De verdeling van Palestina Wie regeert in Frankrijk? Demarcatielijn loopt door alle bedrijven en kantoren W EER BERICHT BER0EP OP 'T perzische volk. Communistische obstructie in Frankrijk voortgezet Rode Kruis-rapport beschamend en vernietigend Onvoldoende steun - Geringe activiteit - Grove nalatigheid Ir. J. J. Valkenburg krijgt zes jaar Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 2 DECEMBER 1947 No. 26251] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. w. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Teleïoon Du en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Abdoel Rahman Azzam pasja, heeft meegedeeld, dat de raad van de Liga, waarin zeven landen zit ting hebben, op 12 December te Cairo bijeen zal komen, teneinde van mening te wisselen over het besluit der V.N. Palestina te verdelen in een Arabische en een Joodse staat. In de Arabische landen is hevig ge demonstreerd tegen Westerse instellin gen en de Verenigde Naties. Leuzen waren o.m. .Palestina voor de Arabie ren", „Weg met Engeland" en „Weg met de V.N.". Te Beiroet hebben „tien duizend studenten" stenen, geworpen naar de gebouwen van de' persdienst der Verenigde Staten en der Franse legatie. Officieel is bekend gemaakt, dat bui ten Damascus een jonge Jood twee keer in de hals geschoten is. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. In de hoofdstad van Syrië, aldus Reuter's- correspondent, neemt de span ning toe en is men begonnen met de aanwerving van recruten voor de strijd in Palestina. De Joodse leider dr. Chaim Weizmann heeft in Philadelphia verklaard, dat men bezig is verdedigingsmaatregelen in Palestina te treffen. Irak, zo zei hij, heeft iets, dat op een luchtmacht lijkt en één enkele bommenwerper zou grote schade kunnen toebrengen aan een onverdedigde stad zoals Tel Aviv, In drie of vier maanden zou de situatie veranderd zijn. Engeland zal Woensdag of Donderdag bekend maken, wanneer het zijn hon derdduizend man troepen uit Palestina zal terugtrekken. Dit zal zo onpartijdig mogelijk geschieden. De Arabieren hadden namelijk de vrees geuit, dat de Engelsen de Joodse gebieden het eerst zouden verlaten, waardoor de Joden zich zouden kunnen organiseren. Van welingelichte zijde wordt beweerd, dat Engeland Haifa bezet zal houden tot het laatste ogenblik. Riad el Solh, eerste minister van de Libanon, heeft verklaard, dat de Ara bische Liga besloten heeft Palestina „koste wat het wil" te bevrijden. „Ik ben er zeker van, dat de grote mogend heden en de verdedigers der Zionisten spoedig de ernst van de toestand zul len inzien". De V-N. bespoedigen het totstand komen van een orgaan, dat het verde lingsplan moet uitvoeren, zo veel mo gelijk. De secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, en andere hoge functiona rissen zullen vermoedelijk zestig per sonen aanwijzen, die het oppertoezicht op het werk zullen hebben. Het hoofd kwartier van de commissie wordt, naar verluidt, te Jeruzalem gevestigd. Tot dusver heeft alleen -Tsjecho-Slowakije een lid benoemd. De socialistische internationale De internationale socialistische con ferentie te Antwerpen besloot met 12 4 stemmen en 2 onthoudingen-de Duit se sociaal-democratische partij van Schumacher als lid toe te laten. De Poolse. Tsjecho-Slowaakse en Hongaarse afgevaardigden stemden te gen, alsmede de Joodse arbeiderspartij van Palestina. De Italiaanse meerder heids-socialisten van Nenni en de in ternationale Joodse bond onthielden zich. Voorts heeft de conferentie besloten haar permanent bureau te machtigen voorbereidingen te treffen voor een in ternationale conferentie van socialisti sche wouwenorganisaties. Ten slotte werd besloten een perma nent orgaan in het leven te roepen ter bevordering van de samenwerking tus sen de socialistische partijen. Dit or gaan is in feite een bestuurscommissie, hoewel het officieel deze naam niet heeft. Onze correspondent te Parijs meldt ons: Een natte, kleffe sneeuw is op Parijs neergedaald, die de straten met een grauwe pap bedekt. Verkleumde kinde ren groepen samen in de metro's. Ze hebben 't koud en ze hebben honger, want hun scholen zijn dicht. De school meesters staken, zoals de machinisten, de postboden, de mijnwerkers en de ar beiders der gasbedrijven staken. Zoals ieder staakt. De sociale strijd is ont brand in Frankrijk. Twee machten staan grimmig tegenover elkaar. Dé twee machten: zij, die aan Frankrijk denken en zij, die het oog gevestigd houden op de belangen van 'n vreemde mogendheid. De, merendeels gerecht vaardigde, looneisen der arbeiders vor men niet meer, maar ook niets minder dan de aanleiding. De Inzet is: wie regeert vandaag dit land? De regering, die grondwettelijk en theoretisch met de macht is bekleed, of de braintrust der syndicaten, die door de communis ten zijn gekoloniseerd? De uitkomst? Beter dan mij aan een wankele voor spelling te wagen, wil ik trachten de stand van zaken aan beide zijden van de demarcatie, die dwars door alle be drijven, kantoren, mijnen etc. loopt, op dit moment schetsmatig aan te geven, REGERINGSZIJDE. Na drie dagen gezwegen te hebben, heeft de nieuwe president Schuman eindelijk bekend gemaakt, rjjit de rege ring een „bewijs van energie" wilde le veren. Dat was wat laat en het klonk niet zeer overtuigend. Er zijn weer nieuwe, troepen opgeroepen. Schuman wlr alle overheidsdiensten mobiliseren, zodat een staking daar aan iden tiek met desertie komt te staan en uit dien hoofde militair kan worden be- I reoht. Er worden ook voorbereidingen j getroffen oorlogsschepen in te zetten om voedsel uit de koloniën aan te voeren. Elke avond spreekt er door de radio een minister om het volk tot kalmte aan te sporen en verstandig De Prins Bernhard Kapel, die weldra op zal houden te bestaan, heeft gistermid dag afscheid genomen van het Prinselijk Gezin. Prinses Margriet, onder de hoede van Prinses Juliana, was spoedig goede vriendjes met Jan Binan, de pleegzoon van de Kapel. Jan viel boven dien de bijz. eer te beurt, dat de Prins op zijn verzoek hem toestond, zich in het vervolg Jan Bernhard Binan te noemen. Miky$de geit werd aan de Prinsesjes geschonken. (Foto ANP) LATER IETS ZACHTER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. Aanvankelijk tempe ratuur om het vriespunt, later tijdelijk weer iets zachter. Meest matige, geleidelijk verder naar Noordelijke richtingen draaiende wind. 3 DECEMBER. Zon op: 8,27 uur; onder: 16,32 uur. Maan op: 22,17 uur; onder: 13,21 uur (5 Dec. LK.). Hoogwater te Katwijk to 7,31 en 20,01 uur. Ghavam es Soeltaneh, de minister president van Perzië, heeft in een ra diorede tot het volk verklaard, dat de oppositie hem belette in het parlement te spreken en dat „zekere elementen" tegen zijn regering intrigeerden. „Wij moeten ons verenigen om geen ander Griekenland of Frankrijk te wor den". aldus de premièr. Hij zeide, dat de nabijheid van de Sov jet-Unie en het feit, dat Perzië olie be zit, de belangstelling van andere lan den opwekken, „zodat Perzië uiterst voorzichtig dient te zijn". inzicht te brengen Uit die toespraken blijkt dat er in de boezem van het ka binet te weinig eensgezindheid heerst. De socialisten, die een minderheid vor men, hopen de wassende minderheid in de C.G.T. de z.g. Force Ouvrière welke zich tegen de communistische hegomonie verzet, los te kunnen weken van de moscovieten. Zij willen zich hoe den gelijk een socialistisch blad het zei de metaalarbeider Dupont een opstopper te geven, onder het voor wendsel Thorez te treffen. DE ZIJDE DER COMMUNISTEN. Hun partijdiscipline, gestaald door een jarenlange voorbereiding, vormt een kracht, die men niet onderschat ten mag. Doch die kracht taant zien derogen. De CGT wordt bedreigd met een scheuring der niet-communistische elementen, die zich verzetten tegen de Stalinistische overmacht. Deze „Force verbond. Dr. P. J. A. Idenburgh is optimistisch ACHT TOESTAND IN INDIË VEEL VERBETERD. Bij zijn aankomst op Schiphol ver klaarde gisteravond dr. P. J. A. Iden burgh, die thans als plaatsvervangend Lt. Gouverneur-Generaal door Ab- doelkadir in Batavia is opgevolgd, dat hij naar hier is «gekomen, met een offi ciële opdracht van de Indische rege ring, i.c dr. Van Mook. Over deze op dracht kon hij.zich verder op dit mo ment niet uitlaten. „Abdoelkadir neemt tijdens mijn af wezigheid voorlopig mijn functie in In- dië waar", aldus dr. Idenburgh, die op de vraag of hij zelf als plaatsvervanger van dr. Van Mook was afgetreden ont kennend antwoordde. „Voorlopig ligt het wel in de bedoeling, dat ik naar Indië terugkeer", zo voegde hij daaraan toe, „zekerheid daaromtrent bestaat echter niet. Dit houdt uiteraard verband met de besprekingen, die ik hier met de Ne derlandse regering zal voeren". Dr. Idenburgh liet zich voorts in optimistische toon uit ovef de alge mene toestand in Indië. Hy was van mening, dat deze in vele opzichten gedurende de laatste maanden is ver beterd. Over de Commissie van G.D. zeide hij: „Deze pakt de zaak inder daad met grote ernst aan". ouvrière" eist o.m. geheime stemming vöör elk stakingsbesluit. Ook de com munisten hebben gemobiliseerd: op vele plaatsen zijn sabotagetroepen ingezet, gedeeltelijk gevormd uit de vroegere Internationale Brigaden, die eens in Spanje vochten, ©p sommige spoorlij nen heeft men onbemande locomotie ven ongeloste goederentreinen laten rammen. Men schat het aantal stakers thans op twee millioen. De komende dagen zullen uitwijzen, of deze massa de sprong wil wagen in het onbekende. We zullen dan tevens weten, wie Frank rijk vandaag regeert; de heer Schuman, president van de Franse Ministerraad, of de heer Benoit Frachon, communis tische secretaris van het Franse vak- Hoe lang nog? De communistische obstructie in de Nat. Vergadering is ook gisteren voort gezet. Te midden van heftige debatten voeg de de minister voor pensioenen en oud gedienden. de radicaal Mittërand, de communistische partijleider Thorez, die hem in de rede viel, toe: „Houd uw mond, Thorez, U heeft juist vacantie gehad en dat hebben wij niet." Deze toespeling op het verblijf van Thorez te Moskou, bracht de communisten ,in beroering. Zij begonnen met de dek sels van him lessenaars te slaan, zo dat de zitting moest worden onder breken. Een andere communistische afge vaardigde, Calas, verklaarde, dat het leger moest weigeren orders te' gehoor zamen, „die tegen het volk gericht" waren. De president van de Kamer, Herriot, protesteerde, dat Calas' uitla ting „een oproep tot muiterij" was en bij stemming besloot de vergadering Calas tijdelijk van de bijeenkomsten uit te sluiten. Deze weigerde echter heen te gaan. Toen de assemblee na een korte on derbreking heropend werd, nam Cajas onder toejuichingen van de communis ten zijn plaats weer in. President Herriot verzocht hem de zaal te verlaten, doch, opnieuw door zijn partijgenoten toegejuicht, weiger de Calas en zeide, dat de beslissing om hem gedurende 30 zittingsdagen uit te sluiten niet in overeenstemming is met de wetten der republiek. Herriot verdaagde hierop de zitting tot Zaterdagmiddag en verliet zijn plaats, gevolgd door de andere afge vaardigden. De communisten bleven echter achter en zongen de Marseillai- In de Senaat is het zelfs tot vecht partijen tussen socialisten en commu nisten gekomen. Volgens de communistische meerder heid der CGT zijn de besprekingen met de regering volkomen mislukt. Minister Mayer verklaarde echter dat de onderhandelingen niet afgebroken zijn. Of dit' echter alleen slaat op de communistische minderheid in de CGT? Op de spoorwegen hebben weer een paar gevallen van sabotage plaats ge had. Gelukkig zonder ernstige gevol gen. tot hedenmiddag en verliet zijn aantal arbeiders weer aan het werk gegaan. Officieel is medegedeeld, dat de dien sten van de Parijse Metropolitain ge heel stopgezet zijn vanwege het ont breken van electrische stroom tenge volge van de stakingen. Te Parijs zijn de gebouwen waar ra diozendstations zijn ondergebracht door troepen bezet om te voorkomen, dat onbevoegden zich toegang verschaffen. De maatregel is genomen naar aanlei ding van berichten, dat een stakings actie in de genationaliseerde radiobe- drijven mogelijk was. Uit Zuid-Frankrijk wordt een aan tal nieuwe stakingen gemeld. Te Mar seille hebben de arbeiders van de elec- triciteitsbedrijven het werk neergelegd. In Nice wordt bij verschillende ge meentelijke diensten gestaakt, evenals bij bioscopen en de PTT. Tekort aan initiatief, durf en fantasie Thans is gepubliceerd het uitvoerige rapport van de commissie, weikc een onderzoek heeft ingesteld naar de werkzaamheden van het Rode Kruis bü da verzorging van en dc hulpverlening aan gevangenen tydens en kort na de oorlog Het resultaat van dit onderzoek leidde tot de volgende 10 conclusie's: 1. Dat voor de hulpverlening aan de Nederlandse krijgsgevangenen zowel door het Ned. Rode Kruis te 's-Gravenhage als door het London-Committee het N.R.K. en de Nederlandse regering te Londen veel is gedaan om deze gevangenen van voedselpakketten en kleding te voorzien. 2. Dat de resultaten van de hulpverlening aan politieke gevangenen in het buitenland vanuit Nederland belangrijk beter hadden kunen zyn, indien het toenmalig functionerend hoofdbestuur van het N.R.K. te 's-Gravenhage meer moed, initiatief en fantasie had getoond door hulpverlening, ondanks alle te genwerking der Duitsers, desnoods langs illegale wegen, toch door te zetten. 3. Dat de Nederlandse regering te Londen haar taak betreffende de zorg voor de politieke gevangenen en gedeporteerde Joden afgeschoven heeft op andere 'instanties, zonder er zich voldoende van te overtuigen, of deze taak naar behoren werd uitgevoerd. 4. Dat het een grove nalatigheid van de Nederlandse regering te Londen en het Londen-Comité 's geweest, dat tot Juni 1944 geen enkele maatregel, zelfs niet het registreren van aldaar bekende namen van politieke gevangenen en gedeporteerde Joden, was genomen om de directe hulpverlening aan genoemde gevangenen te organiseren, zulks in tegenstelling met andere naties. 5. Dat in de jaren 1944 en 1945 de activiteit van de meeste officiële Neder landse Instanties te Londen nog zo gering was, en eventuele toegezegde financiële hulp zo traag werd uitbetaald, dat iedere poging tot hulpverlening vrywel tot mislukking gedoemd was. 6. Dat het Dep. van Sociale Zaken en de onder dit departement ressorte rende repatrlëringsdienst door hun onvoldoende medewerking ondanks de activiteit van enkele ambtenaren er de oorzaak van zijn, dat belangrijke kansen tot hulpverlening via Zweden door middel van evacuatie niet zijn benut. 7. Dat de geringe steun, die de vluchtelingen en gevangenen in onbezet Frankrijk en Spanje ontvingen, te wyten was aan de onvoldoende belang stelling van die autoriteiten in Lissabon en Madrid, van wie een zorgvuldige behartiging van de belangen van deze vluchtelingen en gevangenen had mo gen verwacht worden. 8. Dat de geringe hulpverlening aan politieke gevangenen en gedeporteerde Joden door middel van pakketzendingen en de practisch geheel mislukte hulpverlening door middel van evacnatic vanuit Zwitserland voornamelijk een gevolg zyn van de zeer onvoldoende steun aan het particulier initiatief van de zijde van het Nederlandse gezantschap en de officiële vertegenwoor diging van het London-Committee van het Ned. R. Kruis, welke instanties niet begrepen, dat zij alle prestige overwegingen ter zijde hadden tc schuiven en alle hulp hadden te aanvaarden, die hun spontaan geboden werd. 9. Dat alle bovengenoemde grotere en kleinere tekortkomingen vrijwel alle terug te brengen tot een tekort aan initiatief, durf en fantasie en een teveel aan formalisme cn bureaucratie er de oorzaak van zyn, dat duizen den Nederlanders het leven hebben verloren welke, naar menselijke bereke ning, bij tijdige hulpverlening zouden zyn gered. 10. Dat het noodzakelijk is, dat in de toekomst naast de internationale regeling voor de vorzorging van krijgsgevangenen, civiele geïnterneerden en gijzelaars ook een status tot stand komt voor de politieke gevangenen en de burgerbevolking. Voor de nadere bijzonderheden van dit rapport verwijzen wJJ naar elders in dit blad. Amerikaanse Senaat keurt hulpprogram goed. De Amerikaanse Senaat heeft het 597.000.000 dollar omvattende pro gram voor tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk goed gekeurd. Het wetsontwerp werd met 83 tegen 6 stemmen aangenomen en zal thans naar het Huis van Afgevaardigden gaan. Een voorstel van de linkervleugel der democraten om het beheer van 't hulp verleningsprogram aan de V.N. op te dragen werd verworpen. Italië zal 227.000.000 dollar krijgen, Frankrijk 328.000.000 dollar en Oosten rijk 42.000.000. Voorts: Verbeurdverklaring van zyn woning, zyn volledig huisraad, f 22,000 ontzetting uit de kiesrechten, het dienen by ae gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. Hedenochtend heeft het Leids Tribunaal uitspraak gedaan in de zaak tegen ir. J J. Valkénburg, voormalig leraar van de Gem. HB.S. te Leiden en assis tent van de politiek inspecteur voor het onderwijs. Het Tribunaal veroordeelde him to? een internering voor de tijd van 6 jaar tot 9 Mei 1951, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bU de gewapende macht, het bekleden van ambten of functies bij overheids- of semi-overheidsinstellmgen en ontzetting van'het recht om het beroep van leraar of welke andere functie ook by het onderwijs te vervullen. Voorts verbeurdverklaring van een gedeelte van zyn ver mogen,^met name van a. het aan beschuldigde in eigendom toebehorende perceel aan de Van Slingerlandlaan 9 te Leiden; b. zijn volledige huisraad; c. tal van andere roerende goederen, welke bereids door het Ned Beheersinstituut aan dr. J. D. A Boks zijn toegewezen; d. een bedrag groot f.22.000.— In de motivering heeft het Tribunaal o.m. overwogen, dat besch. gedurende enige tijd lid is geweest van de Ger maanse SS, wier doelstelling er op ge richt was Nederland zijn zelfstandigheid te doen verliezen in de meest extreme richting: in de NSB. Vooral rekent het Tribunaal verd. ernstig aan zyn poging het Ned. onderwijs in het algemeen cn de jeugd in het bijzonder in nat. soc. geest op te voeden, dat besch. als leraar en later als z.g.n. politiek in specteur in zeer ernstige mate is te kort geschoten door in de klassen pro paganda te maken voor 't Nat. Socia lisme en streng op te treden tegen alle werkelijke of vermeende uitingen van Vaderlandsliefde en van trouw en onafhankelijkheid aan het Huis van Oranje.. Verder heeft verd. een politieke ter reur op de scholen uitgeoefend, getuige de vele door hem opgemaakte en inge zonden rapporten, welke ook ter inzage gingen aan de S.D. Ook heeft hij te genover een lid vah deze S.D. geklaagd over de directeur van de H.B.S., dr. Boks en gezegd, dat op de H.B.S. te Leiden de nationale gevoelens en aan hankelijkheid aan het Koningshuis nog hoogtij vierden, als gevolg waarvan dr. Boks zeer nadelige gevolgen heeft on dervonden. Het Tribunaal merkt verder op, dat al deze handelingen des te ernstiger zijn omdat zij verricht zijn door iemand, die gestudeerd heeft en behoorlijk ontwik keld is en die bovendien als res. officier in de oorlogsdagen als majoor de eed van trouw heeft afgelegd aan H.M. de Koningin en die niettemin, na bijna 4 jaar de gruwelen van deze oorlog te hebben gezien, nog onder een particu liere brief aan zijn zoon de woorden „Heil Hitier" heeft durven schrijven. machine ln beweginggebracht" en wist rechtbank te Rome vrijgesproken "van be- I f %k er tct staan te brengen. De schuldlglngen wegens fascistische actlvl- laald als leider en opvoeder van de I BINNENLAND. BIJ de Tweede Kamer ls Ingediend het wetsontwerp „Sociale verzekering van gedetineerden". In een buitengewone raadsvergade ring ls gistermiddag de nieuwe burge meester van Haarlem, mr. P. O F. M. Cre- mers. als zodanig geïnstalleerd. Onder grote belangstelling is gister middag te Breda mr. dr. Ch. Prinsen als burgemeester van Breda geïnstalleerd, De wichelroedeloper H. Hulsegge uit Gorssel, beeft nabij de spoorbaan te Wij- ke. de plaats aangewezen, waar een vliegtuigbom moet liggen, slechts 4 meter onder de begane grond. Onmiddellijk zijn maatregelen getroffen, om de bom on schadelijk te maken, hetgeen a.s. Donder dagmiddag zal geschieden BUITENLAND. De centrale commissie van de Belgi sche communistische party heeft een re solutie goedgekeurd, waarin wordt ver klaard, dat" de terugkeer van koning Leopold de „verschuiving naar rechts, die het huidige politieke uitzicht karakteri seert". slechts zou aanmoedigen en een bedreiging zou vormen van de interne rust ln België. Een mllltalrr opslagplaats van wa penen en munitie ln een buitenwijk van Rlo de Janeiro ls Zondagavond door een explosie geheel vernield De ramp werd veroorzaakt door een locomotief, die door Door verschillende honderden poll- tiemanschappen wordt ln de omgeving van Rome en ln een aantal dorpen ge zocht naar Illegaal ln bezit gehouden wapenen. Men maakt hierbij ook gebruik van zogenaamde detectors, met behulp van welke apparaten men de aanwezig heid van wapenen bp verborgen -plaatsen kan constateren. Generaal Melaffey, gouverneur van de Panama-Kanaalzone heeft het Ameri kaanse Congres verzocht een plan goed te keuren voor de aanleg van een geheel nieuwe waterweg, in Panama, die bestand zou zijn tegen atoombomaanvallen. Naar te Belgrado wordt vernomen ls een tweemotorige Douglas van do Joego slavische luchtvaartmaatschappij de vo rige week Donderdag ln de bergen van Montenegro tijdens een sneeuwstorm verongelukt. Alle Inzittenden 23 per sonen kwamen daarbij om het leven. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie beeft medegedeeld, dat op de Eniwetok-Atol (Marshall-eilanden) terreinen geschikt gemaakt worden voor experimenten en het beproeven van atoomwapens. De perssecretaris van president Tru man, Ross, heeft aan verslaggevers mee gedeeld, dat het nu vaststaat, dat Tru man het plan tot hulpverlening op lange termijn niet op de speciale zitting van het Congres zal Indienen. De president zal met. vacantie naar Florida vertrekken. Graal Dino Grandi, Italiaans am- de muur van het depot reed De stoker j bassadeur te Londen tijdens het bewind had, toen de machinist even weg was. de j van Mussolini, ls door een bijzondere h,aar niet meer brand woedt nog voort. J telt. De Londense conferentie Gisteren hebben de vier ministers van buitenlandse zaken te Londen geen overeenstemming van betekenis bereikt. De besprekingen werden voornamelijk gevoerd over het al of niet consulteren van vertegenwoordigers der toekomstige Duitse regering bij het opstellen van het ontwerp-vredesverdrag. Tevens werd geen overeenstemming bereikt ten aanzien van de kwestie of, en in welk stadium een vredesverdrag door een centrale Duitse regering zal worden getekend. Een Amerikaans voorstel over de wij ze, waarop op de toekomstige vredes conferentie zal worden gestemd, werd, na door Marshall te zijn geamendeerd, door Bidault en Molotof aangenomen. Bevin behield zich een oordeel voor. De ministers debatteerden lang over de kwestie, of de toekomstige Duitse grondwet zou moeten vermelden, dat alle bevoegdheden in handen zullen ko men van een Duitse staat. Zij bereikten echter geen overeenstemming. Communisme in Tsjecho-Slowakije toont ware gedaante De communistische eerste-minister van Tsjecho-Slowakije, Gottwald, heeft op een bestuursvergadering van de commu nistische partij verklaard, dat de boeren de voedselvoorziening saboteren en in sommige plaatsen twintig procent van het graan achterhouden. Het is nodig, aldus de premier, dat aan alle activiteit tegen de staat een einde wordt gemaakt. Personen en stro mingen, die de band met de Sovjet-Unie en andere Slavische volken verzwakken, moeten worden geëlimineerd. De com munistische partij moet de absolute meerderheid ln het parlement krijgen om haar plannen uit te voeren. De re actie, zo vervolgde Gottwald, neemt overal in kracht toe en zou het parle ment en de regering volkomen kunnen verhinderen hun plicht te doen. De pre mier waarschuwde voor een mogelijke staatsgreep, door middel waarvan een „ambtenarenkabinet" zou worden ge vormd. TEGEN VERHOGING DER VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Te Amsterdam heeft zich tot het voe ren van actie tegen de plannen der re gering om de vermakelijkheidsbelasting te verhogen een comité gevormd, waar in vele groepen zitting hebben. Voorzitter is de heer Alex Wunnink. Als eerste daad heeft dit comité een protesttelegram gezonden aan de Mi nister van Binnenlandse Zaken, waarin als oordeel wordt uitgesproken, dat deze maatregel catastrofaal is voor werkgevers en werknemers in het be drijf en daardoor voor het voorzien in de behoefte aan ontspanning voor het publiek. gewezen geestverwant van de oeschul- digde, bij zijn verhoor voor de politie zelfs heeft verklaard, dat hij de besch. had leren kennen als een lastig ea wreed man, ter ziting iets verzacht tot een hard man, die geen liefde had voor kinderen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1