepvaart niet onnodig worden gegeven en deze niet langer mogen worden aangehouden dan strikt noodzakelijk is. De K.N-A.C. wekt het automobielver- keer op bij het wachten voor open brug gen. bi) veren, gesloten spoorwegovergan gen enz. de motor af te zetten, ter be sparing van benzine. Te 's-Gravenhage- is in de ouderdom van 72 jaar overleden prof. ir. C. L. van der Bilt, oud-wethouder dier gemeente en oud-lid der Tweede Kamer- Vice-admiraal Pinke vertrekt morgen met een Constellation van de K.L.M, naar i ons land. Hij wordt Maandag op Schiphol j verwacht. i De Minister van Justitie heeft de commissie, die het vraagstuk van de reor ganisatie der voogdijraden zal bestuderen, geïnstalleerd. In verschillende gemeenten van Zuid- Holland werden processen-verbaal opge maakt wegens het verkopen van gebakken haring tegen prijzen welke lagen boven de geoorloofde prijs van 10 cent. Het vliegveld van Marseille. Marig- nane, is tijdelijk gesloten ln verband met de stakingen. Als gevolg hiervan zal op de K.L.M. dienst AmsterdamLydda, het tra ject AmsterdamRome tot nader order des Woensdags rechtstreeks worden gevlogen. De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. Van Kleffens en de Luxemburgse gezant Legallais hebben gis teren afzonderlijk een onderhoud gehad met de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken Norman Armour. De 75-Jarige voetganger W. Bredcn- oord. wonende aan de Eerbeekseweg te Loenen werd voor zijn woning door een vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. De chauffeur is na de aanrijding doorgereden en onbekend gebleven. buitenland. De Joegoslavische ambassadeur te Londen, heeft bekend gemaakt, dat Joego slavië zijn els tot inlijving van Karinthië weer aanhangig heeft gemaakt door aan de raad van ministers der gTote vier te ver zoeken om ln staat te worden gesteld zijn verlangens naar voren te brengen De Britse bezettlnesautoritelten heb ben bekend gemaakt, dat 6000 leden van de Waffen SS vrijgelaten zullen worden. Dit geldt echter niet voor officieren en leden van door het Internationale ge rechtshof als misdadig bestempelde onder delen. De nationale vergadering van Bul garije heeft de tekst van een nieuwe grondwet goedgekeurd. Deze wijzigt de sociale en economische verhoudingen en versterkt de macht van de staat op eco nomisch gebied (instelling van coöDeratles en nationalisatie). De Ku Klu Klan en de Amerikaanse communistische partij komen voor op de lijst van 78 organisaties en 'hun neven organisaties. die officieel bestempeld zijn als verenigingen, die op een omwenteling aansturen. Aan de hand van deze lijst, die door de Amerikaanse minister van Justitie Is op gesteld, zal het ambtenarencorps worden gezuiverd van elementen, die niet geacht worden loyaal aan de Amerikaanse rege ringsvorm te zijn. Tatarescu, de vroegere Roemeense vice-premier heeft het voorzitterschap van de nationale liberale partij neergelegd. Men beschouwt dit als een zich terug trekken uit het politieke leven. >Te Indianapolis (V. St.) Is een man- nelijxe Siamese tweeling geboren die met de cc t dels aan elkaar gegroeid is. Er is weinig hoop, dat de babies zullen blijven even. boe wel de reacties normaal zijn. Prins Philip, hertog van Edinburgh, is ln een functie aan de Britse admiraliteit benoemd. Volgens nauw bij het Britse hof betrokken kringen is dit de eerste officiële aanwijzing, dat het in de bedoeling van de prins ligt ln actieve dienst te blijven. prise werd de Pers die morgen uitgeno digd voor een bezoek aan de „Queen Mary": met haar 81,000 ton bijna vier maal zo groot als de „Ruys" en na de „Queen Elizabeth" het grootste passa giersschip ter wereld. U denjet dat de journalistieke waar dering voor de ..Willem Ruys" sinds dien gedaald is en dat dit een uit propagandistisch oogpunt bezien verkeerde stunt van de Lloyd is ge weest! U vergist zich echter volkomen. Er is geen twijfel aan: de „Queen Mary" gaat al onze begrippen van een „schip" verre te boven! Ge krijgt kramp in de nekspieren als ge op de kade staat en langs de flanken van het machtige gevaarte het bovenste der twaalf dekken poogt te ontwaren. Ge raakt er ten volle van overtuigd dat niemand in staat moet worden geacht om op de betrekkelijk korte reis tussen Engeland en Amerika (3^6 dag!) ook maar enigszins wegwijs te worden uit het labyrinth van dekken en gangen en zalen en bars, waar een haast bizarre weelde ten toon wordt gespreid... En toch mist ge wat in deze „stad-op- zichzelf", met zijn bemanning van 1260 koppen en zyn tweeduizend tijdelijke bewoners Een Bugels marine-officier bij de douane zei het zo treffend: „ze zijn machtig mooi en indrukwekkend, die zeekastelen van ons. Maar ik zag meer dere Hollandse sohepen en ik zag de „Ruys" en wat er bij U is dat kunnen wij niet scheppen: het is huiselijkheid, het is een sfeer, die je van zo'n schip doet houden als van Je eigen woning!" TE VROEG, GESTART. Van het vertrek uit Rotterdam tot bijkans in Southampton zijn de man nen van de Ned. Radio-Unie aanboord in de weer geweest voor een reportage, die inmiddels reeds is uitgezonden. Hun zeven zwaar beladen koffers met ka bels, accu's, microfoons en alles wat er verder bij een dergelijke opname te pas komt, lieten zij des morgens voor de veiligheid aan boord om deze des middags af te halen. Een nader geno men besluit om het vertrek uit South ampton met bijna twee uur te vervroe gen, haalde een streep door die reke ning! Zonder hun kostbare materiaal te hebben gelost is de „Willem Ruys" op weg gegaan naar zijn volgende hal te. Elf dagen duurt de tocht naar Port Said. En omdat het gerucht wil dat men het daar aan de haven met de eerlijkheid dikwijls zo nauw niet neemt, is per telegram maar aan de gezag voerder verzocht de koffers onder zijn berusting te houden tot de terugkeer in Rotterdam. Hetgeen betekent dat de technische dienst van de Radio Unie één van haar drie installaties (en voor de .Jtuys" was natuurlijk de beste ge bruikt!) tot omstreeks 24 Januari zal mcetén missen. MET EEN RODE PET OP DE TENDER. Meer dan tweehonderd Britten zijn ie Southampton in de middaguren op de „Willem Ruys" ingescheept, het totaal, aantal passagiers daarmede op Gisteravond zag ik, thuisko mend, warempel Sinterklaas. Hy zat op 't dak, vlak naast de schoorsteen. Ik schrok ervan, maar hij vond deze ontmoeting héél gewoon. „Dót had je niet gedacht, hè?" riep Sint, terwijl de tanden van Piet schitterden in 't maanlicht. Ik kón m'n ogen niet geloven, want meende dat Klaas en Piet slechts in m'n fantasie bestonden. En daar zat me die humoristi sche en legendarische bisschop tóch: goed gehumeurd en wél voorzien van een verleidelijke voorraad zoete Spaanse waar. In levende lijve! De contouren van zijn hoge mijter en de wapperende slierten van zijn witte baard bedrogen me niet. „Dót had je niet gedacht, hè?" herhaalde de oer-oude Spanjaard meesmuilend en Piet grinnikte maar. De éne fantast ontmoet de an dere en we zijn beiden blij," ora kelde hij voort. Jij omdat je op een cadeautje vlast en Ik, omdat je nu eindelijk weer in me gelooft. Wat de mensen zeggen dat ik niet besta en alleen maar leef in 't fantastische brein van naar sprookjes hunkerende kindertjes ls niet waar. Ik ben hier, maar blijf hier niet. Want er zijn nog duizenden an deren, die naar me snakken. En ik wil him géén illusie ontne men." Sint ratelde maar door en lk kreeg niet de minste kans, er een woord tussen te krijgen. „Je pakje ligt al voor de haard. Ga gauw kijken, anders is 't mis schien weer weg. Je zult versteld staan I" Dót waren z'n laatste woorden... De volgende seconde hoorde ik een vreemd gesuis en Klaas en Piet bleken verdwenen. In de verte klonk nog wat ge hinnik. Zeker van de schimmel.... Daar ik dit keer beslist niet dronken was, ging de sleutel recht toe recht aan het slot in. Na 'n ogenblik stond ik met kloppend hart voor de haard. M'n hemeler lag niets Totaal niets Alleen 'n brokje smeulende turf op de voorplaat. Mijn hoop op 'n presentje ver ging letterlijk en figuurlijk in rook. Dus tóch, zelfs op mijn leeftijd, weer slachtoffer van een verma ledijde Illusie? Of benevelen in deze dagen schijn en werkelijkheid" mijn armzalig, brein?. Ik geef de hoop niet op en wacht nog even af. J Misschien ligt er vanavond tóch 'n pakje! FANTASIO. De Londense conferentie NOG STEEDS ALLE OVEREENSTEMMING ZOEK. De raad van ministers van Buiten landse Zaken der grote vier te Londen slaagde er ook gisteren niet in tot over eenstemming te komen, daar Molotof gedurende de gehele zitting weigerde het Franse voorstel betreffende de de finitie van Duitse activa ln Oostenrijk in gedetailleerde beschouwing te ne men of een concrete opgave te verstrek ken van de activa, waarop de U.S.SJH. aanspraak maakt. Molotof bleef zelfs weigeren, toen Marshall op de man af om een dergelijke concrete lijst ver zocht. Wel beschuldigde Molotof de drie Westerse mogendheden er van, dat zij in Oostenrijk intervenleerden en tracht ten door voorwaarden voor economische hulp Oostenrijk onder slavernij te bren gen. Slechts de Sovjetregering had Oostenrijk zonder bijbedoelingen ge holpen, aldus Molotof. Marshall noemde Molotof's beschul diging „èen verdraaiing van de bedoe lingen der Ver. St., zoals men die reeds zo dikwijls had gehoord"! Hij zeide echter, niet te wensen, dat de tijd van de conferentie met onbeta melijke en zwartgallige propaganda zou worden verdaan. Marshall verklaarde, dat men de Oostenrijkse kwestie voorlopig beter ter zijde kan laten en overgaan op het vol gende punt op de agenda: de economi se beginselen, die de toekomst van Duitsland zullen beheersen. Dit punt zal heden in behandeling worden ge nomen. ongeveer 900 brengende. Voor de mail- trein, welke hen van Londen naar Southampton bracht, reed een locomo tief, die, evenals de „Willem Ruys", naam heeft gemaakt. Dat Js gebeurd; nu twee jaar geleden toen de Engelse spoorwegen de mailtrein weer instel den en er een speciale locomotief voor aanwezen, die door hen „Rotterdam Lloyd" werd genoemd. Men vond het gebaar zó mooi bij de Lloyd dat de oude heer Willem Ruys ondanks zijn toen 81 jaren naar de Britse hoofd stad reisde om de „Rotterdam Lloyd" te dopen. Met een rode pet op de grij ze haren stond hij op de tender van Londen tot aan Southampton en toen de mailtrein de passagiers voor de „Ruys" aanvoerde, stond hij thans weer bij het eindpunt om te zien of de Rot terdam Lloyd" nog even goed functlon- neerde als voorheen NAAR BATAtlA. De „Ruys" is nu op weg naar Indië. In vrije vaart. Voor eigen risico van de maatschappij. Zo herleeft onze glo» rie ter zee. En het zal feest zijn in Indië als he(j schip er op Kerstavond arriveert.,.J x

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1