Omtrekkende bewegingen op conferentie der „Grote Vier" Claims Koninklijke in centrum der belangstelling Daders van faximoord door de mand gevallen leidsch dagblad Zaterdag 29 November 1947 de Russen zaken doen? Slechte stemming te New-York voor Ned. aandelen Ls uw Radio defect? feuilleton De Vrouw VAN DICK HERIOT Voor de Jeugd 56ste Jaargang Tweede Blad No 26249 (Van onze correspondent te Londen) i In het eerste stadium doet de confe- rentie van de Grote Vier denken aan de kat, die om de brei loopt. De minis- BIDAULT EEN BELANGRIJKE FIGUUR. De gewiekste Bidault ls een van de ters, die elkanders standpunten maar al I belangrijkste figuren uit het debat. Met te goed kennen, maken voorlopigzijn scherpe, logische geest analyseert Men zal het pas eens kunnen worden, wanneer er eerst maar overeenstemming bestaat over de principiële zaken. Moeten, gezien de practyk in de Oost- Europese landen, de grondvesten der SCHEEPSBERICHTEN. Aalsum, MombassaAmsterdam, 25/11 te Durban; Alphacca, 25/11 van Durban te L-orenzo Marquez; Baralt, Curasao Kingston (Jamaica), 25/11 van Port au democratie met opnieuw worden gefor- 1 van Singapore te muleerd0 vroee Bevin anders nraat Purb*?' pordlas. 25/11 van Trinidad naar muieera.vroeg ±jevin, anaers praat ^ew York; Ino. 23/11 van Maracaibo te slechts omtrekkende bewegingen. Het is dan ook nog te vroeg om enige voorspelling omtrent verloop en afloop te doen, doch men heeft wel sterk de indruk, dat de conferentie dit keer zal trachten spijkers met koppen te slaan. Immers, herhaling van het weinig ver- heffende schouwspel van Moskou zou zinloos zijn, en de partijen weten nu wat zy aan elkaar hebben. De Russen en Amerikanen zijn in de laatste maanden niet teruggedeinsd voor de scherpste uitlatingen. Maarschalk Sokolofski zette een paar dagen voor de conferentie een aanvang nam, het Westen nog eens onder diplo matiek spervuur. Molotof kon het mij nerzijds niet nalaten, nogmaals de boze bedoelingen der Westelijke mogendhe^ den uit te bazuinen Zijn overbekende tirades lieten de overige deelnemers echter volkomen koud. Zij zetten zich bijna geamuseerd te luisteren, toen Mo lotof van wal stak. Bevin merkte op: .Laten we het maar humoristisch be kijken" eri Marshall voegde daar aan toe: „Hij gelooft het zelf óók niet". De koele Molotof moest zelfs glimlachen over Bevins opmerking, dat de Russen een soort heiligen zijn, en alle anderen slechts oorlogsophitsers. Men tracht zich op het grote werk te concentreren en laat demagogische af wijkingen voor wat zij waard zijn. Het nuchtere Londen is trouwens wèl de moeilijkste plaats om in ernst dema gogie te bedrijven, en ook met sensatie komt men er niet ver. Niemand wordt er mee geholpen, wanneer de voor de publieke opinie verantwoordelijke orga nen elk geschilpunt opblazen. De sfeer van de conferentie is er tot nu toe een van rustig overleg, wanneer men Molotofs explosies buiten beschou wing laat. Trouwens odk deze wond zich niet uitermate op. Het hoort nu eenmaal zo'n beetje bij het in zijn krin gen voorgeschreven ritueel. Dat de Russen nu ook zaken willen doen, schiint wel vast te staan. Zij be seffen blijkbaar, dat de Westelijke mo gendheden niet langer met zich laten spelen. Bovendien zijn zij er niet in geslaagd de Duitsers achter zich te krijgen. Zowel politiek als economisch drijft hun positie hun naar samenwer king met de Westelijke mogendheden. Het mag daarom niet bij voorbaat wor den aangenomen, dat zij het er op zul len laten aankomen om de banden met de rest van de wereld te laten breken. Wel willen zij de posities behouden, die zij op eigen houtje In de wacht hebben weten te slepen. De verplaatsing van millioenen Duitsers b.v. van de Ooste lijke naar de Westelijke zone's is moei lijk weer ongedaan te maken. vliegtuigen mft voedsel voor de russen. In elk geval zullen de Russen in Lon den wel de handen uit de mouwen ste ken. Molotof kwam aan het hoofd van een kleine luchtvloot van 11 toestellen, die behalve 200 adviseurs, secretarissen, typistes en rechercheurs, volgeladen was met voedsel, dat de stevige Russen voor de hongerdood moet behoeden. Zij neb ben wel "wat beters verdiend dan de toast en waterige groenten waar men hier in Engeland op wordt onthaald, want zij werken tot diep in de nacht. Niemand krijgt dan ook kans om zich met hen te bemoeien. Ook de Britse echtgenoten van de 12 Russische vrou wen, die hun land niet mogen verlaten, doen vergeefse moeite om de aandacht der Russen op zich te vestigen. Zij stonden op de openingsdag van de conferentie als een verloren, zielig groepje bij elkaar achter een soort vaandel, waarop zij hun weeklacht met grote letters in het Russisch en Engels hadden geschilderd. De politie had hen naar een zijstraatje verwezen, zodat Mo lotof toen hij op het laatste moment in een splinternieuwe, supergestroom- lijnde. volgens Amerikaanse licentie in Rusland gebouwde Packard op het con ferentiegebouw aanstoof, niets van de demonstranten bespeurde. hij de moeilijkheden oo constructieve wijze. Aan zijn behendigheid is het te danken, dat de Oostenrijkse kwestie niet reeds dadelijk een struikelblok werd. Voorkomen werd hiermee, dat Molotof het onderwerp Oostenrijk, dat voor hem zeer pijnlijk is. wegmoffelde. Ook zal waarschijnlijk het Franse compromis voorstel over het vraagstuk der door Oostenrijk te betalen schadevergoeding een goede kans maken. Bidault is ook degene die de conferentie er steeds voor waarschuwt met van de vastgestelde agenda af te wijken, wat door de samen hang der vraagstukken een begrijpelijke afdwaling zou zijn. Bevin, met zijn sterk gevoel voor realiteit .aarzelt niet om recht op essentiële punten af te gaan. men In alles langs elkaar heen. Ieder i? overtuigd van de nood: kelijkheid van een centrale Duitse regering, hoe wel er verschil van inzicht is over de graad van die noodzakelijkheid, en b.v. de Fransen 'minder haastig gebakerd zijn omdat zij Duitsland liever zo lang mogelijk verbrokkeld zien, in plaats van als een eenheid. Wij moeten ons er voor hoeden, dat de regerine ee~< soort marionetten-regering wordt, die de fun damentele rechten van de enkeling met de voeten treedt, aldus het standpunt van Bevin, dat door de andere Weste lijke mogendheden wordt gedeeld.1 Langzamerhand nemen de vraagstuk ken ln de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken concretere vormen aan. Bidault merkte op dat het nu wel tijd wordt om staten als Nederland, die al zo lang. hun wensen ten aanzien van Barranqullla; Jupiter. 23/11 van Mobile naar Curasao. Llndekerk, Rotterdam Calcutta. 25/11 te Vlzagapatam, Lopper- sum, 23/11 van Rosarl naar St. Vincent (K.V.); Luna. 23/11 van Curacao te Maracaibo; Manto. 24/11 te Trinidad; Marpessa, 21/11 van Curasao naar Rotter dam; P. en T. Pathfinder. 23/11 van Soe- rabaya naar Adelaide; Papendrecht, 27/11 van Rotterdam naar Abadan; Paula. 26/11 van Singapore naar Pladjoe; Prins Bern- hard, 24/11 te Trinidad; Sandwich (char ter). 23/11 van La Gualra naar New York; Saparoea. CalcuttaSingapore, 25/11 van Port Swettenham; Sleewlnck, 27/11 van Calcutta te Rotterdam. TJimenteng, 25/11 van Hongkong naar Takae; TJlsadane. 25/11 van Batavia te Hongkong. Mij Nederland: Bengkalls. 26/11 te Sorong; Groote Beer, 26/11 van Aden naar Indië; Lombok. 25/11 te Makassar; Rondo. 26/11 van Suez naar Sabang, Tablan. 26/11 te Soerabava. Kon. Holl. Lloyd: Maasland. 27/11 van Las Palmas naar Amsterdam (thulsr.) K.N.S.M.Ary Scheffer. 27/11 te Am- Duitsland te kennen hebben gegeven, tftrianc sterdam;"AtaS." 27/fl*"të~LJmuïdenf Carï- Zo maken ach tydera deze ouverture bia 27/ll van Aarhus naar Antwerpen; langzaam de thema s los. die deze sym- Deo Duce. 26 li te Kopenhagen; Hyara, phonie zullen gaan beheersen. - - Beethovens gedachte uit de negende, „alle Menschen werden Brüder" is ech ter nog ver te zoeken Waarom geen klein dollar- verlies geriskeerd? (Van onze financiële medewerker) De kring van hen, die zich voor de fondsenhandel ter beurze van Amster dam interesseren, is sinds het begin van deze week aanmerkelijk uitgebreid, na dat Maandag j.l. de handel in Claims Koninklijke is begonnen. De gissingen omtrent de eerste notering, welke voor deze claims zouden tot stand komen, liepen wel zeer uiteen, maar velen ver wachtten in elk geval een vrij lage koers wegens het grote aantal, dat bij de emis sie van F 300 millioen aandelen be schikbaar komt, namelijk rond 600.000 stuks. Aangenomen wordt dat ca. 40 van hpt aandelenkapitaal der Konink lijke zich in buitenlandse handen be vindt. wat dus wil zeggen dat 360.000 claims van binnenlandse houders be schikbaar zijn, terwijl dan voorts moet worden afgewacht wat de niet-ingezete- nen met hun claims zullen doen, nu zij volgens een oekase van de Nederlandse Bank met de opbrengst daarvan geen z.g. internationale fondsen, w.o. dus ook aandelen Koninklijke, mogen kopen, maar alleen andere Nederlandse aande len. Hierover is heel wat te doen! In Ataierika is men verbolgen over deze maatregelen, die het voor de Ameri kanen onmogelijk maakt te profiteren van de lage guldenkoers, welke daar geldt en hen dwingt bij inschrijving te Amsterdam de nieuwe stukken met dollars te betalen, waar het de Ne derlandse regering uiteraard om te doen is. De Nederlandse gulden is. officieel 0.37 waard krachtens de destijds vast gestelde verhouding tussen Dollar en Gulden, maar is in New-York voor $0.17 te krijgen. Men kan de Nederlandse re gering moeilijk euvel duiden, dat zij de voordelen van de niet-officiële gulden koers de Amerikanen in handen speelt, hoewel het uit tactische overwegingen misschien beter ware geweest in dit ge val een klein dollarverlies te riskeren om de Amerikanen, van wie we in zo sterke mate afhankelijk zijn, te vriend te hou den. De stemming in New-York ten aan zien van Nederlandse fondsen is thans dermate verslechterd, dat de notering voor z.g. effectenguldens, door middel waarvan de handel in Nederlandse fondsen geschiedt, wat aandelen Ko ninklijke betreft, van 15',£ tot S 13}{> en wat binnenlandse fondsen als R.A.L. betreft, tot 0.11 gedaald is. Volgens mr. Rollema, die over deze kwestie vragen aan minister Lieftinck heeft gericht, zou men in New-York reeds overwegen de gehele handel in Nederlandse fondsen stop te zetten, waardoor niet alleen de belangen van Amsterdam als financieel centrum, maar ook de landsbelangen ten zeer ste zouden worden geschaad. ALs bekend is de laatste tjjd van ver schillende zyde de wenselijkheid be toogd Amerikaans kapitaal bij Neder landse bedrijven te Interesseren, ter wijl thans de Amerikanen, die zich uiteraard niet in de Nederlandse de- viezenmoeilykheden verdiepen, „kop schuw worden gemaakt. Intussen Is het aanbod van claims Ko ninklijke op de Amsterdamse beurs erg meegevallen. Het aanbod wordt door de vraag ver re overtroffen Ook smallere beurzen zyn thans in staat bij het Koninklijke-concern be lang te nemen, waarvoor ook met het oog op de nog altyd dubieuze positie van de Nederlandse Gulden, velen ge porteerd zijn. Blijkbaar gebruiken de meeste houders van aandelen Konink lijke hun claims om hun bezit tegen een lagere koers te vergroten, terwijl ook het buitenland, m.n. Frankrijk, waarvoor de inschrijvingsvoorwaarden zijn vergemak kelijkt, zich niet onbetuigd laat. 25/11 van Barranqullla naar Puerto Ll- mon; Jacoba. 27/11 van IJmulden naar Hamburg; Trajanus. 26/11 San Miguel gepasseerd Holl. Oost Afrika Lijnen: Anthony van Leeuwenhoek. 27/11 te Port Elisabeth. ingezonden Mededeling Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O, N.V., - NIEUWE RI IN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig Hoe de gebroeders Barendse uit Hilversum achterhaald werden. DE HOED DIE TE GROOT WAS. J Aanvankelijk ontkenden de gebroe- Enige dagen geleden meldden wy ders ^en sterkste. Zij werden nog even reeds dat in verband met de moord jn houding gesterkt door een mis- op de taxichauffeur A. G. Clobus uit verstand met de in de taxi gevonden Rotterdam, wiens lyk m zijn nieuwe hoed met de inltiaien W. B. Indien de Chevrolet-taxi »nde avond van 18 twee verdachten inderdaad de daders Nov. ji. op de Ryksweg naby Sas- waren> dan jag het voor de hand, dat senheim was gevonden, twee gebroe- de hoed aan w b., in dit geval dus ders uit Hilversum waren aangehou- aan de jon&ste broer, Wim Barendse. den. Aanvankelyk ontkenden zfo, Iets toebehoorde. Toen men Wim de hoed mu ?e^m°urd uitstaande te hebb*nt opzette, zakte deze hem tot over de gehad, doch na opstapeling van het oren Men kon nauwelyks aanne- bewysmateriaal ztfn zij door de mand men> dat de initialen met het oog op gevallen en hebben zy een bekentenis opzettelijke misleiding der politie van afgelegd. Het zyn de 21-jarige Henk voren waren verwisseld, zodat hier J. Barendse en de 16-jange Wim Ba- een punt was> dat het voordeel van rendse. ae jongste verdachte sprak. Ten slotte ••^u hebben, blfjft de bleek echter, dat de hoed toebehoorde rykspolitie slechts over na te gaan, aan de vader van de jongens, wiens m hoeverre zy het plan spontaan ten initialen eveneens W. B. zijn. uitvoer hebben gebracht, dan wel of De samenwerking tussen de rijkspoli- z*? no.f medeplichtigen h?bb®n> tie te Sassenheim en Den Haag en de wie zU de zaak te voren hadden be- Amsterdamse, Hilversumse en Rotter- sproken, damse gemeentepolitie heeft tot dit In verband met enl*ele no&,«JEf" I goede resultaat geleid* De bewijzen sta- heel opgehelderde bijkomstige om- peiden ziCh binnen enkele dagen op en standigheden beperkt de politie zich de daders vielen door de mand. er toe voorlopig slechts mede te delen, Gisteren is de jongste reeds voor de dat het motief van de moord roof ls officler van justitie in Den Haag, mr. geweest. Het was de twee jongens Hamelberg, geleld. De oudste bevindt voornamelyk te doen om de taxi zelf. zich nog het polltiebureau te Sas- Getweeën zijn de jongens, 10 dagen senheim, waar de rijkspolitie hem ln de geleden, te Rotterdam ingestapt. Niet afgelopen dagen aan de tand heeft ge- onder Maassluis, zoals aanvankelijk be- voeld. Ook tegen hem zal thans spoe- richt, maar bij De Lier hééft Henk de dig het vooronderzoek worden geopend, chauffeur met een schot in de nek op slag gedood. Met vereende krachten werd het slachtoffer achter in de wagen ge- legd. Henk nam plaats achter het stuur (Nederlandse onderscheidingen en reed via Delft en Den Haag de Rijksweg op naar Amsterdam. Welke de plannen van de jeugdige misdadigers ook waren, het noodlot in de persoon van een dief bracht hen letterlijk ten valonder Sassenheim was de weg op- I Telkens blijkt, dat het ln ons land gebroken en de aldaar ter waarschu- j voor belegging beschikbare kapitaal Wing Voor het snelverkeer opgehangen I groter is dan venvacht wordt, want .stormlantaarns waren juist te voren I tegen het einde der week trokken ook gestolen. De jongen achter het stuur, 1 1 die de versperring te laat bemerkte, remde zo hard, dat zyn wagen kantelde en in de berm links van de weg terecht kwam. STERKE ZENUWEN. de andere rubrieken ter beurze, de nlet-onbelangrijke koersdaling, wel ke hier de laatste weken was ingetre den, nieuwe kopers, waarbij allicht ook voor Amerikaanse rekening gekocht werd. Hoe het zij, men krijgt aanvankelijk de indruk de claimhandel loopt tot 30 Dec. as. dat de Nederlandse ka pitaalmarkt de beide emissies van de Koninklijke zonder schokken kan ver werken. PRIJZEN OMHOOG PRIJZEN OMLAAG Voor geen kleintje vervaard trachtten de broers de wagen overeind te tillen en zfj hielden zich goed, toen voorbij gangers daarbij een handje hielpen. In derdaad slaagde men er in de Chevrolet weer op zijn wielen te zetten, en het moet de duisternis geweest zijn, die het nog steeds in de wagen liggende stof felijk overschot van de taxichauffeur aan het oog der helpers heeft onttrok ken. Tot hun teleurstelling bemerkten de twee broers, toen zy trachtten ver der te rijden, dat de wagen zo zeer be schadigd was, dat er niet meer mee ge reden kon worden. Zij liepen schielijk weg en liftten naar Amsterdam, waar zij zich lieten afzetten op het Rem- brandtplein. De volgende dag reisden zij tezamen naar de ouderlijke woning in Hilversum en wachtten de berich ten af. Intussen was de moord ontdekt. De bereidwillige autobestuurder, die de jongens naar Amsterdam vervoerd had en achterdochtig werd door hun verha len, verschafte de rijkspolitie te Sassen heim een signalement. Door de publi catie hiervan kregen de jongens wel licht de indruk, dat de politie over geen andere aanwijzingen beschikte. Zij ble ven althans enkele dagen thuis. de befaamde vingerafdruk. De oudste, Henk, trok tijdens het weekend naar kennissen in Rotterdam. Hij had echter buiten de waard gere kend, in casu buiten een der vingeraf drukken, die op de taxi waren aange troffen. Op 56 punten stemde deze af druk overeen met een afdruk te zijnen name in het politie-register. Henk ls n.l. verleden jaar reeds veroordeeld voor een overval, waarbij hij eveneens met een revolver zwaaide. De rijkspoli tie verzocht daarop «Maandagmorgen j.l. de Hilversumse politie tot arrestatie over te gaan, maar deze trof slechts de jongste broer, Wim, thuis. De 16-jarige knaap werd aangehouden en de na enige aarzeling door de familie gegeven inlichting, dat Henk in Rotterdam was, werd doorgegeven aan de Rotterdamse politie. Deze slaagde er dezelfde dag in vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS. 82) Mevrouw Forbes glimlachte hem vriendelijk toe. Ze had des morgens prettig gewinkeld, daarna een buitenge wone lunch gehad, en hoe meer ze er over nadacht, des te zekerder was ze er van, dat hu binnenkort één van haar vurigste wensen in vervulling zou gaan. Heus Geoffrey, zei ze, ik ver geet het niet. Wat ik je vertellen wilde, is dat ik onlangs enige zonderlinge din gen te weten ben gekomen. Is het werkelijk? HÜ nam haar scherp op. Waar wilde ze heen. Hy had verwacht, dat ze met de een of an dere vraag over haar beleggingen of haar toelage zou komen. Ze knikte. Mijn eerste impuls was, er rne'e naar Alan te gaan. Maar dan leek het me om verschillende redenen toch beter er eerst eens met jou over te spreken. Was er iets vreemds in haar toon/ Een alarmsignaal klonk scherp en on aangenaam in Geoffrey's brein, terwyl hij zijn wenkbrauwen optrok en zijn ge zicht een uitdrukking van belangstel ling aannam. Heus? Ja. Zie je. ik heb ontdekt, dat onze charmante zuster Prescott niet degene iswaarvoor ze zich uit geeft Hij was een te geslepen advocaat om enige verwarring, hoe gering ook, te la ten merken. Maar ondanks zichzelf, kneep hij zijn ogen wat meer dicht. Hoe bedoelt U dat. mevrouw For bes? vroeg hij ernstig. Zie je, zei ze kalm, hetis wonderbaarlijk maar ik vrees, dat het de waarheid is dat zij in werkelijkheid mevrouw Dick Heriot is. het meisje, dat Dick getrouwd heeft, voordat hy stierf. Ze nam hem nauwkeurig op om te zien. hoe hij hierop reageerde. Wat mij persoonlijk betreft voegde ze er haast luchtig aan toe maakt het niet veel verschil, maar ik ben bang, dat Alan een enigszins ander standpunt in zou nemen. Geoffrey had zijn gezicht snel afge wend om de woede, die in hem opkwam, Ze was klaarblijkelijk van plan on to verbergen. Het duizelde hem. De olie was nu op het vuur der wraak. Of De oude Em had daar een aardig stukje ontplofbaar materiaal in handen. Was* er nog een kans om het lont uit te doven? Allereerst zou hij te weten moeten komen, wat ze van plan was te doen met haar kostbare inlichting. Ver volgens moest hij weten, van wie ze deze gekregen had. Dat zou belangrijk kun nen blijken te zijn. Als iemand anders het óók wistHij aarzelde .en zocht naar woorden, iets wat hem zelden over kwam. Het was ook ee nbyzonder moei lijke situatie. Zijn pogingen zouden heel voorzichtig gedaan moeten worden. Ik heb me verder vervolgde me vrouw Forbes kalm, zonder hem aan het woord te laten komen, gereali seerd toen ik alles overdacht, dat jij het al die tijd geweten moet hebben. Omdat jij haar natuurlijk jaren geleden ont moet hebt, -toen Dick stierf en jy daar heen bent gevlogen om de leiding van zijn zaken op je te nemen". nodig veel tijd te verspillen met hem uit zyn tent te lokken. Ze had de loop van dit onderhoud uitgestippeld even als de uitslag, die ze voor ogen had. Onder andere omstandigheden zou het misschien amusant geweest zijn, de schrandere mr Geoffrey Neame er in te laten lopen door allerlei valstrikken, maar ze had méér dan amusement op het oog. Ze had hem nu volkomen tot zwij gen gebracht. Hij was te ètomgeslagen- om nog iets er tegen in het midden te brengen. Je kon uit de toon van die oude heks opmaken, dacht hij woedend, hoe 100 pet. zeker ze van haar zaak was. Het enige, wat hij kon doen, was dood stil te blijven zitten en haar door te laten gaan, totdat ze duidelijk gemaakt had, waar ze heen wilde. Haar blauwe ogen waren helder en zuiver, toen ze hem weer aankeek. En ik kwam tot de conclusie voegde ze er aan toe, dat je het niet oogluikend toe zou staan, dat wij alle maal op een dergelijke manier bedrogen werden zonder er een zéér speciale re den voor te hebben. Daar verschafte ze hem dan einde lijk de mogelijkheid voor de een of an dere uitvlucht. Geoffrey greep deze gre tig aan Als hy met een redelijk aan vaardbaar excuus te voorschijn kon ko men, zou dat veel goed maken. Hy glimlachte mevrouw Forbes op zijn meest charmante en vleiende manier toe, en verried niets van de wraakzuch tige gevoelens, die hem deden verlan gen. om haar naar de keel te vliegen. Dat was erg aardig van U zei hij, terwyl hij speelde met zyn lege koffiekopje, en hij leek volkomen op recht. Dan hief hij zijn hoofd op en keek haar aan met een uitstekend ge huichelde verlegenheid. U bent er waarschijnlijk wel achter gekomen, dat ik een bijzondere belangstelling heb voor de kleine Anne? Ja, dat heb ik begrepen ant woordde mevrouw Forbes droog. Zoals U begrijpen zult ging hij 11). „Kom, jonge Panda!" zei Joris. „Het is onze tijd! We moeten deze heer met zyn ellende alleen laten. De taal die hij uitslaat wordt steeds grover en ik acht dit voor Uw jonge oren vol strekt ongeschikt!" „Ik weet je te vinden!" brulde deim- pressario. „Ik zal je laten vervolgen! Ik laat je inrekenen! Ik maak je ka pot!" „Goede dag!" zei Joris, beleefd zijn hoed afnemend en hij duwde Panda de gang op. Uit de deuropening klonken nog lange tijd rauwe kreten en ruwe scheldwoorden en een paar appels vlo gen de gang op, maar verder hadden ze geen last meer. „Ik begrijp niet, waarom we hier ge weest zijn!" zie Panda. „Het was toch doelloos? Die man mag je niet, dat is toch duidelijk!" „Welaan!" zei Joris. „Ik moest een brief voor die sultan hebben, nietwaar? Ziet, hier heb ik blanco briefpapier van de onvriencjelyke impressario, daar kan ik nu eigenhandig een brief op schrij ven!" „Je bent een dief en je blyft een dief!" riep Panda. „Je deugt voor geen eent!" voort, terwyl zyn zelfvertrouwen groter werd, was het een geweldige schok voor my, toen ik ontdekte, dat ze on derweg was naar Trant. Als ik het te voren had geweten, had ik het mis schien kunnen verhinderen, maar ik wist er niets van. voordat ik haar op het station ontmoette. Ik heb toen mijn best gedaan om haar te overreden haar plan op te geven en naar Londen terug te gaan, maar ze wilde niet naar me luisteren. zyn berouwvolle glimlach vroeg om sympathie. Mevrouw Forbes knikte. Ze had het een of andere idee fixe inzake Trantnatuurlijk Had Dick haar er* veel over verteld, en wil de ze het zien. En teen ik dan bemerk te, dat ik haar niet van haar plan af kon brengen, heb ik liever dan haar te verraden, wat ze me erg kwalyk ge nomen zou hebben oogluikend toe gelaten, dat U allen op volkomen on schuldige wyze. dat zult u toch met my eens zyn. om de tuin geleid werd. Ge zien myn gevoelens Het is volkomen begTypelyk stemde mevrouw Forbes minzaam toe. Ik denk, dat u het er ook mee eens zult zyn vervolgde hy snel, de na druk leggend op de punten, die hij in zyn voordeel achtte, dat alles goed uit is gekomen. Ze heeft wonderen be reikt ten opzichte van Kay Zeker zei mevrouw Forbes in stemmend. Terwyl, wanneer Alan het zou ontdekken... hy haalde zyn schou ders op, U kent Alan even goed als ik, en u weet, wat er dan voor scène zou komen. Hoewel hy een beste kerel is, is hij by tyden weinig vatbaar voor rede.... Daar heb je geiyk aan stemde mevrouw Forbes toe met iets van bit- j verticaal móest zijn: tegenstelling terheid in haar toon. laatste. Des te knapper, dat jullie er En dus ging Geoffrey vol over- toch uitkwamen en dit zelf ontdekten, redingskracht door, mag ik aanne- weer enkele weken gewone raadsels, men, dat u begrip hebt voor hetgeen ik I waarmee jullie gauwer klaar zijn; dat gedaan heb?" zal wel goed uitkomen met de St. Ni aan Britten uitgereikt Gistermorgen heeft de Nederlandse ambassadeur jhr. Michiels van Ver- duynen, namens H.M. Koningin Wilhelmina aan tal van vooraan staande Britse militairen en burgers, die tijdens de oorlog grote diensten aan Nederland hebben bewezen, de coraties uitgereikt, o.a. aan admiraal Viscount Cunningham of Hyndhope en veldmaarschalk Vjscount Alan- brookc, die het commandeurs-kruis van de Ned. Leeuw ontvingen. Het Commandeurskruis van de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden werd aan veldmaarschalk Lord Wilson ot Lybia en aan admiraal Sir Harold M. Burrough, het commandeurskruis aan veldmaarschalk Lord Cchetwode en admiraal Sir Aubrey C. H. Smith uit gereikt. waarna nog 26 personen de ver sierselen van het grootofficierskruis van de Orde van Oranje Nassau met en zonder de zwaarden ontvingen. raadsels vóór allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Rietje Aker boom) Met z ben lk een ander woord Voor rand of kant, met b sta lk in bos, park, laan en tuin, met r houden de meesten van my. n. (Ingezonden door Fletje v. d. Bom)Wie heeft tanden en kan niet by ten? III. (Ingezonden door Jan Ravens- bergen)Welk spreekwoord is uit de volgende 15 letters te maken? aaaacdd ehörstv? IV. (Ingezonden door Alle Smolders) Noem eens 3 jongensnamen, die, als je ze omkeert, hetzelfde biyven. V. (Ingezonden door Beppie Bour geois) Ik ben een spreekwoord vèn 38 letters. 16, 17. 25, 8. 6, 37 is iemand, die over een land regeert, 34, 2, 26, 9, 39 een wapen, 5, 4, 29, 35 een metaal, 23. 11, 31, 3, 22, 35, 14, 33 betekent kwaad spreken, 1, 38, 28, 20 ls een kledingstuk, 30, 12, 36, 18 een kruipend dier, 7, 21, 32, 10, 19 minder dan weinig, 8, 39, 13, 24, 31, 19, 27, 6 betekent tussenvoegen, 15, 27, 32 is een ontkenning. VI. (Ingezonden door Tinie Hooger- vorst)Ik ben een levend wezen van 3 letters. Zet er een letter achter, dan haal je boodschappen in my. VII. (Ingezonden door Joke Smitte- naar)Mijn eerste deel ls een muziek noot, myn tweede ook een muzieknoot, mijn derde een ontkenning en myn ge heel is iemand, die dikwijls tot de men sen spreekt. VIII. Myn geheel ls een plaats in Zeeland van 10 letters. 9, 9, 10 ls een lidwoord, 9, 6 eet men op Pasen; als men veel aan gymnastiek doet, wordt men 2, 9, 10, 3, 8; 8, 9 ls een verkorte jongensnaam, 7, 9, 9 ls het tegenoverge stelde van ja, 2, 3, 5 is een bloem, 1, 3, 4 leeft in het water. oplossingen der raadsels uit het vorige uummer. 1. Horizontaal: 1. haard, 5. storm, 10. Anne, 12, auto, 13. as, a, 14. oor, 16. mol, 17. visserij, 20. tt, 22. e.a., 23. ei, 24. sn, 25. rotssteen, 29. Baps, 30. te, ek (eik zonder i), 32. ome bomen zonder b en n), 33. rat, 35. rel, 36. oke, 37. keet, o, 38. enten, 41. Agnes, 42. niest. Verticaal: 1. haast, 2. Ans, 3. An, a.v., 4. re, 6. ta, 7. ou, my, 8. r, To, 9. molen, 11. los, 14. os, as, 15. reet, 18. Iets, 19. riet, 21. tram, 24. snee. 26. openen, 27. slak, 28. eerste, 29. polka, 31.' klont. 33. roos, 34. teen, 39. ni (nis zonder s), 40. es. 2. Horloge- of stoel veren. 3. Postzegelalbum; méés. lat, Geus, steeg, bles, pet, bal, zoet. 4. De regenboog. 5. Pepermunten. 6. Bed. Eli. Dik. 7. De haan. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Een pluim voor jullie vanwege de vele goede oplossingen van het kruis woordraadsel, ondanks de zetfout, die er tot mijn spijt ingeslopen was. No. 28 O. zeker verzekerde ze hem colaasdrukte nu! Denk er aan: alles telt vriendeliilc Zo vrtenrioliilc rtar hu /r voor de lot'n8 mee. Verder wens ik jul- met een gevoel "antrfomf ^an ^over Ilie allcn cen prc,u« st' Nicolaasfeest. mL IE L S. ZZ IK hoop natuurlük evenals jullie: dat de Sint ons allen goed zal bedenken! Bedankt voor de nieuwe raadsels; deze blyven steeds welkom. Tot volgende keer, met vele hartelyke groeten van jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. tuigd raakte, dat de ontplofbare stof, die ze in handen hield, tenslotte niet veel meer zou biyken te zyn dan een onschuldige voetzoeker. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5