Franse Nationale Vergadering aanvaardt wet tot bescherming van de arbeid Onderhandelingen op de „Renville" uitgesteld Het Kruis WEERBERICHT De nieuwe bonnen Onrust in Palestina neemt toe Met een enkel woord Nobelprijswinnaar André Gide 86ste Jaargang DONDERDAG 4 DECEMBER 1947 No. 26253 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 67055 WIE de verbijstering heeft onder gaan. welke de lezing van het volledige rapport der commissie Vorrink inzake de pakketzendingen van het Nederlandse Rode Kruis noodzake lijkerwijs tengevolge moet hebben, is nauwelijks tot een spontane reactie in staat. Men wordt eenvoudig stil en be schaamd onder de stroom van helaas onweerspreekbare feiten, welke even- zovele beschuldigingen inhouden aan het adres van hen, die in zo overstelpende mate nalatig worden gesteld en daar mede verantwoordelijk aan de ellendige hongerdood van duizenden goede vader landers in de barbaarse Duitse concen tratiekampen. Men behoeft over weinig fantasie te beschikken om zich de van verbazing via verontwaardiging tot ver bittering evoluerende gemoedstoestand te kunnen voorstellen van die Nederlan ders, die tot hun diepe teleurstelling moesten aanzien hoe hun lotgenoten van andere nationaliteiten min of meer regelmatig via hun landelijke Rode Kruis-organisaties levensmiddelenpak ketten ontvingen, terwijl zij zelf van elke aanvulling verstoken bleven. Men verwijt de Nederlanders wel eens, dat zij hun nationalistische gevoelens alleen tot uiting laten komen, wanneer zij in het buitenland vertoeven. Hoe weinig reden was er voor de Hollandse slachtoffers in de Nazi-kampen om zich op hun af komst te laten voorstaan; hoe in-droe- vig en beschamend is het in het rap port te moeten lezen, dat duizenden mensenlevens gespaard hadden kunnen blijven, wanneer zij niet door hun rege ring en andere invloedrijke instanties in de steek waren gelaten, daarbij bo vendien de wetenschap met zich dra gend, dat de mogelijkheid tot het zen den van voedselpakketten inderdaad aanwezig was. Het rapport constateert zowel bij de Nederlandse regering als bij verschil lende diplomatieke vertegenwoordigers in .het buitenland, bij het Londen-comi- té zowel als bij het toenmalige hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis een pijnlijk tekort aan initiatief, durf en fantasie om die wegen te vinden, waar langs het andere landen wel mogelijk was hun onderdanen in de uren van hun zwaarste beproeving moreel en materi eel te steunen. Het is een tè ernstig verwijt dan dat het toelaatbaar zou zijn deze droeve zaak in de doofpot te stoppen; hier is een rigoureus onderzoek naar de verant woordelijkheid en strenge bestraffing van de aansprakelijke lieden een ge biedende eis en een nationale erezaak. DE gerechtvaardigde critiek op het beleid van het Ned. Rode Kruis in bezettingstijd ten aanzien van de verzorging (lees: verwaarlozing) der politieke gevangenen, mag ons nochtans allerminst verleiden tot een veroordeling van of verminderde waardering jegens de instelling als zodanig. Wat de toen malige bestuurders verzuimden, heeft juist des te klemmender het nut en de noodzaak van het internationale Rode Kruis-werk aangetoond. Bij de reorgani satie van de gehele opzet en het werk terrein, onmiddellijk na de bevrijding, heeft 't nieuwbenoemde hoofdbestuur be wezen zulks in te zien door over het ge hele land een met succes bekroonde ledenwerf-actie te ontketenen, waar door het mogelijk zal worden in de toe komst de taak van het Rode Kruis te verbreden en te verdiepen. De publicatie van dit rapport mag daarop geen nadelige invloed uitoefe nen. De tekortkomingen van het verle den mogen geen .reden zijn om aan het voortreffelijke werk, dat het Ned. Rode Kruis op uiteenlopend gebied verricht, in de toekomst zijn positieve medewer king te onthouden. Het Nederlandse volk bewijze ook thans (en juist nu!) zijn critische zin door een scherp onderscheid te maken tussen een incidenteel verkeerd gevoerd beleid en de echt-menselijke begrippen van naastenliefde en barmhartigheid, welke aan het Rode Kruis-werk ten grondslag liggen. Begrippen, welke al leen verwezenlijkt kunnen worden door ieders persoonlijke belangstelling en bij drage. Langzame verbetering houdt aan Om vier uur hedenmorgen heeft de Franse Nationale Vergadering met 413 tegen 183 stemmen „het wetsont werp ter bescherming van de vrijheid van arbeid" goedgekeurd. De behandeling van het wetsontwerp door beide Kamers van 't Franse par lement zou in één dag geschied kun nen zijn, indien de communistische af gevaardigden er geen systematische ob structie tegen gevoerd hadden. De strekking van de wet kan in de volgende 5 punten worden samengevat: 1. Een ieder, die door bedreiging, geweld of mishandeling het stilleggen van werkzaamheden heeft bewerkt, gaande gehouden of getracht heeft zulks te bereiken, wordt gestraft met 5 jaar gevangenis en een boete tot ontsporen van beide laatstgenoemde treinen deden zich echter geen persoon lijke ongevallen voor. Te Rennies moest de politie traan gas gebruiken bij gevechten tegen sta kers, van wie 50 gewond werden. Te Grenoble slaagde de politie er in het postkantoor te ontruimen en de dienst werd in beperkte mate hervat. In het gebied van Parijs zijn de ar beiders in de meelfabrieken weer aan liet werk gegaan, op een ogenblik, dat de broodvoorziening in de stad vrijwel critiek was geworden. De normale be zorging van de post werd te Parijs her vat. Generaal De Gaulle is te Parijs aan gekomen. Het onafhankelijke conservatieve blad „Le Monde" schrijft, dat de 20 doden en 40 gewonden van het spoorwegon geluk bij Atrecht de eerste slachtoffers oozijn van „de verkapte burgeroorlog, een maximumbedrag van 500.000 francs, i welks symptomen zich met de dag dui- 2. De straffen worden verdubbeld,--in dien de inbreuk op de vrijheid van ar beid gepaard gaat met het dragen van wapens, het binnendringen van parti culiere woningen of iedere andere daad van sabotage. Als sabotage worden aan gemerkt: het vernielen of beschadi gen van machines, gereedschappen, uit rustingen en voertuigen, evenals iede re daad, die de veiligheid van perso nen in gevaar brengt. 3. Soortgelijke straffen als bovenge noemde gelden voor hen, die in ge schrift of op andere wijze tot sabota ge, die gepleegd of beproefd is. aange spoord hebben. 4 Het stakingsrecht zal ten volle van kracht blijven. 5 De wet blijft tot en met 20 Febr. 1948 van kracht. Jules Moch, de Frahse minister van binnenlandse zaken, verklaarde, dat de huidige toestand wordt gekarakteri- delijker tonen." „Doch alles wijst er op," aldus het blad, „dat wij getuige zijn van de laat ste stuiptrekkingen van een mislukt of fensief Onder de meerderheid van het Franse volk neemt het verzet toe." De Londense conferentie De Britse minister van buitenlands zaken, Bevln, heeft het Amerikaanse standpunt aanvaard ten aanzien van de compensatie voor geallieerde parti culiere eigendommen in Oostenrijk. Deze verandering in de Britse hou ding wijst er op, dat Engeland er in toe zal stemmen, dat onderdanen van ge allieerde landen niet op minder gun stige basis schadeloosstelling voor hun bezittingen In Oostenrijk zullen ontvan gen dan de Oostenrijkers zelf. itiwwxr Molotof trok een voorstel in om een seerd°door een algemeen afnemen der basisplan uit te werken voor 't JDuitse staking en het toenemen van het ver- vredesverdrag., wat een onmiddellijke zet dergenen, die zich niet kunnen ver- verdaging van de conferentie der zoeken met de gedachte, dat de alge mene staking mislukt is. Moch zeide. dat, behalve op de lijn ParijsMarseille, sleohts vijf p.Ot. van de spoorwegarbeiders staken en dat in De Belgische koningskwestie Te Brussel doen hardnekkige geruch ten de ronde, dat koning Leopold een voorste] van minister-president Spaak, dat kort geleden in het geheim aan de koning zou zijn toegezonden, namelijk om zijn toestemming te geven, dat zijn drie kinderen naar België terugkeren, heeft aangenomen. De 17-jarige kroon prins Boudewijn, de 13-Jarige prins Al- bert en de 20-jarige prinses Josephine Charlotte, kinderen uit zijn eerste hu welijk met prinses Astrid van Zweden, die in 1935 door een auto-ongeval om het leven kwam, verlieten België 3% jaar geleden, toen de koning met zijn 'gezin door de Nazi's naar Duitsland werd gedeporteerd, en vertoeven thans met hun vader te Genève. Naar verluidt, heeft de koning de te rugkeer van zijn kinderen afhankelijk gesteld van deze voorwaarde, dat de Bel gische regering eerst verklaart, dat ko ning Leopold tijdens de oorlog en de Duitse bezetting zijn eer niet heeft ver beurd en altijd alleen door de belangen van het land werd gedreven. Binnenkort zal de regering een ver klaring afleggen over de koningskwestie. Naar vernomen wordt, is een uit ne gen leden bestaande delegatie van het „Congres ter oplossing van de konings kwestie" een lichaam, dat onlangs door aanhangers van de koning is op gericht naar Pregny bij Geneve ver trokken voor een bespreking met koning Leopold. ZWAAR BEWOLKT. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw en meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperatuur. 5 DECEMBER Zon op: 8.30 uur; onder: 16.31 uur. Maan onder: 13.58 uur (L.K,). Hoogwater te Katwijk te 9,40 en 22.16 uur. het Moeselgebied het werk bijna geheel hervat is. Moch wees erop, dat er meer arbeiders het werk zouden hervatten indien zij niet door herhaalde sabota ge en pressie van het werk zouden worden gehouden. De staking heeft een politiek ka rakter gekregen, aldus Moch, en is er op gericht het plan-Marshall te belemme ren. „Thorez (de secretaris-generaal van de Franse communistische partij) die onlangs uit Moskou is terugge keerd, weet dit beter dan ieder an der." Moch waarschuwde tegen de commu nistische propaganda. „Bijna overal heeft de communisti sche partij haar leden bevel gegeven hun lidmaatschapskaarten te vernieti gen, zodat zij niet als communisten zul len worden herkend als zij bij demon straties worden gearresteerd," aldus Moch. a Ongeveer 80.000 reservisten van het leger, de luchtmacht en de marine zijn thans opgeroepen, teneinde het hoofd te bieden aan de huidige po litieke toestand. Teitgen, minister van oorlog, zeide in een radiorede, dat de manschappen zouden worden gebruikt om „het volk te beschermen tegen geweldpleging, moord en sabotage Behalve de nachtposttrein Parijs Atrecht zijn ook de nachtposttreinen ParijsRouaan en ParijsOrleans ont spoord tengevolge van sabotage. Bij het Een Amerikaans oordeel OVER HET COMMUNISME Volgens de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de Sovjet-Unie 4.050.000 man onder de wapenen. De commissie heeft dit getal als schatting ontvangen van het Ame rikaanse ministerie van oorlog. Volgens de commissie, die een officieel rapport aan het Huis van Afgevaardigden heeft uitgebracht in verband met de tussen tijdse hulp aan Europa en China, heeft de Slavische groep 1 121.600 man onder de wapenen, terwijl de rest van Europa over 2.789.000 man in het totaal be schikt. Volgens het rapport hebben de V. S. 113.000 man in Europa en 258.000 man in de V.§. Men neemt aan dat de S.U. in haar zones van Duitsland en Oostenrijk 1.702.000 manschappen gestationeerd heeft. _,De politiek van de Sovjet-Russen is duidelijk en welomlijnd", aldus de com missie: „Zij trachten de hulp van Ame rika aan Europa of Azië te verhinderen en anders deze hulp zo ondoelmatig en kostbaar mogelijk te maken". De commissie noemde de taak. Europa van het communisme te redden, niet ho peloos. doch gaf als haar oordeel, dat de stoot van de S. U. tegen het demo cratische systeem van Europa, zolang het nog zwak is, moet worden afgesla gen. zodat Europa weer sterk kan wor den. De commissie wijt de huidige eco nomische situatie in Europa grotendeels aan het feit, dat de S. U. naar men zegt geweigerd heeft Oost-Europa toestem ming te verlenen, zijn natuurlijke plaats in de economie van Europa en de we reld in te nemen. DE WETENSCHAP DER ATOOMENERGIE. Sir John Anderson, de voorzitter van de advies-commissie voor atoomenergie der Britse regering, heeft verklaard.dat, hoewel de fundamentele kennis van de atoomenergie niet langer een geheim is, er nog ontelbare details" zijn, die nooit op papier gebracht zijn. „Verschillende van deze details kunnen zelfs niet schriftelijk of mondeling worden mede gedeeld" en v/eer andere zouden vele boeken vullen, als zij op papier werden gezet, waarna nog langdurige voorbe reidingen en proefnemingen noodzake lijk zouden blijven, waarvoor grote hoe veelheden materiaal en veel kennis no dig zouden zijn. nisters tot over twee maanden zou heb ben betekend. Na op enige onderge schikte punten der procedurekwestie van de Duitse vredesonderhandelingen overeenstemming te hebben bereikt, verwezen de ministers de gehele kwes- I melk, waarop eerst op Maandag 8 De- tie naar de plaatsvervangers. cember mag worden gekocht. Voor het tijdvak van 7 t/m 20 Dec. 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713 031 Melk: 3^ liter melk; 034 Melk 6 liter melk; 035 Melk. 6^ liter melk; 036 Vlees: 100 gram vlees: 037 Vlees: 400 gram vlees; 038 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; 039 Boter; 250 gram margarine of 200 gram vet; 059 Algemeen: 2000 gram brood (geldig t/m 13 Dec. as.); 058 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas; 057 Algemeen: 125 gram koffie; 056 Algemeen: 50 gram thee; 054 Algemeen: 250 gram waspoeder; 043 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 13 Dec. a.s.); 046 Reserve; 400 gram brood (geldig t/m 13 Dec. as.); Bonkaarten KD, KE 713 534 Melk: 10 liter melk; 535 Melk: 11 liter melk; 536, 537 Vlees: 100 gram vlees; 538 Boter: 250 gram boter of margari ne of 200 gram vet: 539 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; 559 Algemeen: 800 gram brood (geldig t/m 13 Dec. a.s.); 558 Algemeen: 500 gram waspoeder; 543 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 13 Dec. a.s.); 545 Reserve: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas; Bonkaarten DIA, MB, MC, MD, MF, MG, MH, 713 (b|jz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1013 Brood: 80(1 gram brood; 1018 Boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet; 1012 Margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet; 1014 Kaas: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas; 1019 Eieren; 5 eieren; 1017 Melk: 5 liter melk; 1011 Vlees: 300 gram vlees; 1016 Vlees: 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 December worden gebruikt, met uitzondering vaif de bonnen voor Heilige oorlog in Egypte geproclameerd. Britse troepen hebben' de rand van de armenbuurt tussen de Joodse stad Tel Aviv en de aangrenzende Arabische haven Jaffa bezet. Aldaar hadden de botsingen tussen Arabieren en Joden het karakter van een militaire opera tie op kleine schaal gekregen. 2 Britse en 3 Palestijnse agenten werden ge wond, aan Joodse zijde vielen 7 doden en 42 gewonden, de Arabieren verloren 8 doden en 27 gewonden. Ook in Haifa hebben schermutselingen tussen Ara bieren en Joden plaats gehad. Te Haifa deden Arabieren met tom- myguns en brandende fakkels een aan val op een Joodse houtopslagplaats, die dicht bij olietanks van de Shell en andere oliemaatschappijen staat. De brandweer rukte met groot materiaal uit om de felle brand te blussen, ter wijl de Haganah over ging tot de aan val op de Arabische brandstichters. De houtopslagplaats is een der grootste van Palestina. Zes leden van het Palestijnse Arabi sche hoge comité hebben te Jeruzalem een spoedzitting belegd. De vroegere eerste minister van Irak, Tawfiq-al- Sawadi, voorzitter der economische commissie van de Arabische liga, heeft verklaard, dat het voor een goed-uit- gerust/ leger gemakkelijk zou zijn naar Palestina op te trekken en het te be zetten. Dr. Hoessein Khalidi, de secretaris van het Arabische hoge comité, heeft op een persconferentie te Jeruzalem verklaard dat sir Henry Gurney, de eerste secretaris van het Palestijnse bestuur, hem heeft verzocht om de Arabische algemene staking in Pales tina te doen ophouden, daar deze de veiligheid van het land in gevaar zou brengen. Dr. Khalidi zeide sir Henry geantwoord te hebben, dat „onverant woordelijke elementen" bij de voorge komen onlusten de zaak in eigen han den hadden genomen. Khalidi verklaarde, dat de Arabieren geen voorbereidingen voor een voor lopige regering treffen en dat er geen Arabische regeling zal worden ge vormd, „tenzij het een Arabische rege ring over geheel Palestina" zou worden. De voorzitter van het Joodse bureau, Davld Ben Goeriin, heeft op een ver gadering van het algemene Joodse vak verbond „Histadruth" verklaard, dat men niet van een gevestigde Joodse staat kan spreken voordat deze in de BINNENLAND. Met ingang van gisteren vliegt de KL.M- lnplaats van twee maal per week. zoals tot nu toe het geval was. een keer per week naar Marseille en wel de dienst AmsterdamMarseilleRomeLydda - Aan S. graaf van Rechteren Limburg is toestemming verleend tot het doen af breken van het bekendp kasteel „Enghul- zen" te Hummelo, dat destijds door een brand gedeeltelijk verwoest ls. Tijdens het weekend van 13/14 De cember a.s. zal de N.C.S.V. (Ned. Chr. Stu denten Vereniging) op Woudschoten haar eerste oud-ledenconferentle na de herop richting der vereniging houden. Generaal Mc Arthur heeft besloten over te gaan tot een tweede gedeeltelijke verdeling van de Japanse herstelvergoedln- gen onder vier der geallieerdenGroot-Brlt- tannlë. China, Nederland en de Phlllpph- nen. Deze tweede -verdeling heeft hoofd zakelijk betrekking op materiaal van alge meen nut, dat ln de Japanse arsenalen ln beslag ls genomen. komende tien jaar 1.500.000 Joden heeft opgenomen. In de in Egypte verschijnende Ara bische bladen is een manifest gepu bliceerd, waarin de „zonen van de Arabische wereld en de Islam" werden opgeroepen hun leven en be zittingen ten offer te brengen in „een heilige oorlog". De raad van de universiteit heeft besloten comité's in te stellen voor de training van vrijwilligers en de inza meling van gelden voor de heilige oor log. De Britse regering heeft geen offi ciële reactie doen horen, naar aanlei ding van in de Verenigde Staten ge uite vrees, dat de S.U. zou aanbieden troepen te zenden ter verdediging vari de Joodse staat, wanneer de Britse troe pen vertrokken zijn en er aanvallen van de Arabieren dreigen gedurende de overgangsperiode. In welingelichte krin gen meent men te weten, dat de Britse regering de terugtrekking der troepen niet zal uitstellen. Evenwel, aldus de Britse minister van koloniën, Creech Jones, in het Lager huis, zal Engeland zorg dragen voor de handhaving van recht en orde, totdat het mandaat geheel ls overgedragen. Naar aanleiding van een reeks in het parlement geuite vragen, zei Jones, dat hij spoedig een verklaring hoopte af te leggen. Hij hoopte dat de terugtrek king in Augustus 1948 geëindigd zou zijn. Op de vraag, wat er in Palestina zou geschieden om orde en rust te handhaven, wanneer de Britse troepen weg zijn, gaf Jones geen antwoord. HM. de Koningin en het Prinselijk Gezin hebben gistermiddag vóór het Paleis op de Dam te Amsterdam Sinterklaas begroét, die bij zijn intocht in Amster dam ook daar zijn opwachting kwam maken. Op een vraag van H.M. de Ko ningin deelde de Sint mede. een grote reis te hebben gehad. De oudste drie Prinsesjes gaven de Sint een hand. en Margriet liet het paard zelfs een zorg vuldig schoongemaakte wortel oppeuzelen. Zo bracht de Koninklijke Familie, in aanwezigheid van burgemeester d'Ailly, een .genoeglijk kwartiertje met de Sint door, waarna deze zijn tocht door Amsterdam voortzette. Prinses Ierene geeftSinterklaas een hand ten afscheid. (Foto Anefo) DE „VAN KINSBERGEN" WEER THUIS. Legde 15000 mijlen af. Het opleidingsschip voor adelborsten, de Hr. Ms. „Van Kinsbergen", arriveer de gistermorgen aan de Parkkade te Rotterdam na 4^ maand geleden met 92 adelborsten aan boord van den Hel der te zijn vertrokken op een oefenreis in de West-Indische wateren. Met de enige tijd geleden in ons land terugge keerde onderzeeërs, de „O 23" en de „Zwaardvis" en ook met de in de West gestationneerde kanonneerboot „Van Speyk" werden manoeuvres gehouden. In totaal werden ongeveer 15.000 mijlen afgelegd, een feit waarmede de „Van Kinsbergen" zijn naam wederom heeft hooggehouden. DIEVEGGE GESNAPT. Stal damestassen uit kerken. De Haarlemse politie heeft de hand gelegd op een 28-jarige Amsterdamse, die op zonderlinge wijze aan de kost kwam. Zij stal damestassen in kerken en nam deze weg op het moment, dat de eigenaressen zich naar de communie bank begaven. Op die manier pleegde zij ongeveer tien diefstallen, waarbij zij een maal 300 gulden buit maakte. De bonkaarten, die zij in de tassen aantrof, verkocht zij op de zwarte markt. Zij opereerde behalve in de R.K. ker ken in Haarlem, ook in andere plaat sen, o.a. Rotterdam. Een collectieve onderscheiding voor de Franse jeugd (Van onze correspondent te Parijs). Zoals men weet, heeft de Zweedse Academie- de Nobelprijs, welke elke vier jaar verstrekt wordt om een groot Europees man van wetenschap of kunst te eren, voor 1947 toegekend aan de Franse schrijver André Gide. André Gide, die dezer dagen juist de leeftijd van 87 jaar bereikte, verwierf bekendheid met zijn romans, die met sterk autobiografische inslag, als „SI le grain meurt", waarin hij zijn jeugd jaren beschrijft, „Les Caves du Vati can", „Symphonie Pastorale" die voor de film werd bewerkt, „Les faux Mon- Thans waarschijnlijk Zondag aan boord. De onderhandelingen op de „Ren ville" die, zoals bekend, morgen zou den aanvangen, zijn uitgesteld, omdat het speciale vliegtuig, dat vindaag naar Djokja zou vertrekken om een radioverbinding tussen het schip en Djokja tot stand te brengen wegens weersomstandigheden niet kon opstij gen. Sjarifoeddin en de Republikeinse de legatie kunnen thans pas Zaterdag te Batavia verwacht worden. De eerste nacht zullen zij te Batavia doorbreng- gen. Enige van hen, o.w. Sjarifoeddin, geil. üjlllge van IlCIl, U.W. ojdiuocuum, LJ. ivi zullen in de ambtswoning van Gani ver- kaanse Marine. blijven; de overige nemen hun intrek in het Hotel des Indes. Waarschijnlijk zal men Zondag aan boord van de „Renville" gaan. In een communiqué van de Commis sie voor Goede Diensten wordt medege deeld, dat de vertegenwoordigers van deze commissie wederom met de Neder landse en Republikeinse technische com missies een bijeenkomst hebben gehad. De Amerikaanse afgevaardigde. Frank P. Graham, begaf zich gisteren aan boord van de „Renville" ,waar hij be sprekingen voerde met de gezagvoerder. Kapitein D. M. Tyres van de Ameri- Bij de Tweede Kamer ls Ingediend het wetsontwerp „Wijziging wet dienstplicht- voorzieningen". BUITENLAND. President Truman ls ln rijn eigen vliegtuig uit Washington naar Key West In Florida vertrokken voor een vacantle van vyf dagen. Aan het perceel 32 ln de Rue des Vlgnes te Parijs ls een gedenksteen aan gebracht voor de componist Gabrlël Fauré, die daar verscheidene Jaren tot aan zijn dood in November 1924 gewoond beeft. Het Australische parlement heeft do vredesverdragen met Roemenië, Finland, Bulgarije en Hongarije geratificeerd. Een Noorse handelsdelegatie onder leiding van de minister van wederopbouw, Torp, ls ln Moskou aangekomen. De V.N. hebben Nederland, België. Frankrijk. Tslecho-Slowakije en Zwlserland gevraagd of het bun mogeli mogelijk was de al- Koningin Helena, de moeder van koning Michael van Roemenië, heeft de berichten over een verloving van haar zoon met prinses Anna van Bourbon Parma „geheel onwaar" genoemd. Ook prinses Anne de Bourboh-Parma heeft tegenspraak gegeven. De sub-commissie voor minderheden en discriminatie van de V.N. commissie voor de rechten van de mens heeft een voorstel van de Sovjet-Unie om zonder verwijl een verzoekschrift uit naam van de negers ln de V.S. ln behandeling te nemen, verworpen. De Russische autoriteiten te Leipzig hebben 17.000 exemplaren van een rede van Marshall over de Amerikaanse poli tiek ln Duitsland ln beslag genomen en de verspreiding van die rede ln de Sovjet zone verboden. De Britse minister van oorlog, Shlnwell, heeft verklaard, dat de Britse militaire uitrusting in het Midden-Oosten en de gebieden van de Indische Oceaan naar Oost-Afrlka zal worden overge- gemene vergadering, die ln 1948 ln Europa bracht. HIJ voegde er aan toe. dat het plan zal worden gehouden, te huisvesten. Zoals bestaat om 100 km ten Noordwesten van bekend, heeft Nederland reeds bevestigend Mombasa (Kenia) een grote militaire op geantwoord. slagplaats te bouwen. nayeurs", zijn reisverhalen „Retour de LURSS" en „Retouches", waarin men de neerslag vindt van de teleurstel ling, die de toen met het communisme coquetterende schrijver in de Sovjet- Unie ondervond; verder theaterstukken als „Saul", „Oedipe", en een recente bewerking van „Kafka's Proces" dat Jean-Louis Barrault ln Parijs opvoert, en ten slotte zijn vermaarde Journal, waarin hij sedert meer dan 50 jaar de avonturen van zijn geest noteert. Onder al deze werken waaronder er verschillende in het Nederlands, o.a. door Du Perron en 's schrijvers vriend Jef Last werden vertaald heeft zon der twijfel het „Journal" wel de groot ste Invloed op de Franse en zelfs Europese jonge generatie gehad. Men zou dit boek zelfs de catechismus kun nen noemen van de Franse jongeren, die ongeveer tijdens de laatste oorlog tot geestelijke rijping kwamen; Gide was toetssteen en compas voor een op groeiende generabie, welker geest door de morele ellende der Duitse onder drukking onmiddellijk werd bedreigd. Niettemin mag men Gide niet onder de zogenaamde „politieke" schrijvers rangschikken, en zelfs niet onder hen, die zich na de bevrijding met niet al tijd even sympathieke luidruchtigheid op hun ondergrondse verdiensten be riepen. Neen, Gide is zeker geen raads man voor concrete, politieke of andere zorgen en problemen. Zijn betekenis voor de jongeren lag elders namelijk in zijn principieel non-conf ormisme Gide is de fanatieke individualist, die het van nature individualistische Frankrijk de laatste eeuw heeft opge leverd. En dóérom werd zijn steun voornamelijk door de jonge intelligen- tia gezocht. Het kenmerk van de intellectueel, en vooral van de Franse intellectueel, is immers dat hij zijn problemen niet met kerkelijke of politieke dogma's atta queert, doch bij voorkeur met het wa pen van de eigen vrije geest. Het doel dat de Franse jeugd voor ogen stond was dan ook niet zozeer over de vele levensproblemen, die Gide in zijn „Journal" aan de orde stelde, op pre cies dezelfde wijze te denken als de vereerde meester, doch wèl om die levenskwesties met een zelfde onaf hankelijkheid van visie om een gelijke morele moed te benaderen. In deze zin kan men Gide's invloed op het jonge Frankrijk nauwelijks overschatten. En in die geest kan men ook het besluit van de Zweedse Academie om een schrijver te bekronen, die zich angst vallig altijd aan elk officieel eerbetoon heeft onttrokken, met hartelijkheid be groeten. Die ongezochte eer voor d® 87-jarige schrijver ervaart de Franse jeugd als een collectieve onderschei ding.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1