Eerste Internationale Socialistische Congres Nederlandse delegatie voor besprekingen met Commissie voor G.D. De „Renville" brengt missie van vrede en goede wil- Teegelaar promoveert naar de Hoofdklasse Vertraging aflossing der troepen uh we&i- taeft Aidd Beide partijen hebben onderlaag van fatsoen Wat er in Indië gebeurt Tóch een succes „Decca" Sprookjesalbum De Vrouw VAN DICK HERIOT MAANDAG 1 DECEMBER. Te Antwerpen bijeen Te Antwerpen is het eerste interna tionale socialistische congres na de oor log geopend. Voor Nederland sprak Koos Vorrink het dankwoord, voor de ontvangst. Aangenomen werd een compromis- resolutie inzake de Amerikaanse hulp aan Europa, waarin deze hulp in prin cipe wordt goedgekeurd als zij vrij is van politieke of sociale voorwaarden. Dit compromis kon echter drie socia listische partijen, die met de commu nisten samenwerken, niet bevredigen, n.l. de Poolse, de Hqpgaarse en de Ita liaanse socialistische meerderheidspar tij, die zich van stemming onthielden, nadat een resolutie hunnerzijds niet meer dan drie stemmen had behaald. De afgevaardigden van de Nederland se Partij van de Arbeid onthielden zich ook van stemming, omdat zij van me ning waren, dat een te grote concessie werd gedaan aan het communistische inzicht. Een resolutie, waarin planmatige Eu ropese samenwerking wordt aanbevolen, werd met algemene stemmen aangeno men. Hierbij wordt erkend, dat er ver schil van inzicht bestaat tussen de so cialisten van de West- en die van de Oost-Europese staten inzake het plan- Marshall. -Men werd het voorts eens over het voorstel een beroep op alle regeringen ite doen de deur open te zetten voor verplaatste personen. In Gedenkboek „Wilhelmina" EEN BIOGFAFIE IN FOTO'S. Terg elegenheid van het gouden re geringsjubileum van HM. de Koningin zal in 1948 een fotoboek het licht zien, getiteld: „Wilhelmina", geschreven en samengesteld door dr Jane de Iongh en 'drs M. Kohnstamm, Dit boek is een biografie in foto's met tekst. Door een zorgvuldige keuze uit het aanschouwe lijke materiaal, aangevuld met uit spraken van de Koningin zelve en van anderen, hebben de samenstellers een beeld ontworpen van de levensloop en de ontwikkeling van onze vorstin De typografische verzorging berust bij Henri Friedlander. NEDERLANDSE SS-ER GEVLUCHT. De door het Bijz. Gerechtshof enkele maanden geleden tot twaalf jaar ver oordeelde SS-er M. Hub. Meyers, die ernstige handlangersdiensten had ver leend in de oorlogsjaren aan de S.D., waarbij hij als chauffeur in dienst was, is aan zijn bewaking ontsnapt. Meijers heeft van de gelegenheid om te vluchten geprofiteerd, toen hij op ziekenbezoek was bij zijn moeder. BELANGSTELLING VOOR J.A.P.I.! Reeds binnen drie weken overschreed het aantal scholen, dat zich heeft aan gemeld voor de door het ministerie van O., K. en W. georganiseerde jeugdactie papier-inzameling („J.A.P.I.") de 3000. Het getal leerlingen passeerde het half- millioen. ONHOUDBARE NOODTOESTAND BIJ HET VOORBEREIDEND HOGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. Twintig directeuren, directrices en rec toren van alle gem. en bijz. scholen heb ben een verklaring uitgegeven over „de noodtoestand, waarin het Voorbereidend Hoger en Middelbaar onderwijs rich thans bevindt". Daarin zeggen zij o.m.: „De onvol doende bezoldiging der docenten heeft het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs in een gevaarlijke en onhoudbare toestand gebracht. De leraren, die dit onderwijs ondanks al les trouw blijven, gaan zo diep ge- bukt onder de materiële zorgen, dat zij hun taak niet met de nodige op gewektheid kunnen vervullen". Aan de Nederl. Hogere Burgerscholen werken thans 3387 leraren. Hiervan zijn 399 of bijna 12 pet. onbevoegd, 57 vaca turen zijn onvervuld. Voor de gymnasia zijn deze getallen even somber. Er zijn leraren, die vijfendertig en zelfs meer lesuren per week geven. Van deze te zwaar belaste mensen goed on derricht verwachten is onredelijk en on nozel. De ondertekenaars van deze verkla ring verklaren met nadruk, dat zij de verantwoordelijkheid voor het hun toe vertrouwde onderwijs niet langer in volle omvang kunnen dragen. een andere aangenomen resolutie wordt de vereniging van Europa door vrijwil lige samenwerking een eerste voorwaar de voor een durende vrede genoemd. Een verdeling van Duitsland moet wor den vermeden omdat zulks eenheid in Europa onmogelijk zou maken. Volgens de resolutie moeten de Duitse sleutel industrieën worden genationaliseerd on der internationaal toezicht. Voorts moet de souvereini telt en de onafhan kelijkheid van Oostenrijk worden her- steld. In internationaal verband moe- j Italiaanse ten pogingen worden aangewend om Saragat het Spaanse volk te bevrijden. Alle in terventie van buitenlandse mogendhe den in de Griekse aangelegenheden wordt veroordeeld. De organisatie der VN moet krachtiger worden door gro tere samenwerking tussen de grote mo gendheden. Alle democraten moeten strijden tegen een herleving der anti- Joodse propaganda. De resolutie, die door de Italiaanse en Poolse afgevaardigden werd inge diend, bevatte, in tegenstelling tot de compromis-resolutie, niet de clausule, dat socialisme onverbrekelijk met de mocratie verbonden is. Verder werd in de Pools-Italiaanse resolutie met betrekking tot het plan- Marshall geëist, dat de ..nationale on afhankelijkheid" van de betrokken lan den zou- worden gewaarborgd Wat Griekenland betreft, werd „kapitalisti sche en reactiormaire interventie" ver oordeeld. Met 9 tegen 8 stemmen werd de toe lating van de Bulgaarse socialistische partij als volwaardig lid van de confe rentie verworpen. Er werd echter" be sloten de Bulgaarse afgevaardigden als waarnemers toe te laten. De Nederland se afgevaardigden waren de enigen, die zich tegen deze laatste beslissing ver zetten. Ook de Indische socialistische partij was verzocht de conferentie als waar nemer bij te wonen, evenals een afge vaardigde van de Amerikaanse socia listische partij. De „International Jewish Bund" werd als lid in de conferentie opgenomen. De conferentie was van oordeel niet bevoegd te zijn rich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de socialistische partijen van Nenni. Overeengekomen werd, dat getracht zal worden tot' een oplossing te .geraken buiten de eigen lijke vergadering om. Slechts de Belgen en de Fransen zijn voorstander van onmiddellijke weder oprichting van de socialistische inter nationale. De afgevaardigden der an dere landen achten hiervoor het gun stige ogenblik nog niet gekomen. Ver wacht wordt, dat de kwestie eerst over een half jaar of een Jaar opnieoiw ter sprake zal worden gebracht. Koos Vorrink heeft aangedrongen op een breuk tussen de socialisten van de Oost-Europese landen en die der West- Eurcpese landen. Hij verklaarde, dat het nutteloos is te trachten overeen stemming te bereiken met delegaties, die geen vrije vertegenwoordigers zijn» doch „geterroriseerd werden door de communisten en aan hen onderworpen waren.". Hij meende, dat het beter was door te gaan met de duidelijk omschre ven politiek der Westerse socialisten, die gebaseerd is op het plan-Marshall en de oppositie tegen de communisten. Geen ontruiming van bezet gebied. De Regering maakt het volgende be kend: De ontwikkeling van de toestand in Indië in de afgelopen maanden is niet zodanig gunstig geweest als de Regering tevoren had gehoopt. Hierdoor is de af lossing der troepen, welke volgens de aanvankelijke plannen en de daarop ge gronde toezeggingen reeds voor demo bilisatie in aanmerking kwamen (het K.N.I L. en de eerst uitgezonden oorlogs vrijwilligers), vertraagd en zal ook de aflossing dergenen, die op grond van dezelfde plannen en toezeggingen daar na successievelijk voor demobilisatie in aanmerking zouden komen, vertraging ondervinden. De demobilisatie van de eerstbedoel de groep zal thans aanvangen en vóór 1 April 1948 haar beslag hebben ge kregen. De demobilisatie van het personeel der overige onderdelen van oorlogsvrij willigers zal in April 1948 beginnen en snelle voortgang hebben. Het schema voor demobilisatie zal spoedig worden bekend gemaakt. De demobilisatie der 7-December-divisie zal van begin 1949 af zo snel mogelijk geschieden. Demobilisatie-voorzieningen van de K.L., regelende de terugkeer van de te StechappJ Suentonin enke^we- Minister Neher zal, waar nodig tot gevdlg. dat alle bij het K.N.I.L. en de K.L. in Indië dienende militairen aldaar enkele maanden langer dienst zullen moeten verrichten dan aanvankelijk was voorzien en dan hun gezegd was. De Re gering betreurt, dat de omstandigheden van dit ogenblik af niet gedogen., dat zij haar toezegging gestand doet. Dat zij een nieuw offer moet vragen van hen, die reeds zo grote ^offers brachten. De Regering voegt hier nog het vol gende aan toe: In sommige berichten werd gerept vap de mogelijkheid van gebiedsontruiming. De Regering acht het, na haar vroe gere verklaringen te dezer zake, wel haast overbodig te zeggen, dat hier van geen sprake kan zijn. Ten slotte merkt zü op, dat de hiervoren weer gegeven beslissingen zijn gegrond op de politieke toestand, zoals deze thans is. Mocht, naar zij hoopt, de situatie verbeteren, dan zal ook het vraagstuk der troepensterkte en mitsdien het af GRAF VAN RADJA'S OPENGEBROKEN. Het familiegraf van de Radja's van Koepang, waar 12 vorsten begraven lig gen, is opengebroken en de inbrekers hebben de sieraden, die de vorsten mee in het graf kregen ,e ontvreemd. SOEKAWATI IN BATAVIA. Gistermiddag is president SoekawatI met een vliegtuig uit Makassar te Ba tavia gearriveerd om aldaar enige be sprekingen te voeren. Hjj hoopt morgen weer naar Makassar terug te keren. GEEN „ZWARTE LONEN" MEER IN BOUWVAKKEN. Te Nijmegen is een vergadering ge houden van aannemers uit de bouw vakken voor de streek voorzover die ressorteert onder de arbeidsbemiddeling district Nijmegen. Na langdurige dis cussies werd met alg st. het voorstel aangenomen voor de bouwvakken geen zwarte lonen meer uit te keren en zich voornamelijk te houden aan de CAO- voorwaarden. Naar wij vernemen zou- den enkele grote aannemers een ver lossingsschema opnieuw in beseliou- volging te wachten hebben voor het wing worden genomen. 1 uitkeren van zwarte lonen. ken worden gepubliceerd: e.e.a. heeft Ingezonden Mededeling Prof. Frank Graham over het nobele doel REINTJE DE VOS IN DE WEER. Maar hy liep tegen de lamp! De laatste tijd kwamen in Kerkrade verschillende kippenhouders tot-de ont dekking, dat hun kippenhokken met een zeer onwelkom bezoek werden vereerd. De indringer bleef geruime tijd onbe kend, totdat een pluimveehouder, die er behalve kippen ook een gezette gans op na hield, een vos over zijn erf zag sluipen met de bewuste gans tussen zijn tanden. Reintje maakte een fantastische sprong over een hoge schutting. Zelf wist hij op deze wijze het vege lijf te redden, doch zijn buit ontglipte hem. Dezer dagen liep de slimme vos echter toch tegen de lamp. In het bos bij kas teel Ehrenstein ontmoette de jager P. Villain hem en het gevolg ls geweest, dat de Kerkraadse kippenhouders voor taan weer rustig kunnen slapen! Het Amerikaanse lid van de Com missie voor G.D., Frank Graham, heeft gisteren voor Radio D jok ja een rede gehouden, waarin hij oan. uit eenzette. dat de Commissie goede vooruitgang heeft gemaakt. Dit blijkt, aldus Graham, uit 't voor lopig rapport der technische' commissies ter doorvoering van het bestand en de komst van het schip de „Renville", waarop diepgaande besprekingen zul len worden gehouden. Graham wees bovendien op de, reeds eerder bekend gemaakte resultaten der besprekingen tussen de technische commissies. Wij zijn de technische commissies dank baar voor de vooruitgang in deze ge spannen en moeilijke omstandigheden. De Commissie voor GD verwacht, dat bij de aankomst van de Renville beide partijen officiële delegaties zullen heb ben, die niet alleen bereid zijn om aan boord te gaan, maar ook bereid om krachtig de kern der problemen aan te snijden en voorstellen te doen om TWEE DODEN EN EEN GEWONDE. De Nederlandse verliezen bedroegen op 28 November twee doden en een ge wonde. WERKWIJZE DER COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN. De Commissie van G D,. heeftv Zater dag een communiqué uitgegeven, waarin in zeven punten een programma wordt gegeven van de werkwijze, welke t.a.v, de verzoeken om een onderzoek in te stellen naar de beweerde inbreuken op de bestandsresolutie, zal worden gevolgd. DR VAN DER PLAS GEWOND. Naar „Trouw" verneemt- is de rege ringscommissaris voor bestuursaangele genheden op Oost-Java, oir C. O. van ■der Plas, op Madoera een ongeval over komen. Terwijl dr v. d. Plas onder een klapperboom zat-, werd hij door een val lende kokosnoot- op het hoofd getrof fen. Hij werd ernstig gewond en zal geruimen -tijd zijn functie niet kunnen waarnemen. een rechtvaardige en verantwoordelijke overeenkomst tot stand te brengen. Graham wijdde vervolgens uitvoerig uit over de historische relaties tussen Nederland en Indonesië en stelde het belang van Indonesië voor de gehele wereld in het- licht. Voorts lichtté hij het strategisch be lang van Indonesië toe. „Indonesië is thans, in een tijd, waarin de wereld tekorten heeft aan voedsel en pro due Geheel volgens de verwaemhigen. is het- merendeel der terreinen gisteren afgekeurd De hockeyers en korfballers rijn geen van allen in het veld geko- v..» meh. in de voetballerij kwam men ten, in een geschil gewikkeld, terwijl slceTifcs tot een gedecimeerd program- overleg plegen. Naar wij vernemen is vandaag een Ministerieel besluit te verwachten waarbij de delegatie wordt aangewe zen, die met de Commissie voor G.D. de politieke besprekingen zal voeren ten einde te komen tot een oplossing van het conflict met de Republiek. Deze delegatie zal bestaan uit dezelf de leden, die thans zitting hebben in de Nederlandse contactcommissie. Minister Neher, die vandaag naar In donesië vertrekt, heeft mede de opdracht naast de Landvoogt met de Commissie voor G.D. en de delegatie, waar nodig, overleg te plegen. De Minister van O. G. zal riófri bU hen voegen, zodra de omstandigheden dit vereisen. Ook Antara deelt thans mede, clat de ren Van Vredenburgh, Abdoelkadir Wid- jojoatmodjo dzoelkarnain en Soumokil zullen optreden als vertegenwoordigers van het Koninkrijk bij de komende be sprekingen op de „Renville".. (Naar wij menen te weten zal dus de tegenwoordige contactcommissie, thans verheven tot delegatie van het Konink rijk, rechtstreeks de besprekingen via de Commissie voor Goede Diensten met de Republiek voeren. Hierboven staan echter de personen van de Luit. Gouverneur Generaal, mi nister Neher en event, de minister van O. G., op wie men by voorkomende moei lijkheden of onvoorziene situaties kan terugvallen. Genoemde personen zullen, wanneer de noodzakeiykheid daartoe blijkt, ook rechtstreeks met de Commis sie voor G.D in contact treden. Red. L:D.). Verloren Sport-Zondag het reeds lang zou moeten produceren. „Ondanks de beweerde onkunde of onwil van beide zijden tot het uit voeren van gesloten overeenkomsten en dientengevolge desillusies, ondanks politionele actie enz., bestaat in bei de partijen een zo diepe onderlaag van fatsoen, waardoor het ene volk het andere volk erkent en het ande re volk aan het ene bereid is zelfre gering en nationale vrijheid te geven, dat wij ervan overtuigd zijn (dit is ons geloof), dat geen onverantwoor delijke en extreme elementen aan bei de zijden deze grote volkeren kunnen tegenhouden om democratische be ginselen van nationale vrijheid en samenwerking uit te werken." „Duizenden schepen," aldus besloot Graham, „zijn door de eeuwen heen naar Java gekomen doch geen schip is ooit- in deze wateren gekomen met een nobeler doel dan de „Renville" met haar missie van vrede en goede wil voor de volkeren van Indonesië en Ne derland en alle naties. Laten wij niet, gescheiden door wantrouwen, het vertrouwen van de wereld beschamen, doch laten wij lie ver allen gezamenlijk op deze stra tegische plaats de hoop en het geloof van de wereld vervullen." ma. Allfl|en in het Noorden is een vol ledig le klasse-programma verwerkt-. Het beste uit de bus in het Westen kwam district I, waar byv. Ajax een verrassende nederlaag leed tegen Nep- tunus. In district 2 handhaafde EDO dank zij een 20 overwinning op Blauw Wit- haar dhgeslagen record, het zelfde deed in de 3de klasse B SW door thuis in een voortreffelijk ge speelde wedstrijd met 3—1 over RCH de bass te blijven De Zaterdagmiddag competitie is in haar geheel uitgesteld. Hier volgt het magere resultaat ran deze verloren sport-Zondag: District I, le klasse: XerxesHBS 2-5-2; VolewyckersVSV 23; 't Gooi— RFC 3—1; AjaxNeptunus 01. 2e kl. A; HerculesWatergraafsmeer 2—1; SDW—ZFC 1—4. 2e kl. B VeloxWestfrisia 12; De Spartaan—OSV 0—3; HVCWFC 0—1. District II, le klasse: Blauw Wit— EDO 02: StormvogelsDWS 32. 2e kl. A; Velsen—DCV 3—1. 2e kl. B: SVV—RCH 3—1. 3e kl. C: ONAPoortugaal 41. 4e kl. D: Delft^-DVC 2—0. District III, le kl.: Ensch. BoysHe- raclesT—1; Zwolse Boys—Enschedé 2-1. District V, le kl.: LeeuwardenBe Quick 03; VelocitasHeerenveen 12; HSCAchilles 30Veendam—Frisia 1—3; SneekEmmen 51. District VI. le kl.: MW—Limburgia 25; PSVSportclub Emma 11. Ingezonden Mededeling inhoudende 3 SPROOKJES uit voorraad leverbaar. Compleet f 9,90 H. G. VAN LUIJKEN, Breestr. 97 FEUILLETON -vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS. 83). En hy zuchtte diep, U vindt (het dus ook niet nodig om Alan op de ■hoogte te stellen van uw ontdekking? Hij had zich by'na weer volkomen van zijn schrik hersteld. Nu, dacht hij. •terwijl ze zich vriendeiyk glimlachend naar hem toe draalde, zou hij trachten 3te weten te komen, waar ze die inlich ting gekregen had. Hoewel ze een ver velende, bemoeizieke oude vrouw was, was ze gemakkeiyk genoeg aan te pak ken, als je er wat moeite voor deed, dacht hij zelfvergenoegd. Maar dade- ïyk nam ze hem alle wind uit de zei len.Ik kan wel begrypen, hoe pyn- ïyk het voor jou zal zyn, Geoffrey merkte ze vriendeiyk op, en haar ogen waren blauw, en haar stem was by zon der zacht, maar ik vrees toch, dat ik het Alan zal moeten zeggen. Je moet niet denken, dat ik onsympathiek ben. Maar je weet zelf, hoe woedend hy op my zou zyn, als hy ooit achter de waarheid kwam en ontdekte, dat. ik hem ook misleid had Die'ellendige oude heks! Ze gooit al les onderste boven alleen om Haar eigen kostbare huid te redden. Ze zal het Alan vertellen en zodra Alan het weet. zal alles over het geld uitkomen, en i danEen blinde woede kwam over Geoffrey, terwyl hy daar. in het luxu- euse restaurant, zat de mislukking van al zyn gekonkel en al zyn leugens en verduisteringen voor ogen zag. Hij voel de een prop in zyn keel en hy kon geen woord uitbrengen. Maar dan, nadat het waas, waardoor hy zich even omgeven had gevoeld, was weggetrokken, begon nen zijn hersens weer te werken, sneller en intensiever dan ooit te voren. Het kón eenvoudig niet gebeuren, zijn geluk kón hem nu niet in de steek laten, hield hij zichzelf nadrukkelyk voor. nauwe- lyks bemerkend, dat mevrouw Forbes weer was begonnen te spreken. Begrijp je zei ze, terwijl ze voor rich m haar schoot keek en zach tjes sprak, hoewel er duideiyk een be paalde bedoeling in haar woorden te horen was, ik ben ongelukkigerwyze maar een aim familielid. Ik zou mis schien anders kunnen handelen, als ik niet in Alans huis behoefde te wonen. Haal- blauwe ogen wei-den qpgeslagen en ze keek hem sluw aan. Zou hy toe- byten? Even dacht ze teleurgesteld, dat de bedoeling van haar woorden hem was ontgaan. Maar hy sloeg toe. Luister eens, Mevrouw Forbes begon hij. Ze bleef doodstil ritten, maar inwendig juichte het in haar. Wat kon het haar schelen, of Alan ertussen werd genomen? Als Geoffrey zogèk op dat meisje was, liet- dat haar koud. Maar als die twee feiten tezamen haar een klein flatje in Londen zouden kunnen opeleverenErgens in de Sloane Square buurt moest het zyn, besloot Mevrouw Forbes. Ergens in de buurt van Sloane Squa re, denk ik, vertelde ze die avond aan het ete naan Alan. Zyn arm was nu veilg in het gips gezet en hy was kop pig besloten zich zo min mogelyk als een invalide--te gedragen. Een gesprek met zyn voorman had hem gerustge steld, dat het werk gedurende zyn af wezigheid zo goed mogelyk voortgang zou hebben, en hy had opnieuw, hoe wel met- toenemende onbehouwenheid, Anne's hulp by het schryven van brie ven en het- invullen van formulieren aanvaard. Het begon hem pijn te doen, haar aidoor zo dichtby zich te hebben. Nu hy aan huis gebonden was. zag,hy duideiyker dan ooit te voren, hoezeer ze haar rol in de dageiykse gang van zaken speelde. Kathryn behandelde haar als een eigen zusje, dat had hij voordien al wel opgemerkt. Maar het vermaasde hem min of meer, dat Sara met huishoudeiyke problemen 'oy haar kwam. En hij had ook alléén van de werkvrouwen met- haar horen praten over een intelligente dochter en de mogelykheden van een studiebeurs. Ze trad hen allen op dezelfde wtyze tege moet, volkomen onbewust dat er iets vreemd gevonden zou kunen worden. Kathryn was die middag bulten zich zelf van blijdschap geweest over een telegram: David Lome zou morgen ko men en twee nachten biyven logeren. Alan had vroeger al wel eens vermoe dens gekoesterd over David Lorne.maar Kay was altijd zo'n onberekenbaar stuk je mens geweest. Er bleef nu echter weinig twijfel over omtrent de reden van David's bezoek, en ondanks zijn liefde voor Kathryn, voelde hij -toch een hevige afgunst in zich opkomen Hy was de gehele dag kortaf en slecht ge humeurd geweest. Hij had zelfs even tegen Anne gesnauwd, toen ze een gro te vaas met rode rozen in de biblio theek bracht. Juffrouw Lambert heeft ze ge stuurdik dacht, dat ze hier erg mooi zouden staan (Wordt vervolgd) Titelhouder .werd Lubach (Van onze sportredacteur). Het Nederlands eerste klasse kam pioenschap 45/2 mag dan niet in Leiden terecht zyn gekomen, onze stadgenoot Teegelaar is tydens het tournooi om de titel tot een prestatie gekomen, die hem, dank zy zyn uit stekend algemeen gemiddelde naar de Hoofdklasse doet promoveren, en dat stemt al tot grote voldoening! De spanning is er in Den Haag tot het laatste kwartier in gebleven; Lu bach, de man die kampioen werd, en Teegelaar speelden Zondagmiddag hun laatste partijen tegen resp. Eichelsheim en Van Loon en het merkwaardige, was, dat zy, niet tegen elkaar spelend," tóch een gevecht leverden tegen eikaars moyenne. De zaak zat n.l. zo; tot en met de voorlaatste party had Teegelaar dank zy een iets beter gemiddelde (19,60) de leiding, direct gevolgd door Lubach (19,30) met, evënals de L'éide- naar, slechts één verliesparty. Lubach won echter in 13 beurten van Eichelsheim, flinke series stroomden z'n keu uit, voornamelyk met klein spel in het middenvak, waarin hy een ware grootmeester wordt. Spreekt z'n in drukwekkend gemiddelde van 30,78 geen boekdelen? „Teegelaar daarentegen begon wat stroef (2, 37. 12, 5, 26), en kon de Juiste maat aanvankeiyk niet te pakken krij- gen, hoewel hij toch vry snel een flinke voorsprong kon nemen op zyn tegen stander Van Loon, een voorzichtig, fyn en elegant spelend manneke. Maar toen Lubach aan de andere ta fel na 12 beurten met een moyenne van ruim 30 gespeeld had, werd het toch wel duidelyk, dat deze met zijn algemeen gemiddelde boven Teegelaar zou eindigen. Desondanks kwam de Leidenaar er prachtig in. Brutaal en met fantasie loste hy moeilyke vraagstukken op, om in hoog tempo niet groot en ruim spel naar de finish te lopen, die hy in 19 beurten bereikte. Van Loon bleef ach ter op 319. Hieronder volgen de twee laatste partijen: 12). Joris Goedbloed schreef in een postkantoortje een aanbevelingsbrief voor zichzelf op het briefpapier van de impressario, en daarmede gewapend stapten hy en Panda de hall van een groot hotel binnen. „Als ik goed ben ingelicht, verbiyft hier de sultan van NegorijeJ" zei Joris tegen een in het zwart gekleed heer die daar stond. „Inderdaad!" zei de heer. „Welnu!?" „Die wens ik te spreken!" zei Joris. „Ik heb een belangryke brief voor hem Hij zoekt een hoftovenaar, niet waar? Die ben ik! Geef hem dit schrijven en haast U, vriend! Ontstem my niet!" De zwarte heer snelde heen en keerde al heel gauw weer terug. „Inderdaatn" zei hy. „De sultan wenst U tc ontvan gen! Mag ik U voorgaan?" „Dat mag!" zei Joris. En gevolgd door Panda liep hij achter de man aan een ruim vertrek binnen, waar op een divan een zéér dik iemand in Oosterse kleding een pyp lag te roken. „Hier is de tovenaar, Uwe majesteit!" zei de zwarte heer buigend. „Joris ben Pocus Joris er aan toe. Effendi?" voegde Eichelsheim Lubach Teegelaar v. Loon En de eindstand: 119 400 400 319 13 32 9.15 13 97 30,76 19 59 21.05 19 62 16,78 f* M" O ti O o W CL 1. Lubach 5 2352 115 158 30.76 20.45 (Den Haag) 2 Teegelaar 5 2321 117 93 25,— 19,83 (Leiden) 3. v. Loon. 3 2243 124 161 30.76 18.08 (Berg. op Z.) 4. Eichelsheim 3 2065 129 120 22.22 16,— (Rotterdam) 5 Schmidt 3 1881 143 94 16,66 13,15 (Amsterdam) 6 Kruishof 2 1836 119 115 22.22 15,42 Earendrecht) 7. Golerle 0 1082 133 61 10.50 8,13 (Berg. op Z.) Met Lubach promoveren dus ook Teegelaar en Van Loon naar de Hoofd klasse, dank zy hun alg. gemiddelde, dat, zoals U hierboven kunt rien, boven BERT TEEGELAAR naar de hoofdklasse het vereiste minimum van 17 ligt. Go- derie degradeert. *Naar Lubach ons mededeelde, zal hij over 14 dagen in Groningen uitkomen in het tournooi van het hoofdklasse kampioenschap. Teegelaar zal helaas niet inschryven. Tot dusverre heben acht spelers zich gemeld, te weten de titelhouder De Leeuw (Amsterdam), Metz (Den Haag), De Ruyter (Waalwjjk), Kobus (Haarlem), Jacobs (Bergen op Zoom), Sweerlng (Amsterdam), Van Vliet (Den Haag) en zoals we reeds zeiden, de Hagenaar Lubach. Wereldkam pioen Van de Pol (Rotterdam) heeft nog niet ingeschreven, doch men twyfelt er niet aan, of ook hy zal zich nog voor Groningen melden. COMPETITIE LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen der comp. wedstrijden vsn 23 tot- 28 Nov. luiden: le klasse: TOP 1—TOG 1 6—2, TOG 2Spykerbak 1 08, Car. 1Spoortje 1 8—0, Morschpoort 1—DVH 1 8—0. 2e klasse: TOG 3—UVS 1 1—7, Morschpoort 2Spykerbak 2 44, Drei Pott. 1—BOS 1 4—4, De Hoek 1—'t Zuid 1 8—0. 3e klasse: Drei Pott. 2—DVH 2 8—0, BO§ 2—Car. 2 7—1, TOP 2—Spoortje 2 62, Rynegem 2't Zuid 2 62. 4e klasse" Spoortje 3—Morschpoort 3 44, Morschpoort 4TOG 4 44, DVH 3—OG 1 2—6, TOP 3—De Valk 1 4-4. 5e klasse: Spykerbak 4De Valk 2 6—2, BOS 3—'t Zuid 3 6—2, Car. 3— TOP 4 4—4, DVH 4—TOG 5 4-^. 6e klasse: Morschpoort 6TOG 6 80, De Valk 3Spoortje 4 44, UVS 2 De Hoek 2 2—6, Rynegem 2Vier kantje 2 62. 7e klasse: Vierkantje 3UVS 3 62, Morschpoort 7Car. 4 26, OG 2Drei Pott. 4 7—1, Rijnegem 3Vierkantje 4 6—2. In de le klas wist P. Oudshoorn (TOP) zyn party tc beëindigen in 23 beurte% spelend met een moyenne van 10,8(£ hoogste serie 50 car.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2